Vele kamervragen subsidiegesjoemel Besparingen op medicijnen mislukt Putwater vaak ernstig verontrei inigd Van Dijk wil intern onderzoek ABP Rechtbank doet 1 oktober uitspraak in zaak-Van Zon Mogelijkheden abonnee-tv beperkt Nieuw fregat onvolledig bemand Cel geëist voor incest Bemiddelingsbureaus voor relaties 'malafide' Oostersetapijtenshow tot 4 oktober 1499.- 499.- DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/GPD) - De Tweede Kamer heeft staatssecretaris Brokx (volkshuisves ting) gisteren bestookt met vragen over de subsidie die het ministerie van volkshuisves ting de afgelopen twintig jaar heeft gegeven aan pensioenfondsen en andere instellingen die huurwoningen bouwen. De regeringsfracties van CDA en wijl daar op het departement al ja- r gediscussieerd i Centraal in het schandaal staat WD en van de PvdA hebben hon- renlang over gediscussieerd is. het Algemeen Burgerlijk Pen- derden schriftelijke vragen op het Minister Van Dijk (binnenlandse sioenfonds ABP, maar ook de pen- bureau van Brokx gedeponeerd, zaken) heeft de hooddirectie Verreweg de meeste vragen gaan het Algemeen Burgerlijk Pen- over de constatering dat de beleg- sioenfonds gelast op korte termijn gers maar al te goed hebben gewe- intern te onderzoeken hoe ABP- ten hoe zij meer subsidie in de personeel heeft gehandeld bij sub- wacht konden slepen dan waarop sidie-aanvragen voor woning zij recht hadden. Ook blijkt uit de bouwprojecten. De minister wil dit vragen de verbazing van alle frac- uitgezocht hebben voordat staats- ties over het feit dat Brokx niet eer- secretaris Brokx de vragen van de der dan vorig jaar zou zijn ingelicht Tweede Kamer gaat beantwoor- over mogelijke subsidiefraude, ter- den. MAASTRICHT (ANP/GPD) - Een bank en de waarop zij zich de twee hoofdverdachten in de tot in de kleinste details verdiept geruchtmakende ABP-affaire, ir. J. van Zon (67) zal woensdag 1 okto ber vernemen of de Maastrichtse rechtbank hem al dan niet schul dig acht aan het omkopen van de drukte nog andere hoofdverdachte, de ge schorste directeur beleggingen bij het ABP, mr. Masson. Ook zal de rechtbank dan een uitspraak doen over het eventueel plegen van vals heid in geschrifte. De rechtbank bepaalde de da- de zaken tegen turn voor haar uitspraak gisteren nadat de verdediger mr F. Duyn- stee nog had gereageerd op de re pliek van de officier van justitie, mr J. Laumen, en het laatste woord van de verdachte. Dat bevatte slechts enkele woorden aan het adres van de officier van justitie bleken te hebben in het lijvige dos- er. Ook prees hij de hoffelijkheid an de president mr J. Wortmann. De advocaat van Van Zon bena dat zijn cliënt niet sioenfondsen van Philips, het PGGM (gezondheidszorg) en het pensioenfonds voor de bouw dui ken in de stukken op. Een aantal pensioenfondsen heeft in de loop der jaren betere subsidievoorwaarden en premies gekregen om premie-huurwonin gen te bouwen. Alle partijen vra gen zich af: waarom en hoe. Derge lijke toezeggingen hebben het mi nisterie immers veel geld gekost, maar de Kamer is er nooit over in gelicht. De stukken van Brokx lijken meer vragen opgeroepën te heb ben dan er zijn beantwoord. De staatssecretaris zou de Kamer rond 1 oktober antwoord geven, maar gezien de gigantische stapel vra gen en het grote aantal stukken waarom de partijen alsnog hebben verzocht, kan dat wel een paar we ken later worden. Komende week wordt wel de af ronding verwacht van het onder zoek dat de rijksrecherche op last van de procureur-generaal in Den Bosch naar de subsidiefraudes door het ABP heeft ingesteld. De procureur op zijn beurt was op het PvdA-mediaspecialiste Jeltje van Nieuwenhoven onderhoudt zich met de WD'er Loek Hermans, nadat de VVD tegen een motie van Van Nieuwenhoven over