Onderzoek bij Van der Willigenhof Inspectie bejaardenoorden wil helderheid over aantal zaken actief in viije tijd Leidse school Meao vreest voor toekomst toeristisch onderwijs fwwn -£ü2 iN Lezers Schrijven PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 Vervolging euthanasiezaak in Zuydtwijck nog onduidelijk DEN HAAG/LEIDEN - De direc teur van het Leidse verpleeghuis Zuydtwijck heeft deze zomer con tact gehad met de officier van justi tie en de geneeskundige inspectie van Zuid-Holland voordat hij in ging op het euthanasieverzoek van een patiënte. De officier en de in specteur hebben hem hiervoor echter geen vrijbrief gegeven. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter Korthals-Altes van justitie op vragen van de Kamerleden Van den Berg en Van der Vlies (SGP) De officier van justitie heeft de directeur in algemene zin ingelicht over het opsporings- en vervol gingsbeleid in euthanasiezaken en hem gezegd dat er in elk geval een opsporingsonderzoek wordt inge steld. Aan de hand daarvan wordt beslist of er al dan niet tot vervol ging wordt overgegaan. Het opspo ringsonderzoek in deze zaak is nog niet voltooid. De bewindsman vindt het niet nodig om gedragsregels voor offi cieren van justitie voor dergelijke gevallen op te stellen omdat zij so wieso nooit de indruk wekken dat zij toestemming vooraf geven. De inspecteur van de volksgezond heid heeft de directeur er in dit ge val op gewezen dat bij levensbeëin diging op verzoek geen sprake is van een natuurlijke dood en dat dat in de overlijdensverklaring tot uiting moet komen. Ook de inspec teur heeft bij het verstrekken van informatie elke suggestie van in stemming of goedkeuring met de voorgenomen euthanasie verme den. aldus Korthald-Allps LEIDEN - De inspectie be jaardenoorden van de pro vincie Zuid-Holland onder zoekt op dit moment de si tuatie in het vrijzinnig pro testantse verzorgingstehuis Van der Willigenhof aan de Apollolaan. Aanleiding voor dit onderzoek is een gesprek van de afgetreden bewonerscommissie met in specteur Hekelaar van de provincie. door Annemiek Ruygrok De bewonerscommissie is opge stapt omdat zij het niet eens is met de gang van zaken in het huis. Vooral het ontslag van het hoold verzorging is de bewoners in het verkeerde keelgat geschoten. Het is niet de eerste keer dat de Onderzoek hoe Leiden 'verkocht' kan worden LEIDEN - De VVV. de Kamer van Koophandel en de gemeente moe ten niet nog een keer onderzoeken wat de sterke en zwakke punten van het toerisme in Leiden zijn. Veel beter is het om te kijken hoe de gemeente op toeristisch gebied beter aan de man kan worden ge bracht. Dat advies gaf de raads commissie voor economische aan gelegenheden gisteren mee aan wethouder Fase van economische zaken. De commissie heeft nog niet definitief ingestemd met het onderzoek. Dat gebeurt pas wan- mspecteur van de provincie een gesprek met de bewonerscommis sie van Van der Willigenhof heeft gehad. Vorig jaar was dat ook het geval. Bij dat gesprek was ook de directeur van het verzorgingste huis aanwezig omdat de bewoners het niet eens waren met zijn beleid. Na dat gesprek met betrokkenen verbeterde de toestand niet. De kwestie van het al dan niet gedwongen ontslag van het hoofd verzorging is voor de bewoners commissie kennelijk de druppel die de emmer deed overlopen. Overigens willen de bewoners nog geen commentaar op de situatie geven, vóórdat het onderzoek van de inspectie is afgerond en er op lossingen zijn gevonden voor de onverkwikkelijke situatie. Vrijwilligers Het voormalige hoofd verzorging van het verzorgingstehuis had eer der dit jaar een verzoek gericht aan de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers (UVV) om