Het kan ook zonder 'Han' OLTC: honderd jaar 'gezel Eervolle nederlaag Foreholte Mansell op weg naar wereldtitel Eerste winst McEnroe in een jaar Wereldrecord speerwerpen Studententitel triathlon Ronald Warmendam Na fraaie winst in Grote Prijs van Portugal Tegenvaller 'Vlietwijk' MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 21 LEIDEN - De Voorhoutse hand- balsters wisten gisteren dat zij geen illusies hoeften te koesteren in het eredivisieduel tegen Quin- tus. Toch was het resultaat niet ge heel bevredigend. Foreholte ver loor met een op het oog eervolle marge maar die had wellicht nog wat kleiner kunnen zijn dan 24-17. Defensief hadden beide forma ties ontzag voor elkaar. Quintus tastte de sterke tweede lijn van Fo reholte niet aan en Foreholte hield de hoekverdedigers aan de cirkel omdat de Wateringse ploeg bekend staat om zijn goede afwerking uit de hoeken. Tot 5-5 hield Foreholte het veel sterker geachte Quintus knap bij. Daarna jutte Quintus internatio naal Joke Lekkerkerk haar colle ga's op tot meer tempospel. Die tempoverhoging bracht Foreholte meteen in de problemen. Bij de rust stond Quintus op een 11-8 voorsprong. Foreholte leek niet onder de in druk van Quintus'tussensprint. Tot groot enthousiasme van het publiek was het eerst Elly Hoek in de oude en befaamde combinatie met zus Hannie Boskamp, die •rgde voor 9-11 en direct daarop Quintus begreep dat er nu moest worden aangepakt wilde het niet in een emotionele slotfase belanden. Weer werd een tempoverhoging Foreholte noodlottig. De Wate ringse defensie zette razendsnel ie dere afspeelfout om in een brea kout waar zelfs Diana van Dam, onder het toeziend oog van bonds coach Kecskemethy in topvorm, niets tegen kon doen. Van 10-11 werd het met de brea kouts en de strafworpen uit on reglementair afgestopte breaks 17- 10 en vervolgens 19-11. Toen pas remde Quintus weer wat af en kwam Foreholte terug in de wed strijd. Via Ellen van Dam met een direct uit de lucht (pass van Elly Spreeuw), ingeschoten bal, 19-12. Quintus handhaafde de marge van zeven treffers, al moet daarbij wel worden aangetekend dat Foreholte daar nog best wat verder aan had kunnen sleutelen maar enkele mo gelijkheden onbenut liet. Alleen Elly Spreeuw had gisteren een loepzuiver schot. Zij scoorden ze venmaal. In de veldhandbalcompetitie wonnen de mannen van Saturnus in de eerste klasse royaal van U.V.G., een van de angsttegenstan ders uit het verleden, rust 9-5, eind stand 18-10. De 3-2-1 dekking die de Leidenaars nu hanteren werkt steeds beter. Voor de tegenstan ders blijkt het steeds moeilijker een echte opening te vinden in die ogenschijnlijk zo gemakkelijk te doorboren verdediging. Dat resul teert in afspeelfouten. UVG maak te er heel wat en Saturnus profi teerde bekwaam. Vooral de voor uitgeschoven Don Olsen die maar liefst zeven treffers liet aanteke- Opvallend was de nieuwe rol in de verjongde roodwitte ploeg van Schutter Anton van Noort. Hij ope reerde aan de cirkel, waar hij twee gave treffers scoorde. De vrouwen van MMO boden Snelwiek uit Rotterdam in de tweede klasse sterke tegenstand. De ploeg groeit duidelijk. HVV'70 was ook tegen HEC niet in staat om de bakens te verzetten. Met de rust stond dé Haagse formatie op een 5-2 voorsprong en het einde kwam met een 7-4 overwinning. FRANK BONTE LOS ANGELES (Reuter) - John McEnroe heeft zijn eerste toernooi zege behaald sedert een jaar. In de finale van het 