SieMatic keuken Resultaat van roken soms verrassend SieMatic Keukenplein Leiderdorp om Wie installeert 'n komplete binnen vijf dagen kookklaaf? Goedhart Bouwhuis Alphen a/d Rijn wlhiiimi Goede klassieke meubelen zijn van alle tijden.... om een nieuwe naam voor stijlvol en sfeervol wonen! Duitse messenserie Decoline VLAMVAST OP TAFEL Afwasmachine steeds stiller en zuiniger Suikermais als snoepgoed Cuisinier Rijk van Wijk: "Verfijnde smaak" PAGINA 20 ETEN EN DRINKEN Meubelplein 9 (onder dak bij Mijnders) 2353 EX Leiderdorp. Tel. 071-412615 Openingstijden: ma. 13.00-17.30 uur, di. t/m vrij.09.30-17.30 uur, do. koopavond, za. 09.30-17.00 uur. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00. Vrijdag koopavond. Vrijdag Koopavond s Maandags gesloten Benthuizen Dorpsstraat 70-74 - 079-311200 \Gemakkelijk te bereiken vanaf rijksweg A12 Den Haag - Utrecht (afslag Bleiswijk) Bij Classic Home Benthuizen vindt u een kollektie klassieke meubelen in de meest traditionele vormen van een vorstelijke kwaliteit die hun prijs meer dan waard zijn. Meubelen waar noest vakmanschap vanaf straalt. Bij Classic Home Benthuizen vindt u de gerenommeerde koüekties van Castle Furniture, Mol Geurts, Muileman, Koekoeic, Hogenelst, Stylish Furniture en vele anderen. Wonen met meubelen uit de Classic Home stijlmeubel kollektie betekent dan ook stijlvol wonen. Classic Home Benthuizen is kompleet, dat wil zeggen dat u bij ons ook de bij deze stijl passende tapijten, gordijnen, lampen en woonaccessoires vindt. Graag nodigen wij u uit voor een wandeling door onze zaak om te ontdekken hoe sfeervol wonen kan zijn! Pekelen en roken zijn eigenlijk oeroude conserveringsmetho den. Maar men kan ze ook uit stekend aanwenden om bij voorbeeld heel verse vis juist vers en bijna rauw te eten. Het is hogeschool-koken, toegege ven. Om maar een voorbeeld te ge ven: een zijde zalm zorgvuldig een paar uur in een pekelbad en dan na te zijn afgedept en een nacht ge droogd, twee uur lang koud roken. De zalm wordt dan flinterdun in plakjes gesneden en bijvoorbeeld met een lichte dillesaus gepresen teerd. Het is een van de vele toe passingen van cuisinier Rijk van Wijk uit Hoorn, die zich de laatste jaren onder meer heeft geworpen op het experimenteren met roken van vlees en vis. Dat roken gebeurt dan niet in dure rookkasten, maar in de eenvoudige en ook buiten toe te passen Brook's Home Smoker. De vroegere slagers konden alle maal roken. Rookworst en rook vlees zijn de meest voorkomende produkten. Het hoorde en hoort nog altijd bij het vak. Maar we we ten dat wanneer de kokswereld zich met dit soort zaken bemoeit, dat er dan plots verrassende nieu we ontwikkelingen komen. Aan de Vismarkt in Hoorn heeft Rijk van Wijk zijn restaurant. In de Er bestaat geen grotere kwelling De firma Adola in Apeldoorn bij - dan bij het koken niet anders de voorbeeld importeert van het Duit beschikking te hebben dan over se merk Ern de serie Decoline, een onbruikbare broodzaag en een mooi degelijk werk, bestand tegen groentemes dat ook dienst heeft de vaatwasmachine en gezien de gedaan als schroevendraaier en an- kwaliteit niet al te duur om het dere minderwaardigheden. Wie woord Preiswert niet te laten val- i beetje hart heeft voor de keu- len. De messen die leverbaar zijn ken investeert in een paar goede met grijs, wit of zwart heft e messen. Dat kost dan wel wat, ze- zien van een wit, rood of blauw de- ker wanneer je een set aanschaft corlijntje, liggen in de winkel vanaf van een van de Franse topmerken,, f 29 voor een groentemes tot f 83 maar voor een beetje minder ben je voor een trancheerset (vleesmes en ook al redelijk voorzien.vork). Pannen zo van het fornuis op tafel. In de praktijk betekent dat meestal dat we overduidelijk tegen een pan aan zitten te kijken, die zich op een gedekte tafel thuisvoelt als een plattelandsjongere tussen de yuppies. Het alternatief vormen dan vaak de vuurvaste glazen schalen maar die stralen weer zo nadrukkelijk het compromis uit. Wat dat betreft is het een verademing de serie Trio te zien van servie- zenfabrikant Thomas. Keurige porceleinen dekschalen, waarvan je zo niet