'Bezuinigen op buurtwerk dom' 'n Nieuwe keuken zonder luchtjes. 'Vluchten stelt aanvaller in gelijk' Verdeling raketten sluitstuk discussie NAVO-oefening 'geslaagd' Gemeenten boos op Brinkman Brokx pakt onderzoek naar fraude breed aan 'Hondengevechten werk van zware criminelen' DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - De extra bezuiniging op het sociaal-cultureel werk is onmoge lijk uit te voeren. De halvering van de rijkssubsidie is „een miskenning en onderschat ting" van het werk in achterstandswijken. Dit schrijven de vier grote steden in een brief aan minister Brinkman (WVC). De korting met 125 miljoen gulden zal gevolgen hebben voor kinde ropvang, bejaardenclubs en de ac tiviteiten met minderheden en werklozen, aldus wethouders van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De Rotterdamse wethouder Den Dunnen noemde de maatregel „ontzettend dom". De problemen nemen niet af, aldus de wethouder, maar nemen juist toe. „Als dit wérk wordt wegbezuinigd, komen de kosten via jeugdcriminaliteit en vandalisme weer terug". De gemeenten zien geen kans de maatregel per 1 januari uit te voe ren en zoeken andere mogelijkhe den om de kortingen op te vangen. De gemeente Den Haag vangt de bezuiniging in 1987 nog op uit de algemene middelen. De tijd is te kort om bij de instellingen te be sparen. „We hopen bovendien op het gezond verstand van de Twee de Kamer", aldus wethouder Ver- auyn Lunel. Volgens hem is er he lemaal geen ruimte meer „Wat so berder kon, is de afgelopen jaren al soberder geworden". Het rijk schendt met deze onver wachte korting afspraken met de gemeenten over het welzijnswerk, menen de wethouders. „Er zou op de departementen worden bezui nigd" mopperde de Amsterdamse wethouder Luimstra „maar nu wordt alles weer op de lagere over heden afgewenteld!". De vier gro te steden staan echter machteloos. „Net zo machteloos als de mensen die hierdoor getroffen worden", al dus Den Dunnen. De bonden zijn van plan om 'sa men met de werkgevers „alles uit de kast te halen" tegen deze maat regel. Volgens de bonden bedreigt de maatregel 3000 tot 3500 arbeids plaatsen. In de gemeenten zullen ze onderzoeken welke activiteiten dreigen te verdwijnen. Het resul taat van dit onderzoek wordt op 22 oktober tijdens een manifestatie in de Rai gepresenteerd, aan de voor avond van de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer. De manifestatie („een gezellige middag, geen demonstratie met vlaggen en wimpels") zal bestaan uit een markt waar het sociaal-cul tureel werk zich laat zien, aldus een woordvoerder. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het on derzoek van het ministerie van Volkshuisvesting naar mogelijke fraude met subsidies bij de bouw van huurwoningen zal zich niet be perken tot de bouwprojecten van beleggers. Ook de projecten van stichtingen en woningcorporaties zullen steekproefsgewijs onder de loep worden genomen. Dat staat in de onderzoeksopzet voor beleggersplannen, die staats secretaris Brokx woensdagmiddag naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Voorlopig worden alleen woningcomplexen bekeken die onder de subsidieregeling geldelij ke steun huurwoningen 1975'zijn gebouwd. Het doel van het onderzoek is om op te sporen of er onjuiste stich- tingkosten zijn opgevoerd. Dat zal gebeuren aan de hand van de ad ministratie en de dossiers van VROM, de administratie van de subsidie-aanvrager en andere inge wonnen informatie. Voordat de Tweede Kamer van de onderzoeksopzet op de hoogte is gesteld, heeft het ministerie de plannen eerst voorgelegd aan de Algemene Rekenkamer. Hoewel die met de aanpak instemt, heeft men blijkens een brief van afgelo pen maandag wel een aantal twij fels. Het zal volgens de Rekenkamer moeilijk zijn om na te gaan waar om in het verleden bepaalde (te ho