Ik zal keihard gaan werken" Israel past zich niet aan Pees aan £an de Jacobs wil ook winst in Ierland PSV geen trekpleister Kasparov overwint nachtmerrie Van Basten belooft Cruijff beterschap voor EC-duel Frankrijk zet zegereeks voort Smijten met geld onder vlag EG DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 'Ik ken die jongens niet eens' ROTTERDAM (GPD) - Twee jaar achtereen nam Feyenoord al na één ronde afscheid van een Euro pees bekertoernooi. Het bestuur van de Rotterdamse ploeg heeft het deze zomer dan ook niet in zijn hoofd gehaald om de begroting sluitend te krijgen door ditmaal op een tweede beurt te rekenen. Het neemt echter niet weg, dat Gerard Kerkum de return tegen Pees Munkas, waarin Feyenoord een 1-0-achterstand moet zien te overbruggen, als „een essentiële aangelegenheid" kwalificeert. De voorzitter van de club, die vijftien jaar geleden nog doorging voor één van de rijkste voetbalbolwerken van Europa, berijdt zijn stokpaard je als hij de vergelijking trekt met het bedrijfsleven. „Balanceren op het randje is gevaarlijk, als je wat centjes overhoudt kun je wat rui mer ademhalen". Om de huidige en toekomstige I sponsors te 'paaien* is het volgens Kerkum dan ook noodzaak om er dit seizoen zowel sportief als finan cieel uit te springen. „De voorver koop is aardig op gang gekomen, we verwachten morgenavond meer dan 20.000 toeschouwers. Maar het zal pas interessant voor de geldschieters worden als 'we de tweede ronde bereiken'. Vandaag de dag is het onmogelijk om de ex ploitatie draaiende te houden en de spelerssalarissen te garanderen zonder sponsors". Hoewel Kerkum met die uitleg niet zegt te beogen de Feyenoord- spelers voor de klus tegen de Hon garen te motiveren („het is gewoon de realiteit, als de spelers zich aan- gèsproken voelen is dat alleen maar meegenomen"), is Rinus Is rael niet zo happy met dergelijke uitspraken. „Ik krijg wel eens de indruk, dat iedere wedstrijd voor Feyenoord van 'levensbelang' is. Ik geloof niet dat je met dergelijke praat de spelers aanspoort. Die druk van bovenaf heb je als voet baller echt niet nodig om te preste ren. Bovendien is het de taak van Wim Jansen en van mij om de spe lers te prikkelen en niet die van het bestuur". De stoere praktijktrainer hoopt dat zijn pupillen vertrouwen heb ben geput uit de 0-0 bij PSV. „Het heeft ons in Eindhoven niet tegen gezeten, dat weet ik heus wel. Maar het is goed voor de moreel, dat we achterin de nul hebben vastgehou den. In verdedigend opzicht zag het er aardig uit", zegt Israel, die morgen vermoedelijk opnieuw geen beroep kan doen op de zieke en aan de lies geblesseerde Henk Duut. Tegen Pees Munkas, dat afgelo- pén zaterdag in eigen huis tegen Vasas Boedapest opnieuw geen te- gengoal toestond (in zeven duels moest doelman Bodar slechts één keer naar het net), maar zelf ook niet scoorde, zal Feyenoord in aan vallende zin uiteraard meer risico's moeten nemen dan in de Lichtstad het geval was. Israel: „Tegen PSV waren Tahamata en Elstrup meer bezig met meeverdedigen dan met aanvallen. Dat kon niet anders, maar het kostte enorm veel kracht. De Hongaren moeten we echter onder druk zien te zetten". De Feyenoord-trainer, die van daag met zijn spelers in Rockanje neerstrijkt, zal zich dan ook niet aanpassen aan Pees. „Ik ken de na- men van die jongens niet eens, ik» weet alleen dat die aanvoerder een baard heeft", overdreef Israel, doe lend op international Antal Roth. „We gaan gewoon van onze eigen mogelijkheden uit, met dezelfde spelers als afgelopen zondag", waarmee de trainer duidelijk maakte dat André Hoekstra (ge kneusde rib) fit