In 1988 besluit over kernenergie 'FNV schaadt imago vakbeweging' Franse concessie bij GATT-overleg Extra studie naar veiligheid Cees Michielse voorzitter Unie BLHP Duitsers mogen import van bier niet hinderen VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - In België (dat het overgrote deel van zijn aardgas in Nederland koopt) is het aardgasverbruik in de eerste zes maanden van 1986 mei bijna 20 procent afgenomen vergele ken met dezelfde periode van vo rig jaar. De vraag van de Belgi sche industrie naar aardgas is zelfs met 26 procent gedaald. Het verbruik van kernenergie is in België met 49 procent geste gen. Ruim 67 procent van de Bel gische elektriciteitsproduktie komt nu uit kerncentrales. Vorig jaar was dat nog 49 procent. De cijfers zijn meegedeeld door de Belgische staatssecretaris voor energiezaken, Firmin Aerts. België bezit nu zeven nucleaire centrales. Vier daarvan staan er Kort Zakelijk Benzineprijs Superbenzine wordt morgen twee cent per liter goedkoper zijn; normale benzine, diesel, huisbran dolie en petroleum kosten dan één cent minder. Een prijsverlaging van ongeveer dezelfde omvang wordt voorzien voor dinsdag. Dit is gisteren in Rotterdam bekend ge maakt. De adviesprijzen per liter aan de zelftank vanaf morgen: su perbenzine 149 cent, normale ben zine 142, en diesel 75,4 cent. Voor huisbrandolie en petroleum ko men deze literprijzen bij afname van 1500 liter uit op respectievelijk 51,35 en 58,6 cent. Eastern Het Amerikaanse ministerie van transport heeft de overneming van Eastern Airlines, de op twee na grootste luchtvaartonderneming van de Verenigde Staten, door Te xas Air toch goedgekeurd. In au gustus verwierp het ministerie het plan nog, uit vrees voor het ver dwijnen van de concurrentie op een aantal lijnen. Volgens een nieuwe overeenkomst tussen Pan American, Texas Air en Eastern gaat Pan Am nu op de routes New York-Washington en New York- Boston voor de noodzakelijke „ef fectieve concurrentie" zorgen. Van Melle De snoep-en biscuitfabrikant Van Melle heeft de nettowinst over het eerste halfjaar met 24 procent opgevoerd tot f7,2 miljoen, aldus een bekendmaking van de onder neming. In de eerste helft van 1985 bedroeg de winst na belasting f 5,8 miljoen. De omzet steeg in hoe veelheid gemeten met 10 procent, maar door de daling van enkele va lutakoersen nam de omzet in geld met slechts 5 procent toe van f 134 miljoen tot f 141,1 miljoen. Rijksinkoopbureau Het aantal instellingen dat voor zijn inkopen gebruikt maakt van het Rijksinkoopbureau (RIB) in Zwolle is in 1985 opnieuw toegeno men. Er meldden zich 300 Rijksin stellingen, 500 onderwijsinstellin gen, 225 andere overheidsinstellin gen en 200 gesubsidieerde instel lingen als nieuwe afnemers. Dat staat in het jaarverslag. Het RIB deed zaken met 10.000 leveranciers en boekte belangrijke besparin gen, bijvoorbeeld door nieuwe vijf jaarscontracten af te sluiten voor de levering van zuurstof en vloei bare stikstof voor de academische ziekenhuizen. Sollicitatieplicht Een grote meerderheid van de Sociale Verzekeringraad (SVR) pleit ervoor werklozen pas op 60- jarige leeftijd vrij te stellen van in schrijving bij het arbeidsbureau. Tot nu toe geldt die vrijstelling vanaf de leeftijd van 57 en een half jaar. De SVR heeft dit besluit giste ren in haar vergadering genomen. Alleen de vertegenwoordigers van de FNV stemden tegen. DEN HAAG (GPD) - De regering neemt over anderhalf jaar een besluit over de bouw van twee nieuwe kerncentrales. Tot die tijd wordt uitgebreid onderzoek naar de vei ligheid van kernenergie gedaan. Vanwege het uitstel wordt een extra kolencentrale gebouwd. Dit zei minister Nijpels (milieu) gisteren tijdens mondeling overleg in de Tweede Kamer naar aanleiding van het reactorongeluk in de Sowjet-Unie. Volgens Nijpels staat „de discussie over veiligheid" centraal bij een besluit van het kabinet. De be windsman zei nadrukkelijk, dat deze discussie „in alle openheid" moet verlopen. Hij kondigde een reeks studies en