Duitse vakbond DGB dumpt woningbezit Winkeldochters voor een fooi de deur uit Achtergrond Geloof op kleurig wanddoek DINSDAG 30 SEPTEMBER 19Rfi PAGINA BONN - De geloofwaardigheid van Europa's rijkste en machtigste vakorgansiatie, de Westduitse Deut sche Gewerkschafts Bund, DGB, heeft een nieuwe knauw gekregen. Niemand wilde het geloven, maar toch is het waar: de DGB heeft de Neue Heimat, het grootste huizenconcern in de EG van de ene dag op de andere verkocht aan een Berlijnse bakker, de 55-jari- ge Horst Schiesser. Nu is die Schiesser natuurlijk niet zo maar een bak ker. De man bakt de meeste broodjes van West-Duits- land, bezit tientallen andere ondernemingen, heeft een kleine 2000 mensen in dienst en haalt een omzet van naar schatting 900 miljoen per jaar. Allemaal niet niets, maar de Neue Heimat is andere koek. De onroerendgoed-gigant van de vakbeweging bezit nog altijd meer dan 250.000 huizen, verschaft 2500 mensen werk, heeft een schuld van 17 miljard mark, lijdt 500 miljoen verlies per jaar en is al jaren op sterven na dood. Op bijna obscure wijze probeert de DGB de maat schappelijke verantwoordelijkheid voor vele jaren falend management, corruptie en grootheidswaan te ontlopen. De vakbondsbestuurders hebben zich onder het motto „na ons de zondvloed" teruggetrokken in hun bunker. Maar politici, banken en honderdduizenden huurders vergeven de vakbond dit schandaal niet. Daar verandert geen warme bakker iets aan. gaan, heeft hij helemaal nog geen contact gehad. Kranten, politici, bankiers, huurders, van links tot rechts: niemand heeft een goed woord over voor deze noodsprong van de DGB. De rijkste vakorganisa tie van het vrije westen ontdoet zich van het eigen woningimpe rium als een particulier van zijn oude koelkast. Schiesser zou voor de Neue Hei mat één mark hebben betaald. Verder steekt hij er volgens de geruchten 50 miljoen mark eigen geld in en draait de vakbond op voor een miljard aan dit jaar te betalen rente. In feite financiert de verkoper de koper in de hoop dat hij door een geslaagde ver koop van huizenpaketten het voorgeschoten geld weer terug betaalt. door Hans Hoogendijk In West-Duitsland circuleren nu allerlei geruchten over slink se wegen die Schiesser zou wil len bewandelen om de huizen met winst weer kwijt te raken. Maar de man zelf zwijgt nog in alle talen. In ieder geval rede neert de DGB dat men van de Neue Heimat-ellende verlost is en dat bakker Schiesser zich er maar mee moet redden. Reacties De ijverige rekenaars van de DGB zouden hebben becijferd dat in geval van een faillissement de vakbondskas minstens vier miljard mark armer zou worden. Otto graaf Lambsdorff, voor malig FDP-minister en nu finan cieel expert van zijn fractie zei cynisch: „Ze hadden de zaak be ter aan een slager kunnen verko pen in plaats van aan een bak ker". Friedrich Wilhelm Chris- tans, topdirecteur van de machti ge Deutsche Bank, viel volgens intimi bijna van zijn stoel toen hij het hoorde. CDU-minister-president van Nedersaksen Ernst Albrecht; „Dat stinkt". Zijn SPD-collega Wedemeier van Bremen: „Zo kan de DGB niet met ons om gaan". CDU-minister-president Uwe Barschel (Sleeswijk-Hol- stein): „Een schandaal". Oscar Schneider, CSU en minister van volkshuisvesting: „Paniekver koop. Alle reddingspogingen zijn nu onmogelijk". CDU-topman Kurt Bieden- kopf: „De DGB-top is in de red dingsboot gestapt en de huur ders moeten maar zien waar ze blijven". De man die voor veel geld was aangekocht om de Neue Heimat te saneren, de ex- bankier Manfred Meier-Prescha- ny: „Heer, vergeef het hen, want ze weten niet wat ze doen". Hij boöd na deze historische woor den zijn ontslag aan. De andere crisismanager die