U kent het gezegde: vissers en schieters ziin sodemieters' College Katwijk bezorgd over hoogte van schoolverzuim Openlucht-zwembaden redelijk tevreden over zomerseizoen In Hillegom festival voor creatieve gehandicapten Hengelaars kritiseren nota Nieuwkoopse plassen In Keukenhof liggen 6 miljoen bollen klaar DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 PAGINA 17 STREEK - De openlucht zwembaden in de streek hebben over het algemeen een redelijk goed seizoen achter de rug. In het inmid dels afgesloten zomersei zoen, dat duurde van mei tot september, hebben meer mensen een duik in het wa ter van de openlucht-baden genomen dan in 1985. De stijging van het aantal re creatieve zwemmers was in Katwijk het grootst. Het Sportfondsenbad telde maar liefst 45.000 bezoekers meer dan in het vorige sei zoen. Dit seizoen brachten ongeveer 163.000 recreatieve zwemmers een bezoek aan het Katwijkse buiten bad dat overigens bij slecht weer kan worden overdekt. Ondanks de toegenomen belangstelling voor de buitenbaden en de spectaculaire stijging van het zwembadbezoek in Katwijk staan de meeste zwem baddirecteuren echter niet te jui chen. "Ondanks het mooie weer aan het begin van de zomer en het grote aantal mensen dat daardoor op de zwembaden afkwam, is het toch niet het geweldige jaar gewor den waar wij aanvankelijk op had den gehoopt", zegt een woordvoer der van het Bollenbad in Noord- wijk. Bij zwembad Wasbeek in Sas- senheim is eenzelfde geluid te ho ren. "Het was iets beter dan vorig jaar, maar het is al met al toch een beetje tegengevallen", aldus een woordvoerder van het open-lucht- bad. Hij wordt daarin bijgevallen door directeur W.J.P Janssen van 't Waterbos in Rijnsburg. "Veel mensen denken dat het voor ons een mooie zomer is geweest, maar dat is slechts schijn, want eigenlijk is het alleen eind juni en begin juli tweëenhalve week goed weer ge weest". Bar en boos Op alle andere dagen was het volgens Janssen over het algemeen bar en boos met het weer. "Was er zon, dan was er ook een koude har de wind. Was er geen wind en wel een hoge temperatuur, dan was er weer geen zon. Daardoor is de zo mer voor de buitenbaden niet be paald aantrekkelijk geweest", moppert Janssen. Bij zwembad 't Waterbos in Rijnsburg nam het Het zwembad De Miereweide in Katwijk heeft dit zomerseizoen beduidend meer bezoekers getrokken dan in de zomer van 1985. aantal recreatieve baders deson danks toe van 61.341 in 1985 to 67.489 dit seizoen. Hoewel de leiding van het Bol lenbad in Noordwijk het aantal be zoekers ook vindt tegenvallen, toch optimisme dat de cijfers zoals die in de begroting voor dit jaa zijn opgenomen worden gehaald "We rekenen erop dat het tegenval lende aantal verkochte abonne menten min of meer is gecompen seerd door de verkoop van tienba- denkaarten", aldus de woordvoer der van het Bollenbad. De oorzaak van het geringere aantal verkochte abonnementen is volgens de woordvoerder het (foto Wim Dijkman) slechte weer in april. "Toen wij met de verkoop van de abonne menten begonnen lag er sneeuw en dat is niet bevordelijk voor de ver koop van abonnementen voor een openluchtbad", aldus de zwem bad-medewerker. HILLEGOM - In het zalencom plex Treslong in Hillegom wordt zaterdag 27 september een festival georganiseerd voor creatieve ge handicapten. Het evenement is een inmiddels jaarlijks terugkerend initiatief van de stichting kunst met gehandicapten Nederland. Behalve exposities, workshops en voorstellingen van gehandicap ten, zullen ook valide mensen op het festival hun prestaties tonen. In Treslong zal daartoe nagenoeg alle beschikbare ruimte worden benut. Zo zijn er onder meer diver se kraampjes opgesteld en zal in de grote zaal een aantal uitvoeringen worden gegeven. Onder de groepen die zullen op treden bevindt zich ook de Kat wijkse rolstoeldansclub 'De dan sende Wielen'. Verder zal ook de violist Herman Krebbers tijdens de manifestatie aanwezig zijn. Het fes tival begint 's morgens tien uur en eindigt 's middags om half zes. De doelstelling van het festival is