5 0 T Hans Boom heeft zijn weg in Noordwijk gevonden. 'Deze aanbieding kon ik niet laten liggen' 'Dit was geen boksen meer' Ronde van Catalonië wederom voor Kelly Argentin zet fiets in 't vet Oud-Meerburger morgen op bezoek bij Quick Boys Van Elteren voelt zich beetgenomen door Pyatt Lammertink keert Post verrassend de rug toe Dagprijs voor Manfrin in de Ronde van de Toekomst Niet goed, geld terug Wolkbreuk verfrist Tiroler voetballers Rechter geeft Brevok gelijk Geen nieuwe concessies IOC aan Noord-Korea VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1986 BARCELONA (AFP) - De Ier Sean Kelly heeft gisteren de Ronde van Catalonië op zijn naam gebracht. In de achtste en laatste etappe, een criterium in de straten van Barce lona over 112 kilometer, kwam het bezit van de leiderstrui niet in ge vaar. De rit werd gewonnen door de Leo Wellens. De Belg ging vrij vroeg na de start aan de haal. Zijn voorsprong liep op tot maximaal 14 minuten. In de slotkilometers ontstond een potsierlijke situatie, toen Wellens met anderhalve ronde voorsprong begon aan de vier omlopen van Montjuich, hetzelfde parkoers waarop zijn landgenoot Criquie- lion in 1984 wereldkampioen werd. Anderhalve ronde voor het einde werd Wellens door het verbrokkel de peloton ingelopen. Hij probeer de aan te sluiten, maar werd in de klim naar het kasteel gelost. Glim lachend fietste de Belg verder. Zijn ritzege kwam niet in gevaar. Met 7.17 voorsprong passeerde hij als eerste de streep. Het peloton volg de op 7.39 met daarin de Nederlan ders Van Wijk, Van Orsouw en Sie- mons. Hoondert liep grote achter stand op. Hij kwam als 89e en laat ste over de streep op 16.09. Voor Kelly betekende de over winning zijn tweede eindzege in de ronde. In 1984 had hij ook al in Ca talonië gezegevierd. De Ier meende na zijn overwinning, dat hij in het Super Prestige-klassement de Amerikaan Lemond als leider was gepasseerd. „Dat was mijn doel. Ik wilde hier winnen om Lemond in de Super Prestige te passeren". Kelly misrekende zich evenwel. De eindzege leverde hem 75 Prestige- punten op. Vijf tekort om Lemond al voorbij te gaan. In het najaar krijgt Kelly alsnog de gelegenheid het Super Prestige- klassement voor de vierde opeen volgende keer te winnen. Hij rijdt alle n^jaarsklassiekers plus de Grote Landenprijs. Lemond twij felt nog over zijn terugkeer naar Europa. Als hij de oversteek zal maken, doet hij dat voor hooguit twee wedstrijden: Creteil - Cheville (het vroegere Parijs-Tours) en de Ronde van Lombardije. De ploeg van Roy Schuiten sloot de ronde feestelijk af. Op een grote tentoonstelling in Barcelona werd in de PDM-stand het contract met Pedro Delgado, die als zevende eindigde, met een jaar verlengd. Bovendien werd de Spanjaard La- guia als nieuwe aanwinst voorge steld. nisrekening na winst in Catalonië. (archieffoto AFP) Moreno Argentin, de wereld kampioen bij de beroepsrenners, heeft zijn fiets voor de rest van het seizoen in het vet gezet. De Italiaan verklaarde gisteren na zijn ontslag uit het ziekenhuis van Trento, dat hij dit seizoen niet meer op de weg in actie zal komen. De voedselvergiftiging, waarmee hij afgelopen vrijdag werd opgenomen, heeft de con ditie dermate aangetast, dat hij geen heil ziet in zijn deelneming aan de najaarsklassiekers. Achtervolging In La Paz, de hoofdstad van Bolivia, hebben Jeannie Longo en Yavé Cahard noodgedwongen hun wereldrecordpogingen moe ten uitstellen. De tijdwaarne ming functioneert niet naar be horen en de officiële baancom missaris van de wielerfederatie is nog niet gearriveerd. Longo, we reldkampioene op de