Nieuwe modellen bij Citroën, Suzuki en Lada »g°(L(a)(D(in) U T O A. Mulder B.V. Dealers voor Leiden e.o. A Importeur voorziet alle VW's en Audi's van katalysatoren AUTO -1TIEER Foto's leggen de groei van het kroost voorgoed vast Camera kopen CITROËN CITROËN MNDERXJELDE ZÏÏZ* VOLVO DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 PAGINA 21 HOBBY September is altijd een drukke maand voor autojournalisten. Na de vakanties vragen de fabrieken aandacht voor hun modellen voor het komende seizoen. Maar zelden zijn er zoveel zaken vrijwel gelijk tijdig in de openbaarheid gebracht als dit jaar. Er gaat nagenoeg geen dag voorbij of een of andere autofabriek komt met iets nieuws naar voren. Bij elkaar teveel om in één keer op te lepelen. Samengesteld door Koos Post Citroen AX: van alles wat in de opvolger van de LN. Volvo 780: door Bertone ontworpen coupé op basis van de 760. ADVERTENTIE- Off. Suzuki dealer voor Leiden e.o. SUZUKI HOGE RUNDUK 4 - LEIDEN - 071-125259 Vrijwel alle merken hebben te genwoordig 'schone' auto's in het programma. Auto's met na genoeg geen of althans minder gif in de uitlaatgassen. Model len die daardoor kunnen profi teren van de verlaging van de bijzondere verbruiksbelasting voor milieuvriendelijke auto's. Vele zijn 'schoon' geworden doordat de motor is rijp ge maakt voor loodvrije benzine, talrijk zijn ook de modellen die kunnen worden geleverd met een katalysator, een apparaatje dat de uitlaatgassen zuivert van voor het milieu schadelijke stoffen. VW/Audi In dat opzicht staat de stunt op naam van Pon Automobielhandel in Leusden, die nu alle Volkswa gens en Audi's aflevert met een ka talysator, waarvan wordt gegaran deerd dat deze even lang meegaat als de motor. Pon is daarmee de eerste impor teur die een geheel complete lijn j van 'schone' auto's brengt. De au to's kunnen door het belasting voordeel (bvb) 800 tot 1800 gulden lager worden geprijsd dan zij ei genlijk in het nieuwe modeljaar i hadden moeten kosten. De staat derft deze maatregel tientallen mil joenen guldens. Een fiks offer voor I het milieu. Door de toepassing van de kata- I lysator zijn de wagens allemaal ge schikt voor loodvrije normale ben zine. Volgens Pon hadden enkele motoren beter gedraaid op Eurosu per (RON 95), maar dat wordt nog slechts op enkele punten verkocht. Zo lang dat er niet in voldoende mate verkrijgbaar is kan men zon der schade aan de motor of kataly sator loodvrij tanken. Het verbruik van de nieuwe ty pen VW's en Audi's zou volgens de importeur nagenoeg gelijk zijn aan die van de oude. Voordat Pon aan deze stunt be gon heeft het bedrijf het Instituut voor Sociale Communicatie een uitvoerig onderzoek laten instel len. De conclusie luidde: automo bilisten willen best wat voor het milieu doen, maar het mag geen geld kosten. Voorts bleek uit het onderzoek dat de automobilisten in feite weinig afweten van kataly satoren, loodvrije benzine en der gelijke. Daarom is Pon ook aan een grootschalige voorlichtingscam pagne begonnen. Nu er één fabri kant over de dam is... De naaste toekomst lijkt aan de katalysator. Hyundai-garantie Hyundai - het Koreaanse auto merk dat heeft aangekondigd luid ruchtig aan de weg te zullen gaan timmeren - heeft ook een stunt be dacht. Eén op het gebied van de garantie. Een niet tevreden Pony XP-ko- per mag de wagen binnen twee maanden inruilen tegen een auto van elk ander merk van gelijke of (met bijbetaling) hogere prijs. Wie wel tevreden is houdt na tuurlijk de auto, temeer omdat im porteur Greenib Car (nu nog in Heemstede, aanstonds in Sassen- heim) haar of hem garandeert dat bij inruil na twee jaar zeventig pro cent van de aankoopwaarde wordt terugbetaald. De auto moet wel on beschadigd zijn en mag maximaal 40.000 km op de teller hebben. Zó kan men natuurlijk ook pro beren klanten te winnen... Citroën AX Nu de nieuwe modellen. Met als eerste de Citroën AX. Het duurt nog even voor dit nieuwe kleine model in de showroom verschijnt. Het zal eerst zijn opwachting ma ken op de personenauto RAI in fe bruari volgend jaar. Maar inmid dels heeft de autopers er al uitge breid kennis mee kunnen maken. Daarbij hebben we wel geleerd dat men in de nabijheid van een Ci- troën-man de AX nooit de opvol ger of vervanger van de Eend moet noemen.'De man begint dan on middellijk te steigeren. De Eend is nog steeds heilig binnen het Ci troen-bolwerk. Vijftig jaar na de introductie gaat in sommige lan den de verkoop van het toch echt verouderde vehikel zelfs weer aan trekken. En zolang zulke wonder tjes gebeuren gaat de produktie verder. 