'Ik wilde nooit de zanger zijn' 'Dringend eens naar m'n fanclub bellen' Stan Ridgway, een componist voor B-films wordt popster AVRO in winter op oude voet voort Nieuwe 'Passies' en herleving 'Dynasty' BRT- WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 KUNST PAGINA 25 Stan Ridgway is een van de beste jonge Amerikaanse songschrijvers in de jaren tachtig. Hij maakte in 1983 in kleine kring naam als zanger van Wall of Voodoo, een band die het cynisme van Lou Reed leek te com bineren met de vervoering van The Doors. Onlangs maakte Ridgway zijn solo debuut, The Big Heat. Hij werkte ook samen met Ste wart Copeland (Rumble- fish) en met Hal Weiner voor een Kurt Weil-project (Lost in the Stars).Zijn 'Ca mouflage' staat nu in de hit lijsten. door John Oomkes „De muziek had ik al heel lang. Het themaatje tenminste. Een marsje, het klonk erg heldhaftig. Da- dummdadummdadummdadumm! Woorden had ik niet, daar maak ik me nooit druk om. Maar dit melo dietje zeurde maar door in mijn hoofd. Het klonk als een spannend jongensboek, een heldensage, maar ik wist er geen raad mee. Twee en een half jaar geleden zag ik op tv hoe onze troepen het ei land Grenada binnenvielen en in het hele land heerste zo'n orgie van strijdlust". Hij komt uit Hollywood en weet hoe hij een verhaal moet vertellen. Stan Ridgway lacht eens even breeduit. Het draaiboek schrijft een tel rust voor. „Zelf had ik er gemengde gevoelens over. De ene helft van mijn lijf joelde wat mee; zo van, hoezee Amerika! We zijn weer nummer 1! Maar de andere helft van mijn lijf had zoiets van, waar praat ik eigenlijk over. Wat weet ik nou eigenlijk van oorlogs situaties". Stan Ridgway gooit momenteel Postbode hoge ogen met de song 'Camoufla ge', een soort eigentijdse versie van de klassieker The Ballad of the Green Berets, en voor wie niet goed zou luisteren een even indrin gende verheerlijking van militair heldendom. „Ik herinnerde me op eens hoe een neef van me stierf aan verwondingen die hij in Vietnam had opgelopen, en hoe ongelukkig hij zich had gevoeld. Ik ijsbeerde door de kamer, en voordat ik het goed en wel wist kwam dat melo dietje weer tevoorschijn, en had ik ook een beginregel: I was a pfc on a search patrol". 'Camouflage' lijkt ook een beetje op een beroemd countrynummer, Phantom 309 van Rhett Sovine, omdat halverwege het nummer op eens een engelbewaarder opduikt. Ridgway kent het nummer over de Vliegende Hollander op de weg. „Phantom 309 is geliefd bij vracht wagenchauffeurs in heel Amerika. De song gaat over een spookachti ge trucker die lifters oppikt en vei lig thuis brengt. Zo kwam ik op het idee om een reusachtige marinier te cree'ren die de G.I.'s veilig door het gevecht kon leiden". Op The Big Heat, de eerste elpee van Stan Ridgway laten alle songs zich als prachtige verhaaltjes lezen. Sommige spelen zich af in de slop pen van Hollywood, andere be schrijven de vlucht van iemand die een roofoverval heeft gepleegd, weer andere schilderen een cy nisch, maar toch wat romantisch zwerversbestaan. De muziek sluit daarbij wonderwel aan bij de sfeer die al uit de teksten spreekt. Zo wordt in de orkestratie zeer knap gebruik gemaakt van voor de pop muziek ongewone solorollen voor trombone, viool en harmonica. Ridgway schrijft als een film componist. „Zo' ben ik ook begon nen. Ik schreef muziek zoals een ander bier tapt. Met glazen en va ten tegelijk. Ik besloot om een ser viceonderneming voor filmmaat schappijen op te zetten. Een soundtrack-bedrijf. Zodat filmstu dio's in Hollywood maar even hoefden te bellen en hun bestelling op te geven: 'Wij hebben muziek nodig