'Voortbestaan afdeling chronisch zieke kinderen weer in gevaar' 'Vooruitgang stopt voor de afdeling kindergeneeskunde' 'Afgestudeerden Duits zijn niet werkloos' Kerosinepijp bemoeilijkt slibdepot WEET U'TNOG? AIS ER SNEEUW LIGT, ZIJN ZE UITVERKOCHT! 'Katholiek Onderwijs' aan CDA: trek bezuinigingsplannen in DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Rijksuniversiteit Leiden: behalve bezuinigingen en het samenvoegen van studierichtingen, wil minister Deetman ook dat Duits en kindergeneeskunde worden opgeheven. Dit betekent niet alleen, dat er onderwijs en onderzoek verloren gaat. Ook zo'n 50 tot 60 arbeidsplaatsen staan op de tocht. Nadat de eerste slag is verwerkt door de vakgroepen wordt geprobeerd een verklaring te vinden voor de plannen van de bewindsman. En dat blijkt heel moeilijk te zijn. Voordr. J.M. Onderdelinden, voorzitter van de vakgroep Duits, en prof.dr. L.J. Dooren, hoogleraar in de kindergeneeskunde en tevens hoofd van de afdeling kindergeneeskunde in het AZL, is het nog steeds onverklaarbaar waarom juist z(j zijn aangewezen. "Duits in Leiden opheffen, is schieten met een kanon op een muis". "Wat is een kinderarts in het AZL zonder onderwijs en onderzoek?" Reactie directeur Peters AZL: LEIDEN - "De locatie en het voortbestaan van de buitenkliniek (kliniek voor chronisch zieke kin deren) in Noordwijk, die zou wor den ingepast in de nieuwbouw van het AZL, komen ernstig in ge vaar". Dit constateert mr. J.H. Pe ters, directeur van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Hij is zeer somber gestemd over de bezuini gingsplannen van minister Deet- t Directeur AZL, Mr. J.H. Peters: "Samenwerking Reactie hoogleraar Dooren: door Saskia Stoelinga "De faculteit en het ziekenhuis moeten zoveel inleveren (7,5 mil joen en 5" miljoep) dat nu al zeker is, dat niet alleen onderwijs en on derzoek maar ook de patiëntenzorg in gevaar komt. Wij zijn niet in staat om de vacatures op de met opheffing bedreigde afdeling kin dergeneeskunde op te vullen. Eer der zullen er meer ontslagen in die hoek gaan vallen, want' ook wij moeten naar mijn mening onver antwoord veel inleveren. De bui tenkliniek zou daarvan wederom de dupe kunnen worden". Ondanks alles wil Peters de rede lijkheid van de bezuinigingen in zien, maar dan wel op een volstrekt andere manier dan de minister voorstelt. "Samenwerking tussen ziekenhuizen in de Randstad is uit stekend. Het is onmogelijk om op alle fronten de sterren van de he mel te willen spelen, dat zien wij ook. Maar laat de minister dan aan alle academische ziekenhuizen en medische faculteiten in Nederland een bezuingingsbedrag opleggen, dat in verhouding staat tot de om vang van het ziekenhuis (dus niet Leiden het meest en Nijmegen en Groningen niets). Daarna zullen wij (faculteit en ziekenhuis) met onze aangewezen samenwerkings partner, het academisch zieken huis en de medische faculteit in Rotterdam, in onderhandeling gaan over afstoten van taken en sa menwerkingsvormen. Dat dit mo gelijk is, hebben we al aangetoond met de harttransplantaties. Dat bekostigen we hele- i gelij- doen maal Zoiets is pas reëel als c ke onderhandelingspositie wordt gecreëerd: dus de opheffing van kindergeneeskunde moet van tafel en er moet een evenredig bezuini- >or beide ziekenhui- i faculteiten uitrollen. Daarna kunnen we gaan bekijken: wat zijn onze sterke kanten; wat zijn onze zwakke kanten en hoe gaan we het een en ander verdelen?". Reactie voorzitter Onderdelinden: Kwam het echt als e i verrassing Bestond er geen enkel vermoeden? Rotterdam of Amsterdam. De kin dergeneeskunde maakt in het AZL hadden nooit gedacht onderdeel uit van de volwassenge- neeskunde. Onlangs is nog door het Nationaal Ziekenhuis Instituut aangetoond dat wij één van de goedkoopste