Van den Broek bezorgd om geldcrisis bij VN FNV: stelselherziening per 1 januari 1987 niet mogelijk cHet slechte pad GARAGE DE WIT ZIJLSINGEL 36 LEIDEN 071-120206 AUTOBEDRIJFC. VINK HERENWEG 65 WARMOND 01711 -11491 Vla Interim/ uitzendburo voor de gezondheidszorg UNIEKE OCCASIONAUTO'S AUTOMEER De krant is de enige die 6 dagen per week in de bus komt. Dat mag wel even in de krant! DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND BUITENLAND PAGINA 8 NEW YORK - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisteren bij zijn rede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zijn bezorgdheid geuit over de financiële crisis waarin de VN zit. De minister zei dat er geen twijfel over kan bestaan dat de huidige crisis, als er niets aan wordt ge daan, er een van blijvende aard zal worden. Dat zou de levensvatbaar heid van de hele organisatie aan tasten, aldus Van den Broek. door Henk Dam De oorzaken van de financiële crisis bij de VN zag de bewinds man onder meer in het inhouden van contributies van lidstaten. Van den Broek noemde daarbij in dit verband de Verenigde Staten, die gedreigd hebben met het zwaar te rugdraaien van hun contributies, niet by name. De minister zei dat, naast de be reidheid van de lidstaten om aan hun financiële plichten te voldoen, ook een interne reorganisatie van het secretariaat van de VN hard no dig is om uit de problemen te ko men. Betere coördinatie tussen de ver schillende afdelingen en afslankin gen leken hem daarbij noodzake lijk. Verder pleitte hij voor kleinere agenda's door bijvoorbeeld niet langer te praten over werk dat al door organisaties als het IMF wordt gedaan. Een speciale waarschuwing gaf Van den Broek aan de onderwijs kundige, wetenschappelijke en culturele tak van de VN, de Unes co. Hij dreigde met „heroverwe ging van de Nederlandse positie" binnen deze organisatie als deze niet beter gaat opereren. De minister zei het te betreuren dat zo weinig lidstaten zich iets aantrekken van de uitspraken van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. In een toelichtend ge sprek antwoordde hij, op de vraag of dit sloeg op de Amerikaanse weigering de uitspraken inzake Ni caragua te aanvaarden, met: „Wie de schoen past, trekke hem aan". Sprekend over de Oost-West-ver- houding, zei Van den Broek te ver wachten dat, met een nieuwe top tussen de Sowjet-Unie en de VS in zicht, er overeenkomsten tot stand zullen komen die drastische reduc ties van de aantallen kernwapens in de wereld betekenen. Nederland vindt, dat het aantal kernproeven ook moet worden verminderd, zo zei de minister. „Het is even belangrijk dat de ruimte niet een terrein van compe titie wordt tussen de supermach ten", aldus Van den Broek. NEW YORK (AN P/U PI) - Minislei Van den Broek zal vandaag in New York een gesprek hebben met zijn Chileense ambtgenoot Del Valle. Het ligt voor de hand. dat hij dan sterk zal aandringen op de vrijla ting van de vier studenten die bijna twee weken geleden werden ge vangen genomen, omdat zij een zit- staking in de Nederlandse ambas sade in Santiago wilden houden. Zij werden door de Chileens ge heime politie uit de ambassade-au to's gesleurd toen de tijdelijk zaak gelastigde Aquarone hen naar het bureau van de rooms-katholieke mensenrechtenorganisatie wilde brengen. Dit gebeurde ondanks een toezegging van het Chileense ministerie van buitenlandse zaken dat zij ongehinderd mochten ver trekken. De vier zijn, althans de eerste dagen na hun arrestatie, vol gens familieleden die hen even mochten zien beestachtig gemar teld. Minister Del Valle heeft kort na het gebeurde zijn verontschuldi gingen aangeboden voor de schen ding van de diplomatieke on schendbaarheid van de ambassade en het met vuurwapens bedreigen Minister vraagt Chili vrijlating van studenten van de Nederlandse diplomaat. Hij zegde toen ook toe dat de vier zo spoedig mogelijk zouden worden vrijgelaten. Minister Van den Broek zei gisteren in New York geen antwoord te kunnen geven op de vraag, wat de toezegging van een Chileens minister waard is. In de