Mijnstaking Zuid-Afrika succesvol Franse regering vreest nieuwe terreur Minister steunt Happart in ontslag-kwestie Zuidkoreaanse oppositie verwacht volksopstand Akkoord mogelijk over Euro-raketten Herwaardering vrouwen in Maya-cultuur DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Meer dan 300.000 zwarte Zuidafrikaanse mijnwerkers zijn woensdag niet aan het werk gegaan vanwege de 'nationale dag van rouw' die door de Nationale Unie van Mijn werkers (NUM) was uitgeroepen. De NUM wilde hiermee de dood van 177 mijnwerkers herdenken, die ruim twee weken gele den in de Kinross-goudmyn om het leven kwamen. Volgens de onafhankelijke Labour Monitoring Group (LMG) heeft de staking in de Zuidafrikaanse mijn industrie een schadepost van min stens 8 miljoen rand opgeleverd. Ook in andere industrieën werden aqties gehouden ter ondersteuning van de 'dag van nationale rouw'. door Ruud de Wit Vooral de mijnen van Gencor en Anglo American werden getroffen door de stakingsactie van de NUM. In de goudmijnen van de Oranje Vrijstaat alleen al meldden zich ze ker 127.000 mijnwerkers niet op hun werk. De NUM spreekt dan Hobeika zweert Oost-Beiroet te zullen veroveren BEIROET (Rtr./AFP) - De afgezet- te leider van de Libanese christelij ke militie Libanese Strijdkrachten, Elie Hobeika, heeft gisteren ge zworen opnieuw te zullen probe ren Oost-Beiroet te veroveren. De eerste slag, afgelopen weekeinde, kostte zeker 33 mensen het leven. Tijdens een persconferentie in Zahle, een christelijke plaats in de „door te gaan tot alle kunstmatige barrières tussen de Libanezen zijn geslecht en een eind is gemaakt aan hun aspiraties". Hobeika,"een nauwe bondgenoot van Syrië, werd in januari na felle gevechten in Oost-Beiroet afgezet als hoofd van de Libanese Strijd krachten. Hij had eind december onder Syrische auspiciën met de sji'itische Amal-militie en de Dru- zische PSP-partij een akkoord ge sloten ter beëindiging van de ruim tien jaar oude burgeroorlog in Li banon. Hobeika, die na zyn afzetting naar Parijs mocht vertrekken maar via Syrië terugkeerde in Oost-Liba- non, riep op tot nauwere banden tussen Libanon en Syrië „omdat er geen vrede komt in dit land zonder Syrië". Hobeika's troepen wisten zaterdag bij een verrassingsaanval via de groene scheidslijn vanuit het islamitische West-Beiroet in het oostelijke stadsdeel door te dringen. ook van de grootste mijnstaking uit de Zuidafrikaanse geschiede nis, aangezien meer dan de helft van alle mijnwerkers in het land actief deelgenomen heeft. En als men ervan uitgaat, dat de 'dag van nationale rouw' slechts de dag werkzaamheden op de mijnen be trof, kan men zelfs van een nage noeg volledige staking spreken. De vooral blanke mijnwerkers, die wel onder de grond gingen, be perkten hun herdenking tot een stilte van vijf minuten. Zo reageer den ook de bovengrondse werkne mers op de mijnen. Verschillende bonden, die bij de grootste Zuid afrikaanse vakbondsfederatie Co- satu zijn aangesloten, organiseer den solidariteitsacties, die veelal bestonden uit een werkonderbre king van een uur. De meeste win kels in de zwarte woonstad Soweto bleven na 1 uur 's middags geslo ten. In een aantal gevallen kwam het tot incidenten op de mijnen. Vol gens de NUM kwam het bij de Kloof-goudmijn en de Vaal Reefs' no.9 schacht tot gewelddadighe den tussen ordebewaarders en mijnwerkers. En in Secunda, vlak bij de Kinross-goudmyn, zette de politie honden in tegen een groep van 2000 solidaire arbeiders. In Jo hannesburg werd er op het hoofd kantoor van Cosatu een korte plechtigheid gehouden, die werd bijgewoond door de secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, dr. Beyers Naude. Op het Kaapse congres van de re gerende Nationale Party in Oost Londen heeft president P.W. Bo tha een versoepeling beloofd van de omstreden Group Area-wet, die verbiedt dat mensen van verschil lende rassen in eenzelfde gebied wonen. Maar hij herhaalde eerdere uitlatingen, dat de wet 'een hoek steen van de regeringspolitiek' zal blijven: 'Jullie zullen eerst van mij moeten zien af te komen, voordat dit principe kan worden aange tast', zei Botha. Ook het onderwijs zal in principe gescheiden blijven. Volgens Botha zal de versoepeling van de wet op het gescheiden wonen met name gelden voor de beter gesitueerde wijken. 