Honderd aan beide zijden EOC leidt tot succes Kans op top Reagan en Gorbatsjov toegenomen ALS U ER TOCH RECHT OP HEEFT.. Kernraketten in Europa: Mijnramp gevolg nalatigheid SCDK MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie het voorstel gedaan het aantal middellange afstandswapens in Europa terug te brengen tot honderd aan elke kant, aldus regeringswoordvoerders die gisteren werden geciteerd in de New York Ti mes. STRAATSBURG (AP) - De parle- mentaire vertegenwoordiging van de 21 landen van de Raad van Eu ropa heeft zaterdag de oprichting voorgesteld van een overkoepelen de Europese politiemacht om de stijgende criminaliteit het hoofd te bieden. In een door de Nederlandse PvdA-parlementariër Pieter Stof- felen opgestelde resolutie stelden de Europese volksvertegenwoordi gers voor een soort Europese FBI op te richten onder de naam 'Euro pol'. De resolutie pleitte verder voor Pleidooi voor Europese FBI de mogelijkheid beslag te leggen op illegaal verkregen kredieten, versimpeling van uitleveringspro cedures, wijziging van de geheim houdingsplicht van banken om het witwassen van verdiensten uit drugshandel te voorkomen en strengere vuurwapenwetten. De resolutie, die door een grote meerderheid van de parlementa riërs werd gesteund, is als niet-bin- dend advies aan de verschillende regeringen gestuurd. Vertegen woordigers van de rechterzijde hadden enkele zeer vergaande voorstellen gedaan, waaronder herinvoering van de doodstraf voor drugshandelaren. Britse Conservatieven pleitten voor de invoering van een ver plicht identiteitsbewijs, ondanks verzet daartegen van hun éigen conservatieve regering. De Amerikaanse voorstellen zou den betekenen, dat maar een heel klein deel zou overblijven van de middellange afstandswapens zoals die nu in Europa opgesteld zijn, of binnen afzienbare tijd zullen wor den gestationeerd. door Henk Dam Aan westerse zijde gaat het om 572 kernkoppen, gedeeltelijk op in West-Duitsland gestationeerde 108 Pershing 2-raketten, en voor een deel op de kruisraketten in Enge land, Italië, België en (als de NA- VO-plannen doorgang vinden) Ne derland. Aan Sowjet-zijde gaat het. als Amerikaanse tellingen worden ge hanteerd, om 810 kernkoppen op 270 SS 20-raketten. De Sowjet- Unie heeft daarnaast nog 171 SS 20-raketten (513 kernkoppen) in Azië opgesteld staan. De nieuwe Amerikaanse voor stellen pleiten voor een totaal van 200 kernkoppen op middellange afstandswapens aan elke kant, 100 aan elke kant in Europa, en 100 aan Russische zijde in Azië, met 100 in Amerika als tegenwicht. De Amerikaanse regering had in eerdere onderhandelingsfasen steeds aanzienlijk hogere aantal len, althans in Europa, genoemd. Tijdens besprekingen in Washing ton die eerder deze maand plaats vonden, kwamen de Sowjets met het voorstel voor de 100 middellan- Oost-West-overleg in Stockholm STOCKHOLM - Nadat gistermid dag de laatste meningsverschillen uit de weg werden geruimdrsloten de 35 landen op de Europese Ont wapeningsconferentie (EOC) in Stockholm vanmorgen 33 maan den onderhandelen af met de be krachtiging van een gemeenschap pelijk slotdocument. door Hans Geleijnse Het belangrijkste resultaat is, dat vanaf 1 januari de deelnemende landen militaire inspecties op el- kaars grondgebied kunnen uitvoe ren. Op die manier kan worden ge controleerd of de bepalingen over omvang en waarneming van mili taire oefeningen uit het EOC-docu- ment ook worden nageleefd. Zowel de Oosteuropese als de westerse delegaties toonden zich ingenomen met het resultaat, al was er van Amerikaanse zijde nog wat ontevredenheid over de be perkte bewegingsvrijheid van de inspectieteams. De Amerikanen deelden duidelijk niet de mening van Sowjet-delegatieleider Gri- nevski, dat het inspectieregime de weg vrijmaakt voor de verificatie van toekomstige wapenakkoor den. De Amerikaanse ambassadeur Robert Barry vond wel, dat het re sultaat in Stockholm „voor de ver andering" aantoont dat Oost en West „ook ja tegen elkaar kunnen zeggen". Grinevski verklaarde zichtbaar tevreden, dat in Stock holm „een nieuw fundament" was gelegd voor „het vredesproces in Europa". De Sowjet-delegatieleider dien de gistermiddag nog uitgebreid te overleggen met zijn superieuren in Moskou over de teksten