weg en de individuele achtervolging, be reidt zich sedert 11 september in La Paz op 3417 meter hoogte voor op de aanval op de wereld records op 5, 10 en 20 kilometer. Haar Franse beroepscollega Ca hard wil de tijden op de 200, 500 en 1000 meter scherper stellen. LEIDEN - Aan het begin van de huidige voetbajjaargang wist Hans Boom niet eens waar het veld van Noordwijk lag. De avond vóór de eerste training laste de Leidenaar een speciale verkenningstocht in, die hij met succes volbracht. Al thans, de 24-jarige belastingamb tenaar kwam de volgende dag niet uit bij SJC aan de Lage weg, maar meldde zich inderdaad bij de poort van het Noord wijk-terrein aan de Van Panhuysstraat. Op het veld raakt hij daar de laat ste weken zelden de weg kwijt. Me de dank zij het wegvallen van de geblesseerde Timo Gerlof heeft de van Meerburg overgekomen Boom voorloping een vaste plaats in de hoofdmacht van de zaterdageer steklasser voor zich opgeëist. Als rechtermiddenvelder, in welke hoedanigheid- hij morgen tegen Quick Boys zijn eerste derby met de Noordwijkers afwerkt. "En dat terwijl ik tot voor kQrt echt niet wist waar Noordwijk speelt", kijkt Hans Boom terug. "Later bleek dat ik er vroeger dus heel vaak langs ben gereden. Niet om te stappen, maar op weg naar het strand. Ik volgde het zaterdag- voetbal eigenlijk alleen via de krant. Ik keek de uitslagen er wel eens op na, maar verder dan zo nu en dan naar RCL gaan ben ik nooit gekomen". Redenen om zijn blik te verruimen waren er dan ook niet. Hij had het uitstekend naar zijn zin bij Meerburg. De Zoeterwoud- se club draaide vorig jaar boven verwachting en de ploeg bekroon de de competitie in de Afdeling Leiden zelfs met een kampioen schap. Niets stond verlenging van zijn 'contract' in de weg, totdat op de laatste dag van de overschrij vingstermijn Noordwijk-elftallei- der Jan Vieveen plotseling bij hem op de stoep stond: op de avond dat hij met Meerburg het kampioens feest vierde. Overschrijving "Jan vroeg of-ie nog langs kon komen, want het formulier moest snel worden ingeleverd. De contac ten zijn destijds gelegd na die wed strijd van Meerburg tegen Noord- door Fred Segaar wijk om de LD Cup. Ik hoorde daarna een tijdje niets, maar Mattie Kantebeen en John Eeelman (de respectievelijke trainers) hebben contact gehouden. Ik heb er uitge breid met Mattie over gesproken en we zijn tot de conclusie geko men dat ik het moe6t proberen. Mattie stond erachter omdat het om Noordwijk ging. En ik kon te rug zo lang ik geen bindende wed strijd had gespeeld". Had Rijnsburgse Boys of Quick Boys zich bij hem gemeld, dan was hy niet op die 'flirt' ingegaan. "Ik denk dat de overstap naar één van die clubs moeilijker was geweest. Omdat dat nogal besloten gemeen schappen zijn", zegt Boom. "Maar misschien dat het wel meevalt, want Hennie Koet blijkt het in Rijnsburg best te kunnen vinden en ik geloof dat Cees Ruis het ook naar zijn zin heeft in Katwijk". Even als bovengenoemde voet ballers is Hans Boom bij Noord wijk in de groep opgenomen. Niet omdat hij een gangmaker is die tij dens elke bijeenkomst de stem ming doet stijgen. De voetballerij heeft zo zijn eigen,, meestal onge schreven, wetten. Éen daarvan is dat nieuwkomers worden geaccep teerd als ze in het veld aan de ver wachtingen voldoen. Dat gaat ook in zijn geval op. "De overgang was groot en is nog steeds groot. Maar ik heb me in het eerste gespeeld en daar ben ik heel blij mee. Het gaat in de eer ste klasse allemaal een stuk snel ler. Bij Meerburg kon je, als je in balbezit was, eerst eens lekker om je heen kijken. Daar is bij Noord