Franse politie kent de daders Donkere wolken boven sub-top Stockholm-overleg stokt na uitlekken concessie VERBOUWEN? SPD lost probleem asielbezoekers op, zonder Kohl Ooggetuigen aanslag herkennen foto's Chileense kardinaal zwijgt uit protest Britten tobben met seks 'Reagan zal veto over sancties uitspreken VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - De Franse premier Chirac heeft gisteravond in een televisietoespraak de Fran sen geprezen voor hun kalmte te midden van de bommenterreur en gesteld dat saamho righeid hen kan redden. Tot de meeste Fransen drong pas gisteren de omvang van de bomaanslag in de Parijse Rue de Rennes door, nadat ze de eerste krantefoto's onder ogen hadden gekregen. Bij de aanslag kwamen vijf mensen om het leven. Meer dan 50 werden gewond. Chirac verklaarde tijdens een pers conferentie eerder op de dag dat het antwoord van zijn regering „verpletterend" zal zijn, „zodra het bewijs van de oorsprong van deze aanslagen geleverd zal zijn". Hoe wel uit een opinie-onderzoek giste ren bleek dat driekwart van de Fransen zich als in staat van oorlog beschouwt, bleek niet meer dan 41 procent van de ondervraagden er voor te voelen dat er militaire wraakoefeningen zouden worden georganiseerd jegens het land waar de daders zich ophouden. door Rudolph Bakker De politie heeft verklaard dat ze weet wie de daders van de aanslag in de Rue de Rennes zijn geweest. En ze heeft besloten tot de hypo these van de twee mannen die in een zwarte BMW op het kleding magazijn van Tati waren toegere den, waarna een van hen was uitge stapt om zijn bom in een op de stoep staand vuilnisvat te werpen. Nauwelijks was hij weer ingestapt en had de chauffeur zijn auto in het verkeer laten verdwijnen, of de bom ontplofte te midden van de voorbijgangers en de koopjeszoe kers. Tati is een zaak van goedkope aanbiedingen. Een van de voorbijgangers en een maar licht gewond slachtoffer van de aanslag hebben beiden uit honderd en dertig foto's van ver dachte individuen uit het Nabije Oosten zonder aarzelen het tweetal aangewezen dat de aanslag zou hebben uitgevoerd. Eén van hen is een broer van de in Frankrijk ge vangen zittende terrorist Georges Ibrahim Abdallah, genaamd Emile Ibrahim. Onschuld Georges is de chef van de FARL, de 'Fractions armees revolution- naires libanaises', die er met alle middelen naar streeft de Fransen (en de Amerikanen) uit Libanon t4 doen vertrekken. Om zijn vrijlating af te dwingen was de CSPPA ('Co mité voor de solidariteit met de Arabische politieke vluchtelin gen') met zijn reeks bloedige aan slagen in Parijs begonnen. De andere door de ooggetuigen in de politie-archieven herkende dader van de aanslag in de Rue de Rennes is Salim El Khoury. Hij is lid van de FARL en komt sinds vo rig jaar op de opsporingslijsten van de Franse politie voor. Salitn El Khoury zou de hand hebben gehad in de kidnap van de Franse diplo maat Gilles Peyrolles in Tripoli in maart van het vorig jaar. Woensdag had de politie 100.000 affiches door het hele land laten verspreiden met de foto's van twee andere broers, Maurice en Robert Abdallah. Deze broers werden toen voor de daders aangezien, tot zij diezelfde dag in het Libanese Tri poli een persconferentie gaven, verklaarden aan de aanslagen on schuldig te zijn en naar Frankrijk te willen komen om hun onschuld te bewijzen. Sinds de politie gisteren met broer Emile voor de dag gekomen is als de mogelijke dader, ver scheen ook Emile - die ingenieur is - gistermiddag met een tas onder zijn arm in zijn Noordiibanese dorpje Kobayat, waar de familie Abdallah geboren en getogen is en de kinderen zich als een trouwe clan rond de moeder hebben ge schaard. Emile