afziet dat zij zich niet alleen prima thuisvoelen op de kookplaat maar ook boven de gasvlam. Toch is dat zo. De dekschalen van deze serviesse rie zijn ook te gebruiken als kookpan. Om een prijsindicatie te geven: een kookpan/dekschaal kost vanaf f Cuisinier Rijk van Wijk: 'Nag 105,60, een negendelig theeservies f 214 en een 23-delig tafelservies f 645, lang niet uitgekeken op het roken'. maar daar horen dan wel twee van die kookbestendige dekschalen bij. (foto's: Peter SenteurGPD). (En doet ook hak- breek-, opruim- en schoonmaakwerk?) De man van SieMatic is een vakman. Binnen vijf dagen installeert hij bij u thuis een kookklare nieuwe keuken. Een échte SieMatic keuken met het unieke fluisterzachte sluitprofiel. Stap eens bij ons binnen. De koffie staat klaar. En vergeet niet het gratis superdikke SieMatic Keuken-ideeënboek mee te nemen. Tot ziens! Natuurlijk is het larie om een af wasmachine uit zuinigheidsover wegingen aan te schafen. Zo'n ap paraat is een vrij kostbare investe ring, gebruikt stroom en water en moet worden onderhouden. Nee, een afwasmachine kiest men voor het gemak. Steeds meer mensen doen dat. Wié de hedendaagse ap paraten vergelijkt met de allereer ste exemplaren, zal zich verbaasd afvragen waarom in het verleden die dingen ooit populair konden worden. Lawaaierig en enorn) veel water gebruikend. Voorspoelen moest ook nog. Een wereld van verschil met de huidige stand van zaken rond af wasmachines. Neem nu die nieuw ste serie afwasmachines van Phi lips. Zo goed als geruisloos doet die machine het werk. Water ge bruikt het apparaat ook al niet veel meer dan bij het afwassen met de hand en wie lekker kookt en dus na afloop redelijk schone borden achterlaat, die vergeet zelfs het be grip voorspoelen. Soms is het goed om te zien waar onze buren mee bezig zijn. Westland Import Internationaal in Poeldijk doet dat zo af en toe. In Duitsland en vooral ook Frankrijk is de suikermais als snoepgoed ontdekt. Suikermais is een zoete maissoort die zich uitstekend laat lenen om zo van de kolf gegeten te worden gelegd. Om dat als snoepgoed wat makkelijker te maken heeft de importeur uit het Westland daarom ook handige handvat ten bijgeleverd die aan de uiteinden in de kolf gestoken kunnen worden. Voor de consument geldt wel dat suikermais een seizoengebonden pro- dukt is. Eigenlijk amper een maand op de markt. Eind september zal het waarschijnlijk wel voorbij zijn. keuken legt hij uit waar voor hem het aantrekkelijke van het roken begint. Dat is niet bij het gezonde. Want die waarschuwing mag wel worden geplaatst worden. Veel ge rookt eten is beslist schadelijk. Maar zolang het met mate gebeurt, weegt het smakelijke wel tegen het ongezonde op. Voor Rijk van Wijk begint het ro ken met het vervaardigen van zijn eigen houtskool. Een handigheid die ook voor het barbecuen kan worden toegepast. Stukken onbe werkt eikehout of beuk worden in een oude metalen zeef op het gas fornuis gelegd. Het fornuis aanste ken, waarna het hout vanzelf vlam vat. Zijn die stukken goed zwart, dan kunnen ze in de vuurbak wor- dengeplaatst. Met krullen van eike hout of beukehout worden de vlammen 'geblust' en het rookpro- ces kan beginnen. Voor het zover is, heeft hij een zijde zalm (een in de lengte van de vis gesneden moot zalm) een dag eerder gemarineerd in een mengsel van een liter water, enkele eetle pels stroop, wat gesnipperde ui, knoflook, 100 gram zout, citroen sap en wat dille. Soms ook wat zelf gemaakte wijnazijn. Aan een liter vocht voor de marinade heeft men genoeg. Die marinade eerst even aan het sudderen brengen en dan geheel laten afkoelen voor de zalm erin gaat. Als regel voor de duur van de marinade kan gelden een uur per 500 gram voor vis. Voor vlees en wild, of kip, dat ook heel goed gemarineerd kan worden, geldt als regel twee tot drie uur per pond. Daarna moet de vis uit de marinade gehaald worden, met keukenpapier voorzichtig droog- gedept en 12 tot 18 uur op een koe le donkere plaats weggehangen om heel goed verder te drogen. Die marinade is een verfijnd pe kelbad, vandaar ook het vele zout. Zouten is een van de oudste con serveringsmethoden. Niet