WD-alternatief 'niet praktisch' Arrestantenstop bij politie Groningen 'Meer meetpunten straling nodig' 'Helft tandartsen straks werkloos' Geschrift Goerees mag joden niet beledigen DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Wegens nijpend cellentekort Vierjarigen halve dagen naar school: DEN HAAG (ANP/GPD) - Het alternatieve bezuinigingsvoorstel van de VVD om nog maar halve dagen naar school te laten gaan sluit niet aan op de praktijk, houden maar zelden hun vierjarige kinderen thuis. Dit stelt de vereniging van sc sturen voor het katholiek en speciaal onderwijs na een onderzoek onder katholie len over de haalbaarheid van het voorstel van WD-onderwijsspecialist Fransse Het plan van Franssen zou aanslui ten bij de praktijk waarin ouders ervaren "dat een hele dag op school voor hun vierjarige kinde ren te lang is". Maar volgens de bond is gebleken dat vier- en vijfja rige kleuters gemiddeld 1,1 pro cent van het aantal schooldagen verzuimen om andere redenen dan ziek zijn. Dit verzuim wijkt nauwe lijks af van het verzuim van de ove rige kinderen van de basisschool, aldus de vereniging. Het massale protest tegen de on- derwijsbezuinigingen werd giste ren in Den Haag afgerond met het aanbieden van bijna 1,7 miljoen handtekeningen aan voorzitter Dolman van de Tweede Kamer. Woordvoerder Jan van den Bosch, voorzitter van de onderwijsvak- bond ABOP, vond het hartverwar mend dat zoveel mensen hun handtekening hebben gezet om „hun verontrusting over de af braak van het onderwijs" te uiten. Het signaal aan het parlement won volgens hem nog aan gewicht doordat de handtekeningen in nau welijks twee weken werden verza meld. De slotmanifestatie Nationaal Onderwijs Protest 1986 in de Nieu we Kerk in Den Haag werd behal ve door afgevaardigden van onder wijsbonden, schoolbesturen en ou ders in het openbaór en bijzonder onderwijs, bijgewoond door ver scheidene Tweede-Kamerleden. Onder hen waren de fractievoorzit ters De Vries (CDA), Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66). Prof.dr. G. Kohnstamm, hoogle raar ontwikkelingspsychologie in Leiden, liet een wat ander geluid horen dan op de manifestatie de overhand had. Hij zei dat het on derwijs voor een bezuiniging van 1 miljard of misschien iets minder stond. Dat bedrag zal toch ergens vandaan moeten komen. Hij vroeg zich af of er om de miljoenen op te brengen soms nog meer studie richtingen in het hoger onderwijs moeten worden gesloten. Moet de klassedeler soms weer omhoog? Of moeten de schooladviesdiensten, het kersverse onderwijsvoorrangs beleid of de even kersverse univer siteiten in Heerlen en Maastricht weg?. „Staande voor zulke F grepen vind ik - en ik ni dat op de 220 miljoen die gen ons kennelijk koste kan worden ingeleverd". Naar zijn mening zal ee dering van het aantal s voor vierjarigen, zoals v< door de VVD'er Fransse kinderen zelf geen schac volgen hebben. Wel is h voor vrouwen en dat is i reden om tegen de ma zijn. „Maar dat het voor slecht zou zijn als zij bij alleen de ochtenden na kunnen gaan is wetensc gezien niet vol te houd< Kohnstamm. De vakbeweging spra monde van vice-voorzitt kelenburg van de FNV voorzitter H. Hofstede Deetmans maatregelen, burg zei dat de bezuinig: eenzijdig op het onderwi worden afgewenteld. E< mogelijkheid kan volgen minder bezuinigingen n lasten verzwaren, zowel ARNHEM (ANP) - Het evangeliste nechtpaar Lucas en Jenny Goeree uit Zwolle mag zich bij het uitdra- tober. gen van zijn boodschap niet langer beledigend, kwetsend, denigre rend of onverdraagzaam uitlaten jegens joden en aanhangers van de joodse geloofsovertuiging. Dat heeft het gerechtshof in Arnhem gisteren bepaald in het hoger be roep, dat de Goerees hadden aan gespannen tegen de uitspraak in het kort geding van zeven organi saties tegen het evangelistenpaar. Vorig jaar september had de pre sident van de rechtbank in Zwolle de Goerees