Huizen aan Stevensbloem verstoken van gasleiding INFORMATICA STUDEREN? Alleen mogelij kheid tot elektrisch koken Activiteiten in kader van de vredesweek Alcohol Trio slaat fietsers in elkaar actief in vrije tijd Uitgebalanceerd programma Taptade in Groenoordhallen LEIDEN LEIDEN - Met veel feestelijk vertoon is zaterdagmiddag het nieuwe Vrouwen Centrum Leiden aan de Doeza- straat geopend. Vertegenwoordigsters van het Vrouwen Centrum in den Haag waren uitgenodigd om de ope ningshandeling te verrichten. Een vaandel werd uit het raam geworpen. Het Vrouwen Centrum, voorheen Vrouwenhuis geheten, zit nu in het voormalige Rijn- en Lekgebouw, dat voor de vrouwen is opgeknapt. Voor de nieuwe naam is gekozen omdat 'Vrouwen Centrum' beter aangeeft dat het hier om een reeks van activiteiten gaat. Zo gaan groepen als de werkgroep VIDO, de Rooie vrouwen, de incest- verwerkingsgroep, Vrouwen tegen Selcsueel Geweld, het Stedelijk Vrouwenoverleg, een dansgroep, een zelfverde- digingsgroep en een schrijfworkshop ook van de ruimten in het pand gebruik maken. Het voormalige onderkomen aan de Hooigracht werd voor de sticking Vrouwenhuis te kostbaar, nadat de huursubsidie door de gemeente met 30.000 gulden was gehalveerd. In medehuurders zagen de vrouwen niets, omdat daarin het gevaar school dat ook mannen het pand zouden kunnen betreden. (foto Loek Zuyderduin) Een personenauto, bestuurd door een 35-jarige Leidenaar, kwam gisteren ter hoogte van het postkantoor aan de Schipholweg op zijn kop terecht en werd totaal vernield. De bestuurder kwam er met een buil op het hoofd vanaf. De man reed omstreeks halfzeven op de Schipholweg in de richting van de Willem de Zwijgerlaan, toen hij in een bocht met het linkervoorwiel de stoeprand raakte. Daardoor'verloor hij de macht over het stuur en begon te slippen, waardoor de auto over de kop sloeg. (foto Holvast) LEIDEN - In de Stevenshof zijn boven het nieuwe win kelcentrum Stevensbloem 97 premie-huurwoningen in aanbouw zonder kookgas- aansluitingen. De bouwer, het aannemersbedrijf Noor- lander Beheer, overtreedt hiermee de bouwverorde ning. Het heeft bij de ge meente namelijk geen ont heffing aangevraagd voor het weglaten van de kook- gasaansluitingen voordat het met de bouw begon. Noorlander handelt overi gens in opdracht van de be legger, het Philips Pensioen Fonds. In de Stevenshof hebben huizen geen gasaansluiting nodig voor verwarming. Woningen in deze nieuwbouwwijk worden namelijk aangesloten op stadsverwarming. De gemeenteraad heeft in het verleden wel bepaald dat bewo ners in principe de mogelijkheid moeten hebben om te koken op gas. Zonder gasaansluiting zijn be woners gedwongen een elektrische kookinstallatie aan te schaffen. Ze zijn daardoor meer geld kwijt dan wanneer ze op gas kunnen blijven koken. In het bestek bij het oorspronke lijke bouwplan stond aangegeven dat per woning één kookgasaan- sluiting zou worden aangelegd. Een inspecteur van bouw- en wo ningtoezicht ontdekte later, nadat de bouw al een flink eind op streek was, dat de gasleidingen en -aan sluitingen toch niet aanwezig wa- Bovendien deed een aantal be woners zijn beklag bij het energie bedrijf Rijnland. Overigens staat in een voorlichtingsfolder aan de be woners, uitgegeven door make laarskantoor Rijnland in Voor schoten, al dat er geen kookgaslei- ding in de woningen aanwezig is. Kostbaar Nadat de inspectie van bouw- en woningtoezicht het onbreken van de aansluitingen had ontdekt, heeft Noorlander de ontheffing als nog aangevraagd. Of die wordt af gegeven, is nog niet helemaal ze- LEIDEN - Bij een alcoholcontrole op diverse uitvalswegen van de stad zijn in de nacht van zaterdag op zondag 66 auto's aangehouden. Elf bestuurders moesten een blaas- test ondergaan, maar mochten daarna doorrijden. Dertien be stuurders moeten op het politiebu reau hun rij- en kentekenbewijzen laten zien, omdat zij die niet bij zich hadden. De politie hield op de Lammen- schansweg een 17-jarige bromfiet ser aan, die onder invloed van alco hol reed. Bovendien had hij geen helm op en was zijn bromfiets on verzekerd. ker. Deze week maakt het college zijn beslissing bekend. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting wil vooruitlopend hierop nog geen me dedelingen doen over de aanvraag. Uit een toelichting van woord voerder J. Verkoren van de direc tie volkshuisvesting, blijkt dat Noorlander de ontheffing waar schijnlijk toch krijgt. Maar daarbij worden wel stevige voorwaarden gesteld. Er wordt over gedacht de eigenaar van de woningen te ver plichten de huurders een gratis elektrisch kookfornuis ter beschik king te stellen. Daarmee is 99 pro cent van de extra kosten voor de nieuwe bewoners opgevangen, al dus Verkoren. Hij legt uit dat het niet toeken nen van de ontheffing grote pro blemen met zich mee zou brengen. De bouwer is in dat geval namelijk verplicht de gasleidingen alsnog in de flatwoningen aan te brengen. Dat wordt een uitermate kostbare zaak. In de vrijwel voltooide wo ningen zal dan opnieuw moeten worden gehakt en gebroken. Maar bovenal: de kwaliteit van de wo ningen zal hierdoor niet verbete ren. Bovendien moeten de huur ders dan aanzienlek langer op hun huis wachten. Slippen Directeur C.S. Vis van Noorlan der Beheer zegt dat de aansluitin gen zijn weggelaten in opdracht van belegger Philips Pensioen Fonds. Dat is gebeurd met het oog op de exploitatie van de woningen. De aansluitkosten van het EBR zouden veel hoger zijn dan aanvan kelijk was opgegeven. Vis stelt dat de aanvraag er door een aantal omstandigheden 'tus sendoor is geslipt'. Het duurde ge ruime tijd voordat de belegger een beslissing nam. "Toen de beslis sing eenmaal was gevallen, was de bouw al begonnen. De aanvraag voor de ontheffing is vervolgens vergeten", aldus Vis. Hij verklaart dat de gemeente had kunnen weten dat er geen kookgasaansluitingen zouden ko- LEIDEN - De vredesweek in de re gio Leiden begint zaterdag om 14.00 uur in de Visser 't Hooft- scholengemeenschap met een ma nifestatie over 'De toekomst in per spectief. Daarbij zullen vragen aan de orde komen als: heeft de vredes beweging de moed laten zakken en hoe gaan we verder? Het Regionale Samenwerkings verband Vredesweek heeft zich in het verleden, net zoals vele andere organisaties in Nederland, bezig gehouden om de plaatsing van kruisraketten in Nederland tegen te houden. Een ander vraag die die middag centraal staat, luidt: is dat mislukt of lijkt dat maar zo? Om enige duidelijkheid in de antwoorden te krijgen, zijn er drie men. "Dat stond in het programma van eisen". Bovendien waren vol gens Vis de leidingen niet aangege ven op de bouwtekeningen en in het bestek voor de woningen. Op de verklaring van de gemeente dat de aansluitingen juist wél in het bestek stonden, reageert hij ver baasd. "Dat lijkt me sterk. Maar ik zal het moeten nazoeken". Verkoren vindt de opmerkingen van Vis een 'slecht excuus'. Hij had, hoe dan ook, een schriftelijke verklaring moeten sturen dat er geen gasaansluitingen zouden ko men. En dat is niet gebeurd. Bijzonder Overigens is de gemeente niet bang dat er in de toekomst meer beleggers een ontheffing zullen vragen wanneer nu voor Noorlan der een uitzondering wordt ge maakt. "Die ontheffing geldt in principe alleen voor bijzondere be bouwing. En strikt genomen kan dat opgaan voor de Stevensbloem. Dat zijn namelijk woningen voor ouderen. Voor normale eengezins woningen wordt er sowieso geen ontheffing gegeven", aldus Verko ren. Als de gemeente dan ook nog eens stelt dat de nieuwe huurders, vergeleken met een op gas