ge) stichtingskosten zijn geaccep teerd door de ambtenaar die de subsidieaanvraag heeft behandeld. Daarvoor is de administratie en in terne controle op het ministerie in het verleden te gebrekkig geweest. Als voor het onderzoek gegevens uit de administratie van de aanne mer nodig blijken te zijn, zal het ministerie zijn rechercheafdeling inschakelen. Als er een vermoeden van strafbare feiten is, wordt het onderzoek overgedragen aan het Openbaar Ministerie. Bij het onderzoek zal hét minis- terie gebruik maken van externe deskundigen. Er worden twee ac countantsbureaus ingehuurd en externe registeraccountants en bouwkostendeskundigen zullen de projecten steeksproefsgewijs con troleren. Voorlopig wordt uitge gaan van een steekproef van 200 complexen. De totale kosten wor den geschat op 2,25 miljoen gul den. Behalve dit onderzóek heeft Brokx nog twee acties op stapel staan. Zo begint het departement binnenkort met speurwerk naar de juistheid van opgegeven stich tingskosten voor woningblokken die weliswaar al opgeleverd zijn, maar waarvoor de definitieve huurprijs nog moet worden vastge steld. Die vaststelling kan soms ja ren duren. In de tussentijd betalen de bewoners een voorlopige huur. Een voorbeeld hiervan is Heyd- nahof in Rotterdam-Ommoord. Tot nu toe is dat het enige complex waarvan Brokx heeft vastgesteld dat de opgave door het ABP niet in overeenstemming is met de werkelijk gemaakte kosten. Het ABP moet donderdag of uiterlijk vrijdag met een „herziene" kosten opgave voor de dag komen. Verder bekijkt Brokx of het mo gelijk is om ook de opgaven te con troleren die beleggers hebben ge daan voor complexen die tussen 1968 en 1976/77 gebouwd zijn. Voor deze groep woningen gold een an dere subsidieregeling. De rijksre cherche voert een soortgelijk on derzoek uit, waarvan de uitkom sten deze week bij Justitie worden verwacht. Vooral auto onderwerp vernielzucht DEN HAAG (GPD) - Het be schadigen van auto's is de meest voorkomende vorm van vandalisme. In twee van de drie gevallen van vernielzucht wor den auto's bekrast, buitenspie gels omgebogen en antennes afgebroken. Dat blijkt uit gege vens van justitie, politie en het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Vernielingen komen veelvul dig voor. Volgens cijfers van het CBS wordt vijftien procent van alle Nederlanders jaarlijks gedupeerd door vandalisme. Van een stijging van het aantal vernielingen, zoals meestal wordt aangenomen, is echter geen sprake. Sinds 1980 blijft het aantal vernielingen stabiel. Uit het resultaat van een en quête onder de bevolking blijkt dat de meeste mensen (75 tot 80 procent) geen aangifte doen bij de politie. Zij vinden het door gaans de moeite niet waard of gaan ervan uit dat de politie er toch niets aan kan doen. Alleen wanneer een beroep op de ver zekering kan worden gedaan, bijvoorbeeld bij autoschade, wordt de vernieling bij de poli tie gemeld. Deze gegevens staan vermeld in het blad SEC, een nieuws brief over samenleving en cri minaliteit, waarvan het eerste exemplaar gisteren is aangebo den aan minister Korthals Al- tes van justitie. Het blad heeft tot doel allerlei groeperingen uit de samenleving te betrek ken bij de bestrijding van de kleine criminaliteit. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft minister Korthals Altes van Justitie gevraagd een landelijk opererend politieteam in te stellen dat een einde moet maken aan de georganiseerde gevechten tussen pit buil terriërs. De Dierenbescherming heeft hiervoor de medewerking gevraagd van minister Braks van Landbouw en Visserij en van de Tweede Kamer. Sinds ongeveer een jaar organiseren „zware criminelen" in schuren en loodsen op afgelegen industrieterreinen of ergens in de wei gevechten tussen speciaal hiervoor afgerichte pit buil terriërs, honden die lijken op een buil terriër