voor een scène waarin de postbode een hoofd wordt afge hakt en vervolgens in een doos in een kast wordt weggezet, waar weer iemand anders het gruwelijk ogende lichaamsdeel vindt. Heb jij die muziek in voorraad?". De act van Stan Ridgway is zeer goed ingestudeerd. Terwijl hij zijn levensverhaal vertelt, staat hij meerdere malen op, om bepaalde scènes aan te zetten alsof het thea ter is, of om andere stemmen op te zetten als hij een gesprek recon strueert. „Regelmatig stuurde ik monsters van mijn werk naar ver schillende filmstudio's. Dan krijg je van die keurige afwijzingen per brief, retour, heel beleefd geformu leerd. Met enige behendigheid en wat tipp-ex toverde ik die afwijzin gen om in heel positieve brieven, lijstte ze vervolgens in en hing ze achter mijn bureau op. Ik kreeg zo een prachtig imago als zakenman. Dat leidde uiteindelijk tot echte opdrachten. De firma heette Acme Soundtracks". Hij schatert om zijn eigen ver haal met een inzet waar je jaloers op kunt worden. „Zolang de men sen daarom konden lachen - Acme is een pukkelige huid - kunnen ze je naam ook onthouden. Dat soundtrackbedrijfje veranderde la ter van naam: het werd Wall of Voodoo Soundtracks. Ik was na melijk een beetje de jongen gewor den die muziek schreef bij low budget SF-filmpjes, en het eind van het liedje was dat ik sound- Stan Ridgway: „Ik zie The Big Heat als een verhalenbundel". (foto GPD) tracks schreef voor films met een armzalige reputatie, die hier in Amsterdam ongetwijfeld ergens in de warme buurt worden ver toond". Uiteindelijk mondden al die werkzaamheden uit in een band, Wall of Voodoo, die vanaf 1982- 1983 zeer actief door Amerika ging touren. Stan: „Ik had muzikanten nodig om die soundtracks te ma ken. Dag en nacht zaten we in de studio om enge geluiden op te ne men; op het laatst woonde je er zo ongeveer. Van het een kwam het ander. Zo schreef ik een stukje mu ziek voor een nieuwe aflevering van die Airport-films. Ik had de op dracht nog niet, maar dacht: kom... Het fragmentje heette The Passen ger. Pas later maakte ik er woorden bij. Toen we dat soort stukjes mu ziek speelden bij onze eerste optre dens als band, verzon ik de teksten ter plekke". Uit die vroege periode stamt nog Ridgway's gewoonte om dialogen in zijn teksten op te nemen, waarin hij allerlei personages letterlijk ci teert. Daardoor doet zijn werk he lemaal sterk denken aan filmmu ziek. Ridgway: „Het brengt mij zelf ook nog wel eens in verwarring. Dan lees ik die teksten nog eens over en dan zie je dialogen, ge sprekjes tussen verschillende per sonen. En dan weet je, dat je dat zélf allemaal over het voetlicht moet brengen". Horloges „Ik zie deze elpee The Big Heat als een verhalenbundel. Er bestaat een groot publiek dat met gretig heid alles opneemt wat je ze voor schotelt. Maar je kunt ze beter boeiende, kleurrijke verhalen voorschotelen. Hollywood is een verzamelplaats van legenden, sprookjes en mythes. Ik ken dat deel van Los Angeles als mijn broekzak, want ik ben er opge groeid, en ik kan met eigen ogen constateren dat dergelijke mythen nog steeds bestaan. Ik woonde een tijdje boven een warenhuis aan Hollywood Boulevard en elke dag zag je daar bij de bushalte mensen uitstappen die dachten daar car- rieóre te kunnen maken - de dro men en de illusies nog in hun ogen. Ik ben er! Let op, ontdek me! Twee weken later zie je ze dan op de hoek van de straat horloges verko pen". Ridgway kan zich in dergelijke dromers verplaatsen, al is hij za kenman genoeg om er alles aan te doen om ze waar te maken. „De ene helft van mijn karakter zegt: showbusiness is mijn