Tal van acties rond Prinsjesdag CAMEL 100's 73,65 SPAREN têhkosteh v/ bejaarden Gemengd verplegen in Zutphen een succes Wit FNV sluit 'breed' akkoord uit Almere stuurt rekening voor inzet politie NU OOK IN LEIDEN E.O. 'Dreigersbosbende' in Bijlmermeer opgerold De extra lange Camel Filters 1 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Vooral bejaarden in het geweer AMSTERDAM (GPD) - Ongeveer 3000 mensen uit het hele land hebben gehoor gegeven aan de oproep van het comité 'Prinsjesdag, actiedag' om te protesteren tegen de rege ringsplannen, die gisteren werden gepresenteerd. In twaalf steden werden acties ge voerd, waarvan de bom bij het paleis op de Dam in Amsterdam de meeste aandacht trok. Het organisatiecomité weigerde de gewelddadige acties, die vooral in de hoofdstad plaatsvonden, te ver oordelen. „Wij hebben allerlei antwoordelijkheid voor de bom- plaatsing werd opgeëist door 'Het Commando Lubbers halfstok'. De onbekende groepering had groepen in het land gevraagd tegen eerder in de nacht brandbommen het kabinetsbeleid te ageren. Hoe dat moest gebeuren, moesten zelf weten. Zo'n bom bij het paleis gegooid door de ramen van het Ge westelijk Arbeidsbureau en de Ge meentelijke Dienst Herhuisves- Vanuit het venster van het Kabinet der Koningin in Den Haag volgt prinses Juliana het passeren van de Gouden Koets met haar dochter, koningin Beatrix, op weg naar de Ridderzaal. (foto anp> trekt in ieder geval meer belang- ting. Ook stelde de groep zich ver stelling dan een vreedzame de monstratie", aldus een van de ac tieleiders. De Amsterdamse politie vond gisterochtend een bom aan de ach terkant van het paleis, die door de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) onschadelijk moest worden gemaakt. Het verkeer in de binnen stad was daardoor drie uur lang ontregeld. De politie arresteerde vijf verdachten, van wie er 's avonds nog twee vastzaten. De ver antwoordelijk voor het bekladden van een aantal gebouwen, waaron der het plaatselijke CDA-kantoor. Een Amsterdamse kraakgroep stak de banden lek van enkele poli- tie-auto's en van wagens van het gemeentelijk energiebedrijf en gooide verfbommen naar het ge bouw van de Amrobank. In andere steden waren de acties vreedzamer van aard. In Den Haag luisterden ongeveer 500 mensen de alternatieve troonrede van de vrou- Tü Koningin Beatrix en prins Claus zwaaien samen met prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven vanaf het balkon van Paleis Noordeinde. Een traditioneel gebeuren na het voorlezen van de troonrede in de Ridderzaal op het Haagse Binnenhof. (fotoGPD) ZUTPHEN (GPD) Een enkeling vindt het maar niks, maar de mees te patiënten van het ziekenhuis Nieuwe Spittaal bij Zutphen heb ben geen bezwaar tegen het ge mengd verplegen, zoals dat in het ziekenhuis wordt gedaan. Ook de verpleeg, kundigen hebben er geen problemen mee. De mannenzaal en de vrouwen kamer zijn nog niet afgeschaft, maar sinds enkele weken kan het voorkomen, dat op een zesper- soonskamer drie mannelijke en drie vrouwelijke patiënten liggen. „Als iemand het niet wil, dan doen we het natuurlijk niet", zegt me disch directeur P. van Kogelen- berg, „maar de ervaringen tot dus ver zijn zeer positief. Tot verbazing van de mensen zelf'. Een aantal leden van de medi sche staf en enkele oudere ver pleegkundigen zijn nog niet erg en thousiast, volgens Van Kogelen- berg, „maar we gaan er wel mee door". De helft van de twee- en zes- persoonskamers op vier verpleeg- afdelingen kan nu in principe voor gemengd verplegen worden ge bruikt, de overige kamers houden hun oorspronkelijke mannen- of vrouwenbestemming. Er was aanvankelijk sprake van een experiment, maar inmiddels is gemengd verplegen in het Nieuwe EERSTE VROUW - In Frankrijk