PORT Publiek keert zi af van profvoetbal Avanti rekent op reglement Run op lidmaatschap Friese Elf Steden Maradona tweemaal9 Papadona Brandje in stadion van Bradford City Al 150.000 toeschouwers minder 'Parijs trekt zich terug als kandidaat voor Spelen' Vaatjes met explosieven in De Vliert Internationals mogen Italië niet meer uit MAANDAG 2? SEPTEMBER BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 LEEUWARDEN (ANP) - Naar schatting dertig duizend schaatsliefheb bers hebben zich aangemeld voor het lidmaatschap van de Friese Elf Steden, de organisator van de elfstedentocht. Dat zei voorzitter Sipkema gistermiddag voor de radio. Van dat aantal worden er slechts twee dui zend toegelaten. De toelating zal door het lot bepaald worden. De loting wordt gehouden onder toezicht van een notaris. Alle inzenders hebben een gelijke kans van 1 op 15. In de aankondiging was melding gemaakt dat iedereen slechts één kaart kon inzenden. Er zullen steekproeven genomen worden om te controleren of een ieder zich aan die voorwaarde gehouden heeft. In de komende week worden er nog een aantal bewerkingen uitge voerd, waarna in oktober de loting zal plaatsvinden. Medio oktober zullen de 'gelukkigen' bericht ontvangen. NAPELS (AFP) - De Italiaanse televisiekijker en krantelezer smult van een schandaal waarin Diego Maradona de hoofdrol speelt Zaterdag avond verscheen op de televi sie een vrouw, die aan de kij kers een in de ochtenduren ge boren baby voorstelde als Die- go Armando Junior, de eerst geboren zoon van de wereld beroemde voetballer. De moeder, de 22-jarige blonde secretaresse Cristiana Sinagra, vertelde vanuit het kraambed in een Napolitaans ziekenhuis dat zij Maradona in 1985 bad Ieren kennen. „Ik was bevriend met de verloof de van Diego's broer Hugo. Op die manier heb ik Diego zelf Ie- ren kennen. Tot april van dit jaar zijn we bevriend ge weest". Tijdens het interview was ze omringd door 'getui gen', de gynaecoloog die vanaf het begin van de zwanger schap op de hoogte was van de identiteit van de vader en haar advocaat. Alle Italiaanse zondagsbla den hadden het verhaal van Sinagra in geuren en kleuren op de voorpagina. De speler reageerde volgens de Gazzetta dello Sport heel beduusd. „Ik begrijp hier niets vanHet is een krankzinnig verhaal. Ik ben er compleet door in de war, en weet niet wat ik moet zeggen". De verwarring van Marado na was begrijpelijk. De kans is niet denkbeeldig dat hij bin nen zes maanden twee keer va der wordt. Een dag eerder na melijk had zijn huidige ver loofde, Claudia Villafanes, de voetballer verteld, dat ze drie maanden zwanger van hem is. BRADFORD (AP) - De voetbalwedstrijd tussen de Engelse tweede-divi sieclubs Bradford City en Leeds United is zaterdag door de scheidsrech ter onderbroken nadat supporters van Leeds brand hadden gesticht in het stadion. Het was de tweede brand binnen korte tijd. Vorig jaar mei vatte op het complex een tribune vlam. Ruim vijftig toeschouwers kwa men bij die ramp om het leven. Ditmaal had de brand geen ernstige gevolgen, al brak er wel paniek uit. Honderden toeschouwers vluchtten als reactie op de rookontwikkeling het veld op. In verband met de brand stichting werden 20 arrestaties verricht. Volgens de politie zijn in totaal 64 aanhangers van Leeds aangehouden voor gewelddadigheden vóór, tijdens en na de wedstrijd. Het was voor het eerst dat de beruchte Leeds-supporters weer met hun club mee mochten reizen voor een uitwedstrijd, maar na de jongste incidenten wordt geroepen om een totaal verbod op het bezoeken van uitwedstrij den door Leeds-aanhangers. DEN HAAG (GPD) - De eredivisie is bezig aan de meest dolle competitie sinds jaren, maar het publiek laat het desondanks massaal afweten. Op een kwart van het seizoen trokken de 70 wedstrijden in totaal 518.000 toeschouwers tegen vorig seizoen 616.000. Dat is een achteruitgang van bijna 100.000. Die vergelijking gaat riiet helemaal op omdat er nog twee inhaalwedstrijden (Roda JC-Ajax en PSV-VVV) op het programma staan. SEOEL (SID) - De vroegere Franse ski-ster Jean-Claude Killy heeft in Seoel voedsel ge geven aan het gerucht dat Pa rijs zich terugtrekt uit de con currentiestrijd voor het orga niseren van de Olympische Spelen 1992. Zoals de zaken nu staan zal het Internationaal Olympisch Comité op 17 okto ber voor de toewijzing van de zomerspelen van 1992 kiezen uit de aanbiedingen van zes steden: Amsterdam, Barcelo na, Parijs, Brisbane, Birming ham en Belgrado. New-Delhi is al in een eerder stadium af gevallen. Het gerucht gaat al geruime tijd, dat Parijs van plan is zich terug te trekken ten gunste van de kandidatuur van het eveneens Franse Albertyille voor de winterspelen van 1992. Killy, die reclame maakt voor Albertville, verklaarde in Seoel: „Het zijn geen ge ruchten. In Franse sportkrin gen rekent men erop dat Parijs zich terugtrekt. De achter grond van deze taktische ma noeuvre is, dat Albertville daardoor veel meer kansen krijgt. In Parijs ziet men in, dat men tegen de kandidatuur van Barcelona toch niet op kan". DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft gistermorgen in het stadion De Vliert van FC Den Bosch twee vaatjes met explosieven gevonden. De bommen waren geplaatst in het vak waarin 's middags aanhangers van FC Den Haag een plaatsje zou den krijgen tijdens de voetbalwed strijd FC Den Bosch-FC Den Haag. Een woordvoerder van de politie van Den Bosch heeft dit gister avond meegedeeld. Een explosief is door de politie tot ontploffing gebracht. Omdat de klap wel erg groot was is voor de tweede bom de Explosieven Op ruimingsdienst ingeschakeld. In de vaatjes zat een op rode fos for lijkende stof. Volgens de zegs man van de politie zouden de ex plosieven bij aanraken of omgooi en zijn ontploft. Daardoor zouden omstanders ernstige brandwonden hebben kunnen oplopen. De bom men zijn vermoedelijk in de nacht van zaterdag op zondag in het sta dion geplaats, waarschijnlijk door aanhangers van FC Den Bosch, al dus de woordvoerder van de poli tie. De bommen werden ontdekt toen het stadion vlak voor de wed strijd routinematig werd door zocht. Rond het duel werden 54 ar restaties verricht. Maar ook in het geval die twee ont moetingen woensdagavond samen zo'n 25.000 bezoekers trekken, be tekent dat nog een fikse achteruit gang van 75.000 ten opzichte van het vorig seizoen. Ruw geschat be tekent dat een verliespost van drie kwart miljoen gulden. Met 2.184.000 toeschouwers was de vorige jaargang de meest slecht bezochte competitie in de eredivi sie sinds de invoering van het be taalde voetbal. In het seizoen 1970- 71 trokken de 306 wedstrijden nog 4.135.000 bezoekers, sindsdien ging het elk seizoen verder bergaf waarts. De negen wedstrijden van dit weekeinde lokten in totaal slechts 62.000 mensen naar de stadions. Dat zijn er tweeduizend minder dan er zaterdagmiddag bijvoor beeld alleen op de tribunes zaten bij Bayern München-Borrusia Mönchengladbach in de Westduit- se Bundesliga, waar de negen ont moetingen in totaal 220.00& toe schouwers trokken. Verrassend De bezoekcijfers tot nu toe lo genstraffen de visie van bonds coach Rinus Michels dat meer spanning automatisch vertaald wordt in hogere toeschouwersaan tallen. Met