het aan alle kanten lekkende DGB-schip Neue Heimat boven water moest houden, voor een vergoeding van vier ton per jaar. Dieter Hoffmann zit op 1 oktober ook zonder baan. Bakker Schies ser heeft hem niet meer nodig, evenmin als 400 van de 2500 -Neue Heimat-werknemers. Met de tientallen bankiers die voor miljarden het schip dreigen in te Speculatie Zelfs de hardnekkigste kapita list zou zich niet ongestraft zo'n cynische houding kunnen ver oorloven. Ernst Breit de voorzitt- ter van de DGB over het lot dat de honderdduizenden huurders van de sociale Neue Heimat-wo ningen boven het hoofd hangt: „Wat de koper op den duur met de huizen doet, zal hij zich niet door de verkoper laten voor schrijven". Door het passeren van een sim pele notariële akte volgende week in Zwitserland, worden meer dan een miljoen mensen die in huizen van de Neue Hei mat wonen, tot bewoners van speculatieobjecten. Want uit de schaarse mededelingen van bak ker Schiesser is wel duidelijk ge worden dat er flink wat verande ren gaat. Horst Schiesser. een man die via zijn firma Geschi Brood Schiesser en Zoon tot eind vori ge week rustig en ongezien zijn zaken afhandelde, heeft er waar schijnlijk geen idee van wat er al lemaal op hem afkomt. Niemand kende hem. Zelfs in het kleine Berlijnse wereldje wist vrijwel geen mens wat hij al lemaal deed. „Een bakker ver dient altijd. Zijn de tijden slecht dan is het alleen brood, gaat het beter dan komt er goed geld op de plank door het gebak", is zijn stelregel. Schiesser begon klein maar is snel groot gegroeid. Geen handel is hem te dol, als het maar geld oplevert. Zo verkocht hij eens machines aan Polen, maar omdat de Polen geen geld hadden ruil de hij ze tegen bonbons die hij weer verder verkocht aan super markten in West-Duitsland. Hij wikkelt zijn zaken wel al tijd legaal af. Geen enkele West duitse krant heeft iets negatiefs over hem kunnen vinden. Schiesser handelt alleen op een wat onorthodoxe manier. Op alle mogelijke markten is hij actief. Hij exploiteert bijvoor beeld ook een Turkse bazar in clusief buikdanseressen in West- Berlijn, heeft de Berlijnse auto- accessoireshandel in zijn macht, zit in vrije film- en theaterpro- dukties en bezit vier huizen, vier auto's en veel geld. Redder Daar zijn dan nu een paar hon derdduizend huizen met een schuldenlast van 17 miljard bij Naoorlogse woningbouw in Hamburg, i gekomen. „De grootte van een object speelt voor mij geen rol", zegt Schiesser, die verder weinig concreets wil vertellen over zijn plannen. Het enige wat hem vast voor ogen staat is dat hij zich aan de Neue Heimat geen buil zal vallen. Voor de DGB leek Schiesser de reddende engel. Maar de po ging om een schandaal door mid del van een verrassingscoup uit de wereld te helpen, is grondig mislukt. Daarvoor is de verkoop van de Neue Heimat te dubieus. Zelfs uit het bevriende kamp van de SPD wordt bikkelharde kri tiek op de vakbeweging uitgeoe fend. Het is het zoveelste hoofdstuk in de onverkwikkelijke geschie denis van een vakbondsbolwerk. De Neue Heimat, voor de nazi- tijd al beheerder van tienduizen den huizen in de sociale woning bouw, werd na de Tweede We reldoorlog nieuw leven ingebla zen toen er bijna geen steen meer op de andere stond. De gigantische woningnood werd nog dramatischer door de eindeloze stroom vluchtelingen uit vroegere Duitse gebieden in het oosten. Al die miljoenen la gen op hun knieën voor een huis. En de Neue Heimat bouwde. So ciale woningen werden bij tien duizenden uit de grond ge stampt. De regering subsidieerde de bouw met vele miljarden. In de jaren van het Wirtschaftswunder groeide de Neue Heimat uit tot een niet meer te controleren ko los die op het toppunt