De twijfels blijven nog Fluitconcert voor Bayern SDT IJzeren gordijn gaat open 0 KAPITAALMARKT RENTEREKENING nutsspaarbanks Bursaspor beperkt schade PSV laat kans liggen Ajax kan rekenen op fikse geldboete Geurds geeft rood aan Spartak-speler Feyenoord op karakter langs Hongaren DONDERDAG 2 OKTOBER 1986 SPORT AMSTERDAM (GPD) - Ajax heeft gisteravond in een ver rassend goed gevulde De Meer (20.000 toeschouwers) de twijfels niet kunnen wegnemen. De Amsterdammers, die de laatste weken in competitieverband stroef draaien, wa ren voor de onbelangrijke return tegen Bursaspor 'onder gedoken' in een trainingskamp. In de eerste helft tegen de Turken leek het er nog op dat technisch directeur Cruijff aan het stille Scheveningse strand erin was geslaagd de homogeniteit terug te brengen binnen zijn formatie. Maar na dat voortreffelijke eerste moet hebben gehad een debacle te- part, met een trefzekere Bosman gemoet te gaan, hoefde waarschijn- de gretige 'dissidenten' Van Basten en Van 't Schip, zakte Ajax zing na rust, weg naar een bedenkelijk niveau, voor tijd, ma; Het matige Bursaspor, dat in de 5-0. eerste 45 minuten vier tegentref fers had moeten lijk tot zijn eigen stomme verba- n dan nog pas vlak één keer te buigen: toen ongetwijfeld het bange gevoel de tweede ronde van het Europa- Cuptoernooi voor bekerwinnaars. MÜNCHEN (GPD) - Het laatste optreden op Europees ni veau van PSV kreeg gisteravond in München nog de nare bijsmaak dat eliminatie uiteindelijk niet nodig was. De bij voorbaat kansloos gewaande Nederlandse vertegenwoor diger bleek tegen Bayern in staat tot het leveren van een acceptabele prestatie, ofschoon de 0-0-üitslag anders doet vermoeden. AMSTERDAM (ANP) - Ajax zal binnenkort een brandbrief van de Europese voetbalunie kunnen verwachten. Bij het Europa-Cupduel tegen Bur saspor kon scheidsrechter Az- pitarte de Amsterdamse 'hu mor' van de beruchte F-side niet waarderen. De Ajax-fans toonden hun bedenkelijk populaire opvat tingen over de Turken door nog voor de wedstrijd vuilnis zakken op het veld te gooien, later, toen de wedstrijd negen minuten oud was, gevolgd door een bezem. Toen er uit hetzelfde vak eerst vuurwerk en tenslotte een lekke bal in het strafschopgebied werd ge worpen, was de maat voor de Spaanse scheidsrechter vol. Hij legde de wedstrijd stil, stelde zich in verbinding met de ook Spaans sprekende Ajax-coach Cruijff en liet we ten de wedstrijd te staken bij nieuwe voorvallen. De spea ker dikte het dreigement aan door mee te delen, dat het ge drag van de supporters Ajax de plaats in de volgende ronde zou kunnen kosten. Een fors bedrag in Zwitserse franken ligt meer voor de hand. In de tweede helft kwam er achter de rug van Azpitarte weer vuurwerk op het veld. De Spanjaard merkte dat niet, maar het zal de Roemeense waarnemer Adulescu niet ont gaan zijn. In de slotfase begon het met Nederlanders en Tur ken gevulde vak achter het doel van Eser zich te roeren. Tot drie keer toe werd een overgeschoten bal vastgehou den. Daar ontstond zoveel be roering over, dat er gevochten werd en van het ene naar het andere vak met stokken werd gegooid. De scheidsrechter maande Cruijff vervolgens om politie naar dat vak te sturen. De Ajax-coach werd daarvoor in de arm genomen wegens zijn kennis van de Spaanse taal. Overige tijd werd door de F-side gevuld met vechten en het zingen van discriminine- rende leuzen. Anders is het niet te verklaren dat de verantwoordelijke man in zijn totaliteit tevreden was met het ver toonde spel van zijn discipelen. „Natuurlijk was het in de tweede helft iets minder, maar dat had als oorzaak, dat er in het begin een aantal kansen werden