verdere verspreiding van de betrokken nummers van het gospelblad „Evan" verboden. Ondanks deze uitspraak zijn de Goerees hiermee doorgegaan. De organisaties, waaronder het Centrum voor Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI), de Anne Frank Stichting en de Stichting Nederlands Auschwitz Comité, spanden het kort geding aan naar aanleiding van artikelen in de nummers 10 en 12 van „Evan" van het echtpaar Goeree. Daarin schre ven de Goerees onder meer dat de joden het leed dat hun is aange daan (inclusief de vervolging in de Tweede Wereldoorlog), aan zich zelf te wijten hebben. Volgens het gerechtshof in Arn hem hebben de Goerees met die uitlatingen hun wettelijke verant woordelijkheid verzaakt en zich onnodig grievend, kwetsend en denigrerend over joden uitgelaten en daarmee gevoelens gekwetst. „De uitlatingen druisen in tegen de zorgvuldigheid, die in het maat schappelijk verkeer betaamt ten aanzien van gevoelens van men sen", aldus het hof. Ieder heeft volgens het hof het recht om zijn godsdienst vrij te be lijden van het Evangelie te verkondigen. „Maar die vrijheid wordt wel be- gers als bedrijven. „Als we bereid hogere lasten t ren, juist in een jaar dat 1 koopkracht goed lijkt te aantasting van de ve maatschappij te voorkc dus de FN V-topman. Kamervoorzitter Doli blij met de petitie: „He laatste tijd een beetje st Binnenhof' vond hij. V n het hof kamervoorzitter zijn de c stuk wij organisaties „een goede 2 versprei- het petitiewezen". Alleei de verboden nummers 10 test tegen de kruisrakel gospelblad", aldus door meer mensen (viei ondertekend. waardelijk tegen beide Goerees. De uitspraak in die zaak is op 9 ok- "Ook de uitspraak brengt ons niet van o gaan gewoon door met de versprei ding mevrouw Goeree desgevraagd. AMSTERDAM ANP) - De voormalige Russische dis zijn eigen interpretatie sident Anatoli Sjtsjaranski liep gisteren vooraan tij dens de traditionele jaarlijkse fakkeloptocht voor jo- den in de Sowjet-Unie. De tocht, die voerde van het perkt door ieders verantwoorde- monument De Dokwerker naar de Dam, trok ongeveer lijkheid volgens de wet", aldus het 5000 deelnemers. Onder hen vertegenwoordigers van alle grote politieke partijen. Op de ANP-foto flankeren „Evan" hebben kamervoorzitter Dolman en PvdA-kamerlid Van den Bergh Sjtsjaranki. Sjtsjaranski bezocht eerder die dag het Anne Frank- hof. De publikaties ook geleid tot strafrechtelijke volging van de Goerees. De officier justitiebij de rechtbank in huis, zij het met anderhalfuur vertraging omdat het gebouw een verdacht pakje in een prullenmand Zwolle, mr. S. van Gend, eiste ge week vier maanden had gevonden. Hoewel de politie de Explosieven Op ruimingsdienst alarmeerde, hoefde deze niet in actie te komen. Het pakje bleek afkomstig van een gestoorde vrouw die dat wel meer doet en haar daad had niets met het bezoek van Sjtsjaranski te maken. De voormalige dissident, die in februari door de Sowjet-Unie werd vrijgelaten bij een spionnenruil, brengt momenteel een driedaags bezoek aan ons land ter gelegenheid van de manifestatie van het solidari- teitscomité voor joden in de Sowet-Unie. Tijdens een toespraak bedankte hij de aanwezigen, die er volgens hem met hun aanhoudende actie voor hebben gezorgd dat hij uiteindelijk toch mocht vertrekken naar Israël. Overheid krijgt voldoende voor optreden na Tsjernobyl Enige honderden dozen met briefkaarten werden gisteren afgeleverd aan het Binnenhof. Ze bevatten kaarten met handtekeningen tegen de een miljard bezuinigingen die minister Deetman (onderwijs) op het onder wijs wil doorvoeren. (foto gpd> DEN HAAG (ANP/GPD) - De alarmregeling voor kernrampen moet op een groot aantal punten worden verbeterd. Na de ramp met een van de kerncentrales in het Russische Tsjernobil schortte er bovendien nogal wat aan de voor lichting door de Nederlandse over heid aan publiek en pers. De be schikbaarheid