Fusieplan van Union en Batavus Van Dijk is 'verkeerd begrepen' Heerma: landbouwbeleid ter discussie bij handelsoverleg Korter werken bij Grootint 'Nooit gezegd dat ambtenaren lui zijn' Minister mag uitpraten bij CFO Effectenbeurs wacht ingrijpende verbouwing DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 BH2HI PAGINA 9 Diensten grootste probleem GATT-ronde HEERENVEEN (GPD/ANP) - Batavus in Heerenveen en Union in Nieuwleusen onderzoeken mogelijkheden tot samenwerking. De bedoeling is dat beide merken blijven voortbestaan, zo hebben de directies van de twee fietsen- fabrieken meegedeeld. Bij het onderzoek zijn ook de Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij (NOM) betrokken en een niet nader genoemde industriële onderneming, teneinde, aldus een uitgegeven persbericht, de samen werking een solide financiële basis te geven. De vakbonden zijn over de genomen stappen ingelicht. Als reden voor het verlangen om sa men te gaan gaf hij de achteruit gang van de fietsenmarkt, die de laatste paar jaar is geslonken van een afzet van 1 miljoen naar 800.000 fietsen per jaar. Een champignon van 6,3 kilo speelt de hoofdrol in de stilleven. Op de voorgrond een sinaasappel en een banaan, beide van normale afmetin genin de bijrollen. De reuze-paddestoel werd geplukt door een vrouw in het Zuidfranse Chasse. (foto epai Winst in offshore daalt scherp Ontslag voor 94 mensen bij visverwerkers LELYSTAD (ANP/GPD) - Bij de visverwerkende bedrijven in Urk zijn vorige maand 94 mensen ontslagen. Belangrijk ste reden voor het ontslag is het uitblijven van vis door de vangstbeperkingen. Het aantal mensen dat door dit tekort tij delijk zijn baan kan verliezen, kan oplopen tot duizend. Dit blijkt uit een mededeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Lelystad. Volgens GAB-directeur M. Rietdijk vallen de ontslagen dit jaar erg vroeg, omdat nu al de eerste vangstquota op zijn. Vo rig jaar werd rond eind oktober door de Arbeidsinspectie voor in totaal duizend mensen een zogenaamde nul-uren-vergun- ning verleend. De mensen ble ven toen in dienst van hun werkgever, maar kregen via het arbeidsbureau een uitkering. Aangezien het probleem met de visquota blijvend dreigt te worden, verwacht Rietdijk dat de Arbeidsinspectie dergelijke vergunningen minder snel zal geven. De werknemers in voor namelijk de visfileerbedrijven komen dan voor enkele maan den echt op straat te staan. Ze krijgen wel een uitkering, maar hebben niet de garantie dat ze in januari weer aan de slag kun- Kort Zakelijk Bols Bols heeft de nettowinst over de eerste helft vaq het jaar opgevoerd tot f31,5 mgjoen. Dat is 16 procent meer dan in de eerste helft van 1985, toen de nettowinst f27,1 mil joen bedroeg. De exploitatie winst steeg met 21 procent van f 43,8 mil joen tot f 52,8 miljoen. De omzet nam met 24 procent toe van f 448 miljoen tot f 555 miljoen. De stij gingen werden mede bereikt door dat de resultaten van de merken Lemonsoda en Oransoda (vorig jaar december overgenomen in Ita lië) en van de Henkes-groep, die dit jaar is overgenomen, in de cijfers zijn begrepen. Bondsrepubliek Het Deutsche Institut fur Wirt- schaftsforschung (DIW) heeft op nieuw de Westduitse regering op geroepen een meer stimulerend economisch beleid te voeren. In het jongste weekrapport schrijft het DIW dat de verbetering van de economische ontwikkeling in de Bondsrepubliek nog niet heeft ge leid tot een vermindering van de werkloosheid. Daarvoor is een krachtigere economische groei noodzakelijk en die kan alleen ver wezenlijkt worden als de regering de economie meer stimuleert. Koffieprijzen