'Aantal ontslagen bij HCG beperken tot hooguit 200' 'n Nieuwe auto zonder panne. Cellen politiebureau goed gevuld NZH houdt vast aan plan tramlijn Leiden-Den Haag Industriebond FNV noemt bedrijf nog gezond Margriet per koets Goede ervaringen met arrestantenbewaarders Bromfietser gewond In 1987 experimenten met diepte-infiltratie NMBBANK [DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 H ROTTERDAM/LEIDEN - i, uj De Industriebond FNV hoopt dat het aantal ge dwongen ontslagen bij het offshore- en metaalbouwbe drijf HCG tot minder dan 200 beperkt kan worden. De bond wil hiervoor zo snel mogelijk afspraken maken met de directie van HCG, al dus districtsbestuurder Theo Berger. De directie wil op korte termijn een reorganisatie doorvoeren in het bedrijf wegens tegenvallende resultaten in de metaalbouw en de offshore-industrie. Het is onder meer de bedoeling dat de werk zaamheden in de vestiging in Schiedam (voornamelijk offshore) tot een kwart worden terugge- MAKKUM - Duizenden mensen hebben gisteren prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven toegejuicht tijdens hun tocht met de Grote Post koetsen Race tussen Workum en Makkum. Het traject la7igs de IJsselmeer- dijk kende enkele hindernissen in de vorm van 'klünplakken' over de wildroosters. De passagiers van de postkoetsen moesten deze 'klünplak ken'zelf aanleggen met tapijten. Prinses Margriet 'knalde' met een zweep je de eerste van de twaalf koetsen in Workum weg. Na een inspectie van het hele konvooi stapten Margriet en Pieter in de koets van Siebren Reits- ma. De dorpjes Ferwoude, Gaast en Piaam waren helemaal uitgelopen om de koetsen te zien 'klunen'. Ook Pieter van Vollenhoven hielp in Gaast mee een tapijt over de wildroosters te leggen. Na de vijf 'klünplaatsen' in het traject arriveerden de postkoetsen in Makkum, waar de bagage werd verscheept bracht. De capaciteit van de me taalbouw wordt met de helft ver minderd. De metaalbouw is nu nog in Leiden gevestigd. Het is de be doeling dat dit naar Schiedam ver huist. Bij de reorganisatie zullen onge veer 320 van de 1750 personeelsle den betrokken zijn. De directie verwacht dat er 200 gedwongen ontslagen zullen vallen, afhanke lijk van de mogelijkheden om me dewerkers elders binnen het be drijf te plaatsen. Gezond Districtsbestuurder Berger stel de gisteravond dat HCG, ondanks de verliezen, nog niet in grote moeilijkheden verkeert. "Het is nog een gezond bedrijf'. Doordat de offshore-industrie door de da lende olieprijzen ineen is gestort, heeft het bedrijf echter weinig or ders meer. Door nu snel op de ont wikkelingen in te spelen, hoopt de directie te voorkomen dat de ge zonde delen van het bedrijf wor den aangetast. De Industriebond FNV wil nu dat de personeelsleden snel duide lijkheid krijgen over hun positie. Daarbij streeft de bond er wél naar dat de zaak zorgvuldig wordt afge wikkeld. De bond hoopt tegelijker tijd het aantal gedwongen ontsla gen te verminderen door met de di rectie onder meer afspraken te ma ken over herplaatsing van perso neel: binnen het bedrijf of daarbui ten. Berger hoopt hiervoor geld los te krijgen uit een fonds voor herver deling van arbeid. Dat fonds, waar aan bedrijven bijdragen en waar over afspraken zijn gemaakt in de metaal-cao, is bedoeld om nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen of be staande te behouden. De bond wil verder de sociale gevolgen voor werknemers die worden ontslagen zoveel mogelijk opvangen. Ingewikkeld Berger sprak