Mars voor dorpswei: 7000 handtekeningen Missieveiling breekt weer 'n record Activiteiten Vredesweek in Leiderdorp 00BIIS0 Jongetje (8) valt uit boom 'We moeten het niet té echt doen' 'Geen steenmassa en stegen in dorp' Concours Leiderdorp trekt zo'n 1500 man 'Snelkraker' in Voorschoten Sfeervolle 'primeur' gondelvaart barmond Leidenaren betrapt bij stelen PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 Agenda 'LEIDSCH DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Redactiekantoor Katwijk Telefoon 01718-12383 Nabezorging 071-123143 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,10 MAANDAG Leiden Gulden Vlies, Breestraat - Vergadering raadscomissie algemeen-bestuurlijke aangelegenheden, 20 uur, beheerscom missie kabel 20 uur. De Burcht, Burgsteeg - Architektenkaf- fee over Leiden en de 40.000ste woning, 20 uur. Kapelzaal K&O, Oude Vest 43 - Jazzcon cert Big Band 20.15 uur. School De Vlietschans, Apollolaan - Concert op clavecimbel, 20 uur. Voorschoten Dorpskerk, Schoolstraat - Orgel- beiaardconcert, 19.45 uur. Leiderdorp Scheppingskerk, Van Poelgeestlaan - Kerkelijke avond in kader vredesweek IKV, 20.15 uur. DINSDAG Gemeentehuis - Raadsvergadering 20 Vrouwentelefoon sexueel geweld, be reikbaar van 14 tot 17 uur, tel. 126844. Oud katholieke kerk, Zoeterwoudse Singel/hoek Cronestijnkade - Oecume nisch avondgebed, 19-19.30 uur. LEIDERDORP - De IKV-kern Leiderdorp organiseert deze week een reeks van activiteiten die in het teken staan van de Vredesweek (21 tot 28 september). Het IKV geeft el ke avond acte de présence in de Leiderdorpse Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Iedereen kan daar terecht voor informatie en/of voor het bijwonen van the ma-avonden. De eerste avond heeft het thema 'kerk' meegekregen. Aan de orde komen de verhouding tussen de plaatselijke IKV-kern en de plaat selijke kerken en het nieuwe IKV- thema, 'Ontspanning is ondeel baar'. Morgen is er een 'vredesopvoe- dingsavond'. Woensdag een poli tieke avond met als thema het ge meentelijk vredesbeleid. Een fo rum van plaatselijke politici zal zich over dit thema buigen. Don derdag wordt een 'Oost-West- avond' gehouden en vrijdag ten slotte is er een 'ludieke' avond: een gezellig samenzijn met muziek, een drankje en een hapje. Het on langs opgerichte Leiderdorpse vrouwenorkest 'Pumps' zorgt voor het muzikale gedeelte. Iedereen die een instrument bespeelt wordt verzocht om dat mee te nemen, want er kan ook spontaan worden gespeeld. Overigens zal in de Leiderdorpse bibliotheek, gelegen aan de Cor Gordijnsingel 4, de hele week een tafel worden ingericht met lectuur over de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Eendenkooi Leerzame en leuke cursussen worden dit najaar gegeven in het Zoeterwouds multi-functio- neel centrum De Eendenkooi aan het Kooikerspad. Een cur sus Engels is er voor beginners en gevorderden, verder zijn er cursussen zelfverzorging, droogbloemen, kalligrafie en boekbinden. Voor informatie en aanmeldingen: Sanny Spaas, te lefoon 071-89f771 en Wil Ver boom, telefoon 897513. Poppentheater Het Voorschotens poppen theater 'Wellus-Nietus' geeft ko mende woensdag weer een voorstelling voor kinderen van 3 tot 10 jaar. De voorstelling heet 'de brullende brievenbus' en is te zien in het theater aan de Marijkelaan 4. Aanvang half drie. Graag van tevoren reser veren via telefoon 01717-8361. VOORSCHOTEN - Een achtjarig Voorschotens jongetje is gister middag om 17.00 uur uit een boom in het zogenaamde Ter Wadding- bos gevallen. De jongen hield aan zijn val een zware hersenschuddig over. Hij moest worden overge bracht naar het ziekenhuis. Hij lit daar nog altijd op de afdeling in tensive care. Volgens de politie is de jongen, die eerst de boom was ingeklom men, gevallen toen hij tot drie a vier meter hoogte was gevorderd. Regionale brandweerwedstrijden in Wassenaar WASSENAAR - "Mannen, in pakken! Kijk uit voor je han den!". Korte, maar krachtige bevelen schallen over de Wassenaarse ge meentewerk De slachtoffers van de brand zijn gered, het vuur is geblust, de slangen kunnen wor den opgerold. Nauwelijks