recalme op lokale omroep heeft gestemd. (foto gpd) Lid worden van omroepvereniging vanaf 16 jaar de voor de strafbaarheid noodzake lijke wetenschap had, dat Masson door het aannemen van steekpen ningen in strijd met zijn plicht han delde. Hij wees de rechtbank erop spoor gezet door de justitie in Maastricht, die in de dossiers de al lopende ABP-steekpennii gen-affaire op de nieuwe zaak w£ gestuit. „Zijn requisitoir stond bol van hal ve en hele onwaarheden". Uitgebreid bracht Van Zon dank aan de rechtbank voor de in zijn ogen zeer acceptable wijze waarop .complicaties zorgt. Als de rechtbank het met de raadsman eens is dat van Zon niets van de aan Masson verweten straf bare handelingen afwist, zal hij volgens mr. Duynstee moeten wor den vrijgesproken. De raadsman hield de rechtbank voor dat in dat geval over de steekpenningen-af- VLISSINGEN (ANP) - In aanwezigheid DEN HAAG (GPD) De moge lijkheden van abonnee-televisie zijn gisteren verder ingeperkt. Het in de ontwerp-Mediawet opgeno men recht voor abonnee-tv-exploi- tanten om al na één jaar gebruik te maken van de eigen (Nederlandse) produkties van de omroeporgani saties, komt te vervallen. Deze wijziging maakt het de om roepen makkelijker ook op een la ter tijdstip produkties te herhalen, wat goed uitkomt gezien de te ver wachten zendtijduitbreiding, on der meer via realisering van Neder land III. Handhaving van de rege ling zou volgens de Kamer de be staande omroepen financieel ge schaad hebben: na één jaar had 'Hilversum' haar eigen program- De rechtbank heeft zelf aan het begin van de "behandeling op 3 juni de vele zittingen zijn verlopen. Van al laten weten zich het recht voor te - - vstaatssecretaris Van Houwe- faire nu geen uitspraak zal hoeven jjngen (defensie) is gisteren in Vlissingen het luchtverdedigingsfregat tejworden gedaan. 'Witte de With'officieel overgedragen aan de Koninklijke Marine. LEEUWARDEN (ANP) - Tegen twee broers uit Drachten en Oos- ternijkerk is gisteren voor de Leeu warder rechtbank twaalf maanden celstraf geëist wegens jarenlange seksuele kindermishandeling van hun minderjarig zusje. De officier van justitie F. J. Gorter sprak van „een zware mishandeling van zeer ernstige aard". Het slachtoffer heeft van de gebeurtenissen een syndroom overgehouden en een poging tot zelfmoord gedaan. De incest begon in 1972, toen het meisje negen was en duurde tot haar achttiende jaar. De ene broer was toen dertien en pleegde de in cest tot hij verkering kreeg. Vol gens de andere broer was de incest bedoeld als „een stukje voorlich ting". De rechtbank doet uitspraak op 1 oktober. Tegen een 39-jarige man uit Din- teloord is gisteren voor de Bredase rechtbank twee jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist wegens incest. De man wordt ervan beschuldigd met zijn dochtertje, dat Het fregat vaart nog deze week met 139 man naar Den Helder, waar aan boord een begin wordt gemaakt met enkele specifieke opleidingen. Op 20 behouden om de smeergeldaffaire april 1987 wordt de 'Witte de With' pas operationeel. Dan is het de bedoe- op ieder moment nog uit het straf- ling dat met 178 man, de volledige bemanning, kan worden uitgevaren, proces tegen van Zon te halen en aldus een marinewoordvoerder in Den Haag. De Koninklijke Marine is er alsnog te voegen bij de behande- door personeelsproblemen momenteel niet in geslaagd het zeer geavan- ling van de zaak tegen Masson, die ceerde fregat volledig te bemannen. Met name in de lagere rangen blijkt op 28 oktober aanstaande begint. er een groot tekort aan personeel te bestaan. Grootschalig onderzoek naar verband tussen kanker en voeding ma's van Filmnet (op dit moment de enige exploitant van abonnee-tv in Nederland) moeten terugkopen. Het parlement stemde over