gemist. Daarna werden de voorzetten min der strak en traden er misverstan den op. Maar nogmaals, over de ge hele wedstrijd genomen ben ik content". Dat was na afloop niet het pu bliek, dat zich direct na het begin- signaal van de Spaanse scheids- (later werd de rechter Azpitarte massaal achter de Amsterdammers opstelde en elk doelpunt van de thuisclub (een hattrick van Bosman en een treffer van Van Basten) begroette alsof Ajax bezig was de Europa-Cup II binnen te halen. Het schijnfeestje werd echter ontsierd door de F-Si- de-supporters, die via het scande ren van discriminerende kreten („Schop die Turken neer" en „Hij is een vuilnisman") aantoonden, dat Nederland niet alleen op voet- balgebied is afgegleden. Ajax trad tegen Bursaspor, waar- blesseerd geraakte Rijkaard ook J°®6°slavis9lie trainer Kalo- nog vervangen door Winter) plaats maken voor de Schot Dick. Ajax, dat Spelbos tegen een gele kaart zag aanlopen na een overtre ding tegen Islam (bij de Turken kreeg Ibrahim eveneens een gele prent wegens spelbederf), had toen al geen antwoord meer op de le vendige muur, die zich voor doel man Eser had opgetrokken. Pas een minuut voor tijd slaagde Bos man erin zijn vierde en Ajax' vijfde treffer te laten aantekenen. Toen echter zullen velen al de conclusie hebben getrokken, dat de Amster damse ploeg nog heel wat stappen verwijderd is van het Europese platform en in deze samenstelling dat doel zelfs nooit zal bereiken. Met zijn opmerking, „dat als Ajax op deze manier doorgaat, het kampioen van Nederland zal wor den', kwam Bursaspor-trainer Ka- loperovic dan ook eerder over als een uiterst beleefd persoon dan als een realist. Acceptabel, omdat de ploeg niet als veertien dagen geleden als een klein kind in de hoek werd gezet, maar voetballend zeker niet de mindere bleek van de thuisclub. Sterker nog; de kater zal groter zijn, want als één ploeg de Bayern- traditie - in 29 EC-l-thuiswedstrij- den verloor de club niet één keer - had kunnen doorbreken was het PSV wel. Scoringsmogelijkheden te over, maar niet één keer moest Bayern-doelman Pfaff capituleren. perovic zeven nieuwe, jeugdige spelers had opgesteld, voor het eerst sinds lange tijd aan met Müh- ren („Je kon merken dat hij er weer bij was, ook al heeft hij een condi tie-achterstand", aldus Cruijff). Voor de rentree van de middenvel der had de technisch directeur Winter opgeofferd, terwijl de Vin- kevener aan Bosman de voorkeur had gegeven boven Boeve. Mühren voldeed naar behoren en mocht na kwartier in het tweede bedrijf aan zijn enkel ge- TRNAVA - (ANP) De Nederlandse scheidsrechter Gerard Geurds speelde een centrale rol in het duel tussen Spartak Trnava en VfB Stuttgart. De Eindhovense arbiter stuurde zes minuten na de rust de Tsjechoslowaak Gabriel van het veld. De middenvelder had al een gele kaart gekregen en trapte na toen hij door Klinsmann gevloerd werd. Stuttgart plaatste zich met een minieme marge voor de tweede ronde. Dankzij reddingen van doelman Immel eindigde het duel in 0-0. Twee weken eerder won de Westduitse bekerwinnaar op eigen veld met 1-0. Ook andere Nederlanders (in buitenlandse dienst) deden in de Europa Cup weer van zich spreken. Wim Kieft scoorde voor Tori no in het thuisduel met Nantes uit een strafschop de openingstref fer. De Italiaanse ploeg speelde weliswaar gelijk (1-1) maar bekert verder omdat uit met 0-4 werd gewonnen. Voor Club Brugge nam Dennis van Wijk in het treffen met Ra pid Wien (3-3) de derde goal voor rekening. Niet voldoende voor zijn team om door te gaan. Rob McDonald maakte voor zijn ploeg Sporting de vierde (van de zes) goal tegen het IJslandse Akranes. ROTTERDAM - Rinus