Mexico is beving nog niet te boven Boerenveen veroordeeld, dan ook Bouterse schuld VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 PAGINA 17 MEXICO STAD - Een jaar na de verwoestende aardschokken in Mexico staan er nog altijd meer dan 30.000 families letterlijk en figuurlijk op straat. Naar schat ting 75.000 families hebben een voorlopig onderdak gevonden bij familie of kennissen of zijn weer in hun beschadigde behui zing getrokken. Afgaande op gegevens van be langenverenigingen van slacht offers zijn er tot nu toe nog geen 6000 families daadwerkelijk ge holpen. Het proces van wederop bouw gaat tergend langzaam. De Mexicaanse autoriteiten faalden niet alleen op de 19-de septem ber maar ook in de maanden die volgden op de aardschokken. door Rob Sprenkels De mobilisatie van het Mexi caanse volk - meteen na de ramp - was indrukwekkend. Spontaan werden er reddingsbrigades ge vormd en begon men in het puin te graaien op zoek naar overle venden. Het Mexicaanse leger ar riveerde pas dik twee uur na de aardbeving en beperkte zich ver volgens vooral tot het scheppen van orde. En dat was het beeld van de dagen die zouden volgen: Vrij willigers, mijnwerkers, speciale reddingsbrigades van het be drijfsleven en uit het buitenland op zoek naar leven onder het puin terwijl militairen, compleet met helm en geweer, familiele den en nieuwsgierigen op een af stand probeerden te houden. Eén jaar later zijn er nog altijd de nodige meningsverschillen over de omvang van de ramp. Volgens het bestuur van Mexico Stad zouden er 4287 overlij den- sactes zijn afgegeven. Medische autoriteiten hebben het over 5900 doden en minstens even veel „vermisten". Op het Tech nologische Instituut van de Me xicaanse universiteit wordt het dodental rond de 20.000 geschat. Het Mexicaanse Ontwikkelings instituut heeft het over 35.000 do den. De Coordinadora Unica, een bundeling van de belangenver enigingen van slachtoffers, be weert dat er minstens 45.000 mensen zijn omgekomen en zegt zich te baseren op gegevens van begraafplaatsen, crematie-ovens, ziekenhuizen en getuigenissen van slachtoffers die de ramp overleefden. Erfenissen Volgens Cuauhtemoc Abarca, de leider van de Coordinadora, zijn er duizenden nabestaanden gedupeerd door het ontbreken van een acte van overlijden. Hij heeft het over verzekeringen en pensioenen die niet uit worden betaald, erfenissen en eigendom spapieren die niet worden er kend. „Het officieel dood verklaren van een' vermiste is een tijdro vende zaak en in de meeste ge vallen zijn we nog lang niet zover", aldus Abarca. Hij gelooft dat de banken en de verzeke ringsmaatschappijen, allen in handen van de staat, zich miljoe nen besparen. „Eén miljoen le vert hier per jaar minstens een miljoen aan rente op", zo pro beert Abarca de situatie uit te leggen. De wonden zijn nog lang niet geheeld. De ondergrondse par keergarages van sommige hotels liggen nog altijd vol met puin. Heel wat gebouwen zijn of wor den opgeknapt met een paar zak ken cement, sierpleister en~een lik verf. In verschillende wijken gaan er geruchten van taxateurs en technici die zijn omgekocht om dit of dat gebouw te laten staan. Met de afbraak van andere zwaargehavende gebouwen is nog altijd niet begonnen. Zo zijn er vanaf de Paseo de Reforma, de hoofdstraat van het moderne deel van Mexico Stad, nog altijd gebouwen te zien waarvan de bo venste verdiepingen in elkaar zijn gezakt. Resten van kantoor meubels, gordijnen en paperas sen hangen of liggen er nog net zo bij als een jaar geleden. Volgens de officiële cijfers zak ten er tijdens de aarbeving 1091 gebouwen geheel of gedeeltelijk in elkaar. In totaal liepen 5025 ge bouwen ernstige schade op. Na inspectie werd in 968 gevallen opdracht gegeven om zo snel mogelijk de resten te slopen. De statistieken van de Mexicaanse regering wijzen uit dat er 800 scholen werden getroffen, 550 kantoorgebouwen, waarvan