u Omega met allure Compacte Audi 80 Imposante BMW-7 UW OPEL DEALER C#]Het Motorhuis £2L E K T R O I K - Huishoudapparaten op snoerloze toer Gedurfde luidspreker verhoogt geluidskwaliteit in huiskamer KENNISMAKING MET DRIE DUITSE AUTO'S: DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1986 Samengesteld door Koos Post VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071-769313. Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. Kort achter elkaar heb ik drie nieuwe Duitse auto's kunnen rijden. - Opel presenteerde de Omega als opvolger van de Rekord: een wagen met allure. - Audi kwam met de derde editie van de Audi 80: compacter en gestroomlijnder. -BMW zette de vernieuwing van zijn vloot in met de 7-serie: imposant van vormgeving en prijs. Opel Omega De eerste in de rij van drie was de Opel Omega. Na 33 jaar en 7,5 miljoen stuks heeft de Westduitse dochter van het General Motors-concern de Rekord uit produktie genomen. Voor zijn opvolger werd een ande re naam gekozen. Terecht, want de Omega is ook een andere auto, een auto op een hoger niveau. De Omega draagt wel duidelijk de kenmerken van de nieuwe huis stijl van Opel. Men herkent deze vooral in koplampen, de grille en de vorm van de achterkant. Tot vreugde van vele echte autolief hebbers is de aandrijving op de chterwielen echter gehandhaafd. De Omega - die zal moeten op boksen tegen concurrenten als de Ford Scorpio, de Audi 100, de BMW 520i - is een uiterst comforta bele, gemakkelijk te hanteren maar niet overdreven felle auto, ge heel volgens het Opel-concept: ge schikt voor een breed publiek. De wagen is uiterst compleet uit gerust Met onder meer een rustig dashboard, stuurbekrachtiging (op alle modellen), goede stoelen, veel ruimte, een in drie delen neerklap- bare achterbankleuning, een in tweeën verdeeld dashboardkastje, een vijfbak en een grote kofferbak. Natuurlijk kan weer uit diverse motoren worden gekozen. Van de 1,8 liter al of niet met inspuiting (topsnelheid ongeveer 180 km/ uur), via de 2 liter met injectie (met of zonder katalysator) tot en met een beer van een drieliter. En dan nog twee diesels met de al bekende 2,3 liter motor, met of zontjer tur bo. De ontwerpers van Opel hebben een nieuw wielophangingssysteem geconstrueerd dat als het ware Al 20 jaar een dijk van een dealer. Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.:071-895000 'zelfdenkend' handelt. De ophan ging past zich aan de omstandighe den en het wegdek aan. Een hoofdstuk apart is de 3-liter versie van de Omega, die in de loop van volgend jaar op de Nederland se markt zal verschijnen en daar o.m. de plaats zal innemen van de inmiddels van de produktielijst af gevoerde Monza. De grote Opel Se nator zal volgend jaar worden ver vangen (waarschijnlijk door een model, dat Montana zal heten). De drie liter Omega is een kolos sale auto, die met 'vuile' motor een topsnelheid van 222 km/uur kan halen, een katalysator haalt daar zo'n tien kilometer af. Niet alleen onderstel en techniek zijn aange past aan het vermogen van 177 pk, ook het interieur - met o.a. sport stuur en kuipstoelen - past bij het sportieve karakter. Al laat de auto zich bij het rijden meer als een krachtige reiswagen dan als een onstuimige jakkeraar kennen. Over de prijzen is nog niet veel te zeggen. Gezien de concurrentie valt te verwachten, dat de goed koopste Omega in de buurt van de 33 mille zal worden geprijsd. Audi 80 Ook Audi heeft zich min of meer een huisstijl aangemeten. De bin nenkort uit te brengen derde editie van de Audi 80 (daterend uit 1972, met een ingrijpende verandering in '78) lijkt althans sterk op de Au di 100. Onderstel en motoren zijn