Bas Westerweel nieuwe presentator 'Top Pop' André van Duin in strip van Toon van Driel Alphenaar debuteert op AVRO-tv Scholieren maken van Leiden 'klapstuk' hoewwkhifieermitët KfrZ&M tanar mppfcf Zft wfw BtfmenKös mewer WW JOfJie.' V m «xanie/jitos mm cwfc.' WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 PAGINA 19 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 Deze week is het weer zover! Drie dagen lang staat Breda in het teken van de Stripdriedaag- se, de jaarlijkse grote manifesta tie van Het Stripschap, op 19, 20 en 21 september in Het Turf schip. Thema dit keer: De strip maatschappij. Items op deze feestelijke sessie: stripboeken, video, theater, film, tentoonstel lingen, animatie, ruilbeurs, pre sentaties, veilingen en een fo rum. En niet in de laatste plaats de tekenaars en scenaristen zelf, die menige fan met hun handte keningen zullen verblijden. Met een maar (buiten de driedaagse om) een stripnieuwtje: Toon van Driel gaat een strip maken met en over André van Duin. Zelf stopt hij met Knudde. De voorzitter van Het Strip schap, Hennie Wesseling, consta teert in de inleiding van de bij de Driedaagse uitgegeven catalogus dat informatie over strips een steeds bredere en meer gefun deerde plaats in kranten en tijd schriften heeft bereikt. Ook in de reclame en aanverwante video- wereld is het medium strip in volle omvang ontdekt. Volgens hem trekt de verkoop van strip albums sinds begin dit jaar licht aan. „Na drastische titelsa- nering in de afgelopen jaren is dat voor de stripmakers en uitge vers een hoopvolle trend. Als de Nederlandse boekhandel z'n schoorvoetende houding laat va ren, en om met Frits avond-Spits te spreken, 'eens een keertje be ter om zich heen zou kijken' naar de Stripmaatschappij, kan een winkeldoorbraak van het me dium strip niet uitblijven". Wat het programma van de Driedaagse betreft het volgende. Vrijdag 19 september opent Het Turfschip om 12.00 uur zijn deu ren. Die dag staan onder meer films en een kinderstripveiling (16.00 uur) gepland. Om 16.00 uur ook de Conventie over het feno meen: de strip in de krant. Zater dag begint om 9.00 uur. Om 13.00 Een glimmend tegeltje in de douche beschouwt hij voor het gemak maar als een ca mera. Hij kijkt erin en praat er tegen. Al weken. Vreemd? Eigenlijk niet. Bas Wester weel bereidt zich op zijn ma nier voor op z'n tv-debuut als presentator van AVEO's Top Pop. Het tegeltje in de badka mer helpt hem daarbij een handje. Nerveus trommelt hij - na deze onthulling - met z'n vingers op het tafelblad. De kantine in de AVRO-studio loopt langzaam vol. Een pakje zware shag schuift hij besluiteloos van links naar rechts. Na een minuut of vijf trekt hij het plakkertje los en draait toch maar een sigaret. Bas Westerweel. Nog maa^een enkele maand terug vertrok hij uit Alphen. Zijn lidmaatschap van de plaatselijke voetbalclub Alphense Boys zegde hij op. Woont nu in Amsterdam. En dat bevalt hem prima, zegt hij. Jonge radio-luisteraars kennen Bas inmiddels wel. Toen hij bij AVRO's jeugdradio in dienst trad, werkte hij mee aan het pro gramma Stennis. Bas had echter andere ideeën. Stennis ver dween, Zwevende Hemel kwam. En is er nog altijd. Samen met Leonie Jansen maakte hij Buut Vrij. Voornamelijk zijn stem was op de buis - en af en toe een shotje van zijn gezicht - te horen toen hij verslag deed van fxets- crosswedstrijden die de AVRO uitzond. Nu dus presentator van Top Póp. Hoe is hij daar in gerold? Bas: „Net na de vakantie kreeg ik een telefoontje. Cas van Iersel (de vorige presentator van Top Pop - red.) ging weg. Of ik het maar wilde overnemen. Ja of nee. Meer keus had ik niet", glimlacht hij. „Ik heb dus ja ge zegd", laat Bas er laconiek op volgen. Geen verrassing Helemaal als een verrassing kwam het verzoek niet. Vooral de opmerking of hij wel eens voor vier camera's had gestaan, zette Bas aan het denken. Daar om was hij niet écht verbaasd toen dat bewuste telefoontje kwam. Toen ook begreep Bas waarom die opmerking over die vier camera's was gemaakt. Drie weken nog. Dan is hij een bekende Nederlander. Kent men zijn gezicht. „Ach", bedenkt Bas zich, „daar kan ik niet echt mee zitten. Trouwens, ik weet niet eens wat dat betekent. Gillende meiden achter je aan en zo? 