Steeds Tachtigjarige Oorlog herleeft in Lakenhal Geringe stijging milieuheffing Bedrijfsleider bedreigd Universiteiten gaan praten over kortingen Haring- en corenwijnactie Dankzi j meevallers bij Hoogheemraadschap DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 LEIDEN - In een toepasselijke om geving - het Stedelijk Museum de Lakenhal - werd gisteren de ha ring- en corenwijnactie ter herden king van het ontzet van Leiden ge presenteerd. Een groot aantal am bassadeurs van de landen waar naar de lekkernijen worden toege stuurd was aanwezig. Ook maak ten de burgemeesters van alle ste den die in de Tachtigjarige Oorlog door de Spanjaarden werden ge teisterd hun opwachting.Vooraf- gaand aan het officiële gedeelte werden Groningse en Alkmaarse postduiven gelost, omdat die tij dens de Tachtigjarige Oorlog zo'n belangrijke rol hebben gespeeld. De eigenaren van de winnende duiven zullen op 3 oktober een prijs krijgen uit handen van de burgemeesters van Groningen en Alkmaar. Tijdens de feestelijke bijeen komst voerden de Leidse histori cus prof.dr.I. Schöffer en de Spaanse ambassadeur in ons land. F. Schwartz Y Gizón, het woord. Schöffer benadrukte dat het Beleg en Ontzet van Leiden natuurlijk niet het enige wapenfeit in de Ne derlandse Opstand vormden. Schöffer sprak nadrukkelijk van opstand, omdat hij de oorlog van de Spanjaarden tegen de Nederlan den ziet als de onderdrukking van een rebellie van in eerste instantie een aantal Nederlandse burgers. Dat is volgens hem ook één van de redenen dat de oorlog zo lang heeft geduurd. "Er was sprake van een burgeroorlog. Niet alle burgers van de Nederlanden stonden aan de kant van de rebellen". Een tweede verklaring voor de lange duur acht Schöffer het feit dat buitenlandse mogendheden zich ermee gingen bemoeien. Vanuit Frankrijk. Enge land en door enige Duitse vorsten werden de opstandelingen gehol pen. "Vaak werd zodoende Neder land het internationale slagveld waar de strijd tussen de Habsburg- se macht en de Bourbons werd uit gevochten en het lot van Reforma tie en Contra-reformatie leek te worden beslist". LEIDEN - De politie heeft gister avond een 37-jarige Leidenaar aan gehouden die omstreeks tien over zes op de Haarlemmerstraat een bedrijfsleider van een radiozaak had proberen te steken met een mes. De Leidenaar had even daar voor een radiocasette-recorder ge stolen. Uit een andere winkel had hij pennen ter waarde van 2000 gul den meegenomen. Eerder op de middag was de man ook al op het politiebureau ge weest. Toen vrijwillig. Hij kwam vertellen dat hij in de trein van Amsterdam naar Leiden door drie mannen was beroofd. Ze hadden 1000 gulden van hem gestolen. Dat bedrag probeerde hij vervolgens terug te krijgen van de Sociale Dienst. Zijn poging mislukte. Waarna de man in de Leidse bin nenstad een aantal winkels be zocht. Op de Haarlemmerstraat werd hij betrapt door een bedrijfs- rechercheur. Tijdens die aanhou ding probeerde de man om de be drijfsleider te steken; de recher cheur verijdelde die poging. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit gaat vooralsnog geen alternatieven be denken om de minister te laten zien hoe er wel zou kunnen worden bezuinigd bij de universiteit. Het college zegt op dit moment tegen geen enkele bezuinigingsaanslag: "ja". Voorzitter Cath liet gisteravond aan de universiteitsraad weten dat eerst gezamenlijk (door alle univer siteiten) een koers moet worden uitgestippeld. "Het zal niet gaan zoals bij de vorige bezuinigings operatie waar we via een kwartet spel met elkaar tot overeenstem ming konden komen. Daarvoor is geen ruimte. We weten nu niet waar we met de kaarten naar toe moeten". De universiteitsraad drukte het college van bestuur op het hart dat het dit keer geen nette beleefde he- rendans hoefde uit te voeren. De tegenspelers, of het nu heren of da mes waren, mochten kreukels in broek of rok oplopen. Cath zei daarop voorlopig nog enig vertrouwen te stellen in de ex terne adviseurs die de minister gaan adviseren over zijn voorgeno men bezuinigingsplannen. "Er zijn wel degelijk argumenten om de re gering ervan te overtuigen dat ze het bij het verkeerde eind heb ben". Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Endeldarm (1) De Hooglandse Kerkgracht mag geen miezerige endeldarm wor den, vindt de chef van de directie reiniging, havens en warenmark ten, Logtenberg. "Wat hebben we aan een kind met een lam handje?" Miezerige endeldarm, kind met een lam handje, waarover heeft Logtenberg het eigenlijk? Wie zijn orakeltaal wil begrijpen, dient een en ander te weten over de marktgeschiedenis van de Hooglandse Kerkgracht. Begin dit jaar lag de nieuwe riolering er. De marktkramen konden terug. Er was echter één probleem: de bloemenhandela ren hadden helemaal geen zin om de Nieuwe Rijn te verlaten. Logtenberg: "Kijk, de gemeen te dacht zo maar even een stuk markt te wijzigen. Ze vergaten evenwel dat zoiets geen spelletje is. Je kunt niet zeggen: gaan jul lie daar maar weer naar toe. Het is geen monopoly: die mensen proberen hun broodwinning vei lig te stellen". "Zeggen: jullie moeten terug naar de Hooglandse Kerkgracht. terwijl het op de Nieuwe Rijn goed gaat, dat is hetzelfde als ie mand een been afhakken. Zo er- vaarden die marktkooplieden het tenminste". De bloemenmannen wilden dus niet terug naar de Kerk gracht. "Ik had, eerlijk gezegd, ook gehoopt dat ze zouden toe happen", zegt Logtenberg. "Ik zag het al voor me: een volle Hooglandse Kerkgracht waar door je een mooie verbinding krijgt met de Haarlemmer straat". "Maar de argumenten van de bloemenjongens waren wel over tuigend. Om te beginnen klopten ze op hun portemonnee en ver der wisten ze duidelijk te maken dat het op die Hooglandse Kerk-, gracht veel te winderig is voor hun handel. Dat hebben ze alle maal gezegd op een vergadering. Daar waren zo'n 80 boze kooplie den. Dus wij konden niks begin nen. Ik bedoel, zelfs als hun ar gumenten niet goed waren ge weest, hadden we nog voor het blok gestaan". Endeldarm (2) Wat moest er op de Hoogland se Kerkgracht komen? De ambu lante handel kwam met een voor stel: waarom geen informatie markt? Logtenberg zag dat hele maal niet zitten. "Stel je voor zeg: kraampjes met de plaatselij ke politici en dat soort gedoe. Nee, dit vind ik regelrecht gelul, heb ik gezegd toen ze hiermee op de proppen kwamen". Ondertussen was het duidelijk dat men geen stap verder kwam. "Op plaatselijk niveau waren we uitgepraat. Tenminste, die in druk had ik. Toen heb ik maar iemand van de landelijke vereni ging voor ambulante handel in de arm genomen. Ik heb die man verteld wat er aan schortte en toen zei hij: weet je wat, ik ga je interviewen voor het blad 'De Koopman'. Ik mocht dus uitleg gen wat de mogelijkheden van dit deel van Leiden zijn". Logtenberg werd geïnter viewd. In het interview bezong hij op verschillende manieren de Hooglandse Kerkgracht, een straat die in het artikel overigens consequent fout wordt aange duid: Hooglandse Kerkstraat. Logtenberg: "Ik heb gepleit voor een antiek- en curiosa- markt". Nu krijg ik wel reacties van kooplieden, dacht hij. Maar wat bleek? Slechts vijftien mensen rea geerden. "Daar zat ik dan. Plaat selijk helemaal geen respons en landelijk was er maar een hand jevol warm te krijgen voor mijn plan". Logtenberg wil het nog één keer proberen. "Kijk, weetje wat ik nu niet snap? We hebben al zo- Leiden, zo betoogde Schöffer, stond niet alleen in lijden en ellen de. Als typerend voorbeeld noem de hij Groenlo (Grol), dat in de loop van de oorlog zelfs vier keer als garnizoensstad