'Dan sta je net met je handen in het gehakt. Criminaliteit verminderd Vredesbeleid in Leiderdorp 'beter'? Ook WD stelt zich soepeler op tijdens IKV-avond De drukke werkweek van pastor Schlatmann 'Recht door Recht': al veertig jaar, maar nog geen buurthuis Bouwschade Molenlaan valt mee Zoeterwoude kiest projecten PAGINA 2 REGIO LEIOEN DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 Agenda LEIDERDORP - Het ziet er naar uit dat de gemeenteraad van Lei derdorp meer gaat doen aan het voeren van een vredesbeleid. Zelfs de WD, van oudsher tegenstander van het aansnijden van 'boven-ge- meentelijke' zaken, stelt zich nu wat soepeler op. Dat bleek gister avond uit een door het de plaatse lijke IKV-groep georganiseerde bijeenkomst met gemeenteraadsle den van verschillende politieke partijen. 'Praten en denken over vrede en hoe wij dat verdedigen is een ui terst nuttige zaak. Het nemen van stappen op het vlak van culturele en sportieve activiteiten en het adopteren van een Oosteuropese gemeente zal binnen onze partij dan ook weinig wrijving opleve ren. Deze baanbrekende uitspraak van WD- voorzitter Prillwitz was één van de belangrijkste van de he le avond. Tot nu toe heeft deze par tij zich terughoudend opgesteld je- gens een vredesbeleid. Dat blijkt wel uit het feit dat zij tijdens het maken van een beleidsplan niet meestemde met een passage over vredesbeleid. In deze passage stelt de raad dat zij 'uitspraken moet doen over vraagstukken op gebied van internationale politiek, men senrechten, bewapening of econo mische verhoudingen in de wereld mits het vraagstuk in de belang stelling staat bij de Leiderdorpse bevolking of door een solide plaat selijke groepering aan de orde wordt gesteld. Daarnaast moet het een kwestie betreffen die zich el ders op plaatselijk niveau afspeelt. Onschadelijk Krasse uitspraken op gemeente lijk niveau inzake het vredesbeleid blijft de WD verwerpen: Het standpunt dat onze partij huldigt is dat de gemeente geen uitspraak kan doen. Dat beleid wordt op na tionaal en internationaal niveau uitgestippeld. De besluitvorming zou ernstig worden vertraagd door uitspraken van plaatselijke overhe den. PPR-man Van der Zande denkt daar heel anders over: De PPR wil geen kernwapens op het grondgebied van Leiderdorp, mits deze onschadelijk zijn gemaakt. Als er bijvoorbeeld kernwapens via België naar Amsterdam moe ten worden vervoerd om in Am sterdam onschadelijk gemaakt te worden, dan mogen ze wel over Leiderdorp. Wat betreft de vorming van een commissie, bestaande uit alle poli tieke partijen, groeperingen die zich bezig houden met het vredes vraagstuk en inwoners van Leider dorp zijn alle partijen het eens. Al leen R. Stam, de fractievoorzitter van D66, houdt zich bij deze vraag ietwat op de achtergrond. TSr is nu al een platform in Leiderdorp, als dat uitgroeit zouden vanzelf meer partijen meedoen, aldus Stam. Langendorff-Honnef van de PvdA heeft moeite met de invulling van zón commissie. TSen aparte com missie zien wij niet zo zitten. Te al len tijde moet gewoon overleg met de bevolking mogelijk zijn. We zijn er een beetje huiverig voor om weer een commissie in te richteri. Een vorm van vredesbeleid is volgens het IKV het leggen van contacten met een Oosteuropese stad of dorp. Het CDA staat daar ietwat sceptisch tegenover: Of zón contact een vreselijk grote invloed heeft, betwijfel ik. Het zou wel mo gelijk zijn via culturele contacten, maar dat moet wel vanuit de Lei derdorpse bevolking komen. De gemeente kan het dan overnemen, aldus CDA-raadslid Schellinger hout. Prillwitz vindt het idee niet slecht, maar ziet toch enkele vreemde obstakels bij de uitvoe ring ervan: "Wie spreekt er nou Tsjechisch of Russisch? Over het belang van activiteiten die de bewustwording van het vre desvraagstuk stimuleren zijn alle partijen het eens. Dit zou vooral via - subjectief - vredesonderwijs op basisscholen moeten gebeuren. IKV-lid en mede-organisator Van Hartingsveldt heeft na gister avond goede perspectieven voor de toekomst. Ik verwacht dat er iets uit deze gesprekken zal ko- meh. Volgens Van der Zande zul