Steeds Wethouder is positief over Breestraatplan COM PACT-DISC-INFO-SHOW Postkoetsenrace per vrachtauto voortgezet Protest WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 LEIDEN Lezers Schrijven Pancras In Pancras-Oost is de stadsver nieuwing bijna voltooid Een, van de laatste rotte plekken is het Hof van Venetië ,en de ervoor liggende huizen aan de Uiterste Gracht. Ja renlang zijn deze woningen vrese lijk verwaarloosd door de huis baas. Een paar maanden geleden heeft de gemeente besloten om de woningen zelf te kopen om zo ein delijk wat aan de slechte toestand te doen. Althans die suggestie is door de ambtenaren van Volkshuisvesting en van Stadsvernieuwing gewekt. Een architectenbureau kreeg zelfs de opdracht een renovatieplan te maken. Hoewel veel bewoners in het begin opzagen tegen de gevol gen die renovatie met zich mee brengt (huurverhoging, tijdelijk jé huis uit), konden zij zich uiteinde lijk vinden in de plannen en waren tevreden over de inspraak die hen geboden werd. Zij waren blij dat er najaren eindelijk snel iets werd ge daan aan hun huis. De bewoners zagen vol vertrouwen hun nieuwe huisbaas - de gemeente - tegemoet. Het zou dan ook wel heel triest zijn als deze bewoners, voor een groot deel oudere mensen die al heel lang in deze huizen wonen, nu door de gemeente in de steek gela ten zouden wordèn. Want wat is er aan de hand? Twee weken voor het plan bij het rijk ingediend moest worden komt de gemeente ineens tot de ontdek king dat er geen geld beschikbaar voor is. Wat gaat er gebeuren? Wel renovatie, geen renovatie? Alleen voor het Hof renovatie en niet voor de huizen aan de Uiterste Gracht? Gaat de koop nog door? Kortom, onzekerheid, machteloosheid en teleurstelling alom. Het is toch onaanvaardbaar dat er zo met de belangen en gevoelens van bewoners wordt omgegaan. Beseffen de wethouders wel wat ze individuele bewoners aandoen als ze nu nog "nee" zeggen tegen ook maar een deel van het plan? Als ook maar een van de wethouders Terminale thuiszorg LEIDEN/OEGSTGEEST - Waar burenhulp tekort schiet. Zo om schrijft voorzitter Godding kern achtig het werk van de Stichting Terminale Thuiszorg Oegstgeest. Bij deze instantie staat een aantal vrijwilligers paraat die praktische en eventueel geestelijke hulp kun nen bieden aan mensen die in het laatste stadium van hun leven ver keren en thuis willen sterven. Totnutoe was de stichting, zoals de naam al zegt, alleen actief in Oegstgeest. Voortaan worden ech ter ook de gemeenten Leiden en Warmond tot het werkterrein gere kend. In Oegstgeest is in de vier maanden dat de Stichting Termi nale Thuiszorg opereert nog geen enkel verzoek om hulp binnenge komen. Vandaar dat het aanbod om ook in Leiden en Warmond werkzaam te zijn een voorlopig ka rakter heeft. Mocht in de toekomst de nood in Oegstgeest toch hoog worden, dan trekt de stichting zich weer binnen de gemeentegrenzen terug. Het be stuur houdt er namelijk rekening mee dat de Stichting Terminale Thuiszorg Oegstgeest in een aan loopperiode zit en de aanvragen om vrijwilligershulp nog kunnen binnenkomen. Wie in Leiden, War- mond of Oegstgeest gebruik wil maken van de diensten van de stichting, kan bellen met mevrouw Kristel (175350). in staat is zich in te leven in de si tuatie waarin de bewoners door hun toedoen verkeren, dan moet het toch mogelyk zijn het plan dat er nu ligt 1 oktober in te dienen bij het rijk. Bewoners Hof van Venetië en Uiterste Gracht en buurtkomitee Pancras-Oost, Joke van Horn, Karei Fouraschen, Marjolein Gravemeijer, Cor Smit, p/a Uiterste Gracht 12, Leiden. Louise Op zaterdag 30 augustus was in uw krant een inhoudelijk voortreffe lijk artikel te lezen over de conse quenties die het oprichten van een openbare school in Noordwijk zou kunnen hebben. Daarbij gaat het om een school in Noordwijk die op haar vroegst aan het eind van de jaren tachtig of misschien zelfs in het begin van de jaren negentig met een eerste leer jaar kan starten. Als die school er komt, zal deze pas halverwege de negentiger jaren volgroeid zijn en dan zullen er