de meesten werden gebruikt door regeringsinstellingen, 244 win kels, 81 industrien en 24 zieken huizen. Officieel heten er nu 90.279 families te zijn met wo ningproblemen, een cijfer dat volgens de Coordinadora Unica nog altijd te laag is. Minister In antwoord op de spontane mobilisatie van het Mexicaanse volk probeerden de Mexicaanse autoriteiten in eerste instantie de hulpverlening te kanaliseren via de Revolutionaire Institutionele Partij, de partij die al 57 jaar on afgebroken aan de macht is. Door de slachtoffers zelf be noemde leiders werden geheel genegeerd. Donaties van tenten, dekens, medicijnen en levensmiddelen bereikten vaak niet hun plaats van bestemming. En toen er een maal kon worden begonnen met de wederopbouw bleek dat Guil- lermo Carrillo Arena, de minister voor stadsontwikkeling en ecolo gie, de omvang van de ramp wei- gerde te erkennen. Terwijl tienduizenden families onder ellendige omstandigheden op straat kampeerden, dicteerde Carrillo Arena zijn oplossing. Volgens hem zou de bouw van 12.000 huizen alle problemen op lossen. De 27 flats van de flatwijk Tlatelolco zouden met de grond gelijk moeten worden gemaakt en de benadeelde eigenaren wer den belachelijke vergoedingen toegezegd. Alle zwaar getroffen delen van Mexico Stad zouden moeten worden veranderd in parken en pleinen. De slachtoffers sloegen alarm en de Coordinadora Unica van Cuauhtemoc Abarca wist al die ontevredenheid onder een noe mer te brengen. Protestmanifes taties, botsing na botsing met de PRI. Carrillo Arena, ooit supervi sor bij de bouw van het Juarez- ziekenhuis waar na de aardbe ving totaal verroeste en veel te dunne staalconstructies werden aangetroffen, liet pamfletten drukken waarin hij de activisten ervan beschuldigde „slechte Me xicanen" te zijn en beweerde dat hun opstelling „het leven van on ze kinderen in gevaar brengt". Het duurde tot februari van dit jaar voordat president Miguel de la Madrid inzag dat het zo niet langer kon. Terwijl particuliere hulporganisaties op het punt stonden om de eerste woningen af te leveren waren de officiële instanties nog niet eens met het bouwen begonnen. Carrillo Are na werd vervangen door de jonge en dynamische Manuel Camacho Solis. En in samenspraak met de Coordinadora werden plotseling tienduizenden noodwoningen uit de grond gestampd en wer den er sleutels gezocht voor de financiering van de noodzakelij ke reparaties en de nieuwbouw. Na een grondig onderzoek werd uiteindelijk besloten om niet 27 Tlatelolco-flats te vernietigen, maar slechts zes. Huren Pas nu begint de wederop bouw goed op gang te komen. Er zijn iets meer dan 1700 woningen afgeleverd en er is begonnen met de reparatie en de bouw van dui zenden anderen. Volgens de re gering zullen er in februari 1987 meer dan 40.000 huizen klaar zijn, maar dat wordt vooralsnog sterk betwijfeld door de slachtof fers zelf. Honderden mensen zijn desal niettemin bang dat de noodwo ningen, de houten barakken van drie bij drie meter waarin ze nu zitten, definitief zullen zijn. Want ook al zijn de nieuwe woningen relatief gesproken goedkoop, je moet het geld om de afbetalin gen te kunnen betalen natuurlijk wel hebben. De Coordinadora gelooft dat de kosten voor zo'n veertig procent van de slachtof fers te hoog zullen zijn. Het gaat in veel gevallen om mensen die moeten leven van straatventen, een activiteit die maar amper geld in het laadje brengt, mensen die vóór de aardbeving symboli sche hijren betaalden van min der dan 100 pesos per maand, nog geen gulden. WASHINGTON - De Amerikaanse jury heeft het verhaal van Boeren veen dus niet geloofd. Iets meer dan 4 uur hadden de 12 gezwore nen nodig om uit te maken dat Etienne Boerenveen wel degelijk schuldig was aan het beramen van plannen om een cocaïnelijn tussen Paramaribo en Miami op te zetten. In november zal rechter Sydney Aronowitz bepalen, hoe lang Boe