Het 'wondertje' van de katalysator Drievoudige (aan)winst Mazda 323-serie Plafond behangen: een lastig karwei A U T O EDELMETALEN MAKEN GIFTIGE GASSEN ONSCHADELIJK DOE HET ZELF DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 PAGINA 21 - Giftige uitlaatgassen. - Loodvrije benzine. - Drieweg katalysatoren. - L,ambda-regeling. Welke leek duizelt het niet bij het horen van die nieuwe begrippen? Vooral over de laatste twee (kata lysator en Lambda-sonde) struike len velen. Dat in de uitlaatgassen giftige stoffen voorkomen nemen de meesten van ons wel aan op ge zag van de deskundigen. En dat het lood in de benzine - om deze als brandstof effectiever te maken - die giftige uitstoot min of meer ver ergert willen we ook best geloven. Maar de rest! Toch zullen we steeds meer te maken krijgen met 'geregelde ka talysatoren'. Volkswagen- en Audi- importeur Pon levert alle auto's al standaard met katalysator af. Zon der zo'n ding moet men meer beta len. Dat leveren 'mét kat', zoals dat in autokringen wordt genoemd, werd mogelijk gemaakt omdat de over heid bereid is terwille van het mi lieu voor schone auto's een flink bedrag af te doen van de bijzonde re verbruiksbelasting. Dat maakte het plaatsen van een katalysator haalbaar. En het Volkswagencon cern heeft onder meer met de ex port naar Amerika al voldoende er varingen met die dingen kunnen opdoen om ze in groten getale te kunnen produceren. Wat zijn katalysatoren eigenlijk voor apparaten en wat doen ze? Vier gassen Om die vragen goed te kunnen beantwoorden moet men eerst we ten dat een auto vier soorten gas sen uitstoot: één vrijwel onschade lijke (kooldioxyde) en drie giftige (koolmonoxyde, koolwaterstof en stikstofoxyde). De hoeveelheden zijn niet altijd hetzelfde. Hun ver houding hangt veelal af van de rij stijl. Maar goed, er zitten drie giftige broeders bij dit kwartet. En nu komt het leuke: als men in het uit laatsysteem van een auto een ge schikte katalysator inbouwt wor den die drie giftige gassen netjes voor het overgrote deel omgezet in onschadelijke, niet-giftige stoffen. Voor dat wondertje zorgen twee edele delen in de katalysator: plati na en rhodium of palladium. Een raatvormig geconstrueerd kera misch element in het stalen huis van de katalysator is met die edele metalen bedekt. Vliesdun, maar zeer gelijkmatig. Door de raatvor- mige constructie wordt een groot oppervlak bereikt: 7000 maal zo groot als een normaal gesloten ele ment zou hebben. De zeer edele (helaas ook vrij du re) metalen zetten die giftige gas sen bliksemsnel om in onschadelij ke stoffen. Dat gebeurt in duizend sten van seconden want het uitlaat gas wordt er soms met een snel heid van 180 km/uur doorgejaagd. Katalyse Samengesteld door Koos Post Vraag niet hoe de werking is, want in feite weet men het niet. Al leen al door hun aanwezigheid ver oorzaken die edele metalen de om zettingen. Zoiets heet 'katalyse'. Vandaar dat woord 'katalysator'. Om een simpele vergelijking te gebruiken: als er langs een weg een agent staat zullen nagenoeg alle au tomobilisten de maximaal toege stane snelheid aanhouden. Louter en alleen door 's mans aanwezig heid. Hij behoeft niet in actie te ko men. Zijn aanwezigheid is op zich zelf genoeg voor het 'wonder' van het rustige rijden. Een chemische reactie in de ka talysator? Of niet? Of toch wel een chemische reactie, maar dan één die bliksemsnel weer wordt terug- Met deze plaat etaleert Volkswa gen zijn actie om alle modellen met katalysator af te leveren. gedraaid? De geleerden weten het niet exact. Maar hoe dan ook, het functioneert en wat de werking ook teweeg brengt: de laag edelme taal in de autokatalysator blijft bij goed gebruik jarenlang onbescha digd en onverbruikt. Maar goed i het veel te duur Foutief De deskundigen spreken een 