'In Amerika mag de Eend niet worden ingevoerd, anders zouden we er daar vele duizenden van kun nen verkopen', verzekerde woord voerder Joop Huigen van Citroën Nederland ons. Volgens hem moeten we de nieu we AX meer zien als de opvolger van de verdwenen LN en 'als een logisch vervolg op de BX, de eerste auto van de nieuwe generatie van Citroën'. Na de CX en de BX nu ook de AX. Het klinkt inderdaad logisch. Ontworpen volgens de nieuwe filo sofie van het Franse merk: niet meer auto's maken alleen voor een typisch Citroën-publiek, maar voor een veel groter publiek.Niet meer eigenwijs, maar nog wel ei genzinnig. Meer geënt op de smaak van een breed publiek', aldus Joop Huigen. Hij wees op het onver wacht grote succes van de BX: 'Daar durfden we een paar jaar ge leden niet van te dromen, maar het ligt voor de hand dat we nu op die ingeslagen weg voortgaan'. Dus kwam er een AX op de prop pen. Een maar 3,5 meter lang wagentje, waarin men iets kan te rugvinden van de Renault 5, iets van de Peugeot 205 en iets van de Citroën Visa. Iets van nagenoeg al le populaire kleine modellen. De AX is voorlopig alleen als driedeurs verkrijgbaar. In Europa worden er jaarlijks bijna twee mil joen van dergelijke auto's ver kocht, de markt is dus voor Citroën groot genoeg. Er zijn drie motoren (954 cc - top 145 km/uur, 1124 cc - top ca.160 en 1360 cc - top bijna 170) en vier ver schillende uitvoeringen. De aller goedkoopste komt niet naar Ne derland. Het gewicht van de wagen is laag, nog geen 700 kilo: 'Honderd kilo minder dan de concurrentie'. Alle versnellingsbakken en moto ren zijn totaal nieuw. In de wagen zitten leuke, kleine snufjes, zoals een klein vast voor ruitje in het portier (zodat zonder wind om de oren met open raam kan worden gereden), standaard een klein vuilnisbakje en de aan duidingen zijn verlicht. Maar bij de eerste (plezierige) kennismaking bleek ook dat het pittige wagentje nog de nodige bij geluiden produceert, vrij matige stoelen heeft (korte zitting) en de lage neus in het geheel niet zicht baar is. Maar daar hoop ik volgend voor jaar nog wel uitvoerig op terug te kunnen komen. Dan zullen ook wel de prijzen bekend zijn. Zonder zo'n belangrijk gegeven is het toch al moeilijk een oordeel over het leuk ogende model te geven. Lada Samara Een andere, geheel nieuwe ver schijning op de Nederlandse auto markt is de Samara van de Russi sche Lada-fabrieken. Al jaren gele den voor het eerst aangekondigd, diverse malen uitgesteld maar nu dan toch eindelijk bij de dealers. De Russen kregen Italiaanse hulp bij het ontwerpen van de Sa mara, steun van Porsche bij de ont wikkeling van de 1300 cc motor en instructie van Volkswagen hoe het beste een onderstel in elkaar kan worden gezet.1 Van diverse kanten werd dus ad vies gevraagd en gekregen, maar de Groningse importeur Gremi verzekerde mij dat alles toch door de Russen zelf in Togliattigrad in elkaar wordt gezet. In een tot het uiterste gerobotiseerde fabriek. Maar aan diverse onderdelen kan men toch nog bemerken dat de Russen de details nog niet tot in de finesses beheersen. Zoals bijvoor beeld het werken met kunststof fen. En versnellingsbakken en koppelingspedalen doen het nog niet zo soepel als men graag zou willen. Bij lage snelheden is de wa gen ook vrij zwaar in het stuur. Maar voor 15,5 mille kan men niet alles verlangen. Het is in elk geval een modern uitziende drie deurs voorwielaandrijver met voor