'Doe Maar' had destijds ook van die verhalen. Misschien is het verve lend, ik weet het niet. Ja, je kop komt elke dinsdag op de buis. Misschien herkennen ze je na een paar keer als je op straat loopt. Daar moet je even aan wennen, denk ik". Wennen moet Bas ook aan het feit, dat nu ineens alles voor hem wordt geregeld. Kleren uitzoe ken? Hoeft hij niet zelf achter aan. Ze helpen hem erbij. Voor zijn radioprogramma's moet hij alles zelf doen. Thans voelt Bas zich een beetje in de watten ge legd. Nuchter reageert hij: ,,'t Is alle maal heel spannend en nieuw. Maar daar houd ik van. Nieuwe dingen doen, dat is leuk. Ik besef dondersgoed dat ik straks zo het diepe in ga. Gelukkig kan ik zwemmen. Bang om op m'n bek te gaan? Nee hoor. Dat zal best gebeuren. Oh, ik ben er haast van overtuigd, dat ik wel eens in een verkeerde camera zal kijken. Nou en? Als de kijkers dat niet erg vinden, zit ik er zeker niet mee. Ik probeer zoveel mogelijk mezelf te zijn. Top Pop gaat di rect de lucht in. Vergis je je een keer, dan zien de kijkers het. Neem je een programma van te voren op, dan kun je shot over doen. Bij live-uitzendingen gaat dat niet". Quiz Avro's Top Pop in elk geval met één nieuw gezicht. Dat van de presentator Bas Westerweel. Gaat de oud-Alphenaar het pro gramma zelf ook een ander ge zicht geven? Een lichte aarzeling. Zegt dan: „Top Pop wordt wel wat anders. Er komt een quiz in (gepresen teerd door Leonie Sazias) en het programma duurt een kwartier langer dan voorheen. Tja, en voor de rest? Afwachten maar. Ik ben een chaotisch type en zeker geen Cas van Iersel. Hij heeft het in mijn ogen heel knap gedaan. Zeker is dat het oude decor blijft. Omdat we wat meer zendtijd hebben, kunnen we er wat nieu we dingen bij doen. Zoals die' quiz. De kijkers hoeven niet van mij te verwachten, dat ik als een soort plaatje tussen alle beelden ga zitten. Daar voel ik absoluut niks voor. Ik ben geen zak zand die je zo maar ergens dumpt". De AVRO laat Bas vrij. De om roep heeft hem geen opdracht gegeven hoe het programma er uit moet zien. Dat laat de omroep aan zijn creativiteit over. Maar hoe dichterbij 7 oktober komt (dan is de eerste uitzending), hoe nerveuzer Bas wordt. De presen tator in spe geeft dat eerlijk toe. „Met knikkende knieën zal ik door de grond zakken. Ik moet er niet aan denken. Al die mensen die zitten te kijken. Eng hoor. Overigens mag de AVRO niet al te veel van me verwachten. Wat heb ik nou voor ervaring? Je kunt radio en televisie bepaald niet met elkaar vergelijken". Zijn overstap naar Top Pop houdt in, dat Bas wat minder voor de jeugdradio gaat doen. Wel blijft hij meewerken aan de Zwevende Hemel, maar dat zal beperkt zijn. Geslaagd Bas Westerweel weet het niet. Hij zegt: „Ik begin gewoon op 7 oktober. Als het niet lukt? Wel, daar kan ik geen moeite mee hebben. Laat ik duidelijk zijn. Ik vind het leuk om Top Pop te mo gen presenteren. Maar ik heb niet op dit televisie-baantje zit ten azen. De AVRO heeft mij er voor gevraagd. Ben ik niet ge schikt voor dit werk, dan stort ik me weer volledig op de radio. Want daar ben ik niet op uitgeke ken. Je kunt er zulke leuke din- -gen met geluid doen. Top Pop? Ik begin er zonder enige ver wachting aan. Een ding