werd waargeno men door een reporter van het Franse persbureau AFP en hij deed het tegenover deze verslagge ver voorkomen alsof hij van de aanslag in de rue de Rennes nooit had gehoord. De Parijse politie heeft daarop de vertrektijden uit Parijs van vluchten naar het Nabije Oosten MEXICO STAD - Kardinaal Juan waarnemers verwachten -dat het Francisco Fresno, de aartsbis- om een soort van protest gaat te- schop van de Chileense hoofdstad gen de staat van beleg die werd af- Santiago, heeft gisteren geweigerd gekondigd na de moordaanslag op de mis te lezen ter gelegenheid van Pinochet van vorige week zondag, de 376ste veijaardag van de onaf- Wel liet Fresno een oproep aan het hankelijkheid van Chili. De specia- Chileense volk horen om gezamen- lijk te zoeken naar een „nieuwe door Rob Sprenkels Berlijn heeft weer een joodse school WEST-BERLIJN (AFP) - De senator van cultuur van West- Berlijn, Hanna-Renate Laurien, heeft gisteren de eerste joodse school van na de Tweede We reldoorlog in Berlijn geopend. De voorzitter van de joodse gemeenschap van West-Berlijn, Heinz Galinski, verzekerde bij deze gelegenheid dat de onge veer 6.500 Berlijnse joden niet het isolement zochten, maar de School ook openstelden voor niet-joodse kinderen. Dat zou het wederzijdse be grip tussen de verschillende godsdiensten vergroten en de niet-joden kennis omtrent de joodse geschiedenis en cultuur bijbrengen en zo de verdraag zaamheid bevorderen. De joodse school is de derde in de Bondsrepubliek. Al eer der werden scholen geopend in München en Frankfort. Vóór de opkomst van de nazi's had Berlijn met zijn 173.000 joden vele joodse scholen. r recht en vrede de Voor de kathedraal werd een aantal buitenlandse verslaggevers belaagd door een menigte die Chi leense vlaggen en portretten van generaal Pinochet bij zich droeg. Met name een cameraploeg le kerkdienst in de kathedraal van Santiago werd bijgewoond door de militaire dictator Augusto Pino chet. Buiten de deur werd een aan- - tal buitenlandse verslaggevers aan- televisie kwam in het gevallen door aanhangers van Pi- nochet. Het was de eerste keer sinds de staatsgreep van Pinochet in 1973 dat de leider van de Chileense kerk weigerde om de speciale onafhan- Collega's riepen toekijkende vei ligheidsagenten van het Chileense regime om hulp, maar dezen deden of hun neus bloedde. In de Peruaanse hoofdstad Lima was gisteren de Chileense ambas- kelijkheidsmis op te dragen. Kar- sade het doelwit dinaal Fresno gaf geen reden op die inmiddels is opgeëist door Tu- voor zijn houding, maar de meeste P?c Amaru, de guerrillabeweging die in het begin van de jaren tach tig opstond uit de onmetelijke krottenwijken van Lima. Vanuit een rijdende auto werden twee bundels dynamietstaven naar de ambassade gegooid. Er vielen geen gewonden. Wel werd er de nodige schade aangericht. Buitenland kort Bekentenissen anti-Bouterse huurlingen NEW ORLEANS (ANP) - Alle veer tien Amerikanen die in de Verenig de Staten terecht moesten staan op verdenking van het voorbereiden van een invasie in Suriname, heb ben schuld bekend. Ook de leider van het komplot, Tommy Lynn Denley. Dit heeft de officier van justitie in New Orleans, Volz, gis teravond verklaard. Nu de verdachten hebben be kend komt er geen proces, maar het onderzoek is niet afgesloten, al dus Voltz. De 14 hebben medewer king toegezegd aan het onderzoek. „Wij zetten het onderzoek overal ter wereld voort, aldus de officier van justitie die niet specifiek wilde zeggen of dat met name in Neder land zal plaats vinden. Wel zei hij bij het onderzoek de volledige me dewerking te hebben van de Ne derlandse autoriteiten. Volgens het Amerikaanse straf