kindercentra zijn. En nu denkt hij te kunnen bezuinigen op de nieuwbouw door onze vak- Kinderarts groep eraf te hakken. Dat houdt al- t£2rSa? leen maar in dat er een paar dok- Kinaercentra- terskamers minder kunnen "Nee, dat kindergeneeskunde met en toenaam zou worden genoemg. Wie denkt trouwens aan de moge lijkheid van het opheffen van een vakgroep. Een vakgroep opheffen betekent dat er geen plaats meer zal zijn voor onderwijs en onder zoek in een academisch zieken huis. De patiëntenzorg blijft ge waarborgd, volgens de minister. Dit houdt in dat degenen die over blijven alleen nog maar kinderen mogen behandelen en niets meer. Onderzoek naar verbeteringen van beenmergtransplantaties, om maar eens wat te noemen, is dan uit den boze en kinderartsen (waarvan we er nu 11 in opleiding hebben) kun nen niet meer worden opgeleid. De kwaliteit van de patiëntenzorg zal hierdoor zeker worden aangetast. Zo'n 35 arbeidsplaatsen verdwij nen er zonder meer. Er zal dan geen ontwikkelingsgeneeskunde - het kenmerk van een academische afdeling - meer kunnen worden bedreven. De vooruitgang stopt. Voor je het weet ontmantel je een academische afdeling. De minister noemt als motief: be sparing op het tweede gedeelte van de nieuwbouw van het AZL. "Oh, dat is zo'n- schrijnende uit spraak. Wij hebben nooit een apar te kliniek gehad, zoals Utrecht, Kinderarts Dooren: "Waarom moeten kostenbesparend, maar komt ook den gebouwd. De ruimtes voor de de kwaliteit van het onderzoek ten 85 geplande bedden zullen er ge- goede, woon moeten komen anders is de patiëntenzorg weer niet gewaar borgd". Wat is jullie sterke kant? Wat is het gevolg vi fing voor de faculteit? "In onze val zullen wij heel wat "Hier is het enige centrum voor afdelingen meesleuren. Onze op- functioneren beenmergtransplantaties bij kin- heffing heeft onherstelbare schade Wat verwachten jullie nu? Is er een andere manier om te bezuini gen? "De opheffing zou verdedigbaar zijn als we onder de maat zouden als deren. In 1968 zijn we daarmee be gonnen. Onderzoek staat aan de beenmergtransplantaties hebben deze transplantietech- uitstraling op de volwassenbeen- niek, die hele goede resultaten op levert En nu krijgen di$ weten niet bezet werden door zieke kin- de infrastructuur. Kinder- deren. Waarom moeten wij meer bezuinigen dan andere kindercen tra? Waar gaan de kinderen uit de regio met ingewikkelde ziekten "We hadden geen enkel1 den. Bij de eerste bezuinigingsron de in '84 ging het om een reductie. Dat was erg, maar toen werd zo'n beetje elke vakgroep getroffen. Nu worden we als enige weggevaagd binnen de letterenfaculteit. Na die eerste ronde dachten we nog, dat gebeurt niet nog een keer, al onze overcapaciteit is weggehaald. We gingen van 12 naar 8,5 arbeids plaats. Net nu we in rustiger vaar water leken te zijn terecht geko men, worden we opgeheven. Als je bedenkt dat er een half miljoen met deze operatie wordt bezuinigd, is het verlies onevenredig groot en de winst buitengewoon l^lein". De minister noemt als motief dat studenten Duits niet meer aan de slag komen? "Die motivering is absoluut niet van toepassing op onze vakgroep. Al onze studenten hebben tot nu toe een baan gevonden. Per jaar halen we de norm van 25 nieuwko mers ruimschoots. Totaal telt onze studierichting zo'n 175 studenten. Het schokkende is dat dat niet tot hem is doorgedrongen. Er ver dwijnt nu een goedlopende voor ziening. We hebben prima onder wijs, en goed onderzoek en zitten niemand in de weg". Wat is jullie sterke kant? "Misschien ligt bij ons het accent bedden wat meer op het onderwijs dan bij "Het wegsnijden van Duits is per se geen faculteitsbelang. In een complete letterenfaculteit kun je natuurlijk niet ongeschonden één cultuurtaal weghalen. Binnen onze faculteit