alleen onttrekt het pekelbad het zoute vocht aan de vis. Door het onttrek ken van dat vocht, wordt ook de bacteriewerking vertraagd. Rijk van Wijk: „Tegelijk trekt het aroma van de marinade in het visvlees en voeg je dus een verfijning aan de smaak van de zalm toe". In het geval van de zalm heeft Rijk besloten de vis koud te roken. Er zijn twee manieren van roken, koud en warm. Bij warm roken hangt of ligt de vis of het vlees niet alleen in de rook, maar wordt het ook gaar door de warmte van het smeulend vuur. Bij koud roken wordt het smeulend vuur niet di rect onder de rookkamer geplaats, maar wordt de rook naar de rook- Rijk van Wijk maakt zijn eigen houtskool, door stukken eikehout in een oude zeef op het gas te verkolen. Daarna gaat het houtskool met de snippers in de vuurbak rechts op de foto. De zijde zalm. bevindt zich dan bovenin het rookcompartiment. Na twee uur roken heeft de zalm een heel mooie rooksmaak, maar is nog altijd rauw. kamer geleid. Het vlees of de vis zal dan dus niet garen, maar slechts de rooksmaak overnemen. Warm roken is een kwestie van mi nuten tot half uurtjes. Bij koud ro ken is er al snel sprake van twee tot vier uur rooktijd. Daarna kan het vlees bijvoor beeld gewoon gekookt of gebraden worden en heeft men op die ma nier een verrassende smaak toege voegd. Met name bij het gebruik van een magnetron kan dit een heel bijzondere uitwerking heb ben. Heel dun gesneden zijn som mige vlees- en zeker vissoorten ook heel geschikt om daarna rauw gegeten te worden. Bijvoorbeeld als voorgerecht. De zalm die Rijk eerst gemari neerd en gedroogd heeft, wordt door hem koud gerookt. Hij doet het binnen. Op zijn fornuis, de af- zuiger aan, uiteraard. „Ik zet meestal de buitendeur open, om dat ik een goede trek wil hebben". Zo af en toe let hy op de houtsnip pers die niet mogen vlammen maar wel voldoende moeten smeulen. Twee uur later haalt hij een verruk kelijke gerookte zalm te voor schijn. Nog fraai roze van kleur. Rijk van Wijk: „Je kunt hem na tuurlijk ook veel langer laten ro ken. Dat is een persoonlijke keuze. Het gevolg zal dan zijn dat de rooksmaak nog nadrukkelijker aanwezig is. Maar persoonlijk geef ik de voorkeur aan een hele lichte, verfijnde rooksmaak. Het roken moet niet meer dan een verfijning van de smaak van een produkt zijn en niet de smaak van het produkt overheersen. Dat is precies het ver schil met het traditionele roken, waarin het in de eerste plaats om het conserveren van de vis ging en pas daarna om de smaak". „Het lijkt erg veel werk, dat ro ken. Maar eerlijk gezegd denk ik dat het niet zozeer de hoeveelheid werk is. Dat valt wel mee. Het is wel de zorgvuldigheid. Die twee uur roken kun je rustig andere din gen doen. Als je het proces maar wel in de gaten houdt". Over de aanschaf van een rooko- ven voor huishoudelijk gebruik zegt hy: „Het is maar net wat je plannen zijn. Wie alleen zo af en toe een visje wil roken, kan vrij goed koop uit zyn met van die enkelvou dige rookdozen. Of met een rook zuil zoals de Albatros. Die laatste is ook te verkrygen waarbij de rook kolom verlengd kan worden, zodat het rookproces redelyk gecontro leerd wordt. Maar het nadeel is dat de vis erin wordt gehangen. Voor vis die al ontgraat is en daardoor niet meer zo stevig van structuur, is er de kans dat eenmaal te gaar, de vis van de haak in het vuur valt. En dat is zonde. Maar wie echt wil experimenteren met roken, ja, dan wordt het niet in de eerste plaats goedkoop. Ik denk dan: schaf zo'n oven met een koudrook-voorstuk dan aan met een paar vrienden sa men. Alle dagen wordt die oven toch niet gebruikt en op die manier is een kleine driehonderd gulden voor een complete oven heel goed besteed. En ik verwijs dan altijd naar die winkels die gespeciali seerd zyn in horecabenodigdhe- den, omdat dat zaken zijn waar ze ook nog het goede advies kunnen geven". „Laten we het ook niet overdrij ven. Roken is leuk. Maar het moet wel een toevoeging van de smaak zijn en niet het hoofddoel worden. Je stopt ook niet overal knoflook in. En je moet dus ook niet alles meteen roken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 20