De koffieprijzen zijn gisteren ge stegen tot het hoogste niveau in zes maanden. De prijs voor een ton koffie bedraagt nu 2485 pond ster ling (8424 gulden), 75 pond meer dan de prijs op dinsdag en 700 pond meer dan een maand gele den. de prijsstijging wordt veroor zaakt door berichten dat Brazilië koffie moet importeren vanwege de slechte oogst aldaar. Onderbetaling Vooral part-timers maar ook vrouwen en jongeren in de kleine detailhandel (met minder dan tien personeelsleden) lopen een ver hoogd risico te worden onderbe taald. Een onderzoek van het mi nisterie van sociale zaken bevestigt dat. Eerder klaagden FNV en CNV over onderbetaling in winkels. Vol gens het onderzoek kreeg 4,4 pro cent van het personeel minder be taald kregen dan het minimum loon waarop ze recht hadden. Zowel Union als Batavus lijden verlies. Cijfers over 1985 zijn nog niet bekend, maar in 1984 had Union een omzet van ruim f 43 mil joen en leed het bedrijf een verlies van f 1,9 miljoen. De fietsenfabriek in Nieuw-Leusen heeft in de afge lopen jaren bovendien geleden on der het falende management uit de beginjaren tachtig, toe Union (Uni- kap) vrijwel failliet ging. Een woordvoeder van Union zei geen mededélingen te kunnen doen over de werkgelegenheid. Union heeft 160 werknemers in dienst. Batavus is onderdeel van Laura en Vereeniging, een doch teronderneming van de Generale Maatschappij van België. Bij Bata vus is nog een reorganisatie gaan de, waarbij ruim 100 banen zijn verdwenen. Na afronding van die reorganisatie werken er nog 340 mensen bij het bedrijf. ZWIJNDRECHT (ANP) - Het off shore-constructiebedrijf Grootint (ongeveer 600 werknemers) voert volgend jaar als één van de eerste grote metaalindustrieën de 36-uri- ge werkweek in. De werknemers van Grootint gaan vier dagen van 9 uur werken (dinsdag tot en met vrijdag) met een uitloopmogelijk heid tot de zaterdag. De kosten van de arbeidstijdver- RECLAME - De reclamebestedin gen zijn in 1985 met 11,8 procent gestegen ten opzichte van 1984 en beliepen 6,5 miljard gulden. Van de toename met 693 miljoen gul den nam de zogenoemde recht streekse reclame, in de vorm van bij voorbeeld het bezorgen van fol ders bij potentiële klanten thuis, 69 procent voor haar rekening. Deze cijfers zijn vandaag bekendge maakt door de Nederlandse Ver eniging van Erkende Reclame Ad- viesbureaux (VEA). DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) voelt zich in de media „verkeerd begre pen" met zijn inmiddels gerucht makende uitlatingen over vele ambtenaren die er te weinig aan zouden trekken. De bewindsman zal er evenwel niet voor terugdein zen om de kwestie van de arbeids inzet van ambtenaren in toekomst aan de orde te blijven stellen. „De hoogte van de mij bekende cijfers over bij voorbeeld het ziek teverzuim over een reeks van jaren maken het onmogelijk om te spre ken van een incidenteel verschijn sel", stelde Van Dijk gisteren in de Tweede Kamer op vragen van het PvdA-kamerlid Alders. Hij houdt echter staande dat zijn omstreden uitlatingen op een studiedag in Wassenaar geenszins kunnen wor den uitgelegd als beledigend voor grote groepen ambtenaren: „Geen ambtenaar die normaal werkt of buiten zijn schuld niet kan werken kan redenen hebben om gekrenkt te zijn". Van Dijk wijst er op dat zijn Was- senaarse toespraak was bestemd voor een gehoor van topambtena ren, gericht op het probleem hoe te komen tot een kleinere maar doel matiger rijksdienst. Suggesties daar gedaan waren derhalve ge richt tot mensen met een vitale rol in de overheidsdienst en „geen gal mende uithaal naar ambtenaren", verzekerde