FC Den Bosch als ver rassende koploper, dat gistermid dag tegen FC Den Haag deson danks slechts kon rekenen op de steun van 7100 supporters, valt de voetballiefhebber van de ene ver rassing in de andere. Zo haalt FC Groningen een week geleden nog een punt weg bij Ajax en laat de ploeg het zeven dagen daarna af weten bij VW, dat als enige in de eredivisie nog niet een keer tot winst was gekomen. Niet veel anders gaat het met Veendam en PEC Zwolle. Vooraf golden de twee debutanten als de voornaamste degradatiekandida ten, maar na acht ontmoetingen hebben beide clubs eenzelfde pun tentotaal als het wispelturige FC Groningen. Op AZ en FC Utrecht na lijken de krachtsverschillen ge ringer dan ooit. Dat zegt echter meer over de zwakte van de eredi visie dan over de kracht van Veen- dam en PEC Zwolle. Daarom is het ook maar zeer de vraag of het top voetbal in ons land wel zo blij moet zijn met het uiterst verrassende verloop dat de eredivisie tot nu toe te zien geeft. Eeerste divisie Kampt de eredivisie dit seizoen met een negatief verschil van 75.000 toeschouwers in vergelij king tot vorig seizoen, in de eerste divisie valt eenzelfde beeld te con stateren. Werden daar vorig jaar na 81 competitewedstrijden nog 284.000 toeschouwers geteld, dit seizoen kwamen in totaal slechts 210.000 mensen naar de 80 gespeel de duels kijken. Een verschil van 74.000 kijkers en een gemiddelde van ruim onder de 3000 pet wed strijd. Hierbij dient overigens wel te worden aangetekend, dat de cijfers van vorig jaar een geflatteerd beeld gaven door de enorme belangstel ling die de thuiswedstrijden van FC Den Haag trokken. Johan Cruiff met de handen in het haar. Op het moment dat Ajax mét 2-2 gelijk staat weet de technisch directeur het ook niet meer. Het zou allemaal nog net goedkomen. (foto anpk Volgens politie-inspecteur Leslie Hainsworth ont stonden de problemen in het vak voor de Leeds-sup porters, waar brand werd gesticht. Toen bewakers het vuur probeerden te doven werden zij aangevallen en met stenen bekogeld. Vervolgens werden de wagens waar consumpties werden verkocht omgegooid, waar bij een patatkraam in brand raakte. Ook de te hulp geroepen brandweerlieden werden met stenen beko geld, maar zij hadden het vuur binnen enkele minuten onder controle. Scheidsrechter Neville Ashley reageerde 'met afgrij zen' op de brand. 'Ik keek op en zag de wagen en ik was bang dat die naar beneden zou rollen, het publiek in". Nadat de politie een half uur later de orde had hersteld, werd de wedstrijd voor een vrijwel leegge stroomd stadion hervat, j Leeds-fans zijn in het verleden herhaalde malen be- trokken geweest bij gewelddadigheden in voetbalsta dions. Bij de Europese bekerfinale van 1975 in Parijs vernielden zij hun stoelen en wierpen die tijdens de wedstrijd, die hun team verloor van Bayern München, op het veld. Vorig jaar veroorzaakten zij onlusten in het stadion van Birmingham City waarbij een 15-jari- ge jongen onder de voet werd gelopen door vluchten de toeschouwers. Sindsdien werden de Leeds-aan hangers geweerd uit de stadions waar hun club uit wedstrijden speelde. MILAAN (ANP/DPA/AFP) - De 22 spelers van de Ita liaanse voetbalselectie die in 1982 wereldkampioen werd, hebben op last van de Milanese officier van jus titie Poppa hun paspoorten moeten afgeven. Zij mo gen het land niet verlaten. De spelers z(jn in staat van beschuldiging gesteld, vanwege belastingontduiking. Zij moeten zich in december verantwoorden voor de rechtbank in Milaan. Nadat Italië in Spanje de wereldbeker had gewon nen, kregen de vedetten van een sponsor ieder een bedrag van 