wijk geen sprake van". Keihard "Je moet de bal weer heel snel spelen. Dat doe ik dan ook omdat ik nog bang ben iets verkeerd te doen. Daardoor kom ik niet aan mijn eigen spel toe. Naar mijn zin kom ik nog te weinig aan de bal. En de trainingen zijn natuurlijk ook heel anders. Er wordt keihard gewerkt. De partijtjes zijn echte wedstrijden. Het gaat hard tegen hard. Dan wordt er flink gebeukt". Dat laatste is hem niet op het lijf geschreven en om die reden kreeg Boom de afgelopen weken gere geld een scheldkanonnade naar zijn hoofd gericht. "Het lijkt alsof ik me niet zo druk maak. Soms wordt me verweten dat ik in de duels niet fel genoeg ben. Mis schien verandert dat nog. Ik ben een voetballer die de bal het liefst in de voeten toijgt aangespeeld". Zoals dat in het verleden bij Meerburg gebeurde. Daar was het spel voor een belangrijk deel op hem afgestemd. Iedere speler bij die club wist op welke NIEUWENHAGEN (ANP) - „Ik ben geen tweede Reddick". Ver ontwaardigd wijst John van Elte ren de vergelijking met de Canade se bokser, die zich voor een paar duizend dollar na één klap van Alex Blanchard in de tweede ron de liet uitttellen, van de hand. De 27-jarige zwaarwelter uit de Lim burgse plaats Nieuwenhagen werd met dezelfde vinger nagewezen na zijn nederlaag in 97 seconden in het Europese titelgevecht, woens dagavond in de Royal Albert Hall in Londen. Voor de Limburger was het zijn eerste gevecht sedert 14 oktober 1985. Op die dag verloor hy in Schiedam door KO in de vijfde ronde van middengewicht Jan Le- febre. Daarna werd hij langdurig geplaagd door een ernstige blessu re aan de linker schouder. „Slijta- geverschijnselen aan het kraak been volgens de doktoren. Ik mocht nooit meer boksen, maar na behandeling met acupunctuur en paranormale geneeswijze werd ik weer gezond verklaard". Van Elteren werd pas een week v ior de strijd in Londen op de hoogte gebracht van het titelge vecht. „Twee weken daarvoor wa ren het nog geruchten. Zeven da gen voor de strijd tegen Pyatt werd het pas definitief. Ik heb ja gezegd omdat ik over een goede basiscon ditie beschikte en meende deze kans te moeten aangrijpen. De Ne derlandse boksbond gaf ook zijn fiat. Dat hadden ze nooit gedaan als ze gedacht hadden, dat ik alleen om de poen naar Londen zou gaan". Van Elteren, die in zijn eer ste twaalf profpartijen ongeslagen bleef, kwam in aanmerking voor het titelgevecht, omdat de Frans man Skouma vrijwillig afstand deed van de Europese titel. Chris Pyatt was eerder aangewezen als uitdager en Van Elteren, als num mer drie van Europa, werd auto matisch zijn tegenstander. „Ik wist niets van die Pyatt. Dus benk ik op goed geluk aan de strijd begonnen. Ik wilde de eerste twee ronden afwachten. Kijken wat Pyatt in zijn mars had". Zover kwam het bij lange na niet. De 23-jarige Brit, die op 4 no vember zijn pas veroverde titel vrijwillig op het spel zal zetten te gen de Fransman Ruocco, ging vanaf de gongslag als een wilde man tekeer. „Ik werd volledig overrompeld", blikt Van Elteren terug. „Dat was geen boksen meer, wat die jongen deed, maar straat- vechten. In een ongelooflijk hoog tempo. Puur kamikaze-werk. Als ik twee ronden op mijn benen had kunnen blijven staan, had ik hem de ring uitgeslagen. Wat hij deed, was zelfmoord. Gokken op een knock-out binnen twee ronden. Het is hem gelukt, omdat ik er to taal niet op rekende". De vlotte nederlaag heeft voor Van Elteren de vervelende konse- kwentie, dat hij voorlopig niet meer in aanmerking zal komen voor een titelgevecht. „Ja, dat is het gevolg. Ik zal weer wat plaat sen zakken op de