een minuut later snelt de Voorscho- tense brandweerauto langs een bordje waarop 'finish' staat ge kalkt. De laatste deelnemers aan de regionale brandweerwed- strijd van de Duinkring-klasse 2 LD kunnen, in navolging van hun collega's, gaan 'blussen' in de kantine. Afgelopen zaterdag was de beurt aan het Wassenaarse brandweerkorps om hun colle ga's van de Duinkring op een wedstrijd te vergasten. Onder lei ding van de plaatselijke brand weercommandant Post was een binnenbrandje op de gemeente- werf in scèene gezet, waar de korpsen van Katwijk, Leider dorp, Leidschendam, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Oegst- geest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten en War mond hun bekwaamheid op kon den oefenen. De wedstrijd/demonstratie trok niet veel publiek. Was ge heimhouding van de locatie tot voor het moment dat de wed strijd begon hiervan de oorzaak? Of zijn de Wassenaarders alleen enthousiast voor echt spektakel? In ieder geval leed het enthou siasme en de inzet van de spuit gasten niet onder de geringe be langstelling. Wedstrijdleider Blok maande na afloop de deel nemers zelfs tot enige zelfbe heersing tijdens het spel: "We moeten het niet té echt doen, we zijn te gast". Het bleek dat tij dens één van de demonstraties de brandweerlieden zelfs tot het afsluiten van gas en electriciteit waren overgegaan. Toch hadden de demonstraties voldoende onwerkelijke aspec ten om op de lachspieren te werken. Een 'slachtoffer' dat lur kend aan een pijpje bier zijn plaats weer inneemt, een in kli nisch wit gestoken 'arts' die zijn rol met een forse portie ironie vertolkte en de met formulieren stoeiende jury wierpen de toe schouwer terug in de banale werkelijkheid: het was maar een wedstrijdje. En dat was te mer ken. De in stemmig zwarte uni formen gestoken en veelal be snorde collega's volgden het wedstrijd verloop met kritische zin. De kleinste foutjes werden van achter de afrastering gesig naleerd. "Kijk, hij gooit z'n hoofd gelijk in die kier. Da's hardstikke fout". Kortom: details die aan de leek voorbijgaan. VOORSCHOTEN - 'Geen steenmassa en stegen in het dorp', 'Behoud het leefbaar groen in Voorschoten', dat wa ren enkele van de kreten die zaterdagmiddag werden ge bruikt tijdens de demonstratie ve optocht voor het behoud van het 'dorpsweitje' achter de Voorstraat. Een aantal kinde ren ging met paard en wagen door Voorschoten om zo veel mogelijk handtekeningen bin nen te halen. Aan het eind van de dag werden zo'n 7.000 hand tekeningen geteld. De bedoeling was dat de optocht om elf uur vanaf de Witte de With- laan zou vertrekken richting het winkelcentrum Noord-Hofland, VOORSCHOTEN - Een (nog) on bekende man heeft vanochtend rond half zes een snelkraak ge pleegd bij een fotozaak in de Voor- schotense Schoolstraat. Waaruit zijn buit bestaat, was vanochtend nog niet te zeggen. Dat er iets is meegenomen, staat wel vast. De man zou volgens een getuige met een ijzeren pijp de winkelpui aan diggelen hebben geslagen. Van de 'rammer' ontbreekt nog elk spoor. om vervolgens langs het winkel centrum Adegeest, het huis van minister De Koning naar het oude dorp te gaan. Het liep allemaal wat anders. Gelijk al bij het begin van de optocht ging er het een en ander mis. Een van de wagens kon niet meedoen aan de optocht omdat de 'boom' waarmee het paard voor de wagen gespannen moest worden nergens was te vinden. De luid spreker op een andere auto bleek kapot te zijn. Zodoende vertrok een wat 'uitgedunde' optocht pas om kwart voor twaalf richting win kelcentrum Noord-Hofland. Behalve kinderen deden ook een aantal dieren aan de optocht mee. Van de twee wagens waar de op tocht uiteindelijk mee door Voor schoten trok was er een geladen met geiten en op de andere wagen reden wat konijnen mee. De optocht was georganiseerd door een drietal ouders. Beheerder van het dorpsweitje A. Verschoor reed echter ook in de optocht mee, "Fantastisch natuurlijk dat die ou ders zich willen inzetten voor het behoud van dit stukje groen", was zijn reactie. Dat dit initiatief door wat problemen nogal rommelig verliep