van zijn macht 420.000 huizen beheerde, duizenden winkelcentra, zieken huizen, scholen en gemeentehui zen bouwde. Weliswaar bleef de Neue Hei mat eigendom van de DGB, maar de vakbondsbestuurders hadden geen idee wat er allemaal gebeurde. En als er eens wat scheef ging, werd dat gewoon af gekocht door Neue Heimat-di recteur Albert Vietor en zijn ge trouwen. Iedereen aan de top wist dat er regelmatig wat aan Vietors strijkstok bleef hangen, per slot van rekening had hij opdrachten ivoor vele miljarden weg te ge ven. Maar zo lang de Neue Hei mat er wel bij voer werd er niet geklaagd. Der Spiegel Pijnlijker werd het toen huur ders in zwaar gesubsidieerde huizen begonnen te klagen over veel te hoge energierekeningen, schandalig hoge kijk-en luister bijdragen, slecht onderhoud en ga zo maar door. Pijnlijk vooral omdat al deze nevenactiviteiten werden verzorgd door dochter ondernemingen van de Neue Heimat. Vietor en zijn mannen maakte het steeds bonter. Ze richtten ei gen bedrijfjes op, waarmee drif tig werd gespeculeerd, verloren honderden miljoenen met ris kante projecten in het buiten land en moesten steeds meer geld uitgeven om het uitlekken van schandalen te voorkomen. Vietor moest uiteindelijk vier jaar geleden vertrekken nadat een van zijn getrouwen alle be lastende stukken had verkocht aan het weekblad Der Spiegel. Diether Hoffmann, succesvol directeur van de vakbondsbank, zou schoon schip maken. Maar hoe meer stukken hij onder ogen kreeg hoe pessimistischer hij werd. Via noodverkopen van de beste brokken in het huizenbezit probeerde hij de 1,2 miljard bij een te sprokkelen die jaarlijks al leen al aan rente moesten wor den betaald. De banken werden steeds on rustiger en eisten geld. Hoff mann had het niet. De DGB huurde de financiële wonder man Meier-Preschany in. Hij probeerde hele complexen Neue Heimat te verkopen aan goedge zinde sociaal-democratische re geringen in diverse deelstaten. Hessen, Noordrijn-Westfalen, Bremen en Hamburg zullen de kat nu wel even uit de boom kij ken. Meier-Preschany was echter aardig op weg om met de banken tot een akkoord te komen. Maar de DGB als eigenaar zou ook royaal over de brug moeten ko men. De vakbondsbestuurders weigerden. Terwijl Meier Pre- 'schany probeerde te redden wat er te redden viel, handelde de DGB-top al met de Berlijnse warme bakker. Deze week zetten de DGB-be- stuurders en Schiesser hun handtekening onder het koop contract. Dat gebeurt in Zürich, want daar zijn de notariskosten lager. De Westduitse vakbond met zijn ruim zeven miljoen leden, denkt zich dan van een lood zwaar blok aan het been te heb ben bevrijd. De reacties uit alle politieke partijen, van allé ban ken en de direct opgerichte huurderscomités wijzen op het tegendeel. Woedende huurders kondigen aan een ander huis te zoeken. Een regionale bestuur der meldde zijn hoofdkantoor dat het opzeggingen van leden regent. De algemene strekking: de DGB dient net als elke andere ondernemer de sociale gevolgen van falend beleid té dragen. UTRECHT - Steeds meer alcohol drinkt de Nederlander. En steeds meer melk. Een melkachtige drank met een flinke neut er in moet een leuke cocktail opleveren. Mis. De fabrikant van een bekend levense lixer bleef met tienduizenden fles sen yoghurt-orange cocktail zitten. Die probeerde hij te slijten op de zondag én gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs gehouden Stock Lots. Een beurs waar het internationale bedrijfsleven zijn overtollige par tijen aanprijst. De restanten van de welvaart. door Pieter v.d. Vliet „Nieuw" stond er op de in ons land versmade cocktail. „Te nieuw", verzuchtte G. A. van Dien uit Roermond. Iedereen die maar wilde kon een