een lawine van amendementen (72) en moties (7). Naar verwachting wordt het totale Media-wetsontwerp vol gende week dinsdag in een laatste stemming aanvaard. De Kamer sprak zich in meerder heid uit vóór verlaging van de leef tijd waarop iemand lid kan worden van een omroepvereniging, van 18 naar 16 jaar. Van de grote fracties was alleen het CDA tegen het be- treffende PvdA-voorstel. De zogenaamde negatieve wils verklaring (alleen als men het schriftelijk meldt, wordt een abon nee van een omroepblad geen lid van de betreffende omroepvereni ging) wordt niet vervangen door de 'positieve wilsverklaring', die in- hqudt dat men pas lid is als men zich als zodanig schriftelijk op geeft. Dit zou tot een eerlijker op bouw van de achterban van om roepverenigingen hebben geleid. Verder sprak de Tweede Kamer zich uit voor één cao voor het om- roeppersoneel. De fnogelijkheid moet worden opengehouden dat er meer dan één regionale omroep per provincie komt. De zendtijd van regionale en lokale omroepen moet eens in de 5 jaar worden vast gesteld en toegewezen; dat geldt óók voor de financiering. Er moet een grotere rechtszekerheid voor medewerkers van regionale om roepen komen bij ingrijpende koerswijzigingen. Tenslotte nam de Kamer een mo tie van Beinema (CDA) aan waarin gevraagd wordt om een hardere en gecoördineerde bestrijding van de etherpiraterij. Een motie van de PvdA (Van Nieuwenhoven) om ex perimenten met reclame in lokale omroep te beginnen, haalde het zo als verwacht niet, doordat de WD (die aanvankelijk voorstander De zwevende reclameblokken van de STER (niet gegroepeerd rond de journaals) worden met in gang van januari iedere avond op Nederland 1 tussen kwart voor ne gen en tien over tien uitgezonden in de natuurlijke pauzes van het programma. Dit zijn omroepen en STER deze week overeengeko men. Zoals de zaken er nu voor staan, gaat het om blokken van zes minuten. Voorstellen uit investeringsrapport Aruba achterhaald WILLEMSTAD (GPD) - De Lim- burgse zakenman Melchior ziet geen mogelijkheden om de voor stellen uit zijn rapport aan de Aru baanse regering uit te werken. Mel chior heeft begin dit jaar een studie afgerond naar de mogelijkheid om investeerders aan te trekken voor Aruba. Op dit rapport, waarvoor Melchior 1 miljoen gulden kreeg, is in het Nederlandse parlement felle kritiek geleverd. WD en PvdA noemden het "weggegooid geld". In maart stelde Melchior de Aru baanse regering echter voor om voor één miljoen dollar extra zijn plannen concreet uit te werken en contacten te leggen met Neder landse en Europese bedrijven. De 9 Je moet met je poten van kunst afblijven AMSTERDAM (ANP) - „Je mag over kunst discussiëren zoveel je wilt, maar je moet er met je poten van afblijven". Dit zei de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H.P. Wooldrik, gisteren tegen een 33-jarige Am sterdammer. Deze had 21 maart met een stanleymes onherstelbare vernielingen toegebracht aan het beroemde schilderij „Who is afraid of red, yellow and blue" van de Amerikaanse kunstenaar Barnett Newman in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Mr. Wooldrik eiste tegen de ver dachte acht maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier wil bovendien gedurende de proeftijd de man een verbod opleggen om het Stedelijk Museqm te betreden. Tijdens een kort geding in april kreeg de Am sterdammer al een museumverbod van een halfjaar opgelegd, dat bin nenkort afloopt. De officier ging ook in op het motief van de schilderijvernieler: „Ik vind dit geen kunst". De kunst van Newman zou tekort doen aan de kunst die verdachte bewondert. Het is een kwestie van de toleran tie die je jezelf oplegt, aldus Wool drik, want anderen hebben bewon dering voor andere vormen van kunst en niet