Zijreflectoren jagen de fietsers op kosten Het blijft niet bij Mao-jasje of kimono Vrouwelijke lijnen komen tot hun recht Max Heymans vaart een eigen koers deze winter EDGAR VOS: De pauw Consument MAANDAG 22 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 EERSTE MODESHOW CHINESE ONTWERPERS IN EUROPA Sinds China de poorten heeft opengezet voor de buitenwe reld, is er heel wat veranderd in dit land. Het binnensluipende kapitalisme werpt talloze oude tradities in het voormalige kei zerrijk omver. De kleding van de Chinezen is daarvan wel het beste bewijs. Traditionele ki mono's en mao-jasjes zijn "uit". Couture is "in". Couture op westerse leest geschoeid. Zo westers zelfs, dat het nau welijks voor te stellen is, dat de ontwerpen niet op de tekenta fel in een Franse of Italiaanse studio ontstonden, maar er gens in Sjanghai of Peking. Voor het eerst in de geschiedenis toonde Rood-China zijn mode-ge zicht in Europa. Dit gebeurde op een groots opgezette show tijdens de internationale modebeurs Igedo in Düsseldorf. De collectie, die niet minder dan een kleine 200 model len omvatte, was vrijwel allemaal uitgevoerd in zijde, want China is nog altijd het grootste zijde-expor terende land ter wereld. En dat wil de de China Silk Corporation, de ANDERE ACCENTEN Max Heymans, de nestor van de Nederlandse haute couture, doet niet écht mee met de superslan- ke belijning die bij veel coutu riers het beeld bepaalt. Zijn jas jes en bovenlijfjes rijn recht tot ruim gesneden, terwijl het ac cent, in de vorm van een cein tuur of aangezette band, net over de taille valt. Wie iets te mager of te dik is, kan dat in deze kleding aardig verhullen, ondanks de vrijwel altijd strakke rok. - Bij de pakjes had Heymans een verassing in petto. Kreeg het paarse pak, paars en lila vormen de hoofdkleuren bij Heymans. met de lange rok, gezet aan een brede band versierd met rozetten in oud-zilver, meteen al een goe de ontvangst, toen de manne quin er met een simpel handge baar een eenvoudig pak met kor te recht rok van maakte, volgde er een heus applaus. Jurken De jurken van Heymans zijn volgens het zelfde principe ge sneden als de pakjes een ruim, vrij lang lijQe, een band, waarin een steekzakje is verwerkt en een niet te strakke rok. Echte wintermantels zijn bij Heymans niet te vinden. Hij maakt vrijwel altijd een combi natie met rok en blouse. De man tels die hij daarop laat dragen, hebben een 7/8 lengte en forse re- vèrs, die vrij lang doorlopen. Ze zijn recht of wat klokkend gesne den en hebben altijd een cein tuur. Deze wordt om de rechte jassen vrij los gedragen, om de klokkende strak. De schouder lijn van de jassen is flink, maar zeker niet overdreven. Ook een echt Heymans trekje zijn de ca pes. In een geval "leende" hij van Dit pakje in grijs-wit heeft een klokkende haantjes rok waaronder een tweede, satij nen rok net uitkomt. Het Cha- nelachtige jasjes heeft twee kleine zakjes. (foto pr) Frans Molenaar de cirkel en in het andere van Frank Govers de losse extra rugpanden. Pantalons Pantalons horen in Heymans' kleding voor overdag niet thuis. Daarom is het opvallend dat het enige "lang" dat hij voor de avond laat zien wijde pantalons zijn. En waar je voor de avond dan toch een cape zou verwach ten, komt hij met een heel zake lijke, tot op de grond vallende mantel van hetzelfde materiaal als de pantalon en het topje. En dat maakt het geheel toch ook weer niet echt geschikt om echt buiten te dragen, maar wie van de taxi meteen het theater bin- nensnelt, zal niet direct kouvat ten. In die uitgaanskleding laat Heymans ook de ballonrok terug komen. In een prachtige blauwe satin duchesse maakt hij een op vallend exemplaar met één grote pofmouw terwijl de andere kant van de schouder en arm wordt bedekt door een losse flap. Niet echt mooi, wel grappig. Daar naast werkt Heymans veel met kant over heel wijde petticoats, soms met een bijpassende man tel. Voor deze jurken kiest hij vaak grijs, een lichte kastan- jekleur of blauw. HENRIETTE v.d HOEVEN organisator van de show, die sinds goed een jaar een bureau heeft in Keulen, de Europese toeschou wers goed duidelijk maken. Acht Acht ontwerpers, onder wie Zhan Lizhong, één van de popu lairste designers, die al meer dan dertig jaar in de Chinese modewe reld actief is, Ma Dali, wiens collec ties in het buitenland reeds eerder bekendheid kregen en Zhan Zhao- da, met