beleg en verover ing te verduren kreeg. "De enige troost blijft dat al die strijd die bijna een eeuw lang, met onderbrekingen weliswaar, duur de, tenslotte de onafhankelijkheid van Noord-Nederland veilig stelde en dat daarin vele Nederlandse ste den offers brachten die het waard bleken te zijn. Leiden staat in deze lange rij van steden daarom ook te recht op een fiere plaats", aldus de conclusie van prof. Schöffers rede. Spanje LEIDEN - De verontreinigingshef fing van het Hoogheemraadschap van Rijnland stijgt volgend jaar met 1,40 gulden naar 61,20 gulden per vervuilingseenheid. Dat is een voorstel van dijkgraaf en hoog heemraden van het schap. Het wordt 10 oktober behandeld door de Verenigde Vergadering, het al gemeen bestuur, van deze instel ling. Aangezien de meeste gezin nen worden aangeslagen voor drie vervuilingseenheden, stijgt de hef fing voor een gemiddeld gezin met 4,20 gulden per jaar. De verontreinigingsheffing wordt minder verhoogd dan aan vankelijk was gedacht. Eerder ging het schap er nog van uit dat het ta rief met 4,25 procent per jaar zou moeten stijgen. Door allerlei mee vallers kan de verhoging nu be perkt blijven tot 2,3* procent. Ver wacht wordt dat de heffing ook de komende jaren met een dergelijk percentage omhoog moet. De belangrijkste meevaller is te danken aan de lagere kosten voor de uitvoering van het zogeheten aanvullend bestrijdingsplan voor De Spaanse rol in dit geheel werd geschilderd door de Spaanse ambassadeur die zich meteen 'de handen schoon waste' door te zeg gen dat zijn voorouders in die tijd in de Elzas woonden en zich bezig hielden met het verbouwen van druiven en koren. Hij gaf aan dat deze wrede oorlog moet worden gezien in het perspectief van die wrede tijd: "Alles welbeschouwd echter raakten jullie uiteindelijk de hertog van Alva en koning Philips II kwijt, terwijl wij met hen bleven zitten". De ambassadeur verontschuldig de zich voor de wrede daden die weliswaar beide landen eeuwen lang gescheiden hielden, maar die niet hebben kunnen verhinderen dat nu in de twintigste eeuw een wederzijdse sympathie tussen bei den bestaat. Het belangrijkste gegeven uit die periode, aldus de ambassadeur, is het feit dat het individu in opstand kwam tegen de tirannie. "Zijn ge vecht was tegen de onverdraag zaamheid gericht; hadden wij in Spanje niet evenzeer de Inquisitie zoals u die in Nederland had. De monarchie vervolgde de protestan ten in Vlaanderen. En vervolgde zij de Spaanse joden niet? En waar kwamen die Spaanse joden toeval ligerwijs terecht? Zij kwamen hier". Terwijl Spanje bezig was, de hal ve geschiedenis lang, om Europa lesjes te leren, zich onnodig in an dermans problemen te mengen, was iedereen elders bezig zijn land op te bouwen. "De Spanjaarden waren bezig hun eigen land te laten doodbloeden. Mogelijk is een van de weinig goede dingen die hieruit voortkwam dat u Nederlanders uw land opbouwde door uw eigen identiteit te bevestigen tegenover de Spaanse kroon. Dat is de reden waarom, welbeschouwd, u ons niet echt kunt haten". Terwijl, aldus de Spaanse ambassadeur, de Span jaarden bezig waren Europa te overheersen, te plunderen en "met De Hooglandse Kerkgracht in een tijd dat er nog genoeg kramen stonden: toen was dit gedeelte van de Leidse markt nog geen miezerige endeldarm. veel ellende en ruzies gehad over antiekmarkten en dat soort din gen....en wat gebeurt er als die mensen gewoon op een deel van de Leidse markt mogen? Ze la- ten het afweten! Dat is toch on begrijpelijk". Endeldarm (3) Een soort alternatieve markt, dat heeft Logtenberg voor ogen. "Mensen worden dus ook in de gelegenheid gesteld om oma's spullen die toch maar op zolder liggen te verkopen". "Ze hoeven maar even contact met ons op te nemen en een en ander wordt op een