Toch weer muziek lessen in Warmond Voorschoten kampt nog altijd met woningnood 'De kans op ongelukken wordt te groot' Gemeente blaast onderwijs nieuw leven in Praatgroep voor vrouwen Afrit wekenlang afgesloten Mariënhaven begint dagbehandeling PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 WARMOND - Muziekmin- nend en -makend Warmond kan, ondanks de opheffing van de streekmuziekschool Bollenstreek, toch weer - zelfs tegen een lagere prijs - muziekonderwijs genieten. De gemeenteraad heeft in gestemd met een paar voor stellen die een gemeentelij ke bijdrage mogelijk maken voor algemeen muzikaal on derwijs, harmonie-, fanfare- en brassband-lessen en in dividueel muziekonderon- derwijs. De streekmuziekschool - officieel 'de gemeenschappelijk regeling Muziekschool Bloembollenstreek - is per 1 augustus van dit jaar op geheven. De gemeente Warmond heeft daarop zelf initiatieven ont plooid om het muziekonderwijs in het dorp overeind te houden. Dit in tegenstelling tot andere gemeen ten die deel uitmaakten van de streekmuziekschool. Zo heeft bij voorbeeld Voorhout een vakleer kracht op de basisscholen aange steld terwijl in Noord wijk een mu ziekhandel in het gat in de markt is gesprongen. De gemeente Warmond wil ech ter zelf de kar trekken. Voor het muziekonderwijs voor harmonie, fanfare en brassband (wanstaltig genoeg 'hafabra-onderwijs' ge doopt) is een gekwalificeerde leer kracht ingehuurd van de Stichting Opleidingsinstituut voor Amateur- musici (SOAM) in Noord-Holland. Het lesgeld per leerling zal 213 gul den per jaar bedragen, bijna vijf tientjes minder dan bij de muziek school. De gemeente draagt min der dan vierhonderd gulden per leerling (in totaal 12.000 gulden) bij. Uitgegaan wordt van dertig leerlingen. Deze lessen zijn overi gens al begonnen, in het Trefpunt. Voor de algemene muzikale vor ming (amv), de basisbeginselen van muziekonderwijs, zal War- LEIDERDORP - Een praatgroep voor vrouwen die alleen wonen en daar moeite mee hebben. Daarmee begint de stichting maatschappelijke dienstverlening 'Midden-Rijnland' begin oktober in Leiderdorp. Men vermoedt dat er in Leiderdorp nogal wat belangstelling is voor zo'n groep, die bedoeld is voor alle mogelijke 'soorten' vrouwen: of ze nu gescheiden zijn of niet, wel of geen kinderen hebben, dat maakt niet uit. De enige voorwaarde om aan de praatgroep te kunnen deelnemen is de gemeenschappelijke factor van het alleen wonen of alleen zijn. In de groep komen de emotionele kanten van het alleen zijn aan de orde, het omgaan met eenzaamheid, versterken van het gevoel van eigen waarde, de praktische kanten van het alleen zijn en het maken van con tacten. Daarnaast kan men binnen de groep contacten maken om samen iets te ondernemen. De groep zal bestaan uit ongeveer tien vrouwen van 25 tot 50 jaar. Er zijn geen kosten aan verbonden. Afhankelijk van de voorkeur van de deelneemsters komt de groep overdag of 's avonds bijeen in het gezond heidscentrum aan de Berkenkade. Voor informatie en aanmelding: stich ting 'Midden Rijnland', Klara Codrington, telefoon 899200. ZOETERWOUDE - Omdat de te kleine bocht moet worden vergroot zal de af- en oprit Zoeterwoude-Rijndijk van rijksweg A4 binnenkort een paar weken lang onberijdbaar zijn. Vanaf 22 september wordt de afrit afgesloten. Het werk gaat een paar weken in beslag nemen. Op of om streeks 3 oktober is de afrit weer toegankelijk. