Frankrijk mikpunt terrorisme 4* Baalbergen® NIEUWS VAN NABIJ EN VER, ZET HET EENS OP EEN R JTJE Axent Duo rooft uit Nuts spaarbank ruim 50 mille Katwijk Arbeidsbureau gaat het werken afleren Jaar en tbr voor incest en poging tot wurging Bonden weigeren te praten met Deetman Pech met supervezel kost Akzo miljoenen een lamsvacht jack? see Morris before you buy .DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1 Leidsch No. 38117 dagblad Bloedigste aanslag in Parijs Militaire attaché vermoord PARIJS (GPD/AP) - De Franse militaire attaché van de ambassade in Beiroet is vanochtend vermoord. Een Fran se militair van de VN-troepenmacht in zuid-Libanon is vanochtend gewond geraakt toen het Franse kamp met een raket werd beschoten. Gistermiddag had in Parijs de bloedigste bomaanslag plaats in de reeks terreurdaden van de laatste weken. Arrestaties in Rotterdam Terwijl politie de ingang i Nutsspaarbankfiliaal in Leiden Zuid-West bewaakt, kijken belang stellenden toe. (Vant r verslaggever) LEIDEN - Voor de derde keer in nog geen week tijd is een overval gepleegd in het winkelcentrum aan het Bevrijdingsplein/Vijf Mei plein. Twee mannen beroofden gis termiddag de Nutsspaarbank aan het Bevrijdingsplein. Ze maakten zich uit de voeten met ruim 50.000 gulden. Later op de avond, om een uur of acht, werden in Rotterdam twee mannen van 24 en 30 jaar aan gehouden die ervan worden ver dacht de overval te hebben ge pleegd. Iets voor twee uur drongen twee mannen - bivakmutsen op, pisto len in de aanslag - de bank binnen. De vier a vijf bezoekers en het zes man sterke bankpersoneel werd bevolen tegen de muur te gaan NOORDWIJKERHOUT/ZWOLLE (ANP) - De Zwolse rechtbank heeft vandaag een 50-jarige inwoner van Noordwijkerhout veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. De man werd schuldig bevonden aan een poging tot wurging en ver krachting van de vrouw waarmee hij vorig jaar samenwoonde. Bo vendien pleegde hij incest met zijn 14-jarige dochter. De rechtbank nam in het vonnis de conclusie over van het Pieter Baancentrum in Utrecht dat de man verminderd toerekenings vatbaar is en kans op herhaling be staat. Voor een nieuw onderzoek, ge vraagd door advocaat mr. Ramb, zag de rechtbank geen aanleiding. Mr. Ramb had tijdens de behande ling van de rechtszaak forse kritiek geuit op de rapportage door het Pieter Baancentrum, die een racis tische teneur zou kennen. Het von nis was conform de eis van de offi cier van justitie. geklaard, een ge staan. Vervolgens sprong één van de overvallers over de balie en sommeerde hij twee personeelsle den om de inhoud van de zoge naamde kasboxen in een vuilnis zak te stoppen. Nadat deze klus v vluchtte het tweetal reedstaande auto achter de bank. Volgens de politie zat er een hand langer van het tweetal achter het stuur. Het drietal reed even later in een blauwe personenauto richting V oorschoterweg. De wagen werd niet veel later door een politieman teruggevon den in de Jan Keldermanstraat. Het voertuig bleek eerder die dag in Leiden gestolen te zijn. Volgens omstanders was het drietal in die straat overgestapt in een rode auto. Getuigen noteerden het kenteken- Man slacht bokken op kinderboerderij GELDROP (ANP) - De politie heeft de afgelopen nacht een 22-jarige Eindhovenaar aange houden die een ware slachting heeft aangericht in een kinder boerderij in Geldrop. Tijdens een routinecontrole vond de politie in zijn auto acht pas ge slachte bokken. De man zegt de bokken in de kinderboerderij te hebben ge- j slacht voor het vlees. De hui den, koppen en poten liet hij ter plaatse achter. Inmiddels heeft hij ook bekend enkele da gen eerder in een wei in Gel drop een vaars te hebben ge slacht. De politie sluit niet uit dat de man nog vaker op strooptocht is geweest. De militaire attaché werd bij aan komst bij het ambassadegebouw door twee kogels in het hoofd do delijk getroffen. De bomaanslag in Parijs kwam gistermiddag tegen zessen en kostte vijf mensen het leven. Zes werden ernstig ge wond en tientallen lichtgewond. Het bloedblad ontstond op de stoep voor de winkel met goedko- alleen op de stoepen, maar ook in het aan de andere kant van de straat gelegen warenhuis, dat als eerste-hulphospitaal was ingericht. Premier Chirac riep na de aan slag in de rue de Rennes zijn 'inter ne veiligheidsraad' bijeen, waartoe onder andere ook de minister van defensie behoort. Later in de avond telefoneerde de eerste-mi- pe kleding