onderzoeken aan, maar weigerde een verzoek van het kamerlid Zijlstra (PvdA) om een onafhankelijk tegenonderzoek. Nijpels tekent volgende week in Wenen twee internationale verdra gen, over wederzijdse hulp en bete re informatieverstrekking bij kern ongevallen. Volgens de minister zullen de deelnemende landen ook informatie geven over ongelukken met militaire installaties. Daar naast hebben de kernmachten Sowjet-Unie, Verenigde Staten, Engeland en China besloten ook ongevallen met kernwapens te rap porteren. Wellicht zal Frankrijk tij dens de conferentie in Wenen het zelfde besluiten. De ramp in Tsjernobyl kost de Nederlandse regering bijna 20 mil joen gulden aan extra maatregelen. De totale schade is volgens Nijpels niet te schatten. Over mogelijke schadevergoeding door de Sowjet- Unie is hij pessimistisch. „We heb ben juridisch weinig mogelijkhe den, er is eigenlijk alleen een poli tieke weg". De kamerleden Lan- sink (CDA) en Zijlstra (PvdA) noemden de schadevergoedingen voor de landbouw 'onvoldoende' in vergelijking met de regelingen in West-Duitsland. De komende anderhalf jaar stuurt Nijpels de Tweede Kamer twaalf nota's, rapporten en noti- tie's als nasleep van Tsjernobyl. Daarbij is een onderzoek naar de reacties van de overheid op het on geval, zoals het graasverbod en de spinazievernietiging. Ook de infor matieverstrekking aan het publiek wordt onderzocht. Daarnaast komt er een onderzoek naar de effecten van het ongeluk op lange termijn en een studie naar d« straling in voedsel. HOUTEN - De actiebereidheid, 2 als dat in vakbondsjargon heet, is bij de Unie BLHP doorgaans ge ring. De achterban, te vinden in de administratieve, technische en commerciële sector, heeft nu een maal geen strijdcultuur. Niettemin weet de 48.000 leden tellende vak bond flink aan de weg te timme ren. In onderhandelingen over ca o's onderscheidt de Unie zich vaak door Harry Meijer door een eigen koers, die op ge spannen voet staat met de strategie van de grote broers van de FNV. „Wij identificeren ons nu een maal meer met de belangen van het bedrijf en proberen op een za kelijke en pragmatische wijze zo veel mogelijk voor onze leden bin nen te halen", zegt Cees Michielse, die gisteren is gekozen tot voorzit ter van de Unie. „Door onze opstel ling komen we eerder tot compro missen dan de FNV, die gefixeerd is op maatschappelijke veranderin gen. Op de barricaden gaan is be paald niet wat onze leden willen. Zij zeggen terecht tegen de be stuurders: jullie zijn ingehuurd om ondernemers te overtuigen". Michielse (37) volgt in januari Jos Werkhoven op, die met ingang van april '87 voorzitter wordt van de Vakcentrale MHP waarbij de Unie is aangesloten. Cees Michiel se heeft begin dit jaar een opvallen de bijdrage aan de profilering van zijn bond geleverd door by de on derhandelingen over een nieuwe bank-cao samen met de bonden voor hoger personeel rap een ak koord te sluiten met de werkge vers. De Dienstenbonden FNV en CNV waren van de onderhande lingstafel weggelopen omdat in het overleg geen enkel uitzicht was op de invoering van de 36-urige werk week. „Als andere bonden uit de onderhandelingen stappen bete kent dat niet dat wij een verbod op gelegd krijgen om verder te praten. Wij hebben een volstrekt eigen ver antwoordelijkheid tegenover onze leden. Het is de taak van de vakbe weging om tot akkoorden te ko men en niet om tegenstellingen aan te scherpen". Ledental Terwijl in de FNV de discussie voortgaat over de vraag hoe de vakbeweging, na jaren van drama tisch ledenverlies, weer aantrekke lijk kan worden voor De Nieuwe Werknemer, is de Unie is er de af gelopen jaren in geslaagd het aan tal leden te handhaven. Bij een te ruglopend ledental voor de gehele vakbeweging betekent dat een ver groting van het 'marktaandeel'. Volgens Michielse komt het pro fiel van die veelbesproken nieuwe werknemer overeen met dat van het gemiddelde lid van zijn bond. „Onze bestuurders voelen de nieu we cultuur in werknemersland haarfijn aan. Dat stralen