'Als wij de wet geheel zou den opheffen, zullen de blanke middenklasse en de armsten van ons ras getroffen worden, aange zien ze dan haast gedwongen zul len moeten gaan wonen met de armsten van de niet-blanke Zuid afrikaners'. Met een symbolische lijkkist herdachten zwarte mijnwerkers in Zuid-Afrika gisteren de dood i tijdens een mijnramptwee weken geleden. SEOEL - „Als president Chun Doo-Hwan volgend jaar niet af treedt, zoals hij herhaaldelijk heeft beloofd, dan zal het volk hem daar toe dwingen". Dat zegt Kim Dae Jung, leider van de oppositie in Zuid-Korea. door Bob Mantiri heeft zitten, zijn macht ook zal af staan. Er zijn plannen om de grondwet zodanig te wijzen dat voortaan niet de president, maar de partij de werkelijke macht in handen heeft. Dat betekent alleen maar dat de macht overgaat naar de regerende partij, de Gerechtig- heidspartij". Doorbraak Het lijkt er volgens Kim op dat er plotseling een parlementair sys teem wordt ingesteld. „Maar in fei te is er niets veranderd. De macht van de president is slechts overge gaan op zyn party. Om dat te voor komen eisen wij daarom directe verkiezingen, waarbij het volk zijn eigen president kan kiezen. Alleen op die manier kan de macht wor den doorbroken". Kim Dae Jung vreest dat als het volk niet direct betrokken wordt bij de verkiezing van een presi dent, dit zal leiden tot sociale on rust en politieke instabiliteit. Het volk zal zijn krachten bundelen zo- als op de Filipijnenen, waar het de val heeft veroorzaakt van het Mar cos regime. „Als er geen directe verkiezingen De 61-jarige Kim die zich on danks een veroordeling tot 20 jaar cel beperkt mag bewegen, is Zuid- Korea's bekendste oppositieleider. Zijn tegenstanders hebben tot drie maal toe geprobeerd om hem te vermoorden. Maar hij wist telkens aan de moordaanslagen te ont snappen. De laatste aanslag gebeurde toen hij in Japan was. Hij werd door ge heime agenten uit zyn hotel ont voerd en in een boot naar open zee gebracht. Net toen zijn kidnappers hem wilden vermoorden, vloog een vliegtuig laag over de boot. „Ik weet haast zeker dat het een Ame rikaans vliegtuig was", zegt Kim. Zijn huis in een buitenwijk van Seoel wordt scherp in de gaten ge- w houden door de politie. In de komen zullen de ambtenaren woonkamer valt de bezoeker al di- doen aan de verkiezingscam] reet de vier granieten stenen op het figuur, gebukt onder een kruis. Kim, een gelovige katholiek, ziet zichzelf, als een „gezondene die", zoals hij zegt, „de democratie in zijn land moet herstellen en de een heid van Korea verwezenlijken". Daartoe, zegt hij, moet eerst wor den afgerekend met de dictatuur van president Chun Doo Hwan. „Onder zijn regime is geen pers vrijheid, geen recht van vergade ren, worden arbeiders die het niet eens zyn met het beleid van de re gering op straat gezet en op de lijst waardoor zij nergens meer aan de slag kunnen". „Er is geen enkel garantie dat de president wanneer hij volgend jaar zyn termijn van zeven jaar erop r de regerende partij, i ringsfondsen misbruiken voor ver kiezingsdoeleinden". „Alleen als het volk er bij wordt betrokken, kunnen zij een man van eigen keus aan de macht helpen. Een of twee miljoen stemmen is al voldoende om dat te realiseren", aldus Kim. „Alleen wanneer er directe ver kiezingen komen, kunnen we een eind maken aan de invloed van de militairen. Zonder democratie is er geen stabiliteit die het succes van de Olympische Spelen in 1988 kan