renveen (29) en zijn mede-veroor deelden Cylvion en Ricardo Hey- mans moeten zitten. Het is niet erg waarschijnlijk dat het om een kor te tijd zal gaan. door Henk Dam Boerenveen en vader en zoon Heymans hebben de pech, als je het zo mag noemen, dat juist de laatste weken in Amerika een anti- drugscampagne van start is ge gaan, die bijna hysterische propor ties heeft aangenomen. President Reagan en zijn vrouw Nancy spra ken zondag vanaf een gebloemde bank in het Witte Huis het volk over het kwaad dat drugs heet nog vermanend toe, en het Huis van Af gevaardigden heeft een week gele den een antidrugs-pakket aange nomen waar je „u" tegen zegt. Militairen moeten van het Huis worden ingezet bij het opsporen van drugssmokkelaars, en voor be paalde groepen dealers wenst een meerderheid van het Huis geen lichtere bestraffing dan de dood straf. De reden voor dit alles is onder meer de verkiezingen in november voor een nieuw Huis en een halve Senaat. Democraten en Republi keinen willen niet voor elkaar on der doen in strengheid, zeker niet, nu enquêtes uitwijzen dat het drugsprobleem door het Ameri kaanse volk plotseling als 'uiter mate belangrijk' wordt gezien. De jury in Miami vond het ver haal van Boerenveen's advocaat, dat Cylvion Heymans, „deze op portunist, deze internationale op lichter", zijn zoon Ricardo en Boe renveen- onder valse voorwendse len naar de cruciale bijeenkomsten met zogenaamde drugssmokke laars had gelokt, ongeloofwaardig. Welbespraakt De jury geloofde er niets van dat Boerenveen tijdens de bijeenkom sten alleen maar deed of hij zijn land als doorvoerhaven voor cocaï ne aanbood om na te gaan, of de 'drugssmokkelaars' (in werkelijk heid agenten van de Amerikaanse narcoticabrigade DÉA) misschien al contacten in Suriname hadden. doen dan dit verhaal ophangen. Cylvion Heymans immers was niet meer te redden. De opgenomen te lefoongesprekken tussen hem en agënt Kenneth Peterson van de DEA bewezen zo duidelijk dat de 64-jarige Cylvion snode plannen koesterde, dat ook de knapste ad vocaat daaraan niet meer kon sleu telen. Maar met Etienne Boerenveen en Ricardo Heymans zat het iets anders. Op video-opnamen was weliswaar duidelijk te zien en te horen hoe ze met de vermeende smokkelaars zaten te onderhande len, maar het zou toch kunnen dat ze maar net deden alsof? Het zou toch kunnen dat ze door Cylvion erin geluisd waren? Het zou kun nen, maar allerlei kleine details maakten de door de advocaten zo welbespraakt verwoorde construc tie uiteindelijk niet meer dan dat, een constructie. Althans, in de ogen van de jury, in de Amerikaan se rechtspraak het orgaan dat het „schuldig" of „onschuldig" uit maakt. Advocaat Philip Gerson van Etienne Boerenveen zei het in zijn slotrede zo mooi. „Er staat hier een heel land terecht, een heel volk van hardwerkende mensen die erken ning voor het oog van de wereld zoeken". Daar had hij voor een deel gelijk in. Etienne Boerenveen immers is een van de meest voor aanstaande leden van de Militaire Raad die het in Suriname voor het zeggen heeft. Van hem wordt zelfs we! gezegd dat hij de nummer twee van het land is, na Bouterse. Zijn veroordeling is ook een ver oordeling van het regime in Suri name. Want het is wel heel onwaar schijnlijk dat Boerenveen uitslui tend en alleen op eigen gezag han delde. Nederland Officier van justitie Bill Norris kon het begin vorige week in zijn openingsverklaring niet duidelij ker zeggen. Hij zei met zoveel woorden dat Desi Bouterse zelf, de leider van de revolutie, ook in het complot zat Dat was klare taal, die door pas sages van de afgeluisterde tele foongesprekken en door de video opnamen ook op niet mis te versta^- ne wijze gesteund wordt. Met de veroordeling van Boerenveen is dus ook Bouterse veroordeeld. Er is nog een buitengewoon inte ressant aspect aan de zaak-Boeren- veen. Dat is de rol van de Neder landse geheime agent Dick