Bayern paar maten te groot HYPOTHEEK RENTE. 'Thuis moeten we het karwei kunnen afmaken 'Jongens hebben keihard gewerkt' nutsspaarbanké Joop Hiele redt Feyenoord Wolkbreuk spelbreker Gebrek aan lef op veld en op bank breekt PSV op Ondergedoken na doping DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 PECS (GPD) - Jos van Herpen schaarde zich gistermiddag bijna in het rijtje zondebokken, waarmee Feyenoord-trai- ner Rinus Israel sinds een week of twee zit opgescheept. Na Hiele en Been, tegen respectievelijk Den Haag en Den Bosch aansprakelijk gesteld voor drie verliespunten, leek in het Hongaarse Pees de jonge libero aan de beurt om aan het kruis te worden genageld. de slotfase, toen Feyenoord een zware middenveld (met Wijnste- draaglijke 1-O-achterstand verde- kers, Hoekstra, Been en Heus t digde, schoof Van Herpen als een beginneling de bal in de voeten van Meszaros, die zijn aangeslagen tegenstander vervolgens in een fel sprintje de hielen liet zien. De ma ker van Pees' eerste doelpunt werd pas gestuit toen Van Herpen aan de noodrem trok, waarna midden velder Turi vanaf de stip mocht proberen om zijn club alsnog een redelijke uitgangspositie te ver schaffen voor de return. Van Herpen ontsnapte aan een afgang, omdat Turi, net als drie da- bezet) kwam het aan op de stoot kracht van Elstrup en Hofman. Het duo, dat internationaal tot de groentjes behoort, had al de groot ste moeite om de tot knappens 'toe opgepompte bal onder controle te brengen, laat staan er iets zinnigs mee te doen. Israel liet in de rust Hofman dan ook in de cabine en hoopte op de nukken van het dribbeltalent Blin ker. Maar de 17-jarige invaller viel slechts op bij de voorbeeldig flui tende Griek Vassaras, die de jonge- Ajax na rust langs Bursaspor gen eerder in de competitie trou- ling herhaaldelijk op het matje riep wens, opnieuw geen raad wist met de pingel. „Ik liet expres wat meer ruimte open in de rechter hoek", verklapte Joop Hiele zijn tactiek. „Hij trapte erin en schoot in de hoek, waar ik die bal wilde krij gen". De sluitpost, die met zijn redding niet alleen Van Herpen, maar ook de kasbewaarder in de Kuip een prima dienst bewees, kon die op steker best gebruiken. Hiele staat in het krijt bij zijn trainer. Ook gis teren vond de stoere verdediger van weleer Hiele ten dele schuldig aan de situatie, die leidde tot de strafschop. „Als Joop zijn goal uit komt rossen op het moment dat die nummer elf Van Herpen op me ters zette, is er niets aan de hand", meende Israel, die zijn enige inter national de laatste tijd op 'onzeker heid' zegt te betrappen. „Het vervelende daarvan is", al dus een geprikkelde Hiele, „dat de bondscoach die geluiden ook op vangt. Voor de interland tegen Tsjechoslowakijke arrangeerde hij zelfs een gesprekje met me. Mi- chels had uit rapporten begrepen dat ik 'te onrustig' zou keepen. Nou, ik kan me alleen een blunder tegen Den Haag voor de geest ha len, voor de rest speel ik net als an dere jaren. Ik ben de eerste die zijn fouten toegeeft, maar verkoop geen onzin als het één misser be treft". Bedroevend i weer een overtreding. Foutenfestival Pecs-trainer Joseph Garami kon het zich zelfs permitteren om de licht geblesseerde Roth naar de kant te halen. De zondebok van het Hongaarse elftal in de wedstrijd te gen de Russen tijdens het WK-tper- nooi, hield het halverwege de twee de helft voor gezien. Aan het fou tenfestival kwam echter maar geen einde. Na vijf kwartier nota bene loste Ruud Heus het eerste schot, dat trouwens nog over de lat zeilde ook. En zowaar kregen de Rotter dammers vlak na het tumult rond de gemiste strafschop van Turi nog de kans van de wedstrijd, toen Ta- hamata André Hoekstra de diepte instuurde. Het blonde trekpaard stuitte op zijn gebrekkige techniek en op keeper Bodnar, die niet voor niets al vier competitiewedstrijden op rij