Van Dijk de Kamer. De toespraak moest kort en bondig zijn, voor mensen die aan twee woorden genoeg hebben. „Zo'n toespraak is geen best vehikel voor algemene publieksvoorlichting", aldus Van Dijk. De bewindsman zegt zijn bewe ringen met name te hebben ge staafd op informatie ontleend aan gesprekken met ter zake kundigen bij de overheidsinstellingen in de afgelopen jaren. Hij ontkent de suggestie dat veel ambtenaren lui zouden zijn ooit te hebben gebe zigd, maar doelde vooral op „feiten en cijfers" dat het relatief hoge ziekteverzuim van 7,5 procent in een aantal sectoren uitschieters laat zien tot 11 of 12, en in een be paalde sector zelfs tot 18 procent. Die afwezigheid legt op zijn beurt weer een psychologische druk op anderen die wel aanwezig zijn, het- korting komen voor rekening van de werknemers, zo hebben presi dent-directeur J. de Groot en be stuurder C. Kramer van de Indus triebond FNV woensdag meege deeld na het bereiken van overeen stemming over invoering van de 36-urige werkweek. Door de ver dere arbeidstijdverkorting daalt het aantal gedwongen ontslagen van 300 naar 270. Grootint besloot in juli tot deze grootscheepse reor ganisatie. Grootint heeft over de eerste ze ven maanden van dit jaar (1 januari tot en met 12 juli) een nettowinst behaald van f 4,8 miljoen vergele ken met f 15,3 miljoen over hetzelf de tijdvak van 1985. Als gevolg van het inzakken van de markt voor buitengaatse werken als uitvloeisel van de scherpe olieprijsdaling is de offshore-industrie op een laag pitje komen te staan. Voor Grootint houdt deze ontwikkeling een forse inkrimping in. Grootint valt onder de cao-groot geen weer leidt tot spanningen en verstoorde werksituaties. Alders zei na afloop van het over leg in de Kamer gisteravond desge vraagd dat hij geen genoegen neemt met de opmerking van de minister dat hij niet van plan is zijn gewraakte uitlatingen achterwege te laten. Hij zal vandaag verzoeken om een spoeddebat, waarin hij mi nister Van Dijk nader aan de tand kan voelen. Ook de ambtenarenbonden zijn nog niet geheel tevreden met de verklaring van Van Dijk. Onder handelaar Van Dalen (CMHA) zei gisteren na afloop van het overleg tussen bonden en minister dat Van Dijk uiteindelijk alleen maar het ziekteverzuim (door de minister ook bekritiseerd) in kaart zal bren gen. „Het ging er nou juist om dat de minister de ambtenaren gebrek aan produktiviteit verwijt", aldus Van Dalen. Volgens de CMHA-woordvoer- der wilde Van Dijk in zijn Wasse- naarse toespraak de verantwoorde lijkheid voor de produktiviteit bij het manangement (de leiding) van de diensten leggen. „In de publici teit is dat echter als directe kritiek op de individuele ambtenaar uitge legd", aldus Van Dalen, die sprak van 'stomme opmerkingen'. Van de Scheur (AbvaKabo) hekel de de draai van Van Dijk: „hij heeft in Wassenaar duidelijk gezegd dat zeer vele ambtenaren te weinig uit voeren". Van Dijk heeft wat de bonden betreft dan ook niets te ruggenomen. „Wij zullen de minis ter de komende tijd blijven achter volgen de vraag hoe hij er bij komt dat ambtenaren niet hard genoeg werken. Want feit blijft dat hij onze leden heeft beledigd," aldus Van de Scheur. Overigens bleek gisteren dat er de bonden en Van Dijk er wat be treft de arbeidsvoorwaarden voor dit jaar definitief niet uitkomen. De bonden zullen hierover eenzij dig advies aan de commissie-Albe- da vragen. De minister heeft daar geen behoefte aan. Zo'n advies is niet bindend, maar heeft gezien het al jaren moeizaam verlopende overleg met de minister van Bin nenlandse Zaken, afhankelijk van de inhoud, mogelijk