garanderen",aldus Kim. „Maar", zo voegt hy eraan, „wy willen geen geweld gebruiken. Wy willen democratie herstellen langs de weg van de gematigdheid, via de macht van het volk zoals op de Filipijnen, in samenwerking met de christelijke kerken. Druppel „De katholieke kerk in Zuid-Ko rea is niet zo machtig als op de Fili pijnen. De katholieke kerk hier telt maar 2 mihoen gelovigen. Op een bevolking van 40 mihoen, is het een druppel op een gloeiende plaat. Maar we kunnen wel een vuist maken te zamen met de ande re christelijke kerken", zo meent Kim. Kim Dae Jung zegt dat studen ten een belangrijke rol hebben ge speeld in de strijd om herstel van democratie. Maar ik geef echter de voorkeur aan de betrokkenheid van het volk. Alleen als de studen ten gematigdheid voorstaan kun nen zij het volk meekrijgen bij het bereiken van hun doel. „Het huidige bewind hamert steeds op het belang van de veilig heid van Zuid-Korea tegen de ach tergrond van een mogelijke verras singsaanval van Noord-Korea. Maar waar dient de veiligheid voor als er geen kostbaar goed is als de mocratie om het veilig te stellen. Wat men nu doet is het veilig stel len van de veiligheid in een dicta toriaal systeem. Moet je daarvoor je leven geven?", aldus Kim Dae Jung. BRUSSEL - De Belgische minis ter van binnenlandse zaken No- thomb heeft gisteren voor een poli tiek crisissfeertje gezorgd, door in beroep te gaan tegen het besluit van de Raad van State om de om streden burgemeester van het Lim burgse Voeren, Jose Happart, af te zetten. Happart moet verdwijnen omdat hij weigert Nederlands te spreken, hoewel Voeren officieel tot Vlaanderen behoort. Charles-Ferdinand Nothomb, een Franstalige christendemo craat, handelde geheel op eigen houtje, zonder de steun van het ka binet. Premier Wilfried Martens werd door Nothomb slechts van diens actie op de hoogte gesteld. De premier verklaarde dat het be roep 'een persoonlijk initiatief van Nothomb' is en niet in het kabinet is besproken. Nothomb handelde overigens geheel binnen de grens van zijn bevoegdheden. De fractieleider van de Vlaamse christendemocraten in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, Luc Vandenbrande, noemde het optreden van Nothomb 'volstrekt onaanvaardbaar'. En de Vlaamse socialistenleider Louis Tobback wil Nothomb vandaag nog aan de tand voelen. De Waalse partyen reageerden voorzichtiger. De libe raal Louis Michel noemde de kwestie-Happart 'geen regerings crisis waard'. De Raad van State oordeelde dinsdag dat Happarts benoeming door Nothomb tot burgemeester (in 1984) niet rechtmatig was ge weest. Happart zegt Nederlands te spreken noch te verstaan en dat is in strijd met de taalwetten van het verdeelde België. Voeren behoort tot het Nederlandstalige Limburg, hoewel twee/derde van de bevol- ster Nothomb is bij het Hof van Cassatie in beroep gegaan, om dat hij de bevoegdheid van de Raad van State aanvecht om Hap part af te zetten. Het Hof zal zich dan ook alleen over de procedure, en niet over de inhoud van de zaak- Happart kunnen uitspreken. Ook Happart heeft steeds betoogd dat de Raad van State zijn boekje te buiten gaat. Pikant detail is voorts dat de Raad van State dinsdag in zijn von nis scherp uithaalde naar No thomb, die in 1984 Happart heeft benoemd zonder diens kennis van het Nederlands voldoende te tes ten. Nothomb beriep zich er giste ren echter op dat het Koninklijk Besluit van de benoeming destijds door het vorige kabinet-Martens is goedgekeurd. Nothombs' partij heeft Happart steeds door dik en dun gesteund, hoewel de Voerense burgemeester socialist is. Zijn eigen party, de Partie Socialiste, heeft zich tot dus ver echter nauwelijks in de kwestie gemengd. Anderszijds is de oppo sitionele PS een crisis in de natio nale regering natuurlijk welkom. Door de actie van Nothomb ont staat de opmerkelijke situatie dat Happart, hoewel afgezet