mee te helpen aan een huiskamerproject voor dagop- neer precies bekend is wat onder zocht gaat worden. De commissie voelde er aanvan kelijk weinig voor om met het on derzoek in te stemmen. Het kost de gemeente, de VVV en de Kamer van Koophandel waarschijnlijk tussen de 20.000 en 40.000 gulden. En uit een - summiere - omschrij ving van het onderzoek kregen de raadsleden de indruk dat uitslui tend wordt gekeken naar zaken die al een keer eerder zijn uitgezocht: wat de goede en slechte punten zijn van het toerisme in Leiden en wat daaraan kan worden verbe terd. Mevrouw Fase legde gisteravond echter uit dat vooral de bedoeling is dat wordt bekeken hoe de ge meente het best kan worden 'ver kocht'. En daar had de commissie minder moeite mee. Wethouder Fase beloofde op korte termijn te gaan praten met de VVV en de Ka mer van Koophandel, die eventu eel willen mee betalen, over de uit eindelijke opzet van de studie. vang van een tiental bewoners. Omdat deze mensen nauwelijks hun kamer uitkomen en geen be zoek krijgen had hij het plan om hen in een aparte zaal dagelijks wat verstrooiing te bieden. De UVV zou vrijwilligers als gastvrouwen inschakelen om dit project van de grond te helpen. Groot was echter de verbazing toen in mei een mede werker als eerste gastvrouw werd geïntroduceerd en van de directeur een compleet dagrooster overhan digd kreeg. Daarin stond onder meer: 8.00 uur: ontbijt klaarmaken, thee van beneden halen, eventueel eieren koken, bewoners helpen met eten; 9.15 uur: vaatwassen. koffiekopjes klaarzetten, eventueel bewoners naar het toilet begelei den. Na de koffie zouden de vrij willigers weer moeten helpen met afwassen, vervolgens zouden de ta fels voor de warme maaltijd moe ten worden gedekt, na afloop van de warme maaltijd zouden zij dan weer moeten helpen afruimen, af wassen en alles opbergen, 's Mid dags voor en na de thee zou een zelfde ritueel volgen. Met andere Vissport Hengelsportvereniging VMP viste zondag de tweede wedstrijd in Wormerveer. De uitslag: 1 C. de Wit. 18 st. 12.200 gram: 2 G. Ouwehand, 9 st, 6400 gr: 3 A. Gordijn, 6 st, 3500 gram: 4 T. v. Weeren, 6 st, 3000 gram; 5 H. de Nobel. 5 st, 1100 gram; 6 K. de Wit, 3 st, 1400 gram; 7 H. v. Meete- ren, 2 st, 300 gram. Hengelsportvereniging TOP viste haar vierde wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag: 1 J. Moe- nen, 27 st, 554 cm: 2 D. Schouten. 21 st, 480 cm: 3 C. Hoppenbrou wer, 16 st, 384 cm; 4 H. Schouten. 14 st, 300 cm; 5 C. Schouten. 13 st, 282 cm; 6 W. v. Berkel, 14 st, 274 cm; 7 J. v. Rijn, 13 st, 257 cm; 8 T. Hoppenbrouwer, 10 st, 213 cm; 9 S. Teunissen, 6 st, 115 cm; 10 F. Oudshoorp,, 4 st, 80 cm. Vrijwilligers AFS Interkulturele Jongere- woorden: een heel dagprogramma van 's ochtends acht tot 's middags Mevrouw Teekens, voorzitter van de stichting Unie van Vrijwilli gers, afdeling Leiden: "Wij hebben dat afgehouden, omdat het niet strookt met onze doelstellingen. Die houden namelijk in het onder houden van menselijke contacten met personen die weinig bezoek krijgen. Wat extra aandacht aan ze geven, wat voorlezen, een praatje maken. Maar dit voorstel ging meer de richting uit van onbetaal de arbeid. Daar zijn wij niet voor. En het contact met de mensen zou door zo n vol programma volledig in het gedrang komen". Directeur Biesbroek van de Van der Willigenhof ziet in deze afwij zing niet zo'n probleem. "Bepaalde dingen lukken nu eenmaal, andere niet". Dat vrijwilligers er niet voor zijn om een heel dagprogramma af te werken, geeft hij toe. "Maar we zitten hier ook met een tekort aan personeel. Ik zou zo met tien men sen willen uitbreiden. Dat kan niet. nuitwis'seling zoekt vrijwilligers voor het begeleiden van buiten