5 0 T Slechte start Leidse schaakteams Herstel Pernix tegen Sportclub Leiderdorp luistert niet naar coach Verlies bij Fides en TOP Vrouwen missen promotie LDG zorgt voor sensatie in damstrijd Onnozel verlies Kasparov MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - De Leidse teams zijn het schaakseizoen slecht begonnen. Alleen LSG kwam tegen de eigen reserves tot winst. Verder boekte Voorschoten 2 nog een gelijkspel en verloren de overige vier teams. In de hoofdklasse leed Philidor een nederlaag in Eindhoven (4-6). Philidor 2 kon in de tweede klasse niets inbrengen tegen opponent Weenink: V2-V/2. LSG 3 en Voor schoten 1 verloren beiden met het kleinst mogelijke verschil, ZV2AV2. De titelverdediger en grootste fa voriet voor de landstitel, Volmac Rotterdam, liet een matchpunt lig gen tegen het Amsterdamse Desis- co/Watergraafsmeer. De Rotter dammers wonnen nog wel op het eerste bord in de persoon van Jan Timman (tegen Van der Sterren), maar de Leidse huurlingen vorm den de boosdoeners. John van der Wiel (tegen Ree) en Jeroen Piket kwamen slechts tot een remise, Ri- ni Kuijf en de nieuwe aanwinst Marcel Piket boekten beiden een nul. Uiteindelijk verscheen er een 5-5 gelijkspel op het scorebord. Dat hoeft Volmac nog niet op te bre ken, maar de verrassende debutant Groningen heeft wel de leiding ge nomen door een IV2-2V2 overwin ning op Bussum. Ook concurrent Eindhoven hield het hoofd koel en incasseerde een 6-4 zege op Philidor Leiden. De twee nieuwe aanwinsten van Lei den, Hans Kuijf en Heieen de Greef, hielden zaterdag beiden be kwaam remise. Philidor heeft in Eindhoven zelfs nog op een voor sprong gestaan, toen Henk van Maaren, Piet Bakker en Joop Piket de twee verliespartijen van De Kok en Gelpke goed maakten. By deze 4-3 tussenstand begonnen RAG de Graaff en Leo Hofland echter te knoeien. De Graaff verspeelde eerst zyn betere stelling en wist vervolgens nog te verliezen. Leo Hofland bezat ook duidelijk voor deel (voor 70% gewonnen volgens captain Piket), maar draaide twee zetten om en blunderde een kwali teit weg. Als laatste gaf Coen Ste- houwer zich gewonnen, na zeven uur lang stug verdedigen tegen Pe ter Scheeren. In de tweede klasse B speelde Philidor 2 een zeer eentonige wed strijd. Zeven verliespartijen op een rij en slechts een schamel half bordpuntje, binnengebracht door eerste-bord-speler Nico Kuijf. Zo veel leed valt niet te beschrijven. In dezelfde klasse komen ook LSG 1 en 2 uit, die derhalve in de eerste ronde de onderlinge ontmoeting moesten afwerken. Hoewel de uit slag anders doet vermoeden, bo den de reserves hun clubgenoten redelijk tegenstand. Wim Heems kerk ontsnapte tegen Aad van Moorsel met een remise en Adrian Clemens en Charles Kuijpers ston den zeker een tijdlang duidelijk minder. Leon Konings en Dirk Sikkel hadden ieder ruim zeventig zetten nodig voor ze de partijen pas definitief naar zich toe konden trekken. Uiteindelijk won de routi ne het op alle fronten en is LSG 1 met een 7-1 overwinning op zak klaar voor het echte werk. Want een ELO-gemiddelde dat 150 pun ten boven dat van de tegenstan ders ligt moet een kamioenschap oDleveren. De derde klasse KNSB levert de Leidse deelnemers meer proble men op dan verwacht was. LSG 3 kan de schuld van het verlies tegen Desisco 3 bij zichzelf zoeken. Aan de staart verschalkte Theo Wage naar al snel zijn jeugdige tegen stander in het eindspel en ook Joop Bakker trok een gelijk tore neindspel naar zich toe. Huib Nieuwland en Westra-Hoeksema gaven