schappelijke manier geregeld. Zé kunnen een kraampje huren of voor mijn part gaan ze er met een matje zit ten". Hoeveel kramen zouden er moeten komen? "Veertig, ja, het klinkt veel, maar wil je een levendige verbin ding met de Haarlemmerstraat hebben, dan moeten er wel zo veel kramen staan. Niet alleen antiek trouwens. Een loempia tent lijkt me ook wel aardig". Na een korte pauze: "Wat is een markt zonder loemoiat.ent'" Pijprokers Jazeker, zegt Stapper, hij oe fent toch wel elke dag. Vooral 's avonds. Hij gaat dan rustig zitten en jaagt de brand erin. Onlangs behaalde hij nog een mooi trai ningsresultaat: hij hield de pijp meer dan twee uur brandend. "Als me dat nou ook in Zwitser land lukt..." Stapper is lid van de rokers club 'De Pijp,sleutels', regio Lei den. Samen met clubgenoot Ver- coutre zal hij op 12 oktober mee doen aan de wereldkampioen schappen die worden gehouden in het Zwitserse Aarau. Wanneer mag je meedoen aan die kampioenschappen? Stapper: "Als je er vier keer in slaagt om je pijp langer dan één uur en een kwartier aan te hou den. Met drie gram tabak, laat ik dat er vooral bij zeggen". Aan de kampioenschappen zullen ongeveer 300 mensen meedoen. Dus Stapper wil zich zelf niet bij voorbaat bij de kans hebbers indelen. "Het Europees record staat op ruim drie uur, dat geeft al een beetje aan hoe goed je moet zijn". Na een korte pau ze: "En je tactiek moet natuurlijk goed zijn". Tactiek? "Jazeker. Kijk, ik deed onlangs mee aan een wedstrijd in Drach ten en toen was het voor mij na een kwartier al bekeken. Pijp uit. Als eerste moest ik afhaken. En hoe kwam dat? Nou, ik was ge woon te zuinig geweest". "Dat mag me in Zwitserland natuurlijk niet overkomen. Als ik daar nou ook ruim twee uur haal, zoals onlangs thuis, dan kom ik een heel eind. Dan zit je toch al gauw bij de eerste tien". Wij houden u op de hoogte. De burgemeesters van de door Spanje geteisterde steden gebroederlijk met de Spaanse ambassadeur onder het schilderij van burgemeester Van der Werf die tijdens het beleg van Leiden zo'n heldhaftige rol speelde. Achterste rij: de burgemeesters Smit (Oudewater), Nillesen (Oldenzaal), Rutten (Middelburg), Jacobs (Hulst), Van Zwieten (Den Bosch), de ge meentesecretaris van Haarlem, en de burgemeesters Staatsen (Gronin gen), Van Schaik (Groenlo), Blanken (Goes), De Ronde (Den Briel. staand); rechts op de trap de burgemeesters Asselbergs (Sluis), De Vries (Zutphen), en Van Graafeiland Venlovooraan: de burgemeesters Spahr van der Hoek (Coevorden), Roozemond (Alkmaar), Hack (Axel), de Spaanse ambassadeur Schwartz Y Gizön en burgemeester Goekoop van Leiden (zittend). (foto Holvast) onze schitterende cultuur te over spoelen", maakten we nooit deel uit van Europa. "Wij slaagden erin om van Spanje naar ik meen de meest gewelddadige natie van Eu ropa te maken. Pas nu. eindelijk, wij. de nieuwe generatie, maken van Spanje een Europees land. De geschiedenis van Europa moét door ons allemaal worden her schreven". Onder het motto 'de geschiede nis herhaalt zich' voerde vervol gens Leidens burgemeester Goe koop het woord. Ook hij herinner de aan het feit dat in Spanje nog niet zo lang geleden de democratie werd gevestigd. "De Nederlanden waren de eerste in Europa die ir opstand kwamen tegen de feodale Europese heersers. Met blijvend succes. Andere landen volgden veel later: Frankrijk aan het eind van de achttiende eeuw, Italië in de negentiende eeuw, Duitsland in feite niet vóór deze eeuw. En de de mocratie in Spanje werd pas enke le jaren geleden gevestigd". Na deze drie lesjes in (vaderland se) geschiedenis begaf het gezel schap burgemeesters zich samen met de Spaanse ambassadeur naar het schilderij 'De zelfopoffering van burgemeester Van der Werf om zich onder dit historisch erf goed te laten