o ceerde situatie, van een bedrijf ingewikkelde zaak. Bij de HCG komt ook nog eens de verplaatsing van delen van het bedrijf naar Schiedam om de hoek kijken. En het hele over- en herplaatsingsbe- leid dat daarmee samenhangt". Tot hoeveel het aantal ontslagen mogelijk beperkt kan blijven, wil de Berger gisteravond niet zeggen. "Het ligt er maar helemaal aan hoe veel mensen uit bijvoorbeeld Lei den willen verhuizen naar Schie dam. Elke opmerking hierover is pure speculatie". De bonden hebben met de direc tie tot nog toe alleen gesproken over de procedure die moet wor den gevolgd. Over het reorganisa tieplan zelf is nog niet gepraat. Dat gebeurt later deze maand. Het personeel van HCG is dins dag ingelicht over de reorganisatie. Volgens een lid van het vertegen woordigend overleg van werkne mers kwamen de plannen voor veel mensen als een donderslag bij heldere hemel. Veel werknemers hoorden al enige tijd geruchten over een op handen zijnde reorga nisatie, maar wisten niet om hoe veel ontslagen het zou gaan. "Maar dat het er zoveel zijn, is bij veel lar gevallen". De vestiging van HCG in Leiden: de Industriebond FN1 gevolgen van het reorganisatieplan bij dit bedrijf. ver een gecompli- "Een afslanking LEIDEN - Er is grote 'belangstel ling' voor de 21 cellen in het poli tiebureau. Nu de politie in haar nieuwe onderkomen aan de Lange- gracht over zoveel ruimte beschikt, zijn de cellen in merendeel in ge bruik. Het gaat overigens in lang niet alle gevallen om Leidenaars. Het bureau huisvest ook mensen uit de omgeving die in afwachting zijn van voorgeleiding of proces. De ervaringen met de zogenaam de arrestanten bewaarders zijn pri ma, aldus blijkt uit het halfjaarver slag van de politie. Ten behoeve van de verzorging van gevangenen zijn vijf mensen aangenomen die met het gebruikelijk politiewerk niets te maken hebben. Hun werk is uitsluitend gericht op de gevan genen. Het is een ontlasting van het politiekorps. Het nieuwe bureau betekent so wieso een flinke besparing op bij voorbeeld reistijden van politie mensen. Vroeger moest de politie man gemiddeld 2Vz uur uittrekken voor schietoefeningen. Nu het bu reau over een eigen baan beschikt, vergt die activiteit nog maar een uur. Op een korps van zo'n 210 mensen van wie er 170 een wapen dragen, betekent dat er meer tijd is voor andere zaken. Het is verplicht jaarlijks vier keer te oefenen met het vuurwapen. In het eerste half jaar van 1986 hebben vier mensen geklaagd over het optreden van medewerkers van het Leidse politiekorps. Het betrof een geval over de manier van binnentreden, de uitvoering van een gerechtelijk vonnis, de be handeling door een rechercheur en een geval waarbij werd geklaagd over het politieoptreden tijdens een actie. De justitiële dienst kreeg te ma ken met vier grote acties die erg veel tijd vergden. Ten eerste was dat de opsporing van de telefoon maniak dr. Steenkamp die na een onderzoek onder leiding van de Leidse politie werd opgespoord en inmiddels is voorgeleid. Voorts ging er nogal wat tijd zitten in een onderzoek naar een fraude van een BV. Er werd door 29 firma's aangif te gedaan en de schade wordt ge schat op 1,25 miljoen gulden. In februari startte de politie een onderzoek naar verdovende mid delen, een actie die 2000 manuren vergde en die er uiteindelijk toe leidde dat er voldoende bewijs bij een werd gebracht om een ver dachte aan te houden en voor te ge leiden. Ook het zoeken naar de ver krachter die herhaaldelijk heeft ge