315.000 dollar toer nooi in Los Apgeles versloeg hij de Zweed Stefan Edberg in twee sets (6-2,6-3). Zijn laatste overwinning dateerde van november 1985 in Stockholm. McEnroe was in Los Angeles als zesde geplaatst. Op de wereldrang lijst is de voormalige nummer een inmiddels afgezakt naar de twin tigste plek. Zijn overwinning in Californië beschouwde de New Yorker als een grote stap voor waarts. „Ik wil", verklaarde hij na afloop, „weer de nummer een van de wereld worden. Dat zal wel een tijd vergen, maar overwinningen als deze versnellen het proces. Ik ben tevreden over mijn spel in de finale". Dat was Edberg niet in het 71 mi nuten durende duel. De Zweed kwam er nauwelijks aan te pas. Hij werd door de goed serverende en vollerende McEnroe constant on der druk gehouden en produceer de vele afzwaaiers. De Zweed revancheerde zich in de finale van het dubbel. Met Jar- ryd versloeg hij McEnroe en Fle ming in drie sets: 3-6,7-5,7-6 (9-7). „Kam pioen zonder titel" zo luidt de bij naam van Henri Leconte. De 23-ja- rige Fransman is één van de meest getalenteerde tennissers ter we reld, zorgt ook altijd voor spekta kel, maar slaagt er zelden in een toernooi van betekenis te winnen. Sinds gisteren is Leconte een kam pioen met titel. Het nukkige Fran se idool won het toernooi van Hamburg. In de finale dreef hij Mi- loslav Mecir, winnaar van de open Westduitse titelstrijd in 1985, in de het nauw. De 'Big Cat' uit Tsjecho- slowakije was niet in staat tot het maken van rare sprongen: 6-2, 5-7, 6-4, 6-2. De 11.000 toeschouwers op het Rothenbaum-tennispark treurden nog steeds om de uitschakeling van Boris Becker. Het leed werd vergroot door het feit dat de finale nauwelijks spektakel bood. Mecir bleek een van zijn mindere dagen te beleven. Het wonderbaarlijke slagen-repertoire waarmee de nummer negen van de wereldrang lijst in de halve finale de Zweed Kent Carlsson uitschakelde, was niet nog eens te bewonderen. Mecir, twee weken geleden op Flushing Meadow eveneens verlie zend finalist, sloeg de ballen over de as van het veld en bood de rac ket-artiest aan de overzijde alle kans om beter te retourneren. De linkshandige Leconte lokte de houterig spelende Mecir meerma len in de val met listige backhand volleys. Het Hamburgse publiek bleef ge heel verstoken van Westduits suc ces. Sergio Casal en Emilio San chez versloegen in de dubbelspelfi nale Boris Becker en Eric Jelen. De Spaanse tandem had geen moeite met het duo dat West- Duitsland vertegenwoordigt in de strijd om de Davisbeker: 6-4, 6-1. Bataven derde op NK estafette GRONINGEN - Het blijkt ook zon der Han Kulker te kunnen. Vier an dere atleten van De Bataven bewe zen zaterdag bij de Nederlandse es tafette kampioenschappen in Gro ningen zo sterk te zijn, dat Kulker ofc> de 4x1500 meter gewoon kon worden gemist. Een uiterst eervol le derde plaats was het resultaat. Omdat de vrouwen van AV Hol land op de 4x400 meter eenzelfde klassering op hun conto schreven, kan van een uiterst geslaagd week end worden gesproken. Het zat er al aan te komen bij De Bataven. De Leidse lopersvereni ging schoof de laatste weken steeds andere pionnen nqar voren om uit de schaduw van Kulker te treden. Wybo Lelieveld liep het ge hele seizoen al goed, maar Kees van Klink en de jonkies Jan Jan sen en Henk van der Oever piekten duidelijk pas na de zomervakantie. Als alles goed zou gaan had dit viertal serieuze medaillekansen op de