procesrecht vindt er na een beken tenis van de verdachten geen jury proces plaats, maar kan de rechter direct overgaan tot het uitspreken LONDEN - Een Spaanse arts be vestigde onlangs wat menig waar nemer in Londen reeds vermoed de, namelijk dat de Britse mannen ernstig tobben met seks. En uit on derzoek blijkt dat het aantal Engel sen dat in Zuid-Europa het tegen deel hoopt te bewijzen hiervoor menigmaal de hoogste prijs heeft moeten betalen. door Lia van Bekhoven Honderdzes Britten zijn de afge lopen zomer overleden aan een hartaanval tijdens het beoefenen van seks in de siësta. Dr. Jose Cor- tez en andere plaatselijke artsen in Spapje menen dat amoureuze acti viteiten in combinatie met hoge temperaturen en zware, met san- gria overgoten lunches de slachtof fers fataal zijn geweest. Onderzoeken in Engeland heb ben tegelijkertijd uitgewezen dat hartaanvallen tijdens seksuele ge meenschap vaker voorkomt als de man in kwestie het bed deelt met een vriendin, dan met zijn echtge note. Vakantievoerende Britten, die de rest van het jaar de middag doorbrengen met een lichte maal tijd en niet te hard werken, worden aangeraden in Spanje de siësta te gebruiken voor een dutje en sek suele oefeningen over te laten aan degenen die er tegen kunnen. Als ontspanningsliteratuur zou den de Britten in kwestie er goed aan doen een pas verschenen en veel geciteerd boek mei met de veelbelovende titel: 'Sex is not compulsory' (Seks is niet ver plicht). De schrijfster Liz Hodgkinson claimt dat mensen die een celibaat leven leiden gezonder en gelukki ger zijn. Ze baseert haar gegevens op observaties van nonnen, monni ken, Cliff Richard en enkele vrien den. Hodgkinson concludeert dat wij allemaal gehersenspoeld zijn in het geloof dat geslachtsgemeen schap zaligmakend is. Het zou nie mand verbazen als 'Sex is not com pulsory' in Engeland een bestseller werd. gecontroleerd en is tot de conclu sie gekomen dat Emile na de aan slag in de Rue de Rennes de tijd heeft gehad naar zijn geboortedorp terug te keren. Dit zou eventueel ook gelden voor de beide andere broers Abdallah. Mitterrand In deze chaos van verwarrende gegevens vraagt de politie van de politici geduld om hun netten uit te zetten. De politici daarentegen willen snel resultaten zien om de publieke opinie onder controle te houden. Het dreigement van de CSPPA om een bomaanslag te ple gen op het paleis van president Mitterrand wordt door de autoritei ten hoogst serieus genomen. De aankomst van minister Shevardnadze op de Amerikaanse lucht machtbasis Andrews. Shevardnadze (rechts) wordt welkom geheten door de Amerikaanse ambassadeur Hartman. Hartman-is ambassadeur in Moskou. (fotoTass/AP) WASHINGTON - De zaak-Dani- loff en de Amerikaanse uitwijzing van 25 leden van de Russische mis sie bij de Verenigde Naties beteke nen een ernstige bedreiging voor de top tussen de Amerikaanse mi nister Shultz (buitenlandse zaken) en zijn Russische collega Sjevard- nadze. door Henk Dam Volgens een Amerikaanse rege ringswoordvoerder zal Shultz de top, die vandaag in Washington be gint en een geplande duur van twee dagen heeft, beginnen met een verzoek om de vrijlating van de Amerikaanse journalist Dani- loff die sinds begin deze maand in Moskou gevangen wordt gehou den. Als Sjevardnadze daarop geen bevredigend antwoord geeft, aldus een van de woordvoerders giste ren, „kan de top in vijf minuten STOCKHOLM - Een afwachtende en deels negatieve opstelling van het Oostblok heeft volgens wester se diplomaten gisteren een door braak bij de Europese Ontwape- nings Conferentie in Stockholm verhinderd. Een akkoord dat het risico van het uitbreken van oorlog moet verkleinen door zogenaamde