Veel drama op 40-jarige IKON-tv De meedogenloze ernst van Roxane Huilmand Roberto Jacketti wil niet in dienst Vrouwen voeren de boventoon bij VARA-tv Schilderij opgespoord KRO-tv vult de zaterdag niet van ganser harte DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 23 HILVERSUM (GPD) - „Het le ven begint pas bij veertig. Dan heb je de start en de aanloopfa- se gehad en komt er tijd voor andere dingen. Datzelfde geldt y voor de IKON. Veertig jaar is jgeen jubileum, geen leeftijd om terug te gaan kijken maar wel iets om gepast te vieren". Televisie-directeur Wim Koole van de IKON zei dit gisteren tijdens de presentatie van het winterschema van zijn omroep. Het is tien jaar ge leden dat de omroep van de kerken (IKOR) in 1976 werd uitgebreid en de nieuwe naam IKON kreeg. Daarnaast is het precies veertig jaar geleden dat de eerste radiosig nalen van de omroep de lucht in- - gingen. De IKON zal deze verjaardagen niet met groot vertoon vieren. Wel zijn er de komende maanden enke le programma's te zien die speciaal voor deze gelegenheid werden ge maakt en houdt de omroep in okto ber een symposium over het ver schijnsel interkerkelijke omroep in Nederland. Een van die speciale program ma's wordt op 3 oktober in De Kra keling in Amsterdam opgenomen. De omroep heeft daarvoor hon derd gasten uitgenodigd om een momentopname te maken van de betekenis van geloven. Gasten als de Tweede-Kamerleden Ien Dales en Frouwke Laning, de psycho loog R. Wijngaarden, Maria ter Steeg en een aantal predikanten zullen met elkaar van gedachten wisselen op dit 'festival van gelovi- gen'. Via Nederland 2 zijn hun ge sprekken live te volgen. De programma's voor de jeugd, elke dinsdagavond op Nederland 2, zullen vanaf oktober elke maand een andere vorm van programme ring krijgen. De eerste maand staat in het teken van vier korte speel films die de IKON in nauwe sa menwerking met de Stichting voor het Kind heeft gemaakt. Die stich ting heeft ruim de helft van de pro- duktiekosten van de vier drama's op zich genomen. De verhalen zijn gebaseerd op de werkelijkheid en worden gespeeld door een menge ling van beroeps- en amateurac teurs. In november zijn vier afleverin gen van de praatshow 'Snuiters' te zien. Dit programma gaat zijn laat ste seizoen in. Als de IKON een maal zendtijd op Nederland 3 krijgt wil de omroep een nieuwe praatprogramma voor jongeren gaan maken. December en de eer ste week van januari staan in het teken van de familie Wijntak. De IKON zond deze Nederlandse serie eind vorig jaar al uit maar deze scoorde toen lage kijkcijfers omdat de NCRV op het eerste net de po pulaire Bill-Cosbyshow uitzond. In januari staan drie documen taires over jeugdcultuur in de Der de Wereld op het schema. Deze films werden gemaakt door een Deense filmer van wie de IKON eerder de documentaire 'Khomei- ny's Boys' uitzond. In februari volgt een viertal programma's over jongeren in Nederland die een ei gen draai aan hun leven hebben ge geven. Maart bevat de vijf laatste afleveringen van 'Snuiters' en april zal worden gevuld met vier co-pro- dukties over jeugdcultuur. Samen met de BBC, de maker van het BRT-programma Villa Tempo en de Zweedse omroep maakte de IKON vier programma's die als centraal thema 'Rondhangen als tijdverdrijf hebben. Spannend bestaan „De grote aandacht voor jeugd drama in het IKON-aanbod heeft bij volwassenen wel eens jaloerse IKON op de bres voor Radio 5 HILVERSUM (GPD) - De IKON is nog steeds aan het vechten om van Radio 5, de enige zender waarop deze omroep uitzendt, een beter station te maken. Radiodirecteur Barend de Ronden vertel de gisteren, dat hem is gebleken dat andere omroepen Radio 5 niet zo belangrijk meer vinden en dat de ontwikkeling van de zender daardoor gevaar loopt. De programmacommissaris van de NOS heeft bij de start van Radio 5 een commissie in het leven geroepen die de karakteristiek van de programmering van de zender moet bewaken en die aanbe velingen moet doen om het aanbod te versterken. De Ronden: „Deze commissie