vond hij daarom wel wat sneu voor de organisatoren. Tot nu toe zijn de protestacties van de dorpsbewoners tegen de nieuwbouwplannen nog niet suc cesvol geweest. "We hebben het eerst van laag naar hoog gepro beerd, maar nu willen we het an dersom doen, van hoog naar laag", aldus Verschoor. Gaf hij de pro testacties eerst maar 5 procent kans van slagen, bij de nieuwe tac tiek van 'hoog naar laag' geeft hij Kool met zijn 'zeer natuurgetrouwe dorpspomp' op zijn boot. (foto Loek Zuyderduin) WARMOND - Van een betoveren de schoonheid was het uitzicht op De Leede en andere Warmondse wateren, zaterdagavond tussen acht en negen. Verantwoordelijk hiervoor waren de zestien deelne mers aan de eerste Warmondse gondelvaart. Een evenement dat eigenlijk vorig jaar zijn primeur had moeten beleven. Vorig jaar ging het feest om onduidelijke re denen echter niet door, zoals wel vaker het geval is bij door de plaat selijke ondernemersvereniging georganiseerde gebeurtenissen. De jury, waarin onder andere VW'er H. Tromp, oud-schipper Vredenborg en de plaatselijke no taris zitting hadden, waren una niem van oordeel dat F.H. Kool, van beroep aannemer, zijn boot het mooist had versierd. Kool vervoer de een "zeer natuurgetrouwe dorp spomp", aldus Tromp. Het ding leek zo echt dat vele Warmonders zich afvroegen of Kool de onlangs opgeknapte pomp uit de grond had getrokken. Ook mooi, maar toch iets minder mooi dan Kools boot, was die van melkboer G. Versluys. Versluys kwam niet echt origineel maar wel zo doeltreffend uit de hoek. Zijn boot was een melkboot geworden, zo veel pakken melk vervoerde hij over het roerloze water. Opvallend groot was volgens ju rylid Tromp de publieke belang stelling. "In de gemeentehaven stond het zwart van de mensen". Tromp kijkt so wie wo terug op een geslaagd gebeuren. Het was ideaal weer voor een gondelvaart, er was veel sfeer en er werd vuurwerk af gestoken, zowel vanaf de gondels als vanaf de vaste wal. VW-voor- zitter J. de Winter zette een punt achter het festijn door later op de sprookjesavond in De Zon de prij zen uit te reiken. LEIDERDORP - Het nationale tambour-show-mars en majoret- tenconcours dat afgelopen zater dag in Leiderdorp werd gehouden trok veel bezoekers. 'Aan wat we verkocht hebben aan frisdranken, gehaktballen en ander etenswaar schatten we het aantal belangstel lenden ongeveer op 1500, aldus de coördinator van het concours, M. J. Blauw. Het geheel was georgani seerd door de drumfanfare en mar- joretten vereniging Tamarco uit Leiderdorp. De uitslagen van het concours zijn: .Majoretten-jeugd: The sleep- ys uit Den Haag derde prijs met 115 punten, Tamarco uit Leider dorp tweede prijs met 131 punten, Door Oefening Sterk uit Dussen eerste prijs met 150 punten, The Tamarindas uit Alkmaar eerste prijs met 153 punten, Melody uit Maasslius eerste prijs met 145 pun ten, Het Wapen van Maassluis eer ste prijs met l46Vi punten. Majoretten tweede divisie: Ta- marindés uit Alkmaar eerste prijs met 126V2 punten, promotie naar de eerste divisie en lof van de jury, Melody uit Maassluis tweede prijs met 134!/2 punten, Door Oefening Sterk uit Dussen eerste prijs met 153 punten en promotie naar de eerste divisie. Derde divisie: Con- tessa uit Alkmaar tweede prijs met ZOETERWOUDE - Opnieuw is bij de opbrengst van de jaarlijkse missieveiling in Zoeterwoude een record gebroken. De twaalf de veiling in successie leverde maar liefst een bedrag op van 68.430 gulden, dat is precies vijf gulden meer vergeleken met vo rig jaar. Het totaalbedrag van alle twaalf veilingen bij elkaar is in middels gestegen tot boven de 500.000 gulden. Een 'mijlpaal' waar zaterdagavond ook even bij werd stilgestaan. "Die heeft er verstand van", riep veilingmeester K. Paarde- kooper telkens wanneer een van de bieders weer een tientje hoger ging. Vrijdag- en zaterdagavond was de veilingmeester druk in de weer om de circa 800 goederen, voor een zo hoog mogelijke prijs te verkopen. Tijdens het bieden sloeg hij af en toe een tientje over maar dit werd hem door de ko pers in het geheel niet kwalijk genomen. Het geld is immers be stemd