Schoolkeuze afhankelijk van kwaliteit 200 Baalberaen® 'Gokverslaving erger dan drugsprobleem' Katwijk Gimrmilaiuppelpolitie vervangen door stok Veroordeelden ontspringen de dans wegens celgebrek Directeur schouwburg geschorst Deskundigen: overheid onderschat ellende rond gokken Sweepstakes 'bij vergissing' door justitie toegelaten Joods lyceum mag leerling weigeren Voorzitter ZAO-bestuur weg VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De meeste ouders stellen geen prys op een specifieke godsdienstige vorming van hun kind, ze kiezen voor een school waar goed les wordt gegeven. Daar om heeft het systeem van bijzondere en openbare basis scholen geen bestaansrecht meer. Tot die conclusie ko men drie* onderzoekers van de Rijksuniversiteit in Utrecht. De drie vroegen ruim 730 ouders in cie is katholiek en niet minder dan de provincie Utrecht waarom zij veertig procent protestants- hun kind naar een bepaalde basis- christelijk. De onderzoekers, M. school sturen. Zesenzestig procent van Eek, W. Groot Antink en P. van de ondervraagden zei geen be- Veraart, vinden dat de inrichting hoefte te hebben aan religieus on- en planning van het onderwijs derwijs voor hun kind. Een kwart meer moeten worden aangepast stelt prijs op protestants-christelijk aan de vraag, en minder dan tien procent op ka- De meeste ouders (70 procent) la- tholiek onderwijs. ten zich bij de schoolkeuze leiden Het aanbod van de scholen is door de kwaliteit van het onder- heel. anders dan de vraag. Een wijs, 22 procent kijkt eerst naar de kwart; van de scholen in de provin- levensbeschouwelijke richting en acht procent let op de eerste plaats Promotiekrant 01uithitja^erslag van het minis- y-i terie van onderwijs blijkt dat van IrrOïlHlffen confessionele middelbare scholen meer leerlingen het eindexamen 1 halen dan van openbare scholen, met VerSpreiQ Onderzoeker Van Eek heeft wel 1 een idee over de oorzaak daarvan, GRONINGEN (GPD) - Burge- maar benadrukt dat niet onder meester Staatsen van Groningen zocht té hebben, heeft de verspreiding verboden "Bijzondere scholen hebben van een Duitstalige promotiekrant vaak meer geld dan openbare om- over de stad. Het blad stelt dat de dat ze de ouders om een bijdrage betrekkingen tussen Groningen en mogen vragen. Leerlingen uit 'pro- Noord-Duitsland slechts één keer bleem-gebieden' gaan naar de 'enigszins' zijn verstoord, namelijk openbare school omdat die goed- tijdens de belegering van de stad koper is en bovendien kunnen bij door de bisschop van Münster in zondere scholen lastige leerlingen 1672. Dat daarmee de Tweede We- weigeren, in tegenstelling tot de reldoorlog wordt veronachtzaamd, openbare", vindt Staatsen onacceptabel. De uitgave van het blad was een De opvatting van de onderzoe- gezamenlijk project van de ge- kers komt sterk overeen met die meente en het reclamebureau van professor dr. N. Dodde, die vo- Brainbow. Gemeentevoorlichter rige week bij zijn ambtsaanvaar- M. H. Ettema spreekt van „een gro- ding in Utrecht voorspelde dat de te blunder". De tekst van de krant scholen op religieuze grondslag in heeft het bureau voorlichting wel het jaar 2000 plaats hebben ge- ter inzage gekregen, maar had naar maakt voor scholen op humanisti sche grondslag. ROTTERDAM (ANP) - Apénverzorger Cor Nooteboom van dierentuin Blijdorp is volop in de weer met zijn oogappel, de vrouwtjesgorilla Xara. Het dier heeft dagenlang op het randje van de dood gebalanceerd in verband met een infectie. Inmiddels is de aap een stuk opgeknapt. Dagelijks doen Nooteboom en Xara spelletjes en stoeipartij tjes, tot vermaak van het publiek. (foto anp> BARET (GPD) - Mevrouw Lub bers, de echtgenote van de minis ter-president, ontvangt aanstaande maandag