echter te snel remise in een betere stelling. Na twee nullen was de stand derhalve 3-3. Leon Huijs- dens zou in ieder geval voor het reddende bordpunt gaan zorgen en toen Otten met een remise ont snapte leek de eerste winst al bin nen. Ware het niet dat Huijsdens voor een afwikkeling naar een ver loren pionneneindspel koos. 3V&- 4V6. Ook Voorschoten 1 leed een krap verlies. Vroeg in de strijd nam opponent VHS (Haarlem) een voorsprong van twee punten, die Voorschoten niet meer te boven kwam. Marco Combe en Frans Er- wich hadden te veel tijd in hun be tere stellingen gestoken en moes ten met remise genoegen nemen. Bert Houweling ontsnapte tegen eindspel-componist Spinhoven eveneens met een half punt. Slechts Frits Fritschy deed iets te rug door met een scherpe aanval een Hollandse vesting op te rollen. Omdat ook Bart Gort zijn koning om moest leggen, staat Voorscho ten inmiddels op een onoverbrug bare achterstand van 2V2AV2. Het is een schrale troost dat de afgebro ken party van Marcus Driessen ge- De Voorschoten-reserves heb ben er zaterdag tot het uiterste voor gevochten. Tot tweemaal toe moest er een stelling met twee kale koningen op het bord verschijnen, voordat er tot remise werd beslo ten. Toch werd maar liefst zesmaal een puntendeling genoteerd. Daar naast wist Hans Lindeboom in het eindspel zijn kleine kwaliteits winst om te zetten in een overwin ning en werd Erik Bongers wegge- combineerd. Uiteindelijk een ver diend 4-4 gelijkspel tegen het Be- verwijkse Pat Mat, dat vorig sei zoen nog in de tweede klasse uit kwam. REMMELT OTTEN Sandra Slingerland speelt vanuit de verdediging van De Danaïden de bal af naar haar in het middenvak spelende zus Monique. De Danaïden deelde de punten met Het Zuiden (5-5). (foto Van Boven) LEIDEN - Terwijl de beide debutanten in de overgangsklasse Fides Pacta en TOP op nieuw mistastten, herstelde Pernix zich ten koste van debutant Sportclub. Met 9-5 zege vierde de Engel-equipe, die zo de jacht inzette op Drachten en VES, de beide koplopers in de promotieklasse A van de korfbalcompetitie. Weinig puntenwinst ook in de eerste klasse, waar alleen De Danaïden een punt bemachtigde tegen Het Zuiden (5-5) en Fiks en Zuiderkwartier verloren. "Dit was nu eens echt verdiend verloren", constateerde TOP- coach Hans Oele na afloop van het duel bij koploper Dalto. "De eerste twee waren ongelukkige nederla gen, ook natuurlijk wel eigen falen, maar deze wedstrijd was duidelijk dat we iets tekort komen". Niet dat TOP volstrekt kansloos was in Driebergen. Leek het begin desastreus, 2-0 en 4-1, gaandeweg kreeg de twaalf van Oele enig grip op het spel. Jacqueline Winter zorgde voor een 4-2 ruststand en toen Sjoerd van der Klaauw in de eerste minuut na de hervatting 4-3 liet aantekenen, was een omme keer beslist niet denkbeeldig. "We waren op dat moment be slist sterker. Maar toch, ondanks dat je dichterbij komt, weet je dat Dalto weer gaat scoren. Zoals wy vorig jaar wisten, dat we tegensla gen in een wedstrijd te boven zou den komen. Nu is dat andersom..." En het werd 6-3 en nadat Gert Jan Natzijl en Ron van der Willik TOP weer tot 6-5 terug hadden ge bracht ook weer 8-5. Die routineu ze tik was teveel voor de Sassen- heimer debutant, die verder gela ten verder speelde naar het eind signaal: 9-7. Overige TOP-treffers waren van Stella van der Zaag, Ria Nijenhuis en Sjoerd van der Klaauw. Conditieslag Heel lang heeft Fides Pacta uit zicht gehad op een positief resul taat bij het Hardinxveldse HKC. Vooral voor