vereeuwigen voor het nageslacht. De overige gasten kon den zich intussen vergapen aan de tentoonstelling 'Leiden, eeuwig feest' ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de 3 Octo ber-Vereeniging. Na afloop waren er vanzelfsprekend haring en co- ren wijn. Snuffelmarkt gaat toch door: 19 okt. Ontheffing winkelsluitingswet alles mag DE Z-H0LLANDSE SNUFFELMARKT 18 en 19 oktober Groenoordhallen Leiden Inl. Org. Buro Linssen 01640-35916/57521. de waterkwaliteit (ABP). In dat plan zijn allerlei investeringen op genomen die de kwaliteit van het oppervlaktewater in Rijnland moe ten verbeteren: onder meer de bouw van afvalwaterzuiveringsin stallaties. Door allerlei oorzaken zijn die in vesteringen minder snel uitge voerd dan was gedacht. Aan rente en afschrijving houdt het schap daardoor een bedrag van ruim 2,8 miljoen gulden over. Bovendien bleken de investeringen mee te vallen en profiteerde het schap van een rentedaling. Het aanvullend bestrijdingsplan was overigens een tijdelijke zaak. De verbetering van de waterkwali teit is met ingang van dit jaar gere geld in het waterkwaliteit beheer- singsplan. Bij de vaststelling van de verontreinigingsheffingen voor de komende jaren wordt volgens 'Maatschappelijk Werk' in drie sectoren verdeeld LEIDEN - De Stichting Maat schappelijk Werk Leiden wordt met ingang van oktober in drie sec toren verdeeld. Het hoofdkantoor, nu nog gehuisvest aan de Oude Rijn 44c, verhuist op 13 oktober naar Langegracht lb. Het telefoon nummer blijft 142144. Vanaf mor gen is het sectorteam Noord geves tigd in het pand Herensingel 53a (hoek Lage Rijndijk), telefoon 146041; het sectorteam Midden blijft werken vanuit het hoofdkan toor, dus per 13 oktober aan de Langegracht; het sectorteam Zuid is nu nog aan de Breestraat 24 ge huisvest, maar zal binnen een half jaar verhuizen naar Morsweg 83. Het telefoonnummer van Zuid is 254782. Bij de Stichting kan men terecht met eenvoudige en praktische vra gen, bijvoorbeeld betreffende so ciale zekerheid, huisvesting, scho ling en werk; voor concrete dienst verlening, waaronder hulp bij het invullen van formulieren, het schrijven van bezwaarschriften e d.; met vragen om bemiddeling bij kwesties tussen burgers en in stellingen en om hulp bij moeilijk heden van verschillende aard, zo als spanningen in het gezin, huwe lijk, bij arbeid, op school, of moei lijkheden van persoonlijke aard. dijkgraaf en hoogheemraden tel kens gekeken naar de mate waarin nieuwe investeringen worden ge pleegd. Ze verwachten echter niet dat hierbij flink wordt afgeweken van het stijgingspercentage van 2,25 procent. De afvoer van het zuiveringsslib, dat het hoogheemraadschap in het verleden grote zorgen baarde, kost volgend jaar naar verwachting 810.000 gulden minder. Die mee valler wordt veroorzaakt door het feit dat het slib nu niet meer 'nat' maar grotendeels gedroogd wordt vervoerd. En dat levert een bespa ring op in transportkosten. Boven dien verwacht het schap dat er ten opzichte van dit jaar minder slib hoeft te worden verwerkt en dat de bijkomende kosten dalen. Voor de verwerking en afvoer van slib heeft het schap 6,5 miljoen gulden uitgetrokken. Volgend jaar is voor verwerking en afvoer waar schijnlijk maar 4,4 miljoen nodig. Begin 1987 verschijnt overigens een nieuwe beleidsnota over dit onderwerp. Daarin wordt ook aan dacht geschonken aan de kosten van de slibverwerking. Het be stuur van het schap kondigt nu al aan dat de komende jaren minder opzij hoeft te worden gelegd hier voor dan de huidige 6,5 miljoen. Napoleon Brandy V.S.O.P. GRandoN ^0lEü\ BRtM" Druppel voor druppel tot 1 leven gekomen en in stilte gerijpt, om in alle rust van te genieten. wijn en gedistilleerd Tri. (015)560321*

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3