van deskundige mensen en voldoende verplaatsba re meetapparatuur was ronduit zorgwekkend. Maar ondanks die kritiekpunten krijgt de Nederland se overheid voor haar optreden een dikke voldoende van het organisa tie-adviesbureau Berenschot, dat in opdracht van het ministerie van milieubeheer (VROM) een onder zoek naar het overheidsoptreden verrichtte. Minister Nijpels kreeg het rapport gisteren aangeboden. Berenschot stelt vast dat de on rust onder de bevolking bij een be tere voorlichting beperkt had kun nen worden. De voorlichting van de drie betrokken ministeries - Mi lieubeheer, Volksgezondheid (WVC) en Landbouw en Visserij - was vooral in de de eerste dagen nogal eens door elkaar heen. Be renschot vindt dat die kritiek zwaar moet wegen. Volgens het bureau heeft ook Binnenlandse Zaken gefaald door zich afzijdig te houden. Het was vooral de provin cies en gemeenten onduidelijk waarom VROM en niet Binnen landse Zaken het voortouw bij de voorlichting nam. Nu is het contact met provincies en gemeenten mi nimaal geweest. Wanneer de ramp omvangrijker was geweest, had den daar grote problemen kunnen ontstaan, meent Berenschot. Volgens de onderzoekers heeft de Nederlandse overheid te weinig rekening gehouden met de invloed van berichten uit het buitenland over de gevolgen van de kernramp. Verschillen die onverklaard bleven hadden e'en ongunstig effect op het vertrouwen van de burgerij in de maatregelen van de regering, zo kleuters Ouders :hoolbe- ke scho- ït alleen - de 4-jari- wel iets vermin- n, voor de lelijke ge- et nadelig voldoende atregel te derjarigen voorbeeld lar school :happelijk m", aldus k zich bij ;er J. Ste en CNV- uit tegen Stekelen- ingen niet js moeten ïn andere s hem zijn van bur- FNV zijn ;e accepte- let met de gaan, om rzorgings- imen", al- ;t was de il aan het olgens de inderwijs- tweede in i het pro- tten werd r miljoen) wordt vastgesteld. Nederlandse maatregelen als het weiverbod voor koeien en de vernietiging van spinazie kwamen als een schok. De overheid had het publiek hier tij dig op moeten voorbereiden, meent Berenschot. Meting Kritiek ook heeft Berenschot op het meten van radioactiviteit. Het onderzoeksbureau heeft ontdekt dat de meetresultaten van de be trokken instanties van elkaar ver schilden, waardoor er niet snel conclusies konden worden getrok ken voor te nemen maatregelen. Afgezien van volstrekt onvoldoen de mobiele apparatuur en perso neel om haar te bedienen, heeft Be renschot ook klachten genoteerd over een aanvankelijk geringe be reidheid tot medewerking. Boven dien was er onvoldoende inzicht in de manier waarop de radioactieve deeltjes zich verspreidden in het milieu en in de stofwisseling van TILBURG (ANP) - De betere ge bitsverzorging eist zijn tol. Als de huidige daling van cariës (gaatjes) doorgaat, zijn er over 15 jaar nau welijks jongeren meer met gaatjes in tanden en kiezen. Voor de 5500 tandartsen die ons land nu nog telt, zal er nog voor 1500 tot 2000 werk zijn. Dat zeggen vice-voorzitter Crielaers van de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde (NMT) en ex-be stuurslid en tandarts Reijnen in een gesprek met het ANP. Cariës is de meest voorkomende tandziekte. Tandartsen besteden dieren en planten. De voorlichting hierover was dan ook niet toerei kend, aldus Berenschot. Het bu reau steekt daarentegen wel het rijksinstituut voor de volksgezond heid en milieuhygiëne (RIVM) een pluim op de hoed, dat vanaf het be gin hard heeft gewerkt. Berenschot beveelt aan bij be noemingen op belangrijke posten op de ministeries goed te letten op het persoonlijk functioneren tij dens bijzondere omstandigheden. Mensen die tijdens een dergelijke ramp de touwtjes in handen krij gen, moeten het hoofd koel kun nen houden, ze moeten crisis-be stendig zijn. Voorts moet er vol gens Berenschot een draaiboek worden gemaakt over overheids voorlichting in