rust liep alles vlekke loos en straften de Leidse vrouwen het voorverdedigen van de thuis club genadeloos af. Patricia Gott- mer, Mieke Selier, Wilma Neute boom en Janneke Halvemaan zorg den er samen met Nico Pikaar voor, dat Fides met 3-5 voorkwam. Op dat moment verdiende Fides meer en had met Dick Onderwater voor de korf zeker ook de moge lijkheden daartoe. Het stugge, ja gende spel van het conditioneel erg sterke HKC stond echter ver dere Leids uitlooppogingen in de weg. Nog voor rust kwam HKC weer op gelijke hoogte (5-5). Geruime tijd bleef de strijd onbeslist en met goals van Frank Peter de Haas, Ro nald van der Velden en Henk van der Waals stond Fides nog drie maal aan de positieve kant van de score. "Conditioneel gingen we toen de boot in", verklaarde coach Frank Berendes de terugval, die volgde. "We hadden in het begin van de tweede helft de kansen om weer weg te lopen, maar het had allemaal teveel van de krachten ge vergd.". Alleen Dick Onderwater kon bij 11-9 nog iets terug doen, maar veel invloed op de uitslag had zijn goal niet meer: 12-10. Ondanks het ruime verschil (9-5) was Pernix-Sportclub, zoals coach Jasper Engel het uitdrukte "geen wedstrijd om jaren later nog te her inneren van 'weetje nog wel"'. Een overwinning, die wel vrij snel ge stalte kreeg door het bekeken spel van het eerste aanvalsvak (3-0 na een kwartier door goals van Janne ke Mulder, Denise Smits en Kees Hortensius). Niettemin kwam de debutant hierna wel terug in de strijd, door dat de lange Friese verdedigers on der de korf gretig profiteerden van het minder goed gecoördineerde schieten in de beide andere vak ken. Sportclub had echter ook weer niet de kwaliteiten om het Pernix echt moeilijk te maken en na rust (5-4) moest het snel capitu leren. Keës Brokaar(2), Kees Hor tensius en Carla Kuipers, die even als Frits Kolff ook voor rust scoor de, tilden de score naar 9-5. Fors Blessureleed was er in belangrij ke mate debet aan, dat de neder laag van Fiks bij Oranje Wit met 12-6 tamelijk fors uitviel. Een in de beginfase opgelopen 5-1 achter stand haalde de Oegstgeester de butant door goals van Theo Vree ken (2), Agda Nonhebei en tenslot te Diederick van Veen keurig op, maar toen de maker van de gelijk maker geblesseerd raakte, was het snel gedaan. Van Veen zorgde nog voor 9-6, waarna Oranje Wit alleen nog verder wegliep. "Als je met 4-0 achter raakt en toch nog tot terugkomt tot 5-5 mag je niet ontevreden zijn", betoogde De Danaïden-coach Kees van Vliet na de deling met Het Zuiden. In het derde aanvalsvak was het Kitty Dool, die de Leidse twaalf de weg terug wees door binnen drie minu ten te scoren en een strafworp te forceren. Na rust (3-5) zorgden Hei- ko Locher en de voor Eric Peters in het veld gekomen Hennie Devilee voor de aansluiting. Op halve kracht spelend leverde Zuiderkwartier beide punten in bij debutant Vlaardingen. De 3-0 uit de opening kwam de ploeg van coach Simon Boot niet meer te bo ven en via 6-4 halverwege werd een 10-8 eindstand bereikt. En passant miste Zuiderkwartier in de slotfase ook nog twee strafworpen. Aldo Spadon scoorde tweemaal, evenals Coby Borst verongelukt KROMMENIE (GPD) - De 27-ja- rige Coby Borst uit Krommenie is zaterdag tijdens een trainings kamp van het schaatsgewest Noord - Holland Utrecht in de Bel gische Ardennen om het leven ge komen. De schaatster en wielrenster uit de langebaanploeg van Egbert van 't Oever, die in ja nuari van dit jaar op de Jaap Eden- baan in Amster dam marathon- kampioene