opereerd in de Leidse Hout, heeft de politie veel manuren gekost. Dat heeft evenwel niet kunnen lei den tot het aanhouden van de da der. Het zoeken heeft naar hem heeft volgens de politie de hoogste prioriteit. Het wijkwerk werd in de eerste zes maanden anders aangepakt. In plaats van een geheel wijkgerichte activiteit is die veranderd in een meer projectmatige aanpak. Op die wijze werd op diverse plaatsen het vandalisme bestreden, de rust in bibliotheken hersteld en het velig- heidsgevoel in wijken bevorderd. Dat laatste gebeurde onder meer in de omgeving van de Roomburger laan waar een groep jongeren de buurt onveilig maakte. De politie merkt in dat verband op dat club een buurthuizen een belangrijke rol vervullen bij het beperken van overlast dor jeugdigen. Statistisch gezien is het aantal gevallen van criminaliteit in Lei den flink toegenomen. Ten opzich te van het eerste half jaar 1985 is dat aantal gestegen met ruim 700 tot 5336. Volgens de politie is dat een vertekend beeld want de wijze waarop die gegevens nu in statis tieken worden verwerkt is anders. Vandaar dat ze eigenlijk niet verge leken mogen worden. Het aantal opgeloste gevallen liep iets terug. Grofweg kan worden gezegd dat een op de vijf aangiften wordt op gelost. LEIDEN - De NZH gaat door mét plannen maken voor een tramlijn van Leiden naar Den Haag. "Hoewel het niet onze hoog ste prioriteit zal hebben, gaan wij toch het een en ander nader bestu deren, mogelijk in samenwerking met deskundigen van het ministe rie van verkeer en waterstaat. Wij zijn in elk geval bereid om zo'n lijn te exploiteren". Dit zei B. Leeuwenburgh, hoofd van de vervoersdienst van de NZH in de regio Rijnland, gisteravond op een bijeenkomst van de Neder landse Vereniging van Belangstel lenden in het Spoor- en tramweg wezen (NVBS) in de kantine van Slangen (1) "Ik naar die tentoonstelling: mij niet gezien!" De portier van de Hortus Botanicus trekt een ge zicht alsof hij - vooruit, het kan niet anders - door een slang wordt gebeten. Het gesprekson derwerp: de slangenexpositie, de 'Serpo', die tot en met 28 septem ber in een zaal van de Hortus wordt gehouden. "Als hij kwam kijken, zou hij waarschijnlijk van veel vooroor- ezelen worden verlost", is even la ter het nuchtere commentaar van Walter Getreuer, de organi sator van de reizende tentoon stelling. Getreuer stond voor het eerst oog in oog met een slang op rijn achtste. Het was op de hei bij Er- melo. "Het was een kleine en ik heb het diertje mee naar huis ge komen". Zijn vader zag hem ko men: na raadpleging van de Winkler Prins bleek dat Getreuer jr. een addertje bij zich had. "Gevaarlijk wat ik deed? Ach, een adder is in theorie giftig, maar in de praktijk valt dat wel mee, ik bedoel, ze bijten niet zo gauw". Hij raakte gefascineerd door slangen. "Ik weet niet wat m'n motiva tie was om slangen te gaan hou den. Gewoon omdat het mooie, interessante dieren zijn, denk ik". Na een korte pauze: "Overal heb je slangen, behalve op de Noord- en Zuidpool en in de lucht. Maar verder hebben ze zich aan alle klimaten aangepast. Die gedachte trekt mij aan". "Daar komt bij dat al die ver halen over slangen fascinerend zijn. Hoeveel legendes en mythes je wel niet hebt. Ken je bijvoor beeld dat verhaal over de melks- lang? Dat dier zou naar slapende koeien sluipen om melk te roven. Mensen hebben dat heilig ge loofd en er zijn waarschijnlijk nog steeds mensen die denken dat die fabel op waarheid berust. Nee, natuurlijk kan die slang