ze ook uit. Dat is natuurlijk wat anders dan wat de FNV nu doet: puur uit marktoverwegingen een nieuwe koers uittekenen in nota's en dikke congresstukken". Ondanks het moderne elan dat de Unie-bestuurders zouden uit stralen, lukt het de vanuit Houten opererende vakbond niet om op grote schaal ongeorganiseerden aan te trekken. Dit gebrek aan werfkracht is volgens Michielse voor een belangrijk deel het gevolg van de wijze waarop de dominante FNV het beeld van de vakbewe ging heeft bepaald. Imago „De vakbeweging wordt altijd geidentificeerd met de FNV. De FNV heeft ons imago negatief beinvloed. Ongeorganiseerden lo pen met een karikatuur van de vakbeweging rond: een club die ontevreden mensen organiseert, op de barricaden staat en die tegen het bedrijfsleven is. We zullen het beeld van de alternatieve vakbewe ging op grotere schaal moeten ver spreiden, zonder dat we ons afzet ten tegen de FNV". De Unie BLHP wil, aldus Mi chielse, een „liberale" bond zijn. De individuele vrijheid van de le den staat voorop. Vertaald naar concreet vakbondsbeleid komt dat onder meer neer op een afwijzing van te veel uniformering van de ar beidsvoorwaarden. De Unie wil in de toekomst toe naar raam-cao's, waarin globale afspraken worden gemaakt op het niveau van be drijfstakken, die vervolgens per bedrijf nader 'ingevuld' kunnen worden. De rol van vakbondsbe stuurders zal daardoor ingrijpend veranderen. „In het vakbondsbeleid heeft het accent te veel op regelgeving gele gen. Iemand die in de vakbewe ging carrière wilde maken, zorgde ervoor dat hij een belangrijke cao in zijn portefeuille kreeg. In de toe komst zal een vakbondsbestuurder zich veel meer bezig gaan houden met de advisering van kaderleden en individuele belangenbeharti ging. We moeten, als het gaat om de invulling van cao's, veel meer gaan samenwerken met onderne mingsraden en daarmee geen ha nengevechten om het territorium leveren, zoals nu wel eens ge beurt". Solidariteit Volgens Michielse dient het be grip solidariteit vooral betrekking te hebben op de relatie tussen werkenden en werklozen. Het na streven van solidariteit tussen groepen werknemers, door middel van een zo uniform mogelijk ar beidsvoorwaardenbeleid, is onge wenst. „Wat bij Philip? goed is, hoeft niet goed te zijn voor de me taal. Het zou zonde zijn om in ster ke bedrijven een stuk loonruimte te laten zitten ter wille van werkne mers in zwakkere ondernemingen. En als je de goede resultaten van het ene bedrijf van toepassing ver klaart op een minder goed draai end bedrijf, dan kost dat alleen maar werkgelegenheid". De decen tralisatie van het arbeidsvoorwaar denbeleid sluit geheel aan bij de belevingswereld van de nieuwe werknemer, die zich niet in het keurslijf van een gedetailleerde cao wil laten persen, aldus Michiel- 36 uur De Unie BLHP was een van de eerste bonden die publiekelijk af stand deed van de algemene invoe ring van de 36-urige werkweek. Volgens Michielse is de collectieve arbeidstijdverkorting definitief van de baan. Andere vormen van herverdeling van arbeid (Vut, deel tijdarbeid), blijven zijns inziens noodzakelijk om de werkloosheid terug te dringen, evenals scholing van werkenden en niet werkenden. „We moeten af van de slogans dat we in een bepaald jaar een bepaald doel willen bereiken. In het be drijfsleven zijn zoveel veranderin gen gaande dat je hooguit drie jaar vooruit kunt kijken". De 32-urige werkweek in 1990: „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat we daar na '88 nog over pra- België: meer atoomstroom, minder aardgas in Doel. in de buurt van Antwer pen dichtbij de Nederlandse grens. Drie bevinden zich in Ti- hange in het Waalse landsgedeel te. Een ramp zoals die zich in het Russische Tsjernobyl heeft voor gedaan is volgens Aerts in België „vrijwel onmogelijk, tenzij er grove menselijke fouten zouden worden gemaakt". Wel vindt Aerts dat er eerst nog eens goed nagedacht moet worden voordat België begint met de eventuele bouw van een achtste nucleaire