Europese rang lijst. Voorlopig zullen ze me wel passeren. Maar dat risico heb ik be wust genomen. Je krijgt niet vaak de kans om Europees kampioen te worden. Ik heb me door Pyatt la ten beetnemen. Dat betreur ik het meest. Maar met een zakkenvuller als Reddick wil ik absoluut niet vergeleken worden". ROOSENDAAL (GPD) - Jos Lammertink keert de ploeg van Peter Post (Panasonic) vrij verrassend de rug toe. Al even verrassend is de keuze van zjjn nieuwe ploeg. De regeren de profkampioen tekende gisteren in Hoogeveen namelijk een tweejarig contract bü de jongste vaderlandse profformatie Transvemij. Lammertink (28 jaar) deed vrij snel zaken met zijn toekomstige werk gever, waar hij niet alleen aanzien lijk meer gaat verdienen dan by Post maar ook kopman wordt. „Uit het buitenland had ik ook een aan tal interessante aanbiedingen, maar het duurde me allemaal veel te lang. Op allerlei manieren wer den gemaakte afspraken niet nage komen. Dan heb ik al weinig ver trouwen in zo'n ploeg. Transvemy toonde zich dit keer erg slagvaar dig. Ik weet dat ik daar met correc te figuren te maken krijg'. Lammerink zat beslist niet op een schopstoel bij de ploeg van Post die dit seizoen zeer matig presteerde. „Na drie jaar doet het altijd even pijn om van werkgever te veranderen, maar die aanbie ding kon ik gewoon niet laten lig gen", aldus Lammertink. „Het feit dat de resultaten bij Post dit sei zoen zijn tegengevallen heeft mijn beslissing wel iets gemakkelijker gemaakt. Een andere overweging op dit aanbod om in te gaan was dat manager Piet Bos momenteel heel hard bezig is om zijn ploeg op een hoger niveau te brengen. Daar wil ik graag aan meehelpen. De klassiekers bijvoorbeeld kunnen ze wel aan mij toevertrouwen". Met Gerrie Knetemann en Johan Lammerts behoorde Jos Lammer tink tot de kandidaten voor het kopmanschap bij de ploeg van Piet Bos die dit seizoen als ploeg een totaal ander gezicht gaat krijgen. Van de renners die daar dit seizoen in dienst waren moeten er maar liefst tien weg. Alleen de Belgen Corneille Daams, Frank Verleyen en Jan Bogaert kwamen met Jan Jonkers en Theo Smit in aanmer king voor een nieuw contract. Lammertink is na de Zwitser Da niel Wyder, de Belg Rudy van der Hagen (dit jaar winnaar van de Ronde van België) en na Jan van Houwelingen en Peter Pieters de vyfde aanwinst van Bos. „Maar wel de belangrijkste", zegt de manager. „Met de Nederlandse kampioen in de gelederen krijgt onze ploeg veel meer perspectieven. Want het is nog altijd zo dat een goede kopman de mogelijkheden van de ploeg be paalt". De ploeg van Bos, die tot nu toe dit seizoen toch nog veertien over winningen behaalde, wordt de ko mende weken aangevuld tot der tien man. „Ook dat zullen gerichte versterkingen worden", zegt Bos. PLAISANCE-DU-TOUCH (AFP) - Na een solovlucht van 27 kilometer heeft de Fransman Jean-Marc Manfrin gisteren de negende etap pe van de Ronde van de Toekomst van de Europese Gemeenschap ge wonnen. Frans Maassen eindigde als derde. De eerste plaats van de Amerikaan Roy Knickman in het algemeen klassement kwam niet in gevaar. Boom het best rendeerde. "We speelden al zo lang samen. Alle jongens waren op elkaar inge speeld. Ik mocht me vooral in aan vallend opzicht uitleven. Als we de bal kwijt waren, werd mijn tegen stander meestal overgenomen door een ander". Die uitzonderingspositie is bij Noordwijk nog niet voor hem weg gelegd. Hij heeft als rechtermid denvelder de taak zowel aanval lend als verdedigend zijn werk te doen. Dat valt hem zwaar, maar vooralsnog draaft Boom wekelijks in de lengterichting over het veld. "Het