geen melk drinken! Dat kan ana tomisch gesproken niet". Slangen (2) "Wat slangen betreft zie je vaak een tweedeling", vervolgt Ge treuer. "Het dier wordt vaak te gelijkertijd op zowel een positie ve als een negatieve manier be sproken". "Een voorbeeld: de slang heeft Eva overgehaald om van de ap pel te eten, waarna wij het para dijs vaarwel konden zeggen, daar heb je de slang als boosdoener... Maar wat is het teken van de art sen? Een esculaap, een soort slang". Waarna hij een merkwaardig verhaal vertelt: datje in Amerika een sekte hebt waarvan de leden denken dat ze niet zullen worden gebeten door een slang als ze maar vurig in Jezus Christus ge loven. "Dat idee hebben ze uit dé bijbel gehaald". Even later: "Nou, je kunt zeker zelf wel bedenken wat er gebeurt als die lui gaan dansen met slan gen in hun handen. Gegaran deerd dat er af en toe iemand een giftige beet oploopt van een slang". "Ik ben in 1982 ook met de 'Serpo' begonnen om dit soort onzin te bestrijden- De slang wordt slecht begrepen door de mensen en daaraan moet een ein de komen, vind ik. Kun jij mjj verklaren waarom de slang zo stiefmoederlijk bedeeld moet worden?" Slangen (3) "Alle slangen die de mensen Walter Getreuer en zijn grote vriend, een 40 kilo python. kennen zijn hier te zien", zegt Getreuer. "Adders, cobra's, ra telslangen...en dan slangen die er uitspringen, zoals bijvoorbeeld mamba's, de snelste slang ter we reld. Hoe snel de mamba is? hij haalt 11,3 kilometer per uur". "Snel ja, voor een slang. Maar het is onzin wat mensen in Zuid- Afrika beweren: dat de mamba een auto voorbij kan stuiven. Een auto...zie je het voor je!" Een bezoeker, die nog geen tuinslang van een adder kan on derscheiden, zoals blijkt, ver schijnt ten tonele. "Kunnen ze al lemaal bijten", is zijn eerste vraag. Alsof hij bang is dat hij de tentoonstelling gekist zal verla ten. Hij vertelt daarna een ver haal over een vakantie in Spapje: hoe hij vredig liep te wandelen en hoe er opeens een slang te voorschijn kwam. "Nou reken maar dat ik bang was. Een joekel zeg! Stel je voor dat-ie je bijt". "Ach, zo lang u niet op z'n lijf gaat staan", zegt Getreuer. "Hoe bedoelt u? Ze willen je toch bijten als ze je zien". De be zoeker heeft duidelijk teveel slechte films gezien. Getreuer legt uit: "De meeste mensen denken dat de beet van een gifslang absoluut dodelijk is. Onzin; zo'n 70 procent van de be ten zijn zogenaamde 'droge' be ten, niet giftige. Zo'n beet is ei genlijk alleen maar defensief be doeld". "Weet je hoeveel per jaar aan een beet van een slang overlijden? Op de hele we reld? 40.000". Toch nog een aardig aantal. "Maar er sterven in datzelfde jaar ongeveer 120.000 mensen aan steken van bijen". We maken een wandeling over de tentoonstelling. Vooral de 40 kilo wegende python mag zich in onze aandacht verheugen. "Ik heb 'm al sinds '72", zegt Ge treuer. "Met dat dier heb ik echt een band. Natuurlijk ben ik niet be vriend met hem; dat word je niet met slangen, het zijn geen hon den of katten. Maar ik spreek wel over ze als individuen, waht dat zijn ze namelijk". "Elke slang heeft weer een an der eetgedrag, A is een matig eter, B is een soort vuilnisbak, de ene is nieuwsgieriger dan de an dere, enfin, zoals ik zei: het zijn individuen". "Bovendien is de slang een spitsvondig dier. Zijn omgeving moet hem echt zinnen, want an ders gaat hij op zoek naar een ontsnappingsmogelijkheid. En de kans is groot dat hij die vindt. Deze python heeft het overigens reuze