de instap prettig grote deuren. De uitrusting is behoorlijk compleet, de zit alleszins redelijk en de ruim te royaal. De motor (maximum snelheid dik 145 km/uur) doet zijn, werk rustig. Ondanks de mankementjes is het alles bij elkaar toch een enorme sprong vooruit vergeleken bij de overbekende Lada's, waarmee nog steeds wordt voortgeborduurd op een langzamerhand tot op het bot uitgebeend voormalige Fiat-mo del. Suzuki Swift Bij Suzuki is de Swift nog steeds het grootste model. Drie jaar gele den begonnen als SA 310 met een driepitter, later tot Swift omge doopt toen er een viercilinder mo tor in kwam en nu geheel ver nieuwd uitgebracht in een serie van maar liefst veertien modellen. De keus loopt van de simpelste Swift met een éénliter motor (vijf tien mille) tot de goednieuwe top per: de driedeurs Swift 1,3 GTi, die evenals de vijfdeurs GXi is uitge rust met 's werelds eerste 1,3 liter twin-cam 16 kleppen inspuitmo- tor, een lichtgewicht krachtpatser met een fiks vermogen. Hij kan het snelheidsduiveltje opjagen tot een top van ruim 180 km/uur. Aangepaste onderstellen, geven tileerde schijfremmen op de voor wielen en andere voorzieningen zorgen er voor dat de GTi en de GXi zich onder alle omstandighe den voorbeeldig blijven gedragen. De GTi kost 24 mille. Alle Swifts hebben een verbeter de vormgeving, een gloednieuw in strumentenpaneel en nog vele an dere veranderingen meegekregen. Het rij com fort heeft een verbete ring ondergaan door een gewijzig de achterwielophanging. Voorts is ook de bagageruimte wat vergroot en hebben de constructeurs ge zorgd voor 'aanvullende' opberg ruimte in dashboard, console en portieren. Prettig praktisch. ADVERTENTIE Off. Lada dealer voor Leiden e.o. Autobedrijf Van Haasteren --X1ÏÏ1 Potgieterlaan 32 Leiden. Tel. 071-310800 Volvo's Ten slotte het nieuws van Volvo. Vanuit het hoofdkwartier in Beesd komen juichkreten nu de produktie van de met zoveel en thousiasme ontvangen sportieve coupé 480 ES goed op gang komt. Mede doordat men de export wat heeft afgeremd kunnen de duizen den bestellingen in ons land nu worden gehonoreerd. Gezien de positieve berichtgeving in de pers verwacht Volvo dat de 480 ES ook hoge ogen zal gooien bij de auto- van-het-jaar-verkiezing eind van dit jaar. Uiteraard zal het wat minder hard gaan lopen met de verkoop van de fraaie coupé, die de Italiaan se meester ontwerper Bertone creëerde op basis van de Volvo 760. Deze uitermate luxueuze wagen - voorzien van een 2,8 liter zes cilin der motor, automatische transmis sie en anti-blokkeersysteem - is namelijk nu in de Nederlandse prijskrant terecht gekomen voor een bedrag van bijna 137.000 gul den. Met zo'n prijs weet men dat de omzet beperkt blijft. De nu al uit meer dan vijftig mo dellen bestaande 340-360 serie van Volvo is aan de bovenkant nog eens uitgebreid met een 360 GLT Sedan. Een wagen met een gedis tingeerd uiterlijk, een wat strakker onderstel en een uitstekende pres taties leverende 2 liter, volledig schone inspuitmotor. Maar de wa gen kost wel 32 mille. Rest nog een leuk nieuwtje voor de Volvo 240- en 740/760-series. Al le uitvoeringen in deze series wor den voortaan voorzien van een zo genaamde 'long-life-uitlaat', die volgens de importeur in Beesd ge middeld een levensduur van maar liefst zeven jaar haalt. Wie ooit een complete nieuwe uitlaat onder een grote Volvo heeft moeten laten monteren weet dat zo'n uitlaat met een lange levens duur en aardige bijkomstigheid is. In een gezin met opgroeiende kinderen zou eigenlijk altijd een fototoestel schietklaar bij de hand moeten liggen. Want kinderen groeien 'elke dag een beetje groter'. Foto's hebben die eigenschap helaas niet. Je moet er dus een hele, logisch opgebouwde reeks van hebben om later de hele historie van baby tot tiener overzichtelijk by elkaar te hebben. Veel ver geten dingen van vroeger ko men bij het doorbladeren van de albums dan weer tot leven. Zo'n levensverhaal krijgt iets ge kunstelds als het fotograferen op commando