hebben we allemaal zo on ze dwarsverbindingen. Voor ge schiedenis, kunstgeschiedenis en politicologie verzorgen we een aan tal belangrijke bijvakken. We heb ben een cursus Duits voor juristen. Binnen de letterenfaculteit probe ren we ook daadwerkelijk te con curreren met het bedrijfsleven. We doen verwoede pogingen om lette- i andere te bezuini gen "Allereerst verwachten wij dat de minister de redelijkheid van on ze argumentatie zal inzien. Het is een politieke maatregel, die niets met Kwaliteitsbevordering te ma ken heeft. We vergeten even dat ook in Utrecht en Amsterdam op Duits wordt bezuinigd. Deze stu dierichtingen worden wel niet weggevaagd, maar toch betekent dit dat Germanistiek zomaar even wordt gehalveerd. Zes vestigingen Duits kan worden gestu- renstudenten ook voor te bereiden deerd dat vjnd ik absoluut geen op die arbeidsmarkt. Dat lijkt te overdreven luxe. Alsof er geen lukken met bijvoorbeeld een uitge- Duits-Nederlandse betrekkingen balanceerd keuzepakket voor een z^n vrij studiejaar. Als vakgroep Duits Het faculteitsbestuur en het col- doen we driftig mee aan deze ont- lege van bestuur hebben inmiddels wikkelingen die de minister zelf laten weten achter ons te staan We steeds heeft gestimuleerd hopen dat het bedrag op een ande re manier kan worden opgebracht. Wat verwachten jullie nu? Is er We verwachten veel steun". mergtransplantaties. Er zullen der veel gaten vallen in de patiën- andere studierichtingen. Wij beste den in ons onderwijs ook aandacht aan de Duitse cultuur en de Neder lands-Duitse betrekkingen. Dat is toch ook van nationaal cultureel schappers van internationale faam tenzorg. Alle medewerkers, zowel te horen dat het afgelopen is. We in dienst van de faculteit, die er nu hebben een uitstekende kindercar- uit moeten, als in dienst van het diologische afdeling en een afde- AZL doen onderwijs, onderzoek ling neonatologie (zieke pas gebo- en patiëntenzorg. Die patiëtenzorg straks heen? Het is ons nog niet belang? En het wordt gewaardeerd uitgelegd. De redenering van de op de arbeidsmarkt, dat blijkt. Ons minister deugt van geen kanten. Wij hebben hier nooit nagestreefd om alles te doen. Op het pad van kindérnierdialyse of -transplanta- renen) met 24 bedden (intensive zal op een of andere manier door tie hebben we ons nooit begeven. net een nieuw on- het AZL moeten worden opgevan- gebouwd. Dit alles gen. Een ander aspect is dat we met toestemming van de minister. het onderzoek juist Verder is kindergeneeskunde hier werkingsverbanden zijn aange- een basisspecialisme. We doen al- gaan met het Julianakinderzieken- les samen met de volwassenge- huis in Den Haag en met het kin- neeskunde. Dat werkt niet alleen derziekenhuis in Delft. Dat paste We kennen onze beperkingen. De directie van het AZL, evenals de faculteit, is bereid om te bezuini gen maar dan moet wel het mes van tafel. Kindergeneeskunde mag niet de inzet zijn van de onderhan delingen". onderzoek richt zich op het inter bellum (de periode tussen de twee wereldoorlogen), de Duitse immi grantenliteratuur, de middeleeu wen en de taalkundige aspecten. We hebben in de loop van de tijd een schitterende bibliotheek opge bouwd". Wat is het gevolg van de ophef- Vakgroepvoorzitter Onderdelinden: "Verlies onevenredig groot, winst buitengewoon klein". (foto Holvast) Vraagtekens rond opslag in Oostvlietpolder LEIDSCHENDAM/LEIDEN - De provincie bekijkt of ook Room burg een geschikte plaats is voor een stortplaats voor zuiveringsslib en bagger uit binnenwateren. Vooralsnog heeft de provincie een plek in de Oostvlietpolder - samen met zeven andere plaatsen in de provincie Zuid-Holland - hiervoor kandidaat gesteld. Op welke plaat sen de stortplaatsen uiteindelijk worden verwezenlijkt, wordt pas in maart 1987 