nage noeg hetzelfde gebleven, maar de carrosserie is totaal vernieuwd en sterk gestroomlijnd. Geheel in de stijl van de grotere Audi's. Van buiten is de Audi 80 iets kleiner geworden, maar van bin nen hebben de constructeurs wat ruimte kunnen winnen. Opvallend is de ver naar achteren doorlopen de achterruit. De deksel van de kofferruimte is daardoor zeer kort geworden, maar hij loopt wel tot de bumper door en kan zeer ver open. Het slot van de kofferbak zit weg gewerkt in de achterlamp. Om be schadiging van lak te voorkomen. Evenals de grotere Audi's is deze 80 geheel opgebouwd uit gegalva niseerd staalplaat. Weliswaar wordt de auto daardoor zwaarder, maar het kan roestvorming jaren langer tegenhouden. Vooral goed voor de restwaarde. Er zijn maar liefst acht motorva rianten. De 1300 cc is verdwenen, het aanbod begint nu bij 1600 cc (75 pk) en loopt door tot de 1900 cc inspuitmotor van 113 pk, die met katalysator nog altijd een topsnel heid van 195 km/uur haalt. Naast de diesels (met en zonder turbo) zijn er natuurlijk ook de Quattro's, dus met permanente vierwielaan- drijving. Het basismodel van de Audi is zodanig compleet uitgerust dat de ADVERTENTIE BMW-7: nóg groter, nóg imposanter en veel duurder. Hoeveel precies weet ik nog niet want de prijzen worden pas bij de introductie eind oktober bekend gemaakt. De schatting is dat de prijslijst in de buurt van de 32 of 33 mille zal beginnen. Dat wordt dan een stevi ge (en fraai afgewerkte) auto voor een stevige prijs. BMW 7-serie Ten slotte moeten we stap omhoog om bij de serie van BMW te komen: ken dan over wagens, prijs in de buurt van de ton komt te liggen. Al jaren kan men in het autowe- relcjje horen roepen dat BMW moet i fikse 3 spre- vemieuwen om de concurrentie slag - vooral met Mercedes - te kunnen volhouden. Tussen al dat geroep door draait het blauwwitte Beierse merk alsmaar beter, vooral dank zij de export naar de Verenig de Staten. Nooit tevoren werd een jaaromzet van elf miljard mark be reikt. Dat neemt niet weg dat het merk fabriek alle aanduidingen heeft la ten vallen. Maar er worden vol doende extra's geleverd om de wa gen naar eigen smaak verder aan te kleden. Eén van die extra's is het zoge naamde 'Procton/ten systeem', een onmogelijke naam voor een voor treffelijke beveiliging. Die alleen mogelijk is omdat Audi de motor in de lengterichting heeft laten staan met het zwaartepunt voor de vooras. De echte autofielen zijn nooit zo gelukkig met die vooraart zo zwaar beladen voorwielaandrijvers (het zwaartepunt ligt te ver naar voren, zeggen zij), maar de Audi-inge- nieurs hebben van deze construc tie wel gebruik kunnen maken voor de ontwikkeling van 'Proc ton/ten'. Heel simpel gezegd is het motor blok door sterke stalen kabels ver bonden met de stuurkolom en de veiligheidsgordels. Als dat motor blok bij een frontale botsing naar achteren schuift wordt het stuur naar voren getrokken( van de be stuurder weg) en de gordels wor den heel stevig aangehaald. Onder het motto: beter een blauwe plek dan blijvend letsel. Jammer alleen dat zo'n extra vei ligheid ook extra geld moet kosten. Opel Omega: een heel compleet uitgeruste auto. (fotopr> nu aan de vernieuwing is begon nen. Met de 7-serie als eerste. Die is nóg groter, nóg imposanter ge worden. En veel duurder. Het ba sismodel (730i) kost al 95 mille. Maar BMW heeft nooit gebloosd als het om prijzen ging. Het merk verkocht toch wel. Het is bij het verschijnen van de nieuwe 7-serie wel klaarhelder dat de mannen in München moeilijk afscheid kunnen nemen van de vormgeving, die al zo'n kleine kwart eeuw het succes bepaalt. De karakteristieke BMW-lijnen zijn nog goed