14.000 dollar. Geen van de voetballers gaf dit extraatje op aan de belasting. Bovendien ontdoken de spelers de deviezen-wetgeving door de dollars niet in te wisselen voor lires. Het Italiaanse tijdschrift 'Epoca' maakte in juli mel ding van de onregelmatigheden. De spelers hebben de beschuldigen steeds van de hand gewezen. De internationals hebben wel toestemming gekre gen om met hun clubs buiten Italië deel te nemen aan return-wedstrijden in de eerste ronde van de Europe se toernooien. Italië wordt in deze toernooien verte genwoordigd door Juventus, AS Roma, Torino, Fio- rentina. Inter Milan en Napoli. AMSTERDAM - Bijna had Go Ahead Eagles gistermid dag voor een stunt gezorgd. De Deventenaren, die sinds hun entree in de eredivisie 23 jaar geleden nog nooit een uitwedstrijd van Ajax hadden gewonnen (de ploeg kwam in die lange periode zelfs niet aan een gelijkspel toe), waren eindelijk eens heel dicht bij een puntende- ling en zelfs bij een over winning. Maar Mike Small 'vergat' Go Ahead Eagles ruim een kwartier voor tijd op een 2-3-voorsprong te Zover is het al gekomen. Politie-agenten maken in het stadion van FC Den Bosch video-opnamen van supporters. Er werden 54 fans gearres teerd. (foto ANP». zetten. Waarna even later Bosman liet zien waarom hij door Cruijff ten onrechte uit de Ajax-basis was gela ten door zijn ploeg via een gave kopbal alsnog te be hoeden voor een afgang. Een vernedering, die de Amster dammers dan volledig aan zichzelf te wijten zouden hebben gehad. Want na een bliksemstart, waarin de defensie van Go Ahead Eagles compleet zoek werd gespeeld en die de thuisclub na veertien minu ten twee treffers opleverde (Van Basten uit een voorzet van Van 't Schip en een door diezelfde Van Basten benutte strafschop), ver slapte de concentratie bij de Aja- cieden vooral achterin, waar Silooy en Spelbos elkaar in het centrum doorlopend in de weg liepen. De slechte communicatie tussen het tweetal was er de oorzaak van, dat Go Ahead Eagles halverwege het tweede bedrijf niet eens verras send op gelijke hoogte was geko men dank zij doelpunten van Small en Hofstede. „Duidelijke voorbeelden van twee cadeautjes", aldus Ajax' tech- nisch-directeur Johan Cruijff. „Zoiets mag natuurlijk niet gebeu ren. Het bewijs, dat we nog niet professioneel genoeg zijn. Small staat bijna de gehele wedstrijd gei- soleerd in de spits bij Go Ahead en toch kan hij steeds de bal aanne men en wegdraaien van zijn tegen stander. Functioneert het goed in de aanval en op het middenveld, laat de defensie weer twee steken vallen. We zullen maar zeggen, dat er op die manier werk aan de win kel blijft", vertelde Cruijff, die woensdag in het uitduel met Roda JC wellicht weer kan beschikken over Ophof, maar zeker nog niet over Muhren. Dat de oosterlingen zich dank zij het geklungel aan Ajax-kant kon den oprichten, daarop zal Van Zog- hel niet hebben gerekend. Door ziektes en blessures waren vijf spe lers uit zijn vijftien man tellende selectie weggevallen. Het wekte dan ook geen verbazing, dat op de reservebank twee jeugdspelers van zeventien en achttien jaar zaten. Geen alternatieven „Ik had geen alternatieven van middag", expliceerde de Eagles- trainer. „Vandaar dat ik zolang heb gewacht met wisselen (een kwar tier voor tijd werd Tular vervangen door Baadilla). Wat niet wegneemt, dat ik tevreden ben met het ver loop van de wedstrijd. In de begin fase zijn we weliswaar wegge speeld, maar daarna heeft de ploeg geprobeerd te voetballen en heeft zij via de counter toch twee prach tige treffers geproduceerd". Die tegenaanvallen werden inge leid door