'Cao-overleg zonder rituele dansen kan' Douaniers beducht voor reorganisaties Nedlloyd neemt Netherlines over Sporthuis Centrum breidt fors uit Vordering Ogem rem op uitkering Nederhorst Nieuwe voorzitter FME: Kort geding van Stolt tegen Turkse chauffeurs Atv levert weinig op in kleinere bedrijven DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - De konink lijke Nedlloydgroep n.v. is in on derhandeling met de luchtvaart maatschappij Netherlines over de overname van de luchtvaartactivF teiten van dat bedrijf. Partijen heb ben daartoe deze week een over eenkomst getekend. Netherlines heeft dat gisteren bekendgemaakt. De overname zal voor de werkge legenheid van de 102 personeelsle den van Netherlines geen gevolgen hebben. De commissie voor fusie aangelegenheden van de SER en de betrokken vakorganisaties zijn ingelicht over de voorgenomen overname, terwijl ook de onderne mingsraden zo spoedig mogelijk ROTTERDAM (ANP) - Crediteu ren van het tien jaar geleden veron gelukte failliete bouwconcern Ver enigde Bedrijven Nederhorst (VBïy) kunnen in principe rekenen op een uitkering van in totaal 47,7 miljoen gulden. De uitbetaling wordt echter ernstig vertraagd, omdat Ogem-Nederhorst Bouw (OBN) een vordering op VBN pre tendeert van (voorlopig) bijna '34 miljoen gulden. Dit blijkt uit een verslag van curator mr. J.A. Nagte- gaal van VBN. De vordering van Ogem-Neder horst Bouw wordt gebaseerd op door ONB in de jaren 1976 tot en met 1979 aan VBN en haar doch ters verleende diensten. ONB heeft de vordering nog niet nader gespe cificeerd zodat de curator van Ne- Koppelbazen ROTTERDAM (GPD) - In het wes ten van het land en vooral in Rot terdam en omgeving duiken de malafide koppelbazen in de bouw en de metaal weer op. Een voorma lige handlanger van 'Papa Blanca', in de zeventigër jaren de 'koning van de koppelbazen', zou momen teel al 900 man verspreid over tien tallen bouwprojecten zwart aan het werk hebben. Er gaan eveneens ge ruchten dat door het grote tekort aan bouwvakkers in en rond Rot terdam vaklui uit Engeland en Ier land worden overgevlogen. derhorst tot op heden niet in staat is zich een oordeel te vormen over de juridische motivering die ONB aan deze claim ten grondslag wil leggen. Met name met de staat vindt thans intensief overleg plaats. In een in mei 1985 tussen de. staat en de NIB enerzijds en VBN ander zijds gettoffen schikking is een ar tikel opgenomen waarin de staat Nederhorst vrijwaart van eventu eel door Ogem tegen VBN te pre tenderen vorderingen. Volgens de VBN-curator moet de staat derhal ve de claim van OBN overnemen, waarna VBN de boedel kan afwik kelen. Het is overigens volgens mr. Nagtegaal niet onmogelijk dat OBN zich nog zal verzetten tegen de uitdelingslijst. "Ik doe het uiter ste de tijdsduur hiervan zo veel mogelijk te beperken, maar waag mij thans niet aan aan een progno se over deze tijdsduur". Het uit september 1985 dateren de model van de eerste uitkering aan crediteuren is wat-de vorderin gen betreft vrijwel gelijk gebleven. In totaal vorderen schuldeisers 75,7 miljoen gulden. Een jaar gele den kon een uitkering van 44 mil joen gulden in het vooruitzicht worden gesteld, welk bedrag door aangekweekte rente intussen tot 47,7 miljoen gulden is aangegroeid. Daardoor worden ook de uitke ringsbedragen aan de diverse cre diteuren in het algemeen wat opge vijzeld. BABBERICH (GPD) - De doua niers in ons land zijn zeer ontevre den over de huidige werkomstan digheden. Het werkklimaat zal al leen nog maar verslechteren als het kabinet de voorgenomen afslan king van het overheidsapparaat in derdaad uitvoert. Daardoor en ook door het streven van de Europese Gemeenschap