landse jongeren die in Nederland komen kijken hoe hier wordt ge werkt en gestudeerd. De deelne mers aan deze Werkende Jonge- renuitwisseling, die in mei 1987 plaats heeft in Zuid-Holland en als thema bloemen en groente teelt onder glas heeftkomen uit onder meer Spanje, Frankrijk en Italië. Ze maken onder meer ex cursies naar organisaties die met de verbouw van bloemen en groenten onder glas hebben te maken. Voor het organiseren en uitvoeren van dit programma zijn vrijwilligers nodig. Belang stellenden kunnen contact opne men met Paul van Oers. telefoon 123480. En dan probeer je het op deze ma nier. Een ander zal het doen via op roepkrachten of iets dergelijks" Hij geeft toe dat ook door het aftre den van de bewonerscommissie er "wat probleempjes" aan de orde zijn. "Maar dit is een huis zoals elk ander huis. En overal zijn weieens moeilijkheden". Een nieuwe bewo nerscommissie is voorlopig nog niet gevormd. "Nee, maar daar werkt het bestuur aan. Dat kun je ook niet overhaasten. Er zitten hier veel mensen boven de 85 jaar. Die nemen niet zo snel meer initiatie ven. Door die problemen moeten we met elkaar toch zo goed moge lijk zien heen te fietsen", aldus Biesbroek. Ontslag Mevrouw Van Wingerden, be stuurslid van de stichting verzor gingshuis Van der Willigenhof. hoopt ook dat er zo snel moelij k een nieuwe bewonerscommissie komt. Blij met het opstappen van het hoofd verzorging is zij geens zins: "Maar hij wilde zelf weg. De bewonerscommissie was het daar niet mee eens. Maar je kunt als be stuur niet iemand tégen zijn wil vasthouden. Overigens vond het personeel het moeilijk samenwer- ken met de man. Geen van de hoofden van dienst wilde hem hou den. En als iemand dan zelf weg wil is daar niets aan te doen. Overi gens hadden mijn man en zoon, beiden huisarts, allebei goede erva ringen met het hoofd verzorging. Ze vonden dat hij erg aardig was I voor de bewoners". Over het 'huiskamerproject', waarbij de UVV zou worden inge schakeld. zegt zij dat nu het hoofd j verzorging weg is zijn opvolger dat project van start zal moeten laten gaan. "Het is de bedoeling dat een aantal vrijwilligers meewerkt. Maar met begeleiding van het ei gen personeel natuurlijk. Het is I geenszins de bedoeling om vrijwil- J ligers onbetaalde arbeid te laten verrichten". Inspecteur Hekelaar van de Pro vincie hoopt vóór het eind van de ze maand het onderzoek in deze kwestie te hebben afgerond. "Om ons een oordeel over de zaak te kunnen vormen, gaan we praten met alle betrokkenen: bestuur, di rectie en het voormalig hoofd van i de verzorging. Ik weet niet wat I voor obstakels we op onze weg zul len vinden". Volgens Hekelaar is er in elk verzorgingshuis wel eens een probleem waarbij de inspectie bejaardenoorden wordt ingescha keld: "Maar dat heeft meestal niet die zwaarte zoals nu het geval is". Expositie Expotheek De Lelie'. hehh*„ Cok Schlagwien en Martin van der Born het door hun gekraakte bedrijfsgebouw van voormalig gordijnatelier De Lelie aan de Flevoweg gedoopt. Morgen be gint daar een expositie van schil derijen van het tweetal, die duurt tot 9 november, de officiële opening is bepaald op 9 oktober. De expositie is dagelijks te zien van twaalf tot zes uur. Frans Club- en buurthuis Mirt-Hon ken organiseert Franse lessen voor beginners. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het clubhuis aan de Driftstraat 49, telefoon 221197. Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken wordt zaterdag een bingo gehou den. Aanvano half acht. LEIDEN - De Leidse school voor Meao vreest het ergste voor de toe komst van het toeristisch onder wijs dat zij sinds tien jaar geeft. Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onderwijs wil niet ingaan op het verzoek van de school om dit on derwijs. dat nu als experiment geldt, om te zetten in een afdeling. Wel heeft zij het plan dergelijke afdelingen te verbinden aan de scholen voor Middelbaar Horeca Onderwijs die zijn verbonden aan scholen voor Middelbaar Midden stands Onderwijs in Apeldoorn, Tilburg en Groningen. Volgens de Leidse MEAO heeft dat tot gevolg dat leerlingen in de toekomst naar deze scholen zullen gaan, omdat een afdeling veel meer faciliteiten heeft en dat de Leidse opleiding dan bij gebrek aan belangstelling moet worden opgeheven. De Leidse Meao is tien jaar gele den, als eerste in Nederland, met een experimentele richting voor toeristisch onderwijs begonnen. Dat wil zij nu omgevormd zien in een echte afdeling, maar volgens adjunct-directeur A.J. Klerks is el ke kans daarop met de plannen van de staatssecretaris verkeken. Een duidelijk 'nee' heeft zij, vertelt hij, op het verzoek nog niet gezegd, maar 'ja' evenmin - althans niet zwart op wit. mondeling zou de af deling wel al zijn toegezegd. "Pro bleem is juist dat de plannen zo on duidelijk zijn en het lukt ook maar niet daarover duidelijkheid te krij gen. We hebben al vaak gepro beerd een gesprek met de staatsse cretaris te krijgen maar het is vrij wel onmogelijk tot haar door te dringen. Je wordt doorverwezen naar een ambtenaar, die dan weer niks mag zeggen. Ze is volledig af geschermd". Volgens Klerks is hier sprake van een taktiek die ervoor moet zorgen dat de staassecretaris haar zin krijgt maar voorkomt dat ze daarvoor een duidelijk besluit tot opheffing van het experiment aan de Leidse meao en aan de drie an dere meao's in Nederland die zo'n experiment ook hebben, moet ne men. "Als de horeca-scholen die af delingen krijgen, betekent dat dat zij veel meer faciliteiten hebben Val van trap LEIDEN - Bij een bedrijfsongeval aan het Utrechtse Veer is gister middag een 50-jarige man uit Val kenburg gewond geraakt aan buik en rug. De man was voor reparatie werkzaamheden op een losstaande trap gaan staan. Hij is voor onder zoek overgebracht naar het Diaco- nessehuis. dan wij - wij hebben alleen een richting toeristisch onderwijs. We vrezen dat daardoor de leelingen bij ons weg blijven. En als dat ge beurt, dan kan de staatssecretaris zeggen: sorry, het experiment is mislukt. Dat hoeft ze dus geen be sluit te nemen, het regelt zich alle maal zelf'. De Meao ziet zich bij haar stre ven een afdeling voor toeristisch onderwijs te krijgen, gehinderd door de scholen voor middelbaar horeca-onderwijs. Die zijn, vertelt Klerks, namelijk groot voorstander van het feil dat zij de afdelingen krijgen. "Zij vinden dat toeristisch onderwijs bij hen hoort omdat ho reca met toerisme heeft te maken. Die twee hebben inderdaad met el kaar te maken, maar dat geldt al leen voor het inkomend toerisme", aldus Klerks. De Leidse Meao heeft, nu zij zelf maar geen duidelijkheid kan krij gen, de hulp ingeroepen van het Leidse college van B en W. In een brief zetten zij de problemen uit een en vragen B en W invloed uit te oefenen op het parlement. "Het is onze vaste overtuiging, dat uw col lege het zou betreuren wanneer de ze opleiding uit Leiden zou ver dwijnen waardoor de stad in korte tijd twee belangrijke beroepsoplei dingen. namelijk de Reinwardt Academie en de Toeristische oplei ding van de Meao zal moeten mis sen". aldus de brief. Zelf is de Meao ervan overtuigd dat verdwij nen van de opleiding "een groot verlies" betekent voor Leiden en de regio. "Vele jongelui vinden in het toeristische bedrijfsleven en in stellingen een baan en bovendien betékent een dergelijke opleiding (ruim 400 leerlingen) een goede werkverschaffing aan een groot aantal docenten". Boos