centrale. De daling van het aardgasver bruik betekent dat er in de eerste helft van dit jaar een miljard ku bieke meter minder is verstookt dan in de eerste zes maanden van 1985. Vooral de levering van aardgas aan elektriciteitscentra les is sterk afgenomen. Vorig jaar namen die zeventien maal zoveel aardgas af als dit jaar. Overigens zullen volgens de staatssecretaris de Belgische ge zinnen dit jaar fors besparen op hun uitgaven voor benzine en an dere olieprodukten. Hij becijfer de dat voordeel op een totaal van 2,7 tot 3,3 miljard gulden, ofwel gemiddeld ruim 1.100 gulden per gezin. Een werknemer van de Coca Colafabriek de lopende band. Het Amerikaanse frisdrankenconcern besloot gisteren zich terug te trekken uit Zuid-Afrika. Een deel van de eigendommen wor den overgenomen door zwarte investeerders,aldus Coca Cola. (foto ap> HALFWEG - Een spuitinstallatie geeft de suikerbieten een wasbeurt, voordat ze te verwerking de fabriek in verdwijnen. Ook in Halfweg is de jaarlijkse bietencampagne begonnen. EG-subsidies ter discussie PUNTA DEL ESTE (AP) - Frankrijk heeft er in toegestemd de EG-land- bouwsubsidies op de agenda te plaatsen van de komende besprekingen van de GATT - de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven cn Handel. Daarmee is een belangrijke belemmering op de weg naar nieuwe bespre kingen over de wereldhandel uit de weg geruimd. Frankrijk geldt als meest fervente aanhangers van de landbouwsubsidies, die bepalend zijn voor de inkomsten van de Europese boeren. De Canadese minister van financiën Thomas Hockin noemde de Fran se concessie gisteren een 'enorme doorbraak'. Canada behoort tot de zo genaamde groep van 'vrije handelaren', 14 landen die zeer afhankelijk zijn van de landbouwexport en hun uiterste best hebben gedaan om een reductie van de landbouwsubsidies op de agenda te krijgen. „Men is echt opgelucht dat de Gemeenschap een opstelling heeft geko zen die vooruitgang op het gebied van de landbouw mogelijk maakt", zei Hockin vannacht na afloop van een vergadering van de groep van 14 vrijhandelslanden. Hij voegde er echter aan toe dat er nog heel wat harde noten te kraken bleven op het gebied van de landbouw. Het landbouwvoorstel van de EG is een verzwakte versie van een eer der voorstel dat door de VS was ingediend en de steun had gekregen van 60 landen. In plaats van exportsubsidies spreekt het EG-voorstel van 'alle directe en indirecte subsidies en alle maatregelen die de handel in land- bouwprodukten betreffen'. In totaal zijn de ministers van 92 aan de GATT deelnemende landen in Punta del Este (Uruguay) bijeen om een agenda samen te stellen voor nieuwe handelsbesprekingen. Vandaag is officieel de laatste dag van de conferentie. Verschillende delegatieleden hebben eerder gezegd te ver wachten dat de onderhandelingen zullen uitlopen tot zondag. Een tweede belangrijk vraagstuk ligt nog levensgroot op tafel: of het dienstenverkeer ook onderwerp moet worden van regelgeving door de wereldhandelsconferentie. Onder diensten vallen het bankwezen, tele communicatie en technologie. Brazilië en India voeren een groep van tien ontwikkelingslanden aan die er falikant tegen zijn het dienstenverkeer op de agenda te plaatsen, en hebben aangekondigd niet te zullen wijken van dit standpunt. De tien landen vrezen dat hun nog jonge dienstensec toren te grote concurrentie zullen ondervinden van de westerse bedrij- LUXEMBURG (AP/DPA/Rtr.) - West-Duitsland mag in de toe komst de invoer van buitenlands bier niet meer blokkeren op basis van zijn wetgeving inzake de zui verheid van bier. Deze wetgeving druist namelijk in tegen de regels van een vrij handelsverkeer bin nen de Europese Gemeenschap. Tot deze voorlopige beslissing is de Brit Sir Gordon Slynn, procu reur-generaal bij het Europese Ge rechtshof, in Luxemburg geko- De uiteindelijke uitspraak van het Europese Gerechtshof in deze zaak wordt pas over enige maan den verwacht, maar komt meestal overeen met de mening van de pro cureur-generaal. Het