vooral het wekken van belangstel ling voor voor de creatieve presta ties van mensen met een handicap, voor wie het in de regel veel moei lijker is om 'de buitenwereld' te be reiken dan voor mensen zonder handicap. "Hierdoor raken gehan- ten tv-circuit val ook op interesse van instellin gen die bereid zijn om door gehan dicapten uitgevoerde creatieve projecten (zoals aan dans, theater, muziek en fotografie) financieel te steunen. Maar de stichting acht het ook van belang dat er jaarlijks een ontmoetingspunt is waar gehandi capte en niet-gehandicapte met el kaar kunnen praten over kunst. Het festival is overigens niet uniek in de wereld, het bouwt voort op soortgelijke evenementen die ook elders worden gehouden, zoals in de Verenigde Staten, waar onder de naam 'Very Special Art Festival' iets dergelijks wordt geor ganiseerd. Om 10.00 uur wordt zaterdag het programma worden ingeluid door de Gurkenland Boys uit Düssel- dorf. Om 10.30 uur zal vervolgens de voorzitter van de stichting, H.J. Hergarden een welkomswoord uit spreken, waarna burgemeester J. Hermans van Hillegom de officiële ODening zal verrichten. Pierre Huyskens treedt op als ceremonie meester. Om niets te hoeven missen van I de diverse exposities, voorstellin gen en workshops zal het mogelijk zijn om door middel van een geslo- i ander steeds dicapten vaak in een isolement bij te volgen. In de tuinzaal zullen te- hun creativi- vens diverse films worden teit", aldus de organiserende stich ting. De stichting mikt met het festi- toond over de verschillende moge lijkheden die er zijn op het gebied van kunst voor gehandicapten. Doeltreffender optreden noodzakelijk geacht KATWIJK - Burgemeester ambtenaren, dat de gemeente bjj en wethouders van Katwijk maken zich ernstig zorgen over het schoolverzuim in het eigen beleidsplan wil gebrui- ken. Over de naleving van de leer plichtwet is in Katwijk de afgelo- de kustplaats. Ook over de pen jaren vooral achter gesloten wijze waarop dat verzuim deuren gesproken Zo wordt een door de scholen wordt gere- gistreerd is het college niet steeds als vertrouwelijk be- tevreden. Om in de toe- schouwd. De bespreking van deze komst doeltreffender te note had vorig jaar plaats tijdens kunnen optreden tegen het iSSSS'6 schoolverzuim in Katwijk, willen B en W nu een be leidsnota over de naleving van de Leerplichtwet op stellen. Het college is van mening dat de schoolleiders in de kustplaats, maar ook hun collega's uit de re gio, de relevante gegevens over het schoolverzuim door Katwijkse jon geren niet of in elk geval veel te laat aan de gemeente doorgeven. Daardoor is het volgens B en W on mogelijk een volledig en betrouw baar beeld te krijgen van de aard en de omvang van het schoolver zuim in de kustplaats. Percentage Uit cijfers over het schooljaar '84/ '85, de meest recente waarover de gemeente beschikt, blijkt dat 2,7 procent (185 leerlingen) van de 7470 leerplichtige jongeren in Kat wijk geregeld spijbelt. Het gaat hier om het zogenaamde relatieve schoolverzuim. Volgens dezelfde cijfers gaan 21 leerplichtige jonge ren helemaal niet naar school. Ver reweg de meeste leerlingen (162) die voorkomen in de categorie rela tief schoolverzuim zijn afkomstig uit het voortgezet onderwijs. ze een baantje hebben gevonden en dan zie je ze vaak niet meer op school terug". Conrector H. Drenth van het Pie- ter Groen College zegt dat zijn school alleen het structurele ver zuim doorgeeft aan de leerplicht ambtenaar. "Als wy echt de indruk hebben dat iemand de Leerplicht wet ontduikt, nemen wij contact op met de gemeente", zegt hij. "Dat gebeurt niet als leerlingen af en toe een lesuur wegblijven. Dat zou de staatssecretaris van onder wijs misschien wel willen, maar voor de scholen is dat onbegonnen werk". NIEUWKOOP - De vissersver eniging Nieuwkoop en Noorden heeft ongezouten kritiek gele verd op het recreatie-onderzoek in het kader van het instandhou dingsplan voor het plassenge- bied. Althans waar het het hoofd stuk over de sportvisserij betreft. Voorzitter A. Bloos en secreta ris