Boerebach, de midden velder, die een prima partij ver tolkte en na afloop terecht werd uitgeroepen tot „man van de wed strijd". Boerebach stond vóór het begin van dit seizoen in de belang stelling van Roda JC, FC Gronin gen en Fortuna Sittard, maar werd door Go Ahead gehouden aan zijn contract, dat pas volgend jaar af loopt. Van Zoghei gaat er vanuit, dat de 22-jarige middenvelder, die in het verleden op amateurbasis bij Ajax kon komen, maar toen voor Go Ahead koos, aan het einde van de competitie De Adelaarshorst zal verlaten. „Maar niet voor de prijs, waar voor Eykelkamp (FC Groningen legde 500.000 gulden neer voor hem) dit seizoen is verkocht. Dat zal ons niet meer gebeuren. Boere bach zal zeker het dubbele moeten opbrengen", klonk het resoluut uit de mond van de trainer. ^,Van Zog- hel kan wel roepen, dat ik een mil joen moet kosten, maar zoveel ver dien ik niet bij Go Ahead", was het nuchtere commentaar van de mid denvelder. Plaag Boerebach was een ware plaag voor de middenvelders van Ajax, van wie de tegenvallende Scholten een kwartier na rust werd ingewis seld voor Dick. Reeds vóór de pau ze had Cruijff zijn vrije verdediger Silooy, op wiens conto de tech- nisch-directeur de desorganisatie in de defensie schreef, laten inruk ken voor Bosman, waardoor Rij kaard weer achterin kwam te staan. Maar toen was het flitsende spel van de Amsterdammers, die de geïrriteerd geraakte Van Basten nog tegen een gele kaart zagen aan lopen (arbiter Van der Laar had Eagles-speler Voskamp iri de be ginfase al een gele prent gegeven) reeds verdwenen en dat kwam in het verdere verloop van de strijd niet meer terug. Go Ahead, dat zich uitgezonderd Small massaal liet terugzakken zo dra Ajax in balbezit was, hield in het tweede part gemakkelijk stand en kreeg zelfs een dot van een kans op 2-3, toen Small, nadat hij kin derlijk eenvoudig Spelbos van de bal had gezet, vrij voor Menzo ver scheen. De doelman reageerde echter alert op de inzet van de don kere centrumspits. Hoe het wel moet, liet nog geen minuut later aan de andere kant Bosman zien. De invaller, die nog een treffer zag afgekeurd wegens een overtreding van Spelbos, rondde op prima wjj- ze een voorzet van Dick met het hoofd af. HAZERSWOUDE-DORP - De tafeltennissers van Avanti gaan er voetstoots van uit in de twee de ronde van de Europa Cup te zijn gekomen, zonder ook maar één partij gespeeld te hebben. De leiding van de Hazerswoud- se club meent dat het vaststel len van de ontmoeting door het Spaanse Circulo Mercantil te laat is geregeld. Dat is de reden waarom de pingpongers van Dextro niet naar Vigo zijn afge reisd. dag in Vigo moesten spelen", legt pr-man Nico Stolwijk uit. "Daardoor hadden we geen tijd meer om een visum voor onze Hongaar Tibor Kreisz te rege len. We hebben dat per telex gemeld bij de organisatie in Pirmasens en wachten het nu maar af. Tot nu toe hebben we nog niets gehoord". "We hebben nog wel gepro beerd om een andere datum voor te stellen, maar we zitten met competitieverplichtingen. Elke week moeten we spelen. Dat was in het verleden wel an ders. We gaan er vanuit dat we nu naar de volgende ronde gaan. In de reglementen van de ETTU staat dat de ontvangen de club zo snel mogelijk con tact dient op te nemen met de tegenstander. Daar hebben ze ruim zes weken over gedaan. Wij zouden dan ook zeer ver baasd zyn als de Spanjaarden door zouden mogen gaan. Het is allemaal buiten onze schuld gelopen". De Europa Cupwedstrijd van de vrouwen van Avanti tegen Mladost Zagreb werd al eerder verschoven naar 11 oktober.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13