rede die de Britse minister van buitenlandse zaken, sir Geof frey Howe, dinsdag namens de twaalf EG-landen in de VN-Assem- blée hield, waren Chili en Zuid- Afrika de enige landen die met na me werden genoemd wegens schendingen van de rechten van de mens. Ook in de toelichting op de begroting van buitenlandse zaken van minister Van den Broek wordt Chili in dit verband met name ver meld. De Chileense geheime politie heeft dinsdag gedurende verschei dene uren twee arbeiderswijken in de hoofdstad Santiago van de bui tenwereld afgesloten en intensieve huiszoekingen verricht. Daarbij zijn honderden mensen gearres teerd, zo heeft het Westduitse ka tholieke persbureau KNA gisteren gemeld. Bovendien hebben Chileense functionarissen dinsdag laten we ten dat de geheime politie, die op jacht is naar de plegers van de mis lukte aanslag op president Augus- to Pinochet, drie vermeende da ders heeft aangehouden. De Chileense autoriteiten heb ben tot dusver geen verklaring ge geven voor de nieuwe groot scheepse politie-operatie, de twee de binnen zes dagen. Bij die eerste razzia, eveneens in een arbeiders wijk van Santiago, werden 106 ar restaties verricht. Sinds de misluk te aanslag op Pinochet, op 7 sep tember, is in Chili de noodtoestand van kracht. Een van de dinsdag uitgekamde ■wijken is Conchali in het noorden van de stad. De sloppenwijk werd omringd door soldaten in pantser voertuigen. Vervolgens werden de telefoonverbindingen verbroken en werd een huis-aan-huis zoekac tie begonnen. Ed Nijpels ongedeerd bij auto-ongeluk DEN HAAG (GPD) - Minister Nij pels heeft zich gisteravond in We nen in het ziekenhuis laten onder zoeken op de gevolgen van een aanrijding die hem op weg naar Schiphol was overkomen. Er werd niets ernstigs geconstateerd. Bij de aanrijding werd de chauffeur van Njjpels dienstauto, die op een dwars over de rijksweg staande au to inreed, aan het gezicht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. Nijpels haalde dank zij een pas serende taxi het vliegtuig, dat hem naar de conferentie bij het Interna tionaal Agentschap voor Atoom energie bracht. Nijpels vertegen woordigt daar als minister van mi lieuzaken ons land bij het interna tionale overleg over afspraken om trent kernongelukken. Van den Broek. DEN HAAG (ANP) - De FNV vindt dat het herziene stelsel van sociale zekerheid onmogelijk al op 1 ja nuari 1987 kan worden ingevoerd. Die ingangsdatum heeft de rege ring in het hoofd, maar volgens FNV-bestuurder H. Muller zou dat tot grote problemen leiden, zowel voor de uitkeringsgerechtigden als voor de uitvoeringsorganen die de nieuwe regelingen moeten uitvoe- Muller zei dit tijdens de hoorzit ting over de stelselherziening die de vaste Kamercommissie voor so ciale zekerheid en werkgelegen heid van de Senaat gisteren hield. De FNV zou de plannen van de re gering het liefst naar de prulllen- bak verwijzen en Muller zei dat hij zich stoorde aan de manier waarop in de Miljoenennota en de begro ting van sociale zaken en werkgele genheid aandacht is besteed aan de stelselherziening. „De argeloze lezer zou haast de indruk krijgen dat de besluitvor ming over de stelselherziening al is afgerond. Geen woord wordt ge wijd aan de behandeling in de Eer ste Kamer, die nog moet plaatsvin den, geen woord over de vele be slissingen die in het kader van de stelselherziening nog moeten wor den genomen." De regering sugge reert volgens Muller dat het alleen nog maar gaat om een verdere uit werking en niet om een meer prin cipiële beoordeling van de plan nen. De stelselherziening is volgens Muller verdedigd met het argu ment dat daardoor rust en zeker heid zouden worden hersteld maar voor veel toekomstige uitkerings gerechtigden betekent de stelsel herziening juist onrust en onzeker heid omdat ze worden verwezen naar een inkomen op of onder het bestaansminimum. Maar ook een grote groep van de huidige uitke ringsgerechtigden hangen forse verslechteringen boven het hoofd. Lezers Schrijven Kankeronderzoek Onlangs kreeg ik een vragenlijst in de bus over kanker. Nu wil ik