W.F. Verschuur hadden zowel over de vorm als de inhoud van het hoofdstuk te klagen tijdens de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening. "Wij zijn handiger met de boetnaald dan met de pen", gaf Verschuur toe, "maar dit rapport barst van de on-Nederlandse woorden die wij moeten opzoeken. Is het echt niet mogelijk dat hier begrijpe lijk Nederlands wordt gespro ken". "Er staan verder veel dingen in die onjuist zijn. De politie ver klaart dat er weinig wordt ge stroopt. Dat lijkt alleen maar zo omdat wij het verwoesten en ste len van netten dikwijls niet meer aangeven. De politie doet er toch niets aan. Ze zouden bij overtre dingen de boot in beslag moeten Burgemeester T.R. Seinstra wees erop dat men inderdaad in incidentele gevallen weinig kan doen en gaf de vissers de raad zelf de gegevens over diefstal en dergelijke bij te houden. Ver schuur: "We hebben al jaren for mulieren waarop alles ingevuld kan worden. Maar u kent het ge zegde 'vissers en schieters zijn sodemieters'sHet zijn grote indi vidualisten. We spelen met de ge dachte om een brigade tegen het stropen te vormen". Seinstra vond dit een slecht idee en herin nerde aan het jaar 1939. Toen na men de vissers het heft in han den en dat leidde tot verminking. Bloos had kritiek op de opmer king in het rapport dat sportvis sers de fauna verstoren. Hij weet dit meer aan de surfers, de kano vaarders en de machines langs de weg. En zeker aan de motor boten die de spoelbagger om hoog halen. Het was de PvdA'er A.H.M. Brouwer opgevallen dat slechts zeven procent van de visvergun ningen door Nieuwkopers wor den aangevraagd, de rest door niet-Nieuwkopers. "Vissen ze dan niet of doen ze het zonder vergunning?", wilde hij weten. Verschuur vermoedde dat het aantal zwart vissers vrij groot was, maar kon geen verklaring geven voor het geringe aantal aanvragen uit de gemeente zelf. Als er begaanbaar ijs ligt, wordt er vrij intensief op snoek gevist. Zowel het bijthakken als het meenemen van snoek is ver boden. Beide verboden worden echter regelmatig overtreden. De vissersvereniging gaat het ijs- hakken actief tegen, maar klaagt dat ze hierbij weinig hulp van de politie krijgt. Seinstra wees erop dat juist tijdens de vorstperiode de politie het extra druk heeft met het regelen van het verkeer op het droge. De scholen zijn volgens de Leer plichtwet 1969 en de Leerplichtbe schikking 1985 verplicht de cijfers van het verzuim aan de gemeente door te geven. De administratie van de scholen vormt het basisma teriaal voor de gemeentelijke con trole op de naleving van de Leer plichtwet. Bij de opstelling Het verzuimpercentage in Kat wijk is vergeleken met gemeenten van gelijke grootte aan de hoge kant. Een reden daarvoor kan vol gens een woordvoerster van de ge meente echter zijn dat de registra tie van het verzuim in andere ge meenten nog meer te wensen over laat dan in de kustplaats. De aanpak van het schoolver zuim moet volgens de gemeente niet het karakter dragen van justi- de beieids- titeel optreden, maar worden inge- nota over deze materie moet vol- past binnen de maatschappelijke gens het college dan ook worden samengewerkt met de ver tegenwoordigers van het onder wijs. Nog niet bekend is binnen zorg. Met een goede opvang en be geleiding moet worden voorkomen dat kinderen in het onderwijs 'vastlopen'. Of dat ook betekent welke termijn de nota, waarvan de dat de naleving van de Leerplicht- opstelling in de gemeentebegro ting 1987 wordt aangekondigd, wet in de kustplaats onderdeel gaat wezenlijk de Katwijkse gemeenteraad wordt jeugdbeleid, valt volgens de ver- aangeboden. Het wachten antwoordelijke wethouder W. lopig nog op een landelijk rapport der Plas nog niet te zeggen. "Het m de vereniging van leerplicht- heeft daarmee natuurlijk wel be paalde raakvlakken", meent hij, "maar op dit moment is voor ons nog niet duidelijk hoever we met die zorg moeten gaan. Een duide lijk standpunt daaromtrent ver wacht ik pas als we daadwerkelijk met het opstellen van de beleids nota bezig zijn". In Nieuwkoop