heeft twee aanbevelingen gedaan. De eerste is dat de zender 's ochtends twee uur eerder zou moeten beginnen en een tweede punt is, dat de zender een horizontale programmering moet krijgen". „Alle omroepen hebben dit advies destijds toegejuicht, maar concreet is er nog niets gebeurd. Inmiddels hebben verschillende radiodirecteuren zelfs al laten weten dat ze niet bereid zijn om prioriteit te geven aan de uitbouw van Radio 5. Dat is volgens mij niet veel minder dan woordbreuk. De zender zou immers uitge bouwd moeten worden tot een volwaardig station. Pas in decem ber volgt hierover nader beraad. Volgens de IKON kan Radio 5 een kansrijke zender zijn. Naar onze mening past daar zelfs een participatie met de regionale omroepen in. De IKON blijft bereid zich daarvoor volledig in te zetten. 'Muurwerk'. Gemaakt en gedanst door Roxane Huilmand. Muziek: Walter Hus. Gezien op 24 september in het LAK-theater, Leiden. Aldaar ook vanavond. LEIDEN - Amper twee jaar als professioneel danser werken en dan in je eentje een dansvoorstel ling maken; zonder decor, met een sober lichtplan en slecht hier en daar muziek. Je moet maar durven. Die twee jaar waren voor Ro xane Huilmand genoeg om te be wijzen dat ze één van onze meest talentvolle moderne danseressen is. Al mag dat 'onze' hier rustig tussen aanhalingstekens worden gezet. Ze kreeg haar opleiding aan de Mudra school in Brussel en danst bij Rosas, de groep van Anne Teresa de Keersmaeker. Ook was ze te zien in 'Balatum' van haar Rosas-collega Michèle Anne de Mey. Geen wonder dat 'Muurwerk' is doortrokken van de esthetiek van De Keersmaeker. Tot in de kleinste details is die te herken nen: het jurkje met de contraste rende stevige schoenen, de vaak geloken ogen, de hand die door de vlammend rode haren strijkt, de tomeloze inzet en volledige overgave waarmee ze danst. Als of het publiek het geluk heeft toevallig aanwezig te zijn bij een eigenlijk strikt persoonlijke ont lading. Het LAK is voor deze voorstel ling handig omgebouwd, zedat slechts een deel van de zaal wordt gebruikt. Het speelvlak is grijs, de twee kale wanden zijn nog een tint donkerder. Die twee wanden zijn het dramatisch ge geven van de voorstelling; mu ren om op te beuken, maar ook om tegenaan te leunen. En meer dan dat: Huilmand wentelt zich er langs, stuitert er als een flip- perbal tegenop, loopt twee pas sen tegen de muur omhoog. Soms stort ze zich ter aarde of klapwiekt over de vloer, waarvan het oppervlak door de belichting allengs wordt vergroot. Ze doet dat alles met een mee dogenloze ernst. Haar rode haren raken doorweekt, maar ze geeft geen krimp. Soms, als strijkmu- ziek klinkt, worden haar bewe gingen vloeiender, al blijven haar armen en benen als weerha ken uitstaan. Dan ook is te zien dat ze niet alleen een intense, maar ook een zeer zorgvuldige danseres is. Zoals gezegd, uit 'Muurwerk' spreekt nog geen werkelijk eigen taal. De muur als symbool voor weerstand is een metafoor die al vaak is gebruikt en de opbouw laat weinig ruimte voor dramati sche contrasten. Toch slaagt Huilmand er dankzij haar uitvoe ring in de voorstelling steeds on der stroom te houden. Enkele fraaie bewegingsfrasen in dit de buut tonen dat ze als choreografe verder is dan vele anderen die al jaren bezig zijn. ARIEJAN KORTEWEG LOS ANGELES - Joan Collins, John Forsythe en Linda Evans gefotogra feerd op een feestje in Los Angeles waar aandacht werd besteed aan de honderdvijftigste aflevering van de tv-serie 'Dynasty'. Veronica brengt de serie overigens met ingang van woensdagmiddag a.s. weer op het scherm. James Conlon gaat naar Keulse opera ROTTERDAM/KEULEN (ANP/ Reuter) - De Amerikaan James Conlon, chef-dirigent van het Rot terdams Philharmonisch Orkest, is aangesteld als eerste-dirigent van de Keulse Opera. Hij zal daar met ingang van het seizoen 1989/1990 gedurende vier jaar de leiding op zich nemen. De aanstelling van de 36-jarige Conlon in Keulen hoeft niet per se te betekenen dat er een eind komt aan zijn chef-dirigentschap in Rot