voor die van de ver dachte. "Zijn de gevoelens van de man soms meer waard dan die van anderen?", vroeg de officier zich af. Het griezeligst vond Wooldrik het dat de verdachte zijn daad niet ziet als een vergissing maar als een gerechtvaardigde handeling. Ook het gevoel van veiligheid en onvei ligheid is hier in het geding. „Moe ten de musea straks glas voor de schilderijen plaatsen, hekjes er omheen of een bewaker ernaast, zoals elders al is gebeurd?. Op die manier krijgen we een onaardige museumwereld", aldus Wooldrik. Directeur Wim Beeren van het Stedelijk Museum had de recht bank laten weten dat het werk van Newman vier miljoen gulden waard is. Het zal ook na restaura tie, waarvan de kosten op een half miljoen gulden worden geschat, nooit meer in zijn oorspronkelijke staat terugkeren. De Amsterdammer verklaarde voor de rechtbank dat hij restaura tie onjuist zou vinden. Niet alleen omdat het veel tijd en geld vergt maar ook omdat hij met zijn ver nieling iets aan het doek heeft toe gevoegd. Het heeft in de huidige staat een grote didactische waarde, betoogde hij. De rechtbank doet op 1 oktober uitspraak. Motorrijtuigen belasting omhoog rDEN HAAG (GPD)-Voor e Arubaanse minister Don Mansur f° tussen de 850 en 950 kilo die op economische zaken heeft bij zijn recente bezoek aan Nederland gesproken met de projectontwik- benzine rydt moet per jaar 3,75 gul den meer aan motorrijtuigenbelas ting worden betaald. Dit als gevolg KAATSHEUVEL (ANP) - De Efte- 15 jaar is, ge- ling heeft gisteren haar twee mil- durende 3 jaar ontucht te hebben joenste bezoeker ontvangen. Het gepleegd en gemeenschap te heb- Van Soest uit Zeist ling mocht doorbrengen. Omhuld door mysterieuze rookwolken over handigde de tovenaar van het park i bos bloemen. Geheel rechts di- ben gehad. Uitspraak op 29 sep- die met haar man en kinderen een recteur De Clerq van het sprookjes extra feestelijk dagje op De Efte- park. DEN HAAG (GPD) - Deze week is een grootscheeps onderzoek be gonnen naar het verband tussen voeding en kanker. Niet minder dan 350.000 enquêteformulieren zijn door het hele land verspreid onder mannen en vrouwen van 55 tot 70 jaar. Zij worden verzocht vragen te beantwoorden over hun leefwijze en voeding. De omvang van dit onderzoek is vrijwel unièk. Het gaat uit van het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek (CIVO) van TNO in Zeist en zal vijf jaar duren. De onderzoekers hopen op een hoog percentage antwoorden, nu een op de vijf Nederlanders in de DEN HAAG (ANP) - De pogingen leeftijdscategorie van 55 tot 70 jaar van de overheid om op geneesmid- wordt benaderd. Er zullen zeer delen te bezuinigen hebben niet tot veel gegevens nodig zijn om con- het gewenste resultaat geleid. On- clusies te kunnen trekken. Wie danks de invoering van de medicij- meedoet moet het er voor over nenknaak en andere beperkende hebben dat zijn of haar leefpatroon maatregelen is in de afgelopen keiaar. Leon Melchior stelt echter van een voorgenomen verhoging „dat hij zijn contacten met poten- van opcenten die de provincie tiële investeerders kwijt is". Even- ^et college tueel beschikbare fondsen zijn in- Ujks bestuur GS, het dage de provincie, middels elders geinvesteerd. De heeft dit vandaag bekendgemaakt Limburgse zakenman zou hele maal opnieuw moeten beginnen. (foto anp) jarenlang wordt gevolgd. Onaanvaardbaar hoog nitraatgehalte in drinkwater DEN HAAG (GPD) - Drinkwater de omgeving van Amersfoort heeft uit eigen put kan, vooral voor ba- het drinkwaterbedrijf al tappunten by's en jong vee, soms levensge- moeten sluiten vanwege de vervui- vaarlijk zijn. In gebieden met zand- ling. Dat is voor particulieren een gronden en intensieve veeteelt is veeg teken, want de putten van de de bodem vaak zo ernstig