niet is gepasseerd. Content „Als Hoekstra die bal erin had gepegeld had het niet mooier ge kund", wist aanvoerder Ben Wijn stekers, die met de kleinst mogelij ke nederlaag al meer dan content was. „We hebben slecht gespeeld, de verkeerde passes waren niet te tellen. Dan mag je niet mopperen als de schade beperkt blijft. Ik zie het thuis wel zitten, een wonder- ploeg is Pees bepaald niet". INNSBRUCK (DPA/AFP) - De UEA-cupwedstrijd tussen SSW Innsburck en Sredets Sofia heeft gisteravond een ongebruike lijk einde gekregen. De Italiaanse scheidsrechter Carlo Longhi zag zich genoodzaakt de spelers na 33 minuten naar de kleedka mers te sturen wegens een wolkbreuk, die in een mum van tijd het veld tien centimeter onder water zette. Op dat moment stonden de Bulgaren met 1-0 voor door een treffer van Stoitsjkov in de vijftiende minuut. De 8000 toeschou wers, onder wie de Westduitse bondscoach Franz Beckenbauer die een kijkje kwam nemen naar de voormalige international Hansi Müller, krijgen vandaag de gelegenheid opnieuw Euro pees voetbal te zien. In onderling overleg werd besloten de wedstrijd uit te stellen tot vanavond, te beginnen om 20.00 uur. BURSA (GPD) - Een opluchting van jewelste in het Ajax-kamp na de 0-2-zege op Bursaspor. De Am sterdammers mogen dan maar al te vaak zelfverzekerd overkomen, vóór deze wedstrijd in de eerste ronde van het Europa Cup-II-toer- nooi heerste er in de kleedkamer van de Ajacieden toch een nerveu ze sfeer. Na alle verhalen over leer processen en „We zijn verder dan vorig seizoen om deze tijd", moest het gistermiddag dan gebeuren. Ajax had gewoon een goed resul taat nodig om in eigen land nog ge loofwaardig over te komen. Wat dat betreft heeft de Nederlandse bekerhouder tegen Bursaspor vol daan aan de verwachtingen. Maar ondanks de winst van gis termiddag valt er geen zinnig woord te zeggen over de toekom stige rol van Ajax op Europees ni veau. Want de uitzege op de Tur ken, de eerste van Ajax in Europa Cup-verband sinds vijf jaar, mag dan wel garant staan voor het be reiken van de tweede ronde, tegen stander Bursaspor is van een dus danig zwak kaliber, dat Van Bas ten en de zijnen er goed aan doen weinig waarde te hechten aan de overwinning op de ploeg van de Joegoslavische coach Kaloperovic. Want daarvoor heeft Bursaspor, dat uit vier competitiewedstrijden slechts een punt heeft gehaald, een te matig ploegje. De Turkse forma tie had bovendien de pech, dat zij gistermiddag door een kleine aan hang werd aangemoedigd. Tot tien minuten voor aanvang van het duel bevonden zich in het stadion van Bursaspor, dat 23000 mensen kan herbergen, zegge en schrijve zesduizend toeschouwers. Dat bood zo'n trieste aanblik, dat het bestuur besloot om vlak voor het EINDHOVEN (GPD) - PSV heeft Bayern München op zijn wenken bediend. Ge- Niet alleen Joop Hiele was opge- waarschuwd als de vader- lucht over de afloop van het onder landse titelhouder was voor tropische temperaturen afgewik- j rnutinp pn dp vnpthalin kelde UEFA Cup-treffen, heel ue routine en de voetpaün- Feyenoord kneep zijn handen telllgentie van de Duitse dicht. Het veldspel van de Rotter- kampioen, sloeg het ontzag dammers was immers ronduit be- en respect om in pure angst. ^Tcf^gTo«enarkgo°nedbdrï voetbalt om een doel te ken. „Het enige waar ik tevreden bereiken legde Jurrie over ben", zei Israel, „is het feit dat Koolhof na het verlies van we weinig kansen hebben wegge- 0-2 de vinger op dè zere geven, hoewel we tegen deze te- _ipk naar „in we nn een genstander gemakkelijk de nul Ple*' "Uaar Z1J" we ,nu ee" hadden moeten kunnen houden, beetje aan voorbijgelopen Pecs is te vergelijken met een sub- Want in plaats van te kiezen topper in Nederland. Thuis moeten voor een aanval met twee hoeuhdemkema"rk~nfmhergegek echte spitsen (Koolhof-Van ven dat we ons tot nu toe in de der Gijp) koos