gaat, zo van: en nou gaan we eens een leuk kiekje van je maken. Foto's die geschoten wor den als het kind er zich totaal niet van bewust is hebben een veel na tuurlijker karakter. Met de geladen camera binnen handbereik kan op elk moment en in elke situatie die zich onverwacht voordoet een shot gemaakt worden. Niet alleen bij het intensief bezig zijn met een spel, ook een sjagrijnige bui, een voor een kind typerende houding enz. maken deel uit van de levens- documentaire die door regelmatig fotograferen wordt opgebouwd. De opnamen beperken zich uiter aard niet tot het thüisgebeuren; volg ze ook bij het buiten spelen, op de school. Kinderen fotograferen is zeker geen bijzondere kunst; om het goed te doen moet je eigenlijk meer van kinderen weten dan van fototechniek. Maar het kan wel handig zijn om wat steun te krijgen van vakmensen die zich in deze tak van fotografie hebben gespeciali seerd. Die vind je in bijvoorbeeld in het boekje 'Zo maakt u de mooi ste kinderfoto's, dat voor f 5,50 by de Stichting Amateurfotografie in Amsterdam (giro 338) verkrijgbaar De kleurenfototechniek heeft een zeer hoog peil bereikt. Nieuwe, geperfectioneerde kleurenfilms maken het voor iedereen mogelijk kleurenopnamen van hoge kwali teit te maken. Nu zijn kleuren niet voor iedereen hetzelfde. Het zijn eerder persoonlijke gewaarwordin gen dan vaste technische feiten. Het is de kunst om een kleur, bij voorbeeld van een hemelsblauwe, of juist een in vele tinten gescha keerde bonkige wolkenlucht vast te leggen zoals je hem zelf ervaart. Iemand anders kan die kleuren heel anders ervaren. Dank zij de moderne kleurentechniek is het mogelijk de plaatjes zó te maken dat je er de eigen impressie die het onderwerp maakte direct in her kent. Oofc over dit aspect van de foto grafie is in de foto- en boekhandel veel goede informatie verkrijgbaar. Wie serieus met zijn foto-uitrusting wil omgaan en er werkelijk levend materiaal mee wil maken, zou de moeite moeten nemen om er goede literatuur over te lezen. Dat kan een heel verrassende kijk op de fo tografie opleveren, resulterend in waardevolle plaatjes. Je fotocamera hoeft niet kapot of hopeloos ouderwets te zijn om eens aan vervanging te denken. De vraag is dan: wat moet je kiezen, uit al die talloze verschillende mer ken, soorten en systemen? Het is niet zo verstandig om een camera 'met alles erop en eraan' te kopen, als je nauwelijks ervaring hebt in het fotograferen. Aan de andere kant: kies je een heel sim pel toestel, en je raakt al snel en thousiast over de verrassende mo gelijkheden van de fotografie, dan dank je misschien al gauw het ap paraat af en koop je een exemplaar met meer mogelijkheden. Er zijn vier camera-types: de pocket- of disc-camera, de com- pactcamera, de spiegelreflexcame ra en de direct-klaar-camera. Zoekt u een camera die niet ingesteld hoeft te worden en gemakkelijk mee te nemen is, dan kan een poc ket- of disc-camera een goede keu ze zijn. Wie zelf alle invloed wil hebben op de opnamen, maakt met de spiegelreflexcamera een goede keuze. Deze camera levert ook kleinbeeldnegatieven maar heeft een groot aantal instelmogelijkhe- den. Filmgevoeligheid, afstand, diafragma en sluitertijd stelt u zelf in, tenzij de spiegelreflexcamera is uitgerust met een automaat-instel ling. Wie zijn foto's graag meteen na de opname wil bewonderen kan veel plezier hebben van een direct- klaar camera. Met een speciale film worden dan opnamen gemaakt die dertig seconden later ontwikkeld zijn. Dit is handig wanneer je de foto meteen nodig hebt. Direct- klaar camera's zijn verkrijgbaar in diverse soorten en prijsklassen. ADVERTENTIE CITROËN CITROËN CITROËN CITROËN CITROËN Kennedylaan 118, Suzuki Swift GXi: eerste 1,3 liter motor met zestien kleppen. Lada Samara: internationale adviezen voor Russische wagen. (foto pr) ADVERTENTIE RIJNSBURGERWEG 88 A\> 2231 AG RIJNSBURG [TT| TEL. 01718 - 29302 Hoge Rijndijk 352. 071 -899307

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21