Nieuw bloedbad in hart Parijs VS wijzen 25 Russen uit Turkije zoekt erkenning door Europa Toch weer gedwongen massa verhuizing in Zuid-Afrika Jury: Boerenveen schuldig Broers Abdallah in Libanon: onschuldig Geslaagde lancering Braziliaanse gevangenen op de vlucht Twee moorden in Ulster DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 (Vervolg van pagina 1) PARIJS - Gisteren verschenen op de muren in Frankrijk 100.000 exemplaren van een aanplakbillet waarop een miljoen francs wordt uitgeloofd voor wie helpt bij het opsporen van twee broers van Georges Ibrahim Abdallah. De broers zouden volgens de politie direct verantwoordelijk zijn voor de reeks aanslagen van de afgelopen weken. JOHANNESBURG - Hoewel de regering-Botha steeds weer be weert dat de apartheid in Zuid- Afrika voorgoed verleden tijd is, wordt men in het dagelijkse leven toch regelmatig geconfronteerd met de soms lachwekkende, maar meestal zeer pijnlijke aspecten van het apartheidssysteem. door Ruud de Wit Een aardig voorbeeld van het discriminerende karakter ervan il lustreert het verhaal van de nieuwe Zuidafrikaanse ambassadeur bij de Europese Gemeenschap, pro fessor dr. Bahdra Ranchod. Deze is van Aziatische afkomst en de eer ste niet-blanke ambassadeur in de Zuidafrikaanse diplomatieke dienst. Professor Ranchod, die de geres pecteerde deken van Ambassadeur wilde in blanke woonwijk wonen teit van Durban/Westville is, vroeg enige tijd geleden, toen er nog geen sprake was van een mogelijk am bassadeurschap, toestemming bij de regering om te mogen wonen in de blanke wijk Westville-Noord. Volgens de Group Area Wet mag een Zuidafrikaan slechts in een wijk of gebied wonen die daartoe speciaal voor zijn huidskleur is aangewezen. Als iemand echtër in een wijk wil wonen die niet overeenstemt met zijn huidskleur, dan moet hij daar voor speciale toestemming krijgen van het ministerie voor constitutio nele ontwikkeling en soms wordt die toestemming ook gegeven. Ook professor Ranchod had er blijkbaar enige maanden geleden genoeg van om in een Aziatische wijk te wonen en hij vroeg bij de adjunct-minister Piet Badenhorst om in Westville-Noord te kunnen wonen. Deze stuurde de aanvrage weer door naar de gemeenteraad van de blanke wijk, die er na twee zittingen niet uitkwam en de be slissing uitstelde. Een anonieme regeringsambte naar kon na de benoeming van pro fessor Ranchod tot ambassadeur in Brussel nog de ironie van de kwes tie zien, want hij zei: „In Brussel zal hij tenminste geen problemen hebben om te bepalen waar hij wil wonen", maar de professor zelf, die de afgelopen dagen toch al onder grote druk van de Aziatische ge meenschap is komen te staan van wege het feit dat hij het ambassa deurschap heeft aanvaard, merkte slechts op „dat het nu niet meer van belang is hoe de gemeenteraad van Westville-Noord zal reageren". VANDENBERG (AP) - In de Ver enigde Staten is gisteren een 25 jaar oude raket gebruikt om een gloednieuwe weersatelliet in een baan om de aarde te brengen. On der applaus van de toeschouwers verdween de Atlas-E draagraket al snel in het wolkendek boven de luchtmachtbasis. Het was de tweede keer in twee weken dat de Amerikanen met succes een raket de lucht in stuur den. Ondanks de hoge leeftijd van de draagraket, werd de missie als een belangrijke stap gezien op weg naar herstel van het Amerikaanse zelfvertrouwen in de ruimtevaart. De raket werd in 1961 gebouwd als intercontinentale atoomraket. De Franse autoriteiten kwamen echter voor een onaangename ver rassing te staan toen internationale persbureaus nog diezelfde middag melding maakten van een