in het Utrechtse Jaar beurs Congrescentrum de 'barrette d'élegance', een onderscheiding van de kappersorganisatie Haute Coiffure Francaise. De keuze is, al dus de organisatie, op haar geval len omdat zij door de aard van haar kapsel 'zeer representatief naar buiten treedt en daarmee wereld wijd een goed beeld van een ele gante Nederlandse vrouw uit draagt'. hy zegt onvoldoende tijd goed te lezen omdat de drukproe ven naar de drukker moesten. Een woordvoerster van het recla mebureau ontkent dit. Volgens haar heeft de gemeente voldoende tijd gehad om de tekst te controle ren. Bovendien vindt zij dat er he lemaal geen sprake is van een blunder. "Het is expres zo geschre ven. Het is een uitnodigingskrantje en daarin moet je niet op zulke pijnlijke punten wijzen". ALMELO (GPD/ANP) - Directeur ONTUCHT (ANP) - "Eigenlijk is nir. drs. N. den Hertog van het cul- elke straf woor de dader een sym- tureel centrum De Hagen in Alme- bolische straf. Het slachtoffer heeft lo is gistermiddag door het college immers vrijwel levenslang gekre- van B en W met onmiddellijke in- gen". Met deze overpeinzing eiste gang geschorst. Tot deze "zware in de officier van justitie bij de recht- greep" is besloten naar aanleiding bank in Den Haag gisteren acht- van enkele uitspraken van Den tien maanden gevangenisstraf te- Hertog, die hij eerder deze week in gen een 32-jarige man uit Rotter- een regionale krant deed. Tegelij- dam, wegens het vele malen on- kertijd heeft het college van B en tucht plegen in zes jaar tijd, met W een nader onderzoek aangekon- zijn dochtertje dat nu acht is. "De digd. dat onder meer duidelijkheid gevolgen hiervan voor het meisje zullen zich pas later in volle om vang voordoen", voorspelde de of ficier, mr F. van Straelen. Inval in Golden Tenclub terecht AMSTERDAM (ANP) - Het Am- sterdamse openbaar ministerie is niet buiten haar boekje gegaan bij de inval in het Amsterdamse Gol den Ten-casino „De Leydse Club". Dit heeft de president van de recht bank in Amsterdam, mr. B.J. As- scher, gisteren besloten in een kort te hebben voorgesteld. Het college geding dat twee vertegenwoordi- zou zich tegenover de gemeente- gers van het personeel van het casi- raad in dit verband zelfs aan liegen no tegen de staat en de officier van schuldig hebben gemaakt, beweer- justitie hadden aangespannen. de Den Hertog. De schouwburgdi- Na de inval in het casino begin recteur ging er bij zijn becijfering moet geven over de positie schouwburgdirecteur. De uitlatingen van Den Hertog over de overdracht van de schouw burg aan het horecaconcern Van der Valk zijn de oorzaak van deze maatregelen. Ze zijn volgens B en W in strijd met de belangen van De Hagen en kunnen schade toebren gen aan de overdracht van de schouwburg. Van een nader onder zoek zal afhangen welke definitie ve maatregelen tegen de schouw burgdirecteur worden genomen. Den Hertog had het college ver weten de transactie met Van der Valk financieel veel te rooskleurig DEN BOSCH (ANP) - Het parket in het arrondissement Den Bosch stuurt geen aanhoudingsbevelen meer uit voor veroordeelden die zich niet hebben gemeld nadat ze zijn opgeroepen om hun gevange nisstraf uit te zitten. Het Huis van Bewaring in Den Bosch heeft door ingrijpende verbouwingen geen cellen meer beschikbaar om hen tijdelijk onder te brengen. Een hoogst ongewenste en zorgelijke situatie. Dat staat in het vandaag verschenen jaarverslag van het ar rondissementsparket. Voor het begin van de verbou wingswerkzaamheden beschikte het Huis van Bewaring wel over dergelijke passantencellen. Men sen die zichzelf niet hadden ge meld om een opgelegde gevange nisstraf te ondergaan, werden in het verleden op last van het parket meteen aangehouden. Na