genoeg is om aan te treden. De spelers van Pees bij aankomst op Schiphol. Ook na één EC-ontmoe- ting nog altijd onbekenden voor Rinus Israel. (foto ANP) MÜNCHEN (ANP) - De penning meester van Bayern München zal van de ontmoeting met PSV niet rijk worden. De belangstelling voor de tweede wedstrijd tussen beide teams voor het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen is gering. Verwacht wordt dat het Olympisch Stadion, dat een capaciteit van 78.000 plaatsen heeft, uiterst spaarzaam zal zijn be zet. Vooralsnog zijn de 'Münchener Oktoberfeste', die deze week hun hoogtepunt bereiken, een grote concurrent voor de tweestrijd, waarin zo meent heel Beieren in feite de beslissing al gevallen is. Wel is er sprake van sportieve opwinding. Die geldt echter niet de Nederlandse landskampioen, maar arbiter Schiri Föckler. De man in het zwart uit Weissenheim stuurde afgelopen zaterdag in de belangrij ke uitwedstrijd voor de Bundesliga van Bayern tegen Werder Bremen voorstopper Norbert Eder van het veld. Een overtreding tegen Wer- ders spits Frank Ordenewitz, die neerging als de stervende zwaan, was daar de aanleiding toe. Niet alleen in het Beierse kamp vindt men de bestraffing van de 31- jarige 'Nobby' veel te zwaar. Zelfs Franz Beckenbauer, de eerste ver antwoordelijke van het nationale team, veroordeelde publiekelijk de arbiter. „Het was een waanzinnige beslissing", sprak 'Der Kaiser', een ex-Beier. LENINGRAD (Reuter/AFP) - Ge stoken in een nieuw, lichtgrijs kos tuum heeft Gari Kasparov een ein de gemaakt aan de reeks nederla gen in de tweekamp om de we reldtitel tegen Anatoli Karpov. De twintigste partij eindigde bij de 22e zet, op voorstel van de titelhouder, in remise. Hierdoor werd de ^tand met hooguit nog vier partijen te spelen 10-10. Morgen volgt de 21e partij. Kasparov speelde met de witte stukken. Hij behaalde zijn vier winstpartijen met wit en verloor er slechts een keer mee. Nu de balans op het bord weer in evenwicht kwam, staat Kasparov weer op licht voordeel, want hij heeft aan een gelijke eindstand voldoende om de beste ter wereld te blijven. Bij het betreden van de speelzaal kreeg de 23-jarige Kasparov een beleefd applausje. Met zijn nieuwe pak hield hij een gewoonte van de schakers in stand; andere kleren aan na een nederlaag. De 35-jarige Karpov, die zijn studententijd in Leningrad doorbracht, werd luider aangemoedigd. In de twintigste partij koos Kas parov voor een verrassende ope ning met g3 bij de derde zet. Het was een uitnodiging aan Karpov de Catalaanse opening te spelen. Vol gens experts is dat voor zowel wit als zwart een subtiel en moeilijk spel. Kasparov had alleen in het begin licht voordeel. Het was niet genoeg om naar de overwinning door te drukken. Bij de 21e zet, na drie uur en tien minuten, bood hij remise aan, hetgeen door Karpov werd geaccepteerd. De partij: Wit: Kasparov, zwart: Karpov. 1. d2-d4 Pg8-f6. 2. c2-c4 e7-e6. 3. g2-g3 d7- d5,4. Lfl-g2 Lf8-e7,5. Pgl-f3 0-0,6. 0-0 d5x- c4,7. Ddl-c2 a7-a6,8. Dc2xc4 b7-b5.9. Dc4- c2 Lc8-b7, 10. Lcl-g5 Pb8-d7, 11. LgSxiB Tdl-d2 Dc5-b6. Remise. De uitdager had de drie voor gaande partijen achter elkaar ge wonnen. Met de remise in de twin tigste partij leek Kasparov een nachtmerrie te hebben overwon nen. „Hij heeft een verschrikkelij ke week achter de rug", meende de Spaanse commentator Leonto Gar cia. Hij was een van de velen, die meenden dat deze tweekamp de grootste uit de schaakgeschiedenis is. Kasparov kon zich geen achter stand veroorloven. Een nieuwe ne derlaag zou waarschijnlijk het ein de van zijn heerschappij als we reldkampioen hebben