is de meao vooral ove het feit, dat tien jaar lang rapporten zijn verschenen over de gewenste verdere ontwik keling van het toeristisch onder wijs. "De conclusisie en aanbeve lingen van die rapporten zijn over genomen maar tegelijkertijd van toepassing verklaard op een ande re schoolsoort dan het MEAO", al dus de school in een persbericht. Overigens vindt de Meao wel Svator. de vakopleiding voor toe ristisch en recreatief onderwijs, aan zijn zijde. Aan de plannen van Ginjaar-Maas ligt onder meer de gedachte ten grondslag, dal er meer ondernemersgerichl onder wijs binnen het toerisme moet ko men. Vanuit Svator klinken stem men die ontkkennen dat er grote behoefte aan dergelijke mensen zou bestaan, omdat het arbeidster rein te klein en te begrensd is. tfW.f WBm ,<4111 (foto Wim Dijkman). Stadhuis In het Leidsch Dagblad van 20 sep tember kon men kennis nemen van een plan om voetgangers meer ruimte te geven rond het Stadhuis plein. Twee ambtenaren, van de af delingen verkeer en ruimtelijke or dening, zijn op het idee gekomen het Stadhuisplein door te trekken tot aan het water van de Nieuwe Rijn. Dat zou dan met zich mee brengen, dat de ingang van het stadhuis aan het Stadhuisplein praktisch niet meer per auto. dus ook niet per taxi, te bereiken is. Wel wordt dit een nadeel genoemd, maar men wil daar blijkbaar niet zwaar aan tillen. Wie niet naar het stadhuis lopen kan. moet er maar heen strompelen of er vandaan blijven! Of is het bij de plannenma kers misschien niet eens opgeko men dat het stadhuis als admini stratief centrum van de gemeente voor alle Leidenaars, goed of slecht ter been, bereikbaar en toeganke lijk moet zijn? Iedere benadering die niet van die centrumfunctie uit gaat, is averechts. Het stadhuis is niet voor niets in het hart van de stad gebouwd. Het ziet ernaar uit. dat de ontwerpers als paarden met oogkleppen, afgegaan zijn op het hun voorgeschreven doel: de auto vrije binnenstad. Zo komen beslis singen tot stand die men achteraf betreurt. B.C. Damsteegt. Fagelstraat 44, Leiden Duits Als redelijk Duits kennende Leide- naar protesteer ik met klem tegen de door minister Deetman voorge stelde opheffing van de vakgroep Duits van de Rijksuniversiteit te Leiden. Dit komt des te harder aan. daar ook grote bezuinigingen bij andere Duitse vakgroepen van Ne derlandse faculteiten worden door gevoerd. Nederland is in hoge ma te economisch afhankelijk van in het bijzonder de Bondsrepubliek Duitsland. Ook de contacten met de overige Duitse gebieden, t.w. Zwitserland, Oostenrijk en de DDR, zijn voor ons zeer belangrijk. Bovendien leidt een gestadige vermindering van de kennis van het Duits tot een aanzienlijke cul turele verarming. Verder hebben de laatste jaren, in tegenstelling tot de bewering van de minister dat deze studenten voor werkloosheid worden opgeleid, alle bij de vak groep afgestudeerden een baan ge vonden. Deze studie vermindert dus de werkloosheid en helpt vaca tures te vervullen. Zeer veel Duitsers hebben zowel persoonlijk als in de media de Ne derlanders hun verontschuldigin gen aangeboden voor wat zij hun in de tweede Wereldoorlog hebben aangedaan, ook als zij daar niet di rect mee te maken hadden. Daarbij komt, dat de jongere generatie Duitsers met deze problematiek niets te maken heeft. Het getuigt van wijsheid Duits land nu de hand te reiken en te trachten elkaar te helpen bij de op lossing van onze grote problemen, eveneens in het kader van de EG en de ontwikkelingshulp. Ook en vooral daarom vind ik het uiterma te verkeerd een instelling van Ne derlands in Duitsland bekendste universiteit, die hierbij bij uitstek behulpzaam kan zijn en haar waar de in het verleden heeft bewezen, ♦e