Ontslag dreigt voor 23 man bij Verto Leiderdorp haalt 8000-ste woning binnen Een kasteel bij kaarslicht Reorganisatie noodzakelijk in Leiderdorp Boef bezet bibliotheek 'Exploitatie zwembad vast over schreden' PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 LEIDERDORP - In de Touwfabriek in Leiderdorp moet een reorganisatie komen omdat de Verenigde Staalkabelfabrieken Verto bv., waar de touwfabriek een onderdeel van is, steeds minder orders ontvangt. Volgens secretaris van de Ondernemingsraad B.van der Geest ligt er een principe-besluit van de directie op tafel ligt waarin staat dat er 23 banen zullen verdwijnen in Leiderdorp, waarvan zes door natuurlijk verloop en zeventien door ontslag. Daarnaast zullen er vijf nieuwe be trekkingen komen omdat de af- werkery/expeditie in Gorkum zou moeten verdwijnen en met deze af deling in Leiderdorp samenvoe gen. Deze vacante betrekkingen zouden allereerst onder werkne mers uit Gorkum moeten worden verdeeld. Voor de banen die nog overblijven komen de. dan ontsla gen, Leiderdorpersin aanmerking- .De werknemers van de staalkabel- fabriek in Leiderdorp hebben de komende herstructurering en de daarmee gepaarde ontslagen via de krant moeten vernemen. Volgens districtsbestuurder van de FNV A. Antonis is de toekomstige afslan king van de fabriek "onzorgvuldig naar buiten gebracht". Het adviesplan van de directie is naar buiten gebracht door de Unie BLHP, een vakbond die de belan gen van administratief, technisch en commercieel personeel behar tigt. Nadat de Verto alle vakbon den een brief had gestuurd waarin de herstructurering van de vesti gingen in Dongen en Leiderdorp werd aangekondigd, bleek dat de brief was uitgelekt. Volgens J.M. Hoogesteger van de Unie was die uitgelekte informatie zo talrijk dat het beter was alles te vertellen. LEIDERDORPIZOETERWOUDE - De komende kinderboekenweek heeft als thema 'boeven' meegekregen en dat is in de Leiderdorpse bibliotheek nu al te merken, want die is opgesierd met een levensgrote boef. Het 'ge vaarte' is gemaakt door de 18-jarige Leiderdorpse Eliëtte Bos, die gister middag met haar geesteskind poseerde. Eliëtte Bos maakte de boef op verzoek van de plaatselijke bibliotheek, maar ook als opdracht voor de Vrije Academie. Tot en met 18 oktober is de boef nog te zien in de bibliotheek. Al die tijd in een gebogen houding. Klaar om te schieten.. Ook de Zoeterwoudse jeugd kan komende week voor boef spelen. Er zijn prijsvragen, boevenkleurplaten en er worden spannende boevenverhalen verteld in de bibliotheek in het dorp. (foto Holvast) "Men was redelijk geïnformeerd. Zulke dingen varen hun eigen weg, hier en daar lekt wat uit, maar het kwam zeker niet uit mijn koker". De bonden zijn niet erg tevreden met het huidige rapport. Volgens Hoogesteger eisen de bonden nu dat voordat er sprake is van een be sluitvorming over de fabriek eerst een nieuw rapport moet komen. "Met de huidige motivatie van de directie over hun advies nemen wij geen genoegen, we willen een nieuw onderbouwd rapport", al dus Hoogesteger. Gecompliceerd De hele gang van zaken ging nogal gecompliceerd bij de Verto: Half mei ontving de Verto minder orders. Zij stelden een extern per soon, het bureau Rijnconsult uit Arnhem, aan om een structuuron derzoek naar de Verenigde Verto Staalfabrieken b.v. in te stellen. De ondernemingsraad werd op de hoogte gesteld van deze beslissing. Half augustus kreeg de Onderne mingsraad het rapport onder ogen. Na de commentaren van de Raad heeft de directie het rapport van andere kanten bekeken en hier en daar veranderingen aangebracht. Vervolgens werd afgesproken dat de directie en de vakbonden op 24 augustus met het verbeterde rap port van de externe onderzoeker rond de tafel zouden gaan zitten zo dat de sociale consequenties voor de werknemers konden worden besproken. Die