Nederland zet traditie voort Ajax hecht geen waarde aan zege 'Eerste stap op weg naar titel' nutsspaarbanks IJsland koel naar gelijkspel Succesvolle inhaalrace van Karpov Tafeltemtisteam in problemen Duel tegen Roda levert terecht geen winnaar op 'Nieuw' West-Duitsland klopt Denemarken Glorieuze terugkeer Schuster en Archibald DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 PSV periodekampioen EINDHOVEN (GPD) - PSV is pe riodekampioen, ofschoon de Eind- hovense ploeg gedurende deze pe riode zeker niet als een kampioen voetbalde. Ook de 3-0-winst gister avond tegen VW deed aan die constatering weinig af. Een moei zame zege, die veel meer het ge volg was van VW's machteloos heid dan van sprankelend spel van de thuisploeg. „Toch beschouw ik dit als de eerste stap op weg naar de titel", probeerde PSV-trainer Guus Hiddink de periodetitel eni ge glans te geven. „Over de waarde van zo'n titel kun je uiteraard discussiëren", ver volgde Hiddink, „maar als prof moetje pakken wat er te pakken is. LENINGRAD (DPA) - Anatoli Karpov is bezig een ongehoorde krachtsinspanning te leveren. De oud-wereldkampioen, aan wiens uithoudingsvermogen bij vorige tweekampen werd getwijfeld, is doende een achterstand van drie punten tegen de huidige wereld kampioen Gari Kasparov geheel in te lopen. De negentiende partij werd gisteren na briljant spel van de uitdager afgebroken in een lo per-paard eindspel waarbij de met wit spelende Karpov een pion meer heeft en de betere stelling. Partij: wit: Karpov; zwart: Kasparov. Gruenfeld-lndisch 1. d2-d4 Pb8-fl5,2. c2-c4 g7-g6,3. Pbl-c3 d7- d5, 4. Pgl-f3 Lf8-g7, 5. Ddl-b3 d5xc4, 6. Db3xc4 0-0,7. e2-e4 Pb8-a6,8. Lfl-e2 c7-c5, 9. d4-d5 e7-c6,10. 0-0 e6xd5,11. e4xd5 Lc8- f5, 12. Lcl-f4 Tf8-e€, 13. Tal-dl Pf6-e4, 14. Pc3-b5 Dd8-f6. 15. Le2-d3 Pa6-b4, 16. P65- c7 Pb4xd3, 17. Pc7xe8 Ta8-e8, 18. Dc4xd3 Dfl>xb2, 19. Tdl-el Db2-b4, 20. Pf3-d2 Db4- a4, 21. Dd3-c4 Da4xc4, 22. Pd2xc4 Lg7-c3, 23. Pc4-d2 Lc3xd2, 24. Lf4xd2 Lf5-d7, 25. Ld2-f4 Ld7-b5, 26. f2-f3 g6-g5, 27. Lf4xg5 Lb5xfl, 28. Kglxfl Pe4-d6, 29. Lg5-e7 Pd6- c8, 30. Le7xc5 Te8-d8, 31. Tel-e5 f7-16, 32. Pe7-c6, 37. Kfl-e2 Kg8-f7, 38. Ke2-d3 Kf7- e6,39. Kd3-c4 Pc6-e5+, 40. Kc4-d4 Pe5-c6+, wit gaf zyn 41ste zet onder couvert af. Stand^ afgebroken party: wit: (Karpov): Dit kampioenschap onze bagage mee naar het eind van de rit. Daar, tijdens de afrekening, zal de waarde ervan voor PSV dui delijk zijn". Wat nu echter al duidelijk is, werd tegen VW wederom beves tigd. Uitgerekend tegen het elftal dat dit seizoen dienst doet als op leidingsschool voor het overschot van talentvolle jeugdige PSV'ers. Dat talent kwam er alleen bij Bert Verhagen uit; Frank Berghuis, te gen FC Groningen in een hoofdrol, kwam er tegen Eric Gerets niet aan te pas. Van meet af aan dicteerde de thuisploeg het spel, maar veel verder dan de ruimte die VW liet, kwam de titelhouder niet. „We hadden in de eerste fase af stand moeten nemen. Dat gebeur de niet, daarom was het zaak rustig af te wachten tot de mogelijkheid tot scoren zich zou voordoen. We kunnen afwachten, want we heb ben een achterhoede die niets weg geeft", meende Hiddink. Het geduld van de Eindhovense aanhang (19.000) werd echter veel te lang op de proef gesteld. Het stug achteruitvoetballende VW was niet naar Eindhoven gekomen om te laten zien waartoe het bij voorbeeld afgelopen zaterdag te gen Groningen wèl in staat was. De Noordlimburgers was er alles aan gelegen de score zo lang mogelijk dubbelblank te houden. Een tac tiek, uitgestippeld door ex-PSV- trainer Jan Reker, gebaseerd op de wetenschap dat zijn vroegere broodheer naarmate de score zou uitblijven meer en meer tegen zich zelf zou gaan spelen. „We hoopten", aldus Reker, „dat we de rust zouden halen zonder te gentreffer. PSV zou dan na de her vatting onder tijddruk moeten spe len. Dat had voor ons de zaak kun nen vergemakkelijken". Ruud Gullit begon echter