in de komende ja ren de grensformaliteiten terug te dringen, zal de organisatorische structuur van de douanedienst in grijpend veranderen, zo vreest het met grote zórg vervulde douane personeel. Die mening ventileerde gister avond voorzitter Ton de Jong van de bij het CNV aangesloten ambte narenbond CFO. De Jong kwam tot zijn uitspraak nadat hij gisteren als lid van een delegatie uit het hoofdbestuur van de CFO een werkbezoek had gebracht aan Ze venaar en een groot aantal andere Gelderse douaneposten. Daarbij behoorden ook West-Europa's grootste grensdoorlaatpost Bergh/ Autoweg, alsmede de grenspost (aan de Rijn) voor de binnenvaart te Lobith-Tolkamer. Uit hun oriëntatie en inventarisa tie van de werkzaamheden en werkomstandigheden van de douane-ambtenaren kwamen gis teren tal van problemen en knel punten naar voren. Enkelen daar van zijn de volgens de delegatiele den schrijnende toestanden wat betreft de huisvesting van de doua nekantoren en de grote werkdruk. Daardoor kan niet meer worden voldaan aan de norm die gesteld is voor het nemen van steekproeven bij de grenscontrole van goederen. Bovendien moeten douaniers bij de grensovergangen soms uren lang in de uitlaatgassen van vracht auto's staan omdat er door perso neelsgebrek niet tijdig kan worden gerouleerd. Een andere klacht be treft het feit dat douaniers voor alle weersomstandigheden, warm of koud, slechts één uniform hebben. Volgens de delegatieleden zijn de toestanden bij de grensposten 'in het gebied waarin zich het werk bezoek afspeelde, representatief voor alle Nederlandse douanepos ten langs de Duitse en Belgische grens. Het werkbezoek was gistermor gen begonnen met een gesprek met de directeur van 's rijks belas tingen in de directie Arnhem en het hoofd van dienst bij de Inspec tie Invoerrechten en Accijnzen te Lobith. Volgens de delegatie zal inleve ring van arbeidsplaatsen bij de douanedienst de nu al onaanvaard bare werkdruk nog verzwaren, zo dat de taken, onder meer de be strijding van fraude en andere mis daad bij de grens, niet meer goed kunnen worden uitgevoerd. Als gevolg van de werkdruk is, volgens De Jong, het ziektever zuim al gestegen tot ruim 20 pro cent. "De politiek zal ernstig moe ten nadenken over de toekomstige taken van de douane, voordat er gepraat kan worden over reorgani satie en afslanking". Geen gevolgen voor werkgelegenheid om advies gevraagd zal worden, al dus Netherlines. Nedlloyd heeft al aanzienlijke belangen in de luchtvaart. Naast een minderheidsdeelneming in Martinair is het transportbedrijf ei genaar van de luchtvaartmaat schappij Transavia. Ook heeft Nedlloyd een aantal luchtvracht- expeditiebedrijven, waaronder Damco-Air. De overname van het in januari vorig jaar operationeel geworden Netherlines past in Nedlloyd's an ticiperen op de verwachte toene mende liberalisering van het lucht verkeer binnen de Europese ge meenschap. "Nedlloyd vindt het van belang in zoveel mogelijk marktsegmenten actief te zijn. Het bedrijf ziet voor zichzelf verdere kansen in deze sector en met name in het regionale vervoer", aldus de mededeling van Netherlines. Netherlines bezit zes 19-per- soons toestellen van het type Jet stream 31 en een door Turbo-pro- pellors aangedreven twee-motorig vliegtuig gebouwd door British Aerospace. Het bedrijf onderhoudt regionale verbindingen tussen Amsterdam. Enschede en Gronin gen, alsmede Luxemburg, Straats burg en enige plaatsen in Engeland en West-Duitsland. Oprichter en directeur en tevens grootste aan deelhouder is J.P. Jansson. Dit najaar zal een nieuw hoofd kantoor van Netherlines in gebruik worden genomen in Eindhoven. Momenteel is het nog gevestigd op Zestienhoven, met