annen voor pl opvang van ongeneeslijken NIEUWKOOP - In Nieuwkoop is i stichting in oprichting die zich gaat beraden gelijkheid Contact Het verwijt van het Katwijkse college dat het onderwijs het schoolverzuim vaak te laat aan de gemeente doorgeeft ("er wordt te lang geprobeerd om de problemen in eigen huis op te lossen"), wordt opvangmo- door vertegenwoordigers van het ongeneeslijk voortgezet onderwijs in Katwijk ken. Deze mededeling deed wet- niet gedeeld. Een woordvoerder de Christelijke Technische School benadrukt dat er op zijn school een bijna optimale registra tie van het schoolverzuim plaats heeft en dat er maandelijks contact de bedoeling dat deze js met de leerplicht-ambtenaar. houder A.A. van der Most gister avond tijdens de vergadering welzijn. Het ligt stichting in de Rietlanden enige nog te bouwen huizen koopt en daar een opvang creëert voor zie ken die hun laatste levensmaanden niet thuis of in een ziekenhuis kun nen doorbrengen. Hiervoor is een nauwe samenwerking tussen art sen, kruisverenigingen en vrijwilli gers vereist. Met deze vorm van verpleging heeft men in de Verenigde Staten en Engeland goede ervaringen. Van der Most zei dat de gemeente geenszins afwijzend staat tegen over de plannen van deze stichting. Op een verzoek om de huizen mei gemeentegarantie te kopen zal daarom positief worden gerea geerd. Ook adjunct-directeur J. Zwitser van de Juliana Mavo spreekt van een 'sluitend systeem' waarmee de school het verzuim registreert. Wel geeft hij toe dat het in probleemge vallen voorkomt dat de school eerst zelf probeert een oplossing te zoeken. "Dat is niet alleen voor de school, maar ook voor de leerling plezierig. Lukt dat niet, dan kan je inderdaad weieens het verwijt krij gen dat de leerplichtambtenaar te laat wordt ingeschakeld", aldus Zwitser. Geregeld schoolverzuim komt volgens Zwitser op de mavo vooral voor bij 15-jarige leerlingen die overwegen met de opleiding te stoppen. "Tegen het eind van het schooljaar gebeurt het dan wel dat In de Lissese Keukenhof staat een periode van zeer hard werken voor de deur. Vanaf volgende week wor den in de bloementuin met de hand rond de zes miljoen bloembollen geplant. "Een enorme klus die ongeveer zes weken gaat duren", aldus tuinarchitect Henk Kos ter. Aan het planten zullen 30 Keukenhof-medewerkers de handen meer dan vol hebben. Het is een karwei waarbij de dui zenden bezoekers aan de Keu- kenhof in het vooijaar vrijwel nooit stilstaan. Aandacht is er dan slechts voor het fleurige re sultaat. "Maar de mensen heb ben er over het algemeen geen idee van wat er in het gesloten seizoen in de- Keukenhof ge beurt", aldus Koster. Al meteen nadat de laatste be zoekers deze lente waren ver trokken is in De Keukenhof met het rooien van de bollen begon nen. Dat gebeurde voor ongeveer de helft met behulp van machi nes, maar de resterende drie mil joen bollen en bolletjes moesten met de hand uit de grond worden gehaald. Dit omdat de vele hoek jes en perkjes moeilijk met een rooimachine te bewerken zijn. Vervolgens zijn de tuinen ge spit. Ook hier vrijwel hetzelfde verhaal. Zpstig procent van het voormalige bos wordt machinaal gespit, de rest van de tuinen en perken wordt met de spade ge daan. Daarna zijn de 'bedden' waarin de bollen vanaf volgende week een plaatsje krijgen, plantklaar gemaakt. Het planten van de bollen is geen simpele zaak. Tuinarchitect Koster heeft de afgelopen zomer voor de ongeveer 100 inzenders van Keukenhof weer nieuwe ont werpen voor het komende sei zoen gemaakt. Als de inzender met het ontwerp akkoord gaat, wordt er een definitieve tekening vervaardigd. Aan de hand daar van gaan de bollen straks de grond in. De tuinmedewerkers leggen de patronen eerst op het 'bed' uit waarna de bollen wor den geplant. Daarbij wordt er op gelet dat bollen die eerst bloeien ook het eerst de grond in gaan. Na het planten van de bollen worden de bedden afgedekt met compost. Alleen de hyacinten krijgen een speciale behande ling. Omdat die bolbloem nogal gevoelig is voor extreme kou, gaat daar een