voor opstellen dat ik nooit aan wat voor onderzoek dan ook zal meewerken. Het beetje vrijheid dat een mens nog overblijft in deze maatschappij wil ik graag houden. Op die enve loppe staat al 'vertrouwelijk' en dan denk ik: hoezo vertrouwelijk? Niemand heeft toch aan mij iets ge vraagd en zo maar zonder toestem ming mijn adres opgevraagd? En wie kan het wat schelen of ik kan ker krijg en waarvan, dat zie je toch dagelijks om je heen? De overheid heeft toch zelf deze toestand gecreëerd. Wij niet. U laat ons toch al die rommel eten van toevoegingen en kleurstoffen. Er is toch niemand in de regering die kotst van de manier waarop dieren moeten leven en dit verbiedt. Nee, de boeren zijn gek gemaakt, al moeten de beesten op elkaar staan. Vooruit maar jongens. Het land is vervuild door de industrie en de landbouw. Het land en de zee door de grote jongens en geen hond die er iets van heeft gezegd. Ze hebben allemaal uit de ruif meegevreten. Een paar miljardjes hier verdonke remaand, een'paar miljardjes daar, een deltawerk dat nooit rendbael wordt en zo gaan we maar door. En toch maar zeggen anno '86 dat de fensie meer geld moet hebben. Dat er meer kinderen dan 15 jaar geleden bijzonder onderwijs krij gen ligt toch voor de hand. Zelfs voor een kind was het toen gemak kelijker kind te zijn dan nu. Waar om zal een ambtenaar niet lui zijn, er zijn toch paleizen van kantoren voor hem gebouwd waar de helft die er werkt niet weet hoe de dag door te komen. Hoe vindt u de snelheid waarmee de verschillende departementen werken? De be jaarden zijn toch het bejaardenhuis ingepraat? Er was gebouwd en het huis moest vol. Hoe, dat kwam er niet op aan. En dan zal ik gezond gaan leven - en met mij vele ande ren - en dan komt er weer een klein foutje met een door u uitgedachte kerncentrale. Hoe gezond ook, ik ga er wel door naar de knoppen. Het is als met het spotje tegen alco holisme: eerst een jankende juf frouw, even daarna klinkt het 'schat, staat de Bokma koud' of 'heerlijk helder Heineken'. Geld stinkt niet. Kijk, van al dat verknoeide geld zouden de kinderen leuk in een schone school kunnen zitten, zou den de ambtenaren weer lol in hun werk kunnen krijgen, zouden stra ten schoongemaakt kunnen wor den, zou het groen weer kunnen worden verzorgd, en zouden de dieren uit hun veel te kleine hok ken kunnen worden gelaten. Dan zou je kunnen denken: kijk, er wordt toch een beetje gedacht aan ons, aan al die Calimero's die moe ten zeggen 'zij zijn groot en wij zijn klein en dat is niet eerlijk'. Zolang u als regering niet van de ze noodzaak doordrongen bent zou ik willen vragen: laat Erasmus al stublieft rusten. En verrek maar met je vragenlijst. L. Spruit Brouckhovenhof 7 Leiden. Zij reflectoren Graag willen wij enkele kantteke ningen plaatsen bij het artikel 'Zij- reflectoren jagen de fietsers op kosten' in deze. krant van 22 sep tember. De gehele kwestie van zijreflec tie voor fietsers is in feite een af spiegeling van hoe het hedendaag se verkeer nu juist niet zou moeten functioneren. Door de (privé)auto als heilige koe/uitgangspunt te ne men hangen de heren (dames zjjn er in die kringen niet of nauwe lijks) verkeersdeskundigen er voor het gemak alle andere verkeers- soorten maar aan op. Gevolg: de andere weggebruikers moeten zich maar schikken naar de capriolen van de 'sterkste', dat wil zeggen de automobilist. Akkoord, die situatie is er nu eenmaal, maar dat wil nog niet zeg gen dat de kwetsbare weggebrui kers (fietsers en voetgangers) daar in moeten berusten. Ook zij heb ben rechten en plichten, wel, te genwoordig lijkt het erop alsof je ze alles kunt verplichten. De rech ten moeten ze zelf maar ergens ha len. Zijreflectie is weer zo'n ver plichting. En waarom? Omdat nu juist automobilisten zich zulke zor gen moeten maken dat er af en toe fietsers platgereden worden. Uiteraard worden voorwerpen en personen beter zichtbaar in het donker als ze het licht van auto lampen terugkaatsen naar de bron, dat wil zeggen de automobilist. Maar het is volstrekt onduidelijk of er, zoals Verkeer