met de kop van een boxer. Bij die hondengevechten wordt flink gegokt. De inzet per gevecht kan in de tienduizenden guldens lopen. De politie heeft tot nu toe geen vat kunnen krijgen op de organisatoren, enerzijds door onderbezetting, an derzijds doordat bijna niemand informatie durft te verschaffen, bang als men is voor represaillemaatregelen, aldus de Dierenbescherming. Dat de hondengevechten door „zware jongens" worden georganiseerd, is de politie bekend. Volgens de directeur van de Landelijke Inspectie dienst van de Dierenbescherming is daar geen misverstand over moge- ziet en het soort auto's komen r verspreid over het land tegen de r de gevechten. De illegale gokbij- Groningen, terwijl ook lijk, als je „het type aanrijden". De Dierenbescherming schat dat honderd honden worden ingezet vo «eenkomsten concentreren zich in Amsterdam in het Gooi pit bulls elkaar de strot afbijten. De 'sport' is komen overwaaien uit de Verenigde Staten, waar naar schatting een half miljoen van deze honden vals zijn gemaakt voor het gevecht. Overigens zorgen de eigenaren van de honden er wel voor dat de dieren in leven blijven. Na een gevecht worden ze opgelapt om weer te kunnen worden ingezet. Volgens dc Dierenbescherming heeft de politie nog geen echte pogin gen ondernomen tegen de organisatoren, omdat zij onvoldoende 'hard' materiaal in handen heeft. Ze kunnen alleen worden gepakt als ze op heterdaad worden betrapt. De dreigementen jegens mensen die door de politie benaderd zijn om informatie, zijn soms regelrecht tegen het leven gericht, aldus de Dierenbescherming. ADVERTENTIE Minister Van der Broek: VOORBURG In de vorm van twee poppen kregen minister Deetman van onderwijs en staatssecretaris Ginjaar-Maas gisteren in Voorburg een kleuter en een kleuterleidster aangeboden. Een protest tegen de voorgeno men bezuinigingen op het onderwijs aan vierjarige kinderen. Rechts van de bewindslieden Evert de Jong, algemeen secretaris van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie PCO. (foto gpd» NEW YORK (ANP) - De vraag hoe een Amerikaans-Russsisch ak koord over kernwapens voor mid dellange afstand moet worden ver disconteerd in de Nederlandse na tionale politiek „is voor mij het sluitstuk van de discussie". Dit heeft minister Van den Broek in New York verklaard in antwoord op vragen over de moge lijke gevolgen voor de plaatsing van kruisraketten bij Woensdrecht van een akkoord, waarbij elke par tij in Europa honderd kernkoppen voor middellange afstandsraketten mag behouden. De kruisraketten en Pershing-2 raketten, die op grond van het NAVO-dubbelbe- sluit van 1979 in West-Europa wor den geplaatst, zijn uitgerust met één kernkop. Omdat de Russische SS-20 raket drie kernkoppen heeft zou het aantal van 270 in Europa geplaatste SS-20 raketten moeten worden teruggebracht tot 33. Minister Van den Broek noemde het „voorbarig" om nu al te gaan speculeren over de gevolgen van een akkoord, waarbij de Verenigde Staten aan de Sowjet-Unie elk in totaal 200 middellange afstandra ketten zouden mogen behouden - de VS honderd op eigen grondge bied, de Sowjet-Unie eveneens honderd in haar Aziatische deel. Uitgekookt lenen begint met een goed advies. U wiltnatuurlijkgimstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. NMBBANK Lenen? De NMB denkt met u mee. AMSTERDAM (ANP) - De grote Navo-oefening „Northern Wed ding 86", deze maand op de Atlan tische Oceaan, de Noorse en Balti- sche zee heeft een tekort aange toond van mijnenvegers en -jagers, alsmede van escortvaartuigen. De Britse commandant van de oefe ning, admiraal Sir Nicholas Hunt, verklaarde dit tijdens een perscon ferentie bij de Nederlandse marine in Amsterdam. De oefening (150 schepen, hon derden vliegtuigen en 35.000 man schappen uit tien landen, waaron der ons land) wordt dezer dagen in de