zogenaamde Reinheitsgebot in de Bondsrepu bliek is al 470 jaar oud en verplicht bierbrouwers ertoe alleen maar de zuivere ingrediënten hop, mout, gist en water te gebruiken. Op grond van het Reinheitsgebot wor den veel buitenlandse biersoorten op de Westduitse markt geweerd, omdat daaraan chemische en ande re stoffen zijn toegevoegd om bij voorbeeld de houdbaarheid te ver groten. West-Duitsland is enige maan den geleden door de Europese Commissie voor het Europees Ge rechtshof gedaagd omdat het Rein heitsgebot een ongeoorloofde be lemmering zou vormen voor de vrije handel in de EG. De Bondsre publiek, dat de grootste gemiddel de bierconsumptie per hoofd van de bevolking heeft van Europa, heeft steeds verklaard dat de wet om gezondheidsredenen van kracht is. Bier zou de belangrijkste voedingsbron van de gemiddelde man in West-Duitsland zijn, goed voor 26 procent van zijn totale voedselinneming. Slynn verklaarde het onredelijk te vinden om Westduitsers te ver hinderen om te genieten van bui tenlands bier omdat enige toevoe gingen een gezondheidsrisico zou den betekenen voor iemand die wel meer dan duizend liter bier per jaar drinkt. „Aangenomen dat zul ke mensen een zekere bescher ming nodig hebben, dan weet ik wel andere manieren om daaraan tegemoet te komen, medische ad viezen en zelfbeperking, om er maar eens twee te noemen", aldus Slynn. Deskundigen verwachten niet dat de Bondsrepubliek, als het de Unilever en Naar den zijn het eens ROTTERDAM (ANP) - Unilever'is definitief tot een akkoord geko men over de overname van de smaak- en geurstoffenfabriek Naarden. De Nederlands-Britse multinational brengt een openbaar bod in contanten uit op het gehele uitstaande gewone aandelenkapi taal van Naarden International, in clusief dividend over het boekjaar 1986, tegen een prijs van f90 per gewoon aandeel van nominaal f 10. Hiermee wordt het totale bedrijf gewaardeerd op f 379 miljoen. Dit hebben de beide bedrijven geza menlijk bekendgemaakt. Naar verwachting zal het bericht aan aandeelhouders Naarden met voorwaarden en overige bijzonder heden van het bod begin oktober verschijnen. Hierbij zal Unilever de aanmelding voor de gewone aandelen Naarden openstellen tot 27 oktober. Op 16 oktober zal een buitengewone aandeelhoudersver gadering van Naarden worden ge houden. zaak verliest, onmiddellijk over stroomd wordt door buitenlandse bieren. Zy wijzen erop dat het moeilijk is om consumptiegewoon ten te doorbreken. Wel is het moge lijk dat kleine Duitse bierbrouwe rijen gedwongen zouden kunnen worden te fuseren. De Bondsrepu bliek telt ruim 1.200 brouwerijen, waaronder slechts 47 grote maat schappijen. De Westduitse minister van land bouw Ignaz Kiechle zei gisteren dat, als de grenzen voor buiten landse bieren open dienen te wor den gesteld, duidelijk moet wor den aangegeven welke ingrediën ten in het bier voorkomen. Brussel wil liberalisering staalindustrie BRUSSEL - De Europese Com missie wil de staalindustrie in de Europese Gemeenschap verder gaan liberaliseren. Zij heeft de twaalf lidstaten daarom voorge steld de bestaande quotaregeling voor staal te beperken, waardoor straks nog maar 45 procent van de Europese staalproduktie via quota wordt geregeld. Nu is dat nog 65 procent. De Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, botst daarmee met de Europese staalfabrikanten. door Hans de Bruijn die de tijd voor een liberalisering van de staalproduktie nog niet rijp achten. De Europese Commissie zegt echter niet van hun argumen ten overtuigd te zyn. De ministers van industrie van de EG vergade ren zaterdag over de voorstellen. Toen in de jaren zeventig door de economische teruggang een grote overcapaciteit in de Europese staalindustrie ontstond, werd be sloten tot een quota-regeling, waar bij nauwkeurig werd vastgelegd hoeveel staal en staalprodukten de lidstaten zouden mogen produce ren. Die regeling betrof bijna alle produkten uit de grote staalfabrie ken, zoals Hoogovens in ons land. De Europese Commissie