voor een goed doel. Van alle goederen die verkocht werden deden vooral de etens waren het goed. Taarten gingen regelmatig weg voor zo'n zestig gulden, een diner, aangeboden door een restaurant, bracht 425 gulden op. Het hoogste bod ging naar een kist appels. Na het neer tellen van 2710 gulden kon de ko per de appels meenemen. Ook oude schoollandkaarten deden het goed. De kaart van Neder land leverde 180 gulden op en de wereldkaart ging weg voor 250 gulden. Andere succesvolle arti kelen waren een gouden horloge (675 gulden)^ een oud harmo nium (500 gulden) eri een, overi gens nog niet geboren, fokkalf (1.025 gulden). De Zoeterwoudenaren maak ten van de gelegenheid gebruik om eens echt een avondje uit te gaan en inkopen te doen. Van zuinigheid was nauwelijks spra ke. Een van de op zaterdagavond aanwezige koopgrage bezoekers verzamelde in snel tempo een hoge stapel gekochte artikelen om zich heen. De inkopen be stonden onder andere uit een doos hondevoer, een slagroom taart, een mapje postzegels, een oude kapstok en een doos gla- De veilingmeester sloeg, door het snelle tempo waarin de goe deren verkocht werden, wel eens de plank mis. Eenmaal prees hij een elektrische barometer aan en even later had hij het over een 'halskarbonade'. Dat maakte echter weinig uit, de goederen werden toch wel verkocht. Tussen al het handelswaar za ten ook vele 'religieuze artike len'. ("Daar maken we natuurlijk geen grapjes over", aldus veiling meester Paardekooper.) Onder andere was er een klein aanbod van oude bidstoelen, een in Lourdes gewijde ketting en oude altaarkandelaars. Zaterdagavond om kwart voor een werd de mijlpaal van 500.000 gulden behaald. Dit is het totaal bedrag van alle twaalf veilingen bij elkaar. Het bereiken van dit bedrag was een reden om even met het veilen te stoppen. Gedu rende een minuut werd stilge staan bij het verloop van de twaalf, missionarissen-veilingen. Dit gebeurde onder meer met een dankwoord aan de Zoeter woudse bevolking. En ook de veilingmeester K. Paardekooper, die al sinds de eerste veiling meedoet, ontving een aantal lo vende woorden. Al het geld dat de veiling heeft opgeleverd is bestemd voor mis siegebieden over de hele wereld. De Zoeterwoudse werkgroep missie en ontwikkeling steunt in totaal 16 missiegebieden, onder andere in Indonesië, .Pakistan, Uganda, Maleisië, Zambia, Tan zania en Brazilië. 126V2 punten, Het Wapen van Maassluis eerste prijs met 144 pun ten. Eerste divisie: Midi Tieners uit Den Haag eerste prijs met 148V2 punten, Tieners speciaal uit Den Haag eerste prijs met 156V2 punten en promotie naar de ere-divisie. Miss-m^jorette is Anita de Wit ge worden van de Tamarindas uit Alkmaar. De tambour-maitreprijs is gewonnen door J. IJzerman van Tamarco uit Leiderdorp. ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie Leidenaren zijn zaterdagnacht in de Alphense Lekstraat aangehou den toen zij op heterdaad werden betrapt bij het stelen van een auto. De Leidenaren (20, 22 en 25 jaar) hadden de laatste trein gemist en wilden met een gestolen auto terug naar huis. Nadat ze een aantal auto's had den opengebroken in de Lekstraat en Waalstraat had het drietal - tij delijk - succes. Ze vonden een auto met de sleutels erin, maar net toen ze wilden vertrekken, kwam de po litie langs die hen in de kraag greep. de acties 95 procent kans van sla gen. Het grootste bezwaar van de dorpsbewoners tegen de gemeen telijke bouwplannen van 24 wonin gen is het verdwijnen van een be langrijk stukje groen in het dorps centrum. Verschoor: "Als je hier twee of drie lagen hoog gaat bou wen is van een afstandje vrijwel niets meer van de kerk en van de omliggende oude huisjes te zien. Dat is toch doodzonde!". Door de inschakeling van de Voorschotense minister De Ko ning hopen de dorpsbewoners de nieuwbouwplannen van de ge- rfieente alsnog te kunnen tegen houden. De besprekingen tussen de minister en de andere partijen moeten nog plaatsvinden. Overzicht van het muziekconcours, afgelopen zaterdag op het veld naast het Zijlkwartier (foto Loek zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2