grote waarde. metaal. Deze cao bevat geen con crete afspraken over verdere ar beidstijdverkorting, maar laat wel de mogelijkheid open voor atv-af- spraken per onderneming. De werkgeversorganisatie FME heeft met de 36 uur bij Grootint inge stemd. De bonden zullen aan de werknemers voorstellen de eenma lige uitkering van 1,25 procent per december en 0,75 procent van de loonsverhoging van 1987 te laten zitten om de 36-urige werkweek te kunnen bekostigen. Grootint en de bonden hebben afgesproken om de bedrijfstijd zonodig met de za terdag te verlengen. Door het in stellen van een soort 3-ploegen- dienst zullen de werknemers ook dan gemiddeld niet meer dan 36 uur per week werken. De 36-urige werkweek is in de metaalindustrie overigens geen volstrekt novum. Al in 1983 ging DAF Trucks in Eindhoven (6.000 werknemers) tot de 36 uur over om ontslagen te voorkomen. PUNTA DEL ESTE (ANP) - Een overschotproduktie in de landbouw, gecombi neerd met een tekort aan multilaterale beheersing, bedreigt de vrije wereld markt waar Nederland als een van de grootste agrari sche handelslanden ter we reld zo sterk van afhanke lijk is. Zowel de binnen landse als de buitenlandse kanten van het EG-land- bouwbeleid moeten ter dis cussie staan bij de komende ronde van wereldhandels- overleg. Dit heeft de Nederlandse staatsse cretaris van economische zaken, E. Heerma, gisteren gezegd in Punta de Este (Uruguay). Heerma is in de Uruguayaanse badplaats voor het overleg van de ministers van bui tenlandse handel die een agenda voor de komende wereldhandels besprekingen van de GATT (Alge mene Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel) moeten opstellen. Nederland deelt de meningen van de Europese Gemeenschap, die bereid is om tijdens het han delsoverleg te praten over de pro blemen van de handel in agrari sche produkten, maar wil niet dat er alleen wordt gepraat over de subsidies die zij aan haar boeren verstrekt. De Europese landbouw subsidies zijn een aantal landen een doorn in het oog, omdat die er voor zouden hebben gezorgd dat de EG een te groot aandeel op de wereldmarkt heeft. Heerma wees de kritiek op het gemeenschappelijke landbouwbe leid van de gemeenschap van de hand. „De kritiek gaat niet uit van de juiste probleemstelling. De EG is bereid alle belemmeringen voor een vrije handel in landbouwpro- dukten weg te nemen. Ook de in komenssubsidies dienen dan te verdwijnen, evenals belemmerin gen als sanitaire voorschriften". Heerma constateerde dat nog veel ontwikkelingslanden niet te vreden zijn met wat de GATT hun te bieden heeft. Onder meer de handel in landbouw, textiel en kle ding zijn daar volgens hem de oor zaak van. Onderhandelingen die resulteren in voordelen voor de rij ke landen en minder uitvoer en dus grotere schulden voor de arme landen zijn voor de Nederlandse regering onaanvaardbaar, aldus Heerma. Diensten Over het hete hangijzer van de handel in diensten (banken, verze keringen, transport, computer diensten) verklaarde de staatsse cretaris dat het uitblijven van een regeling daarvoor de liberalisering van de wereldhandel in zijn alge meen zal belemmeren. De GATT moet haar handelsregels ook van toepassing laten zijn op het dien stenverkeer en zo betere mogelijk heden scheppen voor veranderin gen in andere sectoren. Heerma pleitte voor een kader voor het dienstenverkeer onder de paraplu van de GATT. De ontwik kelingslanden zijn daar tegen om dat ze bang zijn te worden over spoeld door bijvoorbeeld buiten landse verzekeringsmaatschappij en en banken, terwijl hun eigen verzekerings- en bankwezen nog in de kinderschoenen staat. Een groep van tien landen, onder aan- voering van Brazilië en India, ver zet zich fel tegen bespreking van de deze zaken in GATT-verband. Een nieuwe ronde van wereld- handelsoverleg is noodzakelijk om te toekomst van de GATT te kun nen garanderen. Dat overleg dient te resulteren in aanhoudende eco nomische groei, financiële stabili teit en verbetering van de moge lijkheden om binnenslands econo mische wijzigingen aan te brengen. Vrije handel is nodig gezien de on derlinge afhankelijkheid van lan den wat betreft hun economie. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse Effectenbeurs staat een in grijpende verbouwing te wachten, waarvan de kosten worden ge raamd op drie tot vijf miljoen gul den. Er komt waarschijnlijk een tweede verdieping op de beurs- vloer. Hiermee kan het aantal beursnissen met de helft worden uitgebreid van 84 naar 126. Dit is nodig omdat de capaciteit van de vloer te klein wordt door de toe vloed van nieuwe leden (alleen dit jaar al tien), zo staat in Beursplein 5, het voorlichtingsorgaan van de effectenbeurs. Op het ogenblik staan rondom de vloer 84 houten kantoortjes van waaruit commissionairs en hoek- mansbedrijven hun zaken regelen. Dat aantal is al jaren onvoldoende. Uitbreiding door het plaatsen van twaalf werktafels met grote aantal len telefoonaansluitingen op de vloer biedt ook geen soelaas meer. Daarom heeft het beursbestuur het architectenbureau Inter Expo Team gevraagd een 'praatplan' op te stellen, waarbij uitbreiding van handel en financiën. Zowel de in dustrie- als de ontwikkelingslan den kunnen profiteren van een vrije wereldhandel, aldus Heerma. Hij toonde zich dan ook niet al te somber over de afloop van de mi nistersconferentie. „Ik ben gema tigd optimistisch omdat het nood zakelijk is dat er resultaten komen. Daarom reken ik erop dat er deze week een gemeenschappelijke slotverklaring uit de bus komt". Heerma. het aantal nissen voorop staat. Het plan voorziet in uitbreiding van het aantal nissen door een tweede ver dieping aan te brengen, die via trappen vanaf de vloer bereikbaar zijn. Verder wil men, om overbodig geloop te voorkomen, de activitei ten hergroeperen. Zo zouden werk zaamheden die nu in de schrijfzaal plaatsvinden in de nissen moeten gebeuren. De guidebank - het kan toor in het midden van de beurs- vloer - zou dan naar de schrijfzaal verhuizen, wat weer ruimte schept op de vloer. De techniek zal een belangrijke rol spelen in de voorgenomen ver bouwing. Het is mogelijk 600 draadloze telefoons te installeren. Ook voor zaken als beeldschermen en luchtbehandeling moeten voor zieningen worden getroffen. Belastingdruk in Zweden nog het hoogst PARIJS (ANP) - Van de westerse landen had Zweden in 1985 de grootste belastingdruk. Ook Ne derland scoort boven het gemid delde, zo blijkt uit een rapport van de OESO (Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling). De belastingdruk wordt door de OESO gedefinieerd als de verhouding van de totale belas tinginkomsten van een land tot het bruto nationale produkt (bnp). In Zweden bedroegen vorig jaar de belastinginkomsten 50,6 pro cent van het bnp tegen marktprij zen, aldus de OESO. Ook in de ja ren daarvoor was de belastingdruk in Zweden groter dan in de andere westerse landen. De cijfers van de OESO over de belastingdruk in de jaren tachtig, die overigens voor 1985 nog voorlopig rijn en niet voor alle landen bekend, tonen aan dat in 1984 achtereenvolgens Zwe den, Denemarken, België, Noorwe gen, Nederland en Frankrijk boven de 45 procent scoorden. De Ver enigde Staten, Spanje, Japan en Turkije hadden in 1984 met