gebeurt dan wel eens datje zowel voor als achter net de laat komt. Het verdedigen heeft nu de meeste aandacht, maar dat gaat dan weer ten koste van het aanval len. Vorige week tegen NSW heb ik me de tweede helft vooral be perkt tot verdedigen. Dat ging niet slecht". Noordwijk oefende in de eerste verliespartij van het seizoen de tweede helft hevige druk uit op het doel van de Numansdorpers. "Er is ook best hard gewerkt", weet Boom, "maar ik denk dat we niet slim genoeg hebben gespeeld". Spelbepaler Dat heeft weer alles te maken met het ontbreken van een spelbe paler. Sinds het vertrek van Jan Willem Bogers ontbeert Noordwijk een ideeënrijke speler, die er in slaagt een vyandeUjke defensie op het verkeerde been te zetten. Boom zou die taak in de toekomst graag op zich nemen. "Het is een ideale positie. In de jeugd heb ik altyd op die plaats gespeeld. Ik vind zelf dat ik nu nog een beetje te weinig aan de bal kom. Maar mis schien dat ik kan uitgroeien tot spelbepaler. Dat zou ideaal zijn". Een voordeel voor Noordwijk is dat Quick Boys met dezelfde pro blemen te maken heeft, want op Nieuw Zuid zal morgen de gebles seerde Freek Rienks opnieuw ont breken. Een naam die Hans Boom overigens niets zegt. "Ik ken Theo Guyt. Die werkt bij my. En ik heb wel eens van Van der Kley ge hoord, omdat hij by Feyenoord heeft gezeten. Maar voor de rest weet ik niets van die club. Behalve van horen zeggen. Er schijnt altijd veel publiek te zitten". Manfrin, rijdend voor de ploeg Guimard, ontsnapte in de 124 kilo meter lange etappe tussen Tarbes en Plaisance-du-Touch vijftig kilo meter voor de aankomst met zijn landgenoot Philippe Louviot. Ver volgens reed hij weg van zijn me de-vluchter. De overwinning bete kende voor de 23-jarige renner uit Toulouse de eerste overwinning in zijn prof-loopbaan. Louviot kwam ruim een minuut later over de eindstreep. Maassen en de Span jaard Carrera reden tien kilometer voor het einde weg van het peloton en hadden bij de finish een achter stand van ruim vier minuten op de NIJMEGEN (ANP) - Onder het motto „Niet goed, geld terug" wil het bestuur van ijshockey- club Nijmegen proberen de toeschouwers het komend sei zoen waar voor hun geld te ge ven. De leiding van de Nij meegse club heeft besloten sei zoenkaartenhouders die na vijf thuiswedstrijden niet tevreden zijn over de verrichtingen van de ijshockeyers, het grootste gedeelte van het geld terug te geven. Ondanks het vertrek van geroutineerde krachten als Van Heumen, Tijnagel en Van Wely, verwacht het bestuur overigens niet dat bezoekers massaal gebruik zullen gaan maken van deze unieke actie. Het bestuur meent namelijk door het aantrekken van de Ca nadees Palumbo en de Ameri kaan Martin dit verlies redelijk gecompenseerd te hebben. Omdat de selectie van Nijme gen nog niet geheel compleet is, zijn op dit moment de Fin Areba en de Canadees Burden op proef. De nieuwe coach Cuomo zal voor het begin van de ijshockeycompetitie uit de ze twee spelers een keus ma ken. Hans Boom: "Misschien kan ik uitgroeien tot spelverdeler. Dat zou ide aal zijn". (foto Wim Dijkman) INNSBRUCK (DPA) De wolk breuk, die woensdag de UEFA- cup wedstrijd Innsbruck - Sre- dets Sofia na 33 minuten beëin digde, beeft voor de tbuisciub een verfrissend werking gehad. Op het moment dat de Italiaan se scheidsrechter Longbi de spe lers naar de kleedkamer zond, omdat het veld blank stond, leidden de Bulgaren met 1-0. Het duel werd gisteren in zijn geheel overgespeeld en met meer succes voor de Oostenrij kers. Innsbruck kan met een ge ruststellende voorsprong van 3- 0 beginnen aan de