nevenvestigin gen op Schiphol, Eelde en in Groot-Brittanië. De bouw en ver huizing zullen volgens Netherlines na de overname door Nedlloyd ge woon volgens plan doorgaan. Het bedrijf hoopt ook de samen werking met de KLM, voor wie het doorverbindingsdiensten op Schiphol verricht, in de toekomst voort te kunnen zetten. Ten aan zien van Transavia wordt "waar dit zinvol en efficiënt is" een nauwe samenwerking met Netherlines na gestreefd. Dit betreft bij voorbeeld technische diensten en adviezen, de operationele zaken op Schiphol, het aankoopbeleid en dergelijke. "Beide bedrijven blijven echter hun eigën visie en hun eigen huis stijl houden", aldus een woord voerster van Netherlines. BERKEL EN RODENRIJS (ANP) - Het transportbedrijf Stolk Char tering in Berkel en Rodenrijs heeft besloten een kort geding aan te spannen tegen de stakende Turkse chauffeurs. In het geding, dat van daag zou dienen voor de Haagse rechtbank, eist Stolk onder meer dat de stakers hun activiteiten be perken tot Stolk Chartering BV en dat andere BV's die op hetzelfde bedrijfsterrein zitten -Stolk Hol ding BV en Stolk International BV- er geen hinder van ondervin den. De chauffeurs van Stolk gingen in staking vanwege het naar hun mening onrechtmatige ontslag van twee van hen. De directie van Stolk dreigde daarop met sluiting van het bedrijf. De vervoersbond FNV, die de staking inmiddels heejft overgenomen, heeft van Stolk duidelijkheid geëist of de be drijssluiting geen loos dreigement -is om van 'lastige' werknemers te worden t Verlost. Als uit de boek houding van het bedrijf blijkt dat slóiting wel reëel is, wil de bond afspraken maken over een sociaal plan voor de wernemers. Bond en bedrijf hebben volgens Stolk gisteren overigens al afge sproken, dat de "status quo" wordt gehandhaafd tot de rechter een uit spraak heeft gedaan: de staking gaat door maar er komt niet op nieuw een blokkade die het "vrije verkeer" op het bedrijfsterrein min of meer belemmert. Volgens Stolk slaat dat op goederen die zijn opge slagen in loodsen die onder een van zijn andere BV's vallen. De stakers mogen wat Stolk be treft de trekkers zolang als sta kingsmiddel onder zich houden, als ze maar bereid zijn zes trailers die hij dringend nodig heeft af te geven. Daarbij gaat het volgens Stolk om (koel)wagens die de hol ding speciaal heeft aangeschaft voor bijzondere vervoeren -zoals die van bloemen en planten- van bepaalde klanten. AMSTERDAM (ANP) - Nu de stimulans van de dollar die de beurs in het begin van de weekl vooruit dreef nagenoeg is weggevallen, lijkt het ook met de koersstijgingen op het Beursplein ge daan. Vanochtend lag de beurs er on geanimeerd bij. De handel stond op een laag pitje en de meeste koersen kwamen mondjersmaat van hun -plaats. Wel moest hoogovens fors ter- rejn prijsgeven. Op de obligatiemarkt noteerden veel staatsleningen een fractie hoger. In Wall Street waren de obligaties de voorgaande dag vast op uitspraken van de invloedrijke econoom Henry Kaufmann, die voorspelde dat de rente in de VS verder zal dalen. Zo opositief als in Wall Street was de reactie in Amsterdam bij lange na niet. De koersstijgingen bleven be perkt tot 0,05 of 0,1 punt en veel obliga- tiekoersen reageerden in het geheel niet. In de internatonale aandelensector kreeg vooral Hoogovens het zwaar te verduren. Na het forse verlies van woensdag ging er nu weer f3,20 van de koers af op f 59. Akzo raakte f 1,30 kwijt op f 148,50 en Unilever zakte f 1,50 naar f494. KLM en Kon. Olie leden lichte verliezen en Philips kwam niet van haar olaats. In de financiële hoek was sprake van dubbeltjeswerk in beide richtingen en bij Amev en Nat. Nederlanden