wil nu de produktie van machine-kabels, gewalst ijzer, gegalvaniseerd plaat ijzer en profielijzer gaan vrijgeven. De lagere dollarkoers, de lagere energieprijzen en de gedaalde kos ten van grondstoffen maken zo'n liberalisering verantwoordt, aldus de EG-bestuürders. Bovendien is de invoer van staal in de Europese Gemeenschap fors aan het dalen, waardoor voor de ei gen industrie weer wat ruimte ont staat. De staalindustrieën vinden het echter nog te vroeg, en zij beto gen dat zij eerst hun goede resulta ten van de laatste paar jaren willen vasthouden, alvorens tot liberalise ring van de markt over te gaan. VROUWENBEDRIJVEN - Bijna de helft van de startende vrouwen- bedrijven begint met een kapitaal van niet meer dan 10.000 gulden. Voor startende ondernemers in het algemeen geldt dat voor maar een kwart. Met het geringe eigen ver mogen dat in vrouwenbedrijven voorhanden is, voldoen ze daar door vaak niet aan de eisen die een bank stelt. Instellingen zoals ban ken zijn bovendien niet ingesteld op de vrouw als ondernemer. Er zou een daarom een kredietrege ling voor startende .ondernemende vrouwen moeten komen. Dit zijn enkele conclusies uit het onder zoek „Vrouwen bemoeien zich met hun eigen zaken" van drs. M. Braams van de Universiteit van Amsterdam. Zij heeft 76 vrouwen- bedrijven onderzocht. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) De vloer van de Amsterdamse effectenbeurs maakte vanmorgen opnieuw de indruk van een badplaats in de winter. De handelaren aanvaardden wat gelaten dat het in ternationale beursklimaat slecht is, maar ook een zonnetje in de vorm van stimulerend nieuws uit het bedrijfsle ven wil de laatste tijd maar niet door breken. Rust nu ook op de obligatiemarkt. Nadat beleggers gisteren voorzichtig anticipeerden op een mogelijke dis contoverlaging en als gevolg daarvan een hoge omzet in staatsleningen werd bereikt, bleef het vanmorgen rustig. Bij de internationale aandelen moest Akzo gisteren het meest terug, maar vanmorgen bleef ondanks berichten over vertraging in de produktie van de Twaronvezel het verlies beperkt tot f 1. KLM voegde zes dubbeltjes aan de koers toe en dat mogelijk onder in vloed van een onzeker Wall Street, waar de transportwaarden wel in trek waren. Hoogovens, waarvan een woordvoerder zei dat de staalqouta- voorstellen van de EG goed aansluiten op nieuwe investeringen van dit con cern, bleef nagenoeg op dezelfde koers. Unilever won f 3 op f 479,50. In een nagenoeg gelijke markt viel Stad Rotterdam op met een winst van f 1,50 op f 126. Rond twaalf uur bleek voorts Bols f 4,50 aan de koers te heb ben toegevoegd op f 164. De HBG moest f 2 verder terug op f 136. Konink lijke Papier had tegen het middaguur f 1,50 prijsgegeven op f 153,50 en Pak hoed had toen f 1,30 aan de koers toege voegd op f 61. Stormloop op gouden dukaat DEN HAAG (ANP) - Voor de gouden jubileumdukaat 1986 is grote belangstelling. Tot 12 september waren bij 's Rijks Munt in Utrecht al 50.000 ex emplaren besteld. Vorig jaar was die grens op 12 september nog niet bereikt. Het uiteinde lijke aantal liep toen op tot 104.000 op 1 oktober. Ook dit jaar sluit de besteltermijn op 1 oktober. Dit heeft het ministe rie van financiën meegedeeld. De gouden dukaten worden geslagen van 98,3 pet Canadees goud en 1,7 pet koper. De prys bedraagt, ondanks de stijgende goudprijs, 170 gulden. Het bijzondere van de serie 1986 is dat 400 jaar geleden de eerste gouden Nederlandse du kaat werd geslagen. Ter gele genheid van dit jubileum zijn de afbeeldingen op voor- en achterkant opnieuw vorm ge geven. In de afbeelding is meer aangesloten by vroegere ont werpen. In de 17e en 18e eeuw werd de dukaat in de vele wereldde len waarmee Nederland handel voerde, gebruikt als handels munt. In Rusland werd de du kaat zelfs nagemaakt. In de 19e eeuw werd hij door het gega randeerde hoge goudgehalte vaak gebruikt als grondstof voor sieraden en schatvorming, vooral in Azië.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9