perscon ferentie die de beide broers in Li banon hadden gegeven. Op deze PAPUDA (AP) - Braziliaanse gede tineerden hebben hun 14 gijzelaars vrijgelaten en zijn uit de gevange nis ontkomen, op de voet gevolgd door politieauto's en bussen vol ge wapende agenten. Zij zijn nog voortvluchtig. Wel werden twee van de drie vluchtauto's terug ge vonden. Na langdurige onderhandelin gen hadden de gevangenen erin toegestemd om hun gijzelaars te ruilen tegen drie priesters en drie advocaten, onder wie de hulp- aartsbisschop van Brazilië, Gerald Avia. De priesters en advocaten werden nabij Brasilia ongedeerd vrij gelaten. Na de vrijlating van de gijzelaars in de gevangenis had de Brazi liaanse regering beloofd dat de ge detineerden twee uur voorsprong zouden krijgen. Pas daarna zou de politie de achtervolging inzetten. De gevangenen hadden toegezegd dat zij in die periode de priesters en advocaten zouden loslaten op een niet nader aangeduide plaats. De politie zette de achtervolging echter al direct na het vertrek van de drie vluchtauto's in. Het aantal ontsnapten is nog niet bekend, maar volgens zegslieden waren bij de oorspronkelijke opstand 14 ge detineerden betrokken. De opstand was de tweede ge- vangenisrel in Brazilië binnen twee dagen. Dinsdag trad de op roerpolitie op tegen rebellerende gevangenen in de zuidoostelijke stad Presidente Venceslau. Daarbij werden 14 gedetineerden gedood en raakten twee ernstig gewond. Volgens de politie was het op roer in Papuda dinsdagmiddag be gonnen. Op dat moment bestorm den 14 gevangenen de kantoren op de tweede verdieping van de ge vangenis. Zij overmeesterden twee bewakers en namen 15 mensen in gijzeling, onder wie een docente psychologie, drie studenten die haar college over rehabilitatie van gevangenen volgden, twee leden van de militaire politie en 9 perso neelsleden van de gevangenis. ADVERTENTIE Rehnquist De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond de benoeming goedge keurd van William Rehnquist tot opperrechter van het Amerikaanse hooggerechtshof. Na een fel debat van vijf dagen ging de Senaat met 65 tegen 33 stemmen akkoord met Reagans voorstel Rehnquist te be noemen. Met algemene stemmen bevestigde de Senaat de benoe ming van Antonin Scalia tot rech ter van het hooggerechtshof. persconterentie verklaarden ze dat ze geheel onschuldig waren aan de reeks aanslagen en dat ze bereid waren naar Frankrijk te komen om hun onschuld te bewijzen. door Rudolph Bakker De aanslag in de rue de Rennes te zamen met de persconferentie in Libanon van de beide figuren die men in Frankrijk waande en waar voor men één miljoen francs in de waagschaal had gesteld, komen hard aan voor de regering-Chirac. Het waren tenslotte de conserva tieven - meer dan hun socialisti sche voorgangers aan het bewind - die bij de kiezers de indruk hadden gewekt dat ze voor het 'herstel van recht en orde' zouden kunnen zor gen. Intussen neemt de spanning in Parijs toe. Winkels en openbare ge bouwen vergrendelen hun deuren en laten bezoekers pas na controle toe. In de postkantoren is een deel van het personeel achter de balie vandaan om aan de enige nog opengelaten ingang controledien sten te verrichten. De regering zwijgt de laatste dagen in alle talen. De pers troost zich met de rede nering dat ook in door terreur ge troffen landen als Italië en de Bondsrepubliek op een zeker ogenblik aan de nachtmerrie weer een einde komt. Daarbij is een ie der het er over eens dat terreur met democratische middelen praktisch onbestrijdbaar is, en bediscus- sieert men de rol van de media, zonder wie het terrorisme aan angstaanjagend