aange sloten woning, geen extra kosten mogen maken, wordt het voor de belegger niet interessant de aan sluitingen weg te laten. "De uiter ste consequentie is dan dat een elektrisch fornuis ter beschikking moet worden gesteld. En dat is veel duurder dan het aanbrengen van kookgasleidingen". Verkoren vindt niet dat de in spectie van bouw- en woningtoe zicht de zaak te laat heeft ontdekt. "Bij de normale premie-woningen kijkt er voortdurend een opzichter van de gemeente of de architect rond. Bij dit soort premie-wonin gen is de toezicht voornamelijk een zaak voor de belegger en de bou wer. Daarmee heeft de gemeente weinig te maken. Er wordt alleen een inspecteur van bouw- en wo ningtoezicht ingeschakeld om te sprekers uitgenodigd die de vra gen inleiden. Als eerste zal optre den Mient-Jan Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesbe raad; als tweede Sienie Strikwer- da, voorzitter van het Komitee Kruisraketten Nee. De sprekers- ronde zal eindigen met C.J. de Ronde, burgemeester van Den Briel. Hun toespraken zullen wor den afgewisseld door muziek, vra gen en gespreksrondes. Aan het eind heeft er een forumdiscussie plaats. In de hal van de school zullen kramen staan met de nodige infor matie over vredesbewegingen. Voor de jeugd zijn er in de lokalen films te zien en voor de allerklein sten is er een crèche. kijken of een en ander aan de bouwverordening voldoet. En die controle is ook uitgevoerd". Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) was volgens directeur Vis van Noorlander al vroeg van tevo ren op de hoogte en zou zelfs toe stemming hebben gegeven voor het weglaten van de kookgasaan sluitingen. Een voorlichter van het EBR erkent dat het energiebedrijf inderdaad op de hoogte is gesteld. Van toestemming is echter geen sprake geweest. "Sterker nog, zy moeten óns toe stemming geven om de leidingen aan te leggen in de woningen. Wij hebben het net aangelegd tot aan de deur. We mochten de woningen echter in niet voor kookgasleidin gen. In plaats daarvan moesten er sterkere elektriciteitsleidingen ko men voor elektrisch koken. Dat hebben we gedaan. Het maakt ons in principe weinig uit of we elektra of gas moeten leveren", aldus de EBR-voorlichter. LEIDEN - De politie heeft vrijdag avond ter hoogte van de Kruis straat drie Leidenaren, 22,25, en 35 jaar oud, aangehouden in verband met openlijke geweldplegingen. Het drietal hield fietsers tegen die zonder licht reden. Door twee van de drie werden de fietsers vervol- Onder anderen werd een 18-jari- ge jongeman op deze manier een tand door de lip geslagen en een eveneens 18-jarige Voorschotenaar liep een bloeduitstorting op. We gens zware hoofdpijn moest hij zich onder doktersbehandeling stellen. Eerder die avond werd een 23-ja- rige Leidenaar, die op het Bevrij dingsplein winkeletalages liep te bekijken, door drie jongens vastge pakt, waarna één hem vervolgens begon te bewerken met een scherp voorwerp. De man liep een stuk of zes sneetjes in het gezicht öp. Daar na verdween het drietal, dat tussen de 18 en 22 jaar oud moet zijn. Volksdansdag In de nieuwe 3 October-sport- hal aan de Smaragdlaan uxtrdt dinsdag een volksdansdag voor 55-plussers gehouden, georgani seerd door de stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Be- jaardenwerk. Van 10.30 tot 16.00 uur kan er onder leiding van volksdansinstructrices worden gedanst. De hal gaat om 10.15 uur open. Met het oog op de kwetsbaarheid van de vloer van de hal worden deelnemers ver zocht geen naaldhakken of ander hard schoeisel te dragen. Ombudsman De nationale ombudsman dr. J.F. Rang spreekt woensdag op uitnodiging van het Studium Ge nerale van de universiteit over het thema 'Is de nationale om budsman een wapen van de bur ger of een schild van de over heid?'