glaasje proeven. De smaak was prima; fris en pittig te gelijk. Alleen de kleur deugde ken nelijk niet: wit. Yoghurt mèt mag, moet bijna, maar dan mag ze niet wit zijn, maar rood of roze, geel of groen. In de disco's drinken ze de gekste mengsels in de giftigste kleuren, maar niets wat op melk lijkt. „Jammer. Het was een mooie manier geweest om van de zuivel- berg af te komen", zei de man die de miskleun althans een beetje te niet moest doen. Te snel Een geheel andere winkeldoch ter was de superlichte, supersnelle tenniskoffer. Kennelijk net iets te snel voor de Nederlander, dacht de man die de onverkoopbare voor raad had opgekocht. De Nederlan der is nog niet verder gekomen dan het tennisfoudraal, meende hij. Een koffer waarin de vorm van een racket is gegoten gaat ons te ver. Maar in echte tennislanden ligt dat anders. Sinds Boris Becker is de Duitsers op de tenniscourts niets te gek. Het was dan ook een Duit ser die duizend koffers afnam voor 35 gulden per stuk. Een spotkoop je, want de koffer heeft 265 gulden gekost. JAJA schilderijengroothandel uit Eindhoven ruimde een overtol lige voorraad olieverfschilderijen op, overwegend demi-naakten (de borsten bloot, vooral niet meer), winterlandschappen en Moulin Rouge-achtige taferelen. Het mas- sawerk, volgens recept op het doek gezet, ging bij tientallen tegelijk weg. De enorme lappen verf kost ten bij behoorlijke afname slechts 25 gulden per stuk. De handelaren moesten er tenminste tien kopen. „Maar reken er op dat ze straks op de markt of in de winkel voor 500 gulden te koop staan, want een schilderij moet duur zijn anders denken de mensen dat het nep is". - Het is toch ook nep. Die schilde rijen hebben geen ziel. „Dat zegt u, maar wat is goed. Ze zijn in ieder geval netjes geschil derd. Een kleine honderd schilders is constant voor ons bezig. Ze ma ken misschien geen meesterwer ken maar wel echte schilderijen, met de hand vervaardigd, waar mensen met plezier naar kijken. En die betaalbaar zijn. Dat deze weg moeten heeft met ruimte te maken. Vierhonderd vierkante me ter lijkt veel, zeker gezien de grote omzet, maar eigenlijk kom ik con stant ruimte tekort", aldus de JA- J A-vertegen woordiger. Wespenplaag De deze zomer voorspelde wes penplaag bleef uit. Een fabrikant van wespen vangers was de dupe. Hij stond met 18.000 stuks op de beurs. Daar lag ook het rijk geïllu streerd boek The day after (hoe overleeft u een kernramp). Maar het Duitse bedrijf dat met verou derde computer-software naar de beurs wilde komen zegde op het nippertje af. Het had de partij ver kocht. Alles wat met computers te maken heeft gaat kennelijk snel: het Verouderen en zelfs de handel in verouderd spul. Margo Molenaar van Stock Lots: „Het gebeurt wel meer dat deelne mers op het laatst afzeggen. Maar ook dat deelnemers zich nog tij dens de beurs melden. Opeens kun je wat onverkoopbaar lijkt kwijt. Of plotseling zit je met een te veel aan voorraad doordat bijvoorbeeld een order onverwacht wordt gean nuleerd". Met de ruimte wordt gewoekerd. Honderdvijftig gulden per vierkan te meter is voor een beurs goed koop, maar elke cent die méér moet worden uitgegeven om het overschot van de consumptiemaat schappij kwijt te raken is er één te veel. Vandaar dat één deelnemer het in de lucht zocht. Hij maakte op twee vierkante meter een stella ge waar hij 300 verschillende arti kelen kwijt kon. Verspilling Overproduktie, te grootschalige inkoop, faillissement. Allemaal voor de ondernemers nare redenen dat goederen naar Stock Lots ko men. Restpartijen betekenen ver spilling van dure opslagruimte en minder geld om te investeren. De fabrikant moet ze hoe dan ook kwijt. „Er wordt gewoon continu