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat is het noodzakelijk om de bocht groter te maken. Automobilisten die de afrit niet kennen, belan den niet zelden in de struiken. In technische termen heet het dat "de straal veel te kort is". Rijkswaterstaat maakt van de gelegenheid gebruik om meteen een eer ste aanzet te geven tot een ontsluiting van het nieuwe park Roomburg. De omleidingsroute voor het verkeer zal met borden worden aangegeven. mond ook gebruik maken van de SOAM. Op basis van vier groepen van maximaal twintig leerlingen per jaar, kan dat voor een lesgeld van honderd gulden per jaar, tien tot zestig gulden voordeliger dan bij de opgeheven muziekschool. Binnenkort zal de werving van de leerlingen, ook degenen die buiten Warmond basisonderwijs volgen, beginnen. De lessen zullen - dat is althans het gemeentelijke voorne men - gewoon op de basisscholen worden gegeven. Prijsverlaging Behalve de organisatie die in handen van de gemeente komt, zal er voor de Warmonder weinig ver anderen, als het gaat om individu eel muziekonderwijs. Het lesgeld, dat bij de muziekschool gebruike lijk was, is vervangen door een in komensafhankelijke gemeentelij ke bijdrage in de kosten. Voor dit onderwijs is in totaal voorlopig 10.300 gulden beschikbaar. Dit be drag is afgestemd op de geschatte behoefte aan dit onderwijs, geba seerd op ervaringen uit het verle den. De Warmonder zal niet echt veel merken van de overgang van het muziekonderwijs van de gemeen schappelijke regeling naar de ge meente, behalve dan dat de prijs van twee onderwijsvormen - zoals gememoreerd - omlaag gaat. Vol gens gemeentelijk woordvoerder Timmerrnann is die prijsverlaging mogelijk door dat de streekmu ziekschool met onder meer een di rectie en administratie extra kos ten heeft. "Daar stond ook een bepaalde kwaliteit tegenover", tekent hij daarbij echter aan. Als voorbeeld geeft Timmerrnann ook aan dat het groepsgewijs musiceren in het mu ziekonderwijs door de nieuwe op zet verloren gaat. Huisvesting voor het individuele onderwijs is daar bij nog niet gevonden. Warmon- ders die thuis of elders individeel muziekles volgen kunnen echter al bij de gemeente aanspraak maken op een tegemoetkoming in de kos ten. De gemeente wil het muziekon derwijs zo snel mogelijk in kannen en kruiken hebben. Vooral omdat de gemeenschappelijke regeling al is opgeheven en in staat van liqui datie verkeert. Vermoedelijk kan Warmond uit de boedel twee pia no's overnemen. Als alles is gere geld zal de gemeente na een jaar bekijken of het naar tevredenheid is en veranderingen noodzakelijk zijn. Een potje dammen in de nieuwe dagopvang van Mariënhaven. Ouderen die nog te gezond zijn voor een verpleeghuis maar niet gezond genoeg om ze onbegeleid hun oude dag te laten doorbrengen, kunnen bij de dagopvang terecht voor verzorging, een warme maaltijd en zinvolle tijdsbesteding. (foto Mariënhaven) WARMOND - Het Warmondse ver pleeghuis Mariënhaven heeft aan zijn voorzieningenpakket een zo geheten dagbehandeling voor ou deren toegevoegd. De dagbehan deling behelst zeven plaatsen voor psychogeriatrische patiënten. Ma riënhaven is begin deze maand be gonnen met de dagbehandeling. De nieuwe voorziening is 't Baken gedoopt. Eind augustus vorig jaar advi seerde de provinciale raad voor de volksgezondheid het dagelijks be stuur van de provincie het experi ment voor wat betreft de bollen streek en Leiden in Mariënhaven te beginnen. Marierihaven zelf had om vijftien plaatsen gevraagd, maar dat verzoek werd niet inge willigd omdat dan alle te verdelen dagbehandelingsplaatsen in één keer zouden zijn opgesoupeerd. De provinciale raad voor de volksge zondheid en het provinciebestuur menen dat acht van de vijftien te verdelen plaatsen voor Leiden moeten worden gereserveerd. De nieuwe dagbehandeling, zo meldt het bestuur van het ver pleeghuis Mariënhaven, is bedoeld voor ouderen voor wie de ouder dom dermate geestelijke en/of li chamelijke handicaps met zich meebrengt dat een bezoek van één of meer dagen net die hulp biedt, waardoor ouderen thuis kunnen blijven wonen in plaats dat zij wor den opgenomen in een verpleeg huis of elders. De ouderen die van de voorzie ning gebruik maken kunnen reke nen op onderzoek en behandeling, lichte