Hans Kraay Kuip legio doelkansen weten te voor Vanenburg als tweede scheppen". aanvaller en als gevolg daar- Pecs had in de eerste helft aan van krp„„ pev in fpitp dp anderhalve kans voldoende om va,n K.reeg rbV m te"e a? Hiele te laten vissen. Een combina- rekening gepresenteerd tie tussen de mee naar voren gehol- VOOr een gemis aan lef en de Roth en Megyeri, bracht Mesza- opportunisme, ros in vrije koppositie. De aanval ler, die door een blessure deze zo mer Mexico op zijn buik kon Ronald Koeman draaide niet om schrijven, maakte geen fout. „Een de waarheid heen. „Je weet tevo- lullige tegengoal". vond Israel, ren dat Vanenburg niet de aange- „Twee dekkingsfouten achter el- wezen speler is om in een systeem kaar, want hoe in vredesnaam kon met twee spitsen voorin te spelen", die ene jongen buitenom komen en „Ik had mij van deze avond iets kwam die doelpuntenmaker bü de meer voorgesteld", maakte Kool tweede paal zo vrij te staan?" hof van zijn hart geen moordkuil, „maar h(f maakt de opstelling". Groentjes Dat is in Eindhoven in de eerste Werd Joop Hiele nauwelijks op plaats Hans Kraay en niet Guus de proef gesteld, aan de andere Hiddink, de veldtrainer, die welis- kant bleef Bodnar een goeie 75 mi- waar een stem in het kapittel heeft nuten werkloos. Omdat ook Taha- maar bij wie niet de eindverant- mata zich liet zakken tot het top- woording ligt. ADVERTENTIE Vanaf 5£% Premie A-hypotheek. 15 Jaar zekerheid. (met 100% gemeentegarantie) DE EIGEN HUIS BANK Reinhold Mat- thy sprint Iwan Nielsen eruit en gaat op weg naar het eerste doel punt. De Deense verdediger van PSV kan zijn op ponent niet meer achterhalen in de slotfase van het duel. „De krach ten waren bij hem weggevloeid"? al dus de PSV-trai- ner Guus Hiddink „en dat is ons op gebroken. Bayern heeft daar heel nuchter gebruik van gemaakt". (foto ANP) „Neem nou van mij aan", legde Kraay ver na afloop uit, „dat het ontbreken van Koolhof in de basis geen beslissende factor is geweest. We weten echt wel wat hij wel en niet kan, net zo goed als we weten dat hij nog altijd niet die scherpe spits is van twee jaar geleden". Door de absentie van Thoresen (meniscusoperatie) en Gullit (ge schorst), had de inschakeling van de twee jaar lang met een kniebles sure uitgeschakelde Koolhof ech ter meer voor de hand gelegen dan de geforceerde inbreng van Arne- sen, die na een goede openingsfase ver terugviel, en Nielsen, wiens ge mis aan training en wedstrijdritme PSV in de slotfase fataal werd. „Toen vloeiden bij Nielsen de krachten weg", was Hiddink ten minste eerlijk, „en dat is ons opge broken. Bayern heeft daar heel nuchter en clean gebruik van ge maakt". „Tot die eerste goal", deed Kraay een vergeefse poging zijn teleur stelling te camoufleren, „hadden wij de wedstrijd goed onder con trole. Het concentratievermogen ging daarna omlaag, terwijl de spe lers er toch zo voor gewaarschuwd waren". Prompt brak het elftal in tweeën. Het was voor Reinhold Matthy dan ook een koud kunstje om in blessuretijd voor de tweede keer toe te slaan, nadat hij elf mi nuten voor afloop de zowel geeste lijk als fysiek doodvermoeide Niel sen al simpel zijn hakken had laten „We zijn verslagen op een 1 zoals Bayern elke tegenstander verslaat", erkende Kraay. „Je hebt een schijnoverwicht, maar het ge vaar hangt voortdurend boven je hoofd dat deze ploeg vanuit de counter toeslaat". Onvermijdelijk De toch door de wol geverfde technisch directeur van PSV had daarom vooraf kunnen weten dat de strategie die nu werd gevolgd onvermijdelijk tot een fiasco moest leiden. Wie tegen Bayern München een kans op succes wil hebben, zal risico's moeten durven nemen en zal heel wat meer opportunisme aan de dag moeten leggen dan PSV in het eerste part demonstreerde. Mede als gevolg van de opstelling en de richtlijnen die de spelers hadden meegekregen, stond