leven. En de andere helft roept dan: business is mijn hobby. Ik doe er derhalve al les aan om het optimale eruit te ha len. Je jaagt je eigen regenboog achterna natuurlijk, maar het leven heeft zo voor mij zin". Die enorme ambities van Ridg way, die niet vrij is van egocentrici teit, werden Wall of Voodoo uitein delijk twee jaar geleden teveel. Stan: „Ik wilde nooit de zanger zijn. Ik wilde een soort Benny Goodman van de groep worden: de zaakjes regelen en controleren, maar verder wat op de achtergrond blijven. Maar als zanger hield ik dat niet vol". „Nu houd ik van het zingen, en voel ik ook dat ik in zekere zin kan zingen - ook al heb ik een bereik van een vijfde oktaaf. Ik dóe mijn best, en dan nog krijg je reacties als: Goh, Stan, te gek, de manier waarop je zingzegt. Zingzeggen? Ik doe mijn uiterste best om te zin gen. Ik probeer het echt". 1 3) The way it is - Bruce Hornsby and The Ran ge 2(6) The final countdown - Europe 3 1) Sing our own song - UB 40 4(2) Sweet freedom - Mi chael McDonald 5 9) I want to wake up with you - Boris Gardner 6(7) The lady in red - Chris de Burgh 7 4) Who's Johnny - El De- barge 8(8) Every beat of my heart - Rod Stewart 9 (16) Walk this way - Run DMC 10 (18) Give a little love-Ham mond and West 11 (13) Paranoimia - Art of Noise 12 (15) La France - BZN 13 5) Ti Sento - Matia Bazar 14 (23) Rage hard - Frankie goes to Hollywood 15 (20) What's the colour of mo ney - Hollywood Beyond 16 (11) Let's go all the way - Sly Fox 17 (12) Move closer - Marilyn Martin 18 (10) Holiday rap - MC Mi- ker G and DJ Sven 19 (21) Bolero - Fancy 20 (28) Find the time - Five Star 21 (24) Glory of love - Peter Ce- teras 22 (33) Camouflage - Stan Ridgway 23 (31) Typical male - Tina Turner 24 (35) Zwijgen - Het Goede Doel 25 (17) Papa don't preach - Madonna 26 (22) Dancing on the ceiling - Lionel Richie 27 (19) Borrowed love - SOS Band 28 (38) Human - The Human League 29 (14) Nasty - Janet Jackson 30 (29) Girls and boys - Prince and the Revolution 31 (40) Spanish heart - Gerard Joling 32 (36) Ain't nothing goin up but the rent - Gwen Guthrie 33 (26) Lessons in love - Level 42 34 Breaking away Jaki Graham 35 (25) Oh People - Patti La- belle 36 When I think of you. - Janet Jackson 37 (37) Sally - Carmel 38 (27) What have I done for you lately - King MC 39 Come on home - Every thing but the girl 40 When your heart is weak - Cock Robin 'Videomatch' verdwijnt, 'Kwidam' komt en Marleen Gordts blijft. BRUSSEL (GPD) - 'Kwidam' is de naam van het nieuwe tele foonspelletje dat vanaf begin september dagelijks, behalve op zaterdag en zondag, op BRT 2 (20.15 uur) wordt gespeeld. Het versbakken spelletje, waarvan de titel van het latijn- se 'Quidam' (een eigenaardig individu) is afgeleid, wordt ge presenteerd door Marleen Gordts, die sinds 'Videomatch' waanzinnig populair is gewor den. Niet zo heel lang geleden werd in Hilversum zelfs een Marleen Gordtsfanclub opge richt. Marleen Gordts blijft er echter ascetisch kalm bij: „Ik ben allesbehalve op vedetten- (foto gpd) cultus gesteld. Dat is toch idioot. Iedereen die naar een bepaald imago streeft wordt daar op den duur de gevangene van. Iets wat ik absoluut wil vermijden". HILVERSUM (GPD) - Het 'Avondje-AVRO' kenmerkt zich in het nieuwe winterseizoen, dat op 1 oktober begint, door grote aan dacht voor Nederlandse spel- en praatshows. Van 'Wedden dat...?' met Jos Brink en Sandra Reemer staan tien nieuwe afleveringen op het programma en 'In de hoofd rol...' van Mies Bouwman ver schijnt achtmaal op het scherm. Bekende programma's die bij een groot publiek aanslaan. Ruim te voor