op slag van rust ter hoogte van de midden lijn aan een solo. En omdat verder niemand bij VW er ook maar aan dacht de international te hinderen. René van der Gijp haalt uit, ondanks de aanwezigheid i aanvaller zou niets opleveren. besloot deze te scoren. „Vertel mij wie in Nederland Ruud Gullit op dit ogenblik kan afstoppen", ver ontschuldigde Jan Reker deze al leengang van de PSV'er. Weer had Ruud Gullit zijn waar de voor PSV bewezen. Begonnen als libero en regelmatig eindigend in de spits van de aanval was hij de speler die met zijn actieradius de plannen van Reker doorkruiste. Gesteund door de voorsprong en VW's offensieve machteloosheid kon de thuisclub zich na de hervat ting veel meer uitleven in en rond het strafschopgebied van doelman Roox. Een keeper die briljante mo menten afwisselde met de grootste knulligheden. Terwijl de KNVB momenteel druk onderhandelt met Sky Chan nel, het commerciële televisiesta tion over uitzendingen van voet balwedstrijden uit de eredivisie- competitie, is PSV benaderd door Europa TV. De Eindhovense club deed eer der al zaken met dit station tij dens het PSV-toernooi. „Ik heb van de interesse gehoord" beves tigde PSV-manager Kees Ploegs- ma. „Ik zal binnenkort een ge sprek hebben met enkele mensen van dit station. Ik wil weten wat hun bedoeling is". Een optreden dat het publiek in het Philipsstadion zo goed kent van spelers als Vanenburg en René van der Gijp. Vanenburg kende zo'n positieve uitschieter, toen hij een hoekschop van Koolhof ineens inschoot (2-0). Van der Gijp kreeg de meeste vrijheid van de VW-de- fensie. De wispelturige vleugel spits zorgde, als tegenprestatie voor de geboden ruimte, voor vrij wel geen enkel gevaar. Daarvoor moest Ruud Gullit weer eens op de solotoer. Zijn boogbal belandde via de deklat en het voorhoofd van Willy van de Kerkhof in het VW- doel. Het was voor PSV voldoende om, met even veel punten als FC Den Bosch maar met een beter doelgemiddelde, het eerste perio dekampioenschap binnen te halen. VALKENSWAARD (GPD) - Ook dit seizoen zal het Nederlands ta- feltennisteam zich tot het uiterste moeten wapenen om het vege lijf in de Superliga te redden. In de voorgaande twee jaren vond Oran je op het laatste moment de ont snappingsroute; de verwachting is dat de ploeg van Groninger Jan Vlieg in herhalingen zal vervallen. De 4-3-nederlaag tegen de Tsje chische tafeltennissers kwam niet als een verrassing. Jan Vlieg achtte het drietal Henk van Spanje, Paul Haldan en Bettine Vriesekoop wel iswaar niet kansloos, „maar om te winnen", stelde de coach vooraf vast, „is bij iedereen de vorm van de dag noodzaak". Alleen Paul Haldan voldeed gis teravond in Valkenswaard met twee overwinningen aan de wens van de NTTB-coach. De gevluchte Roemeen opende uitstekend met een overwinning op de Tsjechische kadettenkampioen Hram. Daar mee onderstreepte Haldan zijn vorm van de laatste tijd. In de na tionale competitie is de voor Eind hoven spelende tafeltennisser mo menteel nog ongeslagen. Het goede voorbeeld werd echter niet gevolgd door Henk van Span je, al bood de Veenendaler zijn te genstander Pansky volwaardige te genstand. Bij 17-15 in de beslissen de game mocht Van Spanje zelfs even aan de winst ruiken, maar Pansky stelde juist op tijd orde op zaken. In de beslissende fase open baarde zich het gebrek aan wed strijdritme van de international, die competitie speelt bij het West- duitse Bad Hamm. Die Bundesliga-ploeg heeft Van Spanje tot nu naast de hoofdmacht gehouden, omdat de Westduiters reeds in bezit zijn van het regle mentaire aantal van twee buiten landers. Pas in november mag Van Spanje, gezakt van een 22e naar een 28e plaats op de 'ranglijst', zijn trainingspak uittrekken. Bonds coach Vlieg kon echter nauwelijks om de keuze Van Spanje heen, om dat het gat tussen hem en de 'rest' groot is. De latere zege op Gram was een pleister op de wonde. De 33-jarige