middenafstand. Aan goud heeft het Leidse kwar tet niet gedacht. Het Haagse V&LTC, met Leidenaar Huub Pragt in een hoofdrol, was opper machtig en slaagde er zaterdag zelfs in het Nederlands record naar 15.28.01 te brengen. Unitas uit Sit- tard werd op eerbiedige afstand COMO (AFP) - Bij internationale atletiekwedstrijden in het Italiaan» se Como heeft de Westduitser Klaus Tafelmeier het wereldrecord speerwerpen op zijn naam ge bracht. Hij wierp de (nieuwe) speer 85,74 meter ver. Het oude wereld record stond sinds 7 juli vorig jaar in Helsinki op naam van de Ameri kaan Tom Petranoff met 85,38 me ter. Of dit record wordt erkend is nog onzeker. Pas na het einde van het openlucht-seizoen zal de interna tionale atletiekfederatie bekijken of de prestaties met de nieuwe I speer voor homologatie in aanmer king komen. PRAAG/BOCHUM (SID/AFP) - Tonnie Dirks en Han Kulker zijn zondag respectievelijk derde en vijfde geworden in sterk bezette lo pen in Praag en Bochum. Dirks, van de Keien uit Uden, kwam in Praag in de 32e editie van de Rude Pravo-loop over 11,4 kilometer slechts vijf seconden te kort op de Sovjetrussische winnaar Viktor Tsjoemakov. Kulker trof in de mijl van het Roergebied in Bochum een uitge lezen veld. De bronzen medaille winnaar van het EK kwam in de eindsprint echter wat te kort. De Amerikaan Scott zegevierde in 4 minuten en 7,1 seconden, voor de Zwitser Deleze. De tijd van Kulker bedroeg 4.07,7. tweede. Daarachter openden Van Klink en Van der Oever solide en sloeg Jansen een gaatje met num mer vier, Ciko '66 uit Arnhem, waarna het voor de geroutineerde Lelieveld een koud kunstje was om de bronzen plak in de wacht te slepen: 15.46.60. Veel moeilijker hadden de vrou wen van Holland het in hun jacht op eremetaal. Allereerst moesten de wissels worden uitgeprobeerd in de series. Dat ging Yvonne van Dorp, Esther Schouten en Brigitta Nuis goed af, maar vooral Liza Snook, debutante op dit niveau, liep niet op haar gemak. In de fina le draaide het viertal echter veel beter, wat een afgetekende derde plaats en een knappe eindtijd1 (3.58.95) opleverde achter winnaar Olympia'48 (3.47.07) en ADA. Jeugd In Hengelo hebben twee jon- gensploegen van De Spartaan zich zaterdag knap geweerd in de lan delijke finale. De D-jongens uit Lisse bereikten met 9150 punten de vierde plaats, de iets oudere C- jongens werden met 12.364 punten zevende in hun categorie. D-jon- gen Stefan Molenaar behaalde een clubrecord op de 80 meter horden (12.6) en sprong 4.89 ver. Tung Cheung sprong 1.60 hoog. Victor Arend-an en Maurice Hageman ga ven de toon aan op de 1000 meter (2:58.4 om 3.01.7). De 4x80 meter ging sneller dan ooit: 40.5. Bij de C-jongens leverde Michiel Bijl twee knappe prestaties: 14.6 op de 100 meter horden en 5.64 bij het verspringen. Arnd Broeke kwam als speerwerper goed voor de dag met 45.64. Peter van der Weerd legde 800 meter af in 2.10.4. en Richard van der Horst stootte de kogel 11.68 ver. TIM BROUWER DE KONING DELFT - Ronald Warmerdam uit Voorhout is gisteren in Delft de nieuwe Nederlandse Studenten Kampioen trathlon geworden. In een door 120 deelnemers bezochte wedstrijd finishte Warmerdam na 2,02.54 met een voorsprong van anderhalve minuut op de Amsterdammer Gerard van Lent. De zwemafstand in de Delftse Hout was ingekort tot de helft van de oorspronkelijk geplande kilometer. Oorzaak hiervan was de lage water temperatuur, die slechts 13,5 graden bedroeg. Warmerdam, die