len bij de komende algemene be schouwingen in de gemeenteraad al onderwerpen inzake een vredes beleid worden besproken. ZOETERWOUDE - Hij was kape laan, rector van een internaat voor imbiciele kinderen, godsdienstle raar bij een scholengemeenschap en pastor in Leiden. Maar nu heeft de 59-jarige pastor J.M. Schlat mann zijn draai gevonden in de pastorie van de Meerburgkerk in Bij de viering van het koperen jubileum van de pastor bleek on langs wel dat de parochianen zijn werkwijze waarderen. "Bij de jon gerenviering die iedere laatste za terdag van de maand wordt gehou den stroomden ineens alle koren drumband de kerk in. Met iterwoude. Hij werkt nu 12% zn allen speelden en zongen zij lie- jaar voor deze kerk en is niet plan zijn post ooit weer te verlaten. "Ik hoop de laatste jaren al mijn tijd aan deze parochie te besteden, want ik zou het bijzonder fijn vin den om mijn jaren vol te maken. De parochianen hebben het boven dien verdiend om mij voor zichzelf te hebben, want zij hebben mij tien jaar de kans gegeven mijn functie als deken uit te oefenen". deren. Naderhand kreeg ik grandioos cadeau: een kleurenbuis Meerburgkerk in deze plaats niet snel zo ver zijn. Waarom hier zo veel katholieke inwoners zijn, Schlatmann weet het niet precies. "Het is nu eenmaal een historisch gegeven. Aan deze kant van de Rijn, van Alphen tot Leiden, heeft het katholicisme altijd over heerst". Het is moeilijk te bepalen hoe veel uren de pastor precies aan zijn video", vertelt de pastor werk besteedt. Vast staat wel dat met zonder trots. het om meer dan een gemiddelde werkweek gaat. "In veertig uur kan ik het niet allemaal pakken. Stervende kerk Het is dan ook een karwei om ie dere keer alle boodschappen te het parochie- doen. Het gebeurt weieens dat de door Mary Ann Sandifort De vele kanten werk lende mensen - die elementen zijn vak bevallen hem. "Ik heb een hekel aan uniforme banen waarbij óf met bejaarden óf met kinderen wordt gewerkt". Naast het dopen van kinderen, Schlatmann woont in het riante de bruiloften en de begravenissen parochiehuis naast de Meerburg- tracht Schlatmann de mensen aan kerk. Hij beheert zijn huishouden het denken te zetten via bezoeken helemaal zelf. "Boodschappen ha- aan scholen, het organiseren van len en koken doe ik zelf. Ik wil ouderavonden pn dergelijke. "Als geen huishoudster in huis, omdat er iets gebeurt, zeg ik niet: 'jongens je dan 's avonds meestal voor ge- we gaan even bidden'. Het is be- zelschapsdame moet spelen. En langrijk een standpunt te bepalen daar heb ik geen zin in". in de samenleving van nu en daar Voor het schoonhouden van het een aandeel in te hebben. Het voor- hele pand heeft hij een meisje in gaan bij een kerkdienst betekent dienst, de pastor kan daar zelf geen niet alleen een viering houden met tijd voor vrijmaken. Naast zijn pa- kaarsen, mooie bloemen en ge- rochiewerk is hij namelijk deken zang. Dat betekent ook iemand een van het dekenaat Leiden waar de kant op wijzen. Het is namelijk al- plaatsen Leiderdorp, Wassenaar, leen de moeite waard om voor een Oestgeest, Voorschoten, Leiden en kerk te werken zolang dat een bij- Zoeterwoude bij zijn aangesloten, drage levert aan de hele samenle- Het werk van de drie dekens die ving. Een stervende kerk moet ver- het omgaan met verschil- telefoon zes keer gaat als ik net de keuken met rhn handen gehakt sta..". Pastor Schlatmann: niet van plan om i\ verdiend om mij voor zichzelf te hebben.' DONDERDAG Leiden Pieterskerk - receptie 3 October Ver- eeniging, 20 uur. Burcht - Burgsteeg, openbare avond over kleinschalige psychiatrie, 20 uur. Schouwburg - 'Bijl', theaterprogramma Martine Bijl. 20.15 uur. Laktheater - 'Muurwerk', Roxanne Huilmond, 20.30 uur. Gulden Vlies - commissie ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu, 20 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur PvdA, 19-21 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. LWH - Langegracht 65. soos, 21-1 uur. Breehuys - Breestraat 19, spreekuur WDM, 19-22 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel 4. klaverjas sen en yatzee spelen bij buurtvereni ging De Buitengewonen, 20 IKV, 20.15 uur. Sjelter - Heemraadlaan, open huis squa- redansvereniging Sjelter Squezzers, 20 Voorschoten Kasteel Duivenvoorde - Veurseweg, concert Boccherini Trio, 20.30 uur. Gemeentehuis - Leidseweg, gemeente raadsvergadering, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, ge meenteraadsvergadering. 