'drieweg katalysator'. Daar wordt niets bijzonders mee be doeld. Het is gewoon een foute ver taling van de Amerikaanse uit drukking 'three way catalist'. Het woord 'way' in die uitdrukking heeft namelijk niets met een weg te maken maar alles met de van werking. Het gaat om de drie voudige werking van het appa raatje. De drievoudige omzetting van giftige in niet-giftige gassen. De nog onverklaarde drievoudige katalyse. Even terzijde: op lood reageren die edelmetalen uitgesproken zuur. Reeds kleine hoeveelheden lood dekken de edelmetalen laag volledig af en men kan dan de kata lyse (de omzetting van giftig in niet-giftig) wel vergeten. Daarom mag er nooit loodhoudende benzi ne in een tank van een auto met katalysator worden gegooid. Lambda-sonde Ten slotte het laatste en wellicht ook lastigste begrip: de Lambda- sonde. Lambda is net als alpha en omega niet meer dan een Griekse letter. Maar hij wordt ook gebruikt om de mengverhouding van lucht en benzine aan te geven. Nu is het een feit dat een kataly sator het beste functioneert als de motor de ideale mengverhouding aanhoudt: precies 14,7 gram lucht op 1 gram benzine. Elke afwijking naar boven of naar beneden ver mindert de werking van de kataly sator. Vooral bij motoren met elektro nisch gestuurde inspuiting wordt een soort van politieagent voor de katalysator neergezet om die mengverhouding in de gaten te houden. Zo'n ding wordt een 'Lambda-sonde' genoemd. Een langwerpig, ongeveer vingervor- mig meetstation, dat voortdurend het zuurstofaandeel in het door stromende uitlaatgas in de gaten houdt. De meetresultaten worden doorgegeven aan het injectiesys teem van de motor en bij elke af wijking zorgt het systeem in een mum van tijd voor correctie. Zo wordt de ideale mengverhou ding aangehouden en kan de er achter gebouwde katalysator het meeste rendement opleveren. Dit totaal wordt een 'geregeld' systeem genoemd. Een 'niet-geregeld' sys teem (veelal motoren met carbura teur, dus zonder injectie) is beter dan niets, maar bereikt in de prak tijk nauwelijks het halve effect. Oververhitting Een laatste tip voor bezitters van auto's met katalysatoren: naast lood kan ook oververhitting de ka talysator beschadigen. De gevaren- grens ligt bij een temperatuur van 800 graden Celsius. Daarom dient oververhitting van de motor (door maximale toerentallen of gebrek kige radiateurwerking) te worden voorkomen. Ook het volledig leeg- rijden van de tank moet worden vermeden. Daarbij kan het immers tot het afslaan van de motor en daarmee ook oververhitting ko- Het praktische probleem dat er nu nog vele benzinepompen zijn die nog geen smal pistool op de slang hebben zitten lost zich in de naaste toekomst natuurlijk vanzelf op. De benzinemaatschappijen zijn hard met vervanging bezig. Boven dien kan met een lange schroeve- draaier het verende klepje - dat de smalle mond van de benzinetank afsluit - worden weggedrukt zodat weliswaar wat langzamer maar toch goed kan worden getankt. En als men naar landen gaat, waar beslist geen loodvrije benzine te koop is zoals achter het IJzeren Gordijn) dan is voor de garage een kwestie van enkele schroeven los draaien om de katalysator eruit te halen. Maar denk erom: terug in ons land moet hij er weer onder. Anders is men in overtreding. Daarvoor werd die bijzondere ver bruiksbelasting immers niet ver laagd. Mazda's 323-boom wordt hoe langer hoe dikker. In de laatste weken kwamen er maar liefst drie nieuwe takken aan de stam. Daaronder natuurlijk ook een versie met katalysator. Teken des tijds. Verder is er nu ook een 323-diesel. En als klap op de vuurpijl: een snelheids monster met permanente vier- wielaandrijving, die 'Formule 4' wordt genoemd. Formule 4 Om met de laatste te beginnen: het is meer een prestige-object dan een logische