definitief beslist. Gisteravond hield de provincie in Leidschendam een informatie bijeenkomst voor belanghebben den en omwonenden van de moge lijke stortplaatsen in de Oostvliet polder en Nootdorp/Pijnacker. Een aantal bezoekers deed de vertegen woordigers van de provincie de suggestie aan de hand om ook maar eens naar Roomburg te kij ken. Die plaats zou veel geschikter zijn dan de Oostvlietpolder. Een ambtenaar van de provincie be loofde de suggestie te onderzoe ken. Overigens bleek gisteravond dat de provincie, als zij een stortplaats in de Oostvlietpolder aanlegt, op problemen zal stuiten. Dwars door het terrein loopt namelijk een ke- rosineleiding van defensie. Als de plannen doorgaan, zal of de kerosi- neleiding moeten worden omge- We hebben ze net in huis. Voor de dames een fantastische (après-ski) moon boot! Geheel gevoerd met een stevige profielzooi. In 2 mooie teinten blauw en wit. Daar kunt u prima mee stoppen! We wilden de prijs geheim houden e kunnen het niet langt Haarlemmerstraat 144 - Leiden. Rioolwater De stortplaatsen zijn bedoeld voor slib dat overblijft bij de zuive ring van afvalwater. Verwerking van dit slib tot zogenoemde zwarte grond, dat voor de landbouw kan Insluiper slaat slag in laboratorium LEIDEN - Vijf mensen werden gisteren het slachtoffer van een in sluiping in hun kamer. De eerste had plaats op de negende verdie ping van het Gorlaeuslaborato- rium aan de Wassenaarseweg. Daar werd tijdens de koffiepauze op een niet afgesloten werkkamer een portemonnee mét 75 gulden mee genomen. In een studentenhuis aan het Rapenburg werden twee kamers bezocht en zo'n 150 gulden weggehaald. De bewoners stonden even in de keuken. De vierde en de vijfde insluiping gebeurde in een studentenhuis aan de Hogewoerd. Aan de buitenkant van deze kamers zat de sleutel nog, zodat de dief zonder problemen kon binnenstappen. Uit de ene ka mer werd 400 gulden meegeno men, in de andere lag slechts 5 gul den om aan de buit toe te voegen. worden gebruikt, wordt steeds minder mogelijk. Het rijk heeft de normen waaraan deze zwarte grond moet voldoen verscherpt. Het wil daarmee voorkomen dat chemische verontreinigingen die via het rioolwater in het slib zijn terechtgekomen, alsnog het milieu vervuilen. De provincie probeert nog om het licht verontreinigde slib - en vuile bagger uit binnenwateren - te dumpen op de nieuw aan te leg gen 'slufterdam' bij de Maasvlakte. Gedeputeerde Hekkelman zei gis teravond te betwijfelen of het rijk hiervoor toestemming geeft. Om dat verbranden een kostbare zaak wordt en de zuiverings- en water schappen bijna geen kant meer op kunnen met het zuiveringsslib, moeten op korte termijn een aantal plaatsen worden gevonden in de provincie waar het slib en de bag ger gestort kunnen worden. Gepro beerd wordt om in de loop van 1988 de eerste stortplaatsen in ge bruik te nemen. Ambtenaren van de provincie probeerden gisteravond duidelijk te maken, dat omwonenden niet hoeven te vrezen voor stankover last en verontreiniging van het mi lieu. Er wordt alleen slib gestort dat is 'uitgerot'. Onder en op het slib worden dikke folie-lagen ge legd die moeten voorkomen dat verontreinigingen in de bodem sij pelen. Bovendien worden er twee drainageleidingen aangebracht die, mocht er wat mis gaan met de plastic folie, de vervuiling moeten afvoeren. Ondanks die uitleg wa ren de bezoekers van de informa tie-avond toch niet helemaal ge rustgesteld, zo bleek uit hun vele vragen en opmerkingen. LEIDEN - De Stichting Meerburg heeft bij de gemeente een officieel bezwaarschrift ingediend tegen de geplande tijdelijke opslag van ver vuilde grond nabij het wijkpark De Bult in Roomburg. De bezwaren van de wijkvereni- ging richten zich niet alleen, tegen de keuze van Roomburg maar ook tegen