Israel bleef even onverstoorbaar als altijd. Hoewel de coach van Feyenoord tijdens het tweede UEFA-Cuptreffen met Pees Munkas toch danig in zijn rats moet hebben gezeten, was er naderhand geen spoor van echte opluchting bij hem te constateren. „We moesten er twee maken en dat hebben we gedaan", stelde hij broodnuchter vast nadat zijn team zich via een 2-0-zege naar de tweede ronde had „gevochten". „Dat is achteraf gezien nog een he le prestatie ook, want dat Pecs is echt niet zomaar een provincie clubje. Die ploeg staat toch boven aan in Hongarije en de competitie daar is ongeveer net zo sterk als de Nederlandse. Het is dus zonder meer knap dat we ze hebben uitge schakeld". Dat ging echter met meer pijn en moeite dan de Rotterdamse coach met zijn laconieke commentaar aanvankelijk wilde doen geloven. „In de laatste vijf minuten was het nog even afzien", moest ook Israel ten slotte bekennen. „Daarin sloeg de angst weer toe en kroop ieder een in de zestien meter. Dan kun je nog net zo'n goal tegenkrijgen als waardoor Nederland werd uitge schakeld". Die treffer viel niet, waardoor de eerste Hongaars-Nederlandse con- ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage O f) voor de maand H X h Ir oktober is: /l DE DICHT BU HUIS BANK frontatie van dit seizoen in Hol lands voordeel werd beslist. Niet dank zij goed voetbal, wel dank zij de enorme inzet en vastberaden heid die Feyenoord gisteravond demonstreerde. „Er is heel hard gewerkt", loofde Israel de wed strijdmentaliteit van zijn spelers, die zich precies op het juiste mo ment van hun verantwoording be wust leken en daar uiteindelijk de vruchten van konden plukken. Met de 2-0 werd niet alleen de 0-1 van twee weken geleden uitge gumd, maar maakte Feyenoord ook de toekomst weer wat zonni ger. De plaatsing voor de tweede ronde, voor het eerst in drie seizoe nen, zal ongetwijfeld de tot nu toe tegenvallende interesse injecteren in het prestatie-gerichte Rotter dam, waar de gang naar de Kuip tegenwoordig alleen wordt ge maakt als er goede resultaten te verwachten zijn. Gisteravond pas seerden 26.679 klanten de poorten, waardoor dit duel al winst oplever de en nu zit er nog meer in. Het neveneffect is bovendien dat Feye noord zich, op weg naar de revolu tionaire reorganisatie in januari, beter kan verkopen aan de spon sors, die straks de macht moeten gaan Voluit Herhaaldelijk gewezen op die be langen, koos Feyenoord gister avond van meet af aan voluit voor de aanval. Welke risico's dat in hield werd al heel snel duidelijk. Tegenstander Pees, uiterst bedre ven in de counter, eiste in de eerste helft zelfs de beste kansen voor zich op. De formatie van trainer Is rael mocht zich naderhand geluk kig prijzen dat Meszaros (de man van de enige treffer in Munkas) en Turi (die daar de strafschop miste) hun keus niet hadden kunnen be palen uit reële mogelijkheden. Was Pecs in die eerste fase op 0-1 gekomen, dan was het al heel vroeg over en sluiten geweest voor de Rotterdammers. Nu de tegen treffer niet viel, bleef de hoop le ven in de Kuip. Die werd geïnjec teerd door Feyenoord zelf. Aan ij ver ontbrak het de Nederlandse fullprofs in elk geval niet - het schortte hen alleen aan de inventi viteit om het ijzeren gordijn dat de superdefensieve partner had laten zakken, opzij te schuiven. Voor het eerst bewezen de Hon garen uit de provincie ook buiten de landsgrenzen waarom zij in het eigen Balkangebied bekend staan f Een open doekje van het Rotterdamse publiek 1 jan trots. r Ruud Heus, Keje Molenaar e als dè counterspecialisten bij uit stek. Vorig seizoen leed Pecs in de competitie slechts drie nederlagen in 15 uitduels en achtmaal