herkenbaar. De wagen is echter langer, breder, aërodynami- scher en fiks duurder geworden. Met natuurlijk onafhankelijke wielophanging voor en achter, de aandrijving op de achterwielen en een nog grotere wielbasis. Alle mo dellen zijn uitgerust met katalysa tor, stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling, koplampen met dertig procent meer lichtopbrengst (en betere spreiding) en een anti- blokkeersysteem op de remmen. Het is een formidabele wagen ge worden. Tijdens de eerste kennis- makingsritten bleek het een prach tig, uiterst stil stuk mechaniek, weer verder vervolmaakt bijvoor beeld door een elektronisch sys teem dat de slip op de achterwielen beperkt, zodat het uitbreken van de achterkant vrijwel onmogelijk wordt. De rij-eigenschappen ble ken excellent. En dan heb ik het nog niet eens over het later verschijnende top model (de 750i) met onder de mo torkap een twaalfcilinder motor, die voor een topsnelheid van 240 km/uur(!) kan zorgen. Ook dan blijft zo'n auto nog met één vinger bestuurbaar. Het enige bezwaar is eigenlijk de prijs: 155.000 gulden. Maar in dat topmodel zitten wel vele van de elektronische snufjes standaard, die voor de beide andere versies (730i en 735i) merendeels als extra gelden. Voor de aanleg van al dat elektronische spul is in het model meer dan 1800 meter kabel en 2000 schakelaars gebruikt. Tot die extra's hoort een nog ver der verbeterde stuurbekrachti ging. En twee afstellingen van de schokdempers. Of één sleutel waarmee alle deuren, kofferruimte en ramen kunnen worden geslo ten. Voorts een binnenspiegel die zo nodig automatisch in dimstand gaat en voorstoelen met een geheu gen voor drie standen, in te stellen met een druk op de knop. Ook wis sers, die zich in fasen vastdrukken op de ruit afhankelijk van de snel heid, en hoofdsteunen die vanzelf zakken als er niemand op de stoel zit. Voorts kan m^n een cruisecon- trol krijgen. En natuurlijk ontbre ken het controlepaneel en de boordcomputer niet. Wellicht het meest markante snufje: bij een botsing gaan bin- nenverlichting en knipperlichtin stallatie uit zichzelf branden, zodat men gemakkelijker kan zien en ge zien kan worden. Het was bij de introductie in Duitsland moeilijk een overzicht te krijgen van wat in Nederland aan stonds precies allemaal standaard in de 730i en de 735i zal komen te zitten, maar de dealers zullen voor die prijs ongetwijfeld graag inlich tingen geven. Alles bij elkaar geeft de 7-serie van BMW veel auto voor veel geld. De vraag rijst: wat kan er nu nog worden verbeterd? ADVERTENTIE denken, die de natuurwet omzei len. In de loop der jaren zijn die wat aan mode onderhevig geweest. Een van die trucjes is de lage tonen sterk opvoeren met de (elektroni sche) toonregeling en ze dan toch aan een klein luidsprekertje toe voeren. Soms gaat dat goéd, als er niet al te veel volume gevraagd wordt. De Beolab Penta luidspreker is 165 cm hoog. Hij heeft een verster ker in de voet die past bij veel B O-tuners en afspelers. In de zuil rnet een netto volume van 32 liter heeft men vier basluidsprekers, vier middentoon luidsprekers en een super-hoge tonen speaker aan gebracht. Om lage tonen goéd weer te geven gebruikt men het principe van de transmission-line, een lan ge, meestal gevouwen tunnel door de kast. Het vermogen dat de luid sprekerzuil aan kan ligt rond de 150 Watt. De vijfhoekige zuilen zullen eind van dit jaar leverbaar worden. Zij kunnen met of zonder ingebouwde versterker worden geleverd. In het laatste geval zijn de zuilen zo'n 15 cm kleiner. Een van de redenen dat de fabrikant heeft gekozen voor zo'n hoge luidspreker is het feit dat de geluidsbron het best