terdam. Een woordvoerder van het Rotterdamse orkest deelde gister avond mee dat zowel het bestuur en de directie als Conlon zelf ervan HILVERSUM (GPD) - Maar liefst tien vrouwen zullen zich in het nieuwe televisieseizoen van de VA RA met presentatie gaan bezighou den. Sonja Barend blijft de onbetwis te superster in dit gezelschap. Na vijfjaar keert zij met haar team te rug in de Amsterdamse lokatie 'De Brakke Grond'. Het toeval wil dat door de nieuwe vaste VARA-avond het praatprogramma ook nu weer 'Sonja op Maandag' genoemd kan worden. Adeline van Lier werkte al voor de VARA, maar zij gaat het nieuwe jongerenprogramma 'Adrenaline' presenteren. Het wordt maande lijks op middelbare scholen opge nomen. Steeds zullen gasten die in de belangstelling staan bij jonge ren worden ontvangen. Nieuwe gezichten in het vrou wenteam zijn Karin Bloemen en Adelheid Roosen. Zij zullen ieder een nieuw amusementsprogram ma gaan presenteren. Bloemen leidt de quiz 'Weten is Winnen' en Roosen operereert in 'De Nacht show', die naast amusement ook ruimte biedt aan informatie en ac tualiteit. Hanneke Kappen presenteert sa men met Maurice de Hond een nieuw programma, dat de simpele titel 'Het Programma' heeft meege kregen. Centraal hierin staat infor matie over de computer. Marjolijn Uitzinger, Ati Dijckmeester en Dieuwertje Blok zijn ingehuurd voor het nieuwe programma 'Drie Vrouwen', een gevarieerd informa tief magazine. Overigens blijft Dieuwertje Blok ook haar 'Film Videonieuws' presenteren. 'Een wereld van verschil' is de ti tel van een nieuw programma waarin Els Bonger en Dineke Kok worden bijgestaan door Hans Emans en Hans Polak. Hierin wor den spraakmakende thema's aan de orde gesteld. Nieuw in het tv-aanbod is ook een programma, waarin volgelin gen van bekende vaderlandse ster ren strijden om de titel 'Superfan'. Het gebeurt met een maandelijkse frequentie en in de eerste uitzen ding op 11 oktober draait alles om zanger Gerard Joling. Voor de laatste dagen van het jaar heeft de VARA de musical 'De zoon van Louis Davids', de rock opera 'Ik Jan Cremer' en 'Jenny Arean' óp het schema staan. Op de vaste maandagmiddag en -avond wordt een fiks aantal speel films vertoond. Een kleine greep: 'De Illusionist' (met o.a. Freek de Jonge), 'Satyricon' (Fellini) en drie films van Woody Allen ('Love and Death', 'Interiors' en 'Manhattan'. Op het terrein van de buitenland se dramaseries heeft de VARA het oog laten vallen op maar liefst vijf Britse produkties. Het meest spec taculair is het verwerven van de rechten van de BBC-serie 'Easten- ders' over het leven in een Lon- dens volksbuurt. In Groot-Brittan- niê wedijvert 'Eastenders' met 'Co ronation Street' om de hoogste kijkcijfers van het land. J ames Conlon (foto pr overtuigd zijn dat de dirigent zijn werkzaamheden in Rotterdam kan voortzetten. Over de „door alle par tijen wenselijk geachte" verlen ging van Conlon's huidige verbin tenis in Rotterdam zijn overigens nog onderhandelingen gaande. Die verbintenis loopt tot 1 september 1988. Conlon volgt in Keulen de Brit Sir John Pritchard op, die de Keul se Opera sedert 1978 aanvoerde. Pritchard, die 65 jaar is, vertrekt op eigen verzoek, maar hij zal tot 1993 gastdirigent blijven. Conlon maakte in 1974 zijn de buut met het New York Philhar monic Orchestra. Sinds 1983 is hij muzikaal leider van het Rotter dams Philharmonisch Orkest. AMSTERDAM (ANP) - De politie van Amsterdam heeft twee man nen uit de hoofdstad gearresteerd die in het bez,it waren van een in 1980 gestolen schilderij van Eeck- hout, een leerling van Rembrandt. Het bijzondere aan het schilderij, 'Christus en de overspelige vrouw' geheten, is dat de mantel van één van de afgebeelde figuren door de meester zelf is geschilderd. Het kunstwerk zou volgens de woord voerder zelfs in de Verenigde Sta ten een bedrag van een miljoen gulden opbrengen. De politie kwam het schilderij op het spoor, nadat ze informatie had gekregen dat er een transactie mee zou gebeuren. Daarop werd een onderzoek verricht in