zijn 25 jaren de jongste top ontwerper van China, stelden de collectie samen. Zij gingen daarbij uit van vijf thema's: traditionele kleding met kunstzinnige borduur sels, zomerse dagkleding, luxueu ze namiddagkleding, gebreide zij den kleding en avondkleding. Het merendeel van de stoffen werd in China geweven, een deel ervan werd in Europa bedrukt en verder veredeld. De modellen zelf werden in opdracht van de China Silk Corporation op diverse plaat sen in het gigantische rijk, waaron der Sjanghai, Jiangsu, Dalian, Guangdong en Zhqjiang gemaakt. Met uitzondering van de traditio nele kimono's aan het begin van de show en een collectie avondjapon nen in sjanghai-model, was de ge toonde kleding qua stijl zeer wes- Drie zomer-ontwerpen van Chinese modemakers zoals die in Düsseldorf werden getoond.t tekening pr» ters. De Chinese ontwerpers had den zich duidelijk laten inspireren door karakteristieke ontwerpen van beroemde Franse couturiers, waardoor het "Aziatische gezicht" moeilijk te herkennen was. Zo toonden zij typische Chanel-pak- jes, compleet met contrasterende biezen en grove Chanelkettingen, Courrèges-achtige mini-jurkjes en jassen, pakjes in de stijl van de ja ren zeventig en avondjaponnen an no de jaren twintig. Voor overdag waren er zwierige jassen tot op de kuiten met daaron der strak aansluitende japonnen met opstaande kragen te zien en korte jasjes tot over de heupen, ge dragen op lange blouses en rechte rokken tot net op de knieën. Ty pisch Chinees waren wel de slui tingen op jassen en blouses, be staande uit knoopjes en lusjes van koord. Pantalon Niet westers was ook het model pantalon, dat in de show werd ge toond: hoofdzakelijk strak aanslui tende, zwarte glanzende broeken met pijpen tot even boven de en kels. Wel waren de schouders van de truien en jasjes, die daarop wer den gedragen flink verbreed, waar door zelfs de fragiele Chinese man nequins nog een stoer uiterlijk kre gen. Of de kleding, zoals die in Düs seldorf over het voetlicht werd ge bracht, ook in de straten van Pe king te zien zal zijn, is de vraag. Ze ker, wanneer het gaat om super strakke strapless corsetjes, die een flink deel van de buik laten zien, en die al even sexy waren als de zijden lingerie, pyjama's, nachtjaponnen en ochtendjassen. Het meest opvallend was de avondkleding. Kleding, die letter lijk bol stond van de opgeborduur- de pailletten en pareltjes in bonte motieven, maar ook modellen met meterswijde rokken van zwierige zijde. KITTY VAN GERVEN "Edgar Vos is een vrouwvriendelij ke ontwerper. Zijn kleding doet iets voor vrouwen". Deze uitspraak van een van de toeschouwers aan het begin van de coutureshow van Edgar Vos in Amsterdam werd in de loop van de presentatie meer maals bevestigd. Vps staat borg voor kleding, waarin vrouwen er optimaal uitzien. Ook ditmaal blonk zijn collectie voornajaar en winter '86/'87 uit door verfijning en elegantie. Pakjes Vos koos voor komende winter een strak aansluitend silhouet en voerde deze belijning consequent door. Het best komt dit slanke sil houet tot uitdrukking in een serie mantelpakjes met getailleerde jas jes en rokken, die de kuiten bedekt houden. De meeste variatie zit in de jasjes, die nu eens kort tot net op de heupen zijn, dan weer tot over de heupen, uitlopend in een puntje op de rug, met een (soms aangerimpeld) schootje of recht in de stijl van de Chanel-pakjes. De jasjes, waarvan sommigen een lan ge kraag en een lage sluiting heb ben, worden gedragen op rechte, strakke rokken of soepelvallende rokken, die vanaf de heupen klok kend uitlopen. Vos gebruikte voor zijn wollen mantelpakjes schitterende kleu ren: diep-paars, rood, zwart en oker en combineerde ze met satij nen blouses met een colletje in de zelfde kleur. Op de klokrokken liet hij ook lange truien tot op de knie en lange vesten dragen met daarover jassen met een brede ceintuur van soepel leer, die taille en de heupen be dekt. Opvallend was de schouder- belijning van de mantels en de tail leurs. In tegenstelling tot veel van zijn collega's gebruikte Vos geen kopmouwen, maar gewone gladde mouwen, zij het dan dat de schou ders wel enigszins verbreed zijn. Wel liep hij bij de anderen in de pas door de jassen langs de manchet ten af te zetten met een rand zwart vossebont. Japonnen Zo lang als de rokken zijn, zo kort hield Vos de japonnen: jurkjes tot net op de knieën van wollen