en chanterend ef fect zou verliezen. WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft gisteren 25 leden van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties de opdracht ge geven het land voor 1 oktober te verlaten. De uitwijzing staat vol gens de Amerikanen los van de af- faire-Daniloff, journalist die vastgehouden. Reagan/Aquino MANILLA/WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Ronald Reagan is van mening dat de afge zette president van de Filippijnen, Ferdinand Marcos, en diens aan hangers geen enkele bedreiging meer vormen voor de Filippijnse regering. In een vraaggesprek met twee Fi lippijnse kranten zei Reagan ver der erop te vertrouwen dat de Fi lippijnse regering de militaire ban den met de Verenigde Staten in tact zal laten en dat president Aquino geen communisten zal toe laten in haar regering. JOHANNESBURG - Het thuis land KwaNdebele dreigt opnieuw in bloedige onlusten te worden ge dompeld, als de regering-Botha door Ruud de Wit driekamerparlement aangenomen, zullen de circa 15.000 bewoners van het gebied gedwongen worden om te verhuizen naar een ander ge bied, Rus-ter-Winter genaamd. Dit ven vormen, ondanks eerdere beweringen van de regering-Botha dat gedwongen De afgelopen week werden nog verhuizingen vanwege de thuislan- zes personen in Moutse, die be- altijd niet ongedaan gemaakt. De Moutse-inwoners willen in het ge heel niet bij KwaNdebele horen, deel van Zuid-Afrika blij- Woordvoerder Bernard Kalb van het ministerie van buitenlandse za ken in Washington zei gisteren dat de uitwijzing deel uitmaakt van een al sinds maanden geplande po ging om de grote Russische delega tie bij de VN in omvang terug te brengen. De Amerikaanse regering liet in maart al weten dat de Sowjet-dele- gatie over een periode van twee jaar zou moeten worden terugge bracht van 275 naar 170, omdat de extra delegatieleden zich toch al leen maar bezighouden met spio nage. Sinds die eerste waarschuwing, aldus Kalb gisteren, „heeft de Sow- jet-delegatie herhaaldelijk Ameri kaanse verzoeken tot medewer king om tot de gewenste reductie te komen naast zich neergelegd". Kalb benadrukte dat de uitwij zing niets te maken heeft met het vasthouden van Daniloff. Daniloff werd enige weken geleden door agenten van de Russische geheime dienst in Moskou gearresteerd om dat hij zich zou hebben bezigge houden met spionage. Algemeen wordt evenwel in Amerikaanse Amerika aangenomen dat de arres- Moskou wordt tatie van Daniloff een represaille was voor de arrestatie van een Rus- sische medewerker aan de VN, Za- charov, die in New York op heter daad op spionage-activiteiten werd betrapt. De affaire-Daniloff zal zeker een belangrijke rol spelen bij de dis cussie die de Amerikaanse minis ter Shultz het komende weekeinde in Washington zal hebben met zijn Russische collega Sjevardnadze. Tijdens dit gesprek zal duidelijk moeten worden of het dit jaar nog komt tot een top tussen president Reagan en de Russische partijlei der Gorbatsjov. OTTAWA (Rtr./AFP/UPI) - Pre mier Peres van Israel heeft tijdens zijn bezoek aan Canada geopperd een internationale organisatie op te richten voor de bestrijding van het terrorisme. Hij heeft over dit idee gesproken met premier Mulroney van Canada en eerder deze week met president Reagan. Het is nog maar een idee, zo zei Peres die niet de indruk wilde wekken dat de oprichting van zo een organisatie nabij was. haar plannen doorvoert en het agrarisch gebied van Bloemfontein en Geweerfontein tegen de wil van de inwoners in bij het 'onafhanke lijke' thuisland Bophuthatswana inlijft. Als dit gebeurt, en