waarin de bepalingen over aanmelding, waar neming en inspectie van militaire oefeningen zijn Vastgelegd. Over eengekomen is nu, dat oefeningen waaraan meer dan 13.000 man of 300 tanks (en een lager aantal man schappen) deelnemen 42 dagen te voren moeten worden aangemeld. Het uitnodigen van waarnemers om de oefening bij te wonen is ver plicht, maar alleen wanneer er meer dan 17.000 man meedoen. Divisie Aanvankelijk wilden de NAVO- landen deze zgn. parameter voor aanmelding en waarneming veel lager stellen: het eerste voorstel ging uit van 6.000, later werd dat verhoogd tot negen- en vervolgens 12.000. De Warschau-Pactlanden hadden ingezet op 20.000, maar wilden vervolgens zakken tot 14.000. Het NAVO-argument was dat men ook inzicht wilde hebben in de oefeningen op divisieniveau, maar de WP-landen argumenteer den dat het aantal aanmeldingen daardoor onaanvaardbaar hoog zou worden, omdat divisies vaak voor civiele doeleinden, zoals het helpen binnenhalen van de oogst, worden ingezet. Dat bezwaar werd door het Westen niet onredelijk geacht. Het Westen had al eerder de eis laten vallen dat de inspecties moe ten worden uitgevoerd met trans portmiddelen van het vragende land. In het slotdocument is nu be paald dat „op basis van wederzijd se overeenstemming" neutrale vlieg- en voertuigen kunnen wor den gebruikt. In principe stelt het land dat geïnspecteerd wordt ech ter de transportmiddelen beschik baar. De vier man sterke inspectie teams mogen eigen kaarten, foto apparatuur, verrekijkers, dicta- foons etc. meenemen. Ook is on derlinge communicatie tussen in spectieteams en met bijv. eigen ambassades toegestaan. De westerse voorwaarde, dat bij vlieginspécties één inspecteur in de cockpit met eigen navigatie-ap- paratuur mag plaatsnemen, werd niet ingewilligd. Maar wel is afge sproken, dat het inspectieteam van tevoren uitgebreid wordt geïnfor meerd over vlieghoogtes, -route en snelheid. Eén inspecteur mag in de cockpit controleren of de beman ning zich aan afspraken houdt. Het inspectieteam kan voorstellen tot wijziging van de route indienen. De inspectie mag 48 uur duren, moet 36 uur van tevoren worden aangemeld, waarna het team bin nen 24 uur op de gevraagde plaats moet arriveren. Elk land mag jaar lijks één inspectie uitvoeren en hoeft er niet meer dan drie toe te staan. Dat is er één meer dan Sow- jet-leider Gorbatsjov in januari dit jaar aankondigde. Gorbatsjov's voorstel maakte een eind aan de Russische onwil soevereiniteit prijs te geven door controles op ei gen grondgebied en de weg vrij voor het vandaag gepubliceerde EOC-slotdocument. Het totaal aan maatregelen, in clusief de overeengekomen jaarka lenders - oefeningen boven de 75.000 man moeten twee, boven de 40.000 man één jaar van tevoren worden opgegeven - moet het in zicht in eikaars militaire plannen en troepenbewegingen vergroten en de risico's op het uitbreken van een gewapend conflict door mis verstanden verkleinen. Het Stockholm-document wordt in november in Wenen gepresen teerd aan de CVSE-conferentie die de Helsinki-akkoorden toetst. Vol gens de plannen wordt de EOC daarna opnieuw bijeengeroepen om over vermindering van (con ventionele) bewapening in Europa te onderhandelen. ge afstandwapens aan elke kant in Europa. Dat was een nieuw voorstel; eer der was de Sowjet-Unie steeds uit gegaan van verwijdering van alle middellange-afstandswapens in Europa, inclusief de Britse en Franse. Deze blijven nu ook buiten het plafond van 100. Nieuw is ook de Russische bereidheid over hun Aziatische SS 20-raketten te pra ten. De nul-optie in Europa was voor de Verenigde Staten niet aanvaard baar, zolang de Sowjets over hun Aziatische SS 20's zouden beschik ken. Deze wapens zijn immers mo biel en zouden, in tijden van crisis, zo naar Eüropa kunnen worden overgebracht. De Sowjet-Unie bood in eerste instantie „bevriezing" van de Azia tische raketten aan. Nu kan dus over reducties worden gepraat, al hoewel het, aldus de in de New York Tjmes geciteerde bronnen, nog niet ernaar uitziet dat de Sow jet-Unie bereid is tot de reducties in Azie die de Verenigde Staten nu in hun nieuwe ideeën hebben voor gesteld. Een ander onderwerp waarover beide zijden nog moeten praten is hoe de 100 wapens die in