door de Raad van State, waarschijnlijk nog wel een jaar de scepter kan blijven zwaaien in de Voerstreek. De afzet ting wordt door het beroep van No thomb niet opgeschort, maar Bel gië zou België niet zijn als men geen mogelijkheden had gevonden om voorlopig onder deze uitspraak uit te kunnen. WASHINGTON - De top in IJs land tussen de Amerikaanse presi dent Reagan en de Russische par tijleider Gorbatsjov kan een ak koord opleveren over een vermin dering van het aantal in Europa op gestelde raketten. Woordvoerders van zowel de VS als de Sowjet- Unie hebben dat gisteren laten doorschemeren. door Henk Dam De chef-staf van het Witte Huis, Donald Regan, zei dat de top „wel licht tot wat geven en nemen aan beide zijden kan leiden, met uitein delijk een overeenkomst over wa penreductie". En de Russische woordvoerder Gennady Gerasi- mov zei voor de Amerikaanse tv dat het „heel wel mogelijk" is dat er beweging komt in de kwestie Nieuw bestuur Solidariteit WARSCHAU (AFP) - Solidariteit heeft het Poolse bewind i dilemma geplaatst door weer een landelijk bestuur te creëren voor het vrije vakverbond dat op 13 december 1981 buiten de wet werd gesteld. Het nieuwe zeven leden tellend bestuur bestaat uit: Zbigniew Bujak (Warschau), Bogdan Lis en Bogdan Borusewicz (Gdansk), Wladyslaw Frasyniuk en Jozef Pinior (Wroclaw), Tadeusz Jedynak (Katowice) en Jan Palubicki (Poznan). Allen maakten zij eerst deel uit van het onder grondse bestuur totdat zy werden opgepakt en op 15 september werden vrijgelaten krachtens een algemene amnestie. Met de vorming i bestuur kan de oude ondergrondse leiding, TKK, i geheven worden beschouwd. ORLANDO (AP) - Een archeologisch onder- gelegen in het huidige grensgebied van Belize monumenten aan het licht hadden gebracht zoek in de jungles van Midden-Amerika heeft en Guatemala. waarop vrouwenfiguren zijn afgebeeld. Ook aanwijzingen opgeleverd dat in de oude Maya- werden graven gevonden waarin vrouwen ter cultuur de rol van de vrouw aanzienlijk be- Vrouwen in Caracol, in tegenstelling tot in aarde waren besteld. langrijker was dan tot op heden werd aangeno- andere stadsstaten van de Maya's zoals het uit- 'Kennelijk geldt de opvatting waarbij de men. Dit is gisteren gezegd door de Ameri- gebreid onderzochte Tikal, hadden kennelijk man centraal stond in de Maya-gemeenschap, kaanse archeologen Arlen en Diane Chase, die 'respect verworven en oefenden een zekere niet algemeen voor het gebied waar het Maya- de leiding hadden van opgravingen naar res- macht uit', aldus Diane Chase. Zij voegde hier- volk het voor het zeggen had,' aldus Diane tanten van de 6de-eeuwse stadsstaat Caracol, aan toe dat de opgravingen hiërogliefen en Chase. van de middellange afstandswa pens. Nog terwijl de Daniloff-affaire speelde, berichtte de doorgaans zeer goed ingelichte New York Ti mes dat de VS en de Sowjet-Unie in een vergaande staat van onder handelingen verkeren over een vermindering van in Europa gesta tioneerde raketten. Volgens de krant ligt een voor stel op tafel, waarbij dé Europese NAVO-landen slechts 100 kruisra ketten en Pershing 2 raketten zou den stationeren (in plaats van 572) en de Sowjet-Unie 100 kernkoppen op SS 20 raketten (in plaats van 810 nu). Aangenomen wordt, dat Reagan en Gorbatsjov op 11 en 12 oktober in Reykjavik ook zullen praten over de door de Amerikanen geëi ste vermindering van het aantal werknemers bij de Russische mis sie van de Verenigde Naties. De Amerikaanse regering liet en kele weken geleden weten dat, als eerste stap, 25 van deze medewer kers het land zouden moeten verla ten. De meesten van hen zijn in middels al naar hun vaderland ver trokken, maar degenen die er nog zijn hebben nu van de VS twee we ken extra tijd gekregen. Voor die periode om is, zullen Reagan en Gorbatsjov met elkaar hebben gepraat, en zou een over eenkomst tussen beide landen over de grootte