laag turfmolm overheen. Koster schat dat de werkzaamheden begin januari zullen zijn afgerond. Als de weersomstandigheden het toela ten, wordt er in die periode ook gras gezaaid. Koster schat dat daarvoor zo rond de 4500 kilo zaad wordt gebruikt. Volgens Koster zou een Keu kenhof-tentoonstelling zonder de inbreng van de mensen uit het bloembollenvak niet mogelijk zijn. Veel van de inzenders - die de bollen jaarlijks gratis leveren - zijn al vanaf het begin bij De Keukenhof betrokken. "Namen zoals Van Waveren, Lefeber, Van Zanten, Frijlink, Van de Wereld en Van Grieken kom je al die tijd al tegen. Daardoor merk je dat het 'vak' veel waardering heeft voor wat er hier gebeurt", zegt Koster. Dat betekent ook dat nieuwe inzenders met grote moeite slechts een plaatsje kunnen vin den in de tuin. Velen moeten dan ook wachten tot het moment aanbreekt dat er iemand door een of andere reden afhaékt. Zoals ieder jaar heeft Koster ook weer het een en ander ver nieuwd in de tuin. De vorig jaar nieuw opgenomen wildwater- tuin wordt vergroot. Naast de Nederlandse, Duitse, Franse en Engelse tuin zal volgend jaar ook een Amerikaanse tuin te zien. "Die verschillende tuinen spre ken onze bezoekers erg aan. De tuinen zijn kleinschalig en thuis in eigen land betrekkelijk een voudig na te maken. In De Keu kenhof zijn informatiefolders verkrijgbaar zodat ze thuis nog eens op hun gemak kunnen doorlezen wat ze moeten doen om iets dergelijks ook achter of voor hun huis te krijgen", zegt Koster. Dc Amerikaanse tuin wordt zo als gebruikelijk in de Verenigde Staten, royaal opgezet. Met een barbecue, een terras en een wa terpartij. Ook wat de keuze van de bolbloemen betreft is reke ning gehouden met wat de Ame rikanen willen: felle kleuren. Dit in tegenstelling bijvoorbeeld'tot de Engelsen die liever een tuin zien met lieve kleine bloemetjes. Koster: "Zo heeft ieder zijn voor keur en dat is bij ons te zien". Trots is Koster op de inzending van Hortus Bolborum uit Lim- men. Dit is een vereniging van bloembollenkwekers die zich sinds 1935 inspant om oude soor ten bolbloemen in stand te hou den. Die inspanningen werpen vruchten af. Zo zijn straks in Keukenhof bijvoorbeeld de tul pen 'Due van Tol' uit 1620 en 'Lac van Rijn' uit diezelfde perio de te zien. Over de vele variëtei ten vertelt Koster dat alleen al wat tulpen betreft er zo'n kleine 2000 verschillende tulpen te zien zullen zijn. Naast bijvoorbeeld rond de 1000 soorten narcissen. "Elk jaar komen er weer nieuwe sortimenten bij. En wij laten in De Keukenhof graag zien dat het 'vak' niet stilzit". KEES VAN KUILENBURG A la carte Nederland wordt in het buiten land nog vaak afgeschilderd als het land van de tulpen. Hoewel er jaarlijks heel wat tulpebollen de grens over gaan, is dit beeld toch niet helemaal reëel. Slechts 1,7 miljard van de 8 miljard bol len die jaarlijks worden geëxpor teerd, zijn tulpebollen. De tulp geniet echter van alle bolsoorten in het buitenland wèl de grootste bekendheid. Narcissen, crocussen en hya cinten zijn veel minder bekend om nog maar niet te spreken over blauwe druifjes, sneeuwklokjes en andere kleine bolgewassen. Om de kennis en daarmee de verkoop van de bol len in het buitenland wat op te vijzelen, begint het Internatio naal Bloemenbollen Centrum (IBC) volgend jaar met een recla- mecampgange in het buitenland. Onder het motto 'Tuin la carte' wordt aan de consument duide lijk gemaakt dat bollen in elke tuin passen. Bij tuincentra en bloemenwin kels worden posters opgehangen waarop voor drie tuinen van ver schillende grootte een voorbeeld van beplanting met bollen wordt gegeven. Er wordt de consument op de posters zelfs voorgerekend hoeveel bollen van welke soort nodig zyn om een tuin van een bepaalde afmeting leuk te be planten. Tegelijkertijd met de 'Tuin a la carte'-campagne zal er door mid del van posters aandacht worden gevraagd voor het zogenaamde bijgoed, de minder bekende bol- en knolgewassen. Tuinarchitect H. Koster: "Enor- ne taak". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17