nieuwe initiatieven blijkt uit het programmaoverzicht nau welijks. De AVRO-televisie heeft als vaste uitzenddag de dinsdag toegewezen gekregen, terwijl maandag, vrijdag en zaterdag wis selavonden zijn. Nieuw is wel het toeristische spelprogramma 'Inpakken en weg wezen', waarin Ruud ter Weijden de kijkers informeert over de grote en kleine vakantiebestemmingen. Een ander nieuw spelletje heet 'Prijs je rijk', een tweemaandelijks programma, dat door Fred Oster wordt gepresenteerd. Alle spel letjes draaien hier om het raden van de prijzen van een keur aan lu xe- en gebruiksartikelen. Het spel is afkomstig uit Amerika, waar het al 15 jaar een groot succes blijkt te zijn. Op de vaste uitzenddag besteedt de AVRO ook veel aandacht aan muziek. Vanaf december presen teert Pim Jacobs maandelijks 'AVRO's Music Hall'. Jacobs be steedt hierin niet alleen aandacht aan jazz, maar ook aan licht-klas- sieke werken en popmuziek. Vast is het onderdeel nostalgische mu ziek uit de jaren '50. Verder zingen Nederlandse artiesten gedeelten uit oude en nieuwe musicals. Het 'Middagje AVRO' begint met een speelfilm of televisieserie, ge volgd door 'AVRO's Service Sa lon'. Dit magazine voor de hele fa milie wordt niet meer gepresen teerd door Edwin Rutten, maar door Catherine Keyl en Amanda Spoel. Nieuwtjes en tips op het ge bied van wonen, mode en huidver zorging vullen een groot deel van de zendtijd. Uitgebreide informa tie over voeding en koken wordt gegeven in de rubriek 'Kokkerel len'. Eerder werd al bekend dat de ac tualiteitenrubriek 'Televizier' en het programma 'Karei van de Graaf worden samengevoegd on der de bestaande naam 'Televizier'. In deze wekelijkse uitzendingen is zowel plaats voor een actuele re portage als voor langere onderwer pen. Het politieke programma 'In de wandelgangen' met Herman Dirk en Kees Mynten staat voor de vrij dag wisselavond in het schema. door Carlos Alleene Winterprogrammering Veronica HILVERSUM (GPD) - In het nieu we winterseizoen op de televisie, dat op 1 oktober begint, komt Ver onica met een groot aantal eigen produkties. Zestig procent van de programma's is in eigen beheer ge maakt. Opvallend is het grote aan tal nieuwe programma's. Vëronica heeft in het nieuwe schema als vas te dag de woensdag toebedeeld ge kregen. Op die dag kan de kijker, net als op de wisselavonden maan dag, vrijdag en zaterdag, een com binatie van informatie en amuse ment verwachten. Nieuw op de vaste woensdag avond is een serie humoristisch-er- otisch getinte verhalen onder de naam 'Erotische verhalen', waarin de kijker een frivole blik krijgt op het liefdesleven uit voorbije tijden, compleet met listen, trucs en vleie rijen. Het materiaal voor al die afle veringen is ontleend aan verhalen van schrijvers als Tsjechov, Guy de Maupassant en De Navarre. 'De Nationale Ideeënbus' is een nieuw magazine, dat maandelijks op de vrijdag wisselavond wordt uitgezonden. De wereld van visio- nairen, uitvinders en ideeënma- kers staat hierin centraal. 'Passies' is de titel van een documentaire- reeks óver mensen en dromen, drijfveren, hartstochten, twijfels en verlangens. In elke aflevering is het woord aan een bekende of min der bekende Nederlander, die ge portretteerd wordt in zijn of haar dagelijks leven. - Tineke, het middagpraatpro gramma, verhuist naar de avond. Volgens Veronica houdt dit ver band met de toewijzing van de woensdag als een vaste dag. Omdat op woensdagmiddag relatief meer kinderen kijken dan op zaterdag middag, spitst Veronica deze mid dag meer toe op de belangstelling van de jeugd. Tineke' zal een iets andere opzet krijgen: 'Meneer Kak- tus' verdwijnt en de thee maakt plaats voor een. sterker drankie. RUR met presentator Jan Lenfe- rink wordt een 'late nightshow'. De opzet van het programma zal niet veranderen. De uitzendfrequentie van Nieuwslijn, de actualiteitenru briek van Veronica, wordt in de winter verdubbeld: wekelijks in plaats van tweewekelijks. De for mule, die het vorig jaar met veel bombarie werd gelanceerd, blijft gehandhaafd. Veronica heeft ook nog een aan tal nieuwe series aangekocht. 