Europa zouden overblijven bij wederzijde aanvaarding van de plannen, zul len zijn samengesteld. De Sowjet- Unie is altijd scherper gekant ge weest tegen de Pershing-raketten dan tegen de kruisraketten, omdat de Pershings veel sneller zijn. Suriname vreest meer acties van groep-Brunswijk PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse regering houdt ernstig re kening met de mogelijkheid dat de acties van Ronnie Brunswijk, die zich tot nu toe hebben geconcen treerd in het oosten van het land, overslaan naar andere delen van Suriname. De acties hebben zich tot nu toe beperkt tot militaire doelen en roofovervallen op personen. De re gering houdt er echter rekening mee dat ze zouden kunnen worden uitgebreid naar bij voorbeeld sabo- tage-daden op het energie- en wa terleidingbedrijf, op produktiebe- drijven onder andere in de bauxiet- sector, het vernietigen van oog sten, de veestapel, benzinestations en aanvallen op stopplaatsen van bussen. Dit heeft de Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Her- renberg zaterdagavond in een voordracht in Paramaribo gezegd voor kaders van het land. Herren- berg vertolkte de mening van de Surinaamse regering. Hij werd in geleid door de waarnemend minis ter-president Jules Wijdenbosch. Herrenberg die anderhalf uur sprak zei dat het leger niet in staat is het hoofd te bieden aan „de ge wapende agressie van buiten af'. De meest adequate manier om de aanvallen af te slaan is een massale actie van de bevolking. De burgers moeten door het leger getraind en bewapend worden om gewapend ten strijde te trekken, zei Herren- berg. „Ik hoop dat wij in staat zul len zijn om wat nog moet komen op tijd af te slaan. Anders komen wij in de situatie terecht van de verbrande aarde zoals die in Liba- BEIROET (APIAFP) - Franse UnifxLsoldaten nemen afscheid van de sji'itische jeugd als zij zich terugtrekken naar veiliger kampen in Liba non. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar heeft dit weekeinde tegenover de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties verklaard dat Israël verantwoordelijk is voor de 'grote crisis' waar mee de vredesmacht van de VN in Zuid-Libanon wordt geconfronteerd. Perez de Cuellar dreigde met terugtrekking van de strijdmacht. De secretaris-generaal moest de afgevaardigden meedelen dat vrijdag avond opnieuw vijf Franse soldaten waren verwond. In totaal kwamen de afgelopen vijf weken vier Franse soldaten om het leven en raakten 28 anderen gewond. Hij zei in een verslag dat, als er niet spoedig een verandering komt, de V-raad gedwongen zal worden om terugtrekking van het Unifil-leger in overweging te nemen. Perez de Cüellar riep de V-raad op om 'collectief en individueel' de nodige stappen te zetten om een einde te maken aan de Israëlische militaire aanwezigheid in Zuid-Libanon. Hij onderstreepte dat de recente doden en gewonden het gevolg zijn van een gebrek aan samenwerking, 'in het bijzonder de weigering van Israël om zich volledig terug te trekken uit het gebied dat het tijdens de invasie in Libanon van 1982 bezette'. (foto afp> WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) en zijn Russische collega Sjevardnadze (rechts) werden zaterdag vergezeld van diverse deskundigen op het gebied van wapenbeheersing bij de voorbereiding van de top-ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov. (foto AFP) WASHINGTON - De kans op een top tussen de Amerikaanse presi dent Reagan en de Russische par tijleider Gorbatsjov is toegenomen na de gesprekken die minister Shultz (buitenlandse zaken) dit weekeinde in Washington heeft ge voerd met zijn Russische collega Sjevardnadze. door Henk Dam Beide ministers toonden zich za terdag „voorzichtig optimistisch", en lieten blijken dat er vooruitgang was geboekt op het vlak van ont wapeningsgesprekken. Maar de Daniloff-affaire en de Amerikaanse uitwijzing van 25 Russische VN- medewerkers blijven een top Rea- gan-Gorbatsjov bedreigen. Het is moeilijk denkbaar dat „een vruchtbare topontmoeting" zal plaatsvinden zolang Daniloff, een Amerikaanse journalist die sinds drie weken in Moskou wordt gevangengehouden, niet vrij is, al dus Shultz bij een persconferentie na afloop van zijn gesprekken met Sjevardnadze. Minister