te veel geproduceerd in deze we reld", aldus Margo Molenaar. „Maar het is een misverstand te denken dat op deze beurs vooral tweede keus-artikelen worden aan geboden, waarop overwegend marktkooplieden afkomen. Ik heb hier wel inkopers van V en D, de Hema en de Bijenkorf gezien. Ze moeten tenslotte ook aan hun aan biedingen komen". RADERBOOT OP RIJN V fc s. 1 t - rr—ssil - tllllllH- - h:* Impressie van de Mississippi Quèen, een raderboot (nog in aanbouw) naar Amerikaans voorbeeld die een lijndienst gaat verzorgen tussen Arn hem en Nijmegen. Het vaartuig zal in maart '87 in de vaart komen. (foto ANP) Idee '8 Mei1 De '8 Mei-beweging' - een plat form voor naar vernieuwing stre vende groepen en organisaties in rooms-katholiek Nederland - is op het idee gekomen overal in het land groepjes christenen te vragen hun geloof en verant woordelijkheid uit te beelden in een kleurig wanddoek. Voorzitter mevrouw Wies Stael-Merkx van de beweging wil daarmee "aan de basis een proces op gang brengen van be zinning, gesprek en creativiteit". De negentig organisaties die bij '8 Mei' zijn aangesloten hebben hierover een brief ontvangen. Groepen op het grondvlak van kerk en samenleving (zoals paro chies, vrouwen- en vredesgroe pen en religieuzen) kunnen zelf bepalen voor wie zij hun wandkleed bestemmen. Dat kan bijvoorbeeld een basisgroep zijn in Latijns-Amerika, een protes tantse gemeente of kerk, een po liticus, een werkloze vrouw of een bisschop. Meer dan honderd regionale contactpersonen van de bewe ging gaan het projekt begelei den. Op de manifestatie van '8 Mei' volgend jaar (op zaterdag 9 mei) zullen de doeken worden tentoongesteld. Het thema van die manifestatie zal zijn: 'Solida riteit van mensen met elkaar bin nen kerk en samenleving'. De '8 Mei-beweging' kwam op dit idee dankzij de 'hongerdoe ken' uit de Derde Wereld die de laatste jaren bij duizenden in Ne derlandse parochies zijn ver spreid. Met die kleurige wandk leden gaven christenen in die landen uitdrukking aan wat hen bezielde. Hooglandse kerk Morgen wordt de Hoogland se kerk in Leiden voor toeris tisch bezoek weer gesloten. Dit seizoen hebben ruim 20.000 be langstellenden de kerk bezocht. In het noordelijke deel van het dwarsschip (zijde Hooglandse Kerkgracht) werden in die perio de drie tentoonstellingen gehou den. Om te voorkomen dat dit deel van de kerk er na de sluiting van het seizoen leeg bij zou staan, is voor de kerkgangers (wijkge- meente 'Kooi-Pniël' en studente- nekklesia) een 'wintertentoon stelling' ingericht met 25 sil houet-afbeeldingen van het kruis. Bij elke afbeelding wordt een toelichting gegeven over de historische en symbolische bete kenis. Te zien zijn onder andere het Andrieskruis, het Leliekruis, het Calvariekruis, het Jeruzalem- kruis, het Ankerkruis en het Drievuldigheidskruis. Naar Rome. De Nederlandse pater I. A. C. Dekkers (57) gaat 1 november werken bij de congre gatie voor religieuze en seculiere instituten in Rome. Hij zal zich daar voornamelijk bezighouden met aangelegenheden van reli gieuzen in het Nederlandse en Duitse taalgebied. Dekkers studeerde kerkelijk en Romeins recht in Rome en theologie in Nijmegen. Zes jaar was hij docent kerkelijk recht en overste van de studenten bij het groot-seminarie van de redemp toristen in Wittem (Limburg). Ook was hij verbonden aan de kerkelijke rechtbank van het bis dom Rotterdam. In 1973 werd hij gekozen tot vicaris-generaal van de congregatie der redemptoris ten in Rome. Vorig jaar keer hij naar Nederland terug. Meijs overleden Op 73-jarige leeftijd is giste ren in Heerlen drs. Wiel Meijs, oud-pastoor-deken van Hoens- broek, overleden. Hij kreeg lan delijke bekendheid als oprichter