'Newhart' is de naam van een nieu we Amerikaanse comedyserie en 'MacGyver' brengt de spannende avonturen van een vindingrijk red der, 'Dynasty' is terug van wegge weest. De serie eindigde vorig jaar met de huwelijksinzegening van Amanda Carrïngton en prins Mi chael. die wreed verstoord werd door een terreuraanslag. Wat er na het bloedbad is gebeurd, is vanaf de eerste woensdagmiddag in ok tober te zien. spelletjesleidster Marleen Gordts hier verrassend populair nu alle dagen van de daken schreeuwen hoe ik over de dingen denk? Mijn enige opdracht is het presenteren van een spelletjespro gramma. Voor de rest moet ik niet over alles en nog wat uit mijn nek kletsen. Waarom willen sommige Kwidam bestaat uit twee delen. In tegenstelling tot het vroegere Vi deomatch zal dit keer één speler het opnemen tegen een exclusief computertype, dat in Europa voor de eerste keer door de BRT wordt aangewend. Tijdens het eerste deel van Kwidam moet via de telefoon een bekend personage worden her kend. Er wordt een echte foto van dat personage in beeld gebracht, maar de computer heeft er een baard, een valse snor, een pruik of een bril over getekend. Óp bevel van de speler kunnen die vermom mingen één voor één weggegomd worden, maar dat kost telkens geld. Je raadt het al: hoe vlugger de kop wordt herkend hoe meer klin kende munt kan worden gewon nen. In deel twee van het spel moet nu dezelfde foto geconstrueerd worden aan de hand van gedigitali seerde blokjes uit de foto, met an dere woorden het procédé van de robotfoto-samenstelling. Marleen Gordts: „Als je aan een nieuw spelprogramma begint moet je dat primo met volle overtuiging kunnen doen. Secundo moet je goed getraind zijn, anders val je op je bek. Ik moet in tegenstelling tot het vroegere Videomatch helemaal anders werken: er zijn twee came ra's, ik moet meer bewegen. Kort om, dingen die ik in een tv-studio voorheen nooit gedaan heb. Helaas- heb ik van de BRT-hiërarchie niet de kans gekregen alles degelijk voor te bereiden. Het wordt dus weer een gok. Ik kan alleen maar hopen dat ik het de eerste maand red. In het ergste geval kan ik altijd nog op de routine van Videomatch terugvallen". - Er is indertijd heel wat over jou geroddeld. Je werd zelfs als een naieve meid gedoodverfd. Hoe werd die verkeerde beeldvorming in de hand gewerkt? „Waarom moet ik altijd bewijzen dat ik echt iets te vertellen heb, of telkens weer mijn mening over we reld en maatschappij kenbaar ma ken. Dat is toch al te gek. Moet ik weten en kennen. Ik hoef helemaal niets te bewijzen. Alles staat mo menteel in het teken van bewijzen en presteren. Om van te huiveren". actief? Of is die hele club eigenlijk een grap? „Nee. Nee. Die fanclub bestaat echt, hoor. Het initiatief voor die club werd indertijd door twee KRO-medewerkers uit Hilversum genomen. Eén ervan maakt het programma 'Krachtvoer'. Ze von den Videomatch zo leuk, dat ze meteen besloten een fanclub te stichten. Naderhand heb ik ook vernomen dat Videomatch in Ne derland druk werd bekeken. Ik moet de mensen van mijn fanclub dringend eens bellen. Het is al lang geleden dat ik nog