Sto- teyn. Stoteyn, door Norris „een agent van de Nederlandse narcoti cabrigade" genoemd, werd noch door het Openbaar Ministerie noch door de verdediging opgeroepen. Dat is verdraaid jammer. Het was immers Stoteyn (die zich ook uitgaf voor drugssmokkelaar) die het Cylvion Heymans in gedachten gaf bij de hoge heren in Paramari bo te informeren naar hun bereid heid om Suriname als doorvoerha ven voor cocaïne te laten gebrui ken. De opgenomen telefoongesprek ken tussen Cylvion Heymans en DEA-agent Peterson laten hierover geen enkel misverstand bestaan. Het cruciale citaat: Cylvion Hey mans: „Dick heeft me gevraagd verschillende dihgen hier in Suri name met de hoge autoriteiten te bespreken en nu ik met de autori teiten heb gesproken, zijn ze be reid in verschillende opzichten mee te doen, maar ik denk dat dat niet goed begrepen is door Dick die me als eerste heeft gevraagd deze dingen voor hem na te gaan." Peterson: „Ik ben er niet zeker van dat ik dat begrijp. Wat voor re gering?" Cylvion Heymans: „Wel, zie je, de regering van Suriname, de leider, de grote leider van Suri name Toen ik in het begin met Dick sprak vroeg hij het me spe ciaal. Hij zei: ben je goed met de regering van Suriname? Ik zei: heel goed. Toen vroeg hij me ver schillende dingen met die mensen te bespreken". Het belang van dit stukje tekst kan nauwelijks onderschat wor den. Het bewijst dat hét uiteinde lijk Stoteyn was, die Boerenveen (en Bouterse) de gedachte ingaf in de cocaïnehandel te gaan. Dat maakt hun door de jury in het geval van Boerenveen direct en in het geval van Bouterse impliciet vastgestelde schuld er niet gerin ger op. Maar dat het uitgerekend een Nederlandse politieman, ge heim-agent of hoe je Stoteyn ook wil noemen, was die de val voor de heren openzette, dat is wel heel pi kant... Vredesweek in teken van veilig Europa „Eenzijdige veiligheid is voor Europa niet weggelegd. Dit moet de les van de afgelopen jaren zijn. Wij zullen samen met de 'an der', met Oost-Euröpa dus,x>nze veiligheid moeten regelen, of er zal geen veiligheid zijn in Euro pa". Met deze woorden licht de secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad, Mient-Jan Faber, de keuze toe van het motto van de Vredesweek van dit jaar, die van 21 tot en met 28'september wordt gehouden. Dit motto luidt: 'Een tweede fase in de ontspan- ningspolitiek'. Faber stelt in zijn toelichting op het motto vast, dat de eerste fase omstreeks 1975 werd beëin digd. Het was vooral een ont- spanningsproces aan de top, waarbij de bewapeningswedloop evenwel gewoon doorging. „De afgelopen jaren hebben we ge zien, dat het IKV zich vooral keerde tegen dit proces van be wapening met nadruk op de kernwapens, met als gevolg een toenemende polarisatie binnen en buiten de kerken. Erkend wordt dat met name de eenzij digheid in dit streven een on haalbare kaart is gebleken. Van daar dat wordt afgezien van ver dere polarisatie en vanaf nu wordt gekozen voor een veel bre dere aanpak op de weg naar ont spanning". Bisschop H. Ernst van Breda, tevens nationaal voorzitter en in ternationaal vice-voorzitter van de katholieke vredesbeweging Pax Christi, zegt het in een bijla ge van het bisdomblad Overweg als volgt: „In de afgelopen jaren hebben we ons vooral bezigge houden met de bewapenings wedloop, die het overleven van de mens in gevaar brengt, temeer waar dit samengaat met het voortduren van honger en ar moede in de wereld. Nu geven we bijzondere aandacht aan de oorzaak van bewapeningswed loop en armoede, namelijk ge brek aan verstandhouding, waar door mensen zo niet vijanden dan toch vreemden van elkaar blijven, terwijl het nodig is dat zij naasten worden". Om dit te bereiken pleiten IKV en Pax Christi voor een breed contactenbeleid naar Oost-Euro pa op alle mogelijke gebieden, ook tussen de kerken. Kerkverlating verontrust christelijke gereformeerde sy node. Tussen de twintig