datum werd ver schoven naar eind september door ziekte van een lid van de raad van bestuur. In plaats van het rapport kregen de vakbonden een briefje kregen omdat het rapport achter haald zou zijn. "We hebben we de Raad toen laten weten dat dit geen gang van zaken is. Alle vakbonden waren het in deze eens", aldus Hoogesteger. Lid van de Raad van Bestuur Gudde doet iets luchtiger over het hele geval. "We zullen in het traject best wel een keer een fout hebben gemaakt". Daarnaast is Gudde te vreden met de excuses die Hooge steger volgens hem heeft gemaakt. FNV-man Antonis meent dat de directie onzorvuldig is geweest. Doordat de Verto al "een halfjaar met broeierige zaken" bezig was en die zaken "steeds op de lange baan werden geschoven". "Dat er iets moest gebeuren stond voor mij ook al vast, maar men moet niet zo onzorgvuldig met dit soort delicate zaken omgaan. Het is niet correct als mensen zoiets uit de krant moe ten halen". Hoe het nu verder moet zal eind oktober worden beslist als alle par tijen weer rond de tafel gaan zitten. "Het pricipe-besluit wordt officieel als de Ondernemingsraad er advies over heeft uitgebracht en de vak bonden en de Raad van Bestuur tot overeenkomst kunnen komen", al dus Van der Geest. Rijkdom, geschiedenis en ditjes en datjes VOORSCHOTEN - Een rondlei ding bij kaarslicht in het Voor- schotense kasteel Duivenvoor de: 13 groepen van 25 mensen, die om de 20 minuten starten. Ui terst beschaafde gidsen die het publiek geven wat het wil: wat geschiedenis en vooral veel leu ke ditjes en datjes. De kragen, op portretten te zien, waren 60 el lang en het wasgoed verloor zijn klamheid op het vuurkacheltje, dat met stof was bespannen. Aanknopingspunten genoeg voor gefluister en een, min of meer deskundige, vraag. Bij de groep van tien voor ne gen is er, voor de rondleiding be gint, wat commotie. Een dame is haar vier kaarten a 8,50 gulden kwijt en moet met haar gevolg wachten tot de rest van de groep binnen is. Liever geen grote groepen in de kleine kamertjes, is het parool. Al die waxinelicht jes en al dat kostbaars! Voor wat extra geld hoeft Duivenvoorde het niet te doen: een maand tevo ren waren alle kaarten al uitver kocht, voor beide avonden. Er komen zelfs mensen uit het Frie se Sneek. Om negen uur begint het dan. In de hal, die er met zijn Renais sance-plafond nog net zo uitziet als in 1661, vertelt de gids dat het kasteel in 1226 voor het eerst werd genoemd in geschiedenis boeken. Het was toen nog een Don Jon, een gevechtstoren, waarvan nog enkele muren staan. In 1661 kreeg het de huidi ge vorm met twee vleugels. Een eeuw later, ten slotte, kwamen er echte ramen in. Via krappe trappehuizen gaat het naar de waszolder. Er is een meterslange mangel voor het lin nen wasgoed, de blauwe balken moesten de vliegen op afstand houden en de strijkijzers bleven heet in een kachel. Veel licht is er niet, maar de gids is klagers te snel af. "Tja, je kunt niet alles hebben, met al die romantische kaarsen". "Ach, nee dat is juist sfeervol. Enig", klinkt het uit de groep. "Het doet me denken aan die Engelse serie over kastelen. Weet u wel. Op tv". Dan ontdekt een dame dat een muur boven een plankje vies wordt «van de kaarsen. "Voor je het weet is het hele kasteel afge brand", zegt de een. Een ander wil de borden naast de kaarsen weghalen. De gids blijft kalm. De suppoost heeft een kaarsen- dover. Ze zal hem waarschuwen voordat hij met zijn vriendelijke, door-en-door-begrijpende oog opslag een laatste blik werpt en de kamers afsluit. De ontdekker van het probleem is inmiddels op een stoel geklommen en blaast krachtig. Het wordt er al leen maar erger door, heet het. De groep gaat verder naar de kamer met oude kaarten van het kasteel, dat alleen in de zomer werd bewoond. Ook de tuinen zijn uitgetekend. Aanvankelijk waren zij