de ploeg in dat deel van de wedstrijd stijf van de angst en was er zo wei nig beweging en diepgang in het spel van de thuisclub dat de eerste 45 minuten niet te pruimen waren. Zowel vanaf de bank als in het veld ontbeerde PSV het lef en het vermogen, om de tegenstander op te jagen en gelegenheidslibero Nachtweih had aanvankelijk een vrije avond. De enige uitzondering op die regel vormde het kwartet Gerets-Van Aerle-Van de Kerkhof- Koeman. Hun inspanningen zetten echter geen zoden aan de dijk, om dat zij amper bijval kregen van hun duurbetaalde maar bijna apathisch meehobbelende ploeggenoten. „Maar als we in het begin risico's hadden genomen", verdedigde Hiddink naderhand het bedachtza me optreden, „waren we gegaran deerd in de problemen gekomen. Daarom hebben we geprobeerd naar voren te verdedigen". Te bang Of wij te afwachtend hebben ge speeld? Ronald Koeman aarzelde even maar bedacht zich vervolgens razendsnel. „De bedoeling was dat niet. Kennelijk waren we toch te bang om een goal tegen te krijgen en hebben we daardoor te veel van achteruit gespeeld. Maar", speurde de Groninger naar de oorzaak van het. collectieve falen, „dat is toch de verdienste van Bayern. Bij hun' ging iedereen mee in de opbouw. Daardoor kwamemsteeds een man netje tekort". Daardoor ook werd PSV op het middenveld volledig zoek ge speeld door het imponerende duo Matthaus-Brehme. Dat zegt echter meer over de zwakte van PSV dan over de kracht van Bayern, dat het in een zogenaamde topontmoeting zelden zo gemakkelijk heeft gehad. „Met uitzondering van een kwar tier in de tweede helft", stelde Udo Lattek naderhand opgelucht vast, „zijn wij nooit de problemen ge weest. Dat was in een fase dat wij ons te ver terug lieten dringen en niemand bij ons de bal wilde heb ben". Daardoor kreeg PSV ook wat greep op de wedstrijd en leek het er zowaar op dat de pseudo-vedet- ten uit Eindhoven tot succes zou den komen. Hiddink: „Maar als je op dit niveau die paar kleine kans jes die je krijgt niet benut, is dat dodelijk. Dan is het over en slui ten". „Deze ploeg", treurde Koeman naderhand, „is duidelijk een paar maatjes te groot voor ons. Zeker als je ook nog eens een paar spelers in de groep hebt die een paar we ken niet hebben gespeeld. Dat breekt je op een bepaald moment toch op". PSV moest het in de slot minuten tot zijn schade en schande ervaren. De return over veertien dagen in München is nu niet meer dan formaliteit. „Maar je kunt van mij moeilijk verwachten", riep Kraay manmoedig uit, „dat ik zeg dat we definitief zijn uitgescha keld". De laatste keer dat Bayern Mün chen voor eigen publiek een Euro pese bekerwedstrijd verloor was in 1978 tegen Eintracht Frankfurt in de achtste finales van het toernooi om de UEFA-cup. In diezelfde jaargang veroverde PSV onder Kees Rijvers de beker. De tijd dat een Nederlandse club tot eenzelfde huzarenstukje in staat is lijkt ver der weg dan ooit. begin de poorten open te gooien, waardoor nog velen de wedstrijd gratis konden bijwonen. Peperduur Dat zo weinig publiek op het duel was afgekomen, had alles te maken met het feit, dat het bestuur van Bursaspor de toegangskaarten peperduur had gemaakt, althans voor Turkse begrippen. De prijzen van de staan- en overdekte zitplaat sen waren respectievelijk opge schroefd van drie naar negen gul den en van negen naar dertig gul den. En dat zijn bedragen, die nau welijks zijn op te brengen voor de doorsnee Turkse arbeidér, die een jaarinkomen heeft van om en nabij de vijfduizend gulden. Dat geldt overigens niet voor de voorzitter van Bursaspor, Oszman junior, die in de voetsporen van zijn vader is getreden en die wordt beschouwd als de grootste zijdenfabrikant van Bursa. Zestig procent van het on roerende goed in Bursa is in han den van Oszman jr., die, zo wil het verhaal, zelf niet weet hoevèel geld hij bezit. Eén