werd, botste tijdens een afdaling van een fietstraining te gen een tegemoet komende auto op en was op slag dood. Geslagen Zeven minuten voor het einde vergrootte Ten Donck de voor sprong tot twee (6-4) punten en wist De Algemene zich geslagen. "Kansen op 5-5 zyn er wel ge weest", wist coach Bart Lambooy na afloop. "Maar de schotvaardig heid op beslissende momenten ontbreekt ons nog". Pas in de slot minuut van het geruime tijd volle dig open duel scoorde invaller Jan Sjardijn nog 7-5,. Na de succesvolle seizoensstart kreeg Fluks bij Hoogvliet de eerste nederlaag te slikken. Na rust (4-2) groeide het verschil snel aan tot 9- 3, zonder dat Fluks ('te lief spe lend', volgens coach Roedoe) er veel aan kon doen. Ada van der Meulen scoorde tweemaal voor de Noord wijkers. Velocitas nestelde zich aan kop van IIC door een zege op KOAG. Alleen in de slotfase kreeg coach Atte van Heusden het nog even be nauwd toen de thuisclub een 6-9 achterstand ophaalde tot 8-9. Op balbezit spelend hield Velocitas, met topscorer Martine de Water (2), beide punten echter vast in han den. Na twee overwinningen moest KNS gistermiddag haar meerdere erkennen in het eveneens nog on- LEIDERDORP/AMSTELVEEN - De waarschuwingen van coach Paulides waren zaterdagavond aan dovemansoren gericht. De basket ballers van Leiderdorp verzuim den om de Joegoslaaf Filipan van de bal af te houden en betaalden daarvoor een zware prijs. Leider dorp leed een even pijnlijke als verrassende nederlaag geleden te gen debutant Zoebas: 91-92. Gras shoppers gaat nu alleen aan de lei ding in de rayoncompetitie, waarin Blitz en MSV opnieuw verloren. In de eerste divisie was het verlies van BS Leiden in Amstelveen te gen ASVU ingecalculeerd (85-64). Leiden wist dat het tegen de met Cees Amama en Simon Bruin ver sterkte Amsterdamse studenten moeilijk zou worden omdat Bert Kragtwijk de laatste wedstrijd van zijn schorsing moest uitzitten, ter wijl ook Erik Paul van Weeren en Steven Bouman niet konden spe len. Dat ASVU een 18-4 voor sprong nam was dan ook niet ver wonderlijk, maar dat Leiden dank zij Thijs Minderhout (19) en Ronald van der Geest (17) terugkwam tot 38-35 en zelfs 40-41 kwam als een aangename surprise. Van der Geest hield Amama op nul punten, maar Simon Bruin (32) kon door de LeTdse verdediging niet afgestopt worden. ASVU kon daardoor andermaal een gat slaan (52-42) en ondanks een wanhoop- spress wist Leiden niet meer dich terbij te komen: 85-64. Coach Broekhof was echter tevreden met het resultaat: „De jongens hebben geleerd om zelf initiatief te nemen, om niet afhankelijk te zijn van Bert en Erik-Paul. Het verlies was inge calculeerd". Leiderdorp had vorige week de trainingen gebruikt om de aanval tegen een zone-verdediging nog eens extra te oefenen. Over het re sultaat van die inspanningen kon LAHTI (ANP) - De basketbalsters zijn er in Lahti niet in geslaagd de promotie naar de A-categorie van Europa af te dwingen. Het nationale vrouwenteam behaalde naar verwachting twee overwin ningen, op Finland (59-55) en Engeland (69-46), maar de nederlaag met negen punten op de openingsdag tegen Hongarije (69-78) brak de ploeg lelijk op. De verdeelde Hongaarse ploeg, al zeker van plaatsing voor het EK, geloofde het gisteren in de afsluiting tegen Finland wel. De thuisploeg greep het cadeau dankbaar aan en won voor de eigen felle aanhang met 75-73. Door de onverwachte Finse zege eindig den de drie landen gelijk in wedstrijdpunten, waardoor de onder linge resultaten doorslaggevend