. Hij gaat in op vragen als 'Ondervindt de ombudsman te genwerking' en 'Hoe taai is het ambtelijk systeem'. Het college wordt gehouden in het Centrale Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1 en begint om 20.00 uur. Meidenopvang De stichting Meidenopvang huis houdt woensdag een bijeen komst voor vrouwen die willen meehelpen aan het opzetten en instand houden van het Meide nopvanghuis in Leiden. Het huis staat open voor elke meid die zich onveilig voelt of die in haar vrij heden wordt beperkt. Met name wordt gedacht aan vrouwen met incestervaringen en buitenland se vrouwen. Aanvang 20.00 uur in het JAC-gebouw aan het Noordeinde 2. Postzegels De Leidsche Vereent', ging van Postzegelverzamelaars houdt dinsdag in restaurant Posthof Gewonden bij botsing op Voorschoterweg LEIDEN - Twee zwaar- en twee lichtgewonden waren het gevolg van een botsing, zaterdagnacht op de Voorschoterweg. Een wagen, bestuurd door een 27-jarige Voor schotenaar, reed in de richting van Voorschoten en kreeg geen voor rang van een andere auto, bestuurd door een 32-jarige man uit Dronrijp (Fr.), die linksaf de Brahmslaan wilde opgaan. De Voorschotenaar probeerde een botsing te vermijden door uit alle macht te remmen, maar zijn poging mislukte en de auto's bot sten op elkaar. Twee mpde-passagiers van de Friese autobestuurder, een 57-jari- ge vrouw en een 62-jarige man uit Leiden, werden zwaar géwond. Met ernstig inwendig letsel en di verse fracturen zijn zij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De bestuurder van de andere auto en diens echtgenote werden licht ge wond. Voor kneuzingen en snij- wonden werden zij in het Acade misch Ziekenhuis behandeld. De bestuurder uit Dronrijp kwam er zonder letsel vanaf. De twéé auto's werden totaal vernield. aan de Wassenaarseweg haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Een dia-lezing met als ti tel 'Knoeien met postzegels' maakt onderdeel van de avond uit. De bijeenkomst begint om 20.15 uur, zaal open om 19.30 Kookcursus De Helianth begint dinsdag en woensdag met nieuwe vegetari sche kookcursussen. Deze worden gegeven door voedingvoorlicht ster Vreni de Jong. Aanmelden en inlichtingen bij de Helianth, telefoon 141513. Echtscheiding De Fiom en het Riagg beginnen in oktober een curSus voor ouders die gaan scheiden of onlangs ge scheiden zijnVoor informatie: 144715 (Fiom) of 155982 (Riagg) Freud In het kader van een serie le zingen over psychoanalyse ter ge legenheid van het feit dat Freud 100 jaar geleden zijn privépra- tijk openende in Wenen, houdt dr. J.A. Groen vanavond en spreekbeurt met als titel 'De psy choanalytische behandeling'. De lezing heeft plaats in het gebouw aan de Cleveringaplaats 1 en t gint om 20.00 uur. Kinderfilm K&O vertoont woensdag om 14.30 uur de kinderfilm 'De muzi kale olifant', een komedie vol fantasie met dieren en clowns. De film draait in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Voor infor matie 141141. Terre des Hommes De Leidse werkgroep van Terre des Hommes houdt zaterdag een markt waar tweedehands spul len kunnen worden gekocht: boe ken, speelgoed, kleding, en derge lijke. De markt wordt gehouden in het gebouw Noordeinde 2, in gang naast bloemenkiosk, en duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De opbrengst is bestemd voor een medisch project in Peru. LEIDEN - De tiende Taptade bood zaterdagavond een uitgeba lanceerd programma. In de goed- bezette Groenoordhallen wissel den show en muziek elkaar in een hoog tempo af. De organisa toren hadden dit keer gekozen voor de voorkeuren van het pu bliek. Bands die in die tien jaar Taptade het meest geliefd waren geweest, kwamen op het pro gramma voor. Een uitzondering daarop vormde de Flora Band uit Rijnsburg. Dit korps, geken merkt door mutsen met zwierige