oud-wereldkam pioen verklaarde tegenover vrien den, dat het uitspelen hem niet M«hthMde pXUXatonde?' AMSTERDAM (GPD) - Ajax behaalt via de normale weg daad tot winst voeren, dm is de toch. wel Europees voetbal. Technisch-directeur Johan stand met nog vijf partijen te gaan Cruijff zal er niet wakker van liggen dat het eerste periode- gelijk: SV2SV2. Waarbij komt dat kampioenschap gisteravond aan zijn neus voorbij ging. De ÏSnpge—neen^s'gSn '^"titel' êee,ft «cht_op een plaats in de nacompetitie, - die aan het einde van de competitie beslist wie naast de nummer twee van de eredivisie aan het UEFA Cup-toer nooi mag meedoen. 1 te bekomen me-out kan nemen van de schrik. De Sowjetrussische grootmees ter Eduard Goefeld achtte de posi tie van Kasparov dermate hope- P® Vinkevener moet bezorgder loos, dat hij veronderstelde, dat de zÜn over de vorm, waarin zijn wereldkampioen.de partij zonder Pfoeg momenteel verkeert. In het verder spelen zou opgeven. uitduel met Roda JC bakten de Kasparov nam voor de negende Ajacieden, met uitzondering van keer in deze tweekamp zijn toe- Frank Rijkaard (de grote uitblin- vlucht tot het Gruenfeld-lndisch. *er) en Jan Wouters, er werkelijk De eerste zetten waren identiek. niets van- En omdat Roda JC na Kasparov week af op de zevende een sterke start ver terugviel, lever- zet. Diens Pa6 was nog binnen de de de gezapige partij terecht geen theorie. De weinig onderzochte va- winnaar op: 1-1. riant van Prins, die als ingewik- Nu hadden de gasten op sport- keld en gevaarlijk voor beide par- P^k Kaalheide de pech, dat zij ge tijen te boek staat. De veertiende durende negentig minuten met zet van Karpov, waarmee hij met tien man moesten acteren. Er ston- een paard de zwarte stelling bin- den weliswaar elf Ajacieden in het nendrong, scheen Kasparov te ver- veld, maar rechterspits John van 't rassen. Na bijna een uur de tijd te Schip diende slechts als opvulling, hebben genomen voor het ant- De aanvaller had niets te vertellen woord, ging hij teitsoffer. Het zag uit. Maar Karpov, die veel tijd gebruikte, zag dieper. Hij kwali- tegen zijn directe tegenstander veelbelovend John de Jong en wenste geen stap extra te verzetten. Dit tot ergernis Cruijff, die al weken wordt ge- gaf de kwaliteit terug, overmees- confronteerd met de matte instel- terde met ijzeren logica een pion ting van zijn oogappel. en bereikte stelling. overweldigende Maar ook Cruijffs tegenstrever gisteravond, Rob Baan, had zo ADVERTENTIE Premie A-hypotheek 15 Jaar zekerheid. (met 100% gemeentegarantie) DE EIGEN HUISBANK zijn problemen. De Kerkraadse formatie, die dank zij het aantrek ken van een handvol spelers met gemak een gooi dacht te kunnen doen naar een positie vlak onder de top-drie, kwam in haar laatste twee ontmoetingen op Kaalheide van een koude kermis thuis. „En dat mocht niet weer gebeuren", legde Baan uit. „Vandaar dat ik de ploeg tegen Ajax behoudender heb laten spelen dan gebruikelijk in onze thuiswedstrijden". Desondanks zagen de tiendui zend toeschouwers in het eerste half uur een aantrekkelijk spelend Roda JC, dat weliswaar veel men sen achter de bal hield, maar wan neer de mogelijkheden zich voor deden, doken met name de diep gaande middenvelders (Pierre Blattler en Ron Jans) op in het strafschopgebied van de tegen stander. De openingstreffer van Roda JC - in de zeventiende minuut - was het gevolg van slecht verdedigen aan Ajax-zijde. Blind liet zich voor schut zetten door Hoekman, waar na de voorzet van de linkerspits foutief werd beoordeeld door zo wel doelman Stanley Menzo als Si- looy, waardoor Meyer vanuit een bijna onmogelijke hoek succesvol kon inkoppen. Ajax, met Peter Boeve weer in de basis (Arnold Mühren en Edo Ophof zijn nog al tijd niet van de partij), kon aanval lend alleen potten breken als Rij kaard zich in samenwerking met Wouters met de opbouw bemoei- de.Zoals een kwartier voor het rustsignaal