hun ar restatie werden ze eerst naar het parket gebracht voor de admini stratieve afwikkeling van de zaak en daarna tijdelijk ondergebracht in een passantencel. Dat gebeurde in afwachting van hun overbren ging naar de gevangenis. Nu dat niet mppr iran snijden ze nog de zelfde dag naar de gevangenis moeten worden gebracht. En dat blijkt in de praktijk onmogelijk te zijn. Momenteel lopen er in het arron dissement Den Bosch 300 mensen rond die eigenlijk hadden moeten worden opgehaald omdat ze zich niet hebben gemeld om hun straf uit te zitten. Als daar nu een begin mee zou worden gemaakt duurt het in het gunstigste geval tot au gustus volgend jaar voordat de achterstand is ingelopen, aldus het jaarverslag. In het verslag wordt ook vastge steld dat het plaatsgebrek in de Huizen van Bewaring ertoe heeft geleid dat het Openbaar Ministerie een terughoudender beleid is gaan voeren met betrekking tot het vor deren van inbewaringstelling van verdachten. "Daar valt niet aan te ontkomen. Als de termijn van het verblijf van verdachten op politie- bureau's door de rechtbank nog verder zou worden beperkt, ont staat er echter wel een voor de rechtsbescherming van de burger onhoudbare situatie", aldus het jaarverslag. september werd de club gesloten. Het personeel wil zo snel mogelijk opnieuw de aktiviteiten hervatten. Golden Ten is volgens hen een be hendigheidsspel en geen verboden kansspel. De rechter verwierp dit. uit dat de overdracht Hagen miljoenen guldens meer kost dan de gemeente aanneemt, onder meer als gevolg van wacht geld voor medewerkers die niet in- dienst van Van der Valk willen. ROTTERDAM (GPD) - Wel een balkondeur, maar geen balkon. Dat ontdekte de Vlaardinger Henk Faas toen hij eerder dit jaar z'n nieuwbouwhuis betrok. Lastig met het buiten zetten van de vuilnisbak of het drogen van de was, aldus de bewoner. Volgens de tekening van zijn huis zou er aan de achterkant van zijn huis een garage komen met daarbovenop een daktuin. Die komt er ook. Het vervelende is al leen, dat het nog wel drie jaar kan duren voordat de garage er staat. En dan nog is het daktuintje alleen met een klein sprongetje te berei ken. De dorpel van de deur ligt na melijk 37 cm hoger dan de garage. Om een dodelijke val van 3,5 meter te voorkomen, is het handvat bij de oplevering van het huis in april jl. verwijderd zodat de deur niet kan worden geopend. (foto gpd> UTRECHT (ANP) - De overheid heeft absoluut niet in de gaten dat de verslaving aan gokken net zo'n groot probleem dreigt te worden als de verslaving aan drugs of alco hol. Momenteel telt ons land al rond de 10.000 zwaar verslaafde gokkers wier leven totaal is ontred derd en die net als drugs- of alco holverslaafden volkomen door hun verslavingsprobleem zijn opge slokt. Bovendien neemt de gokversla ving snel toe en zal over enkele ja ren het aantal zwaar verslaafde gokkers het aantal drugsverslaaf den overtreffen. Die alarmerende geluiden lieten hulpverleners en andere deskundi gen gisteren in Utrecht te horen op een congres over gokverslaving. Volgens de Leidse psycholoog prof. W. Wagenaar, die uitgebreid onderzoek verricht in de gokwe reld, is gokken een wyd verbreid fenomeen. Hij illustreert dat met cijfers. Ongeveer 60 procent van de Ne derlanders waagt wel eens een gokje. Een groep van 100.000 tot 200.000 mensen mag al tot de pro blematische gokkers worden gere kend, die aan fruitautomaat en rou lette meer uitgeven dan ze zich kunnen veroorloven. Dan is er een harde kern van 10.000 mensen - vooral aan te tref fen in de vele grote gokhallen die de laatste jaren als paddestoelen uit de grond rijzen. Die groep kan eigenlijk alleen nog maar via zeer intensieve therapieeën van hun probleem worden