als vijfde uit het water kwam, greep door een snelle wissel de koppositie al bij de start van het fietsen. Dat dit onderdeel de Voorhouter wel toevertrouwd is, bleek ook gisteren weer. Met een gemiddelde van tegen de veertig kilometer per uur bouwde Warmerdam een voorsprong op van drieënhal ve minuut op zijn achtervolgers. Deze kwam in de resterende 11,5 loopkilometers niet meer in gevaar, mede doordat Michel de Maat, een gerenommeerd marathonloper, zijn ketting brak tijdens de laatste kilometers op het fietsparcours. "Anders had het waarschijnlijk heel krap geworden", gaf de student inspannings- fysiologie na afloop eerlijk toe. Met de bekende Hollandse bescheidenheid keek Warmerdam enige uren later terug op zijn behaalde titel. "Het is jammer dat toppers als Henry Kiens en Goof Schep niet aan de start verschenen, want dan krijg je uiteraard een geheel andere wedstrijd. Zij geven de voorkeur echter terecht aan andere wedstrijden", aldus de gloednieuwe Nederlandse Stu dentenkampioen, die hiermee het matige niveau van deze wedstrijd nog eens benadrukte. Wie OEGSTGEEST - Ne derland is in snel tempo aan het ver grijzen. In die mate zelfs dat er rond het jaar 2030 meer be jaarden zullen zijn dan kinderen. En wat geldt voor de be volking gaat blijk baar ook op voor de sportverenigingen. In die zin dan dat het binnen afzienbare tijd krioelt van de 100-jarigen hier in den lande. Niet zo vreemd op zich, om dat het beoefenen van sport in club- èn competitieverband zo rond de seling min of n 'uitgevonden', voorop gaan in het overschrijden van de magische grens zijn de roei-, tennis-, en hockeyclubs, waar mee een link naar het studentenleven gemakkelijk is te leggen. Aan hen im mers was in eerste instantie het 'recht' voorbehouden om zich naast hun studie te bekwamen in de ze, vooral uit de ach tertuinen van de Britse welgestelden overgewaaide, aan gename tijdspasse ringen. Nog altijd is het zo dat, hoewel dit niet langer opgang doet in de top, met name het roeien en het hockey een ta melijk studentikoos karakter hebben. Voor tennis gelden inmiddels andere maatstaven. Dat is de laatste vijftien jaar in een enorme stroomversnelling geraakt en zelfs na het voetbal uitge groeid tot 'volks sport' nummer twee in Nederland. "Het woord elitair is dan ook niet van toepassing op de OLTC", haalt Jacques Vissers, de praeses van de zaterdag 100 jaar gewor den Oegstgeester Lawn Tennis Club, meteen maar eigenhandig de drempel weg. "Gezien de ont wikkeling die het tennis het laat ste decennium heeft doorge maakt en gelet op het feit dat wij 1000 leden hebben kan daar on mogelijk langer sprake van zijn. Natuurlijk, de OLTC heeft onte genzeggelijk een specifiek ka rakter. De club is, zeg maar, een afspiegeling van wat er in Oegst- geest woont en leeft. Sociaal ge zien de wat hogere laag van de bevolking, al klinkt dat dan met een weer elitair. Zo bedoel ik dat niet. In elk geval kan ik stellen dat die O ons goed kenmerkt. Be ter dan die L van vroeger", aldus de voorzitter. Onzin Ter verduidelijking: die O, van Oegstgeest dus, staat pas sinds december 1974 op het logo van de club die daarvoor door het le ven ging als LLTC, de Leidsche Lawn Tennis Club. "Dat geeft", lacht de voorzitter, "voer aan hen die menen dat de OLTC pas twaalf jaar bestaat en dat deze eeuwviering daarom niet op zijn plaats zou zijn. Onzin uiteraard. Het is één en dezelfde club geble ven waarbij