werden. Hongarije had het beste doelsaldo met plus zeven (151-144), Finland had min twee (130-132) en Nederland min vijf (128-133), waardoor het keurkorps van de debuterende coach Meindert van Veen voor het eerst sedert jaren in 1987 zal ontbreken op de A-titelstrijd van Europa. Peter Paulides tevreden zijn, want ondanks 18 keer balverlies kwam de thuisploeg tegen Zoebas tot 91 punten. Het was echter de verdedi ging die tegen de geslepen bezoe kers uit Zoetermeer alles te wen sen overliet. Monkhorst, Braken hof en Rijsbergen konden Filipan niet van het scoren houden, waar door Zoebas een vroege achter stand soepel kon wegwerken. Zoe bas maakte optimaal gebruik van de scoringskansen en kwam via 45- 44 halverwege, in de spannende slotfase uiteindelijk aan de win nende kant van de score: 91-92. Grasshoppers voelt zich kenne lijk goed in de rol van underdog want de Katwijkers boekten hun derde zege op rij. In Utrecht kreeg Midland geen voet aan de grond (18-28, 28-44) en werd het verschil ondanks de wisselende verdedi- gingsvormen van de thuisploeg per minuut groter. Floor Kuyt (15) was de grote animator bij Gras shoppers, dat volgende week tegen het eveneens nog ongeslagen Lo- komotief zijn ware kracht kan to nen. Nu kon coach René Mulder al zyn spelers aan het werk zetten, zonder dat de winst in gevaar kwam: 61-86. „Onze verdediging leek wel ga tenkaas", verzuchtte MSV-aan- voerder Peter van Solinge na de onnodige nederlaag van zijn ploeg tegen BOB: 74-99 (36-51). De Noord wijkers misten nog steeds center Bart Driessen en verloren vorige week ook topschutter Wil liam de Haas, die door een ernstig motorongeval zeker enkele maan den uitgeschakeld is. MSV kon daarnaast zaterdag ook geen be roep doen op Fred van Schie en Jan Duindam, waardoor de selec tie tot zes spelers was terugge bracht; „Dat speelde mee, maar het is geen excuus. We hadden moeten winnen", aldus Van Solinge. BOB wist in de openingsminuten een ruime voorsprong te verkrijgen (2- 12, 8-21), die ondanks aandringen van het soms chaotisch spelende MSV (27 keer balverlies) geen en kel moment meer in gevaar kwam: 20-31, 48-63, 74-99. Voor Blitz leken er tegen de re serves van AMVJ Rotterdam se rieuze winstkansen. Het team van interim-coach Hans Koenen kende een goede start (19-15), maar keek bij de rust tegen een kleine achter stand aan: 33-36. Carl Hugens (28) bracht de Voorschotenaren terug in de wedstrijd (51-51), doch in de eindfase gaf het lengte-overwicht van de Rotterdammers toch de doorslag: 64-68. In het rayon Noord-Holland was Lisse tevreden met de kleine ne derlaag bij Alkmaar Guardians (86- 81). Bij Lisse was Eric van Zelhem topscorer met 26 punten. Hillegom verloor in Amsterdam kansloos van US: 62-80. Bij de vrouwen moest Leiderdorp de koppositie prijsgeven aan het rijkelijk van speelsters uit de eredivisie voorzie ne reserveteam van Rotterdam- Zuid: 41-74. HANS JACOBS LEIDEN - Het gepromoveerde Leids Damgenootschap heeft in de eerste ronde van de com petitie in de hoofdklasse voor een sensatie gezorgd. Door een 9-7 zege op het uit de landelijke tweede klasse gedegradeerde Rijnsburgse RDC hebben de mannen van Evert Bronstring getoond een aanwinst te zijn voor de Hoofdklasse. Kopman Evert Bronstring gaf het goede voorbeeld door Arno Kooloos op een overtuigende wijze aan de zegekar te binden. André van der Kwartel bouwde de voorsprong uit door een verkeerde opening van Cees van den Bosch strategisch uit te buiten. De Rijnsburgers konden nog wel terugkomen door