betekend. De twaalfde partij van de schaaktweekamp tussen Andrei Sokolov en Arthur Joesoe- pov is gisteren uitgesteld. Het ver zoek werd ingediend door Joesoe- pov, die hiermee zijn tweede en laatste time-out opnam. In de fina le van het kandidatentoernooi, die over veertien partijen gaat, leidt Joesoepov met 6 tegen 5. Door de deling van het punt ste gen zijn kansen weer. Karpov gaf voedsel aan de speculaties dat hij vermoeid is geraakt door de drie overwinningen in de 17e, 18e en 19e partij, waarmee hij zijn drie punten achterstand wegwerkte, door vrijdag zijn laatste time-out aan te vragen. Karpovs uithou dingsvermogen bleek in 1978 al niet zo groot, toen hij drie van de lèatste vijf partijen in de tweekamp om de wereldtitel tegen Viktor Kortsjnoi verloor. Hij was toen twintig jaar jonger dan Kortsjnoi. Ook in de eerste, door FIDE-voor- zitter Campomanes afgebroken, tweekamp tegen Kasparov liet Karpovs conditie te 1 drie nederlagen. Sterk RB Twee jaar heeft Rijnsburgse Boys zo'n beetje op zijn lauweren zitten pitten, dit seizoen tellen de geelzwarten weer volop mee. Ik was bepaald geimponeerd door de wijze waarop ze zaterdag het toch ook hooggeplaatste DSVP onder de duim hielden. In de strijd om de afdelingstitel zullen ze heel hoge ogen gaan gooien. Een boude veronderstelling nu de competitie nog zo jong is, maar wat kun je anders zeggen bij een score van tien uit vijf? De ploeg I zit hecht en compact in elkaar, ja, het geelzwarte team van nu I sla ik zelfs hoger aan dan dat I van een paar seizoenen terug I tóen het kampioenschap in de I wacht werd gesleept. i Waar trainer Kurver wel op moet letten is dat de Rijnsburgers niet gaan wegsudderen, zo van: het gaat goed, wie doet ons eigen lijk wat. Die gemakzuchtige in- stelling legde de ploeg zaterdag bijv. de laatste twintig minuten I aan de dag: wat doelloos ge- I schuif, waardoor SDVP van 4-0 kon terugkomen tot 4-2. Het irri teerde ook de eigen aanhang toch al niet een van de geduldig- j ste), want die eist van oudsher nu eenmaal geen onkruid maar gla- j diolen voor zijn geld. Het was ook nergens voor nodig te gaan sla- bakken. Getuige zijn uitlatingen na afloop heeft Kurver dat ge- j vaar ook al gesignaleerd. Aan nog iets dient hij aan- dacht te besteden. Vier, vijf keer stoof een Rijnsburger zaterdag alleen op de doelman af zonder die een-om-een situatie te benut ten. Sterker: men bleek nauwe lijks een plan te hebben hoe in zo'n situatie te manoeuvreren. Zo'n weelde kun je je niet in elke wedstrijd permitteren. I Wat mij nu vooral interesseert I is hoe de Rijnsburgers zich in de diverse streekderby's zullen hou- den. Hoe koel en nuchter blijven I ze daarin? Want dat ze in Noord- J wijk en Katwijk intussen al resp. de messen slijpen en een harinkie extra nuttigen, staat wel vast. Er wachten ons nog mooie da- gen. Stekel en Hap Vorige week heb ik het op deze j plek gehad over de gramschap van Arie Haasnoot, de assistent- I trainer van Quick Boys 2, omdat zijn ploeg wederom tegen aarts rivaal Rijnsburgse Boys de boot j was ingegaan (0-1). Juist tegen I die Rijnsburgers: ajakki-bah. Af- j gelopen zaterdag heb ik van de I coach en de grensrechter van RB l 2 gehoord hoe het in die wedstrijd is toegegaan. Dat tweetal luistert naar de namen van resp. Leen de Stekel en Jaap de Hap - in Truus Hennipman (fotoANP) werkelijkheid heten ze beiden heel keurig Heemskerk, maar met die namen doe je in Rijnsburg weinig, omdat het halve dorp zo heet. Leen de Stekel en Jaap de Hap - u voelt het al: het gaat hier om frivole sinjeuren. Een soort John ny en Rijk. Hun verhaal, met jo lijt verteld, komt