Nederlandse hoofdstad nabe sproken. Twintig Navo-schepen, die aan de oefening hebben deelge nomen, liggen nu ook in Amster dam afgemeerd. Daartegen werd ook gedemon streerd door tientallen actievoer ders. Drie van de 20 oorlogsbo dems kunnen kernwapens i zichzelf kern wapen vrij verklaarde - kernwapens aan boord hebben. Het is volgens de Britse opperbe velhebber een vooral politieke be slissing om daar „nooit" medede lingen over te doen. Sir Hunt spreekt woensdagavond burge meester Van Thijn van Amster dam, die eerder tegenover de ge meenteraad verklaarde ervan uit te gaan dat tijdens het Navo-bezoek aan de Nederlandse hoofdstad re kening zou worden gehouden met het Amsterdamse standpunt inza ke kernwapens. Admiraal Hunt toonde zich te vreden over het verloop van deze jaarlijkse marine-oefening, die dit maal in moeilijke omstandigheden (koud water) en meer dan anders gadegeslagen door Russische sche pen, plaatsvond. De Brit sprak van een „opmerkelijke" samenwerking tussen commandanten „met ver schillende inzichten". Hunt be- Sir Hunt wilde niet zeggen of treurde wel de elf tijdens de oefe- de_ schepen in Amsterdam - dat ning omgekomen militairen (tien Amerikanen en een Brit), wees er op dat het aantal ongeval len veel minder was dan bij andere oefeningen van dit formaat. De Navo-oefening trok opmerke lijk veel belangstelling van de Sowjet-Unie, die met veel spiona- geschepen ter plaatse was. De Na- vo-vloot en de Russen bespiedden elkaar ditmaal ook veel onder wa ter. „Ik denk dat wij meer hadden aan onze observaties van de Rus sen, dan andersom", aldus Sir Hunt. Northern Wedding richtte zich voor een belangrijk deel op ma noeuvres onder het wateropper vlak. Voor het eerst werd in Navo- verband - ter hoogte van de Noorse havenstad Stavanger - geoefend met het redden van manschappen uit onder water vast geraakte on derzeeërs. Een speciaal uit de Ver enigde Staten overgevlogen red dingsvaartuig werd ingezet. KRAAIVERBOD - Burgemeester en wethouders van Lochem heb ben een haan in die gemeente een „kraaiverbod" opgelegd. De haan, die volgens al geruime tijd klagen de buurtbewoners te pas en te on pas zijn snavel opentrekt, dient zich voortaan van tien uur 's avonds tot acht uur 's morgens drastisch te matigen. Hoe de eige naar van het dier dat voor elkaar moet krijgen, is overigens zijn zorg, aldus burgemeester E. Wil mink van Lochem. Kinderen spelen met gifslang EDAM (ANP) - Spelende kinderen hebben gistermiddag in de Paulus Pieterstraat in Edam een levende slang van 40 tot 50 centimeter leng te gevonden. Het beest kroop aan vankelijk midden op straat, maar werd door de kinderen met stokjes naar de goot gedreven om niet door auto's vermorzeld te worden. De gealarmeerde politie kwam, zag en riep de dierenambulance te hulp. Met grote voorzichtigheid werd het reptiel in een zak gedaan en naar Artis vervoerd. Daar werd vastgesteld, dat het om een uit Frankrijk afkomstige Natrix ging. Een giftige soort, waarvan de beet echter niet dodelijk is. De politie zegt weinig hoop te hebben de eigenaar te achterhalen. Bonafide houders van gifslangen moeten een vergunning hebben en houden volgens de politie een regi stratie van hun reptielen bij, zodat een vermissing vroeger of later uit komt. Vermoedelijk gaat het ech ter om een houder zonder vergun ning, die één van zijn beesten al dan niet opzettelijk is kwijtge raakt, zo meent de plaatselijke po litie. Rechter bepleit meer ruimte voor noodweer in strafrecht „Als er een akkoord tot stand komt, zullen winst en verlies per plaatsingsland in overleg met de bondgenoten worden vastgesteld", aldus de minister. Dit is echter „ondergeschikt" aan het bereiken van een akkoord. „Hoe zo'n ak koord wordt verdisconteer?! in de nationale politiek is voor mij het sluitstuk van de discussie". Ongeluk met bus in