van de Sowjet-mis- sie tot stand kunnen zyn gebracht. Buitenland kort Fransman vrij De Franse free-lance cameraman Jean-Marc Sroussi, die zondag ver dween toen hij de grens tussen Oost- en West-Beiroet passeerde, is gisteren opgedoken in het oostelij ke deel van de Libanese hoofdstad. In een interview zei Sroussi erin te zijn geslaagd te ontsnappen, Over de identiteit van de ontvoerders zei de journalist er voor „negentig pro cent" zeker van de zijn dat zijn tot depro-Iraanse Hizbollah behoor den. Labour-congres Het congres van de Britse La- bourpartij heeft zich uitgesproken voor de geleidelijke afschaffing van kernenergie. Maar een verder gaande motie, waarin een eventue le Labourregering opdracht krijgt de bestaande kerncentrales binnen vijf jaar te sluiten, kreeg niet ge noeg stemmen om opgenomen te worden in het programma van de partij voor de komende verkiezin gen. Martsjenko hongert De dissidente Russische schrij ver Anatoli Martsjenko zegt te zijn 'mishandeld en getreiterd' door zyn cipiers en meldt dat hij in hon gerstaking is gegaan om een betere behandeling af te dwingen. Dat blijkt uit een brief die in Wenen werd ontvangen. PARIJS - De Franse, regering vreest een nieuwe golf van terreur daden in Parijs. Onderminister voor binnenlandse veiligheid Ro bert Pandraud heeft de bevolking tot 'oplettendheid' opgeroepen en de politie gevraagd 'zijn pogingen nog te versterken bij hun controles en het opspören van informatie'. door Rudolph Bakker Minister van binnenlandse zaken Pasqua had een dag eerder al in een tv-interview verklaard dat 'het ergste nog moet komen'. En hij maakte bekend dat de verloven van de Franse politie tot 15 oktober zijn ingetrokken. Een dergelijke maatregel is niet meer genomen sinds sinds de mei-opstand van 1968. De daders van de reeks aansla gen van de afgelopen weken wor den door de Franse justitie zonder aarzelen nog steeds gezocht in de boezem van de familie Abdallah. En gevreesd wordt dat andere ter roristen de estafette-staf van de voortaan in hun Noordlibanese dorp omcirkelde gebroeders Ab dallah zullen overnemen. Onder deze broers is Emile, die er ernstig van wordt verdacht de bom te hebben geplaatst in de Rue de Rennes, voor de gevel van de drukbezochte textielzaak van Tati. De aanslagen hadden tot doel de vrijlating te forceren van broer Georges Emile Abdallah, die in de Parijse Sante-gevangenis opgeslo ten zit. De Franse justitie is nu bedacht op hernieuwde activiteit van de Asala, dat zijn Armeense terroris ten die strijden voor de vrijheid van hun land. Onder de drie gevan genen wier vrijlating de terroristen gewapenderhand eisen bevindt zich een Armeniër, die in Frankrjk een levenslange gevangenisstraf uitzit voor zyn aandeel in de bloe dige bomaanslag op het Parijse vliegveld Orly. Optimistisch De geheimzinnige Monseigneur Hilarion Capucci is intussen op zijn uitgangsbasis in Rome terug gekeerd en heeft daar - anders dan de Franse autoriteiten - verklaard 'optimistisch' te zijn en 'te hopen dat het ergste voorbij is'. Monseig neur Capucci is de Grieks-orthodo xe prelaat met uitstekende relaties in het Nabiip ^„.«Aicieus premier Chirac was uitgeno digd als middelman op te treden. De prelaat was dinsdagavond naar Rome teriiggevlogen na een bezoek van ruim een week in Pa rijs, bij welke gelegenheid hij her haaldelijk door de onderminister voor nationale veiligheid Pand raud was ontvangen, en hij een op zienbarend bezoek had gebracht aan Georges Ibrahim Abdallah in diens cel in de Sante-gevangenis. Het 'satirische' weekblad 'Le Ca nard Enchainé' meent in zijn num mer van gisteren te weten wat de achtergronden zijn van Monsei- geur Capucci's bezoek aan Parijs. Hoewel premier Chirac officieel ontkent dat hij om de komst van Capucci had gevraagd, is het al thans de omgeving van de eerste minister - alles volgens het satiri sche weekblad - die de prelaat in Rome benaderd heeft. Met toe stemming van premier Chirac zou deze 'omgeving' ook contact heb ben opgenomen met Capucci's vriend Jasser Arafat, de leider van de PLO. Het zou Arafat zijn geweest die Capucci er toe had overgehaald om op het verzoek van de Franse eer ste minister in te gaan en naar Pa rijs te komen. Capucci had tenslot te voor de reis officieel toestem ming gekregen van Monseigneur Casaroli, de 'minister van buiten landse zaken' van het Vaticaan. Bij zijn aankomst op het Parijse vlieg veld Roissy was Capucci opge haald door Ibrahim Souss, de ver tegenwoordiger van de PLO in Pa rijs. Opzienbarend Capucci nam tijdens zyn verblijf in Parijs twee opzienbarende ini tiatieven. Na Capucci's contact met de Syrische machthebbers - met wie hij, ondanks zijn vriend schap met Arafat, ook op uitste kende voet verkeerd - besloot pre mier Chirac een vertrouwensman in de persoon van de minister voor samenwerking Michel Aurillac naar Syrië te zenden. Dit bliksem bezoek en Capucci's invloed heb ben bewerkstelligd dat de Franse regering niet langer Syrië openlijk of in bedekte termen ervan be schuldigd deel aan de aanslagen te hebben gehad. Leden van de Fran se geheime diensten zyn nu zelfs in Syrië om daar met hun Syrische collegas 'samen te werken' en 'de daders op te sporen'. Het tweede initiatief van Capuc ci was zijn bezoek aan Georges Ibrahim Abdallah in diens cel in de Sante-gevangenis. Volgens 'Le Ca nard Enchainé' was Capucci welis waar als een echte staatsman met motorpolitie naar de gevangenis begeleid, maar tegelijkertijd had de Franse geheime dienst een uit gebreide afluisterinstallatie rond Abdallah's cel opgebouwd, die op het moment waarop het aankwam overigens de geest gaf. Bovendien voerden Abdallah en Capucci hun gesprek fluisterend in elkanders oor, 'net zoals de paus dat deed toen hij ten overstaan van de tele visiecamera's in diens cel een ge sprek had met Ali Agca, zijn moor denaar', aldus weet het dagblad 'le Monde' op zijn beurt te melden. Invloed Geruchten willen dat monseig neur Capucci is gevraagd zyn in vloed aan te wenden en er voor te zorgen dat paus Johannes-Paulus tijdens zijn bezoek aan Lyon en omgeving dit komende week-end althans door Arabische terroristen niet wordt gemolesteerd. De pre laat speelde een niet onbelangrijke rol bij de vrijlating van de in Liba non in '85 gekidnapte Franse diplo maat Gilles Sydney Peyrolles. Op de Franse consulaten in de hele wereld neemt intussen de scepsis toe over het nut van de vi sum-plicht, die premier Chirac heeft uitgevaardigd als wapen in de strijd tegen het terrorisme. Steeds duidelijker wordt dat het systeem zoveel mankementen ver toont, dat het nauwelijks doeltref fend kan worden genoemd. Omdat de visum-plicht niet geldt voor de landen van de EEG en Zwitser land, zien de consulaire ambtena ren niet in waarom terroristen geen gebruik zouden maken van valse Westduitse of Griekse paspoorten, in plaats van Noorse of Oostenrijk se, waarin een visum is vereist. Ontkracht Daar komt bij dat het uitgeven van een visum als controle-maatre gel alleen zin heeft geen die het visum uitgeeft inzage heeft in de dossiers van de justitie en in de opsporingsregisters. Over deze mogelijkheid beschikt echter niet een enkel Frans consulaat. Het door de eerste minister verordon neerde veligheidssysteem van de visums wordt bovendien geheel ontkracht door de omstandigheid dat bijzondere en gemakkelijkere voorwaarden gelden voor Algerije, Tunesië en Marokko, landen waar van iedereen weet dat ze een bron vormen van het internationaal ter rorisme. Verwacht wordt dan ook dat de visum-plicht na de aanvan kelijke periode van een halfjaar zal worden opgeheven, als ze al niet in de praktijk - en met de Franse slag - langzaam maar zeker tot dode let ter wordt verklaard.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7