de betreffen de wetswijzigingen zijn reeds door het omstreden Zuidafrikaanse DUITSER IN GEVECHTSPAK FEI3D l~ Lekker pittig met puur mager rundvlees. Haarlemmerstraat 157, Leiden Karl Popper De Brits-Oostenrijkse filosoof Karl Popper is gisteren met spoed opgenomen in een ziekenhuis in Wenen. Popper nam deel aan een wetenschappelijk congres in Vene tië en werd plotseling ernstig ziek waardoor hij met een vliegtuig moest worden overgebracht naar de Oostenrijkse hoofdstad. Zijn secretaresse kon niets ver tellen over de aard van de aandoe ning van de 84-jarige Popper. Ze liet wel weten dat hij in goede con ditie is. Volgens haar had Poppers aandoening mogelijk te maken met een eerdere operatie. Hij zal binnen nu en vijf dagen opnieuw worden geopereerd. Gadegeslagen door de Britse premier Thatcher vertoonde Bondskanse lier Helmut Kohl zich gisteren in gevechtspak in een Britse tank van Westduitse makelij, bij een Brits legeronderdeel in de Bondsrepubliek. (foto ANP) zullen De bewoners van de agrarische gebieden Bloemfontein en Ge weerfontein hebben inmiddels ad vocaten ingeschakeld om te voor komen dat hun gebied, dat door hun voorouders in 1920 en 1947 werd gekocht, bij Bophuthatswana zal worden ingelijfd. De adjunct-minister van Ontwik keling en Landzaken, Ben Wil- kens, beweerde bij de behandeling van de betreffende wetswijzingen in het parlement, dat de oorspron kelijke inwoners 'min of meer' wa ren geinformeerd en geraadpleegd over hun gedwongen verhuizing, maar de inwoners zelf zeggen dat zij er slechts over in de kranten hebben gelezen nadat het drieka merparlement de wetswijzingen had goedgekeurd. De inwoners van de twee gebie den hebben nu gedreigd zich met geweld te zullen verzetten tegen de gedwongen verhuizingen. Zij wil len ook niet de 'nationaliteit' van het zogenaamde onafhankelijke thuisland Bophuthatswana aanne- De afgelopen maanden hebben alle inwoners van het uiterst kleine en arme thuisland KwaNdebele met succes de beslissing van 'hun' president Skosana en de regering- Botha aangevochten om KwaNde bele met ingang van begin decem ber van dit jaar de 'onafhankelijke' status te verlenen. Deze beslissing kon echter pas na bloedige onlus ten ongedaan gemaakt worden. Ook in een ander deel van KwaNdebele, het omstreden dis trict Moutse, is het nog altijd zeer onrustig. Begin januari dit jaar werd Moutse, eveneens tegen de wil van de inwoners, bij KwaNde bele gevoegd. Deze ingreep, is on danks groot en gewelddadig verzet van de circa 150.000 inwoners, nog schuldigd werdén van 'tovenarij', vermoord door mede-inwoners. De zes werden onafhankelijk van el kaar uit hun huizen gehaald en naar een open terrein gebracht. Daar werden ze ondervraagd, ge marteld, gestenigd en vervolgens in brand gestoken met de beruchte 'halsketting'. Volgens de Zuidafrikaanse poli tie, die in verband met deze moor den een groot aantal arrestaties heeft verricht, waren de zes te rechtgesteld, „omdat zij zich bezig hielden met tovenarij in plaats dat ze zich inzetten voor de strijd tegen de apartheid'. BELFAST (AP) - Drie schutters hebben gisteren de katholieke ei genaar van een amusementshal doodgeschoten. Dinsdagavond werd eveneens een katholiek ver moord. De politie in Noord-Ierland vermoedt dat er een verband be staat. Er werd Voor de moord van giste ren op de 28-jarige Joseph Webb nog geen verantwoordelijkheid op geëist. Dinsdagavond eiste een protes tantse terreurorganisatie de moord op van de 33-jarige koster Ray mond Mooney. Terwijl hij zojuist de kerkdeuren achter zich had ge sloten werd hij neergeschoten. Dit jaar hebben zeker 38 