alleen de naam is Het bestuur van de 100-jarige OLTC, met als tweede van links praeses Vissers, begint vol goede moed aan een w. Ook daarin moet vooral gezelligheid de boventoon voeren. (foto Loek Zuyderduin) aangepast aan de lokatie. Negen tig procent van onze leden komt nu eenmaal uit Oegstgeest." door Ad van Kaam Dat was vroeger typisch an ders. Want de OLTC is, onder de naam LLTC dus, in september 1886 opgericht in Leiden en nog wel midden in het hart van de stad. Om precies te zijn op de Pietersgracht, alwaar in de Ste delijke Gymnastiekzaal een aan tal broers en zusters op zaterdag avond de eerste voorzichtige schreden op het toen nog vrij on bekende tennispad zette. Wie daarom denkt dat indoor-tennis iets is van de laatste jaren heeft het goed mis, stellen de makers van het fraai uitgevoerde jubi leumboekje van de OLTC te recht vast. Want bij het licht van zogenaamde vleermuisbranders en spelend met rode ballen be gon het in eerste instantie alle maal binnen. Dat duurde overigens niet lang, net zo min als het slechts aan familieleden (de Hartevelts', de Le Poole's en de Gerlings') was voorbehouden - dat vanwe ge de toen geldende opvattingen omtrent de omgang tussen jon gelui van beiderlei kunne - om lid te worden van de nieuwe ten nisclub. De LLTC sloeg zijn vleugels uit naar buiten om in de eerste vijftig jaar van zijn be staan een complete Odyssee te maken. De omzwervingen voer den de club van de Gasfabriek naar de Witte Singel, van de Posthof naar de Morschweg en van Noordwijk (ja, ja) uiteinde lijk naar Oegstgeest. Daar, in 1937, vond de club op tennispark De Krogt en naast de latere 'zus tervereniging' LMHC eindelijk rust. Het had onderweg trou wens maar weinig gescheeld of de LLTC had het loodje gelegd. Crisis De vereniging, die zich in 1900 op de Posthof mocht kronen tot de eerste clubkampioen van Ne derland - naast de OLTC behoren ook Victoria Rotterdam, Ready uit Gorkum, LTC uit Haarlem en Spaerinda uit Utrecht tot de nu nog selecte groep van 100+ - be landde door dat gaan en staan aan het eind van de jaren twintig in een regelrechte crisissituatie. Van de honderd leden bleven er op bepaald moment nog slechts achttien over en ontbinding van de vereniging leek onontkoom baar. Maar zover is het uiteinde lijk dus niet gekomen. Eenmaal op De Krogt gearriveerd keerde de vitaliteit terug bij de inmid dels 50-jarige, aan wie namen als (barjuffrouw Ebskamp (met haar vieze hondje) en grounds man Speklé onlosmakelijk zijn verbonden. Min of meer tegelijkertijd met de grote 'boom' in het tennis raakte ook de LLTC op drift. In 1974 - vier jaar na het afschaffen van het ballotage-systeem waar bij leden in-spe eerst een proeve van bekwaamheid dienden af te leggen - vonden de drie groepe ringen die De Krogt bespeelden elkaar in een fusie. Die drie wa ren de zogenaamde parkkaart houders, de studenten (de LSMLTV, ahum) en de LLTC. Dat had aanvankelijk heel wat voeten in aarde, maar uiteinde lijk kwam het toch tot een sa mengaan. De L lieten ze vallen, de O werd er opgeplakt en de 'nieuwe' vereniging zette met op eens heel veel leden een traditie voort. "Een traditie waar het woord gezelligheid als een rode draad doorheen loopt", plaatst Har Meijer, de voorzitter van 'buur' Unicum, de OLTC. Hijzelf poog de zich, als broekkie nog en on der leiding van ondermeer Jaap Noordman, op De Krogt de eer ste beginselen van het tennis ei gen te maken. Weet dus