wellicht iets minder leerlingen naar de Louise komen. Dat kan op dat moment wel eens consequenties hebben voor de be zetting van de lokalen op onze school zoals terecht opgemerkt wordt door de gemeente Leiden in een brief aan de staatssecretaris van onderwijs mevrouw Ginjaar. Uiteraard bestaat dan de kans dat voor de dependance van de Louise, de enige voorziening voor open baar voortgezet onderwijs van Lei derdorp, een goede oplossing ge zocht moet worden. Om nu echter boven dit artikel de kop 'Louise de Coligny vreest sluiting van school Leiderdorp' te plaatsen is wat vreemd en roept bij ouders van leerlingen en toekomstige leerlin gen van onze groeiende en flore rende school iets op wat de komen de jaren volstrekt niet aan de orde is. Het heeft zelfs geleid tot vele be zorgde reacties bij de school en dat kan toch nooit de bedoeling zijn geweest. Ik hoop dat men in de toe komst bij het plaatsen van koppen bij artikelen over deze hoogst inte ressante ontwikkeling z'n hoofd er dan ook wat beter bij houdt. Dan zullen er nog vele jaren knappe koppen in Leiderdorp op de Loui se lessen volgen, zelfs al krijgt een openbare onderwijsvoorziening in Noordwijk handen en voeten. A.H. de Zoete, rector Louise de Coligny scholengemeenschap, Kagerstraat 7, Leiden. Kunstwerk In deze krant van donderdag 11 september stond een klein artikel over een kunstwerk dsfl in het trap penhuis van het Stadhuis te Lei den moet komen. In dit artikel werd vermeld dat Frans van Nieuwenborg hiervoor een schetsopdracht heeft gekre gen. Deze informatie is niet hele maal volledig. De schetsopdracht is n.l. gege ven aan Frans van Nieuwenborg en Martijn Wegman. Sinds 1973 zijn wij als kunste naar/ontwerper werkzaam als duo en zijn al onze ontwerpen, op drachten en exposities in samen werkingsverband gerealiseerd. Ook in de diverse musea (Stede lijk museum Amsterdam, Univer sity museum Mexico, Museum of Modern Art New York, etc.) zijn onze ontwerpen onder beider naam in de kollecties opgenomen. Vandaar dat wy ook gezamenlijk aan de opdracht voor het Stadhuis te Leiden zullen werken. Frans van Nieuwenborg, Martijn Wegman, Plantsoen 99c, Leiden. ADVERTENTIE Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Op dinsdag 30 september 1986 organiseert Hi-fi Video Centrum Overgaauw i.s.m. de Stichting hi-five een informatieve Compact-Disc-Info-Show in de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden. Aanvang 20.00 uur. Toegangskaarten zijn vanaf 18 september 1986 in onze winkel gratis verkrijgbaar! mersplannen om de Breestraat op nieuw in te richten. "De Bree- straatwinkeliers bewijzen zo bij het kernwinkelapparaat te willen blijven horen. Dit heeft onze volle dige instemming". Ook het CDA signaleert dat het nieuwe Breestraatvoorstel enorme consequenties lijkt te hebben voor de bereikbaarheid van de binnen stad. "De vraag is of het bereikte resultaat, namelijk economische opleving van dit gebied, door het voorstel niet juist in het tegendeel zal gaan verkeren. Uitleg van het voorgestelde plan is daarom wen selijk", aldus het CDA dat vraagt het plan voor een volgende com missievergadering te agenderen. Het CDA-fractie zegt in ieder ge val te hopen dat te betoonde be reidheid van de Breestraatwinke- liers om oude uitgangspunten ter discussie te stellen door het college van B en W beantwoord zal worden met eenzelfde bereidheid en con structieve opstelling. Wethouder Peters heeft de Breestraatwinke- liers inmiddels laten weten het plan op-de mededelingenlijst van de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening te zullen plaatsen zo dat de mogelijkheid bestaat het in de commissie te bespreken. Archief Iedereen kan fotograferen, maar niet iedere fotograaf staat op goe de voet met koningin Eenoog, om de geuzennaam die Willem Frederik Hermans de fotografie gaf maar eens te gebruiken. Ca- rel Blazer (1911-1980) wel. Ster ker nog: Hermans lanceerde de door hem bedachte geuzennaam in verband met het werk van de Amsterdamse fotograaf. Het foto-archief van Blazer ligt sinds enige tijd opgeslagen