een woning aan de Vechtstraat in Amsterdam. Daar werden zowel het gestolen kunstwerk als de twee 'verkopers', de 57-jarige S.H.P. en de 74-jarige G.V. aangetroffen. Of het tweetal ook bij de diefstal van het schilde rij betrokken is geweest, wordt nog onderzocht. Wim Koole: 'Ook voor de IKON begint het leven bij veertig' reacties opgeroepen", aldus Wim Koole. Volgens de televisie-direc teur was dat voor de IKON aanlei ding ook eens tijd te bestéden aan de conflicten, spanningen en con frontaties waarmee de oudere ge neraties te kampen hebben. De se rie 'Een spannend bestaan' is daar een produkt van. Deze zevendelige reeks bevat veel kenmerken van de dramaprogramma's voor de jeugd als de grote herkenbaarheid door dat het drama is gebaseerd op ware gebeurtenissen en geeft het pro gramma de mensen moed. 'Een spannend bestaan' biedt een blik in de geschiedenis en de verhoudingen van de familie Lie- vense. Hun verhaal is gebaseerd op de verhalen van tien Nederlandse families. Mary Michon en Ruud Schuitemaker verwerkten de ge beurtenissen in die families tot een script dat alle amateur-acteurs die in de serie te zien zijn kregen. Het programma heeft de vorm van een talk-show. Presentatrice Fiolet Valkenburg sprak bij de verschil lende familieleden thuis over een bepaald onderwerp. In de studio worden die gesprekjes vertoond terwijl de hele familie aanwezig is en dan volgt er een soort eindge sprek. De acteurs hadden geen tekst. Ze leefden zich zo in in hun rol dat hun improviseren zeer natuurlijk overkomt. Een journalistiek ver slag van een familie die niet be staat maar levensecht gespeeld wordt. De serie is openhartig, in tiem en heel persoonlijk. Omdat het in maart 1987 vijfjaar geleden is dat de vier IKON-jour- nalisten in El Salvador werden ver moord zijn in die maand vier pro gramma's te zien die gaan over journalisten en hun werk in ge vaarlijke gebieden op de wereld. Onderwerpen als journalisten in conflictsituaties en de wisselwer king tussen media en noodgebie- den komen aan de orde. De actuali teitenrubriek Kenmerk blijft in de bekende vorm bestaan evenals Wilde Ganzen eri het onlangs be gonnen programma 'Daar sta ik voor' waarin bekende mensen over hun geloof praten. DEN HAAG (GPD) - Het voortbe staan van de populaire Nederland se band Roberto Jacketti The Scooters komt ernstig in gevaar, indien zanger Erik van der Hoff geen vrijstelling krijgt van militai re dienst. Van der Hoff en zijn pla tenmaatschappij CNR hebben dat via hun advocaat betoogd voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Roberto Jacketti, alias Erik van der Hoff, kreeg na het voltooien van zijn opleiding aan de Grafische School een oproep om volgend jaar maart de wapenrok aan te trekken. De Amsterdammer bleek geen vrij stelling te kunnen krijgen, een be sluit waartegen hij in beroep ging bij de Kroon. „Ik heb principieel él iets tegen de dienstplicht", aldus de frontman van The Scooters, „mocht ik in hoger beroep geen vrijstelling krijgen, dan moet ik maar zien er op een andere manier onderuit te komen". Volgens de popmuzikant en zijn platenmaatschappij zullen optre dens, radio-en tv-presentaties als mede tournees in het buitenland praktisch onmogelijk worden, als Van der Hoff onder de wapenen moet komen. Optimistisch is men in het kamp van de Scooters voor alsnog niet. Probleem is namelijk ,dat het op dit moment nauwelijks aantoonbaar is welke optredens en verplichtingen de groep medio vol gend jaar heeft. Ook andere be roepsgroepen, zoals profvoetbal lers, krijgen op grond van hun werk geen vrijstelling. Filmrol voor Derek de Lint UTRECHT (GPD) - Derek de Lint staat over twee weken in Genève voor de camera met een grote rol in de film The Unbearable Lightness Of Being. Het wereldberoemde boek van Milan Kundera wordt verfilmd door Phil Kauffman, die vier Oscars won met zijn vorige film The Right Stuff. De produktie is in handen van Saul Saentz wiens vorige film het immens succesrijke Amadeus (zeven Oscars) geweest De eigenlijke hoofdrol