tri cot of glanzende stoffen. Voor de namiddag ontwierp hij eveneens strak aansluitende japonnen, alle zwart en met een hoge col, die ver rassende uitsnijdingen vertonen aan de voor- of achterzijde en ge sloten worden met een lange rij knoopjes op de rug. Voor 's avonds kan het Vos niet feestelijk genoeg zijn. Zijn cliëntè- le is ongetwijfeld verzekerd van heel wat bekijks, wanneer zij er gens verschijnt in de pakje van ge- pailletteerde brokaat of in een strakke goud-kleurige japon met een lange split. Maar vooral in een geplisseerde goud-lamé etagerok met jasje of een ruisende taftzijden japon met een gedrapeerd boven lijfje en een laag aangezette, wijde rok. Overigens was het niet alles goud wat er blonk in de serie avondtoiletten voor komende win ter. Zo voerde Vos ook enkele mo dellen ten tonele van zwart fluweel De pakjes hebben onveranderlijk lange rokken links een broe krok met 32-baantjes, rechts een tailleur inzijden brokaat, (foto's pr) of zwarte voile, ingetogen of juist zeer uitdagend. Dat laatste geldt vooral voor een gepailletteerde avondcreatie, waarvan het boven lijfje deels van netstof is gemaakt, zodat de linkerborst van de draag ster slechts verscholen gaat achter een opgeborduurde bloem. Na de uiterst chique avondcrea ties zorgde de bruidsjapon ter af sluiting van de show voor de vrolij ke noot in het geheel. Vos kleedde de bruid - waarschijnlijk alleen voor deze gelegenheid - in een wit te trui met opgestikte pareltjes en een verlengd boord met daaronder een tulen rok, die de benen van de bruid goed zichtbaar liet. Confectie Overigens was het niet alleen couture, wat Vos gistermiddag liet zien. In zijn show ruimde hij ook plaats in voor enkele confectiemo- dellen: wijde klokkende jassen met een capuchon en tricotpakjes, bestaande uit lange rokken met knielange truien en vesten in com binaties van zwart en rood. KITTY VAN GERVEN Zijn er in de basisvoeding voor alleman, brood, kaas, vlees, groenten, in de loop der eeuwen weinig veranderingen geweest, in de kokskookkunst voor de groten der aarde was het een voortdurend komen en gaan van nieuwe modes, nieuwe gerechten. De groten der aarde eten immers niet alleen om een gezonde hoger te stillen, maar ook om anderen te imponeren. Sinds de Babyloniërs en oude Egyptenaren tot in onze tijd (zakenlunches!) hebben maaltijden moeten dienen als statussymbool, als manier om macht en rijkdom te tonen en anderen door overdaad te overbluffen of te beïnvloeden. Zo was de haute cuisine van de middeleeuwen gericht op overdadige hoeveelheden, op pracht en praal en niet zozeer op verfijnde smaak of raffinement. Dat kwam pas later, in de renaissance. Men gebruikte enorme hoeveelheden specerijen, omdat specerijen kostbaar waren. Toen na de grote ontdekkingsreizen naar tropische gewesten de prijs van de specerijen ging zakken liep het gebruik in de hogere kookkunst terug. Specerijen werden gemeengoed en toen de peperbus ook bij de gewone burgers op tafel verscheen verloren de koks hun belangstelling ervoor. Een gerecht, dat bij middeleeuwse staatsiediners vrijwel verplicht was, was de koninklijke pauw. Niet omdat pauw een exquis hapje vormt, pauw is droog en taai, maar omdat het de mooiste vogel van de hoenderhof is, een vogel van vorstelijke allure, die in volle luister op tafel werd gebracht. Men moet wel respect hebben voor het vakmanschap waarmee dat gebeurde. De staartveren werden ér zorgvuldig uitgetrokken, de kop en het sierlijke kroontje werden in een natte linnen doek gewikkeld. De huid met de veren werd er voorzichtig, als één geheel, afgetrokken en zo werd de pauw, rijk voorzien van gemberwortel, peper, nootmuskaat en kruidnagel, aan het spit geroosterd. Men liet hem daarna afkoelen, de doek werd van de kop verwijderd, en de huid met de veren er weer netjes omheen gevouwen, waarna men de staartveren er weer in stak, en poten en snavel verguldde. Volgens een Duits kookboek uit 1581van de Mundtkoch van de keurvorst van Mainz werd de aldus fraai opgemaakte vogel op een grote zilveren schaal gezet, waarop men van te voren een 'spiegel' had gemaakt van sterke beenderbouillon met wijn en kruiderij, gezeefd en geklaard, die als stijve, glanzende gelei een passende ondergrond vormde. Men stak de pauw dan in een kamferspiritus gedrenkte prop watten in de vergulde snavel, stak die aan en zo werd de pauw in volle glorie onder