veront- drinkwaterbedrijven liggen veel reinigd dat het drinkwater in veel dieper dan de pakweg twintig me- privé-putten een onaanvaardbaar ter van de gemiddelde privé-put en hoog nitraatgehalte heeft. De pro- de kans op besmetüng is dus veel vincie Utrecht begint daarom als kleiner. eerste met een voorlichtingscam- In utrecht hebben de provincie, pagne in het zuidoosten van de de waterleidingbedrijven en de ge- provinae. Het gaat daarbij om de meenten in het betreffende gebied bewoners van de buitengebieden, (Veenendaal, Renswoude, Doorn, gebieden die zo afgelegen liggen Zeist, Leersum, Amerongen, Lang- Rhenen) de handen dat ze vaak niet zijn aangesloten op broek het waterleidingnet. De vervuiling komt niet alleen in Utrecht voor. Ook in delen van Gelderland, Brabant en Limburg kan water uit eigen put gevaarlijk zijn. Er zijn duizenden Nederlan- DEN HAAG (ANP) - Nog steeds ders die mogelijk water uit een ver- worden veel vuilde put drinken. Alleen in Utrecht gaat het naar schatting om ""0 tot 900 woningen, eengeslagen om de putgebruikers die gevaar lopen, te waarschuwen. Het gaat daarbij vooral om bewo ners van de zogenaamde buitenge bieden, waar het destijds erg on rendabel was om waterleidingen aan te leggen. Er zijn een aantal ja ren geleden wel regelingen ge weest om mensen te stimuleren zich op de waterleiding aan te laten sluiten, maar veel bewoners von den het toch te duur en bleven hun put gebruiken. Veel mensen in de buitengebieden zijn boeren, iro nisch genoeg dus dezelfden die de watervervuiling hebben veroor zaakt. „Lang niet alle putten zijn be smet", aldus Marie-José van Lent, regionaal voorlichtster van de pro vincie, „We raden mensen dan ook aan om het water van hun put te laten testen. Dat moet in een labo ratorium gebeuren en kost hen on geveer veertig gulden". Het gevaar van de nitraatbesmetting moet vol gens haar niet onderschat worden. Volwassenen merken er niet veel van, maar in Brabant is al eens een baby overleden wiens flesje werd aangemaakt met water uit de put. twee jaar 120 miljoen gulden teveel aan medicijnen uitgegeven. Samen met de 40 mihoen gulden die staatssecretaris Dees (volksge zondheid) in 1987 op geneesmidde len wil bezuinigen, betekent dat een totale bezuiniging van 160 mil joen gulden de komende twee jaar. Dat bleek gisteren bij de presen tatie van het Financieel Overzicht Gezondheidszorg en Maatschappe lijk Welzijn (FOGM), een financiëel aanhangsel bij de begroting van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Hoe er precies op geneesmidde len moet worden bezuinigd staat nog niet vast, zo legde de staatsse cretaris gisteren uit. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) werkt aan een nieuw ver goedingensysteem voor apothe kers, dat nog niet klaar is. Wel is duidelijk dat volgens dit nieuwe systeem apothekers be taald zullen worden op basis van hun werkelijke kosten en niet op basis van vaststaande prijslijsten, zoals nu. Nu kan de apotheker kor tingen bij de inkoop van medicij nen nog in eigen zak steken. Het ziekenfonds betaalt hem immers de officiële prijs, ongeacht kortin gen. In totaal wordt, zo is in het re geerakkoord afgesproken, volgend jaar op volksgezondheid 600 mil- w___o joen gulden bespaard. De helft zoek voorgesteld, daarvan moet uit kostenverschui- vingen komen, bij voorbeeld door de invoering van eigen bijdragen. De andere helft bestaat uit werkelijke bezuinigingen die bij de presentatie van de ontwerp begroting voor 1987. De verhoging van de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbe lasting moet drie miljoen gulden extra in het laatje brengen. De tota le opbrengst van de opcenten wordt daarmee 47,5 miljoen gulden per jaar. De ontwerp-begroting kon pas sluitend worden