men: al het leven verloren bij het geweld in Noord-Ierland. De helft van hen zijn burgers van wie de meesten katholiek zijn. De andere slachtof fers zijn politiemensen, soldaten en verdachte collaborateurs die door de IRA zijn vermoord. De politie in Ulster heeft de be volking opgeroepen om mee te hel pen by de opsporing van de moor denaars. Zij liet ook weten dat Mooney geen enkele politieke ban den had en hij waarschijnlijk is de enige reden voor zijn moord dat hij katholiek was. MIAMI - De Surinaamse kapitein Etienne Boerenveen, Cylvion Hey- mans en zijn zoon Ricardo zijn gis teren in Miami door een jury schul dig bevonden. De jury kwam una niem tot deze uitspraak na een vier uur durend beraad. De drie Surina- mers waren.ervan beschuldigd een complot te hebben gesmeed om cocaine te verhandelen en te im porteren in de VS. door Henk Dam Rechter Aronowitz zal op 17 no vember de strafmaat bepalen. De drie mannen, die de uitspraak van de jury onbewogen aanhoorden, kunnen worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 25 jaar. De advocaat van Boerenveen kondig de aan in beroep te zullen gaan te gen het vonnis. De jury bleek niet' onder de in druk van het pleidooi van advocaat Philip Gerson. Deze zei dat „hier een heel land terecht staat, een heel volk van hardwerkende men sen, die erkenning zoeken voor het oog van de wereld". Gerson wijdde een groot deel van zijn slotverklaring aan Surina me zelf omdat, naar zijn zeggen, het Amerikaanse Openbaar Minis terie met „roddel en valse beschul digingen een heel volk en land" verdacht heeft gemaakt. Lang stond Gerson stil bij de le gitimiteit van de regering van Suri name. „Dit is geen militaire dicta tuur, er is hier geen sprake van een onderdrukt volk, Suriname heeft een regering met vijf militairen en 13 burgers", zo zei hij. Dat de huidige regering van Su riname via een revolutie aan de macht kwam, noemde hij „niets bijzonders. Veel niet-Europese re geringen zijn dank zij een revolutie tot stand gekomen, inclusief die van ons eigen land". De slachting in Suriname van 1982, waarbij 15 burgers omkwa men, achtte Gerson ook niet iets om lang bij stil te staan. „Elke rege- ISTANBOEL - „Een belangrijke aansluiting had gekregen, maar stap voorwaarts na Turkije's aan- men kan niet zeggen dat ook maar sluiting bij de EG", noemde de een vertegenwoordiger van de Turkse minister van buitenlandse Twaalf de Turken nu echt heeft zaken Halefoglu bij zijn terugkeer aangemoedigd, zich bij de club aan in Istanboel de door hem voorgeze- te sluiten. Van een groot Turks ten zitting, op ministersniveau, van succes in Brussel kan dan ook niet de associatieraad EG-Turkije, de worden gesproken; het pluspunt eerste sinds de Turkse staatsgreep voor Ankara blijft het feit dat de van zes jaar geleden. Maar hij zei beraadslaging na zes jaar weer is erbij dat zijn land „nog een lang eind op deze weg had te gaan". door Frans van Hasselt Sir Geoffrey Howe, huidig voor zitter van de EG-ministerraad. heeft in Brussel gesproken van het „groene licht" dat Turkije voor de gehouden, hetgeen een nieuwe Eu ropese erkenning inhoudt dat Tur kije geen dictatuur meer is. Dat de Griekse minister voor Eu ropese zaken Pangalos, die zich te voren tegen de zitting had uitge sproken, ter plaatse dwars zou lig gen was te verwachten. Maar Ra dio Athene - dat overigens qua propaganda niet onder doet voor Radio Ankara - heeft vermoedelijk wel gelijk als het spreekt van een eens wordt erkend, kan er niet gro- succes voor de Griekse bewinds- ter op zijn geworden, man, die zijn Turkse collega tot een soort discussie heeft