strak Frans, later wer den zij landschappelijk Engels. Veel boeken blijven in de stof vrije kasten. Een bamboefiets met carbonlamp van de barones maakt nostalgische gevoelens los en slaapkamers bieden veel wetenswaardigheden. Korte bedden voor zittende slapers (te gen de krankzinnigheid), een bi det met zeepbakjes en een horlo gestandaard. Wanneer je, voor het slapen gaan je horloge voor het lampje en achter het ver grootglas hangt, kun je vanuit je bed de tijd zien. Een jongen ziet dat wel zitten, een oudere man dankt Philips voor de geneugten van ?le wekkerradio. Hoewel Engelse en Italiaanse meubelspecialisten speciaal voor het kasteel overwippen, staat de gids hier niet te lang bij stil. Het kunstkabinet, dat nieuwe aanko pen van vele kanten weerspie gelt, krijgt wat meubels betreft de meeste aandacht. De gast vrouw werpt zich vooral op het vele porcelein. Uit Duitsland, uit China, uit Japan, maar vooral ook uit Loosdrecht. "Als u zo'n bietkleurig kopje ziet voor min der dan 2000 gulden, moet u dat onmiddellijk kopen", luidt het advies. Duitsers Veel oh's en ah's en een oudere dame vraagt zich af hoe dat met 'de Duitsers' zat. Volgens de gids schijrtt er in de buurt wel iets ontploft te zijn. maar verdwenen is er niets. Natuurlijk hadden de eigenaars in de oorlog wel het een en ander in veiligheid ge bracht... Dan maakt een van de wat drukkere dames een fout. Uit haar opmerking blijkt dat zij het verschil niet weet tussen aarde werk en porcelein, dat veel meer wordt verhit en uit speciale klei wordt gemaakt. Taktisch scha kelt de gids over op andere on derwerpen. Het servies waarvan de andere helft bij de koningin is en het behang van de blauwe •slaapkamer, bijvoorbeeld. In 1830 tekende de huisschilder het na van het behang en het zit er nog steeds op. De kamer met de overvloedig gedekte tafel blijkt niet de echte eetkamer te zijn. Omdat die vaak voor party's wordt gebruikt, is het hele interieur, met eettafel en al, naar boven verhuisd. Na een uur begint de overvloedige rijk dom sommigen te bevangen en de gids haast zich te vertellen dat het niet altijd vetpot is geweest. Begin vorige eeuw was het kas teel flink verwaarloosd. Pas toen de toenmalige eigena resse in 1830 met Steengracht trouwde keerde het tij. Met zijn kennis van oudheden en zijn vele geld nam hij het verwaarloosde kasteel goed onder handen en drukte er, net als vele andere be woners, een stevig stempel op. In 1960, kort na de dood van de ou de barones en hofdame Schim- melpenninck van der Oye, bracht de nieuwe barones het kasteel onder in de stichting Kasteel Duivenvoorde. De stichting stelt het van april tot oktober open voor publiek en onderhoudt het gebouw. En de barones woont, samen met de beheerder in een vleugel van het kasteel. Voor het publiek is dit deel niet toegankelijk. Het wordt via de vroegere eetzaal met harp speelster naar de David Marot zaal geleid. Die is ontworpen door de beroemde architect Ma rot en biedt plaats aan een groot koffiezetapparaat en vele roman tische kaarsen. Via de tuindeu ren en een aardedonkere oprij laan kunnen de gasten zich uit de voeten maken. LEIDERDORP - Uitgebreid is gisteren in Leiderdorp stil gestaan bij de oplevering van de achtduizendste woning in de gemeente. De uit Leiden afkomstige familie Van Gulik was de 'gelukkige' nummer 8000 met haar huurhuis aan de Heinsiuslaan. Vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur, de provincie en tal van particuliere bouwers keken gistermiddag toe hoe het huis en zijn bewoners in de ca deaus werden gezet. Achtduizend, het lykt een raar ge tal om een feestje aan vast te kno pen, maar volgens burgemeester Bruggeman is dat beslist niet zo. Het komt immers maar eens in de zoveel jaar voor dat er zo'n 'rond' getal wordt bereikt. De laatste keer was in 1977, toen de 5000ste naoor