20 uur. 126844; bereikbaar Wassenaar Jongensschool - Van Heeckerenstraat 2, 'Denken en Doen'-dagen voor Wasse- naarse ouderen, 14-18 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, instuif kinderen 4-12 jaar, 15.15-17 uur; disco meisjes vanaf 14 jaar, 20-23 uur. Voorschoten Voorstraat - feestmarkt i.k.v. 25-jarig be staan, vanaf 9 uur. is de nieuwe penningmeester van de Stichting Katholieke Scholen Zoeterwoude! Hij volgt P. van Steijn op, die tot voorzitter is be noemd. Secretaris is nu K.C. van de Akker-de Lange, terwijl C.J.K. de Boer in het bestuur als bouw kundige fungeert. voor het dekanaat Leiden werken, bestaat uit het coördineren van de katholieke kerken en het naleven van algemene zorg voor deze ker ken uit de regio. Vooral nu één van de drie dekens op non-actief staat hebben de twee andere pastores het extra druk. Slaven Volgens Schlatmann hebben zijn parochianen er aan meegewerkt dat hij zijn dekenschap er naar be horen bij kan hebben. "De zelf werkzaamheid hier is zo groot dat ik deze functie kan uitoefenen. Als ik over twee jaar deken-af ben, wil ik de dingen niet terugdraaien. Ik moet zorgen dat men het gezicht van de Meerburg mede blijft bepa len. Je moet mensen namelijk niet alleen werk laten doen wanneer dat nodig is. Dan zijn het slaven. De mensen moeten eigen verant woording krijgen, en kunnen ne men". Zo hoeft pastor Schlatmann niet bij iedere parochievergadering aanwezig te zijn. Alleen de be stuursvergadering die één keer per maand wordt gehouden slaat hij nooit over. "Een pastor die altijd bij iedere vergadering aanwezig is, wordt een soort antwoordman netje". Sponsorloop in Voorschoten VOORSCHOTEN - Het Voor- schotense Lucas-College houdt morgen een sponsorloop waar van de opbrengst is bestemd voor een project in Kita, het dorp op Mali waarmee Voor schoten banden onderhoudt. Het geld wordt besteed aan de bouw van een werkplaatsje en voor de inrichting van een ate lier, waar vrouwen onder meer leren hoe ze kleding kunnen maken. Meer dan 400 leerlingen van het Lucas worden er morgen aan de start verwacht. Het startschot wordt om 11 uur ge lost in het centrum van Voor schoten. Dan gaat het vierhon derd meter richting Voorstraat, Bloklaan en Koninklijke Mari nelaan. dwijnen". Gezien het grote aantal katholie ken in Zoeterwoude zal dat met de VOORSCHOTEN - Met haar veertig jaar is de jubilerende 'Recht door Recht' zonder twijfel de oudste buurtvereniging die Voorschoten rijk is. Opgericht net na de oorlog, om de door de oor log ontwrichte banden weer aan een te smeden. Althans, dat was de aanlei ding om voor het wijkje achter het spoor, de Donklaan en omge ving, zo'n buurtvereniging op te richten. Later bleek de vereni ging ook als spreekbuis te kun nen fungeren namens bewoners. Dat was meermalen nodig. Met name toen er sprake was van de komst van een woonwagen kampje. 'Recht door Recht' kon toen een bemiddelende rol spelen. Verder geldt dat de straten in de Dobbewijk door de jaren heen zowel ruimte bieden c die willen wonen als aan bedrij ven. En die belangen stroken nu eenmaal lang niet altijd. Toch zijn de verhoudingen tus sen bewoners en bedrijven lang niet altijd slecht geweest. Niet voor niets kon 'Recht door Recht' meermalen bij het transportbe drijf of de kistenfabriek aanklop pen als de vereniging weer eens een ruimte nodig had voor haar activiteiten. Want ook nu, na veertig jaar, heeft men nog altijd niet de beschikking over een ei gen 'stek'. Wat het huidige bestuur betreft komt daar nu snel verandering in. Men is al met een subsidiever zoek naar de gemeente toege stopt. Geïsoleerd In bijna een halve eeuw is er, wat het functioneren van de buurtvereniging betreft, weinig veranderd. Nog altijd heeft de vereniging, waarvan 80 gezin