in het Leidse Prentenkabinet. "We hebben het in bruikleen ontvan gen van de weduwe", zegt de conservatrice van het kabinet, Ingeborg Leijerzapf. "In juli was dat. Sindsdien zijn we aan het tellen, want vergis je niet: het gaat om duizenden dia's en foto's. En dan zijn er ook nog verschillende documenten, zoals brieven". Wie was Carel Blazer? Hij werd vooral bekend door zijn industriële- en reportage-fo tografie. Het Prentenkabinet maakt in een persbericht gewag van "een hoog professioneel ni- En dat is niet overdreven. In de jaren vijftig was men die mening al toegedaan. Een citaat uit de Groene Amsterdammer van 19- 04-1952: "Carel Blazer is de bohé mien. Onberekenbaar, grillig en verrassend. Zijn grote belang stelling geldt vooral de vorm en het experiment. Vandaag zo, morgen tegenovergesteld. Vir tuoos in zijn wezen en zijn werk, maar. met een warme menselijk heid". "Zeer ontvankelijk voor het bi zarre, doch nooit hatelijk. In drukwekkend is zijn foto van een enorme, gehavende muur, waar voor heel nietig wat kwajongens groezelen". Experiment "Blazer experimenteerde inder daad met de vorm", zegt Leijer zapf die in het persbericht schreef dat de technische kennis van deze fotograaf door jongere generaties nauwelijks meer geë venaard is. "En dat is ook waar. Met kleur experimenteerde hij bijvoor beeld veel. Je moet niet vergeten dat Blazer van huis-uit een bèta man was. Hij was geïnteresseerd in wiskundige vraagstukken, om maar eens iets te noemen". Wat gaat het Prentenkabinet doen met de collectie? "Inventa riseren en onderzoeken", is het antwoord van de conservatrice. "Uiteindelijk zou het natuurlijk mooi zijn als het werk wordt ten toongesteld. Maar dan moet er toch eerst duidelijkheid komen over het landelijke foto-archief. In zo'n archief hoort dit werk na melijk". Over dat landelijke instituut bestaat echter onduidelijkheid. Drie ton heeft minister Brink man aan subsidie toegezegd, maar hij koppelde daaraan wel een voorwaarde: dat archief moet in Rotterdam komen. "En daarover zijn de meningen verdeeld. De stichting zit name lijk in Amsterdam, dus waarom kan dat instituut niet in Amster dam worden gehuisvest?" "Natuurlijk mag de minister best geld geven voor een fotogra fisch project in Rotterdam, maar dat hoeft toch niet voor dat ar chief te zijn. Ik vind het redelijk dat men dat instituut in Amster dam wil hebben". De minister zou dus twee keer zijn portemonnee moeten trek ken? "Precies"! Zwijgen Terug naar het werk van Blazer. Op de zolder van het Prentenka binet staan de kasten waarin het materiaal ligt. Een indrukwek kend gezicht. "Het verslag van een leven met de camera", zegt de conservatrice. 'Winkelstraat weer op poten helpen' LEIDEN - Wethouder Fase van economische aangelegenhe den ziet positieve elementen in het plan van de Breestraatwin- keliers en de projectontwikke laar Erica Beheer BV om de Breestraat gedeeltelijk ver keersvrij te maken en een face lift te geven. "Het is nog te vroeg om een abso luut oordeel te geven maar er zitten elementen in het plan die mij wel aanspreken en die waard zijn ver der te bestuderen", aldus de wet houder. "Het plan heeft nogal wat gevolgen bijvoorbeeld voor het openbaar vervoer. Die consequen ties moeten eerst allemaal duide lijk worden voordat we kunnen vaststellen of het voorstel van de winkeliers een acceptabele oplos sing is". De wethouder noemt het "los van de vraag of het plan haalbaar is" een goede zaak dat de Bree- straatwinkeliers op een positieve manier aan een oplossing werken. Het staat volgens Fase als een paal boven water dat er pogingen moe ten worden ondernomen om de Breestraat "weer op pootjes" te zetten en de uittocht van winkels die de afgelopen weken bekend werd een halt toe te roepen. Het warenhuis Xenos, de sport- en kampeerartikelenzaak Perry Sport en de modezaken Witteveen en Mac Maggie hebben inmiddels aangekondigd de Breestraat de rug toe te zullen keren. Wethouder Fase meent dat de ge meente in elk geval met de winke liers moet overleggen hoe het ver- blijfsklimaat in de Breestraat