Studie naar bereikbaarheid van buslijnen voor ouderen Geld voor af dekken van vuilnisbelt In opdracht Stichting Bejaardenwerk Katwijk Inbraken in Katwijk en Sassenheim 'Koopkracht stijgt minder' Kalfje met acht hoeven Nieuw uitbreidingsplan Alkemade definitief bij Leidse regio VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 21 Katwijk trekt 300.000 gulden uit KATWIJK - Voor het afdek ken van de vuilnisbelt aan de 's-Gravendijkseweg wil de ge meente Katwijk de komende twee jaar 300.000 gulden uit trekken. De belt, die op Noord- wijks grondgebied ligt, wordt momenteel nog volgestort met puin, maar zal in 1987 en 1988 waarschijnlijk worden bedekt met een dikke laag zand. Het afdekken van de vuilnisbelt door Katwijk is een verplichting die onder meer was opgenomen in de destijds aan de gemeente ver leende hinderwetvergunning voor deze belt. Tot nog toe kon dit kar wei niet worden uitgevoerd omdat de belt werd onderzocht op moge lijke chemische verontreiniging. Voor dit onderzoek stelde de Kat- wijkse gemeenteraad twee jaar ge leden 100.000 gulden beschikbaar. Het onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat dc belt veel minder is verontreinigd dan in het verle den steeds werd aangenomen. Kostbare saneringsmaatregelen zijn dan ook niet noodzakelijk. Wel moeten de belt en de directe omge ving ook in de toekomst geregeld worden gecontroleerd. De belt aan de 's-Gravendijkse- weg is in het verleden voorname lijk door Katwijk als stortplaats ge bruikt. Noord wijk beschouwt de buurgemeente dan ook als de eerstverantwoordelijke voor alle consequenties die het gevolg zijn van dit gebruik. Dat is ook de re den dat Katwijk destijds het ge meentelijk aandeel in het sane ringsonderzoek betaalde en nu ook opdraait voor de kosten van het af dekken van de belt. Monsters Bij onderzoeken die de afgelo pen jaren op deze vuilnisbelt zijn verricht werden vooral sporen van minerale oliën en zware metalen aangetroffen. De verontreiniging zag er in eerste instantie vrij ern stig uit, maar bij onderzoeken die later werden uitgevoerd bleek steeds dat de mate van vervuiling sterk afnam. Momenteel is een zodanig niveau bereikt dat het afdekken met zand voldoende is om de verontreini ging te isoleren. Wel zal een sys teem worden aangebracht waar mee de verontreiniging van de belt continue in de gaten kan worden gehouden. Ook zullen er nog gere geld monsters worden genomen. Deze maatregelen worden aan bevolen door de provinciale pro jectgroep die bij het onderzoek naar deze vuilnisbelt is betrokken. De projectgroep heeft onlangs haar rapport aangeboden aan gedepu teerde staten, het dagelijks bestuur van Zuid-Holland. GS moeten zich overigens nog buigen over de aan bevelingen in dit rapport. Een woordvoerder van de pro vincie Zuid-Holland verwacht dat het afdekken van de belt 'tussen de 250.000 en 400.000 gulden' zal gaan kosten. De vuilnisbelt op de grens van Katwijk en Noordwijk is de afgelo pen jaren veelvuldig in de publici teit geweest. De eerste onderzoe ken naar mogelijke chemische verontreiniging zijn al in de jaren zeventig gehouden en met elk ver- volg-onderzoek dat werd verricht laaide de discussies over eventuele gevaren voor de volksgezondheid weer op. De berichten over de ernstige verontreiniging van de vuilnisbelt waren geregeld ook aanleiding tot gespannen verhoudingen tussen de gemeenteraden van Katwijk en Noordwijk. De financiële afwikke ling was een belangrijk probleem, maar ook bij de aanleg van de sportvelden in de directe omge ving van de vuilnisbelt reden de beide gemeentebesturen elkaar in de wielen. Daardoor, én door be roepsprocedures die inwoners van de bloemenbadplaats aanspanden, werd bijvoorbeeld de aanleg van het complex van de voetbalvereni ging Katwijk met een aantal jaren vertraagd. De vuilnisbelt aan de 's-Gravendijkseweg in Noordwijk blijkt veel minder vervuild dan aanvankelijk werd aangenomen. De gemeente Katwijk wil voor het afdekken van de fyelt in 1987 en 1988 drie ton uittrekken. (foto Wim Dijkman) i het openbaar vervoer door ouderen levert in