vertrouwenwekkende maatregelen blijft evenwel binnen handbereik. De impasse, een dag voor het ge plande slot van deze conferentie van op Albanië na alle Europese landen plus de VS en Canada, ont stond nadat Amerika de eis liet val len dat inspecties van eikaars grondgebied alleen met neutrale transportmiddelen mogen worden uitgevoerd. Deze inspecties worden gehou den wanneer de partijen elkaar verdenken van niet-naleving van de in de Helsinki-akkoorden afge sproken verplichting tot aanmel ding van militaire oefeningen. De inspecties kunnen niet worden ge weigerd. Volgens de Nederlandse delega tieleider Buwalda hadden de Sow- jets en hun bondgenoten tijd nodig om het gewicht van de westerse concessie te peilen. Niet verwon derlijk, want de manier van pre sentatie ervan leidde volgens waar nemers ook in het westerse en neu trale kamp tot grote verwarring. Woensdag lekte door een bericht in de New York Times uit dat Was hington zou instemmen met een regeling waarbij van geval tot ge val moet worden overeengekomen welk land vliegtuigen of andere transportmiddelen ter beschikking stelt na een aanvraag tot inspectie. De Amerikaanse delegatie was van dat nieuws nog niet op de hoogte en dat terwijl de westerse delega ties inschikkelijkheid op dit punt wilden verbinden met het elimine ren van een ander obstakel: verla ging van de" drempel waarboven militaire oefeningen moeten wor den aangemeld. Het Westen wil aanmelding voor oefeningen waar aan meer dan door 9000 mensen wordt deelgenomen, terwijl het Oostblok de grens op 16.000 wil leggen. Ziek Het uitlekken van de Ameri kaanse concessie verzwakte der halve de westerse onderhande lingspositie aanzienlijk, zo werd gisteren grif toegegeven. In het westerse kamp werd er dan ook niet vreemd van opgekeken dat Sowjet-delegalieleider Grinevski het wegens ziekte liet afweten bij een vergadering over die aanmel dingsplicht. Later op de dag ver scheen hij evenwel weer gewoon ten tonele. De concessie van Washington kwam overigens pas na forse Euro pese druk. De Britse minister Ho- we en zijn Duitse collega Genscher schreven Shultz een brief waarin zij aandrongen op een 'flexibele houding' bij de EOC. Volgens goed ingelichte kringen waarschuwden zij de Amerikanen Stockholm niet op het laatste moment te laten mis lukken door een starre opstelling, zoals eerder dit jaar gebeurde met een andere CVSE-conferentie, die in Bern over menselijke contacten tussen beide blokken. voorbij zijn". Dat zou betekenen dat ook de top tussen de Ameri kaanse president Reagan en de Russische partijleider Gorbatsjov, gepland voor eind dit jaar, zo goed als zeker van de baan zou zijn. De spanning rond de affaire-Da- niloff steeg gisteren verder door de uitspraak van Gorbatsjov dat Dani- loff wel degelijk een spion is, en dat de Verenigde Staten de affaire misbruiken omdat ze niet echt geinteresseerd zijn in wapenonder handelingen. Sjevardnadze was gisteren wat positiever gestemd. Hij zei bij aan komst in Washington erop te ver trouwen dat de Verenigde Staten en zijn land uit het probleem-Dani- loff, die door de Russen wordt ver dacht van spionage, moeten kun nen komen. Maar in New York klonken weer minder hoopvolle geluiden. Daar veroordeelde de Russische ambas sadeur bij de Verenigde Naties, Alexander Belonogov, in krachtige bewoordingen de eis van de Ver enigde Staten om de Russische missie voor 1 oktober met 25 man terug te brengen. Belonogov zei dat de Amerikaan se eis was ingegeven door de wens de topgesprekken tussen de twee mogendheden te torpederen. Hij waarschuwde ook dat de uitwij zing „gevolgen" zal krijgen. De Russische ambassadeur zei verder dat Sjevardnadze tijdens zijn