van scheidsrechter Ig- nace van Swieten, toen de Roda- defensie geen antwoord had op een combinatie tussen Rijkaard en Wouters, die door laatstgenoemde werd besloten met een droge knal. Onhoudbaar voor doelman Jos Smits verdween de bal in de uiter ste hoek. Cruijff had in de rust Van 't Schip kunnen wisselen, maar hij koos voor de eveneens tegenval lende Rob Witschge, voor wie Bos nian (op het middenveld) in het veld kwam.Het tweede part was het aanzien overigens nauwelijks waard. Roda JC zakte ver weg, tér- wijl Ajax in aanvallend opzicht on der de maat bleef. Baan wisselde in de slotfase de uitgebluste Hoek man in voor René Trost, een verde diger. Uitgerekend die invaller leek de thuisclub op de valreep als nog de winst te bezorgen. Maar Blind hield Trost met een wan- hoopssliding van scoren af. DDR-doelman Müller verijdelt een doelpoging van Noorwegen. Mede dank zij deze redding bleef het 0-0. (foto AP) REYKJAVIK (SID/AFP/Rtr) - IJsland is in de beginfase van de kwalificatieronden voor de eind ronde van het voetbaltoernooi om het Europees kampioen schap de toonaangevende ploeg in groep 3. De eilandbewoners speelden gisteravond in Reykja vik voor de tweede keer gelijk. Na de 0-0 tegen Europees kam pioen Frankrijk volgde de 1-1 te gen de Sowjet-Unie, dat tijdens de wereldtitelstrijd in Mexico tot de beter spelende naties behoor de. De voor Anderlecht spelende Gudjohnsen scoorde in de 23e minuut op aangeven van de voormalige Feyenoorder Peturs- son. Dat gebeurde gedurende een reeks aanvallen op de Sow- jet-defensie, die het opvallend zwaar had. Toen de Sowjets daarna het initiatief overnamen, bleek dat IJsland in verdedigend opzicht gegroeid is. Al lukte het Soelakvelidze vlak voor de pauze een gaatje te vinden: 1-1. In de tweede helft waren de Oosteuro peanen weliswaar sterker, maar had IJsland voldoende souplesse om de aanvallen op te vangen. Oost-Duitsland kwam in de an dere wedstrijd voor groep 3 i tegen Noorwegen niet verder dan 0-0. De Nederlandse arbiter Mulder leidde het duel. Zweden dankte de zege van 2-0 op Zwitserland aan spits Eks- tröm, die beide doelpunten voor zijn rekening nam. In de eerste wedstrijd van groep 2 scoorde de speler van IFK Göteborg in de 19e en 79e minuut. Dat deed hij in beide gevallen uit een indivi duele actie. Voor bijna 28.000 toeschouwers, die de kou trot seerden, was Zweden voortdu rend sterker. Dat lukte voorna melijk, doordat de Zwitsers in aanvallend opzicht weinig voor stelden. Franz Beckenbauers West- duitse 'new look' heeft zich gis teravond tegen Denemarken enigszins gerevancheerd voor de nederlaag tegen Denemarken tij dens de eindronde van het we reldkampioenschap. De West duitsers versloegen de Denen in eigen huis in een volle bak (45.000 toeschouwers) met 2-0. West-Duitsland, dat nog slechts vijf spelers over had van het WK in juni, zegevierde door treffers in de eerste helft van Olaf Thon en Klaus Allofs. Denemarken nam afscheid van de vroegere Europese voetballer van het jaar Allan Simonsen. De Deen stapte na twintig minuten onder applaus van het publiek van het veld en beëindigde op die manier zijn internationale voetbalcarrière. De 33-jarige voetballer kwam 56 maal voor zijn land uit. De vriendschappelijke wed strijd werd ontsierd door het ge welddadig karakter van de West- duitse fans voor het begin van de wedstrijd. De politie verrichtte 51 arrestaties. Het Griekse nationale voet balelftal heeft de vriendschappe lijke interland in en tegen Spanje verloren met 1-3. Griekenland is tegenstander van Nederland in de kwalificatieronde voor het eindtoernooi om de Europese ti tel, over twee jaar in West-Duits land. De Spanjaarden stonden met de rust al met 2-0 voor via doel punten van Salina en Lopez. Na rust maakte Munoz er 3-0 van, Skartados negen minu- >r tijd tegen scoorde. Vlieg speelde na de tweede con frontatie zijn troef Bettine Vriese koop uit. De