in korte trekken hier op neer: bij de stand van 1-0 voor RB 2 blesseerde de Rijns burgse doelman zijn hand. Na verbonden te zijn, wat enige tijd in beslag nam, bleek hij de wed strijd toch niet te kunnen voort zetten. Een der spelers nam in het doel plaats en van Rijnsburgse zijde ging men als de gesmeerde bliksem op pad om een reserve keeper op. te snorren. Tijdrekken werd het parool. Dat gebeurde heel grondig. Een paar voor beeldjes. De speler die bij de Rijnsburgers als doelman fun geerde, kwam bij een botsing ten val en kreeg de boodschap toege fluisterd: "Blijven liggen en hard schreeuwen". Het spreekt vanzelf dat de man met zorg werd om ringd en het éven duurde alvo rens hij weer tot spelen in staat was. Daarna kreeg een der Rijns burgers een wondje aan het hoofd. De Rijnsburgse begelei ding zei niet over pleisters te be schikken. Ja, de tas zat er vol mee, maar men moest nu een maal tijd winnen, nietwaar. Aan Katwijkse kant nam de bloed druk behoorlijk toe. Een van de Katwijkers riep bitter: nog an toe, die Rijnsburgers, wel geld zat om een heel elftal te ko pen, maar een pleister ho maar". Minuten gingen er weer mee heen - en ja, hoor daar meldde zich de reserve-keeper. Midden vorige week was er een bruiloft van een der Rijnsburgse spelers. Daar waren Ook de nodi ge Katwijkers; de beide dorpen hebben nu eenmaal vele raaklij nen. Het verhaal had al de ronde gedaan, want toen Stekel en Hap binnenkwamen, zei een oud Kat- wijks wijfie meteen: "Daar binne de boosdoeners". Als dit verhaal waar is - het zijn tenslotte Rijnsburgers, niet- AMSTERDAM (GPD) - Zo op het eerste gezicht is de return tegen Bursaspor morgen avond een vervelend tussendoortje voor Ajax. Immers, na de 0-2 van twee weken terug in Bursa, mogen de Amsterdammers zich verzekerd weten van de tweede ronde in het Europa-Cup-toernooi voor bekerwinnaars. Hoe weinig waarde gehecht moet worden aan de geleverde prestatie in Turkije, ondervonden de Amsterdammers nadien in de nationa le competitie. Van Go Ahead Eagles werd slechts moeizaam gewonnen, tegen Roda JC reikte het team slecht spelend naar een gelijkspel en het (voorlopige?) dieptepunt werd afgelopen zondag bereikt in en tegen Veendam. GRONINGEN (ANP) - FC Gronin gen speelt morgenmiddag voor het eerst in een maand in de opstelling, waarmee het de nationale competi tie begon. Voor de tweede voetbal wedstrijd in het toernooi om de UEFA-beker tegen Galway United kan trainer Rob Jacobs beschik ken over de herstelde verdediger Verkuyl en Houtman, die zondag al meespeelde in het met 3-2 verlo- Problemen ren duel met Roda JC. Ajax zegevierde in het Oostgro- ningse weliswaar met 0-1, maar op nieuw bracht het vertoonde spel technisch-directeur Johan Cruijff niet in vervoering. Voor het eerst dit seizoen greep de Vinkevener echt in en haalde hij zowel Marco van Basten als John van 't Schip vroegtijdig naar de kant. Die terug val van een aantal spelers, daar over zit de verantwoordelijke lei der meer in dan over het tweede duel met Bursaspor in De Meer. Desondanks wenst Cruijff de wed strijd tegen de Turken („de kaart verkoop loopt behoorlijk; beter dan voor de competitie", liet vooz- itter Ton Harmsen weten) serieus te nemen. De spits tobde met een liesbles sure, maar werd gisteren fit genoeg geacht tegen de Westierse ama teurs uit te komen. Aanvaller De Koek, als invaller tegen Roda twee keer scorend, maakt na een vorm crisis zijn rentree. Middenvelder Van Dijk miste de eerste wedstrijd tegen Galway wegens een schor sing. De Groningers beginnen het duel met een riante voorsprong van 5-1. Jacobs heeft zijn elftal