van de firma Tati in de nister met president Mitterrand, de Rennes, waar winkelende dames zich voor de bakken met aanbiedingen verdrongen, niet zel den met kinderen aan de hand die gistermiddag vrij hadden. Vanochtend had nog geen orga nisatie zich verantwoordelijk ge steld voor de aanslag. Het ligt in de verwachting dat het hier opnieuw staatsbezoek aan Indonesië brengt. Politieke verschillen tussen bei de staatslieden zijn verbleekt in het licht van de terreurdaden en de president verklaarde in Jakarta dat hij zijn reis niet had willen afzeg gen om de terroristen niet het ge noegen te geven dat het staats-b de CSPPA gaat, dat is het zoge- drijf door hun acties in het ongere- naamde Comité van solidariteit met arabische politieke gevange- Over de ontploffing doen ver schillende versies de ronde. Vol gens de eerste versie waren twee granaten geworpen uit een voorbij rijdende BMW. Later helde men over tot de mening dat een tijdbom in een vuilnisvat was geplaatst, waarvan de resten om de hoek de firma 'Tati' werden aangetrof fen. Eerste hulp werd verleend niet zijn gebracht. Premier Chi rac heeft een bezoek aan Canada voor enige dagen uitgesteld. De president zou van plan zijn een toe ristisch bezoek aan Bali te laten vallen. (zie ook Daeina 7) 28 PAGINA'S Een motorfietsje van platina en goud versierd met 44 dia mantjes: waarde 1 miljoen gulden. (fotoANP) Amsterdam is 400 jaar dia mantstad. Daaraan is een bijzondere expositie ge wijd PAGINA 19 Tweede Kamer bedelft Brokx onder vragen over de subsidies verleend op bouwprojecten PAGINA 5 Jury in Miami acht Boe- renveen schuldig aan or ganiseren cocaïne-smok- Er bestaan fusieplannen tussen de fietsfabrikanten Union en Batavus PAGINA 9 De ploeg van Bayern Mün- chen blijkt een paar maten te groot voor PSV. Gebrek aan lef bij Eindhovenaren PAGINA 13 Op basis van deze informatie werden zes uur later in Rotterdam twee van de overvallers aangehou den. Ze reden op dat ogenblik rond in de auto. Het geld werd overigens niet gevonden. Rond middernacht is het tweetal overgebracht naar het Leidse bureau. Vandaag zou den ze worden verhoord. De politie vermoedt dat het duo niets met de twee andere overvallen te maken heeft. Afgelopen donderdag werd een geldloper overvallen toen hij geld in de nachtkluis van de NMB wilde stoppen en een dag later werd een geldloper van Van Gend enLoosbij het AH-filiaal beroofd. DEN HAAG (GPD) - De onder wijsbonden hebben gisteren ge weigerd met minister Deetman te praten over de bezuinigingsplan nen. De minister van onderwijs wil de bezuinigingen^op 1 januari laten ingaan, maar de centrales van over- heids- en onderwijspersoneel voe- Zonnig Heldere nacht met enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van rond 4 graden. Plaatselijk vorst aan de grond. Overdag zonnig en een middag- temperatuur van omstreeks 17 graden. r zaterdag tot Weinig wind. De vooruitzichten en met dinsdag: droog en perioden met zon. in de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Vrijdag 19 september 1986 zon op: 07.20 uur, zon onder: 19.46 uur; maan op: 20.16 uur, maan onder: 08.34 Waterstanden Katwijk hoogwater: 04.40 en 17.02 uur; laagwa- ter: 00.24 en 14.46 uur. DE NIEUWE STIJL VAN LEOLUX KATWIJK - AMBACHTSWEG 21 TELEFOON 01718-21977 Uniek project in Lelystad ARNHEM (ANP) - Akzo-dochter Enka in Arnhem verwacht een schade van tenminste ettelijke mil joenen guldens als gevolg van ern stige vertraging in de produktie van de supervezel Twaron. Dit heeft een woordvoerder van Enka vandaag meegedeeld. Aanvankelijk dacht het concern dat de technische problemen in de grondstoffenfabriek in Delfzijl, be gin dit jaar veroorzaakt door vorst- schade, na twee maanden zouden zijn opgelost. De reparatie heeft echter veel langer geduurd. Al dje tijd kon er daardoor in de Twarort- fabriek van Enka in Emmen nau welijks worden gewerkt. Volgens de huidige planning zal de produk tie van Twaron pas tegen het eind van dit jaar op gang komen. Dié schade zit hem niet alleen in reparatiekosten, maar vooral in het later op gang komen van de pro duktie en is daardoor nog niet pre cies te berekenen. Met het superve zel Twaron gaat Enka de concur rentie aan met het Amerikaanse chemieconcern Dupont de Ne mours, dat onder andere in Neder land al enige jaren een soortgelijk supervezel op de markt brengt. De Enka-woordvoerder verwacht niet dat zijn concern door de vertraging klanten verliest. „We