Sfeervolle postkoetsenrace trekt tienduizenden mensen MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 De deelnemers aan de postkoetsenrace waren gestoken in sfeervolle kle- Ontelbare keren is de historische stoet op de gevoelige plaat vastgelegd. dij. Ter hoogte van Warmond werd zelfs een overval op een postkoetsen scene gezet. Slechts een paar dukaten verwisselden van eigenaar. 0ofc iw de Leidse Breestraat trok de stoet veel bekijks. voortdurend mee om maar te zien hoe die koetsen en met name die assen het houden. Aangenaam Tijden van weleer herleven. Met één verschil: toen was het gewoon, nu is het uitzonderlijk. De politie heeft handenvol werk om het ge motoriseerde verkeer op afstand te houden. Auto's en brommers, die zouden de authentieke negentien de eeuwse sfeer maar aantasten. Je laat als regisseur een Romeinse wagenmenner ook niet op zijn polshorloge kijken. Voor de passagiers is het aange naam toeven in zo'n koets. Wat in onze moderne vervoermiddelen ontbreekt, is de gezelligheid. Om dat het zo lang duurt, neem je ge zellig een mand proviand mee. Het landschap haast zich vanuit een koets gezien niet zo voorbij. Je kunt er op je gemak naar kijken. Voordat die mooie hoeve ginds in zicht komt, heb je nog wel even tijd voor een praatje. Vergelijk dat eens met de passagiers in een trein. Kijk eens hoe hun ogen als ze naar bui ten kijken heen en weer schieten. Dat heeft iets panisch, iets waar van je in een postkoets blijft ver schoond. Het is overal feest in de dorpen. De postkoetsenrace is in Lisse en Sassenheim aangegrepen om nog meer activiteiten te organiseren. Ambachten, zoals die van wagen maker, hoefsmid en rietbewerker zijn in oude luister hersteld, er zijn ringsteekwedstrijden en voor de gelegenheid is ook de paardetram weer van stal gehaald. In de Hoofdstraat van Sassen heim. waar de passagiers in de Her vormde Kerk voor een 'koetsiertje' worden uitgenodigd en de 'doorzit- ters' met de 24ste burgemeester te maken krijgen, lijkt het er even op of er ook in deze eeuw nog dage lijks postkoetsen door de straten ratelen. Mijmeringen Kobus Angevaren, die op de bok blijft (een koetsier verlaat nooit tussentijds zijn wagen), beant woordt met veel plezier de vragen van de omstanders. Zo krijgen we te horen dat het Groningse en het Friese land zich het beste leenden voor de tocht. Uitgestrekte vlakten waar draven nog mogelijk is. Een vreemde gewaarwording vond hij steeds het contrast. Rijden in de natuur met op de achtergrond de hoogovens van IJmuidem Over de hele tocht is hij meer dan tevreden. LISSE/WARMOND/LEIDEN Het beloofde een mooie dag te wor den. De taxi die ons in alle vroegte van Leiden naar Lisse zou vervoe ren, was er op tijd. De zon stond aan een licht bewolkte hemel en de landerijen waren nog wat wit uit- Dat was zeker niet de enige keer dat burgemeester Goekoop zijn hoed afnam om de vele belangstellenden te geslagen van de eerste nachtvorst. groeten. Op zo'n schitterende dag, aan het begin van de herfst, begaven wij ons naar de - vorige week zaterdag in Groningen gestarte - postkoet senrace, die wordt gehouden in het kader van het 100-jarig bestaan van de Leidse 3 October-Vereeniging. Als passagier, in stijl, gestoken in een zwarte cape en een parmantig dophoedje, zette ik mij in de dili gence 'Pickwick' om het laatste traject van Lisse naar Leiden mee te maken. De fotograaf die ook een hoed had opgezet, zag er meer uit als een struikrover. Hij schoot ook. Maar alleen met zijn camera. ke dag twaalf rijtuigen, voortge trokken door elk vier paarden, over 's lands wegen voorbij komen. Dat moet worden vastgelegd. Of schoon veel bedrijven behoorlijk wat geld zijn kwijtgeraakt aan deze bezienswaardige tocht: er is één bedrijfstak die flink zijn zakken "heeft gevuld: de foto-industrie. En dan niet met haver, maar met har de guldens. Het publiek anno 1986 bekijkt zo'n gebeurtenis namelijk door lenzen. Nog nimmer zoveel fototoestellen, film- en videocame ra's in de aanslag gezien. Een echt barre onderneming is