des ondanks opdracht gegeven voor de winst te spelen. Daartoe heeft de coach een 3-4-3 opstelling samen gesteld, met Van den Berg als libe ro en voor hem De Wolf en Verkuyl als mandekkers. De omgeving is overigens niet al te inspirerend. Galway ontvangt Groningen in het veertig kilometer verder gelegen Carraroe op een veld, dat door gaans voor Gaelic football, een combinatie van voetbal en rugby, wordt gebruikt. Het stadionnetje van Galway voldoet niet aan de UEFA-eisen. Het terrein in Carro- rea, te groot voor voetbal, is vorige week door vrijwilligers van Gal way United enigszins aangepast. De Amsterdamse bekerhouder heeft zich voor de confrontatie met de nummer laatst van Turkije dan ook teruggetrokken in een trai ningskamp te Scheveningen. „Dat doen we niet voor niets. Er zal ge presteerd moeten worden door de Nederlandse clubs in de diverse Europa-Cup-toernooien. Zo niet, dan hebben we over twee jaar nog maar één UEFA-Cupplaats te ver delen", aldus Cruijff, die pas mor gen zijn elftal bekend zal maken. De verantwoordelijke man bij Ajax rekent op de rentree van Arnold Muhren („hij heeft vandaag meege- traind en het ziet er naar uit, dat-ie morgen meedoet"). Edo Ophof daarentegen zal nog niet van de partij zijn. De robuuste verdediger leek hersteld van zijn knieblessure, maar een dag voor het duel met Roda JC raakte Ophof opnieuw geblesseerd aan dat ge wricht. „Hoe lang het genezings proces dit keer zal duren, weten we nog niet. Die knie zal nu eerst gron dig onderzocht worden", verklaar de Cruijff. Bursaspor, dat gistermorgen op Schiphol aankwam (met onder meer zeventiend) bestuursleden en ongeveer tachtig meegereisde^up- porters), zal morgenavond naar alle waarschijnlijkheid worden gecon fronteerd met een gretige Van Bas ten, met wie Cruijff in het trai ningskamp ongetwijfeld een pittig gesprek zal hebben. Het zit de Vin kevener namelijk behoorlijk dwars dat zijn topscorer deze competitie niet naar behoren functioneert. Datzelfde geldt trouwens ook voor Van 't Schip, „maar wat die laatste betreft liggen de problemen toch op een geheel ander vlak. Daar ga ik nu niet op in, want dan moet ik te veel in details treden". Cruijff is op dit moment dus meer bezig met Van Basten, „die een goede voetballer kan worden, zelfs misschien wel een hele grote, maar dan moet hij zelf wel de pun tjes op de i zetten", legt Cruijff uit. Nadat Van Basten afgelopen sei zoen was gekroond tot Europees topscorer, ging het mis met de cen trumspits. „In feite ben ik al vanaf 9 juli met hem bezig", zegt de oud- topvoetballer openhartig. „Ik krijg de indruk, dat hij onbewust denkt het rustig aan te kunnen doen. Je kan niet zeggen, dat-ie de zaak loopt te saboteren, maar hij is niet attent genoeg. Ook niet op de trai ning. Van Basten doet vaak te wei nig, zeker gezien zijn capaciteiten. Zelf ziet hij het niet en dat maakt een gesprek met hem alleen maar moeilijker'. De bom barstte in Veendam, waar Van Basten door Cruijff werd ingewisseld. „Ik hoop, dat ik met die maatregel zijn ogen heb ge opend", zegt Cruijff, volgens wie Van Basten in zijn gedachten nog geen afscheid heeft genomen van het Nederlands voetbal. „Als dat Johan Cruijff tijdens zijn persconferentie bij Ajax gistermiddag: "Van Basten is niet attent genoeg". (fotoANP) TOULOUSE/NANTES (AFP/ DPA) - De Franse volleybalploeg heeft gisteren de zegereeks in de wereldtitelstrijd voor mannen voortgezet. Op de eerste dag van de halve finales versloeg de ploeg van coach Daniel Tsjechoslowakije met 3-0 (15-10, 15-13, 15-11). De fa vorieten brachten de schijnbaar eenvoudige opgave tegen de Tsje- choslowaken met moeite tot een goed einde. De Oosteuropeanen profiteerden aanvankelijk van ner vositeit bij de tegenpartij. De Fran- Dé uitslagen van de eerste dag van de halve finales zijn: Groep 1: Bulgarije - Italië 3-0 (15-4, 15-10, 15-12); Brazilië - China 3-1 (12-15,15-6,15-7, 15-4); Frankrijk - Tsjechoslowakije 3-0 (15- 10.15-13, 15-6). Stand: 1. Frankrijk 3-6, 2. Brazilië 3-6. 