zeges van Gert Cederhout en jeugdtalent Dik van Dijk op respektievelijk Peter Bron string en Theo Uittenbogaard. De genadeklap deelde Fred Ong uit. Het ontbreken van wedstrijdritme werd Albert Huisman noodlottig. In de tyd- noodfase zag Huisman nog wel een winnende damkombinatie over het hoofd, maar moest daarop de zege aan Ong overla ten. De party tussen Leidenaar Hein Winkel en Jan Schijf moest daarna de beslissing brengen. Schijf kwam rond het tijdstip van afbreken gewon nen te staan, doch ging derma te slordig met zyn positie om, dat Winkel nog net een remise uit het vuur kon slepen, waar door de wedstrijd in een verras sende zege voor LDG eindigde. Het eveneens uit de landelij ke tweede klasse gedegradeer de Katwykse KDC had grote moeite met het Alphense HDC. In de aanvangsfase leken de Katwijkers het vooral van de onderste borden te moeten hebben. Zowel Marten Dijkstra als Marco Dulfer schenen op een snelle winst af te stevenen. Toen Dijkstra er niet meer dan een voordelige remise uit wist te slepen en Dulfer een verkeerde spelopbouw koos, kwamen de Katwijkers in moeilijkheden. Kopman Theo Zwetsloot deed het tij keren door invaller Arie van Diggele in het middenspel het leven dermate zuur te maken, dat de ze het spoor volledig bijster raakte. Arend van Beelen bracht de Katwijkers op voor sprong. Een simpele damdoorbraak wist Henk Brunt nog wel mate rieel gelijk te houden, doch de uiteengeslagen stelling resul teerde in schijf- en uiteindelijk partijverlies. De overige Kat- wijkse borden waren dermate tevreden met deze moeizame voorsprong, dat alle op veilig heid speelden, hetgeen een nip te overwinning van 9-7 oplever de. Het Hazerswoudse Samen Sterk leek tegen Boskoop op een monsteroverwinning af te stevenen. Uiteindelijk werd er na slordig spel met een 9-7 overwinning genoegen geno men. Het Wassenaarse WDG haalde eveneens de winstpun ten binnen. In Bodegraven werd uiteindelijk nog vry ge makkelijk met 10-6 gewonnen. FRANS DE JONGE geslagen Quick. Na 5-0 pas zorgde Edwin Kooien voor de eerste te gentreffer en na rust (6-1) volgde Rudolf Ligtvoet dit voorbeeld: 9-2. Voor Ons Eiland dreigt ook de derde klasse een te zware opgave. Voor de derde maal op rij werd een kansloze 9-3 nederlaag geleden bij Ventura Sport. Na rust (3-0) scoor den Wim Nijenhuis, Eric Kuipers en Colinde de Wekker. Crescendo bleef GKV(Hg) de baas (6-8) voert nog altijd de rang lijst aan in IIID. Een royaal vel- doverwicht leverde na rust (5-4) goals op van Arno Kooloos, Anita- Henk-, en Wijnand Alberts en ook de overwinning: 6-8. VAN GENT LENINGRAD (Rtr/Tass) - Het zyn vreemde krachten, die de relatie bepalen tussen Gari Kasparov en Anatoli Karpov. Soms lijkt het of zy elkaar het liefst met het schaak bord op het hoofd zouden slaan, maar als het moment daar is, dat één van de twee op de benen wan kelt en open staat voor de k.o. durft de ander niet toe te slaan. Dat over kwam Karpov in de eerste - onvol tooide - match, toen hij het ene be slissende punt maar niet kon toe voegen aan een voorsprong van 5-0 en Campomanes na 48 partijen in arremoede de klok terugdraaide naar nul. Ongeveer hetzelfde vol trekt zich momenteel aan Kaspa rov. Door overwinningen op 9 sep tember in de veertiende partij en zes dagen later in de zestiende ver grootte de wereldkampioen zijn voorsprong in de revanche-match tot 9,5 - 6,5 en was de 'K.O' volgens grootmeester David Bronstein in feite reeds toegediend. Maar wat geschiedt; inplaats van rustig freewheelend de halfjes