uitbreiding van de 323-lijn. Daarvoor is de vraag naar dergelijke peperdure bliksem schichten-op-wielen te klein. De totaalmarkt wordt eerder in hon derd- dan in duizendtallen geteld. Geen wonder, als men de prijs kaartjes van die wagens ziet. Zo ook bij deze Madza 323 Formule 4: bijna vijftig mille. Wat extra leuke aankleding kost dan nog een paar mille meer. Maar het valt niet te ontkennen, het is machtig mooi speelgoed voor hen die het kunnen betalen. Kostelijk uitgerust met o.a. voor treffelijke kuipstoelen, leuk sport stuur, elektrische buitenspiegels, stuurbekrachtiging en lichtmeta len velgen. Dat alles past bij de sterke moto risering: een 1.6 liter zestienklep- pen injectiemotor met turbo en in- tercooler. Een motor die maar liefst 150 pk in het geweer kan roe pen. Dat is erg fel (0-100 km/uur in 8,3 sec.) en verschrikkelijk snel (boven de 200 km/uur). Het onderstel is aangepast aan dat geweld. Bovendien zit er vier- wielaandrijving op. Dus niet van de weg te branden. En loeihard door de bocht te jagen. Uitermate geschikt derhalve voor het rally- werk. Hij zal dan ook worden inge zet in de strijd om het wereld-mer- kenkampioenschap. Weliswaar is hij op de weg ook goed hanteerbaar (op de Duitse Autobahnen mag het nog steeds zo hard), maar zoals gezegd: het aan tal gegadigden is uiterst klein. Dat blijkt wel uit de verkoopcijfers van de concurrerende GTI's. Mét katalysator Meer passend in het normale ver- keerspatroon is de uitvoering van de 323 mét katalysator. Dus met het kleine apparaatje in de uitlaat dat de giftige gassen van de ver branding in de motor omzet in on schadelijke stoffen voor zij in het milieu terecht komen. De verlaging van de bijzondere verbruiksbelasting heeft zulke 'schone' auto's binnen het bereik van het 'gewone' autorijdend pu bliek gebracht. Er is echter een maar. Elders op deze pagina wordt uiteengezet wat een katalysator is. Zo'n ding blijkt het meeste rende ment op te leveren bij een injectie motor. Een van de laatste aanwinsten van de Mazda 323-serie: de 1.7 diesel. (foto pr) Men kan er dus begrijpen dat Mazda voor deze ideale oplossing kiest, maar het gevolg is wel dat men bij dit Japanse merk ondanks de de verlaging van de bvb voor een 323 met katalysator minimaal bijna 23 mille (3-deurs LX) moet neertellen. De door mij gereden 4 deurs sedan GLX kost zelfs 25.390 gulden. Dat zijn diepe duiken in de portemonnee. Daarvoor krijgt men dan wel een wagen met een 1600 cc injectiemo tor. En die wil - zoals ik heb erva ren - ook mét katalysator best vooruit. Door de katalysator ver liest de motor weliswaar een beetje vermogen, maar de teruggang in trekkracht en topsnelheid is zo ge ring dat die pas opvalt als men op he.t scherpst van de snede rijdt. En wie doet dat op de gewone weg? Verschil in verbruik heb ik niet kunnen constateren. Ik kwam nog boven de één op veertien uit en dat vind ik nog altijd een heel fatsoen lijk cijfer. Maar de in de praktijk bleek wel dat nog diverse benzinepompen niet zijn ingesteld op katalysato ren. Lang niet alle loodvrije norma le benzinepompen hebben al het noodzakelijke smalle pistool op de slang. Dan is het emmeren met een schroev^draaier (om het verende dekseltje in de tank te kunnen wegdrukken) en tanken met een dun straaltje. Maar wat gekanker helpt: toen ik enkele dagen later voor de tweede keer kwam tanken was het smallere pistool wel ge monteerd! De diesel Ten slotte de laatste nieuweling in de lange lijn van het meest ver kocht Japanse model in ons land: de 323 diesel. Uiteraard ook de traagste uit het gezelschap hoewel ik een topsnelheid van zo'n 150 km/ uur (op de teller) best aan vaardbaar vind voor een diesel van dat postuur. De meeste kleine die sels komen nu eenmaal wat moei zamer op gang komen en kunnen 'zich op