Katwijk nogal eens problemen op. Door l n specifieke 'stadsdienst' zijn de verschillende wijken vaak moeilijk te bereiken. KATWIJK - In de gemeen te Katwijk wordt de komen de maanden onderzoek ge daan naar de bereikbaar heid van het openbaar ver voer voor ouderen- Beke ken wordt in hoeverre de kustplaats-bewoners vanaf 55 jaar gebruik maken van tiet huidige aanbod van ver voersmogelijkheden en of er behoefte is aan uitbrei ding van deze voorzienin gen. De uitkomsten van dit onderzoek zullen onder meer kunnen leiden tot de oprichting van een stichting die een zogenaamde belbus of buurtbus gaat exploiteren. Ook een uitbreiding van de huidige ver voersdienst van de Stichting Be jaardenwerk Katwijk kan tot de mogelijkheden behoren. Het onderzoek wordt in op dracht van de Stichting Bejaarden werk uitgevoerd door Lidesco, het Leiden Institute of Development Studies eri Consultancy Services. Het bureau maakt deel uit van de faculteit der sociale wetenschap pen van de Rijksuniversiteit Lei den. De leiding van het onderzoek be rust bij cultureel-antropologe drs. Esther Wittenberg. Zij wordt geas sisteerd door Louise Hol, een stu dente van de opleiding bejaarden welzijnswerk die momenteel stage loopt bij de Katwijkse Stichting Bejaardenwerk. Zij interviewen in de periode van 1 oktober tot 1 no vember vijftig Katwijkers van 55 jaar en ouder, die verspreid over de gemeente wonen. Er wordt niet alleen bekeken van welke openbare vervoersmogelijk heden de Katwijkse ouderen ge bruik maken, maar ook in hoeverre deze groep nog gebruik maakt van de fiets, bromfiets of auto. Ook wordt onderzocht welk percentage (foto wim Dijkman» ouderen een beroep doet op hulp uit de directe omgeving of van fa milie. Nog voor het einde van dit jaar moeten de onderzoeksresulta ten bekend zijn. Subsidie De Stichting Bejaardenwerk heeft het onderzoek naar de be reikbaarheid van het openbaar ver voer voor Katwijkse ouderen aan gevraagd als een onderdeel van de gesubsidieerde projecten in het ka der van het flankerend ouderenbe leid. Dit beleid is erop gericht ou deren zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. "Juist voor zelf standig wonende bejaarden zijn goede vervoersvoorzieningen bij zonder belangrijk", zo licht coördi nator F.H. Mulder van de stichting het project toe. "Het feit dat win kels en het centrum van het dorp vaak moeilijk te bereiken zijn, vormt voor ouderen vaak de aan leiding zich op een wachtlijst voor een bejaardenhuis te laten plaat- De aanvraag voor het onderzoek werd geaccepteerd door de provin cie Zuid-Holland, die een subsidie van 25.000 gulden beschikbaar stelde. "We kwamen daardoor in de luxe situatie dat we het werk aan een gespecialiseerd bureau .konden uitbesteden", aldus Mul der. "Voor onze stichting is het, door het ontbreken van mens kracht. vrijwel niet mogelijk om dit project in eigen beheer uit te Het onderzoek 'vervoer en be reikbaarheid' is overigens al een oude wens van de gemeente Kat wijk. Al in het welzijnsplan voor de periode 1982-1986 wordt de behoef te aan goed onderbouwde gege vens over dit onderwerp genoemd. "Door de provinciale subsidie en de samenwerking met de universi teit van Leiden kan die wens nu in vervulling gaan", aldus Mulder. Het ontbreken van gegevens over de wijze waarop Katwijkse ouderen omgaan met het openbaar vervoer heeft in de kustplaats tot nog toe initiatieven voor de tot ADVERTENTIE KATWIJK/SASSENHEIM - Op een drietal plaatsen in Katwijk zijn in de nacht van woensdag op don derdag inbrekers actief geweest. De grootste slag werd geslagen bij een kledingzaak aan het Hoornes- plein, waar voor 25.000 gulden aan kleding werd gestolen. De daders kwamen de zaak binnen na het for ceren van een toegangsdeur. De drie inbraken werden gisteren bij de politie gemeld. In dezelfde nacht werd ook inge broken bij een textielzaak aan de Dwarsstraat in het zeedorp. Hier werd voor ongeveer 7500 gulden aan goederen gestolen. Niet be kend is hoe de daders het pand zijn binnenkomen r Ook een strandpaviljoen op het zuidstrand in Katwijk werd door inbrekers