verzorging, hulp van maat schappelijk werk, zinvolle tijdsbe steding en begeleiding bij allerlei activiteiten. De ouderen worden 's ochtends met een busje opgehaald en 's middags tegen een uur of vier weer teruggebracht. Laktheater - Cleveringaplaats, Onafhan kelijk Toneel met 'Goodbye and Good Riddance', 20.30 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade, lezing 'Leiden en omgeving' door M. de Ko ning, 20 uur. De Burcht - avond met de spaanse am bassadeur, er zal o.a. worden gesproken over diplomatie en de spaanse toetre ding tot de EEG, 20 uur. Filmhuis LVC - film 'Verführung: die grausame Frau', 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - films 'La nuit de Varennes', 19.30 uur; 'Ikura', 19.30 en 22.15 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, feest voor vrou wen t.g.v. opening vrouwenseizoen, 20 uur, met presentatie groepen, 20.30 uur. DONDERDAG Leiden Gravensteen, zaal 15 - lezing Irina Griv- nina over haar ervaringen in de Sovjet- Unie, 20 uur. In den vergulden Turk - Steenstraat, Abop organiseert discussieavond over het rapport 'Basisvorming in het onder wijs' v.d. WWR, 20 uur. Leidse Go Club - Noordeinde 1, start be ginnerscursus, 20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, open huis Squa re dans vereniging Sjelter Squeezers. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 12 tot vr 19 september door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20. Leiden, tel. 763134. Linneaus Apotheek, Kempenaer- straat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Grote vraag naar goedkope, kleine huizen VOORSCHOTEN - De woning voorziening in Voorschoten is een problematische zaak. Er worden woningen bijgebouwd, maar er ko men ook woningen leeg te staan. En dat terwijl er in Voorschoten een grote vraag is naar goedkope, kleine woningen. Vooral drieka merwoningen worden veel ge vraagd. Voorschoten, een plaats met 1260 woningzoekenden en 242 woningtoewijzingen in 1985. Aldus het jaarverslag van de woningad viescommissie over 1985. De leegstand wordt veroorzaakt door de huurharmonisatie, een me chanisme van gelijkstelling van huurprijzen waarbij veel huren omhooggaan. Dat had tot gevolg dat in de Voorschotense Vlietwijk Zoeterwoudse school zet bezuinigingslessen iniddag lang in scène ZOETERWOUDE RIJN DIJK - De lessen op de Bernardusschool aan het Kooikerspad in Zoeter- woude Rijndijk waren gis termiddag al ernstig be lemmerd door de bezuini gingsplannen die onder wijsminister Deetman in 1987 wil doorvoeren: grote klassen, waarin het moei lijk lesgeven is en indivi duele aandacht voor het kind vrijwel onmogelijk. De samendrommende ou ders, die door de school waren uitgenodigd, zagen dit veelal met zorg aan. door Raymond Peil Vooral de op de ramen geplakte affiches maakten duidelijk dat deze basisschool actie voerde te gen de bezuinigingsplannen van Deetman. Deze houden in beper king van de toelating van kleu ters tot de basisschool na de gro te vakantie en uitsluitend als zij op 1 augustus vier jaar zijn. Ver der mag het bijzonder onderwijs (LOM-scholen) niet verder groeien, waardoor meer kinde ren met leerproblemen op de ba sisscholen terechtkomen. Bo vendien mag de school bij ziekte van een leerkracht pas na acht weken een invaller inzetten. Waar deze maatregelen toe zul len leiden, naar de mening van de Zoeterwoudse basisscholen en peuterspeelzalen, was onder meer gistermiddag op de Bernar dusschool in scène gezet. Er wa ren vier leerkrachten zogenaamd ziek, terwijl de - even denkbeel dige - invallers niet mochten worden ingezet. De gevolgen laten zich raden. Jan de Vette, directeur van deze school: "Je kunt als leerkracht niet de hele dag in de deurope ning staan, of heen en weer pen delen. Dan moet je dus de klas sen samenvoegen: vijftig tot zes tig kinderen in één lokaal van ze