logse woning werd opgeleverd. De afgelopen tien jaar zijn er in Lei derdorp 2400 huizen bijgekomen. Overigens verklaarde de burge meester het leuk te vinden dat de 8000-ste woning bij Winkelhof ligt. Dat is een speciaal gebied, temeer omdat er een winkelcentrum staat en het gerelateerd is aan het ge meentehuis. Uitgebreid stond de burgemees ter gistermiddag stil by de groei die Leiderdorp in de jaren '60 en '70 zo heeft gekarakteriseerd "en waardoor Leiderdorp zich heeft ontwikkeld van een hele kleine ge meenschap met zo'n 900 huizen kort voor de Tweede Wereldoorlog tot het Leiderdorp van nu". Een ontwikkeling die volgens de burgemeester ook gestalte kreeg in de mode waaraan ook de architec tuur onderhevig is. In de jaren zes tig waren de flats aan de Engelen- daal 'het'. Daarna kwam de Vogel wijk. Voorhof, de wijk met z'n speelsigheidjes en woonerven, ont stond in de jaren zeventig. En het meer recht-toe, recht aan gebouw de (want goedkopere) Buitenhof is het produkt van de jaren tachtig. Leiderdorp groeit verder uit, maar het gaat allemaal niet zo snel als ooit is gepland. Het aantal te bouwen woningen loopt terug. Volgens burgemeester Bruggeman komt dat door alle bezuinigings maatregelen én door de gezinsver dunning. Ooit was het de bedoe ling dat Leiderdorp nog veel groter zou worden, maar de cijfers zijn in middels bijgesteld en men gaat er nu vanuit dal het dorp eind jaren negentig 25.000 inwoners zal heb ben. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN - Geboren: 11 aug. 86 Jolanda I. d.v. P. van der Meij-de Vries, 25 aug. 86 Remco M. z.v. P. Dubbeling- Ruijl, 21 aug. 86 Dennis J.M. z.v. R.J.F. Baaij-Jongmans, 28 aug. 86 Linda H. d.v. W.J.M. Kraan-Jansen, 4 sept. 86 Li- Zuethoff Ondertrouwd: 9 sept. 86 R.C.L.M. Karremans met I.M. Bijeman, A. van Willigen met W. van Leeuwen, wd: 11 sept. 86 J.M.J. I t M. Ruijtenbeek, J.G.A.I der Ham met C.M.E. Vissers. 12 sept. 86 J.M. de Groot met H. J. van Veen. Overleden: P.H. van Wissen, oud 77 jaar, H. van der Sluis, oud 76 jaar, H.C.P. van der Steen, oud 75 jaar, J.E. van der Drift, oud 87 jaar, M. Brinks, oud 94 jaar, N. Jansen, oud 74 taar. ZOETERWOUDE - Geboren: Ma- theus R. van Leeuwen, Sebastiaan Vis ser, Liesbeth de Bruijn. De tijdelijke provinciebestuurder (gedeputeerde Borgman moest wegens ziekte verstek laten gaan) overhandigt de familie Van Gulik bloemen. De uit Leiden afkomstige familie bleek de bewoner te worden van de 8000-ste woning in Leiderdorp. (foto Holvast) Hoe nu verder in de toekomst? Bruggeman: "Eerst gaan we Bui tenhof midden- en west volbou wen. Daarna komt Buitenhof-zuid en wellicht, in de jaren negentig, de gebieden Ruigekade en de Bloe- merd 2". De burgemeester zei te willen dóórgaan. "Voortgang in woningbouw is voor een gemeente heel belangrijk. Vooral ook omdat we nog altijd een aanzienlijke lijst woningzoekenden hebben. Er staan duizend mensen op de wachtlijst, waarvan ongeveer 500 Bouwen is voorts noodzaak om dat het voorzieningenpeil van Lei derdorp is afgestemd op een inwo nertal van 25.000. Burgemeester Bruggeman: "En dan zijn er toch invloeden die wat angstig maken. Als je weet dat een woning in 1973 nog gemiddeld door 3,44 mensen werd bewoond en dat anno 1986 al is gedaald tot 2,66". Tot slot: bang dat Leiderdorp door alle nieuwbouw tot een on leefbaar dorp uitgroeit, is de burge meester allerminst. Hij prees gis termiddag het toenmalige gemeen tebestuur "dat de moed heeft ge had om in het hart van het nieuwe dorp een voorziening als park De Houtkamp tot stand te brengen. Een zodanige voorziening dat het goed is om hier te leven. Leider dorp is uitgegroeid tot een aantrek kelijke gemeente met een zeer aan vaardbaar woon- en leefklimaat". LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Redactiekantoor Katwijk Telefoon 01718-12383 Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10 Agenda DONDERDAG Wassenaar Cultureel Centrum Warenar - Kerk straat 75, debat Geertsema en Glastra van Loon over liberalisme, 20 uur. VRIJDAG Leiden De Lakenhal - 'Leiden, eeuwig feest', overzicht over 100 jaar 3 oktoberfeesten, 10-17 uur. Wassenaar Entreegebouw Dierenpark - Rijksstraat weg, antiekbeurs, 17-21 uur. Korenmolendag WASSENAAR - De molenaars van Wassenaar organiseren zaterdag een korenmolendag. De twee mo lens van deze gemeente, De Zuid- wijkschemolen en De Windlust, zijn op die dag uitgebreid te be wonderen. De Windlust is sinds en kele jaren weer in gebruik. Twee Wassenaarse bakkers en enkele particulieren kopen nog regelma tig meel van deze molen. Het hele maalproces, van het malen van graan tot het bakken van brood, kan op de korenmolendag worden bekeken. Beide molens kunnen worden bezocht van elf tot vier uur. LEIDERDORP - "Ik heb het bange vermoeden dat de exploitatie van het toekomstige sportcomplex straks zal worden overschreden. Er is hier sprake van een zeer ernstige situatie. Wat destijds al door onze fractie werd verondersteld, dreigt nu bewaarheid te worden". Dat gaf de Leiderdorpse PvdA- fractievoorzitter V. Molkenboer de leden van zijn partij, gisteravond bijeen in de Muzenhof, mee. Zijn bezorgde uitlatingen riepen bij de aanwezige leden echter weinig of geen vragen op. Zelf heeft de PvdA-fractie tij dens gemeenteraadsvergaderingen al ettelijke vragen gesteld over de vertraging die optreedt bij de bouw van het sportcomplex. Begin dit jaar stemde de raad in met de bouw van een sporthal en de vernieuwbouw van het zwem bad. Beide instellingen zouden naast elkaar moeten komen te staan op de plek waar het huidige 'De Does' nu staat, aan de Hoogma- deseweg. Men ging er toen vanuit dat de eerste paal voor het sport complex rond mei van dit jaar zou worden geslëgen. Dat gebeurde niet. Op vragen van de PvdA-fractie deelde burge meester Bruggeman mee dat de berekeningen nog niet 'rond' wa ren en dat de noodzakelijke bespa ringen op de energiekosten nog verder uitgewerkt dienden te wor den. Afgelopen maandag, tijdens de raadsvergadering, stelde de bur gemeester nog niet te kunnen voorspellen wanneer die eerste paal kan worden geslagen. Molkenboer sprak gisteravond ook zijn bezorgheid uit over de voorgenomen bezuinigingen op het sociaal-cultureel werk. De overheid wil flink snoeien. Vol gens Molkenboer worden in Lei derdorp instellingen als de Sjelter en K&O de dupe. "Hetgeen weer ten koste gaat van vrouwen en kwetsbare groeperingen". Een oplossing had de PvdA-frac- tievoorzitter niet. Wel zei hij een discussie te willen aanzwengelen over de gevolgen van de overheids bezuinigingen. (Meer nieuws over de PvdA-le- denvergadering: zie pagina bin nenland). Snelheidspiraat in Wassenaar blijkt dief WASSENAAR - De Wassenaar- se politie heeft vannacht na een wilde achtervolging een 21-jari ge Hagenaar aangehouden die met hoge snelheid door Wasse naar reed. De man bleek voor een waarde van vijftienduizend gulden kleding in de achterbak van zijn auto te hebben. De kle ding was diezelfde nacht gesto len uit een Katwykse winkel. De politie kreeg de auto van de man in het oog toen hij met hoge snelheid over de Lange Kerkdam in Wassenaar reed. Op de Noorderhoutseweg rea geerde de verdachte eindelijk op het stopteken van de politie. Terwijl de agenten uitstapten om de man te ondervragen, reed hij vol gas weer verder. Onderweg kwam de auto van de Hagenaar tijdelijk tot stil stand tegen een verkeerszuil. Vervolgens zette de automobi list de wilde rit voort in de rich ting van Wassenaar. Op het Theo Mann Bouwmeesterpad raakte de wagen van de weg en belandde in de struiken. De Hagenaar is vanmorgen overgebracht naar de Katwijk- se recherche.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2