afgeholpen. Ze vergokken niet alleen vele miljar den maar ook hun hele leven. Hui zen, bedrijven, alles wordt tot op de laatste cent vergokt tot de schulden soms in de tonnen lopen. "Gokverslaving is een verschrik king. Die mensen zijn er in feite even beroerd aan toe als verslaaf den aan hard drugs of alcohol. Als ze niet worden geholpen gaan ze kapot. Hun problematiek is dezelf de en hun behandeling in grote lij nen ook. De een vlucht in drugs en de ander in gokken, maar het ver slavingsprobleem is even groot", aldus J. Arzbach, als therapeut ver bonden aan de Jellinekkliniek voor verslaafden in Amsterdam. Een opmerkelijk fenomeen vindt Arzbach dat de gokverslaafden die in de Jellinek-kliniek worden ge holpen vaak lichamelijk dezelfde verschijnselen vertonen als drugs- of alcoholverslaafden, terwijl gok ken op het eerste gezicht geen zaak lijkt die het lichaam beroert. „Ik heb een jongen die voor het eerst bij mij kwam drie kwartier voor een drugsverslaafde aange zien. Het bleek te gaan om iemand die helemaal geen drugs gebruikte maar uitsluitend verslaafd was aan het gokken. Maar adrenaline, con stante stress en andere factoren maken dat gokverslaafden toch vaak dèzelfde fysieke verschijnse len vertonen als drugsverslaaf den", aldus Arzbach. Arzbach en Wagenaar vinden „om het zacht uit te drukken" dat de overheid de gokverslaving nau welijks als volwassen probleem ziet en daarom ook de bestrijding van uitwassen in het gokwezen - zoals illegale gókclubs - geen prio riteit geeft. Een Brits concern mag in ons land volgens Wagenaar zonder pro- bleem een keten van 240 zogeheten 'wedwinkels' beginnen waar men op paardenrennen weddenschap pen mag afsluiten. De overheid legt de paardengokkers geen enke le hindernis in de weg terwijl de „wedwinkels" volgens Wagenaar ongetwijfeld een nieuwe bron van grote gok-ellende worden. „Het is toch ondenkbaar dat justitie het goed zou vinden als er 240 cocaïne- winkels worden opgezet. Maar aan die wedwinkels doet men niets. Men denkt, ach zo'n onschuldig gokje", aldus Wagenaar. Ook illegale uitwassen als de cir ca 200 Golden Ten-clubs - waar vol gens Wagenaar jaarlijks twee mil jard wordt vergokt - worden onge moeid gelaten. Ook de Raad voor de Casinospelen, adviesorgaan van de regering, krijgt het langzamer hand benauwd. De raad gokte op het in de hand houden van de goklust door het openen van een beperkt aantal erkende casino's en nette goktenten. H. ten Hagen van deze raad beaamde dat wildgroei dreigt. Gokverslaafden telt men volgens Wagenaar in alle lagen van de be volking, van arm tot ryk, van jong tot oud. Bijstandstrekkers, gefor tuneerde zakenlieden, keurige huisvrouwen, ze stortemzich op de zelfde gronden als heroïneverslaaf- den - persoonlijke frustraties van welke aard dan ook - in een roes, in een kick, in vergetelheid. Arzbach: „Ze verliezen zich in illusies. Ze willen even het idee hebben dat ze DEN HAAG (ANP) - 'Bij vergissing' heeft de procureur- generaal in Den Haag in 1979 de minister van justitie gead viseerd loterijen in de vorm van sweepstakes als niet straf baar te beschouwen. "Ik heb toen te haastig een brief on dertekend die was opgesteld door een collega. Ik heb ver zuimd de brief goed te lezen". Dit Verklaarde de procureur-gene raal, mr P.A.H. Bos, gisteren 'met het schaamrood op de kaken' bij het gerechtshof in Den Haag. Vol gens Bos is het loterij door middel van gênummerde bladen, huis aan huis verspreid, verboden op grond van de wet op de kansspelen. Zijn per abuis genomen besluit om in 1979 een Rotterdams postorderbe drijf niet te vervolgen voor een sweepstake, werd door het minis terie verheven tot een landelijke richtlijn voor het vervolgingsbe leid. De procureur-generaal