zo'n tocht natuurlijk niet. Er is enorm geld voor uitgetrokken en de passagiers worden in de watten gelegd. Alle ongemakken die men in vroeger eeuwen ondervond, zijn uit de weg geruimd. Dat doet toch wel een beetje afbreuk aan de romantiek van de onderneming. Het is nu een beetje een ludiek feestje voor boeren, burgers en buitenlui. Schuldgevoel Om vijf uur zaterdagochtend, zo zadelde de koetsbediende zijn gas ten al meteen met een schuldge voel op, waren de bemanningsle den van de twaalf deelnemende koetsen opgestaan. Voor elke trip is het van het grootste belang dat de rijtuigen in een goede staat aan de start komen. Dit betekent dat de assen zorgvuldig moeten worden onderhouden en ingesmeerd, niet met vet maar met olie. Het ijzeren beslag van de houten wielen mag geen bramen en oneffenheden ver tonen, anders krijg je al snel het ge voel in een bolderwagen te zitten. Hetzelfde geldt voor de hoeven van de paarden. De ruim 100 paar den die steeds in wisseldiensten voor de karren hebben gestaan, hebben de best mogelijke zorg ge had. Een veeartsenteam. inclusief een nachtzuster, uit Utrecht, heeft de koetsiers met raad en daad ter zijde gestaan. "Het is dan leuk om te ontdek ken", zegt de Wassenaarse paar denkenner Kobus Angevaren, die de leiding had over de ANWB- koets, "dat deze dieren nog steeds voor dit werk geschikt zijn". Zelfs op de laatste dag van deze race geven ze weinig blijk van ver moeidheid. Bij de brug bij motel Sassenheim draven ze energiek het talud op. Een prachtig gezicht ove rigens. Als we hier even stil staan om in colonne de Warmondse dre ven binnen te rijden, hoor je het denderen van de wielen van de achterste koetsen en zie je de dam pen van de snuivende paarden op stijgen. Het publiek raakt in exta se. Een heer staat op een trapleer om het tafereel nog beter te kun nen aanschouwen. Een ander fieist Via Warmond, waar de koets van de jubilerende 3 October-Vereeni ging wordt overvallen door strui krovers. een aanval die manmoe dig wordt afgeslagen en waarbij ah leen wat dukaten van broekzak verwisselen, wordt koers gezet naar eindbestemming Leiden. Want nu moeten we die post toch echt kwjjt. Bij het moderne post kantoor aan de Schipholweg wor den de (liefdes)brieven en belas tingaanslagen uitgeladen. Onder de brieven ook een post stuk van de Groningse aan de Leidse Hortus Botanicus. Het be treft een klemmend verzoek van Groningen aan Leiden om steun voor het instandhouden van de Hortus in het noorden. Als gevolg van bezuinigingen dreigt de bij zondere tuin daar hetzelfde lot te ondergaan als de Amsterdamse Hortus. In Leiden staan de mensen rijen dik. Alsof niet burgemeester Goe koop, maar revolverheld John Wayne straks uit de postkoets zal stappen. Na enkele verversingen van enig allure te hebben genoten, koerst de stoet stapvoets richting Breestraat. Een omgeving waar het hoefgetrappel tussen de hoge hui zen opklatert als een kalm applaus. Alsof de paarden de organisatie willen complimenteren met hun werk. En natuurlijk: zonder een geldig kaartje geen entree tot de postkoet- In de Sassenheimse Hervormde Kerk werd een bijeenkomst gehouden. In De postkoetsen draaien de Schipholweg in Leiden op richting postkan- het midden professor Rörsch. voorzitter van de 3 October-Vereeniging. toor. Geweldig veel mensen waren op de been in het centrum van Sassenheim waar de stoet even rustte. Tekst: Saskia Stoelinga Foto's: Fred Rohde Palfrenier Koen hielp de passa giers tegen tienen elegant het rij tuig in. Het 'intérieur' van de koets kon deze dag gesloten blijven. Het weer liet het toe om 'outside' te zit ten, dat wil zeggen bovenop de koets. Onmiddellijk kon het wui ven a la koningin van Lombardije aanvangen. Voor de pleisterplaats, hotel 'De Nachtegaal' aan de Hee- reweg, waar de nacht was doorge bracht, stonden al vele nieuwsgie rigen om maar een glimp op te kunnen vangen van de kleurrijke stoet. Wat is daar nu zo bijzonder aan? Wel, men ziet in deze eeuw niet el-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9