Eifel: tien gewonden TRIER (GPD) - By een ongeluk met een Nederlandse touringcar in de Duitse Eifel zijn gistermiddag tien mensen licht gewond geraakt. Mogelijk als gevolg van een defect in het remsysteem dreigde de bus bij het nemen van een haarspeld bocht de afgrond in te rijden. De chauffeur wist dit ter nauwernood te voorkomen; het voertuig be landde in een greppel en kantelde. Van de 49 inzittenden, voor het me rendeel afkomstig uit de regio-Am sterdam, werden er 24 met lichte kneuzingen ter observatie naar een ziekenhuis gebracht. Veertien mensen konden direct na behande ling het ziekenhuis verlaten. De verwachting is dat de tien anderen vandaag al naar huis kunnen. Het ongeluk vond gistermiddag rond vier uur plaats op de weg tus sen Strotzbusch en Lutzerath. De bus van De Harder-Tours uit Am sterdam was onderweg van een da gexcursie naar Trier. Het reisgezel schap had voor een reis van een week geboekt in het plaatstje St. Goar. De Harders-Tour heeft gis teravond een wagen naar Duits land gestuurd om de gestrande touristen op te halen. HEROÏNE - De rijkspolitie heeft in een bagagekluis in de aankomsthal op Schiphol een koffer met vier ki lo heroïne aangetroffen. De koffer zat in een kluis die was geblok keerd doordat er geen geld meer in zat. Hij is vermoedelijk afkomstig uit Karachi, gezien de labels die er aan zaten. Wie de eigenaar van de kostbare bagage is, is nog niet be kend, aldus de politiewoordvoer der. De groothandelswaarde van de heroïne bedraagt 320.000 gul den. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Iedere bur ger moet zich desnoods met ge weld mogen verdedigen als hij wordt aangevallen. Zelfs als de mo gelijkheid tot vluchten bestaat is het in sommige gevallen ge rechtvaardigd om de tegenaanval te openen. „Het recht (de verdedi ger) hoeft niet voor onrecht te wij ken". Dit stelt de Amsterdamse rechter mr A. J.M. Machielse in zijn proefschrift „noodweer in het strafrecht", waarop hij vandaag aan de Vrije Universiteit in Am sterdam promoveert tot doctor in de rechtsgeleerdheid. In zijn proefschrift pleit Machiel se voor een verruiming van de cri teria rond noodweer. Nu nog geldt in de Nederlandse rechtspraak het principe dat noodweer pas is toe gestaan als vluchten niet mogelijk was. Machielse draait deze voor waarde om: vluchten is alleen in bepaalde gevallen verplicht. Bij voorbeeld wanneer de aanvaller erg jong is of geestelijk gestoord. Naast die bijzondere gevallen gaat Machielse er van uit dat degene die wordt aangevallen zich moet en ook mag verdedigen. Zijn systeem zou tot gevolg hebben dat verdach ten die zich beroepen op nood weer, nu nog zelden gehonoreerd, veel vaker vrijuit zullen gaan. Meta Hofman Noodweer maakt dat iemand die zichzelf of een ander al dan niet met geweld verdedigt tegen weder rechtelijke aanranding van lijf, eer baarheid of goed niet strafbaar is. De verdachte wordt dan ontslagen van rechtsvervolging. Dit over kwam bij voorbeeld de Amster damse politieman die in 1981 Meta Hofman (de zus van de gegijzelde fotograaf) doodschoot nadat zij hem bedreigde met een aardappel mesje. Ook de vrouw die in de Bijl mermeer in Amsterdam een tasjes rover doodschoot werd ontslagen van rechtsvervolging van dood slag. In beide zaken oordeelde de Hoge Raad dat de verdachten niet strafbaar waren omdat zij uit nood weer handelden. Hoeveel verdachten in Neder land een dergelijk beroep op nood weer doen is niet bekend. Volgens Machielse seponeert het Openbaar Ministerie vaak zaken waarin dui delijk is dat sprake was van nood weer. Die zaken komen dan niet voor de rechter. Belangrijke zaken of gevallen waarin noodweer du bieus is worden wel berecht. „In de zaken waarin wel een beroep op noodweer wordt gedaan, wordt dit vaak door de rechter verworpen. Rechters verdiepen zich niet of nauwelijks