Hazerswoudse vond een oude bekende tegenover zich: Marie Hrachova, haar dubbelspel partner tijdens internationale toer nooien. De Tsjechische was in het verleden nauwelijks een struikel blok voor Vriesekoop, maar de laatste maanden slaat de balans door in het voordeel van Hrachova. In juni tijdens de EC-finale met Avanti gleed Vriesekoop al onder uit, gisteravond in de door nauwe lijks 100 toeschouwers bijgewoon de wedstrijd in Valkenswaard be sliste Hrachova de strijd wederom in haar voordeel: 19-21, 17-21. Het Poolse tafeltennisteam heeft woensdagavond Hongarije ver slagen met 5-2. Beide landen ko men, net als Nederland, uit in de superliga. Andrzej Grubba, de in ternationale dubbelspelpartner van Bettine Vriesekoop, zorgde met twee winstpartijen in het en kelspel en een zege in dubblspel (met Jolanta Szatko) voor het me rendeel van de punten. De berekeningen van Vlieg wa ren op dat moment geen cent meer waard. Na de drie openingspartijen had de Groninger stilletjes op een voorsprong gehoopt. Het score bord wees evenwel de cijfers 1-2 aan. De strijd was in feite op dat moment gestreden, mede omdat Oranje in de dubbelpartijen stee vast zwak voor de dag komt. De ge woonte werd door de koppels Hal- dan/Van Spanje en Vriesekoop/ Haldan niet doorbroken. Het duel was op dat moment reeds verloren. De laatste twee potjes kreeg Oranje van de gulle Tsjechen cadeau. „Deze interland hoefden we met per se te winnen", was Vlieg niet teleurgesteld. „De drie laatste wed strijden van de competitie zijn be slissend. Tegen Bulgarije, Honga rije en Frankrijk hebben we een kans. Voor de vrouwen-partijen heb ik geen vrees, het is afwachten of Haldan en Van Spaiye hun par tijtjes winnen. In principe zijn het goede spelers, maar ze zijn in staat om van de nummer drie van Bulga rije te verliezen. Daarom zijn het geen toppers. Die winnen hun wedstrijden op beslissende mo menten. Hebben Van Spanje en Haldan een slechte dag, dan wordt het moeilijk om ons te handha- Overigens zal Jan Vlieg het in de uitwedstrijden tegen Polen en Hongarije hoogstwaarschijnlijk moeten stellen zonder troef Paul Haldan. De gevluchte Roemeen is in het Oostblok bang voor repre sailles omdat hij nog niet in bezit is van een Nederlands paspoort. De NTTB heeft zich echter gewend tot de commissaris van de Koningin van Noord-Brabant, Dries van Agt. Die heeft beloofd actie te onderne men om „de ambtelijke molen wat sneller te laten draaien". ROB ONDERWATER BARCELONA (Rtr./SID) - Bemd Schuster en Steve Archibald, die bij Barcelona op een zijspoor ston den ten faveure van de Britse aan winsten Gary Lineker en Mark Hughes, hebben een glorieuze te rugkeer beleefd in het eerste elftal van de rijke Catalaanse vereniging. Schuster speelde in een oefenduel tegen derde-divisieclub Gymnastic Tarragona (7-1) een uitstekende partij en scoorde evenals Archi bald drie keer. Voordat bekend werd dat Schuster zou worden op gesteld waren er voor de vriend schappelijke wedstrijd slechts vijf honderd kaarten verkocht. Met de vroegere Westduitse international in de gelederen trok Barcelona echter bijna 10.000 bezoekers, die in koor „Schuster ja, Nunez nee" riepen. Daarmee aangevend, dat de menigte clubpresident Nunez ver antwoordelijk houdt voor de 'ver dwijning' van Schuster. De Westduitse middenvelder werd in de Europa-cupfinale tegen Steaua Boekarest vorig seizoen ge wisseld. Schuster kwam sindsdien niet meer in actie, al probeerde hij - in tegenstelling tot Archibald die berustte in spelen bij de reserves - trainer Venables op andere ge dachten te brengen. Zijn eis kreeg een extra dimensie door het falen van Barcelona tijdens de povere uitwedstrijd in het UEFA-be- kertoernooi tegen de Albanese ver tegenwoordiger Flamurtari Vlora (1-1). Daar werd vooral het gebrek aan een spebepaler gevoeld en werd de schreeuw om Schuster lui der.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13