return over dertien dagen in Sofia. De 10.000 kijkers konden al na twaalf minuten de eerste treffer bejubelen. Die kwam op naam van Roscher. Pacult en Linz- maier vergrootten de voor sprong na rust tot 3-0. Hansi Muller, voor wie de Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer naar Innsbruck was gekomen na berichten over constant goe de prestaties van de ex-interna tional, werd een kwartier voor tijd wegens een blessure ver vangen door Eder. BREDA (ANP) - Rob van Prooien en Rob Lantsheer moeten onmid- delijk gaan trainen en spelen bij de eredivisie-volleybalclub Brevok in Breda. Dit heeft de president van de Bredase rechtbank, mr. J. Mendlik, gisteren besloten in het door Brevok tegen beide spelers aangespannen kort geding. Het ge ding diende vrijdag al, maar Mend lik gunde zich enige tijd om over de kwestie na te denken. Brevok wenst Lantsheer en Van Prooien aan hun contract te hou den. Het van Voorburg afkomstige duo verbond zich de afgelopen zo mer aan Brevok, de club van Frans Derks. Ze gingen echter spelen bij het Belgische Sint-Janskring He rentals. Daar zouden de volleybal lers aanmerkelijk meer verdienen dan in Breda. Brevok zou per per soon 20.000 gulden aan onkosten vergoedingen uitkeren. Of Lants heer en Van Prooien in beroep gaan, is nog niet bekend. SEOEL (AFP) - Juan Samaranch, de voorzitter van de Olympische beweging (IOC), heeft tijdens een persconferentie in Seoel bekend gemaakt, dat het IOC geen nieuwe concessies aan Noord-Korea zal doen teneinde een boycot van die zijde te voorkomen. „Noord-Korea moet het voorstel van IOC onvoor waardelijk aanvaarden", sprak de Spanjaard, „dan pas is een vierde overlegronde tussen beide Korea's mogelijk". In juni stelde het IOC tijdens het derde overleg met Noord- en Zuid- Korea voor een viertal Olympische onderdelen over te hevelen van Seoel, de organisator van de Olym pische zomerspelen in 1988, naar Pjongjang, de Noordkoreaanse hoofdstad. Samaranch gaf destijds aan, dat het tafeltennis, boogschie- ten, de wielerstrijd op de weg en een aantal voetbalwedstrijden in Noord-Korea gehouden zouden kunnen worden. De Noordkorea- nen gingen niet akkoord met dit voorstel. Zij wensen een verdeling op fifty-fifty basis. Aan die eis wil Zuid-Korea noch het IOC tege moet komen. Stemming Achtentachtig stemmers beslis sen op 17 oktober in Lausanne ïver de kandidatuur van Amster dam voor de organisatie van de Olympische zomerspelen in 1992. Dat zijn er drie minder dan het Olympisch comité telt. Twee van die drie zijn in de loop van dit jaar overleden, de derde zit in de gevan genis. Een vierde lid is ondergedo ken. De Griek Nikolaos Nissiotis en de Amerikaan Julian Roosevelt zijn in het begin van dit jaar overle den. Hun plaatsen worden niet op gevuld voor 17 oktober. De Soeda- nees Zein el Adbin is na de val van de regering in 1985 door het nieu we bewind in de gevangenis gezet. Zijn vrijlating wordt niet voor 17 oktober verwacht. Het stemrecht van de Tunesiër Mohamed M. Zali staat op de tocht. Hij werd in eigen land als minister van sport afgezet en nam daarop de benen naar Zwitserland. Volgens voorzitter Samaranch is Zali nog steeds lid van het international comité, maar de reglementen zijn niet water dicht over zijn positie. Het Olym pisch comité zal op de eerstvolgen de plenaire zitting voor 17 oktober in zijn geval een beslissing nemen. Het stembureau op 17 oktober zal onder leiding staan van de Zwitser Mare Hodler. Hy zal worden geas sisteerd door de Senegalees Keba Mbaye en de Chinees Zhenliang He.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13