tijden van rampen, dat voor elk ministerie geldt. Bij 'Tsjernobil' bewandelden de de partementen te veel hun eigen weg, waardoor soms tegenstrijdige berichten hét land werden inge stuurd. gemiddeld 80 procent van hun tijd aan boren en vullen. Wanneer hij stopt met het vullen van gaten, valt de tandarts dus in een financieel gat. "Hij zal moeten omscholen, zo als indertijd longartsen die tbc be handelden naar een ander vak heb ben moeten uitzien toen tbc te ge nezen bleek", aldus Crielaers en Reijnen. Cariës is een gedragsbepaalde ziekte: Wie geen suiker eet, krijgt geen gaatjes. Vooral jongeren tot 19 jaar hebben die gaatjes wel. Juist bij die categorie liep het aan tal patiënten de laatste jaren gigan tisch terug. Vier oorzaken zijn daarvoor aan te wijzen. Crielaers: "Het grote gebruik van fluoride in Nieuw systeem om treinenloop te beveiligen HILVERSUM (GPD) - De Neder- landse Spoorwegen hebben een nieuw systeem voor de beveiliging van de treinenloop ontwikkeld. Daarbij wordt het spoorverkeer niet alleen - nog - veiliger, maar kunnen tegelijkertijd .de treinen sneller en flexibeler over de rails worden gestuurd. In Hilversum loopt momenteel een proef met de nieuwe elektronische beveiliging. De verkeersleiding beschikt over twee micro-computers, die onaf hankelijk van elkaar opdrachten uitvoeren. Pas als beide computers tot de conclusie komen dat de weg veilig is, worden seinen op groen gezet. De NS hebben samen met ingeneurs van het elektronica-con- cern Siemens zes jaar aan dit be veiligingssysteem gewerkt. Hilversum is voor de proef uitge kozen omdat vrijwel elke twee mi nuten voor een trein een rijweg moet worden ingesteld. Tot het emplacement behoren 29 signalen, 22 wissels en 3 overwegen. De meest voorkomende treinen die Hilversum aandoen, dan wel pas seren, zijn in een computer opge nomen. De verkeersleiding kan nu met een druk op de knop het trei- nenverkeer regelen en elke bewe ging van een trein van sector tot sector op beeldschermen volgen. GRONINGEN (GPD) - De Gronin ger politie heeft gisteren een arres tantenstop afgekondigd. Verdach ten blijven daardoor vrij rondlo pen, omdat de 14 cellen op het hoofdbureau vol zitten. Enkele re chercheonderzoeken zijn volgens een politiewoordvoerder daarom opgeschort. Ook de politiekorpsen in de gehele provincie Groningen hebben geen celruimte meer be schikbaar. Het is dit jaar al eerder voorgekomen dat de politie crimi nelen tijdelijk moest laten lopen wegens gebrek aan cellen. Justitie in Groningen onder neemt nu pogingen arrestanten on der te brengen in politiecellen in Drenthe of Friesland, om op die manier meer ruimte te krijgen. Zes cellen in het Groninger politiebu reau hebben inmiddels een dubbe le bezetting. Vijftien arrestanten die momenteel in eèn politiecel zit ten, wachten totdat er plaatsruimte beschikbaar komt in een Huis van Bewaring in ons land. Negen daar van zitten in een cel van het Gro ninger politiebureau. "We hebben als politie veel te weinig armslag. Er moet snel een oplossing voor dit probleem wor den gevonden. Als we iemand op heterdaad betrappen tijdens een beroving kunnen we die man niet laten lopen. Die man moet de cel in," aldus een woordvoerder van de Groninger politie. diverse toepassingsvormen als bij voorbeeld de tandpasta is de be langrijkste oorzaak. Daarnaast hebben de versterkte aandacht voor mondhygiëne, voorlichting en opvoedingsprogramma's en het inzetten van mondhygiënisten er sterk toe bijgedragen dat cariës bij de jeugd hoe langer hoe minder voorkwam. Als die trend zich door zet is er in het jaar 2000 niet een jongere meer met gaatjes", aldus de vice-voorzittèr. Tarieven Vanaf morgen gaan alle particu liere patiënten bij hun tandarts voor dezelfde behandelingen ook dezelfde tarieven betalen. Omdat er voor een deel van de tandartsen en de patiënten nogal wat veran dert, is de NMT een intensieve