topsnelheid niet meten hun benzine-broeders. Maar voor het overige kunnen ze strijd volledig aan. Moest in het verleden nog enige tijd worden ge wacht voor men de dieselmotor kon worden gestart, bij deze Mazda is dat (kleine) ongemak ook al weer in de kast der herinneringen te recht gekomen. Het voorgloei lampje is althans van het dash board verdwenen. Gewoon de sleutel in het contact, men hoort een klik en men kan starten. Laat niemand zeggen dat aan niets te merken is dat er met een diesel wordt gereden. De 1720 cc tellende motor die 55 paardekrach- ten in het geweer kan brengen bromt dat het een lieve lust is. Ze ker stationair draaiend, maar ook eenmaal op de weg kan men bij de ze Madza duidelijk horen dat er een diesel in het vooronder schuilt. Maar het is geen onaangenaam ge luid, het neemt nauwelijks toe bij het opvoeren van de snelheid en men neemt het voor lief als men voor een diesel kiest. RIJ-IMPRESSIE En waarom kiest men eigenlijk voor een diesel? Natuurlijk in negenennegentig van de honderd gevallen om finan ciële redenen. Het is een kwestie van rekenen. De diesel is in aan schaffingsprijs, in de verzekering en in de motorrijtuigenbelasting duurder, maar is aan de brandstof- pomp ongeveer de helft goedko per. Het is leuk om voor een paar tientjes de tank te kunnen volgooi- en, maar echt leuk wordt het pas als men voldoende kilometers maakt om van die 'winst' te kun nen profiteren. De prijslijst van de 323-diesels begint bij 24 mille. De door mij ge reden wat luxueuzer aangeklede driedeurs GLX kost bijna 25 mille. Dat is even 3V2 mille meer dan de vergelijkbare benzine-uitvoering met een 1,5 liter motor. Als men een beetje netjes om springt met de 323 diesel is een ver bruik gunstiger dan 1 op 15 wel te halen. Als men dan de meerkosten ziet die de diesel meebrengt moe ten er heel wat kilometertjes wor den gemaakt om die terug te ver dienen. De kilometrage is dus be palend. De auto zelf niet, want die rijdt zeker net zo prettig. Technische details Mazda 323 diesel GLX Hatchback. Viercilinder motor van 1720 cc. Vermogen 55 pk. Lengte, 3.99 meter. Breedte 1,64 m. Inhoud tank 45 liter. Vijf versnellingen. Draai- cirkel 9,4 m. Topsnelheid 142 km/uur. Onafhankelijke wielophanging voor en achter. Prijs 24.995.-. ADVERTENTIE OFF. MAZDA DEALER AUTOMOBIELBEDRIJVEN Weversbaan 27, VOOR LEIDEN E.O. m m 1 A ntA-H ARUD 1 DlH Dl rdorp b.v. Leiderdorp. Tel. MUIU l lUlllw LwlUvl 071-899349. mazoal We hebben hier in Nederland altijd wat gelachen om die rare Engelse gewoonte om het pla fond te behangen. In Engelse televisieseries zie je die bloe metjesplafonds steeds weer en dan krijg je weinig neiging om het na te doen. Dezelfde oubol lige, felkleurige dessins met grote patronen waarmee de wanden behangen worden, plakken ze daar ook tegen het plafond. Toch zie je het bij ons tegenwoor dig ook gebeuren, zij het met wat meer gevoel voor stijl en functiona liteit. Als je er het juiste behangma- teriaal voor gebruikt, wat kleur en dessinering betreft niet van dien aard dat het plafond daarna zwaar op je hoofd lijkt te drukken, is het best een bruikbare methode om die 'vijfde wand' van de kamer de coratief en praktisch af te werken. Het kan een oplossing zijn voor de bekende geschuurde plafonds in talloze huizen. Die zien er vaak niet zo erg fraai uit, soms zelfs uitge sproken lelijk. De revolutiebouw techniek is er vaak van af te lezen. Bij uitstek geschikt materiaal voor dit doel is h^t structuurvinylbe- hang, bijvoorbeeld met een pleis ter- of onopvallend streepmotief, hetzij helemaal wit, hetzij met een ingetogen ondertintje. Een groot voordeel van dit materiaal is dat het goed te onderhouden is. Als het nodig is, maak je het met water met huishoudreinigingsmiddel weer helemaal schoon. Eerst schoonmaken