3. Bulgarije 3-5, 4. Italië 3-4, 5. China 3-3, 6. Tsjechoslowakije 3-3. Groep 2: Verenigde Staten - Polen 3-0 (15- 12, 15-13, 15-11); Sowjet-Unie - Japan 3-0 (16-14, 15-5, 15-10); Cuba - Argentinië 3-2 (15-17, 15-4, 15-12, 7-15, 15-13). Stand: 1. Sowjet-Unie en Verenigde Staten 3-6, 3. Cuba 3-5, 4. Argentinië 3-4, 5. Japan sen herstelden zich tijdig, maar kwamen niet op het niveau dat ze eerder in het toernooi bereikten. Naast Frankrijk hebben Brazilië, de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie alle wedstrijden gewonnen. Brazilië versloeg China met 3-1. De Sowjet-Unie, de tweevoudige we reldkampioen, had alleen in het eerste deel problemen met Japan (3-0). De Verenigde Staten trof een taai verdedigende tegenstander in Polen, maar wist het duel eveneens in drie sets af te ronden. waar was, zou ik dat stom vinden. Maar daarin geloof ik niet", is de stellige overtuiging van de tech nisch-directeur, die binnenkort twee nieuwe spelers („die jongens hebben nog competitie-verplich tingen in Australië en Finland") aan zijn selectie kan toevoegen. Gemakzucht „Als ik coach van Ajax was ge weest, had ik Van Basten ook ver vangen tegen Veendam", is het nuchtere commentaar van Van Basten zelf op de ontboezemingen van zijn baas. „Ik heb begrip voor het standpunt van Cruijff en ik be grijp ook wat hij bedoelt. Waarom ik niet draai? Een kwestie van ge makzucht. Daar gaan we wat aan doen. Hoe? Ik zal keihard gaan werken". waar - verbaas ik mij er des te meer over dat Arie Haasnoot die zaterdag niet gewoon ontplóft is. Veiling Was de Olympische veiling, vrijdagavond bij Christie's in Amsterdam, een flop, zoals het ANP in zijn verslag (ook in deze krant) berichtte? Het is maar hoe je het bekijkt. Het aantal verwoe de Olympische verzamelaars in Nederland is tamelijk klein. Ik ken het wereldje, want ik behoor er zelf toe. Een echte markt op dit gebied is er niet. Zelf verwierf ik op de veiling, tot mijn grote genoegen, het Olympische wedstrijdtenue plus rugnummer dat de oud-Bataven- atlete Truus Hennipman-Crui- ming ter beschikking had gesteld. Ze kwam op de Spelen van 1968 in Mexico uit op de 100 m, 200 m en de 4xl00m. Vooral op dat laatste nummer maakte ze (sa men met Wilma v.d. Berg, Mieke Sterk en Corrie Bakker) in '68 fu rore. In de series evenaarde de Nederlandse ploeg, die geen grote cracks telde maar wel voortreffe lijk wisselde, zowaar het wereld record: 43.4 sec. In de finale werd dezelfde tijd genoteerd en dat ivas net niet genoeg voor brons. De Sowjet-Unie werd met minie me voorsprong (Truus wijst mij op de veiling nog even het ver schil aan, zoiets ter dikte van een Mariakaakje) derde. "Aanvankelijk was dat een enorme teleurstelling, maar nu zeg ik: we werden toch maar mooi vierde". Die tijd van 43.4 is na achttien jaar nog steeds een Nederlands record. Ook de ploeg met Nellie Cooman die op de EK in Stuttgart uitkwam, heeft die niet kunnen verbeteren. Truus Hennipman: "Wij hebben een jaar lang geoefend op het goed wisselen, want we wisten dat daarin onze enige mogelijkheid lag om een rol van betekenis te spelen. Die ploeg van de EK in Stuttgart had op het wisselen bij na niet geoefend en dan zie je wat er gebeurt. Ze komen er niet aan te