paardestaarten, stond er voor de eerste keer. Wederom op aan dringen van de vele toehoorders. Volgens de organisatoren waren ze er de kop om gek gezeurd. Te recht, want het was een schot in de roos. Het programma maakte zo'n uitgebalanceerde indruk omdat de showelementen en de muziek elkaar niet in de weg zaten, maar veeleer een soort LAT-relatie met elkaar aangingen. Met name de Rijnsburgers, zo'n tachtig man tellend, hebben een goed evenwicht gevonden tussen show en muziek. Ze over schreeuwen zichzelf niet, lopen met een zekere discipline de fi guren, maar ogen beslist niet stijf. Bij de Rijnmondband uit Schiedam krijg je dat gevoel wel. Perfect, maar saai. De showband 'Willen Is Kun nen' uit Oostende daarentegen heeft een totaal andere manier om het publiek in haar ban te krijgen. Deze band met zowel da mes als heren binnen de gelede ren heeft een opzwepende stijl, die lijkt op die van Amerikaanse High School orkesten. Vanaf het eerste tot het laatste moment swingt het. De figuren zijn min der strak en de muziek is hard. Er is binnen het orkest ook af en toe ruimte voor solo-optre dens. Een op de maat meeklap pend publiek is dan haast een vereiste. De tamboer-maitre sloeg aan het eind van dit swin gende gebeuren zelfs aan het 'ji- ven' met een voor de gelegen heid opgekomen dame. Iets dat we Simon Dubbelaar van K&G niet snel zullen zien doen. Dubbelaar dwingt juist respect af door zijn 'autoritaire' aanpak. Niets staat hem daarbij in de weg, zelfs het publiek niet. Hij marcheert ze gewoon weg. En dat is ook tevens de kracht van K&G. Deze mannengroep weet altijd uitstekend de ruimte uit te buiten. Snelle pasjes en snelle muziek, afgewisseld met mooie figuren en langzame ritmes, dat kenmerkt het optreden van de show- en marchingband 'Kunst en Genoegen'. Daar week de groep gisteravond in de 'Glenn Miller Show' wat van af. Het showelement werd ge bracht in de vorm van een gitaar- en drumoptreden. En daar moet een versterker aan te pas komen. En dan krijg je het gedonder. De slechte geluidsinstallatie in de Groenoordhallen was er debet aan dat het af en toe vervormd en te overheersend klonk. The Fantasy Girls uit Den Haag hadden daar ook last van. De van tevoren opgenomen mu- De Taptade in de Groenoorhallen trok veel belangstelling. De tiende editie i opgeluisterd door groepen die op nadrukkelijk verzoek waren gevraagd. ziek die uit de luidsprekers schalde, was niet om aan te ho ren. Met name het eerste num mer, een 'drillshow', ondervond daarvan veel hinder. De figuren in dit saaie nummer - de meisjes waren'verkleed als zeematroos zonder broek - hadden weinig vaart en liepen ook vaak niet ge lijk. Je kreeg nu sneller de nei ging om een oordeel te vellen over de bilpartij dan over de cho reografie. stuk. In glitterende turnpakjes verzorgden ze een speelse waai ershow. Met veren en pompoe nen werd heel inventief omge gaan. De billen van daarnet vie len helemaal weg, terwijl ze er toch even bloot uitzagen. Aparte aandacht verdient de Geuzenshow van jong K&G. De ze kweekvijver van talent kwam met een prachtige opvoering. Zo wel in de muziek als in de show en de aankleding ervan werd het publiek1 even teruggevoerd naar dje periode van de Tachtigjarige oorlog. De jongens in de leeftijd van 8 tot 15 jaar hadden er echt zin in. Er Viel geen dissonant te bespeu ren: geen muzikant hobbelde er achteraan of ontlokte aan zijn in strument een valse noot. Aan de vooravond van 3 oktober, in de optocht en taptoe, hopen ze aan het publiek nog wat te tonen. Het zou eigenlijk een speciaal optre den op het stadhuisplein moeten worden, want het is echt de moeite waard. SASKIA STOELINGA ADVERTENTIE Alle PBNA cursussen vind je op de laatste pagina van

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3