ver beterd kan worden. De opvatting dat de Breestraat niet meer tot het kernwinkelapparaat moet worden gerekend spreekt de wethouder niet aan. "Ik denk dat de Bree straat nog steeds goede kaysen heeft. Het is ondenkbaar dat het college van B en W een standpunt zal innemen om de boel maar de boel te laten. Dat is een manier van denken die we we ons niet kunnen veroorloven. In het economisch beleidsplan hebben we gezegd aan de differentiatie en kwaliteit van het winkelgebied aandacht te wil len besteden. Als gemeente kun je daaraan niet veel doen. Maar als we een bijdrage kunnen leveren moe ten we dat zeker doen". CDA De fractie van het CDA zegt met grote belangstelling te hebben kennisgenomen van de onderne- LEEUWARDEN (GPD) - Wie had gehoopt de twaalf postkoetsen, die dezer dagen een tocht maken van Groningen naar Leiden, gistermid dag van Bolsward af Leeuwarden binnen te zien trekken, kwam be drogen uit. De koetsen waren gis termiddag in Bolsward namelijk op trailers geladen en de paarden waren in veewagens geleid om zo - gemotoriseerd - naar Leeuwarden te worden vervoerd. De reden: Leeuwarden was pas later aan het programma toegevoegd en op een en dezelfde dag van Franeker naar Bolsward en dan ook nog een keer naar Leeuwarden te rijden, was te veel voor de paarden. Zodoende presenteerden de paarden, de koet siers en de passagiers zich gisteren aan de Leeuwarder bevolking met een korte rit van de Frieslandhal naar het Zaailand en weer terug. Voor de koetsen op het Zaailand arriveerden, heerste daar al een ge zellige drukte. Er was muziek en de verschillende sponsors presen teerden zich met stands aan het pu bliek. Toen de koetsen om half zes arriveerden, werden ze twintig mi nuten welwillend door het publiek bekeken, maar .na hun vertrek was alle aandacht weer voor sponsors en de Leeuwarder middenstand. Tenslotte was het ook de Leeuwar der City Club geweest, die de post koetsen naar Leeuwarden had ge- GROTE POSTKOETSENRACE haald. Zelfs City Club-vrij gestelde Yntema verontschuldigde zich enigszins voor het al te commerci- Iele karakter van het koetsenon- thaal. De gezellige drukte herinnerde veel mensen dhn ook aan de barbe cue van een paar weken geleden - Je kunt zeggen watje wilt, maar ze doen wel wat voor de mensen deze zomer" - en ze deden hun best om zo goed mogelijk van de koopjes te profiteren. Een grote gistfabrikant bood samen met de Leeuwarder bakkers haring en wittebrood aan voor een kwartje. De man die zich zeker vijf keer met een bon van een kwartje meldde om zich zo een maaltijd uit te sparen, werd vrien delijk toegelachen. Anderen ston den ondertussen by de bierkar vol doende gerstenat naar binnen te werken om een doos speciale Post koetsbierglazen te krijgen, want die mochten ze houden. Hetzelfde gold een paar kraampjes verderop ook voor de Postkoets theeglazen. Maar dorstigen die daar een heel servies bij elkaar dronken waren zo niet afwezig, dan toch wel ver in de minderheid. Het feest had tot negen uur moe ten duren, maar om een uur of zes woog de vaste etenstijd voor het grootste deel van het publiek toch zwaarder dan de pret en keerde de rust langzaam terug. De simultaan- dammers Rein van der Pol en Pie- ter Bergsma wisten nog wel enkele Leeuwarders vast te houden, de le den van FLUG (Frisby Leeuwar den Ultimate Group) die demon streerden wat men allemaal wel niet kan doen met zo'n platte werp schijf, moesten zich zonder toe schouwers tevreden stellen. Maar het plezier dat ze hadden was er niet minder om. Wie alles wil inventariseren moet een maandlang, dag en nacht, opgesloten worden op die zolder, zoveel is het. Een vluchti ge indruk: veel foto's van bedrij ven, straattaferelen van voor de oorlog - een eenzame straatmuzi kant -, foto's uit de Spaanse bur geroorlog waar Blazer evenals zijn collega's Ivens en Fernhout aanwezig was. Foto's van na de oorlog. De bevrijding, de weder opbouw, de deltawerken. Wat kun je over deze foto's zeg gen. Eigenlijk zou je er het zwij gen toe moeten doen. Want Her mans heeft gelijk als hij schrijft dat je