van complete stilstand. Fokker lag tegen het einde van de ochtend f 1 lager op f AMSTERDAM (GPD/ANP) - De nieuwe voorzitter van de metaalwerkgevers-vereniging FME, drs J.C. Blankert, is voorstander van een landelijk convenant tussen werkgevers, vakbonden en overheid over het sociaal-economisch beleid. Het moét dan echter wel gaan om "lange-termijn" afspraken, en niet om een gedetailleerde vastlegging van het tempo waarin de werkloosheid gedrukt moet worden. Blankert zei dat gisteren in Am sterdam op een bijzondere ledenvergadering van de FME. gen om een gezamenlijke aanpak "rituele dansen" die in de van de problemen in de (metaal)in- metaalindustrie telkens de cao-on- dustrie overeen te komen misluk- derhandelingen begeleiden. "Wat ten in 1981. meer vooroverleg en wat minder De nieuwe FME-voorzitter he- plichtplegingen" zouden het over- kelde op zijn eerste persconferen- leg sneller doen verlopen, aldus tie het "teveel aan mystiek" en de Blankert. Daar werd afscheid genomen van ir. W.J. Ter Hart, die acht jaar lang voorzitter van de metaalwerkge vers was. De scheidende FME- voorzitter werd benoemd tot Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De meeste werkgevers staan af houdend tegenover de pleidooien van het kabinet-Lubbers om in een convenant landelijke afspraken te maken, omdat men vindt dat de onderhandelingen in de bedrijfs takken moeten plaatsvinden. Vol gens de nieuwe FME-voorman zijn afspraken over scholing, arbeids markt en loonontwikkeling wel te maken, mits het gaat om globale afspraken. Blankert sprak zich uit tegen het nadrukkelijk vastleggen van een "tijdspad" om de werk loosheid in 1990 onder de 500.000 te brengen. Blankert (46) wil ook streven naar versterking van het overleg op bedrijfstakniveau in een "ndu- strieel platform". Een eerste ge sprek daarover met de Industrie bonden FNV en CNV heeft al plaatsgevonden, zo stelde hij. An dere FME-woordvoerders zeiden later dat het vooral gaat om het re gelmatiger laten verlopen van het overleg tussen de voorzitters van werkgevers- en werknemersorga nisaties in de industrie. Eventueel zou daaruit een gezamenlijke aanpak van de problemen in de in dustrie kunnen ontstaan. Vertegenwoordigers van FNV en CNV zeiden in een reactie niet op de hoogte te zijn van de nieuwe FME-initiatieven. Eerdere pogin- Groningen mist geld voor Avebe GRONINGEN (ANP) - Provinciale Staten van Groningen zien geen mogelijkheden om te voldoen aan de voorwaarden van minister Braks (landbouw en visserij) voor een schuldsanering van Avebe. Al leen wanneer betrokken partijen - de boeren, werknemers, banken en de regionale overheden - bereid zijn een bijdrage te leveren, wil de minister 183 miljoen gulden schuld kwijt schelden. Inmiddels hebben drie partijen - boeren, werknemers en banken - laten weten daartoe bereid te zijn. Het college van Gedeputeerde Staten liet eerder al weten al het mogelijke te zullen doen om voor Avebe te bereiken dat het ^edrijf op verantwoorde wijze kan func tioneren. Groningen zou samen met Drenthe en, Overijssel de zui vering van de laatste ongezuiverde vestiging van Avebe in Ter Apelka- naal moeten betalen. Maar volgens GS heeft Groningen geen veertig miljoen gulden beschikbaar. "Het is geen taak van de-regiona le overheden om te zorgen dat een bedrijf schoon produceert maar van het bedrijf zelf. De vervuiler betaalt. Maar ook al zouden we wil len: we kunnen geen veertig mil joen gulden ophoesten", aldus ge deputeerde T. Meijer. Hij hoopt op een gesprek met minister Braks over mogelijke oplossingen voor Avebe waar de provincie wel aan kan bijdragen. De Koning bezorgd DEN HAAG (ANP) - Invoering van arbeidstijdverkorting (atv) heeft 'bij 15 procent van de kleine bedrij ven met hooguit 20 werknemers geleid tot uitbreiding van het aan tal arbeidsplaatsen. Dit staat in een rapport van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM), dat vandaag aan minis ter De Koning (sociale zaken) is aangeboden. Op grond hiervan stelt, het Ne derlands Christelijk Ondernemers- verbond (NCOV) vast dat collectie ve atv - iedereen in een bedrijf ge lijktijdig vrij - "volstrekt uit den boze" is. Het NCOV meent dat atv in kleine bedrijven nauwelijks zin vol is. Het EIM heeft het onderzoek verricht in opdracht van het ondcr- nemersverbond. Eind vorig jaar had 37 procent van de 168.000 kleine bedrijven in Nederland één of andere vorm van atv ingevoerd. Ondernemers die dit niet hebben gedaan blijken niet te weten dat zij atv op grond van cao's dienen in te voeren. Ook voe ren sommigen aan dat zij er geen tijd voor hebben. Anderen zeggen dat hun bedrijf te klein is om na atv nieuwe mensen aan te nemen, wat uiteindelijk de bedoeling is van atv. Van de bedrijven die atv wel hebben ingevoerd heeft ruim de helft daar problemen mee. De ser vice aan de klanten daalt, de werk druk neemt toe en de onderlinge samenwerking stokt. Van de be drijven waar problemen ontston den dooratv heeft 84 procent daar geen oplossing voor gevonden. Minister De Koning (sociale za ken), die het NCO V-rapport giste ren in ontvangst nam, is bezorgd over de, ontwikkeling van korter werken binnen het midden- en kleinbedrijf. Vooral het feit dat veel ondernemers niet bekend zijn met CAO-afspraken baart hem zor gen, evenals de problemen die met de invoering van arbeidstijdver korting gepaard gaan in het mid den- en kleinbedrijf. De bewindsman verweet de on dernemers in het mkb een soms weinig doordachte invoering van korter werken en soms ook weinig creativiteit en inventiviteit. Onder nemers die daardoor worden ge confronteerd met verkorting van de bedrijfstijd, spreken dan van omzetverlies en kostenstijgingen. Maar juist door de "gemakkelijke" weg te kiezen van bedrijfstijdver korting spant men het paard achter de wagen, aldus De Koning. Een delegatie uit het hoofdbestuur van de CFO heeft gisteren een bezoek gebracht aan Zevenaar en de omlig gende douaneposten om inzicht te krijgen in de problemen bij de douanedienst. (foto anp) Ook Fransman in race voor topfunctie IMF PARIJS (Rtr) - De Franse regering zal de president van de centrale bank van Frankrijk, Michel Cam dessus, voordragen als opvolger van Jacques de Larosière als direc teur van het Internationale Mone tair Fonds (IMF), zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Financiën gisteren meege deeld. De Larosière wil eind dit jaar zijn functie opgeven, nadat hij acht jaar aan de het hoofd van het IMF heeft gestaan. De verklaring van het ministerie bevestigt geruchten dat Camdes sus een kandidaat is voor de func tie die per traditie naar een Euro peaan gaat. Andere kandidaten voor de opvolging van De Larosiè re zijn de Nederlandse minister van financiën, Onno Ruding, en de vice-president van de Italiaanse centrale bank, Lamberto Dini. Camdessus, die sinds 1984 aan het hoofd staat van de Franse cen trale bank, is een bankier met rui me ervaring op het gebied van in ternationale monetaire zaken. Fregatten De werf Wilton-Feijenoord in Schiedam is uit de race gevallen om de bouw van zes fregatten voor Indonesië. De regering in Jakarta heeft besloten de fregatten in eigen land te bouwen in samenwerking met een andere Westeuropese werf. Voor Wilton is het uit de boot vallen een grote tegenvaller. Vol gens directeur ir. B. Sluis van Wil ton is de politieke tegenwerking vanuit Den Haag de