is voor het eerst een vrouw inge deeld bij de pantsertroepen. "Mevrouw de luitenant" Franci- ne Vaitilingom, die sinds vijfjaar militair is, begon met 90 collega's aan haar opleiding tot tankcom mandant in Saumur. Tot mei 1985 waren militaire vrouwen van dienst in het tankleger uitgesloten. Tal van bejaarden gingen gisteren de straat op om te demonstreren tegen de bezuinigingsplannen van minister Brinkman. Hier een protest van bejaarden op het Ösdorperplein in Amsterdam. (foto anp» wenbeweging op. In Den Bosch hielden 50 actievoerders een picnic in het pand van de sociale dienst. De actiegroep 'Het Ontzet' in Weert plakte affiches tegen het kabinets beleid op, maar die werden onmid dellijk door de politie verwijderd. In Wageningen trokken 70 mensen de straat op om te protesteren te gen de legitimatieplicht. Ook in Rotterdam, Breda, Roosendaal, Venlo en Nijmegen werd gede monstreerd. Opvallend veel bejaarden trok ken de straat op om te protesteren tegen het bezuinigingsbeleid van het beleid van minister Brinkman (WVC). In Amsterdam hielden 30 bejaarden een tram tegen en blok keerden ruim een half uur een straat. Bij tal van bejaardentehui zen hing de vlag halfstok. In de Amsterdamse wijk Geu zenveld omsingelden ouderen een bejaardenflat en lieten Sint Nico- laas een toespraak afsteken tegen 'de schijnheiligen uit Den Haag'. Honderdtwintig andere bejaarden vormden een rouwstoet. De oude ren verzetten zich vooral tegen het voornemen om het aantal bejaar dentehuizen terug te brengen en de bejaardenpas af te schaffen. j i i i i 1 weUrd inroN"megfnneen panden Voorzitter Font mild over kabinetsbeleidmaar het pensioenfonds van Shell door 150 actievoerders gekraakt. In Rot terdam namen krakers bezit van een pand aan de Westersingel. Een poging van een autonome groepe ring uit Wageningen om een ge- DEN HAAG (ANP) - Er komt geen bouw te kraken, mislukte omdat sociaal convenant (afspraak) zoals de politie voortijdig was ingeseind, het kabinet dat graag wil sluiten De actiedag tegen Prinsjesdag met werkgevers en werknemers werd gisteren in de hoofdstad afge- over de hoofdlijnen van het te voe- sloten met een demonstratie, waar- ren beleid voor volgend jaar. Zo- aan zo'n honderd actievoerders lang er sprake is van bevriezing deelnamen. Bij het hoofdbureau van uitkeringen en overheidssala- van politie eisten zij tevergeefs de rissen kan er geen sprake zijn van vrijlating van de arrestanten. een dergelijk akkoord. Dat zei voorzitter Pont van de FNV giste ren in Den Haag tijdens een inlei ding op een bijeenkomt van Van Lanschot Bankiers over de Miljoe nennota 1987. De FNV-voorzitter wil wel pra ten met kabinet en werkgevers over herverdeling van werk, scho ling en jeugdwerkplannen als ver volg op de afspraken die daarover op 2 mei zijn gemaakt. Dat kan wel leiden tot zinvolle afspraken. Op een breder terrein kan dat echter niet, gezien de verschillen in opvat ting op wezenlijke onderdelen van het beleid. De centrale werkge versorganisaties voelen zelfs niets voor vervolgoverleg over het ak koord van 2 mei, laat staan voor een „breed" akkoord. De aanpak van de werkloosheid moet nu maar vorm krijgen in de bedrijven en be drijfstakken, zo zeggen VNO en NCW. Pont toonde zich overigens op vallend mild in zijn beoordeling Bieb zonder boeken ZOUTKAMP (GPD) - Het Gro- ningse Zoutkamp is een biblio theek rijker, maar zonder boe ken. Oorzaak: in de begroting voor de nieuwe 'bieb' was ver geten een post op te nemen voor de aanschaf van boeken. De gemeenteraad van Ulrum - waaronder Zoutkamp valt - werd gisteravond voor de keu ze gesteld de opening van het gebouw uit te stellen of boeken te huren van de bibliotheek in Ulrum zelf. De bibliotheek in Zoutkamp is bijna gereed en kan een