waar over hij praat als hij zegt: "Dit is nog een ouderwetse vereniging met een eigen unieke stijl zoals je die tegenwoordig niet veel meer tegenkomt. Jammer genoeg blij ven de prestaties de laatste jaren wat achter. Voor een club met 12 banen, met 700 senioren en 300 junioren speelt de OLTC mijns een veel te laag ni- Beleid "Een bewuste keuze", verde digt praeses Vissers het beleid van zijn bestuur. "Wij besteden wel degelijk veel aandacht aan de jeugd, hebben als één van de weinige clubs in Nederland zelfs een eigen trainer in dienst, maar verdommen het om ten koste van alles hoger dan de Over gangsklasse te komen. Daarmee bedoel ik dat wij wars zijn van de huidige normen om voör geld maar spelers van buiten aan te trekken. Inderdaad, wij zullen zo nooit een topclub worden. Maar dat interesseert ons ook geen barst, de OLTC is een pure re creantenclub. Wat we doen met een uitzonderlijk groot talent Adviseren om maar elders te gaan spelen. Zo simpel is dat". Hans Schiphorst zal voor die woorden niet weglopen, maar hij is dan ook geen groot talent. Speelt voetbal bij ASC en slaat met een aantal 'maten', zoals hij die noemt, alweer een jaartje of tien een balletje bij de OLTC, waar hij op de drukke receptie van zaterdag trouwens kantine- beheerder Peter Snik een handje helpt achter de pomp. "Waarom bij OLTC tennissen Waarom niet. Dit is een uitermate gezelli ge vereniging. Welnee, niks eli tair. Ze hebben die naam, dat weet ik. Okay, het is geen voet balvereniging en er lopen hier een paar tandartsen en directeu ren rond, maar wat dan nog On danks die 1000 leden kan je hier altijd spelen. Een groot voordeel, dacht ik." De penningmeester van de lu strumcommissie, Frits Lisman, onderschrijft die stelling niet he lemaal. "Het kan hier in de maanden april, mei en juni be hoorlijk druk zijn. Maar inder daad, lang wachten om de baan op te kunnen hoeft in de meeste gevallen niet. Heeft deels te ma ken met ons unieke telefonische afschrijfsysteem, deels ook van doen met de pakweg 300 zoge naamde dode leden die we heb ben. Dat zijn natuurlijk de beste leden. Die betalen hun lidmaat schap, maar komen zelden of nooit. Ja, op een receptie als de- Passend Lisman is met zijn commissie een jaar lang in de weer geweest om het eeuwfeest van een pas sende omlijsting te voorzien. "De bedoeling was", licht hij toe, "dat er het hele jaar door evenemen ten en activiteiten zouden zijn. Ik dacht dat we daar in geslaagd zijn. Naast ons traditionele 30+ toernooi, altijd een zeer gezellig festijn en ik denk als zodanig ka rakteristiek voor de OLTC, orga niseerden we nog een vijftal an dere toernooien, waarvan het 100+ toernooi mijns inziens de aardigste was. Een mix-toernooi waarbij de gezamelijke leeftijd van het koppel minstens 100 jaar diende te zijn. Zo speelde hier dus Koen Heringa, die 38 is, met zijn moeder van 73. Dat zijn leu ke dingen, nietwaar". Naast de aankomst van de postkoetsen uit Groningen en de foto-tentoonstelling in de gere noveerde Krogt-villa, zaterdag geopend door een nazaat van op richter Hartevelt, dient volgens de penningmeester het lustrum- winkeltje van het echtpaar San Giorgi een speciale vermelding te krijgen. "Zij verkochten, het hele jaar door, allerlei artikelen waarop ons lustrum-logo staat afgebeeld. Draagt voor een be langrijk deel bij in de kosten van het feest. Ons budget gaat de 20.000 gulden te boven. Een heel bedrag, dat zondermeer, maar