bezocht. Hier werd voor een bedrag van tussen de vier- en vijfhonderd gulden aan sigaretten, drank en etenswaren gestolen. De daders kwamen het paviljoen bin nen na het breken van een ruit. Een bewoonster van een huis aan de Baanbrekersweg in Sassen heim heeft vanmorgen vroeg een inbreker gestoord bij zijn werk. De vrouw hoorde geluid in haar wo ning en ging naar beneden. Daar trof zij de dader. De Sassenheimse begon te gillen, waarop de man de benen nam. Er wordt een gering bedrag aan geld vermist. De bewoonster heeft de politie een vaag signalement van de dader verstrekt. KATWIJK - "Wellicht zal in het komende jaar de afzetgroei in het midden- en kleinbedrijf iets min der groot zijn dan we verwachten en hopen. Ik denk dan ook dat de stijging van de koopkracht die de regering voor volgend jaar voor ziet, wat aan de hoge kant is". Dat zei directeur-generaal G.J. Kalff van de Algemene Bank Nederland gistermiddag bij de opening van het nieuwe ABN-kantoor aan het Noordeinde in Katwijk. De verwachting van de regering dat de koopkracht van de gemid deld Nederlander volgend jaar zal stijgen is mede gebaseerd op de veronderstelling dat de'prijzen in 1987 met ongeveer 1,5 procent zul len dalen. "Mijns inziens zal de in flatie echter gemiddeld in de buurt van 0 procent uitkomen", aldus ABN-topman Kalff. Kalff zei zich overigens in grote lijnen heel goed te kunnen vinden in de ramingen die het Centraal Planbureau voor de komende vier jaar heeft opgesteld. "Ik wil echter een signaal geven in de richting van de regering, die beslist niet het idee mag krijgen dat het hele mid den- en kleinbedrijf weer boven Jan is", aldus Kalff. vestiging van de ABN aan het Noordeinde in Katwijk werd gisteren door burgemeester C.A. Bos van de kustplaats offi cieel geopend. Dat gebeurde door het, via de computer, overschrij ven van een bedrag van 3750 gul den aan het Genootschap Oud Kat wijk. Een afschrift van deze trans actie werd door de directeur van de nieuwe ANB-vestiging, A.G. Lam- mers. overhandigd aan Oud Kat wijk-voorzitter J.P. van Brakel. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Een speling der natuur", noemt bedrijfsleider J. Bulk op de boerderij van Ter Aars bur gemeester P.J. Verhoef aan de Gnephoek in Alphen de ge boorte van een kalfje met acht hoeven. Aan het einde van elke poot zitten twee hoefjes. "Ik heb dit nooit meegemaakt, maar als je weet dat ook kalfjes met twee koppen worden gebo ren of met een vijfde poot er gens op de rug, dan is dit niet zo bijzonder. Bij een mens zou zoiets door operatief ingrijpen gewoon ongedaan worden ge maakt. maar nu niet", aldus Bulk. Het dier. een zogenaamd kuiskalf, werd dinsdagavond om zes uur geboren. MAESTRO DRU MAESTRO NU 1300,- 7200 k.cal. 1450,- BENRAAD GEVELKACHEL PGK 205/203 NU 395,- FABER MARINA 7700 k.cal NU 1619,- NATUURLIJK BIJ: W. P. HARTWIJK NIEUWE BEESTENMARKT 7 t/m 11 LAMMERMARKT 3-7 LEIDEN standkoming van bel- en buurtbus sen in de weg gestaan. Mulder: "We zijn er steeds vanuit gegaan dat de behoefte aan dergelijke voorzieningen niet moet worden gecreëerd, maar met feiten moet worden onderbouwd". Overstappen Het belangrijkste vervoerspro bleem waarmee ouderen in Kat wijk volgens de Stichting Bejaar denwerk te maken hebben is het ontbreken van een specifieke 'stadsdienst'. "Het is daardoor vrij moeilijk om van de ene wijk van de gemeente naar de andere te rei zen". zegt Mulder. "Er kan alleen gebruik worden gemaakt van het streekvervoer, waardoor een rit binnen het eigen dorp vaak veel langer duur dan noodzakelijk is. Mensen moeten soms overstappen op een andere lijn en dan nog eens een halve kilometer lopen om op de plaats van bestemming te ko- Voor de Stichting Bejaarden werk was dit zes jaar geleden al aanleiding om een eigen dienst op te zetten. Het gaat hier om een voorziening die in stand wordt gehouden door vrijwilligers, die tegen een vergoeding van 1,25 gulden ouderen naar de plaats van bestemming brengen en ook weer ophalen. Bij het accepteren van aanvragen voor deze vervoers dienst wordt overigens wel geke