deed deze 'bekentenis' tijdens de behande ling in hoger beroep van het proefproces tegen de ANWB, die in 1984 en '85 een sweepstake organi seerde met haar Nederlandse Vakantiekrant. Er zaten tussen de vijf miljoen kranten honderd win- APELDOORN (ANP/GPD) - De districten Apeldoorn, Zwolle en Nijmegen van de rijkspolitie zullen binnenkort de traditionele gum mistok vervangen door een wapen stok met een harde polyester bin- nenkern, waarmee zware klappen kunnen worden toegediend. Wie met de wapenstok onver hoopt kennis maakt, zal er snel achter komen dat de agent rake, vooral harde, klappen kan uitdelen en een aanvaller door 'prikken' veel beter van zich af kan houden. Ook het afweren van slagen, schoppen en messteken is voor de geoefende politieman/vrouw geen probleem meer. Een klap uitdelen is echter niet meer zonder risico en kan ernstige gevolgen hebben. Dat is de reden waarom geen agent met zijn nieu we uitrusting de straat op mag, voor hij of zij een gedegen oplei ding heeft gehad. In het district Apeldoorn hebben de eerste agenten de opleiding van totaal zes uur met goed gevolg af gesloten en zijn nu uitgerust met de harde -wapenstok en nieuwe handboeien. Waarom de oude vertrouwde gummiknuppel heeft afgedaan laat zich makkelijk demonstreren. Slaan gaat nog wel, maar prikken sorteert geen enkel effect. De flexi bele stok buigt gewoon dubbel. Met de harde stok, die een kern heeft van polyester, kan dat niet gebeuren. Prikken is van belang om iemand op afstand te houden. Omdat de harde stok vooral ook mogelijkheden biedt voor het af- AMSTERDAM (ANP)- Het Maimo- nides-lyceum in Amsterdam maakt zich niet schuldig aan racis me of discriminatie door een jon gen van wie niet vaststaat dat de moeder joods is te weigeren als leerling. Dit heeft de vice-presi dent van de Amsterdamse recht bank, mr. E.W. de Kruijff, gisteren bepaald in een kort geding dat door de ouders van de geweigerde leerling, de 12-jarige Aram Brüc- ker, tegen het lyceum was aange spannen. De school weigert de jongen toe te laten omdat zijn ouders niet wil len meewerken aan een onderzoek naar de joodse afkomst van de moeder. Volgens het Maimonides- lyceum, dat streng de joodse wet ten volgt, worden alleen joodse kinderen toegelaten Volgens de wet is een kind alleen dan jood wanneer de moeder een geboren of toegetreden jodin is. Uit principië le overwegingen wil de moeder van Aram niet vertellen of zij jodin Volgens de rechter heeft de school als instituut voor bijzonder onderwijs de vrijheid het onder wijs naar eigen godsdienstige leest te schoeien. Dit staat met zoveel woorden in de grondwet. nende nummers, die recht gaven op een vakantiereis naar keus. De actie leverde de ANWB een finan ciële strop en een proces-verbaal op. De rechtbank in Den Haag sprak de ANWB vrij, met de overweging dat de reisorganisatie niet als be drijf is gericht op het houden van sweepstakes. De wet verbiedt het „bedrijfsmatig" houden van lote rijspelen. De officier van justitie ging daartegen in beroep. Mr. Bos vroeg ontslag van rechtsvervolging voor de ANWB, omdat die „door verkeerde voor lichting van de overheid" ten on rechte heeft gedacht dat zij dit kansspel mocht organiseren. Vrij spraak kan niet omdat duidelijk moet zijn dat het om een verboden spelvorm gaat. Uitspraak donderdag 2 oktober. weren van slagen, schoppen en messteken is het duidelijk dat de agent zichzelf beter kan bescher- De nieuwe handboeien bieden de agent ook betere mogelijkheden om een arrestant de wil op te leg gen. Het kettinkje tussen de arm banden is vervangen door een handgreep. Universiteit Groningen wil hockey sponsoren GRONINGEN (ANP) - De rijksuni versiteit Groningen wil de Gronin ger studentenhockeyclub