voorlichtingscampagne begonnen. Volgens hoofdcommissaris Nordholt moet in een dergelijk ge val in overleg met Justitie plaats ruimte worden gecreëerd. "Des noods moet een verdachte die voor een minder ernstig vergrijp vastzit worden vrijgelaten om plaats te maken voor iemand die een zeer ernstig feit heeft gepleegd," aldus Nordholt. Het cellentekort is volgens hem een probleem waarmee de Gronin ger politie en Justitie zeer regelma tig worden geconfronteerd. "We moeten improviseren", aldus offi cier van justitie Severein. Justitie onderzoekt op dit moment de mo gelijkheid arrestanten onder meer onder te brengen in cellen in As sen, Drachten of het Friese Ber- gum. Na de heropening van het Huis van Bewaring in Groningen zijn destijds dertig van de negentig cellen gereserveerd voor verdach ten uit het arrondissement Almelo. Pogingen om deze maatregel terug te draaien zijn in Den Haag volgens Severein op niets uitgelopen. GEHANDICAPTENKAART (ANP) - De gehandicaptenkaart (half geld) is op 1 oktober weer gel dig voor alle buslijnen in Amster dam, dus ook in de bussen van het streekvervoer. Het Gehandicapten Overleg in de hoofdstad (SGOA) heeft dit afgesproken met het ge meentelijke vervoer bedrijf en de betrokken streekvervoerders. Alle tandartsen hebben folders ge kregen voor hun patiënten waarin precies valt te lezen, wat een be paalde verrichting kost. Bij het op stellen van een behandelplan kan de patiënt zelf opzoeken hoe duur het gaat worden en ook achteraf valt de rekening gemakkelijk te controleren. Er zijn twee soorten folders: een eenvoudige met de meest voorkomende verrichtingen en een met de complete tarieven lijst, waarin eveneens wordt uitge legd wat een bepaalde behandeling precies inhoudt. De folders zijn ook bestemd voor ziekenfondspatiënten die behan delingen willen laten uitvoeren waarvoor zij niet verzekerd zijn. Wie ondanks de folders met vragen blijft zitten, kan een speciaal infor matienummer van de NMT (03402- 76390) bellen. Nijmegen met hondenvanger ten strijde tegen overlast NIJMEGEN (ANP) - Nijmegen heeft als eerste gemeente in ons land een hondenwachter aangesteld die erop toe zal zien dat hon denbezitters zich aan de regels houden. De man is bevoegd loslo pende honden te vangen en naar het asiel te brengen en proces verbaal op te maken tegen baasjes die hun huisdier los laten lopen of laten poepen op verboden plaatsen. Met de aanstelling van een hondenwachter wil Nijmegen de overlast door honden terugdringen. Het uitlaten van honden is in de keizer Karelstad via de politieverordening recent aan strenge regels gebonden. Zo mogen honden niet meer loslopen in winkel centra en bepaalde winkelpromenades, op sportvelden, op trap velden en op speelplaatsen. Hun behoefte mogen de dieren alleen nog doen in goten of op de rand van de weg, tussen struiken van openbaar groen en op speciale hondepoepveldjes. Overtredingen kunnen volgens de gemeente worden bestraft met een boete van maximaal 5000 gulden. Om zyn werk goed te kunnen doen zal de hondenwachter, die tevens hoofdredacteur is van het blad De Bouvier en zich volgens de gemeente zal gedragen als een groot dierenvriend, zich per auto door Nijmegen verplaat sen. GEDOOGZONE (GPD) - Na 1 januari volgend jaar mogen er geen nieu we gedoogzones voor heroïne-prostitutie in Amsterdam bijkomen. Deze aanbeveling staat in een interne nota van de gemeente Amsterdam over heroïne-prostitutie in daarvoor door de politie aangewezen gebieden in de stad (zoals de De Ruyterkade). Volgens de nota, waarvan de inhoud gisteravond door Vara's Achter het Nieuws bekend werd gemaakt, zijn deze gedoogzones niet veilig. Auto-prostitutie is de gevaarlijkste werkvorm voor de vrouwen en boven dien zorgt auto-prostitutie voor overlast in de buurt. Daarom wordt aan bevolen geen nieuwe gedoogzones in te stellen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5