werf fataal ge worden. NS-cao De spoorwegvakbond FSV wil de huidige cao bij de Nederlandse Spoorwegen met een jaar verlen gen. De tweejarige cao loopt in ja nuari '87 af maar de FSV wil geen nieuwe contract maar volstaan met een verbeterde versie van de huidi ge cao. Dat kan volgens de bond omdat de huidige cao de mogelijk heid biedt om bij voorbeeld de lo nen tussentijds aan te passen. Aan gezien loonsverbeteringen voor de FSV momenteel de hoogte priori teit hebben lijkt verlenging van de huidige cao de simpelste oplos sing, aldus FSV-voorzitter J. Kru- se. Ook de Vervoersbond CNV en de VHS (hoger personeel) denken volgens Kruse in die richting. IJSSELMUIDEN - Bij de veiling KZIJ in Ijsselmuiden is gisteren een nieuwe groente geïntroduceerd: de rode bloemkool. Deze vertoont veel overeenkomst met de witte, maar zou pittiger smaken. Op de veiling bracht de kool 4,90 gulden op. (foto anp» ZEEWOLDE (GPD> - Het recrea tieconcern Sporthuis Centrum gaat fors uitbreiden. Volgend jaar worden twee nieuwe bungalow parken geopend in België en Enge land. Een jaar later wordt een nieuw complex in het Engelse Not tingham in gebruik genomen. Voorts krijgen alle bestaande par ken een overdekt centrum, worden de faciliteiten uitgebreid en zullen drie appartementshotels worden gebouwd. Tenslotte zal het con cern aan de Maasboulevard in Rot terdam een groot subtropisch zwemparadijs (Tropicana) vestigen dat begin '88 geopend wordt. In het kader van deze uitbreiding heeft het concern besloten de naam te wijzigen in Center Pares. Volgens de directie dekt de huidi ge naam niet meer de lading. „Enerzijds omdat we ons ook met andere projecten willen bezighou den (zoals Tripicana), anderzijds omdat Sporthuis Centrum te veel wordt geassocieerd met een simpel bungalowpark oude stijl. Daar naast ontvangen wij steeds meer buitenlandse bezoekers. Zo'n 250.000 per jaar. Die hebben moei te met onze naam. Sport wil nog Wel maar op het woord huis breken zij hun tong". Center Pares wil van de negen bestaande parken accommodaties maken a la Zuid-Frankrijk. Dus een lekker subtropisch klimaat, een zwemparadijs en wuivende palmen. Om dat sfeertje onder alle weersomstandigheden te kunnen .bieden zullen de centra in de bun galowparken worden overdekt. Ook heeft het concern voor 200.000 gulden aan bomen uit Maleisië en Florida geimporteerd. Met de uitbreiding is in totaal een investering van 300 miljoen gulden gemoeid. Een deël daarvan wordt gefinancierd met de op brengst van de aandelenemissie die vorig jaar op de Amsterdamse effectenbeurs werd geplaatst. Sporthuis Centrum gaf toen een miljoen certificaten uit met een to tale waarde van 70 miljoen gulden. De koers van dat aandeel is inmid dels van 78 gulden tot iets boven de 130 gulden opgelopen. Overi gens blijft op de beurs de naam Sporthuis Centrum gewoon ge handhaafd. De rest van het beno digde geld wordt gefinancierd door de banken en subsidies van de betrokken landen. Zo krijgt het concern van de Britse regering zes miljoen gulden. De nieuwe recreatieparken ver rijzen in het Belgische Lommei, het Engelse Nottingham en het Franse Verneuil, vlak bij Parijs. De hotels worden gebouwd op de parken Kempervennen, Hijder- bos en het nog te openen Vosseme- ren in Lommei. Het concern trekt jaarlijks onge veer anderhalf miljoen bezoekers. Vorig jaar boekte Sporthuis Cen trum een netto-winst van 28,7 mil joen gulden. Dit jaar verwacht de directie dat te verbeten tot 34 mil joen gulden. Verwacht wordt dat het aantal banen de komende twee jaar zal toenemen van 1800 nu tot 2200 in '88. Veertig procent daar van zijn deeltijdbanen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9