Forward sponsoren. Op deze manier wil de universiteit reclame voor zichzelf maken opdat meer studenten zich in Groningen zullen laten inschrij- Hoe groot het bedrag is dat de universiteit voor deze reclamecam pagne over heeft is nog niet be kend. "We wachten eerst de reactie van de hockeyclub af', aldus een woordvoerder. Het zal onder meer afhangen van de voorstellen van Forward over de mogelijkheden om de naamsbekendheid van de universiteit te vergroten. De TH in Delft verleent ook fi nanciële steun aan een sportver eniging. De studentenroeivereni ging wordt gesponsored in ruil voor het voeren van shirtreclame voor de TH. SCHOOLVERVOER (GPD) - Ge meenten gaan volgend jaar bepa len hoeveel er vergoed wordt van de extra kosten die ouders moeten maken voor het transport van hun kind naar een school voor speciaal onderwijs. Een meerderheid van de Tweede Kamer is het hier over eens. Over de hoogte van die ver goeding konden de fracties het nog niet eens worden. Over de vraag of ouders zelf moeten bijdragen aan deze kosten, is men het nog niet Homo-organisatie verdacht van verspreiding pornoboekjes EINDHOVEN (ANP) - De Eindho- vense politie verdenkt leden van de homofielen-organisatie de Rose Driehoek ervan een pornografisch boekje te hebben verspreid onder leerlingen van diverse basisscho len. Gisteren heeft de politie in het pand van de betreffende organisa tie in Eindhoven 34 dergelijke boekjes in beslag genomen. Tegen de organisatie is proces verbaal op gemaakt. Het boekje bevat volgens de poli tie zowel pornografische afbeeldin gen als teksten. Het is kennelijk bedoeld om een relatie tussen jon gens te bevorderen. De leden van de Rose Driehoek die de boekjes uitdeelden zouden ook geprobeerd hebben in gesprek te raken met schoolkinderen, aldus de zegsman van de politie. stuur, Gerritsen en De Groot, al weten "vrijwillig" hun functie neer te leggen. Dat gebeurde nadat per soneel, gesteund door leden van het ZAO en enkele artsen en apo thekers, de vakbonden en zelfs oud-staatssecretaris Van der Reij- den, lange tijd hadden geprobeerd hem tot opstappen aan te zetten. AMSTERDAM (ANP) - De leden raad van het Ziekenfonds Amster dam en Omstreken (ZAO) heeft gisteravond het laatste lid van het omstreden dagelijks bestuur van het fonds naar huis gestuurd. Met grote meerderheid van stemmen schaarden zij zich achter het voor stel om voorzitter Boonen uit zijn functie te ontslaan omdat het ver trouwen in hem is geschonden. Enige tijd geleden lieten twee an dere leden van het dagelijks be- Dit om zo een eind te maken aan de organisatorische problemen bij het ADVERTENTIE de hele wereld wel kunnen kopen terwijl hun wereld allang is inge stort". Wagenaar, die in casino's met tientallen gokkers heeft gesproken om er achter te komen wat ze be zielt, constateert dat er in de ver woede gokker iets zeer parado xaals schuilt. Een gokker verliest altijd en weet dat in zijn hart don ders goed. Hij is als het ware ver slaafd aan het verliezen van geld. De kneep zit volgens Wagenaar in het feit dat de verslaafde gokker niet zijn kansen berekent en ook niet eens een systeem gebruikt. Gokkers laten zich niet leiden door rationele zaken als kansbereke ning en systemen maar ze laten zich op sleeptouw nemen door het vage begrip geluk. Geluk, geluks getallen, geluksseries en geluks- croupiers zijn de trefwoorden. Wagenaar: "Ze denken dat er sprake is van persoonlijk geluk ter wijl het helemaal geen geluk was maar gewoon puur toeval dat het rouletteballetje twee keer achter elkaar op zwart kwam. En dat ge luksgevoel waar ze steeds op gok ken is eigenlijk hun grote pech". DE NIEUWE STIJL VAN LEOLUX

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5