en leider van de beweging 'Open Kerk', die ontstond na de ge ruchtmakende bisschopsbenoe mingen in Rotterdam en Roer mond. In talrijke interviews en artike len betoogde Meijs, dat hij en de andere leden van zijn beweging binnen de kerk wilden blijven en zich er niet zouden laten uitja gen, ook niet door bisschop Gij- sen. Als leider van 'Open Kerk' propageerde hij een kerk van mondige mensen die vertrouwen in elkaar zouden stellen. Een paar jaar geleden zei hy nog in het openbaar tot Gijsen: "Ik blijf u bestrijden waar mensen in het gedrang komen". De bisschop is eens leerling van Meijs geweest. Die was toen verbonden aan de filosofische opleiding van het seminarie Rol- duc-Kerkrade, waar hij onder meer les gaf in kerkgeschiedenis. In 1962 werd hy benoemd tot pastoor-deken van de Sint Jan- parochie in Hoensbroek. Daar wordt hij donderdag begraven. Overleden (2). Op 86-jarige leeftijd is in Amstelveen de gere formeerde oud-hoogleraar dr. W. H. Gispen overleden. Van 1945 tot aan zijn pensionering in 1970 was hij verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, bij de faculteit der letteren voor on derwijs in het hebreeuws en bij de faculteit der godgeleerdheid voor de uitleg van het Oude Tes tament. Voordat hij hoogleraar werd, was dr. Gispen predikant, van 1925 tot 1928 in Hazerswoude en daarna tot 1945 in Delft. Hervormde Kerk: beroepen te Scheveningen J. E. W. Nicolai Nieuwendijk; aangenomen naar Almelo O. Mulder Emmen, naar Veenendaal A. Juffer (voorheen zendingspredikant) Stolwijk; be dankt voor Alphen aan den Rijn W. L. Pera Zoetermeer, voor de benoeming tot voorganger van de hervormde evangelisatie Driedorp (Gr.) kandidaat A. Be der Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Vri gemaakt: bedankt voor Marië berg E. Woudt Ermelo, voor S] kenburg B. van Zuijlekom H tem Gereformeerde Gemee ten: bedankt voor Middelburg Blok Nunspeet. Evangelisch-L therse Kerk: aangenomen na Ede N. L. M. Vlaming Den He der. Overstap In Zweden worden binnen kort drie lutherse predikanten tot het rooms-katholieke prieste rambt toegelaten. Op aandrang van bisschop Hubertus Branden burg van Stockholm heeft de paus het getrouwde drietal dis pensatie verleend. De drie geestelijken gingen naar de kerk van Rome over om dat ze graag priester wilden wor den. In Zweden hebben de afge lopen tien jaar ongeveer dertig protestantse voorgangers de 'Svenska Kyrkan' ingeruild voor de Rooms-Katholieke Kerk. Baptisten. In 1988 zal in Fin land een internationaal vredes congres van baptisten worden gehouden. De 'Baptist Peace Fel lowship of North America' (vre desbeweging van Noordameri- kaanse baptisten) werkt op het ogenblik de plannen daarvoor uit. Wat de deelnemers betreft wordt in de eerste plaats gedacht aan zeven landen waar groepen baptisten actief zijn op dit ge bied: West-Duitsland, Canada, Engeland, Japan, Nicaragua, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Finland is voorgesteld omdat baptisten uit de Sowjet- Unie daar gemakkelijk kunnen komen. Vietnam. Aartsbisschop Phi lippe Kim Dien van de Vietna mese stad Hué protesteert in een brief aan de politici tegen de 'ge loofsvervolging' in zijn land. Hoewel de grondwet godsdienst vrijheid garandeert, wordt dit recht in de praktijk regelmatig, geschonden door maatregelen tegen de religie en de mensen rechten, schrijft Kim. De paus kreeg een afschrift van zyn brief. Kim Dien wordt al een tijd ge hinderd in de uitoefening van zyn ambt omdat hy niet wil sa menwerken met de regeringsge zinde 'Patriottische Vereniging'. Twee jaar geleden zat hij bijna vier maanden in hechtenis om te worden verhoord.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11