gesprek met Shultz de uitwij zing ter sprake zal brengen. Ten slotte merkte hij op de Verenigde Staten geen enkele 'wettelijke grond' hebben voor de uitwijzing. Daarin kreeg Belonogov gisteren van onverdachte zijde gelijk. Een woordvoerder van secretaris gene raal Perez de Cuellar van de VN zei namelijk, dat de uitwijzing 'onver enigbaar' is met het verdrag uit 1947 dat de relatie tussen de Ver enigde Staten en de VN regelt. Dat verdrag staat de Verenigde Staten slechts de uitwijzing van bepaalde, met name genoemde di plomaten toe als die zich aan onoir- bare activiteiten hebben schuldig gemaakt. ADVERTENTIE Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waadinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. Openingstijden: I di/wo/vr: 9.00 - 17.00 uur za- 9!oo - i4oo uur bouwvoorlichting Staringlaan 6 - Waddinxveen centrum voor advies, aansbhaf en oriëntatie Bomaanslag Bij een particulier Westduits on derzoeksinstituut in Tübingen zijn gisteren twee bommen ontploft. Niemand raakte gewond, maar er werd voor meer dan 100.000 mark schade aangericht. Het instituut doet vooral optisch onderzoek ten BONN - De Oostduitse regering behoeve van het ministerie van de- belooft de stroom vluchtelingen in fensie, maar een woordvoerder zei te dammen die via de DDR naar dat het bedryf niet betrokken is by West-Berlijn trekt om daar asiel te vragen. Deze verrassende ontwik- WASHINGTON (Rtr.) - President Reagan is van plan zijn veto uit te spreken over de door het Congres aangenomen sancties tegen Zuid-Afri- ka. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes giste ren verklaard. Reagan zal zijn veto waarschijnlijk eind volgende week uitspreken, aldus Speakes. Hij zei niet of Reagan van plan is met nieuwe initiatieven te komen ten opzichte van Zuid-Afrika om de republikeinen in de Senaat te overreden het veto onaangetast te laten. Congresleden hebben voor speld dat zowel in het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat makke lijk de tweederde meerderheid te halen is die nodig is om het veto onge daan te maken. Alleen wanneer Reagan zelf met maatregelen tegen Zuid- Amka komt, zou hij kunnen voorkomen dat zijn veto wordt weggestemd. Het Congres stemde verleden week met overweldigende meerderheid voor een reeks economische en diplomatieke sancties tegen Zuid-Afrika. Zij behelzen een verbod op nieuwe investeringen, een verbod op de in voer van staal, ijzer, kolen, gouden munten, textiel, uranium en land- bouwprodukten en het beëindigen van de luchtvaartverbindingen tussen beide landen. Japan zal de invoer van ijzer en staal uit Zuid-Afrika verbieden. Het zal ook geen toeristenvisa meer verstrekken aan Zuidafrikanen. Dit. heeft de secretaris van het kabinet, Masaharu Gotoda vanochtend verklaard. Voorts mogen er geen Zuidafrikaanse vliegtuigen meer in Japan lan den. Japanse ambtenaren mogen niet meer vliegen met de Zuidafrikaan se luchtvaartmaatschappij. In een verklaring, uitgegeven na afloop van het kabinetsberaad, riep Gotoda Pretoria op tot „fundamentele hervor mingen, gericht op het afschaffen van de apartheid". Japan is een van de belangrijkste handelspartners van Zuid-Afrika. Het had al eerder rechtstreekse investeringen in het land van de apartheid verboden, evenals de levering van computers aan het leger en de politie in Zuid-Afrika. Het ontmoedigde de invoer van gouden munten en had de wetenschappelijke, sportieve en culturele banden beperkt. De diplo matieke betrekkingen waren teruggebracht tot het consulair niveau. het Star Wars onderzoek. door Hans Hoogendijk Brazilië Bij een ontsnappingspoging uit gisteren bekend de gevangenis van de Braziliaanse stad Umuarama zijn