slaagde de tegenstander er daarbij zelfs niet in te scoren. Deze jaargang kregen ze slechts één treffer tegen in zeven competie-wedstrijden. In de Kuip bleek waarop die reputatie berust. Zelf constant loerend op de tegenstoot, hield de arbeidersploeg vrijwel doorlopend negen man achter de bal, exclusief doelman Bodnar dan nog. De gretige opponent werd op die manier constant buiten de 16-me- terlijn gehouden. In de neutrale zo ne kreeg Feyenoord wel enige vrij heid van handelen, maar wat ver derop raakte het spel onverbidde lijk in de Oosteuropese invloed sfeer en was er bijna geen doorko men meer aan. Vooral niet omdat Pees-trainer Garami zijn talentvol le topscorer Lovasz buiten de basis had gelaten en diens plek had ge vuld met de uitblinkende Jakob Lutz, die als sweeper op het mid denveld fungeerde en steeds rug dekking verleende waar het nodig was. Uiterst lastig voor spelers die het van hun individuele acties moeten hebben, zoals Hofman en Tahamata, maar ook voor de ande ren die in een kleine ruimte moes ten spelen, de bal steeds breed of terug moesten leggen en de tegen stander op die manier steeds gele genheid boden tot herstel. Het pleitte voor de Rotterdam mers dat ze zich desondanks niet lieten ontmoedigen en ook door bleven beuken nadat volgens de seizoentraditie een paar fraaie kan sen waren gemist (Elstrup en Hof man) en de pech eenmaal had toe geslagen. De kopbal van Hoekstra op de paal had echter ook een posi tieve uitwerking, want die actie in spireerde zijn ploeggenoten de jacht onverminderd voort te zet ten. Extra aanvaller Rinus Israel wees zijn team noodgedwongen verder op die weg in de pauze. Hij hield de aan zijn knie geblesseerde Ben Wijnstekers achter in de kleedkamer, wat niet eens slecht uitkwam, omdat de rechterverdediger toch min of meer overbodig was tegen de ene spits (de aan Troost toegewezen Meszaros), en bracht met Blinker een extra aanvaller binnen. Het leidde tot nog grotere druk, maar het kon niettemin typerend heten dat Ruud Heus via een afstandsk nal de eerste bres moest slaan. Na die bevrijdende 1-0 van de in de eerste helft uiterst pover spelen de middenvelder (77ste minuut), plooide het Hongaarse afweergor- dijn steeds vaker. De felle Mario Been sjorde daarbij als een vol leerd toneelmeester aan de touw tjes en trok tenslotte ook de ope ning naar de tweede ronde. Hij lan ceerde Tahamata, die Hofman in staat stelde de winstgevende 2-0 binnen te mikken. Als „beloning" werd de rechter spits direct vervangen. „Maar dat stond al vast voordat hij scoorde", meldde Israel koud. „Ik was niet altijd even gelukkig met zijn acties en bovendien was het inbrengen van Barendse beter voor het even wicht". Dat bleek echter nauwelijks in de laatste vijf minuten, waarin Pecs met de inmiddels toch weer opgeroepen Lovasz, nog even he vig aanzette. Wankelend bereikte Feyenoord de finish, waardoor Ri nus Israel („De jongens hadden heel veel moeten geven, ik was blij dat het niet tot een verlenging kwam") zijn act van onverstoorba re trainer weer kon opvoeren. „In de tweede helft hebben we ze op tempo kapotgespeeld en kwam Pees er haast niet meer uit", sprak hij de feiten tegen. „Toch een knappe prestatie. Maar nu wil ik wel een Luxemburgse tegenstan der, of zo iets". PAUL DE TOMBE „We hadden moeten winnen", zei een zwaar teleurgestelde Guus Hiddink na afloop. „We zijn in Eindhoven uitgeschakeld, maar hier in München hadden we de zaak kunnen rechttrekken. Vijf op gelegde kansen hebben we om zeep geholpen. Bayern kreeg de ze nuwen van ons. Een schrale troost evenwel. We konden met opgehe ven hoofd het veld af, maar we lig gen er wel uit". Volslagen