het ontbreken van garanties voor de tijdelijkheid en tegen het feit dat de vervuilde grond wordt gestort 'op een toekomstig woon gebied'. De omwonenden hebben weinig vertrouwen in het strikt na leven van regels en voorschriften die moeten voorkomen dat de ver vuilde grond doordringt in de bo dem, water of lucht. Ze vrezen voor een toenemende vervuiling van het omliggende milieu dat volgens hen al is aangetast door de voormalige vuilstortplaats in het gebied. Protest tegen opslag vuile grond in 'Roomburg' De wijkvereniging maakt ook bezwaar tegen de gevolgde proce dure. Ze meent dat de omwonen den te laat door de gemeente zijn ingelicht. De Stichting Meerburg reageert .verontwaardigd op uitla tingen van wethouder Tesselaar als zouden de bewoners op 24 juni al zijn ingelicht. Volgens de stichting werden tijdens de bedoelde bijeen komst vertegenwoordigers uit de wijken Meerburg en Kanaalge- bied-West ingelicht over de plan nen maar is toen benadrukt dat de informatie vertrouwelijk was. Vertegenwoordigers van de ge meente verklaarden vervolgens dat het niet wenselijk zou zijn dat de informatie, vooruitlopend op dé besluitvorming door het college van B en W, naar buiten zou ko men. Het college moest immers nog een keuze maken uit verschil lende mogelijkheden en onnodige onrust diende te worden voorko men. Hieruit blijkt, volgens de Stichting Meerburg, dat wijkverte- genwoordigers door de gemeente gemanipuleerd worden bij het ac cepteren van vertrouwelijke infor matie. LEIDEN - De stichting Katholiek Onderwijs Leiden heeft een drin gend beroep gedaan op het Lande lijk bestuur van het CDA om de be zuinigingsplannen van minister. Deetman voor het basis- en spe ciaal onderwijs af te wijzen. Vol gens het bestuur van de stichting strookt instemming van het CDA met de maatregelen niet met de toezeggingen van onder anderen premier Lubbers, voor de verkie zingen, dat er niet meer op het ba sisonderwijs zou worden bezui nigd. In een brief aan het CDA uit het bestuur niet alleen kritiek op het feit dót er wordt bezuinigd, maar ook op de manier waarop dat moet gebeuren. De maatregelen (vierja rigen pas op 1 augustus naar school, vervanging zieke leer krachten pas na acht weken) snij den volgens haar "in het wezen van het basisonderwijs zoals dat in 1985 van start is gegaan, en het spe ciaal onderwijs. Het gaat niet aan om verworvenheden in het onder wijs, die nu 30 jaar lang door een ieder die belangstelling heeft voor het onderwijs erkend zijn, over boord te gooien", aldus het be stuur. 'Met verontrusting en verbazing' heeft de stichting kennis genomen van de maatregelen, schrijft zij. "De verbazing treedt bij ons te meer op, omdat premier Lubbers in zijn rede voor de katholieke schoolbesturen op het congres van de bond KBO in het najaar 1985 heel nadrukkelijk aan alle kiezer^ bekend gemaakt heeft, dat er geen bezuinigingen meer zouden plaats vinden in het basisonderwijs. Tóe- zeggingen die het vertrouwen van de kiezers vanuit het onderwijs veld in Nederland ten opzichte van het CDA vergroot hebben, hetgeen u in de verkiezingsuitslag heeft kunnen merken. Echter, direct na deze verkiezingen bij het opstellen van het regeerakkoord wordt er ge weld gedaan aan deze toezegging". Het CDA doet er volgens het be stuur voor zijn eigen bestwil goed aan de plannen af te keuren. "Het bestuur van de stichting Katholiek Onderwijs Leiden is altijd van me ning geweest dat de belangen van het onderwijs door het CDA wer den gesteund en dat het CDA veel steun uit het onderwijsveld mocht ontvangen. Wij zijn dan ook van mening dat een afwijzende hou ding van het CDA ten opzichte van de gedane voorstellen in het be lang van die partij zou zijn", aldus de brief.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3