naar z'n zin hoor". Bij de ingang van de Hortus komen we een vader met een stel kinderen tegen. "Zijn ze echt ge vaarlijk", vraagt één van de kin deren. "Nou reken maar", zegt de vader. "En ze kunnen ook gemeen bijten hè". "Ja, ook dat". Getreuer mfag straks het hele verhaal weer afdraaien. de NZH in Leiden. Een drie maanden durende stu die van B. Assendelft, een stagiaire bij het vervoersbedrijf, wees enke le maanden geleden uit dat de lijn op grond van berekeningen en schattingen niet voldoende passa giers te vervoeren zou krijgen om rendabel te kunnen draaien. Volgens Leeuwenburgh zou de herinvoering van de tram beter te verdedigen zijn als ook doortrek kingen van de lijn naar Leider dorp, Merenwijk of Katwijk bij het plan zou worden betrokken. "Dat gaan we dan ook bekijken. De tijd die de stagiair aan dit plan heeft kunnen besteden was daarvoor veel te kort". De beste route voor de tram in Leiden zou, aldus Leeuwenburgh, lopen van het station, naar de Bree- straat, Herenstraat, Koninginne- laan, Vijf meilaan, Noord-Hofland. "Vanaf dat punt kan verder wor den gegaan op de route van de le gendarische blauwe tram, die via Voorschoten naar Den Haag reed". Over de vorm en de kleur van de tram waren de leden van de NVBS, die bijna lyrisch werden over de ideeën van de NZH, het helemaal eens met Leeuwenburgh. Het moet een Haagse tram worden, want die zijn het mooist, én de kleur: na tuurlijk blauw. LEIDEN - Een 18-jarige Hagenaar moest gistermiddag omstreeks half zes met een heup uit de kom door de Eerste Hulpdienst naar het AZL worden gebracht nadat hij met zijn brommer tegen een paal tje op het Roomburgerpad was ge reden. LEIDEN - De provincie wil in de loop van het volgende jaar twee experi menten beginnen met diepte-infiltratie voor drinkwater in de duinen. De Leidsche Duinwatermaatschappij (LDM) heeft al enige tijd geleden een verzoek ingediend voor zo'n experiment. Of dat verzoek nu wordt inge willigd, is volgens een voorlichter van de provincie echter nog de vraag. Water wordt nu nog gezuiverd in de duinen door middel van oppervlak te-infiltratie. Daarbij wordt het water in de duinen gevoerd met behulp van zogenoemde drains en waterbekkens. Nadeel van deze methode is dat door allerlei meststoffen, in het water het milieu in de duinen wordt verstoord. Bij diepte-infiltratie verdwijnt dat nadeel. De provincie wil nu kijken of met diepte-infiltratie een deel van de oppervlakte-infiltratie kan worden vervangen. Daartoe wil het twee expe rimenten beginnen waarbij elk vier miljoen kubieke meter water per jaar in de duinen wordt gevoerd. De oppervlakte-infiltratie wordt pas terug gedrongen als de diepte-infiltratie succesvol blijkt te zijn. De LDM heeft vergunning gevraagd om in de Hertewei in Katwijk acht mihoen kubieke meter water te infiltreren. Als dit verzoek al wordt inge willigd, zal de LDM dus maar ten dele haar zin krijgen. Maar volgens de woordvoerder van de provincie zal bij de beoordelen van dit verzoek ook worden gekeken naar de reorganisatieplannen die de provincie wil door voeren. De provincie wil het Leidse drinkwaterbedrijf samenvoegen met de Haagse duinwatermaatschappij, waarbij de LDM voor een deel water uit Den Haag moet overnemen. Overigens zal ook de Haagse drinkwater maatschappij een verzoek indienen voor diepte-infiltratie. ADVERTENTIE Zorgeloos lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. Lenen? De NMB denkt met u mee.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3