nen en in totaal 250 Voorschote naren lid zijn, het element so ciaal contact hoog in het vaandel staan. De onderlinge contacten in het zo geïsoleerd liggende wijkje worden dan ook zoveel mogelijk gestimuleerd. Verder worden er uitjes georganiseerd, nieuwjaarsborrels en allerhan de activiteiten voor kinderen. Het veertigjarig jubileum valt officieel op 28 september, aan staande zondag dus. Het wordt echter zaterdag gevierd. Om één uur gaat een kinderoptocht plus een drumband door de wijk. Rond kwart voor twee worden er ballonnen opgelaten in de speel tuin aan de Donklaan. Een pop pentheater heeft vanaf twee uur een voorstelling in het nieuwe pand van Tipker aan de Dobbe- weg en om kwart voor vier is er daar een gezellig samenzijn voor de wijkbewoners. Oegstgeester politie over eerste helft '86 i de Molenlaan. Links de nieuwbouw. Midden (foto Wira Dijkman) VOORSCHOTEN - De bouwwerk zaamheden aan de Voorschotense Molenlaan hebben minder schade aangericht aan de kleine, oude huisjes aan de overkant van de kerksloot dan verwacht. Volgens een taxateur ligt de totale schade voor 13 woningen onder de 10.000 gulden. De bewoners zijn inmid dels met die berekening akkoord gegaan en deze week is het taxatie- rapport opgestuurd naar de verze keringsmaatschappij. Wanneer ook die een handtekening zet, krij gen de betrokken Molenlaan-be woners geld. Toen in mei de bouwwerkzaam heden aan de 56 bejaarden wonin gen begonnen, gonsde het van de nauwde grappen over bewegende biertjes kwamen ze niet. 'Gewone' bewoners verwezen naar hun ver tegenwoordigers en deze vertegen woordigers wilden met het doen van uitlatingen wachten tot de strijd iets concreets zou opleveren. Eensgezind stelden de bewoners van de Molenlaanwoningen de op drachtgever van de appartemen ten, de Christelijke Woningbouw vereniging Voorschoten, aanspra kelijk voor de schade. De vereni ging, die voordat de bouw begon vooropnames van de woningen had laten maken, kwam snel in ac tie. Ze liet de gemeente, i geruchten als zou de grond veel eerste heiklappen, meters plaatsen 8000 Woningen LEIDERDORP - Leiderdorp zwakker zijn dan het onafhankeüj ke onderzoeksbureau Fugro in zijn vooropnames had gezet. Recht te genover de woningen, vlak aan de andere kant binnenkort precies 8000 woningen de relatief sterke zandplaat over- rijk. De 8000-ste woning ligt aan de gaan in zachtere veengrond, aldus Heinsiuslaan en wordt op woens dag 1 oktober opgeleverd. Gedepu- op een aantal gevels. Elders kwa men kleine glasplaatjes. Samen met de bouwer en de opdrachtge vers hield de gemeente vervolgens de Kerksloot, zou de schade in de gaten. Volgens de taxateur zijn er geen grote scheu ren ontstaan. Dat, zeker in het be gin, sommige bewoners dreigend wezen naar de scheur in het half scheur 13 millimeter groot OEGSTGEEST - Vergeleken met andere periodes van zes maanden is de criminaliteit in Oegstgeest in de eerste helft van dit jaar afgeno men. Het oplossingspercentage is daarentegen toegenomen. Al te veel conclusies moeten hieruit niet worden getrokken, stelt A. Gelder blom, groepscommandant van de rijkspolitie te Oegstgeest in het verslag over de eerste zes voorbije zes maanden van 1986. De moge lijkheid bestaat immers dat "de aangiftebereidheid" is afgenomen. Vooral bij vernielingen en eenvou dige diefstallen zou steeds minder de moeite worden genomen aangif te bij de politie te doen. Toch wil Gelderblom de moed erin houden: "Voorlopig houden wij het erop dat ons werk hier en daar toch zichtbaar resultaat gaat opleve- Gelderbloms rapportage is van avond (het enige) punt van bespre- 'historisch" doorkijkje naar het king in de raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden die pal na de raadsvergadering vergadert. Enkele cijfers In de eerste zes maanden van 1984 werd er 109 keer aangifte ge daan van een diefstal of inbraak. In de tweede helft van 1984 bedroeg dat cijfer 119. In 1985 achtereenvol gens 78 en 96. En voor de eerste helft van 1986 is het scorebord blij ven steken op 75. Ook het aantal aangiftes van eenvoudige diefstal len (fietsen enzovoorts) nam af. Halverwege