gevoelloos voor de fluitconcerten van de eigen aan hang, weigerde FC Bayern ook maar een stap vooruit te zetten. De aangeboren faalangst, waarover Udo Lattek in ruime mate schijnt te beschikken, won het van de ver antwoording om voor het eigen pu bliek te laten zien dat FC Bayern tot Europa's beste ploegen be hoort. PSV kreeg daardoor, zeker na een aarzelend begin, opeens de hoofdrol in de schoot geworpen. Een omstandigheid waarop de Eindhovense formatie niet was be rekend. Immers, het motto waar mee aan de hopeloze opgave werd begonnen was simpel: doelpunten voorkomen. Hulp Een opgave die wonderwel luk te, zij het dat Hans van Breukelen een keer de hulp van de paal nodig had toen Roland Wohlfarth van dichtbij een rebound kon inschie ten. PSV hoefde slechts Wohlfarth in de gaten te houden, want de jon ge international bleek de enige Bayer die offensieve gedachten koesterde. Ook dat gevaar was na twintig minuten geneutraliseerd, terwijl de Eindhovenaren tijdens hun sporadische tegenstoten steeds minder tegenstand onder vonden. De thuisploeg had meer oor voor het striemende fluitcon cert van de 30.000 toeschouwers dan oog voor de levensgevaarlijke situaties die er in het voordeel van PSV ontstonden. „Het waren die eerste twintig mi nuten van de wedstrijd", vatte Udo Lattek samen, „dat mijn elftal heeft gespeeld zoals het behoorde. De opdrachten werden goed uitge voerd; er werd geduld opgebracht. Daarna hebben we alles uit handen gegeven. PSV heeft me vanaf die periode geen moment meer met rust gelaten". Het euvel waarmee de ploeg van Hans Kraay echter al weken gecon fronteerd wordt, manifesteerde zich in het Olympiastadion na drukkelijk. De ploeg heeft legio kansen nodig om tot scoren te ko men. Vier waren er voor de pauze duidelijk te weinig. Van der Gijp, Valke en Koolhof stonden oog in oog met Jean-Marie Pfaff, maar misten de koelbloedigheid munt uit de situatie te slaan. Een elftal, waarin vier miljoen werd geinves- teerd, blijkt niet in staat te scoren. Een bedrag overigens waar men in München slechts om glimlacht. De Westduitse kampioen had alleen al. in de maand september aan inkom sten voor de competitiewedstrij den tegen HSV en Borussia Mön- chengladbach en de ontmoeting te gen PSV 3,2 mihoen mark. De spe lers zagen daarvan 22.000 mark bij geschreven op hun bankrekening. Rekening Een derde deel van dat bedrag moest gisteravond tegen PSV wor den verdiend. Bayern kreeg echter voor de pauze de rekening van de aanhang gepresenteerd voor het laffe spel. Hans Kraay legde in de pauze de ingebouwde schroom af en posteerde Ronald Koeman op het middelveld. Vrijwel meteen werd de technisch manager voor die overmoed bestraft. Wohlfarth, wie anders, liet Van Aerle de hielen zien en kon slechts door een over treding van Van Breukelen wor den afgestopt. Matthaus' straf schop werd echter door diezelfde Van Breukelen in tweede instantie gestopt. De eerste penalty vond in de ogen van scheidsrechter Vau- trot geen genade omdat Rum- menigge veel te snel was ingelo pen. PSV's vertwijfelde pogingen om in positieve zin nog iets aan de stand te veranderen, strandden op de onmacht de kansen te verzilve ren. Ook het inbrengen van Arne- sen en in een later stadium Van Rooy zette geen zoden aan de dijk. „In München is men er nu wel van overtuigd", aldus Udo Lattek, „dat we met de beschikking hebben over een wonderelftal. De ploeg maakte tegen PSV fouten die je zelfs niet bij een schoolelftal ver wacht. We weten waar we staan en deze week zal nodig zijn om de fou ten, waarvan ook de spelers weten dat ze zijn gemaakt, te herstellen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13