pas. Het record moet nu maar blijven staan tot de Spelen van 1988. Het liefst zie ik dat het op een groot evenement wordt verbeterd, niet op een of ander tussendoortje". Dat wedstrijdtenue van '68 zal ik Truus dezer dagen terugbezor gen. Dat heb ik met haar afge sproken. En dis er inderdaad een sportmuseum in de Flevohof komt, zal het daar naar verhui zen. Opdat haar kleinkinderen ergens in de 21ste eeuw met hun neus tegen de vitrine en met inge houden adem kunnen zeggen: "Ach, gut, oma, liep je dddr in?" RUUD PAAUW Dat zal Cruijff deugd doen. Voor hem heeft het woordje presteren altijd centraal gestaan in zijn leven. Vroeger, toen hij zelf nog actief was op de velden, maar zeker ook nu in zijn functie als technisch-di recteur. Beloning naar prestatie, het zou door Cruijff kunnen zijn uitgevonden. Op zijn initiatief wordt die stelregel in elk geval wel gehanteerd door het bestuur van Ajax. Van de huidige selectie zijn er slechts twee spelers - met door lopende contracten - die voor een vast salaris tegen een bal aantrap pen. „In onze huidige maatschap pij is beloning naar prestatie een vies begrip geworden. Wij bij Ajax hebben de klok bewust terugge draaid. Weet je dat Ronald Koe man niet op premie-basis wilde voetballen? Dat is ook de reden dat hij is vertrokken naar PSV". Tennis in Antwerpen BRUSSEL (GPD) - De Europese Gemeenschap houdt zich niet al leen bezig met de landbouwprij zen, het internationale goederen vervoer of de grensoverschrijden de milieuverontreiniging, maar in toenemende mate ook met sport. In 1985 werd onder auspiciën van de EG een zeilrace gehouden van Kiel naar Genua en eerder deze maand werd de 'Ronde van de Toe komst van de Europese Gemeen schap' voor wielrenners gehouden, de aloude Tour de L'Avenir in een EG-jasje dus. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, heeft nu ook haar oog laten vallen op de ten nissport, want 's werelds best be taalde prof-tennistoernooi dat sinds 1982 in Antwerpen onder de naam European Champions Cham pionship werd gehouden is dit jaar omgedoopt in de European Com munity Championships. In Brussel deed dat de afgelopen \veken enige wenkbrauwen fron sen, want het ECC staat erom be kend een toernooi te zijn waar bij na letterlijk met geld wordt gesme ten. Totaal is een prijzengeld be schikbaar van bijna 2,5 miljoen gulden, die tussen 24 profs ver deeld moeten worden. De winnaar neemt een half miljoen mee naar huis, een bedrag dat nergens elders in de tenniswereld wordt betaald. De in geldnood verkerende EG zal echter geen cent meebetalen. Zij verleent slechts haar naanraan het toernooi en de Commissie schenkt een 'symbolische beker'. De rest van de gigantische kosten van dit toernooi komt voor reke ning van een aantal sponsors, maar vooral van de Antwerpse diaman tairs. Die geldsmijterij ging zelfs zo ver dat Ivan Lendl, vorig jaar voor de derde keer winnaar in de vierde af levering van het ECC-toernooi, een zes kilo zwaar gouden met 1450 diamanten ingelegd tennisracket mee naar huis mocht nemen. Ge schatte waarde: 2,5 miljoen gulden. De inspanning die daarvoor gele verd moest worden was aanzienlijk minder dan die voor een gemid deld Grand-Slam-toemooi. Het hoge prijzengeld heeft ook dit jaar weer een aantrekkelijk deelnemersveld mogelijk gemaakt. Vanaf 31 oktober (tot de finale op 9 november) kunnen de naar ver wachting 150.000 toeschouwers - een record voor indoor-toernooien - in het Antwerpse sportpaleis een groot aantal spelers uit de top van de wereldranglijst zien, onder wie Ivan Lendl en John McEnroe.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13