ding is zeker: Oszman stopt weinig centjes in zijn club, waar van de spelers tot de slechtst be taalde profs van Turkije behoren. Die matig beloonde broodvoetbal lers waren gistermiddag in feite kansloos tegen het elftal van tech nisch directeur Cruijff, die voor een tamelijk verrassende opstel ling had gekozen. Rijkaard stond weer laatste man, Silooy en Boeve bezetten achterin de vleugels en Blind, dit seizoen permanent als back opererend, moest zich op het middenveld waarmaken. Evenals Winter, aan wie Cruijff de voorkeur had gegeven boven Bosman. Dat het in het eerste bedrijf niet lekker liep bij de Amsterdammers had volgens Cruijff „alles te maken met plankenkoorts. De ploeg was in de eerste helft toch wel ner veus". Desondanks kwam Ajax in dat eerste part nauwelijks in de problemen tegen Bursaspor, dat al leen in de vleugelaanvallers Bulent en Gürsel spelers van allure heeft. Verloren, De Amsterdammers bleven voor de pauze in aanvallend opzicht in gebreke. Slechts de regelmatig op komende Rijkaard en Spelbos stichtten gevaar met hun afstands schoten. Doelman Eser stond ech ter steeds op de juiste plaats. Maar zoals reeds gezegd, het draaide niet echt bij de rood-witte-brigade. Zo liep Blind op het middenveld ver loren rond, terwijl Van Basten niet één keer fatsoenlijk werd aange speeld vanaf de flanken. „Dat kan wel zijn", aldus Cruijff, „maar de winst van vandaag is, dat de jon gens keihard hebben gewerkt. Ik was er zeker van dat wij beter be stand zouden zijn tegen de hitte (bij het begin van de wedstrijd was het 33 graden, red.) dan onze tegen stander. Het was dan ook de be doeling Bursaspor op conditie stuk te spelen en vervolgens zelf toe te slaan. Dat is in de tweede helft uit stekend gelukt". De progressie in het spel van Ajax na rust was een uitvloeisel van een aantal omzettingen binnen het team. Boeve was vervangen door Bosman (hangende spits), ter wijl Blind weer op zijn vertrouwde stek (rechtsback) werd geposteerd. Eri Silooy verhuisde achterin naar de linkerkant. Die wissels en het feit dat Bursaspor in de tweede 45 minuten vaker uit zijn schulp kroop, maakten de confrontatie, die geen hard karakter droeg (slechts Salih kreeg in de eerste helft een gele kaart van de Russi sche scheidsrechter Koetsnetsov na een keiharde overtreding tegen Van 't Schip) een stuk aantrekkelij ker, zonder dat het spel naar een hoogstaand niveau reikte. Op het moment dat tien minuten voor tijd Scholten Winter kwam vervangen hadden de bezoekers Bursaspor reeds op een 0-1-achter- stand gezet. Dat gebeurde in de 72e minuut. Een voorzet van Van 't Schip werd achterwaarts doorge- kopt door Van Basten, waarna Bosman de bal in het doel from melde. Vooral toen snakten de Tur ken naar adem en hadden de Am sterdammers de score gemakkelijk tot vier of vijf treffers kunnen op voeren. Alleen Van Basten echter slaagde er vijf minuten voor tijd in nog een keer te doelpunten. BRUSSEL (ANP) - De Belgische wielrenner Guido van Calster is ondergedoken, nadat zijn naam bekend werd in een dopingaffai- re. De 30-jarige coureur moet zich binnenkort voorde rechtbank verantwoorden voor gebruik van amfetamines tijdens het Kam pioenschap van België op 22 juni in Merchtem. Van Calster werd na afloop van die titelstrijd niet door de Belgische wielerbond, maar door de Bijzondere Opsporings Bri gade (BOB) gesommeerd urine in te leveren. De BOB ging dit jaar weer tot dopingcontroles over, nadat het vertrouwen in de sportbonden op dat punt werd opgezegd. Zo is er ook een beken de profvoetballer gepakt. Diens naam wordt binnenkort be kendgemaakt. Van Calster verdween in het afgelopen weekeinde zonder op gave van redenen uit de Ronde van Cataloniê. Kort nadat zijn contract door zijn Spaanse sponsor was verlengd, werd hij ont slagen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13