Sjevardnadze zei zater dag op zijn beurt te geloven dat er een „reële kans" is om de Daniloff- affaire tot een goed eind te bren gen. „De kans om dit op te lossen bestaat, zonder dat de belangen van de twee landen geschaad wor den. Geef ons een kans dit langs diplomatieke wegen op te lossen", aldus de minister. Sjevardnadze zei verder dat de recente uitwijzing van 25 leden van de Russische missie bij de VN „een horde op weg naar de top" is. Hij noemde die uitwijzing „onwettig, provocatief en onverantwoorde lijk", en voegde daaraan toe: „Wij zullen er natuurlijk op antwoor den". Ondanks de donkere wolken bo ven een top Reagan-Gorbatsjov waren de ontmoetingen tussen de twee ministers vruchtbaarder dan aanvankelijk was verwacht. Een van Shultz' woordvoerders had donderdag zelfs gezegd dat de dia loog „in vijf minuten" voorbij kon zijn als Shultz van zijn gespreks- Tsjechen schoten Westduitser per ongeluk dood BONN (AP) - De Westduitse mi- nister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft de grenspolitie van Tsjechoslowakije zaterdag beschuldigd van opzette lijk geweld in verband met de dood van een Westduitser die tijdens een wandeling in het Beierse grensge bied werd getroffen door geweer vuur van Tsjechoslowaakse grens wachten. Genscher veroordeelde het 'roe keloze gebruik van vuurwapens' van de Tsjechoslowaakse grenspo litie en eiste dat de mensen die ver antwoordelijk waren voor de dood van de 59-jarige Hans Dick, een ge pensioneerde luitenant-kolonel van het Westduitse leger, zouden worden gestraft. Het incident werd vrijdagavond voor het eerst gemeld door het offi ciële Tsjechoslowaakse persbu reau CTK, dat vanuit Praag be richtte dat de Westduitser per geluk was neergeschoten toen de grenspolitie een vluchtpoging wil de verhinderen. Het persbureau zei dat het ministerie van buitenland se zaken in Praag zijn verontschul digingen had aangeboden aan dc Westduitse regering. partner geen bevredigend ant woord inzake de Daniloff-affaire zou krijgen. Verstand Na 14 uur van besprekingen, waarbij beide ministers werden bijgestaan door teams specialisten op het gebied van de ontwapening, karakteriseerde Shultz die ge sprekken echter als „ernstig, con structief en positief', terwijl de Sowjet-minister zei dat „gezond verstand" had overwonnen bij het leggen van een fundering voor een „produktieve topontmoeting". De meest veelbevolende vooruit gang is geboekt bij de gesprekken over de in Europa gestationeerde middellange afstandswapens (INF), zo zeiden beide ministers zonder hierbij op details te willen ingaan. Sjevardnadze verklaarde dat Moskou bereid is tot een ak koord te komen, dat beide partijen een gelijk aantal INF-wapens in Europa geeft. De Britse en Franse kernmachten zouden hierbij niet worden meegerekend, een Sowjet- concessie die, zei Sjevardnadze, aantoont „hoe wij zoeken naar overeenstemming en compromis". Shultz zei dat, ondanks lange ge sprekken, de twee zijden niet na der tot elkaar waren gekomen inza ke president Reagans plannen voor ruimteverdediging, beter be kend als „Star Wars". India grootste afnemer krediet van Wereldbank WASHINGTON (AP) - De Wereld bank, de grootste bron van lenin gen aan Derde Wereldlanden, heeft het afgelopen jaar een recordbe drag van 16,3 miljard dollar aan le ningen verstrekt, zo staat in het gisteren gepubliceerde jaarverslag. India was de grootste afnemer en kreeg 2,368 miljard dollar aan ont wikkelingskrediet. Brazilië leende 1,62 miljard dollar, China 1,137 mil jard, Indonesië 1,132 miljard en Turkije 1,057. Europa gaat de dollar steunen GLENEAGLES (Rtr.) - De presi denten van de centrale banken van de landen van de Europese Ge meenschap zullen vanaf vandaag gezamenlijk op de valutamarkten ingrijpen teneinde de voortduren de waardedaling van de Ameri kaanse dollar tegenover de West duitse mark een halt toe te roepen. Tot dit besluit zijn de Europese topbankiers gisteren in het Schot se Gleneagles gekomen, waar zij dit weekeinde samen met de mi nisters van financiën van de EG- landen informeel overleg hebben gevoerd. Volgens een EG-topfunctionaris hebben de bankpresidenten over eenstemming bereikt over een al gemene strategie die vanaf van daag haar invloed zal doen gelden op de