by elkaar te sprokkelen, die hem scheiden van titelbehoud, dat by twaalf pun ten een feit is, verliest Kasparov op een onnozele wijze de zeventiende partij en eist Karpov in tweede zit ting ook de achttiende party voor zich op. De positie van de uitdager is nog altijd moeilijk: van de resterende zes partyen moet hij er twee win nen en geen één verliezen. Maar nu hij van het 'syndroom Kasparov' lijkt verlost, zijn de kenners heel wat minder zeker van de uitkomst dan veertien dagen geleden. Kasparov zal het bij de nachtelijke analyse van de afgebroken stelling wel betreurd hebben, dat hij bij de 27ste zet niet aanstuurde op herha ling van zetten, zoals grootmeester Mark Taimanov aangaf. De ma noeuvre, die hij inplaats daarvan begon, zag er veelbelovend uit, maar twee misrekeningen achter een, ruineerde vlak voor het afbre ken zijn stelling. Op de 38ste ver loor hij met Th7 schaak een vol tempo. Lc5 was volgens Taimanov veel sterker geweest. Zie het ver volg: 38 Dxd4 39. cxd, Td7 40. a5 en de witte vrij-pion staat gereed om de strijd te beslissen. 38. De4 lijkt ook tamelijk sterk. Bij de daarop volgende zet was het nog De negende partij tussen de Sovjet- russische grootmeesters Artoer Joe- soepov en Andrej Solokov is giste ren in Riga na 41 zetten afgebroken. Joesoepov, die met wit speelt, heeft drie pionnen meer. Hij Leidt in deze finale van het kandidatentoernooi met 4,5 - 3,5. niet te laat om met Th6 de vorige positie te herstellen. Inplaats daar van koos (op het verkeerde mo ment) voor de opmars van de a- pion. De afgebroken stelling werd als moeilijk houdbaar beoordeeld voor wit. De promotie-velden voor Kasparovs vrijpionnen op de da me-vleugel waren van de verkeer de kleur. Zyn koning stond gevaar lijk open voor de zwarte pionnen- storm in het centrum en Karpov beschikte over de open lijnen voor zyn torens. Bij de hervatting arriveerde Kar pov tien minuten te laat, maar aan de glimlach, waarmee hij achter de tafel plaatsnam, was al te zien, dat wat hem betreft de technische pro blemen waren opgelost. Met subtiele zetten hield hij de witte koning onder schot, waarbij hij tegelijkertijd de tegen-aanval op de dame-vleugel onder controle hield. Kasparovs a-piori bereikte nog de zevende rij en stond zelfs klaar voor promotie. Maar dat zou slechts geleid hebben tot mat in twee. Andere verdedigingsmidde len waren niet meer voorhanden, zodat de titelhouder de klok stopte en verdween. Karpov draalde en genoot zichtbaar van het opklin kende applaus. De match gaat maandag verder, als tenminste Kasparov niet zyn derde en laatste time-out aanvraagt, zoals hier en daar wordt verwacht. pioen Garri Kasparov (wit) en uitdager Anatoli Karpov (zwart). 1. d4 Pf6, 2. c4 e6, 3. PI3 b6, 4. Pc3 Lb4, 5. Lg5 Lb7, 6. e3 h6, 7. Lh4 Lxc3 8. Lxc3 d6, 9. Pd2 g5. 10. Lg3 De7, 11. a4 a5. 12. h4 Tg8, 13. hxg5 hxg5, 14. Db3 Pa6, 15. Tbl Kf8, 16. Ddl Lc6,17. Th2 Kg7,18. c5 Lxc5, 19. Lb5 Pb8, 20. dxc5 d5, 21. Le5 KfiB, 22. Th6 Pe8, 23. Dh5 f6, 24. Th7 Pg7, 25. D13 Kf7, 26. Dh5 Kf8, 27. Df3 Kf7, 28 Th6 Pe8, 29. e4 g4, 30. Df4 Lxb5, 31. Txb5 Pd7. 32. Lxc7 Pxc5,33. De3 Pxe4,34. Pxe4 dxe4. 35. Lxa5 f5, 36. Lb4 Dd7, 37. Dd4 Ta7, 38 Th7 Pg7, 39. a5 Kg6, 40. Dxd7 Txd7. 41. Th4 Tgd8,42. c4 Tdl 43. Ke2 Tel. 44. a6 Tc2 45. Kei Ta2, 46. Tb6 TÜ3, 47. c5 Tal .48. Te2 Ta2 49. Kei g3,50. fxg3 Txg3. 51. Kfl Tgxg2, 52. Lel Tgc2, 53. c6 Tal. 54 Th3 f4. 55. Tb4 K15, 56. Tb5 e5. 57. Ta5 Tdl. 58. a7 e3, Wit geeft op

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19