gisteren vier gedetineerden doodgeschoten door de politie. Eén gevangene raakte gewond, maar wist te ontko men. Het was de derde gevangeni- soproer deze week in Brazilië. De DDR-leiding verzekerde na Vijf gevangenen overmeesterden lange onderhandelingen de so-, gistermiddag twee bewakers in de ciaal-democraat Egon Bahr dat gevangenis van Umuarama. Na on- met ingang van 1 oktober alleen derhandelingen zegden de gevan- nog maar vluchtelingen in de DDR genen toe dat zij hun gijzelaars zullen worden toegelaten die over zouden vrijlaten in ruil voor een een geldig doorreisvisum naar het vluchtauto. Westen beschikken. De vluchtauto kwam,.maar toen Tot nu toe arriveerden wekelijks de gevangenen erin stapten, open- duizenden vluchtelingen uit vooral de de politie het vuur. Vier van de Iran, Libanon en Ghana in Oost gevangenen kwamen daarbij om Berlijn waarna zij direct door reis- het leven. De vijfde, die gewond den naar West-Berlijn en daar asiel raakte, wist in de auto te ontko- vroegen. men. De Westduitse regering van de christen-democraat Helmut Kohl was ook al tijden bezig de DDR zo ver te krijgen dat er een einde zou komen aan-deze onstuitbare golf asielzoekers. Het is dan ook bui tengewoon pijnlijk voor Kohl dat zijn politieke tegenstander wel succes heeft geboekt. Een woordvoerder van Kohl liet weten het bericht 'buitengewoon toe te juichen'. Maar hij voegde daar direct aan toe, dat de sociaal democratische kanselierskandi daat Rau helemaal geen onderhan delingen in Oost-Berlijn heeft ge voerd, maar de SPD-expert Bahr. De CSU reageerde veel scherper en sprak van een samenspel tussen de Oostduitse communistische SED en de SPD dat iedereen dui delijk maakt welke partij de SED het liefst aan de macht ziet woord geven op de vraag of de duitse Interflugmachines en Russi- Oostduitsè concessie zijn verdien- sche Aeroflottoestellen dropten ste is. „We hebben een oplossing Ghanezen, Turken, Libanezen, Ira- ber^ikt, waarover wij allemaal blij niërs, Indiërs en mensen uit andere mogen zijn. Dit succes kost ons exotische landen. Ze stapten met geen pfennig, dus ook geen miijar- hun schaarse spulletjes in de metro denkrediet", aldus de SPD-er. naar West-Berlijn of in de interzo- netrein naar West-Duitsland en Pijnlijk spraken daar hét magische woord v 'asiel'. Dat ene woordje is voldoen- De regering-Kohl probeerde het de om hen in ieder geval voor de komende tijd een plaats te bezor gen in Westduitse opvangcentra. Bonn. Rau stelde dat Egon Bahr op onder druk. Tot nu toe hebben dit zijn verzoek de onderhandelingen met de Oostduitsers heeft gevoerd en dat hij de regering-Kohl steeds op de hoogte heeft gehouden van de stand van zaken. Rau wilde geen concreet ant- succes van de SPD zo veel moge lijk te kleineren, maar duidelijk was dat Kohl en zijn kabinet pijn lijk verrast waren. Helmut Kohl hoorde het nieuws toen hij in de v.. HlwI#WHIB.luvlwUfl tuin van zijn bureau een kinder- die hieraan veel geld verdienen en mogelijk ook politieke doeleinden nastreven. Pogingen van Bonn om de DDR tot andere gedachten te brengen waren tot nog toe mislukt. Het probleem verhitte de West duitse gemoederen steeds meer en speelt intussen een belangrijke rol in de op gang gekomen verkie zingsstrijd. Vooral de Beierse CSU van Strauss eist een verandering van de grondwet. feest gaf. De relaties tussen de DDR en West-Duitsland stonden door de stroom asielzoekers buitengewoon jaar ruim 72.000 buitenlandse vluchtelingen asiel gevraagd in West-Duitsland, ruim de helft via Oost-Berlijn. Bij duizenden arriveerden ze op het vliegveld Schonefeld. Oost- Asielzoekers in West-Berlijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7