wisselmarkten. Hij zei dat de spanningen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS), vooral onder invloed van de sterke waar destijging van de mark, de bank presidenten grote zorgen baren. De ministers van financiën van de EG-landen hebben in Gle neagles eveneens een oproep ge daan aan de VS om de voortduren de waardedaling van de dollar te stoppen. De dollarkoers is deze week zelfs tot onder de grens van twee Duitse mark gedaald, voor het eerst sinds januari 1981. HOWE/TAMBO (AFP) - De Britse minister Howe (buitenlandse za ken) heeft zaterdag twee uur lang gesproken met de leider van de Zuidafrikaanse anti-apartheidsor- ganisatie ANC (Afrikaanse Natio naal Congres), Oliver Tambo. De bijeenkomst vond plaats in Cheve- ning, in het weekeindverblijf van Howe, ten zuiden van Londen. Het was voor het eerst dat een Brits ka binetslid een lgider van het ANC ontmoette. JOHANNESBURG - De ramp in de Zuidafrikaanse Kinross-goud- mijn, welke afgelopen dinsdag aan 177 mijnwerkers het leven heeft gekost, had voorkomen kunnen worden als de eigenaar van de mijn, het Gencor-concern, meer zorg en vooral geld aan het verbe teren van de veiligheid had be steed. door Ruud de Wit Na aanvankelijke beweringen van de kant van Gencor dat het on geluk van dinsdag „een hoogst on gelukkige samenloop van omstan digheden was", is nu evenwel ko men vast te staan dat de mijndirec- tie van Kinross ernstig te kort heeft geschoten. Hoewel het officiële regeringson- derzoek naar de toedracht van de ramp van dinsdag nog moet begin nen, is nu al bekend geworden, dat er een groot aantal fouten is ge maakt. De 177 mijnwerkers kwa men om, nadat er in een van de mijngangen een brand was uitge broken door het ontploffen van een gascilinder. De vlammen tast ten over een lengte van circa 600 meter de polyurethaan-schuimlaag aan, die zes jaar geleden was aan gebracht om de bewuste gang te vrijwaren voor vocht en stof. De giftige gassen die vrijkwamen uit de brandende schuimlaag ver spreidden zich over een aantal ver derop gelegen gangen en de mijn werkers zijn door het inhaleren van deze giftige gassen gedood. Volgens de Gencor-directie was niet bekend, dat de gebruikte che mische schuimlaag brandbaar was. Een woordvoerder van de Zuid afrikaanse Mijnkamer zei het al dus: „Polyurethaan en soortgelijke andere produkten die in onze mij nen worden gebruikt, werden tot nu toe als veilig beschouwd". Maar inmiddels is gebleken dat Gencor wist dat polyurethaan brandbaar Aan het einde van de jaren zestig werd isocynuraat, een chemicalie die in polyurethaan wordt ge bruikt, door de Britse Health en Safety Executive verboden ver klaard voor toepassing in Britse mijnen. En na een tiental branden in Amerikaanse mijnen werd po lyurethaan in 1980 ook verboden in Amerikaanse mijnen. Dr. Con Fauconnier, hoofd van de medische afdeling van Gencor, heeft toegegeven op de hoogte te zijn geweest van de brandbaarheid van polyurethaan. Volgens Fau connier was om die reden het ge bruikte polyurethaan ook behan deld met chemische middelen die moeten voorkomen dat het mate riaal in brand raakte. Ook om andere redenen kan de Gencor-directie nalatigheid wor den verweten. In juni reeds verloor de Kinross-goudmijn zijn 5 ster ren-kwalificatie vanwege veilig heidsvoorzieningen, omdat de mijn in drie van de 21 onderzochte veiligheidsgebieden tekortkomin gen vertoonde. Het verliezen van twee van de vijf sterren had onder meer te maken met het achterwege blijven van geplande inspecties bij het lassen en op het gebied van brandgevaar. ADVERTENTIE Eenmalige Uitkering Zelfstandigen EUZ '85 Nu aanvragen Dat is het geval als u als zelfstandige in 1985 niet méér verdiende dan een minimuminkomen en ook over 1984 een eenmalige uitkering ontving als zelfstandige of als loontrekkende uitkerings gerechtigde. Heeft u nog geen aanvraagformulier of wilt u nadere inlichtingen? Neem dan kontakt op met uw boekhouder/ accountant. Of bel met de SCDK of de STULM. STICHTING COÖRDINATIE DIENSTVERLENINGSCENTRA KLEINBEDRIJF Postbus 7278 1007 JG AMSTERDAM Telefoon 020-99759S STICHTING TOT UITVOERING VAN LANDBOUWMAATREGELEN Postbus 20401 2500 EK 's-GRAVENHAGE Telefoon 070-783911

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7