over een goede foto niets hoeft te zeggen: ze vertellen het verhaal zelf. Over de techniek van Blazer valt ondertussen natuurlijk wel het een en ander mee te delen. In de tijd dat hij begon te fotografe ren viel er immers nog veel te ex perimenteren en dat had natuur lijk zyn weerslag op de produk- ten, de foto's. niet zo iemand. Hij maakte ge bruik van de techniek, maar ging die ook anders toejfessen. Men sen fotograferen, dat was één van zijn sterke kanten". We bekijken de foto's die Bla zer in Brazilië maakte. Wat dreef hem eigenlijk? Ooit vertelde hij dat hij het niet laten kon, hoewel hij het soms een vreselijke belas ting vond om altijd maar met een ingestelde camera rond te lopen. "Steeds gespannen te zijn, steeds het 'ik zie, ik zie, wat jij niet zietr te spelen". En: "Waarom fotografeer ik ei genlijk? Je maakt je foto's om andere mensen te laten zien, je medemensen in hun positieve aspecten, niet zozeer in hun el lende; dat is zo definitief. Ik wil de mensen fotograferen die over al ter wereld in armoede leven maar die niet bij de pakken neer zitten, maar voor wie de grote dingen toch voorbijgaan". LEIDEN - Leerlingen en docenten van de christelijke scholengemeen schap Rhijnwijck protesteerden gisterochtend enige tijd voor hun school aan de Turkooislaan tegen de bezuinigingsplannen van mi nister Deetman van onderwijs. Van de voorgenomen maatregelen met betrekking tot vierjarigen en het speciaal onderwijs ondervindt Rhijnwijck niet direct last, maar wél van die rond de vervanging van zieke leerkrachten. Deetman wil dat zieke leerkrachten pas na acht weken afwezigheid worden vervangen. Rhijnwijck is het daar duidelijk niet mee eens. (foto Holvast) LEIDEN - Tijdens de dierenmani- festatie Beestenspul op zaterdag 27 en zondag 28 september wordt in de Leidse Groenoordhallen ook de verkiezing 'Troeteldier '86' gehou den. Alle huisdieren, van muis tot paard, zijn welkom. Bij de verkie zing staat de relatie 'mens en dier' voorop. Het is de bedoeling dat de baas wat over zijn eigen troeteldier vertelt. Alle dieren zijn welkom op het grote podium, dat zö is gemaakt Manifestatie Beestenspul wederom in Groenoordlial dat ook pony's, schapen of geiten er gemakkelijk kunnen lopen. De jury bestaat voor het grootste deel uit mensen van de plaatselijke en landelijke dierenbescherming. Ook is een dierenarts aanwezig. De jury zal vooral letten op het contact dat de baas met zijn of haar dier heeft. Wie wil meedoen kan een briefje met naam en huisdiersoort sturen aan: Beestenspul, Willem de Zwij gerlaan 2, 2316 BG Leiden, onder vermelding 'Troeteldier '86'. Tele fonische inlichtingen zijn verkrijg baar onder nummer 071-121942. GEWOND - Bij een aanrijding op de Bosrode is gistermiddag rond half drie een 16-jarige bromfietser uit Leiden gewond geraakt. Hij is met een gebroken onderbeen over gebracht naar het DiaconesseN- huis. De bromfietser reed over de Gooimeerlaan en nam toen hij af sloeg naar de Bosrode, de bocht naar rechts zo ruim dat hij midden op de rechterrijstrook uitkwam. Een 55-jarige automobiliste uit Lei den die daar net reed, kon de brommer niet meer ontwijken. "Wat je opvalt is dat de tech niek is afgeleid van de Nieuwe Fotografie", zegt Leijerzapf. "De vertegenwoordigers van die be weging probeerden een nieuwe vormgeving te bedenken". "Ze gingen bijvoorbeeld ande re standpunten innemen. Er werd niet meer recht voor z'n raap gefotografeerd. Nee, men nam bijvoorbeeld details, of schoot een plaatje vanuit het zo genaamde kikvorsperspectief'. "Voor ons is zo'n perspectief iets vertrouwds geworden; in die tijd moest het allemaal ontdekt worden. Je zou in z'n algemeen heid kunnen zeggen dat de foto grafen in die tijd ophielden met wat ik noem het schilderkunsti ge fotograferen. Ze gingen pro beren om alle mogelijkheden van de camera te benutten". "De pioniers van deze bewe ging waren overigens nogal for malistisch. Ze fotografeerden vooral objecten. Blazer was weer BREESTRAAT 146-148 LEIDEN TELEFOON: 071-126862

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3