en der tig procent van de jongeren in de christelijke gereformeerde ker ken hebben de kerk verlaten of zullen dat in de nabije toekomst gaan doen. Dat blijkt uit een on derzoek naar 'kerkvervreemding en kerkverlating' van de deputa- ten voor het contact met de kerk- jeugd. Dit onderzoek, gisteravond in Den Haag besproken door de ge nerale synode, inventariseert de leef- en denkwereld van de leden van de christelijke gereformeer de kerken in de leeftijd van 15 tot 25 jaar. Ds. K. J. Velema uit Groningen merkte op dat eenderde deel van de jeugd voor de christelijke ge reformeerde kerken verloren is. Sommige synodeleden spraken van een „benauwend gevoel", „een gevoel van verlamming" en „een schok" om aan te geven hoe de snelgroeiende kerkverlating van jongeren op het overkomt. De christelijke gereformeerde synode zal overigens nog geen kanselboodschap over de situa tie in de eigen kerken laten uit gaan. Het voorstel van de parti culiere (regionale) synode van het Oosten, waarin werd aange drongen op een „gezaghebbend" woord, kwam niet in stemming. Pax Christi bezint zich. De voortdurende vermindering van het aantal katholieken dat nog wekelijks naar de kerk gaat, stelt de rk-vredesbeweging Pax Christi voor de vraag of ze zich nog zo sterk op de parochies moet richten of dat ze meer aan dacht moet besteden aan diege nen die zich nog wel als katho liek beschouwen maar zich niet meer in een parochie thuis voe len. Juist van deze laatste groep moet Pax Christi het hebben. Dat zei Pax Christi-se- cretaris drs. Jan ter Laak giste ren in Utrecht tijdens een bijeen komst van Pax Christi en men sen uit het kader van de Neder landse rk-Kerk. Ter Laak zei het gevoel te heb ben dat het met Pax Christi, dat het afgelopen jaar 1000 nieuwe leden erbij kreeg, feeter gaat dan met de Nederlandse rk-Kerk. Hij toonde zich zeer bezorgd over de manier waarop de leiding van de kerk op dit moment problemen van vrede en gerechtigheid be handelt. Maar hij legde er de na druk op dat de vredesbeweging het uiterste moet doen om de band met de kerk niet te verbre ken omdat ze anders een prooi dreigt te worden van bij voor beeld politieke partijen. Tsjechische premier laakt be noemingen bisschoppen. Pre mier Strougal van Tsjechoslowa- kije is eerst dan bereid een com promis met het Vaticaan te slui ten, als Paus Johannes Paulus II Tsjechische bisschoppen be noemt die „geen kritische hou ding tegenover onze politiek aan- Sinds 1973 zijn er in Tsjecho- slowakije geen bisschoppen meer benoemd. Volgens Strou gal, omdat de huidige paus al leen maar met mensen op de proppen komt, „die er extremis tische opvattingen op nahou den". Paus Johannes Paulus heeft de Tsjechische priesters meerdere malen verboden lid te worden van de vereniging van regime- trouwe priesters „Pacem in Ter- Hervormde kerk. Benoemd tot godsdienstleraar aan het Re- dichemcollege te Oosterbeek: E. Verwaal te Oosterbeek, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen naar Middelharnis: K. ten Klooster te Lunteren. Gereformeerde kerken. Aan genomen naar Apeldoorn: W. Westerveld te Geleen. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te Baren- drecht: drs. M. de Meij, kandi daat te Kampen. Christelijke gereformeerde kerken. Beroepbaarstelling: G. Huisman, Jagerskamp 41 in Wes tervoort; J. W. van Pelt, Mid- dachtenstraat 126 in Breda: H. R. Weij, Greenterweg 23 in Kam pen. Aan de Theologische Hoge school te Apeldoorn zyn ge slaagd voor het kandidaatsexa men: mevr. A. J. C. van Baarde- wijk te Apeldoorn; mevr. I. Boersma-Prins te Apeldoorn; M. J. Boersma te Apeldoorn; mevr. T, Bosch-De Ruiter te Surhuis- terveen; S. Dijk te Kampen; D. de Jong te Apeldoorn; J. G. Schenau te Apeldoorn; H. R. Weij te Kampen. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Oud-Beijerland: N. W. Schreuder te Goes.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17