wordt ge speeld door de Britse acteur Daniel Day Lewis, die recentelijk is door gebroken via hoofdrollen in My Beautiful Laundrette en A Room With A View. Vrouwen presenteren VARA-televisieprogramma's: v.l.n.r. Astrid Joosten, Hanneke Kappen, Adeline van Lier, Adelheid Roosen, Ati Dijkmeester, Dieuwertje Blok, Marjolein Uitzinger, Karin Bloemen, Elles Berger en Sonja Barend. «fotoGPD» HILVERSUM (GPD) - De KRO biedt de kijker in het nieuwe win terseizoen, dat volgende week be gint, op de vaste zaterdag niet al leen amusement maar ook pro gramma's met informatie en bezin ning. zaterdag is traditioneel een dag waarop veel mensen op de televisie een grote portie amusement ver wachten. e KRO was dan ook hele maal niet gelukkig, toen deze om roep enige maanden geleden bij de vaststelling van het nieuwe zend- schema als vaste dag de zaterdag kreeg toegewezen. Het brengen van amusement kost veel geld en daaraan heeft de KRO gebrek na het vieren van het 60-jarig jubi leum vorig jaar. Pogingen om on der de zaterdag uit te komen, lie pen echter op niets uit. Opvallend in het winterprogram- ma-overzicht is de plek van KRO's actualiteitenrubriek 'Brandpunt'. Net als vorig seizoen gaat dit pro gramma aan het eind van de mid dag de lucht in, in plaats van in de loop van de avond. Volgens de KRO bleken de ervaringen vorig seizoen zo gunstig, dat besloten is het experiment voort te zetten. 'Brandpunt-Zaterdageditie' (van 17.40 tot 19.00 uur) gaat veel aan dacht besteden aan manifestaties en politieke congressen, die tradi- In november staat de zesdelige televisieserie 'Lord Mountbatten, de laatste onderkoning' op het pro gramma. De in 1979 bij een aanslag van de Noordierse IRA omgeko men Lord Louis Mountbatten was de laatste verpersoonlijking van het Britse gezag. Over hem gaat de serie, die vol zit met beelden van koloniale pracht en praal, maar ook van armoede en onlusten. Voor de kinderen zendt de KRO elke zaterdagmiddag een speciaal voor hen gemaakte aflevering van de tekenfilmserie 'Muppet Baby's' uit. Hierin komen alle bekende Muppets terug als peuter, maar wel met de hun kenmerkende eigen schappen. De Muppet Baby's bren gen hun tijd door in een kinderka mer waar zuster Nanny de scepter zwaait. 'Klassewerk', waarin twee klas sen van de basisschool en hun leer krachten het tegen elkaar opne men, gaat het elfde seizoen in. Nieuw is het onderdeel computer- werk, waarin het omgaan met com puters wordt getest. 'De Band' is de naam van een nieuwe zesdelige jeugdserie, die de KRO volgend jaar gaat uitzenden. De serie, geschreven door Marjan Berk, is gebaseerd op de t gen van de popgroep ITM. tioneel op zaterdag plaatsvinden. Er is ook ruimte voor consumen teninformatie en sport. Eenmaal in de vier weken vervalt 'Brandpunt' om plaats te maken voor 'Brand punt in de markt'. Ook eenmaal in de maand kijkt Aad van den Heuvel in 'Gedane za ken' terug op het nieuws. Het ac cent zal in de nieuwe reeks van ne gen uitzendingen liggen op de rol van de media. Volgens Van den Heuvel „een braakliggend terrein, dat door niemand wordt opge pakt". Voor wat betreft het amusement, begint de KRO op 4 oktober met een vierdelige televisiebewerking van de bioscoopfilm Ciske de Rat met Danny de Munk in de titelrol. Na het ontroerende relaas van Cis ke, is er volop spanning te beleven in 'Het mysterie van de zwarte to ren'. De hoofdrol in deze zesdelige serie'wordt gespeeld door Scot land Yard-detective Adam Dalgliesh. Laat op de zaterdagavond (vanaf 23.15 uur) is het griezelen geblazen met Alfred Hitchcock. De KRO heeft 26 afleveringen aangekocht van 'Alfred Hitchcock presen teert...'. 'Yes minister' is de titel van een comedy-serie, die de KRO dit na jaar gaat uitzenden. De serie speelt Aad van den Heuvel: terugblik op het nieuws. (foto gpd) zich af in het machtscentrum van de Engelse politiek. De serie laat zien hoe de 'hoge dames en heren' ieder op hun eigen manier de macht proberen te krijgen en te houden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23