we komen gelukkig redelijk uit. En het mag wat kosten natuur lijk. Per slot van rekening besta je maar één keer 100 jaar". Op de volgende dan maar... LEIDEN - Op de eerste dag van de landelijke badmintoncom- petitie kreeg Vlietwijk in de eerste klasse een fikse tegen valler te verwerken. De Voor schotenaren verloren van de butant en streekgenoot Lisse: 7-4. In de tweede klasse kwam BC Leiden in zijn nieuwe sa menstelling goed voor de dag. De ploeg won in de Leidse Vijf Meihal met 5-3 van Duinwij ck 6. Brigitte Meyer toonde zich een aanwinst, al verliep het in het dubbelspel met Jan Slin gerland nog niet naar behoren. In' de tweede klasse deed Vlietwijk 2 het beter dan de Voorschotense hoofdmacht. Het team diende Metro 4 een 3- 5 nederlaag toe. Merenwiek liep voor het eerste sinds lange tijd weer eens tegen een neder laag op. De debutant in de vier de klasse verloor met 5-3 van Lotus. ESTORIL (AFP/DPA) - De strijd om het wereldkampioenschap voor formule-1 coureurs spitst zich in de slotfase toe op drie kansheb bers, onder wie twee stalgenoten: de Brit Nigel Mansell, gisteren op het circuit van Estoril winnaar van de Grote Prijs van Portugal, en de Braziliaan Nelson Piquet, die der de werd. Beide rijders in de Wil- liams-Honda hebben concurrentie van titelverdediger Alain Prost (McLaren-Porsche), tweede in Por tugal. Mansell, leider in het algemeen klassement, maakte in de veertien de van de zestien races een sterke indruk. De Brit, achter de Brazili- ian Senna in tweede positie ge start, domineerde vanaf het begin. Door gedurfd te rijden en alles op alles te zetten won hij voor de vijf de keer dit seizoen een Grand- Prixwedstrijd. Na de ruim driehonderd kilome ter bleef hij Prost bijna negentien en Piquet bijna vijftig seconden voor. Als Mansell 12 oktober de Grote Prijs van Mexico wint, verze kert hij zich van het wereldkam pioenschap. De laatste race, in Au stralië, is in dat geval een gevecht om de troostprijzen. Tien jaar geleden had Groot-Brit- tannië in James Hunt voor het laatst een wereldkampioen. Feite lijk is Mansells stalgenoot Piquet een voornamere concurrent dan de Fransman Prost. Mansell en Prost hebben zich in tegenstelling tot Pi quet al elf keer in de prijzen gere den, het maximaal toegestane aan tal. Als zij in de twee resterende ra ces wederom punten behalen, wor den hun slechtse seizoensresulta ten van het totaal afgetrokken. Daarvan heeft Piquet geen last. Maar op grond van de race in Es toril maakt de 32-jarige Mansell de meeste aansprak op de positie van kopman in het Williams-team, dat zich in elk geval verzekerde van de wereldbeker voor merken. Voor zestigduizend toeschouwers open de hij de aanval zó vroeg, dat de andere kanshebbers zich lieten verrassen. In de 33e van de 69 ron den werd het even spannend, toen Mansell by een voorsprong van ne- gentien seconden zijn banden liet verwisselen. De stop duurde wel geteld 8,41 seconden. Op dat moment was de Neder lander Huub Rothengatter al lang uit de strijd. Met een gebroken drij fas had hy in de elfde ronde opge geven. Mansell werd in de finale nog even bedreigd door Prost, die had geprofiteerd van een stuurfout van Piquet en het tekort aan benzi ne, waarmee de wagen van diens landgenoot Senna kampte. Maar de Brit voelde zich zo' sterk, dat hij zich niet van de wys liet brengen door het naderen van de wereld kampioen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21