minder dan dertig procent de laagste be lastingdruk van de OESO-landen. In Nederland is er sinds 1983 sprake van een daling van de belas tingdruk. Was de belastingdruk in 1983 met 47,03 procent na die van Zweden nog het grootst van de westerse landen, in 1984 en 1985 daalde het cijfer geleidelijk tot res pectievelijk 45,54 en 44,78 procent. - Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se effectenbeurs gaf vanmorgen onge veer hetzelfde beeld te zien als in de voorgaande dagen. De koersen van de aandelen brokkelden af bij een dunne handel onder invloed van een onzeker Wall Street. Toegenomen activiteit was er echter wel in de hoek waar de staatsleningen worden verhandeld. De noteringen daarvan liepen op met 0,1 tot 0,3 punt, overeenkomstig de ontwikkelingen in de VS, Japan en West-Duitsland. Sinds de weigering van de Westduitsers om het disconto te verlagen zijn de koers van de dollar en die van de mark inmiddels zeer sterk uiteen zijn gaan lopen. De druk om tot een discontoverlaging over te gaan neemt daarmee toe. Ook berichten over een vervlakkende groei van de wereldeconomie werken de specula ties oer een renteverlaging in de hand. Bij een dollar die gedaald was tot ongeveer f 2,27 moesten de internatio nale aandelen, die gisteren zeer be scheiden bedragjes aan de koersen toe voegden, toch weer terug. Koninklijke Olie bleef daarbij in weerwil van be richten over dalende olieprijzen in de afgelopen dagen goed overeind. Van Dijk op het sprekersgestoelte. De bewindsman oogstte zelfs applaus. MIDDELBURG (ANP) - Minister Van Dijk (binnen landse zaken) is gisteravond ongeschonden uit zijn eerste openbare confrontatie met zijn personeel geko men. In de Middelburgse schouwburg hoorden zo'n 250 CNV-ambtenaren gelaten nog eens de boodschap van de Derde Dinsdag aan: geen loonsverhoging en vierduizend banen weg. Strijdbare teksten, opgehangen door de organisato ren van de „miljoenennota-bijeenkomst" van de CNV ambtenarenbond CFO, en ingegeven door Van Dijks verwijten over de inzet van de ambtenaren, konden de matheid van de zaal niet doorbreken. De bewindsman kreeg alle kans zijn betoog te houden ontving zelfs applaus aan het slot. De spandoeken met teksten als „Wie van ons tienen is hier te veel" dienden slechts als stille getuigen van kennelijk snel weggeëbde woede, de opmerking van CFO-voorzitter De Jong dat de CNV-ambtenaren door Van Dijks uitspraken diep ge griefd zijn en de minister zo niet met zijn personeel dient om te gaan, ten spijt. Alleen aan het slot van Van Dtjks optreden riep ie mand spontaan uit de zaal: „U hebt geen vertrouwen in uw eigen personeel". Van Dijk wierp dat verre van zich. „Ik ben mijn toespraak zelfs begonnen met amb tenaren een compliment te maken over hun medewer king aan het herstel van de economie". Iets nieuws had de minister niet te melden, al was het opvallend dat hij uitvoerig stilstond bij de wijze van overleg voe ren met de ambtenarenbonden. In het bijzonder zijn stelling dat de omvang van de geldbuidel geen voor waarde is om goed overleg te voeren, lichtte hij ruim toe. „Als dat zo is, moet je niet overleggen", zo zei hij tegen de ambtenaren die al jaren onderhandelen over „minder" of hoogstens „niet minder maar ook niet Op de voorste rij van de zaal hoorde prof. Albeda Van Dijks opvattingen aan. Albeda moet binnenkort op verzoek van de ambtenarenbonden zijn licht laten schijnen over de manier waarop dit jaar is onderhan deld. De ambtenarenbonden vonden dat overleg niet „open en reëel". Van Dijk had geen behoefte aan zo'n uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9