dezer dagen in gebruik worden geno men. Burgemeester mr. C. van der Vliet liet gisteravond weten er weinig voor te voelen de ope ning uit te stellen en hij vroeg de raad dan ook de boeken voorlopig van de bibliotheek in Ulrum te huren. zou er volgens hem toch allemaal iets beter uit kunnen zien als de „smalle marges" die er naar zijn mening nog zijn ten volle zouden worden benut. Met iets minder ombuigingen, minder investeringssubsidies, iets méér lastenverzwaring („dat kan best"), méér herverdeling en een iets betere verdeling van de koop kracht zou het beeld beduidend positiever zijn, aldus Pont. Maar door de bank genomen zit het kabinet er toch niet al te ver naast, zo liet Pont blijken. Hij noemde het reëel dat er tegen de achtergrond van de blijvende lage olie- (en gas)prijzen is gekozen voor maatregelen die het tekort verminderen. Dat het financie ringstekort tussentijds toch nog wat oploopt spoort geheel met de FNV-opvatting, aldus Pont. Minder te spreken was Pont over de volgens hem wankele werkgele- genheidsdoelstelling en de bezui nigingen die de verzorgingsstaat aantasten. Hij wierp de vraag op of de collectieve uitgaven zelfs niet omhoog zouden kunnen, als men bereid is de prijs daarvoor te beta len. Spittaal een vaststaand feit vol gens de directie. De maatregel is genomen onder druk van de bud gettering, de arbeidsduurverkor ting, het personeelstekort en de beddenreductie. Patiënt-gericht verplegen, waar het Zutphense zie kenhuis goede ervaringen mee heeft opgedaan de patiënt heeft met een vast team van verpleeg kundigen te maken werd er steeds moeilijker door. Gemengd verplegen maakt een eind aan het herhaaldelijk schui ven met patiënten om een kamer vrij te maken als er een tekort aan mannen- of vrouwenplaatsen is. Voor het personeel is het extra werk, voor veel patiënten is zo'n verhuizing onplezierig. Elke patiënt die opgenomen wordt, krijgt de vraag voorgelegd of er bezwaar is tegen gemengd verplegen. Na de opname wordt gevraagd hoe het bevallen is. „Veel ervaring hebben we nog niet", zegt Van Kogelenberg, „maar het aantal bezwaren tegen gemengd verple gen is heel gering. Het loopt eigen lijk heel aardig". Volgens de directie verandert de sfeer in een ziekenzaaltje als er zo wel mannelijke als vrouwelijke pa tiënten liggen. „De kerels trekken wat eerder een kameijas aan en de vrouwen tutten zich wat gauwer op. Je ziet dat het de genezing zelfs bevordert". Acht maanden voor verdrinken van paarden AMSTERDAM (ANP) - De Amster- damse rechtbank heeft gisteren een 45-jarige man uit Aalsmeer ver oordeeld tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, wegens zijn po ging een Amerikaanse verzeke ringsmaatschappij op te lichten voor ruim drie ton. De man had twee paarden veel te hoog verze kerd en liet de dieren vervolgens op gruwelijke wijze verdrinken. De man had vorig jaar twee paar den gekocht en verzekerd voor drie ton. Om het verzekeringsgeld te kunnen opstrijken huurde hij enkele anderen in, die de dieren met een trailer in het Noordhol lands Kanaal moesten rijden. De dieren verdronken na een doods strijd van tien minuten. De drie an dere verdachten in deze zaak wer den enkele maanden geleden a door de rechtbank veroordeeld to gevangenisstraffen van vier ma den en 150 uur dienstverlening. van het kabinetsbeleid, maar het ALMERE (GPD) De gemeente Almere heeft rekeningen voor poli tiekosten verstuurd naar organisa toren van sportevenementen. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse zaken is dit ongebruikelijk en zelfs onge wenst. De Almeerse gemeenteraad heeft inmiddels opheldering over deze zaak gevraagd en zal volgende week tijdens een commissieverga- Croes heeft beschadigde ader ORANJESTAD (ANP) - De nu al 259 dagen in coma verkerende Arubaanse politicus Betico Croes heeft als gevolg van het auto-onge val op 31 december vorig jaar een ernstige beschadiging opgelopen aan een hersenader. De eerste on derzoeken die in het Academisch ziekenhuis van Maastricht zijn ver richt hebben dat aangetoond. De beschadigde ader, zou een van de oorzaken kunnen zijn van de coma waarin Betico Croes verkeert. Bij de verdere behandeling zal daarom A ___v onder meer getracht worden via AMSTERDAM (ANP) - Met de lichte elektrische schok de aanhouding van zestien van dering het college van B en W aan de tand voelen. De raadsleden wa ren niet op de hoogte van de reke ningen. Het college heeft inmid dels in allerijl besloten geen nota's meer te sturen en trekt waarschijn lijk de verzonden rekeningen in. De Almeerse wethouder A. Tie- rie wil niet ingaan op het ontstaan van de rekening. „Dat is intern". Almere had, als eerste gemeente in Nederland, organisatoren van eve nementen willen laten opdraaien voor het handhaven van de open bare orde tijdens een evenement. Met deze gedachte wordt hier en daar gespeeld. Geopperd is onder meer dat voetbalclubs zouden moeten betalen voor de inzet van politie tijdens ongeregeldheden die hun supporters veroorzaken. Almere stuurde rekeningen aan de stichting Powerboat Holland en de Stichting Organisatie Wegraces voor evenementen die in mei en ju ni in Almere werden gehouden. El ke rekening was ruim 5000 gulden groot. Bij het verkrijgen van de vergunning voor het evenement moesten de organisatoren vooraf Ze tekenden daarmee een blanco cheque, verklaren woordvoerders van de organisaties. Andere clubs werden niet geconfronteerd met deze voorwaarde voor het verkrij gen van een vergunning. „Ik kan niet ontkennen dat er van enige willekeur sprake was bij het toe zenden van de rekeningen", ver klaart een gemeentewoordvoerder Deetman schuift verantwoording ambtelijk onderzoek van zich af DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Deetman (onderwijs en wetenschap- ^vj"e 'JSVÏS'^waamS1 pen) voelt zich niet verantwoordelijk voor het onderzoek dat een aantal rpPtJ?ir Hit iaar ;c nnHprwiiMmhtpnarpn hppft apHoon naar hpt pffprt uon Hp hp-7,,inicrinctpo .Ur Uit jaar IS kOmen te Staan. Van der Reyden interim-manager Haags ziekenhuis DEN HAAG (ANP) - Oud-staatsse cretaris Van der Reijden van volks gezondheid gaat zes maanden werken als interim-manager in het Haagse Leyenburg-ziekenhuis. De directie van het gemeentelijke zie kenhuis met 1500 werknemers heeft "een steuntje in de rug" no dig, aldus de Haagse wethouder C. Martini. Het ziekenhuis haalde dit jaar herhaaldelijk in ongunstige zin het landelijke nieuws. Een zes maan den oude foetus zou door drie Leyenburg-artsen zijn geaborteerd en na levend ter wereld te zijn ge komen onverzorgd op een aan recht zijn gestorven. Een andere arts van het ziekenhuis zou zijn ei gen sperma hebben verstrekt aan vrouwen die zich voor kunstmati ge inseminatie tot hem wendden. Verder heeft het ziekenhuis pro blemen met het opzetten van een afdeling oogziekten en teruglopen de inkomsten. Daar komen de ge wone inkomensperikelen dan nog bij. De huidige directeur, De Boer, hoeft de aanstelling van Van der Reijden niet als een motie van wantrouwen te zien, aldus Martini. De wethouder toonde begrip voor ADVERTENTIE onderwij sambtenaren heeft gedaan naar het effect van de bezuinigingen op het wetenschappelijk onderwijs. Dit heeft de directeur-generaal van het ministerie R. in 't Veld namens de bewindsman gezegd in het gisteren gevoerde overleg met de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten. „Dat de minister het rapport niet omarmt betekent niet dat hij er afstand van neemt", licht een woordvoerster van het ministerie toe. De