gedwongen ArHoirlcmarlrt waarin ook Denemarken en - ver- A1 ueiusilldi KL rassend - Luxemburg zich kritisch Intussen heeft Halefoglu op deze tegen Turkije opstelden wat de zitting voor het eerst officieel aan- mensenrechten betrof. gekondigd dat Turkije als gewoon Het zwakst komt Ankara onge- lid tot de EG wil gaan behoren en twijfeld te staan als het gaat om de de grote vraag is, wanneer het offi- Koerden, waarvan Halefoglu in ciële verzoek daartoe zal worden antwoord op aantijgingen zei dat ingediend. Velen hier wedden op ze niet als de Armeniërs, joden en de eerste december, dezelfde da- Grieken voorkomen in het Verdrag turn waarop, volgens het oorspron- van Lausanne (1923) en dus geen kelijke associatieverdrag van 1963, minderheid kunnen worden ge- alle Turken het recht krijgen, zich noemd. De aandrang van de op de Europese arbeidsmarkt te Twaalf, een land in hun gelederen storten. op te nemen waar een soort guerril- Een nachtmerrie voor enkele van lastrijd woedt tegen leden van een de Twaalf, waaronder Nederland minderheid die als zodanig niet en vooral West-Duitsland, dat al geruime tijd onderhandelingen voert om dit vooruitzicht om te zet ten in grote faciliteiten voor Tur ken die al in de Bondsrepubliek le ven. Zo'n lidmaatschapsaanvrage op de datum zelf zou Turkije's on derhandelingspositie rondom deze materie kunnen versterken. Vanzelfsprekend is iedereen hier voorbereid op een Grieks veto te gen Turkije's toetreding, inclusief de financiële hulp die nog steeds bevroren is sinds 1980. Maar de meningen lopen daarover uiteen in hoeverre de andere elf, ook als ze zich pro-Turks opstellen, niet in wezen in dat Griekse veto een soort alibi zien om heimelijk opge lucht adem te halen dat er van een Turks lidmaatschap deze eeuw niets komt. ring heeft het recht krachtigdadig met contra-revolutionairen om te gaan. Is het niet een feit dat in ons land op hoogverraad de doodstraf staat?", zo vroeg hij de jury. Gerson zei dat het proces van de afgelopen anderhalve uteek bewe zen heeft dat de Surinaamse rege ring een onbevlekt blazoen heeft waar het gaat om het bestrijden van drugshandel, en in het verle den zelfs heeft samengewerkt met de Amerikaanse narcoticabrigade DEA. Oplichter Hij en zijn mede-advocaten leg den de schuld voor de gebeurtenis van maart jongstleden, toen de drie verdachten gesprekken hadden met agenten van de DEA die zich uitgaven voor drugsmokkelaars over het opzetten van een cocaine- lijn tussen Paramaribo en Miami, duidelijk bij Cylvion Heymans. Het was „deze opportunist, deze internationale oplichter", die zijn zoon Ricardo en Etienne Boeren veen onder valse voorwendselen naar de ontmoetingen met de DE A-agenten sleepte. „Daarmee verraadde hij niet alleen zijn zoon, maar ook zijn land", aldus Gerson. Officier van justitie Bill Norris zei in zijn slotverklaring, dat de op genomen telefoongesprekken en de videobanden zonneklaar bewe zen hebben dat de drie verdachten hadden samengezworen en dat ze alle drie heel goed wisten waarmee ze bezig waren. Dat Ricardo Heymans en Etien ne Boerenveen door Cylvion in de val waren gelokt, achtte hij op meer dan één grond een onwaar schijnlijke constructie. Norris raadde de jury aan „gewoon ge zond verstand" te gebruiken bij het beoordelen van de verklarin gen van Boerenveen, die deze week zei door Cylvion te zijn „be drogen en belogen". Om 12 uur 's middags plaatselij ke tijd stuurde rechter Aronowitz de jury weg met de opdracht on schuld of „schuld zonder dat er sprake mag zijn van redelijke twij fel" vast te stellen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7