Het lijkt een ontzettend moeilij ke klus, dat opplakken van be- hangbanen boven je hoofd. Het is inderdaad wat lastiger dan een wandje behangen, maar het is best te doen. Het is beslist niet waar dat het papier er kort na het plakken weer af komt vallen. Althans, als je het goed doet. In de eerste plaats moet het op pervlak schoon en vooral vetvrij zijn. Rookaanslag moet er beslist af. Daar moet dan warm water met ammonia aan te pas komen. Het best kun je dat met een grote kwast of blokwitter verwerken. Stevig opstrijken, geen plekjes vergeten. Werk altijd 'achter de kwast', dus met het hoofd niet pal eronder. Druipend ammoniawater is niet zulk lekker spul, vooral niet als het in je ogen terecht komt. Na die beurt is het goed om nog een keer met schoon water na te strijken. Voorstrijken Om te voorkomen dat het water in het behangplakmiddel dat op de banen gesmeerd is te snel wordt opgezogen (waardoor de hechting sterk vermindert) moet het plafond eerst worden voorgestreken. Dat gebeurt met behangplaksel, dun aangemaakt. Op de verpakking van de plakmiddelen staan de ver houdingen t.b.v. voorstrijken altijd aangegeven. Dat instrijken kan een dag vóór het behangen gebeuren. Bij sterk zuigende plafondoppervlakten is het raadzaam om kort voordat het - plakken begint nogmaals voor te strijken. Of dat nodig is, kun je zien als je een stukje even met water in strijkt. Is dat snel weer opge droogd, dan kan een tweede voor- strijkbeurt geen kwaad. Voor het behangen moet het plaksel op de juiste dikte worden aangemaakt. Maak het voor de gebruikte be- hangsoort aangegeven mengsel lie ver iets 'stijver' dan op de ge bruiksaanwijzing staat aangege- Voorbereiding Zet op het plafond een lyn uit waar de eerste behangbaan precies langs geplakt moet worden. Dat is meestal nodig omdat het opper vlak zelden een exacte rechthoek vormt. Knip de banen op maat, met een extra van 5 cm. Maak nu het onmisbare hulpstuk om het be hang in die ondersteboven-hou- ding te kunnen verwerken. Spijker op een bezemsteel een plankje (lengte: baanbreedte, dus meestal ong. 53 cm). Op die 'baansteun moet iets zachts aangebracht wor den, om te voorkomen dat het ma teriaal schade oploopt. Een door gesneden stukje buisisolatie (dik ke maat) is er goed voor. Zet het met plakband vast op het plankje. Er is natuurlijk ook een helper no dig, liefst iemand die eveneens kijk op behangen heeft. Hele klus Strijk de eerste baan in, sla hem op de gebruikelijke manier aan beide uiteinden dubbel en laat het plaksel inwerken. Trek de baan daarna open en strijk opnieuw in. Hij wördt nu harmonikagewijs ge slagen, waarbij één uiteinde over ong. een meter lengte vrij blijft. De rest van- de harmonika rust op het hulpstuk. Draag samen de baan naar de kant waar begonnen wordt. Eén behanger op de trap zet het begin van de baan op, langs de uitgezette lijn en aansluitend op de wand. De helper kijkt of de rest van de baan in de richting van de lijn ligt opgeslagen. Met een vled- der of een behangroller het eerste deel aandrukken. Dan de trap op schuiven, een deel van de behang- harmonika los maken en dit tegen het plafond drukken. Goed narol- len, zodat luchtblazen verdwijnen. De tweede en volgende banen moeten precies tegen elkaar sto ten, een kwestie van goed 'richten'. De helper met zijn hulpstuk moet daarbij de nodige inbreng verlenen omdat de behanger op de trap slechts een deel van het werk kan t Is een hele klus, maar met de nodige nauwkeurigheid tot een goed einde te brengen. Tot slot: druk de overlaprandjes aan de uit einden stevig vast in de hoek tus sen plafond en wand en maak ze los van de wand. Snijd ze echter pas af wanneer het plaksel hele maal droog is. Je moet het wel met z'n tweeën doe\

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21