iets van hen ge hoord heb". - Ontzettend veel Nederlanders hebben in Videomatch meege- „In de mate van het mogelijke werd ernaar gestreefd minstens één Nederlander per week in de uitzending te halen. Er kwamen verrassend veel kaartjes uit Neder land. Met Kwidam zal dat wellicht weer het geval zijn. Een en ander wordt wellicht veroorzaakt door dat het tweede BRT-net in Neder land goed kan worden ontvangen". - Er wordt verteld dat bijzonder veel kijkers verontwaardigd rea geerden toen ze vernamen dat Vi deomatch werd afgevoerd. Dat was zo. Je hebt er geen idee van hoe populair dat programma was geworden. Na -Videomatch ben ik ruim drie maanden niet meer op het scherm verschenen en overal waar ik kwam vroegen de mensen me of het waar was dat ik plotseling zonder werk was komen te zitten. Eigenlijk vond ik dat Vi deomatch lang genoeg geduurd had. Het programma was door de snelle evolutie in de computertech niek hopeloos achterhaald en kon dus beter maar geschrapt worden. Je moet realistisch zijn in die za ken". - Wat hebben die enkele televisie jaren je nou concreet bijgebracht? „Ik heb vooral geleerd in alle om standigheden op het ergste voorbe reid te zijn. Van nature ben ik een verschrikkelijk zenuwachtig type, maar als het echt moet kan ik me in een oogwenk concentreren. Voor de rest vertrouw ik minder mensen dan vroeger. Ik was tot voor kort nog een flapuit en zei alles wat door mijn kop flitste. De ervaring heeft me geleerd dat zoiets niet al tijd in dank wordt afgenomen en soms tegen je gebruikt wordt. Ik ben nu meer op mijn hoede in mijn uitlatingen. Ja, ik stel me nu diplo matieker op. Bovendien kan ik nu beter alles relativeren. Gek, maar het medium televisie heeft me in vrij korte tijd helemaal volwassen gemaakt". - Ben je in vergelijking met vroe ger strenger voor jezelf geworden? „Ik heb eigenlijk nooit veel van mezelf geëist. Ik behoor niet tot die categorie mensen vol ambitieuze plannen. Je hebt tv-presentatoren die voor een bepaald imago kiezen en alles in functie daarvan doen. Dat is bij me allerminst het geval. Ik ben nogal chaotisch. Vandaag draag ik bijvoorbeeld een chic en semble, maar morgen kan je me evengoed in een jeans vol gaten aantreffen. Uiteindelijk ben ik on danks alles dat er over me is ver teld, mezelf gebleven. Iets waar ik alleen maar blij om kan zijn". Kunstenaars bezetten redactie Hier en Nu ruimte van 'Hier en Nu'-tv (NCRV) bezet gehouden. Zij eisten van eindredacteur René Eijbersen één minuut zendtijd om de bezwaren van de BBK (Bond van Beeldende Kunstenaars) tegen de bezuini gingsmaatregelen van minister Brinkman (WVC) kenbaar te ma ken. Eijbersen weigerde dit. De beeldende kunstenaars kozen Hier en Nu als doelwit van hun ac tie, omdat deze actualiteitenru briek in het teken stond van Prins jesdag. De actie van de beeldende kun stenaars had een vreedzaam ver loop. Na een discussie met Eijber sen besloten de actievoerders in te gaan op zijn aanbod om woensdag middag om drié uur nader met el kaar te spreken. Actiecoördinator Theors noem de, na afloop van de anderhalf uur durende bezetting, het aanbod van Eijbersen „redelijk". Hij zei begrip te hebben voor het standpunt van de NCRV, „maar ons stonden geen andere wegen open". GORTERPRIJS - De Herman Gor terprijs 1986, de poëzieprijs van het Amsterdams Fonds voor de Kunst ((10.000 gulden), is toegekend aan de auteur Hugo Claus. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn bundel Alibi. De juiy die Claus voordroeg be stond uit Guus Middag, Aariaan Morriën en Martin Reints.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25