luide fanfares van de muzikanten in aller Magnificenz binnengebracht. Ook Frankrijk kende de pauw - waarschijnlijk heeft Karei de Grote voor het eerst pauw gezien en geproefd bij zijn kroningsdiner bij de paus in het jaar 800 in Rome en het idee mee gebracht naar Frankrijk. Daar werd de pauw in al zijn pract hoofdpersoon van een bijzondere tafelceremonie. In de eeuwen van ridderlijke verering voor dames, de 13e en 14e eeuw, presenteerde de hoogste dame in het gezelscap de pauw aan de voornaamste gast, waarop de ridders, met de hand aan de schotel, een gelote aflegden, van dapperheid bijvoorbeeld, „voor God, de Heilige Maagd, de Dames en de Pauw". WINA BORN Met ingang van het nieuwe jaar wor den reflecterende wielcirkels op fietsen verplicht. Fietsers zijn in duisternis vooral van opzij slecht zichtbaar. Zijreflectoren moeten dat verhelpen. De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) heeft bezwaar tegen de manier waarop de maatre gel wordt ingevoerd. De bond vindt het verkeerd om alle fietsers in een keer op kosten te jagen. De verplichte aanschaf van de wielcir kels gaat de gezamenlijke fietsers in ons land vele tientallen miljoenen guldens kosten. Volgens de Consumentenbond in Den Haag moet een huishouden met vier fietsen per 1 januari rekening hou den met een uitgave van minimaal zo'n 80 gulden. Er zijn in Nederland ongeveer 11 miljoen fietsen. De fietserbond ziet veel meer in een leverancier-gebonden invoering van de zijreflectie. Niet de fietser verplichten. Wie onder een dekbed toch nog wat warmte bij te kort komt, kan nu een elektrisch dekbed nemen. Philips is daarmee op de slaapmarkt verschenen. Het kan op elke gewenste temperatuur ingesteld worden en heeft een afzonderlijke stand voor 'voor verwarming'. De tweepersoons-uitvoeringen zijn apart regelbaar. Voor de vulling zijn holle polyestervezels gebruikt, te vergelijken met minuscuul- dunne 'pijpjes', die de isolatie sterk verhogen. maar de fabrikant. "Er mag immers ook geen auto worden verkocht, die niet aan een keur van veiligheidsnormen vol doet". Aan fabrikanten en de rijwielhan del zou de eis kunnen worden gesteld om fietsen en banden te levéren met zij reflectie. Zo vindt vanzelf een geleidelij ke invoering plaats bij vervanging van versleten banden, denkt de ENFB. Niet ineens Bij Verkeer en Waterstaat vindt men dat de fietserbond "niet zo moet moppe ren". Een woordvoerder: "De mensen hebben nog ruim een kwartaal om op de verplichting in te spelen. De ENFB zou trouwens beter moeten weten. We voe ren helemaal niet alles ineens in. De ver plichte zijreflectie is een vervolg op de invoering, zeven jaéf geleden, van de ro de achterreflector en de gele pedaalre flector. De invoering van het totale pak ket maatregelen voor een veiliger fiets is dus zeer geleidelijk verlopen". Een leverancier-gebonden invoering van de zijreflectie, zoals de ENFB voor staat, vindt geen genade in de ogen van het ministerie omdat de maatregel niet teveel tijd in beslag moet nemen. "Daar voor is het aantal slachtoffers te groot. Uit de cijfers blijkt hoe ernstig de situa tie is", aldus de woordvoerder van Ver keer en Waterstaat. Risico's De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft becijferd dat invoering van zijre flectie 80 tot 100 doden en zwaargewon den per jaar kan schelen in het verkeer. Zo gaan fietsers met zijreflectorende banden eruit zien. De risico's bij het fietsen in schemer en sen de spaken gevlochten veter. Ze moe duisternis zijn volgens de SWOV vier ten zo dicht mogelijk tegen de velg wor maal zo groot als overdag. Buiten de be- den gemonteerd. Uit navraag bij de afde bouwde kom komt het gevaar vooral lingen 'tweewielers' van RAI en Bovag van achter.' Dat leidde in 1979 al tot de over de prijs van het aan te schaffen ma verplichting rode achterreflectoren en teriaal,"blijkt dat een reflecterende fiets gele pedaalreflectoren op de fiets te band zo tegen de 35 gulden per stuk za monteren. kosten. Er is verder een keur aan los ma Men kan gebruik maken van reflecte- teriaal, zoals spaakreflectoren en linten rende banden, velgen of strippen. De Deze kunnen worden aangeschaft voo strippen moeten van prismatisch mate- bedragen tussen de 15 en 25 gulden pe riaal zijn of de vorm hebben van een tus- set. onder redactie van Wim Fortuyn en Conny Smits

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11