vorig jaar stond de tel ler op 170. In de tweede helft werd er 214 keer aangifte gedaan; in de eerste helft van dit jaar 144 keer. Van de inbraken en alle diefstallen samen meldt Gelderblom dat het oplossingspercentage tot 30 pro cent is toegenomen. Ongeveer gelijk bleef het aantal gemelde aanrijdingen. De cijfer reeks voor de periode eerste half jaar 1984 - eerste halfjaar 1986 is: 153, 202, 175, 172, 173. Bij één van de 173 aanrijdingen over de eerste helft van dit jaar was een dode te betreuren. Volgens Gelderblom De groepscommandant begint zijn verslag met in sombere be woordingen gestelde "algemene opmerkingen". Hij meldt dat de eerste helft van 1986 in het teken heeft gestaan van de bezuinigin gen. Op zon- en feestdagen en elke dag tussen 22.00 en 7.00 uur moest met "crepeersterkte" de dienst worden verricht. Met crepeersterk te bedoelt Gelderblom een mini male bezetting. "Extra diensten en overwerk werd tot het uiterste te ruggedrongen waardoor bepaalde zaken geen of onvoldoende aan dacht kregen". Nauwelijks was die eerste bezuinigingsoperatie zo goed als verwerkt of er werd een nieuwe aangekondigd. "Hierdoor zou de dienstuitvoering tot duide lijk beneden de crepeersterkte te rug moeten. Juist gedurende de nachturen met veel criminaliteit zou er praktisch geen polite be schikbaar zijn". Van die tweede bezuiniging kwam - gelukkig voor Gelderblom en zijn mensen - niets terecht. Maar: "De spanning hierover heeft de motivatie bij de medewerkers geen goed gedaan". Meer goeds verwacht de groeps commandant van de verbouwing van het groepsbureau, die in volle gang is. Door de verbouwing zal meer werkruimte ontstaan, vooral voor de recherche. "Dit zal het werk bij wat grotere onderzoeken zeker ten goede komen". Problemen waren en zijn er met de dienstvoertuigen. Een voertuig was vanwege technische manke menten niet langer bruikbaar. Ver vangen kon niet, vandaar dat bij "een genabuurde groep" is ge leend. i toenmalige politicu Onder bewoners ontstond pa teerde J. Borgman komt bij die ge- niek, al bleven de monden naar de vrijstaande huisje in het midden, legenheid de sleutel uitreiken. pers gesloten. Verder dan wat be- doet hem weinig. "Soms Via glasplaatjes op d, scheuren hieldde gemeente eventuele^,. schade in de gaten, «foto wlm Dijkman, door de gehde gemeente verspreid plaats". Nog een cijferreeks over r 13 millimeter groot en komt delfde periode maar nu van de millimeter by", zegt hü veel- ff™lde vernielingen: 47, 99. 71. betekenend. ZOETERWOUDE - Als de gemeen teraad vanavond 'ja' zegt tegen het voorstel zal Zoeterwoude vijf jaar lang geld geven aan twee ontwik kelingsprojecten. In totaal komt er dan zo'n 40.000 gulden beschik baar voor het voormalig missiege bied van pater Leen van der Salm in Oeganda en voor een alfabetise ringsproject in Ghana. De Zoeterwoudse gemeentebe stuurders hebben lange tijd nodig gehad om tot een keuze van projec ten te komen. Al in 1984 kwam Progressief Zoeterwoude met een motie om een ontwikkelingspro ject te steunen. Vervolgens ging een speciaal opgerichte werkgroep zich beraden over een juiste be stemming van de voorgestelde één gulden per inwoner per jaar. De keuze is uiteindelijk op de twee genoemde projecten geval len. Omdat, zo verklaren burge meester en wethouders in hun voorstel aan de raad, beide projec ten al gesteund worden door plaat selijke organisaties. Ook geldt voor beide dat ze zich richten op het le ren lezen, "een essentieël onder deel bij de ontwikkeling van de mens". De modelboerderij in Oe ganda heeft daarnaast een voor beeldwerking voor de wijde omge ving. Beide projecten sluiten trou wens goed aan bij het agrarisch ka rakter van Zoeterwoude, menen burgemeester en wethouders. Zij stellen verder voor om de Zoeterwoudse bijdrage met terug werkende kracht tot 1 januari 1985 uit te betalen. Respectievelijk 6500 gulden en 1500 gulden per jaar voor de modelboerderij en het alfa betiseringsproject. LEIDSCH J& DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Redactiekantoor Katwijk Telefoon 01718-12383 Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2