senvijftig vierkante meter". De meeste ouders schrokken min of meer toen zij de volgestouwde klaslokalen zagen. De vijftig gymmende kindertjes boden weliswaar een vertederende aan blik, "maar de kans op ongeluk ken wordt te groot. Je kunt als leerkracht niet ieder kind in de gaten houden", schetst De Vette het bezwaar. Noodplan Als compensatie voor de bezui niging op de invallers krijgt de Bernardusschool wel geld om elf lesuren per week meer te geven. "Maar daar red je het niet mee", werpt Jan de Vette op. "We heb ben een noodplan gemaakt, móe ten maken. Drie dagen in de week kunnen we één zieke leer kracht opvangen. Als er twee ziek zijn kun je het helemaal schudden". De Vette windt er geen doekjes om dat hij de beperkte instroom van kleuters, volgens de plannen van Deetman, eveneens een ern stige verslechtering vindt. Mo menteel gaat dat heel geleidelijk, zodat de nieuwe scholiertjes wat extra aandacht kunnen krijgen, schetst hij. Maar als er na de gro te vakantie ineens vijftien tot twintig kleuters, 'die van toeten noch blazen wezen', nieuw op school komen ligt het voor de hand dat een goede opvang min der gemakkelijk wordt. "Dat wordt straks godsonmo gelijk. De nieuwe kinderen lig gen vaak achter in motorische en sociale ontwikkeling in vergelijk met kinderen die al een jaar kleu teronderwijs hebben gehad. Dat betekent problemen in groep (het derde leeijaar), onder meer leesproblemen. Daarvoor heb je dan extra hulp nodig". De Vette geeft aan dat de situa tie nog ernstiger wordt als dan een leerkracht ziek wordt. "Als het zo moet, dan mogen leer krachten helemaal niet ziek zijn. Je krijgt een stresssituatie. Nu komen leerkrachten al op een half been naar school, om les te geven terwijl ze eigenlijk ziek zijn". De Bernardus-directeur voorziet dat de bezuinigingen meer ziekteverzuim tot gevolg zullen hebben. Draagkracht De beperking van de instroom van eerstejaarsscholieren op de basisschool heeft ook een weer slag op de speelzalen en de ou ders van deze kinderen, vervolgt De Vette zijn betoog. "Want waar moeten die kinderen naar toe? Niet naar de dagverblijven en speelzalen, want die zitten al met wachtlijsten". Vandaar ook dat de Zoeterwoudse peuterspeelza len de actie steunen. "En als de kinderen daar langer moeten zit ten, betekent dat ook weer een aanslag op de draagkracht van de ouders" Een derde factor die de proble men versterkt zal volgens De Vette de stop op de LOM-scho len zijn. "Hoe wil de minister dat opvangen?", vraagt hij zich af. Het onvermijdelijke gevolg is zijns inziens dat kinderen met leerproblemen meer op basis scholen terecht komen. "Dan kom je bij hulpprogramma's. Als je twee klassen draait kun je er donder op zeggen dat daarvan niets terecht komt". "Er moet verantwoord worden bezuinigd. Zo worden de laatste poten onder het kleuteronder wijs weggezaagd. Als de maatre gelen doorgaan kunnen wij geen verantwoording dragen voor de kwaliteit van onderwijs", aldus De Vette. "Was ik minister, dan zou ik die verantwoording niet durven nemen". Vandaar ook dat één van de protestplakkaten op de school minister Deetman uitnodigt om eens op de Bernar dusschool te komen kijken. Ook protesten uit Voorschoten VOORSCHOTEN - Ook vanuit Voorschoten klinken protesten tegen de op handen zijnde bezuinigingen in het onderwijs. De plaatselijke schoolbesturen en het directie-onderwijs Voorscho ten, waaraan alle twaalf basisscholen deelnemen, hebben in middels een stencil doen uitgaan. Daarin worden ouders en ver zorgers opgeroepen om in persoonlijke brieven aan de minister van onderwijs en aan leden van de Tweede Kamer uiting te geven aan hun ongerustheid en te protesteren tegen de voorge nomen maatregelen. zo'n vijftig flatwoningen niet meer werden herbezet als de huidige huurders er uitgaan. Verder gaan er huurwoningen verloren doordat