sluiten. Zo bereiken wij verwij dering en geen toenadering. De financiële schade, die Neder land hierdoor zal lijden, is vele ma len groter dan het bedrag (een half miljoen), dat wordt bespaard door Breestraat In het Leidsch Dagblad van 25 sep tember doet Jan Rijsdam het op nieuw voorkomen alsof de Bree straat Winkeliersvereniging alle winkeliers in de Breestraat verte genwoordigt en dat die winkeliers het allemaal met elkaar eens zijn. Ondergetekende is lid van deze vereniging, maar het absoluut on eens met haar vrijage met de ge meente en Erica. Natuurlijk moet er eens wat aan de Breestraat wor den gedaan, maar overkappingen, kiosken en bloembakken op het stukje Breestraat tussen Koorn- brugsteeg en Gangetje zijn on denkbaar. In de kortste keren is al les onder geklad en vernield: men kan tijdens de Lakenfeesten niet eens een bloembak ontzien. Kijkt u ook eens naar pas geplaatste abri's; ze zijn vrijwel onmiddellijk ver nield. En het busverkeer omleiden over de Botermarkt is natuurlijk helemaal onzinnig. Destijds moest het vanwege het nieuwe riool in de Breestraat. Het manoeuvreren van de bussen in de Koornbrugsteeg naar de Botermarkt was een en al ellende en de voetgangers en fiet sers, wier belangen u wilt beharti gen. hadden de meeste moeite zich te handhaven. Ook uw insinuatie als zouden Breestraatwinkeliers schuldig zijn aan de achteruitgang van de Bree straat is volstrekt onjuist. Immers het vertrek van Xenos, Mac Mag gie, Witteveen en Perry Sport heeft er weinig mee te maken of de Bree straat goed of slecht is. Het heeft alles te maken met het feit dat dit soort bedrijven zich beter thuis voelt in een andere straat. U stipt dit zelf al aan als u stelt dat de Breestraat het altijd van het betere publiek heeft moeten hebben. Er is in de affaire Breestraat maar één belangrijke schuldige aan te wijzen en dat is de gemeente Leiden zelf, compleet met haar ge meenteraad. Na de oorlog is er ei genlijk door de gemeente alleen maar gewerkt aan 'hoe krijgen we de industrie de stad uit'. Vervol gens was de middenstand aan de beurt, eerst de kleine dienstverle nende bedrijven en bedrijfjes, daarna de winkelbedrijven. En nu nog worden horecabedrijfjes en -bedrijven weggejaagd. Of dit nu wordt aangezwengeld door omwo nenden of besturen van wijken: het gebeurt gewoon. Voorbeelden te over. De heer Van Iterson (indertijd gemeenteraadslid voor de CHU) kwam met een plan het centrum wat op te vijzelen. Hij suggereerde een nieuwe schouwburg/congres hal op het Stationsplein te bouwen (gunstig voor congressen van het AZL). De Stadsgehoorzaal zou moeten worden afgebroken en daar zou dan een verbinding moe ten komen met een winkelpassage naar de Haarlemmerstraat. Een prima plan voor een beter cen trum. De PvdA torpedeerde het plan. Breestraatwinkeliers hebben 25 jaar lang gezeurd, gebedeld om wat bredere trottoirs. Eindelijk was dat dan zover, maar in feite al te laat. En dan de rol van de gemeente in de parkeerproblematiek: altijd te gen auto's, terwijl de heren tijdens vergaderingen in het stadhuis en nu in het Gulden Vlies toch hun auto ook kwijt moeten. Er is een dik boek te schrijven over de kort zichtigheid van de gemeente Lei den. Ik moet toegeven dat wethou der Waal wel de eerst was die daad werkelijk iets gedaan heeft aan het opknappen van de stad, maar het was wel te laat om winkeliers die met veel risico's hun zaak drijven en met het mes op de strot gezet door de fiscus zich moeten weten te redden. Het is logisch dat wanneer C&A meer dan 16 jaar moet vechten om zich in Leiden te mogen handha ven, een doosnee winkelier al tien keer het loodje heeft gelegd. Ook nu nog is er sprak Van een hak-op- de-tak-beleid: er is geen