ambtenaren waren tot de conclusie gekomen dat de taakverdelings operatie binnen het wetenschappelijk onderwijs niet heeft geleid tot kwaliteitsverbetering en vernieuwing van het universitaire onderwijs. Dit leidde tot woedende reacties uit de universitaire wereld, waarbij werd aangevoerd dat de taakverdelingsoperatie een bezuinigingsoperatie was. ww Bovendien zou er wel degelijk sprake zijn geweest van kwaliteitsverbete- beide partijen bevredigende oplos- De bevoegdheden van De Boer blijven onaangetast. De taken van Van der Reijen zijn echter niet af gebakend. Van der Seijden zal op korte ter mijn in het ziekenhuis aantreden. De eerste tijd is zijn nieuwe baan zeker 'full time', aldus Martini. Wat de oud-staatsecretaris voor zijn diensten ontvangt, wilde de wet houder niet zeggen. "Er is een voor ring en vernieuwing, ondanks de bezuinigingen. sing getroffen", deelde hij mee. ader weer te activeren. Cocaïne in kinderwagen een jeugdbende in de leeftijd van twaalf tot twintig jaar in de Bijl mermeer heeft de Amsterdamse politie tot nu toe ongeveer twee honderd misdrijven opgelost. Er worden op korte termijn nog tien tallen aanhoudingen verwacht. Voor het transport van de terugge vonden hoeveelheid gestolen goed SCHIPHOL (ANP) De douane on vonaen noeveemeia gestolen goea tie. De schade die zij veroorzaakten Ichiphol heeft een ^0-jarig" Co- de politie een vrachtwagen no- loopt in de tonnen lombiaanse aangehouden wegens De bende die vanuit het winkel-' nensomln^hflerlmTarwerden ook wel weggegooid. Zij richtten in gebouwen, waarbij vooral scho len het moesten ontgelden, enorme het oezit van twee kilo cocaïne. De centrum Reigersbos opereerde en vrouw had het spul verborgen in daarom 'Reigersbosbende' heette, de zitting en voetsteunen van de oefende volgens de politie in het ien net moesten c wandelwagen waarin haar tien winkplppntrnm pn nmupvinp ppn maanden oude kind zat. venuelingen aan. tikelen. Buitgemaakte hockeys ticks en baseballknuppels werden als wapen gebruikt. Tot dusver zijn nog maar vijftig aangiftes tegen de groep bij de po- bendeleden moeilijk maakten wer den afgetuigd. Nadat voldoende informatie was verzameld ging de politie tot actie over. In een aantal woningen van bendeleden werden invallen ge daan. Veel ouders bleken er niet van op de hoogte wat hun kinderen uitspookten, ofschoon de boxen in de woningen uitpuilden van gesto len goederen. Andere ouders had den goederen in gebruik die door de bende waren buitgemaakt. Tijdens het onderzoek is volgens de politie gebleken dat een aantal blend a° CIGARETTES maanden oude kind zat. De vrouw was op doorreis s terreur uit. De bende gedroeg zich zeer agressief en werd daarom De bende eigende zich alles toe Spanje. Haar gedrag viel de doua- 00k wej 'Dreigersbosbende' ge- wat voor handen was. Tot de buit ne op. De partij cocaïne vertegen- n0emd. De leden maakten zich behoorden tien driewielers, een ■woordigt een waarde van ongeveer schuldig aan inbraken, brandstich- poppeledikant en audiovisuele ap- een half miljoen gulden. De baby tingen, berovingen, diefstal met paratuur. De belangstelling van de verblijft bij een gastgezin. geweld, bedreigingen en initimida- bende ging vooral uit naar sportar- Ook buurtbewoners die het de nog acht vast. litie binnengekomen. De politie van de aangehouden jongeren con- vermoedt dat benadeelden repre- tacten had met de „grote criminali- sailles vreesden. Winkeliers die in teit". Sommigen werkten geregeld het verleden wel aangifte deden mee aan „snelkraken" die bekende werden namelijk door de bende criminelen buiten Amsterdam „opgezocht". Er werd een steen pleegden, door de winkelruit gegooid of de winkeliers werden mishandeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5