op oog- of oorhoogte kan zijn opgesteld, een ideale situatie, die in menige huis kamer met gewone boxen niet of nauwelijks te bereiken valt. Maar daarom misschien ook heeft het Deense merk de naam 'compro misloos' te zijn. Het snoerloze stoomstrijkijzer veer 120 gulden te koop. bestaat uit mixers, messen, bliko peners, strijkijzers, stofzuigers en monddouches. Hoe lang ze op een volgeladen accu werken hangt af van de 'belasting'. Die van de bli kopener staat garant voor het ver wijderen van 25 blikdeksels alvo rens hij aan herlading toe is. Die van de mixer zal bij zwaar werk houder/oplader is voor onge- (deeg) sneller uitgeput zijn dan bij het kloppen van een licht sausje. Naast Philips brengt ook de Brit se firma Morphy Richards snoerlo ze huishoudelijke apparaten op de markt. De firma, in Nederland ver tegenwoordigd door Carmen Ne derland BV, lanceerde onlangs het snoerloze strijkijzer. Zelden heeft de mensheid zo'n op vallende luidspreker mogen be groeten als de lange zuil van Bang en Olufsen, die onlangs is geïntro duceerd. Hoewel er in de loop dei- jaren al heel wat dressoirbrede luidsprekers of klankzuilen ter grootte van een kleerkast zijn ge produceerd, zijn de manshoge, ui terst slanke zuilen zoals de rest van de B O-lijn: gedurfd. Het probleem met luidsprekers is eigenlijk erg eenvoudig: wil je dat ze alleen maar stemmen weer geven, dan kun je volstaan met het klankkastje van je draagbare-ra- dio. Wil je op een behoorlijk (hard) niveau een willekeurig popforma tie weergeven dan zul je al wel heel snel naar een wat grotere kast moe ten grijpen om al dat geweld kwijt te kunnen. Wil je daarentegen je ei gen favoriete groep of een symfo nie-orkest op concertzaalsterkte weergeven, dan zit je gauw met enorme sta-in-de-weg luidsprekers opgescheept. Luidsprekers onttrekken zich niet aan de natuurwet die zegt dat een hoog, ijl geluid makkelijk uit een klein apparaat kan komen (pic colo) maar dat een lage toon altijd wordt voortgebracht door een om vangrijk instrument, zoals een con trabas of de (soms zeer lange) pij pen van een kerkorgel. Wil men echt lage tonen, dan zou de luid- sprekerkast net zo groot moeten zijn als dat instrument. Maar ja, plaats dat maar eens in de huiska- Er zijn natuurlijk trucjes te be- Het snoerloze mes, dat ook ges mee te snijden gaat in winkel roi Doe-het-zelvers zijn al sinds jaren vertrouwd met snoerloze elektri sche machines. Hun populariteit is gemakkelijk te verklaren: het lasti ge gedoe met zo'n snoer en de ge bondenheid aan een stopcontact is sinds de komst van de snoerloze machines uit de wereld. Het lag voor de hand dat de snoerloze trend zich ook in het huishouden zou manifesteren. Bij allerlei werk zaamheden is een elektriciteits- snoer maar verdraaid lastig. Stof zuigen bijvoorbeeld is voortdu rend vechten met het snoer, dat overal achter blijft haken en dat al tijd weer te kort blijkt. Voor strij ken geldt hetzelfde. Bovendien pint de conventionele manier van :hikt is om diepgevroren voedsel d de 120 gulden kosten, (foto's pri energietoevoer een huishoudelijk apparaat aan een bepaalde plek vast. Er bestaan al enkele snoerloze apparaten, zoals het scheerappa- raat. Er komen er nu heel wat bij. Philips lanceert als één der eersten een serie machines die op inge bouwde oplaadbare accu's werken. Dank zij de technologische ont wikkeling, o.m. gestimuleerd door de ruimtevaart, zijn de nikkel-cad- mium-accu's die voor snoerloos ge reedschap gebruikt worden uiterst sterk en ze hebben een lang leven. Ze kunnen tot duizendmaal toe worden herladen. De reeks waarmee Philips komt

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11