in de situatie waarin de verdachte op het moment van de aanval verkeerde. Men gaat ervan uit dat de verdachte altijd eerst had moeten proberen te vluchten. Pas als dit absoluut onmogelijk is mag men zichzelf verdedigen aldus Machielse. Vluchten Volgens hem gaat de recht spraak daarbij voorbij aan het feit dat noodweer meer is dan alleen een conflict tussen twee particulie ren. „Typisch voor noodweer is een ander conflict: dat tussen recht (ih de persoon van de verdediger) en onrecht (in de persoon van de aanvaller). Altijd vluchten zou be tekenen dat onrecht dan boven recht wordt gesteld, zo meent Ma chielse. Volgens het „systeem Machiel se" hoeft degene die aangevallen wordt niet meteen weg te lopen maar mag zich verdedigen, des noods met geweld. Begrijpende rechters, die zich verdiepten in de situatie van de verdachte op het aanvalsmoment, zouden dit moe ten goedkeuren. Begeeft de rechtspraak zich dan niet op een hellend vlak? Machiel se: „In mijn systeem worden niet alle sluizen opengezet ter rechtvaardiging van geweld. Voor op blijft staan dat in beginsel de overheid (lees politie) moet optre den. Pas als die er niet is mag de burger zelf optreden. De verdedi ging die volgt moet wel noodzake lijk zijn en streng beoordeeld wor den. Als iemand een ander een klap verkoopt mag de ander niet onmiddellijk een pistool trekken als de mogelijkheid bestaat de an der een klap terug te geven. Er moet evenredigheid zijn tussen de aanval en de manier waarop men de aanvaller te lijf gaat". Waar die grens van evenredig heid ligt moet iedere keer per geval bekeken worden, zo meent de rechter. Daarbij komt nog, volgens hem, dat niet alle monniken gelijke kappen hebben. „De rechter zal bij een vrouw bij voorbeeld (meestal toch mindër krachtig dan een man) die door een forse man wordt aan gevallen soepeler moeten zijn ten aanzien van de methoden waarmee de vrouw de aanvaller afweert". Door de beugel Er bestaat, volgens Machielse, nog te veel onduidelijkheid over Machielse: verdedigen, desnoods met geweld, mag. noodweer. Wanneer mag iets wel en wanneer niet. Ook rechters, die over noodweerberoepen moeten beslissen, weten niet precies wat nog wel en wat net niet door de beugel kan. „In mijn systeem bekijkt de rechter niet alleen de noodweersi tuatie, maar verplaatst hij zich in de persoon van de verdachte. De vonnissen zouden meer gemoti veerd moeten worden. Niet alleen moet daarin staan dat de verdachte geen beroep op noodweer kon doen, maar vooral wat de verdach te dan had moeten doen in de noodwéersituatie. Dit heeft een op voedende en informatieve waarde. Er komen dan duidelijke uitspra ken over gevallen van noodweer. De gemeenschappelijke kenmer ken zijn daaruit te halen. Daar trek ken rechters en het publiek profijt van", aldus Machielse. FEIBOIiJI /-cv---'-'- Bereid met pittig gekruid gehakt, aarlemmerstraat 157, Leiden ïl: 071-146459 Eigen bijdrage remt gang naar rechter niet af DEN HAAG (GPD) - De invoering van de eigen bijdrage van mini maal vijftig gulden voor het ver krijgen van juridische bijstand, heeft er niet toe geleid dat het aan tal rechtszaken is verminderd. De bijdrage, die in 1984 door minister Korthals Altes werd ingesteld om het aantal civiele zaken in te dam men, vormt geen echte barrière, concludeert het ministerie van jus titie. In 1984 nam het aantal civiele za ken door deze maatregel inderdaad iets af, maar sinds vorig jaar is er weer een flinke stijgende lijn te constateren, aldus een woordvoer der van justitie. „Nu zitten we op het niveau van ongeveer 240.000 zaken per jaar". Met het instellen van de 50-gul- denbijdrage verviel de 'gratis, of toegevoegde advocaat', die ooit was ingesteld om ook de minder draagkrachtigen in staat te stellen juridische bijstand te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5