ken of de reiziger geen gebruik kan maken van reguliere voorzienin gen. Dat gebeurt vooral om de be staande taxicentrales niet te be concurreren. Doordat de eigen vervoersdienst van de stichting momenteel echter alleen werkt als er op bescheiden schaal gebruik van wordt gemaakt, lost het volgens Mulder het open baar vervoersprobleem in de ge meente niet op. Mocht uit het onderzoek blijken dat er in Katwijk inderdaad be hoefte is aan nieuwe vervoersvoor zieningen, dan zal ook daarvoor een beroep worden gedaan op de subsidiemogelijkheden in het ka der van het flankerend ouderenbe leid. Mulder: "Dat zal dan waar schijnlijk een aanvraag voor het jaar 1988 worden" De burgemeester zegde de direc tie van De Nachtegaal toe dat de grootste spoed wil betrachten om de vergunning voor de uitbreiding zo snel mogelijk te kunnen verle- LISSE - Hotel restaurant De Nachtegaal inn Lisse wil het com plex aan de Heereweg in het bloembollendorp uitbreiden met ruim 2000 vierkante meter. Dit heeft burgemeester G.J. van der Kroft gistermiddag tijdens een re ceptie in De Nachtegaal bekend gemaakt. De receptie werd gehou den ter gelegenheid van het 10-ja- rig jubileum van de eigenaar van het bedrijf, A. van de Velde. Het is volgens burgemeester Van der Kroft de bedoeling dat er onder meer een grote vergaderruimte komt met een oppervlakte van on geveer 700 vierkante meter. Verder komen er nog zeven kleinere zalen en een wintertuin. Van der Kroft had gistermiddag als verrassing voor Van de Velde in elk geval de vergunningen meege nomen die de directie van De Nachtegaal had aangevraagd om een aantal voorzieningen bij en in het hotel op korte termijn te tref fen. Er komt op niet al te lange ter mijn een overdekt zwembad van 16 meter lang in het complex en bij het hotel worden twee tennisbanen aangelegd, die het hele jaar kun nen worden bespeeld. ALKEMADE - De gemeente Alkemade kiest definitief voor een regionale indeling in samenwerkingsgebieden bij de Leidse regio. Dat betekent dat de partners voor allerlei samenwerkingsverbanden, zoals de regionale brandweer, in de richting van Leiden worden gezocht. In november 1985 hadden provin ciale staten van Zuid-Holland Al kemade ingedeeld bij de Rijn streekgemeenten. de Alphense re gio. Dat besluit hield rekening met de toen voorgestelde samenvoe ging van Alkemade. Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge tot een grote Braassemgemeente. Die gemeente is nu echter van de baan. omdat de minister van binnenland se zaken hier niets in ziet. Ook Al kemade zelf heeft zich altijd tegen de samenvoeging gekeerd. Op grond van deze standpunten heeft het provinciaal bestuur haar herin- delingsvöorstel gewijzigd met het logische gevolg dat nu ook de inde ling in samenwerkingsgebied ver andert. Het dagelijks bestuur van de provincie wil daarom Alkemade indelen bij de Leidse regio. Vreemd Gisteravond spraken de leden van de Alkemadese commissie be stuurszaken zich uit voor indeling bij Leiden met als enige tegenstan der PPR-vertegenwoordigster A.A.P. Castelein gaf er de voorkeur aan zich te blijven richten op de Al phense IGOR-gemeenten: "We werken ook samen met hen op het terrein van de volksgezondheid". H.M.L. van Duijkeren (VVD) moest erkennen dat in het verle den de oriëntatie meer was gericht op de Rijnstreek, maar hij stelde dat de situatie nu was gewijzigd. "We zijn geografisch meer gericht op Leiden en bovendien hebben we een half jaar geleden aan de provincie gevraagd om bij die re gio ingedeeld te mogen worden. Het zou vreemd overkomen om nu opeens van standpunt te wijzigen en voor het IGOR te kiezen". W.P. Klerks (CDA) en F.C. Hoogen- boom (PvdA) waren het volledig met Van Duijkeren eens. Alleen CDA-fractievoorzitter N.M.J. Bakker twijfelde nog wat en hield een slag om de arm: "Ik wil het eerst nog in mijn fractie be spreken, hoewel ik persoonlijk voor Leiden kies". Loco-burge meester L.M. Beelen (VVD) con stateerde daarop tevreden dat het voorstel voldoende steun zou krij gen in de gemeenteraad.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21