gemaakt door 2,5 miljoen gulden te onttrekken aan de algemene reserves en drie mil joen gulden aan het Monumenten fonds. Bovendien zal erin 1987 nog eens 4,2 miljoen gulden moeten worden bezuinigd. GS denken hierbij aan besparingen door het schrappen provinciale regelingen en bezuinigen op uitvoeringskos ten. Tevens wordt een beperking van de kosten van provinciale ra den en commissies en een verla ging van het budget voor onder- Ook wordt het provinciale perso neelsbestand in 1987 met 110 men sen ingekrompen. Dit is een gevolg van de overname van het personeel het inmiddels opgeheven het financieel overzicht zijn terug Openbaar Lichaam Rijnmond, te vinden. Behalve de al genoemde 40 miljoen op het medicijngebruik zullen ook de ziekenhuizen daar aan flink bijdragen. Hierdoor moeten in totaal 300 men sen in 1990 uit de provinciale dienst verdwijnen. Gedwongen ontslagen zullen echter niet vallen. ADVERTENTIE reau, Noblesse Oblige, dat zegt te bemiddelen voor de wat 'hogere re- malafide relatiebemiddelingsbu- gionen' in de samenleving en ove- Het kost veel geld en met rigens niet voor commentaar be- Toezicht op Dienstverlening bij Naar schatting van KK zijn er on- Relatievorming door de overheid geveer 70 niet-erkende bemidde- persoonlijke gegevens wordt op reikbaar was, heeft erg weinig mannen in zijn bestand, aldus KK. Het komt Nitraat is een stof die in dierlijke zijn zachtst gezegd niet altijd even mest voorkomt en slechts moeilijk zorgvuldig' omgesprongen. afbreekt. Bij normale bemesting Dat blijkt uit een onderzoek dat contactadvertentie plaatsen i wordt de stof door planten opgeno- de consumentenorganisatie Kon- krant benaderd worden door het ingesteld. Deze raad verleent kenningen aan bureaus die paalde eisen voldoen op bij lingsbureaus. Iedereen die dat wil be- kan overigens in Nederland een bureau beginnen. Volgens KK beeld het gebied van financiën, wordt het als een gemakkelijke men. Maar bij overbemesting de grond sumenten Kontakt (KK) afgelopen bureau en het volledige dossier gebieden met intensie- zomer naar deze bureaus heeft in- van een vrouw die bij het bureau is veehouderij, kunnen de planten gesteld. Het CDA-Tweede Kamer- ingeschreven voorgelegd krijgen, mr - - - zegt KK. de hoeveelheid niet meer aan. In lid Ria Oomen heeft hierover zandgrondgebieden is het gevaar daag vragen gesteld aan de verant- Er zijn in Nederland twee dan groot dat de meststoffen in de woordelijke ministers. ten relatiebemiddelingsbureaus, bodem zakken. Uit het onderzoek van KK blijkt Om een eind te maken aan de prak- Nitraatvervuiling is niet alleen dat vooral vrouwen het slachtoffer tijken van de bureaus werd eqn een probleem bij privé-putten. In worden van deze bureaus. Eén bu- aantal jaren geleden de Raad van voorlichting en privacy-bescher- ming. Er zijn op dit moment 16 van de ze bureaus. De prijzen lopen nogal uiteen: sommige bureaus vragen een vast bedrag (150 gulden) of een bedrag afhankelijk van het inko men, andere bureaus hebben een minimum- en maximumbedrag per jaar waar enkele honderden gulden verschil tussen zit. bron van inkomsten gezien: „veel geld waar ze weinig voor doen", al dus een woordvoerster van KK. Uit het onderzoek van KK is ge bleken dat de niet-erkende bu reaus vaak maar een korte periode op de markt opereren en dat ze ge regeld van naam verwisselen. De meeste klachten kreeg KK over Noblesse Oblige, Romance/Part nercentrale, Interkerkelijk Con- tactdienst en Brava Date Services. Handgeknoopte tapijten uit alle Oosterse landen liggen voor u klaar bij V&D Leiden tegen scherpe prijzen. Komt u gerust langs. India-tapijt ca. 300x300 Belouchtapijt ca. 130x90 cm Afghaans kussen 79.- ca. 35x35 cm VROOMS DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5