en Waterstaat en de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) beweren, 80 tot 100 dode en zwaargewonde fietsers minder zullen zijn als iedere fietser zijre flectoren heeft. De studies over de ze cijfers zijn uiterst discutabel en bovendien doen een hoop fatale aanrijdingen tussen auto's en fiet sers zich onder zulke omstandighe den voor dat je je af moet vragen of een complete kerstboomverlich ting wel helpt. Want hoeveel aanrijdingen ge beuren er niet ten gevolge van al coholmisbruik? En hoe reageert een benevelde automobilist als hij plotsklaps een fietser voor zich ziet? Uiterst discutabele omstan digheden, want de reactie van de automobilist zou wel eens tegen overgesteld kunnen zijn aan het beoogde effect, doorrijden dus. Verkeer en Waterstaat mag dan wel zeggen dat de Fietsersbond ENFB weer zit te zeuren over de invoering van zijreflectie, de enige manier om zich geloofwaardig te maken is, evenals het SWOV, zich verschuilen achter cijfermateriaal. En daar ligt nu net de grote fout. Verkeersdeelnemers (M/Vj zijn mensen, en mensen en hun gedrag kun je niet louter kwantitatief be schrijven en beschermen. Je moet verdomd goed kjjken naar de kwa litatieve kant van de zaak. Dat houdt voor de hele verkeers problematiek in dat het in het maatschappelijk kader geplaatst dient te worden en dat mensen zich eindelijk eens bewust worden van het feit dat er betere methoden zijn om je comfortabel, veilig en zonder (milieu)schadelijke gevol gen te verplaatsen. Optimale be nutting van het fenomeen open baar vervoer. Maar zolang Nelie Smit-Kroes aan het bewind is zal dat nog wel een utopiè blijven. Henk Francino Fietsersbond ENFB Postbus 80 Leiden Daar waar tweewiel aangedreven auto's in 't zand bijten, gromt de Justy 4WD van plezier. Oponbegaanbaarterreinishijjuistinz'n element. Hobbels en bobbelsneemt'ieals een prima balle rina. Hij klimt en klautert als een ervaren alpinist. Kuilen lijken voor een ander gegraven. En bang voor modder is hij al helemaal niet. Deze kleine geweldenaar is er ook in een voorwiel aangedreven versie die 4 volwassenen plus bagage comfortabel over rimpelloze snel wegen voert. De Just/s van Subaru. Klaar voor proefrit. In gevechtstenue. Of f "ia AQr pakkie deftig. Vanaf: I If.zyü." Natuurlijk staan ook alle andere Subaru's tot uw beschikking. U zegt't maar. Vliegtuigtechniek op de weg. SUBARU heeft direct werk v APOTHEKERSASSISTENTE BEJAARDENVERZORGENDEN VERPLEEGKUNDIGEN A/B/Z HBO-IW'ers of MBO-JW'ers HBO/MBO-V'ers ERV. VERPLEEGHULPEN ZIEKENVERZORGENDEN Diensten in overleg dag, -nacht, -weekend. Wilt u werken alle diensten, part-time of alleen tijdens de week enden? Bel of kom langs bij Via Interim, al tien jaar het gespecialiseerde uitzendburo voor de gezondheidszorg, Leiden: Breestraat 12, tel.: 071-143145, Bollenstreek; Sassenheim: Teylingerlaan 7, tel.: 02522-17234 in Den Haag, tel.: 070-649914. Suzuki luxe personenbus 20000 km pr. nieuw 19.000,- Skoda luxe 1986 weg. omst. beslist haast nieuw 9.999,- Citroën dyane bestel 84/85 30.000 km niet van nieuw te onder den 8.750,- Suzuki demo alto 86 en demo 5-deurs Swift tegen aantrekke lijke prijzen. AUTOMEER EEN SHOWROOM VOL NIEUWE SUZUKI'S EN OCCASIONS. Hoge Rijndijk 4 Leiden tel. 071-125259 OE NIEUWE SWIFT NU IN ONZE SHOWROOM EEN TOPPER!!! Als voorproefje op het komende wintersportseizoen neemt het Leidsch/Alphens Dagblad u op zaterdag 9-16-23 en 30 oktober 4 keer mee op wintersport. Naast veel redactionele informatie brengen wij u, middels een aantal speciale advertentie-pagina's, uitvoerig op de hoogte van de vele mogelijkheden op het gebied van ski-uitrustingenen wintersportvakanties in het seizoen '86/'87. Een uitgelezen kans derhalve om alvast in de stemming te komen. Dus als u van wintersport houdt of er wel eens iets meer over wilt weten, dan mag u deze pagina's niet missen! Voor informatie over adverteren op deze speciale win ter sport ad verten tiepagina 's kunt u kontakt opnemen met onze adv.-afdeling: (071) 144941

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8