duidelijke lijn waardoor niemand weet waar aan hij toe is. Grote fout is natuur lijk C&A te laten vertrekken naar de Haarlemmerstraat. Ik zeg met opzet grote fout omdat de gemeen te hierin in hoge mate schuldig is. Er is nu een onevenwichtige ver houding ontstaan en die is niet meer goed te maken. Ook het beleid ten aanzien van het pand van de Raad van Arbeid getuigt opnieuw van onevenwich tigheid. Eindelijk slaagde een gro te Engelse maatschappij erin om het uiteindelijk van de gemeente Leiden te winnen en zie: het is een prachtige boekwinkel geworden. U ziet dat er zich ook winkels vesti gen in de Breestraat en toevallig wel de betere. Wat dacht u van Ginsberg, Look, het Leids Reform huis, Klaassens (pand van Kluit) Overgaauw (Breestraat-passage), Wolfslag kantoormachines (Gerard de Lange), The Frog, 't Schippertje antiek, modehuis Wijling om er maar een aantal te noemen. U noemt het kernwinkelappa- raat: laat me niet lachen. Grote on zin natuurlijk. De gemeente breidt uit op locaties waar dat eigenlijk tegen haar eigen beleid is: Hoog vliet, Sanders, straks winkels bij het Klaverblad en ga maar door. Nee, als het in het straatje van de gemeente past kan ineens alles. En dus is er ook op dit gebied geen beleid, hetgeen verwarrend werkt voor eenieder die iets wil opstar ten. Wat het parkeren betreft is het klaar en duidelijk dat de Stadsge hoorzaal slecht verhuurd wordt omdat men de auto niet kwijt kan. Als klap op de vuurpijl mag wel gelden dat de gemeente Digros moet vragen de garage open te stel len ten behoeve van bezoekers van de Schouwburg Nog een sterk staaltje is dat in het centrum veel woningen wor den gebouwd (oude politiebureau), maar dat er geen rekening mee wordt gehouden dat bijna iedere nieuwe bewoner, inclusief studen ten, een auto heeft en die straks niet kwijt kan. Wanneer een bedrijf gaat bouwen moet het geld in het gemeentelijke parkeerfonds stor ten zonder dat met dat geld ook maar één parkeerplaats in het cen trum wordt gecreëerd. De sociale dienst breidt uit: weg 14 parkeer plaatsen. Op de hoek Steenschuur/ Langebrug kunnen zeker nog tien auto's staan, maar de gemeente zet liever paaltjes in plaats van de ge ringe ruimte zo efficiënt mogelijk in te delen. U dient meneer Jan Rijsdam de werkelijke feiten eens na te gaan en niet van die onzin over de Bree straat te schrijven. U dient zich eens door mensen te laten voor lichten die jaren voor de verbete ring van de Breestraat gevochten hebben, maar die uiteindelijk het moede hoofd maar buigen voor zo veel bureaucratie. Hoorzittingen van de gemeente; zo heette dat, maar in feite werd er alleen maar verteld wat er ging ge beuren. Tijdens die bijeenkomsten heb ik vaak gezegd dat Leiden nu eenmaal geen echt centrum heeft en dat zijn.centrumfunctie allang is verdwenen en die ook niet meer te rugkrijgt. En verder dat er maar een goede oplossing voor ons on gelukkig (ongelukkig doordat Haarlemmerstraat en Breestraat bijna parallel lopen en je hoeft geen verkeersdeskundige te zijn om dat te begrijpen) samengesteld centrum is en dat is: alle verkeer rijdt het centrum in. Dat betekent vanaf het Levendaal rechts de Hooigracht op richting station en komend van het station gewoon over de Breestraat. Dus eenrich tingsverkeer op de Breestraat, voor bussen en particulier verkeer. Des noods kan op de andere helft van de Breestraat een busbaan worden aangelegd. De aanvoer van goede ren moet gegarandeerd blijven wil Leiden nog winkels in het centrum houden. Mijn idee was altijd dat de gemeente echt een museum van Leiden wilde maken. Daar hebben ze heel hard aan gewerkt. J.G. Wolfslag, Breestraat 145, Leiden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4