moeten de markt immers nog op." len er niets voor daaraan mee te werken. Ze lieten Deetman nadrukkelijk weten pas te willen praten als de Tweede Kamer zich over de plan nen heeft uitgesproken. Deetman wil vierjarigen pas in augustus naar school laten gaan, de door stroming van kinderen naar het speciaal onderwijs beperken en be zuinigen op de vervanging van zie ke leerkachten. Ruim 700 leerlingen van middel bare scholen in Musselkanaal heb ben gisteren een wilde stakingsac tie gehouden als protest tegen de bezuinigingsplannen. Twee scho len moesten de poorten sluiten om dat er te weinig leerlingen overble- LELYSTAD (GPD) - Het Geweste lijk Arbeidsbureau in Lelystad gaat langdurig werklozen via een cursus duidelijk maken dat zij niet langer hoop moeten hebben op het vinden van een baan. Het is de eer ste keer in Nederland dat dit ge beurt. In Lelystad zijn zo'n 600 mensen die geen uitzicht meer hebben op betaald werk. Volgens de arbeidsconsulent van het GAB, L. Ferwerda, blijven veel werklozen, ook als zij gedurende lange tijd geen uitzicht meer heb ben op betaald werk, toch zoeken naar een baan. Zij komen daarvoor dan geregeld naar het arbeidsbu reau. „Wij kunnen niets meer doen voor die mensen, maar wegsturen willen we ze ook niet. Vandaar de cursus. We willen mensen uitleg gen waarom ze geen baan meer kunnen vinden en ze daar ook zelf achter laten komen", aldus Fer werda. Hij hoopt dat de zogenaamde blijvend werklozen zich dan ont slagen voelen van de plicht om nog langer te solliciteren. „Je neemt de mensen een last van de schouders. Op het arbeidsbureau houden we vervolgens meer tijd over voor de mensen die nog wèl aan een baan te helpen zijn". De groep mensen die in Lelystad als blijvend werkloos te boek staat, is zeer gemêleerd, aldus de ar beidsconsulent. „Er zijn zwaar ge handicapten bij, maar ook wat ou dere mensen die jarenlang in de •produktie gewerkt hebben en daarvoor nu te oud zijn. Meestal hebben die mensen een zeer lage vooropleiding, bijvoorbeeld enkele jaren lagere school. Zij kunnen hun opengevallen tijd vaak niét zelf invullen". Directeur M. Rietdijk van het ar beidsbureau: „Er rust nog een ta boe op het gegeven dat er ook men sen zijn die nooit meer aan een baan geholpen kunnen worden. Dat proberen we te doorbreken". Aan de eerste cursus, die in okto ber van start gaat, kunnen 60 men sen meedoen. Omdat het een proef betreft, kunnen alleen i Lelystad meedoen. ELEKTROCUTIE - Een 34-jari- ge man is vanochtend in Ooster blokker (N.H.) door elektrocutie gedood. Een eveneens 34-jarige man raakte ernstig gewond. Het tweetal vernieuwde een dak van een supermarkt met behulp van een metalen steiger. Bij het verrol len kwam de steiger in aanraking met een 50.000-Volt hoogspan ningsleiding. De bonden hebben afwijzend ge reageerd op de stakingsactie. Ruding wenst verlaging van pensioenpremie DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) vindt dat de pen sioenpremies omlaag moeten. Vol gens hem vindt er thans een onno dig grote opeenhoping van vermo gen plaats bij pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen. Pre mieverlaging is beter dan de reser ves verder te verhogen of de pen sioenrechten te verbeteren, vindt Ruding. Hij zei dat vandaag bij de ope ning van een kantoor van het ver zekeringsconcern AEGON in Den Haag. Ruding wees erop dat het to taal vermogen van grote beleggers als pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen is opgelopen tot meer dan 350 miljard gulden, bijna net zoveel als het nationaal inkomen. Van 1975 op 1985 be droeg de groei rond 250 miljard gulden, meer dan de groei van de staatsschuld in die periode (180 miljard). Die zeer sterke groei wordt vol gens de bewindsman in de hand gewerkt door het hoge rendement dat de maatschappijen op hun be leggingen maken. In 1985 bedroe gen de beleggingsinkomsten van de institutionele beleggers onge veer 30 miljard gulden. Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaÏÏTT p6' maan,J I 22-70 per half ,aar 134,90 (alléén mogelijk mei automatische betaling) r-i per ,aar 256 90 per kwartaal 67.45 uvv voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant naluurli/k gratis in de bus! Naam. Straal: Postcode/Plaats. Telefoon: controle bezorging) 2300 VB l st Leidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 100 n opsturen, kunt u ook even ballen: (071)-144941.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1