leeggekomen panden van eigenaar veranderen. Eén van de oorzaken van het groeiende aantal woning zoekenden (in 1985 een stijging van bijna 10%) is het stijgende aantal echtscheidingen. Deze mensen let ten volgens de woningadviescom missie niet genoeg op de conse quenties van hun plannen voor het woningaanbod. Voor de woningtoewijzing den verschillende wachtlijsten ge bruikt: een voor zeer dringende ge vallen, een voor buiten Voorscho ten wonende werklozen er beidsongeschikten, een voor men sen die in Voorschoten werken en in een straal van tien kilometer om Voorschoten wonen, een lijst van mensen die best nog even op een woning kunnen wachten en een lijst van 18-jarige alleenstaanden die nog niet op andere lijsten voor komen. De lijst van buiten Voor schoten wonende werklozen en ar beidsongeschikten, de zogenaam de C-lijst, groeit het hardst. Op de lijst van mensen die volgens de ge meente Voorschoten best nog even kunnen wachten komen opvallend veel jongeren voor: 191 van de 353 op die lijst voorkomende woning zoekenden is jonger dan 25 jaar. Hoe staat het met de nieuwbouw in 1985? Er is voornamelijk ge bouwd in de sfeer van koopwonin gen, zo blijkt uit het rapport. De omgeving van het Aletta Jacobs- plantsoen is in 1985 verblijd met premie-A-koopwoningen en luxe vrije sectorwoningen. Wel zijn er ook premiehuurwoningen en 36 woningwetwoningen gebouwd, maar nog steeds zijn er veel te wei nig goedkope woningen. De wo ningadviescommissie adviseert om dit euvel te bestrijden door zo veel mogelijk te stimuleren dat mensen die bij verhuizing een zelf standige woning achterlaten het meest aan hun trekken komen. Voor dit doorstromingsbeleid zijn inmiddels een Doorschuiflijst en een Doorstroomlijst ingesteld. Het verschil is dat op de tweede lijst mensen staan die specifiek uit zijn op een comfortabelere woning. De woningadviescommissie is een orgaan dat zich hoofdzakelijk bezighoudt met het adviseren over de toewijzing van woningen en in dividuele huisvestingsproblemen. Verder adviseert ze af en toe ook over gemeentelijke plannen. Controle in Oegstgeest: 20 bekeuringen OEGSTGEEST - Twintig auto mobilisten zijn gisterochtend bekeurd in Oegstgeest, wegens overtreding van de maximum snelheid. Onder meer op de Warmonderweg hield de Oegst- geestse politie een snelheids controle. "Er werd erg hard ge reden", aldus de politie: de snelheden varieerden van 70 tot 91 kilometer per uur. Ter plaatse geldt een maximum snelheid van vijftig. Leiderdorpse school doelwit van inbrekers LEIDERDORP - De School in de Houtkamp in Leiderdorp is gistermiddag het doelwit van inbrekers geweest. Een video recorder en een personal com puter werden ontvreemd. Hoe de dieven de school zijn bin nengekomen is niet duidelijk: de politie heeft geen sporen van braak gevonden. POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) n 8.30-17.00 (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juflermans-Uuyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088, F. Terwijn, tol. 02522-14192, D. Vink, tel 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 68,95 100,00 137,90 f 200,00 262,40 LEIDSCH -£1. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 23,25 per maand, per post 33,65 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) 386.90 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt-het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 13.00 uur) REDACTIE (071) 144941 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur; R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.MJ. Post Stad: H G. van der Post Regio Leiden: M. de Graaff Duin- en bollenstreek: H.I.J Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W. Fortuyn Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City en Tel .Aviv.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2