hoop ik wel. Dat het net zo leuk is als het werken voor de radio. Voor mij is het dan in elk geval geslaagd". JAN WESTERLAKEN ACHTERGROND Het licht gloort aan het eind van de tunnel, maar voorlopig moe ten we nog even zuinig aan doen, zei koningin Beatrix gisteren in de Ridderzaal tegen de leden van de Eerste en de Tweede Kamer. Ze deed dat in de Troonrede, een verhaal waarmee ze het parle mentaire jaar opent en aangeeft wat de ministers het komende jaar voor plannen hebben. Ze schrijft die rede overigens niet zelf. Ze mag (moet) het verhaal wel voorlezen omdat ze staats hoofd is, maar het is het kabinet dat het verhaal van de eerste tot de laatste letter schrijft. Die troonrede is een hele korte samenvatting van de begroting, het huishoudboekje van de staat. Daarin geeft het kabinet aan wat het in 1987 allemaal wil doen, en hoe het de bijna 180 miljard gul den bij elkaar wil sprokkelen die daarvoor nodig zijn. Het motto voor het komende jaar luidt het zelfde als de afgelopen jaren: be zuinigen. Al jaren krijgt de staat vele tientallen miljarden minder bin nen dan nodig zijn. Om toch alle wensen te kunnen uitvoeren leende de staat dat geld. Maar schulden moet je ook aflossen. De rente en aflossing op de staatsschuld vormen inmiddels al de grootste uitgavenpost op de begroting. Om daar wat aan te doen moet ook in 1987 weer fors worden bezuinigd. Koningin Beatrix vertelde in de troonrede gisteren weinig nieuws. De meeste plannen wa ren al bekend. CDA en WD haalden bij de verkiezingen in mei genoeg stemmen om door te regeren. Onder leiding van (op nieuw) minister-president Lub bers doen ze dat ook. In juli wer den CDA en WD het eens over wat er de komende jaren moet gebeuren, en dat legden ze vast in het zogeheten regeerakkoord. De Troonrede was eigenlijk het regeerakkoord in andere woor den. De komende weken mogen de politieke partijen zeggen wat ze van de kabinetsplannen vinden. Eerst in het algemeen (de alge- Leerlingen van tientallen Leidse scholen zullen vanaf maandag anderhalve week druk bezig zijn om van Leiden het klapstuk van Nederland te maken. Dit scho lenproject, op touw gezet in het kader van het 100-jarig bestaan van de 3 October Vereeniging, gaat gepaard met bezoeken aan allerlei Leidse bedrijven, instel lingen en gemeentelijke instan ties. De scholen (van het voortge zet onderwijs) hebben zelf een keuze mogen maken uit het rui me aanbod. Zo zijn museum De Lakenhal, het Gemeentearchief, de ge meentereiniging en de Pieters kerk in trek, maar zijn er ook schoolklassen die een bezoek zullen brengen aan het Diacones- senziekenhuis of het anatomisch museum. Tijdens het project zul len beeldopnamen worden ge maakt die later aan de scholen zullen worden aangeboden. Waarschijnlijk komt er ook nog- een tentoonstelling waarop de produkten die door leerlingen zyn oi worden gemaakt zullen worden vertoond. Het project blijft niet beperkt tot leerlingen van het voortgezet onderwijs. Ook de basisscholie ren worden erbij betrokken. Maandag zullen de meisjes en jongens op het Stadhuisplein duizenden rood-witte ballonnen loslaten. Burgemeester Goekoop zal een groter exemplaar de lucht insturen en wie die ballon vindt kan op een goedkope 3 oktober viering rekenen want de organi satie van het project zal de be wuste persoon op dè grote feest dag 'vrijhouden', hetgeen dus zo veel betekent als gratis eten, drinken en voor niks in de ker misattracties. Volgende week dinsdag en donderdag zullen alle basisscho lieren worden getracteerd op ijs terwijl er voor groepen kinderen uit het speciaal onderwijs een boottocht op het programma staat. Kortom, voor de scholieren moet Leiden volgende week echt het klapstuk van Nederland wor den. mene beschouwingen), daarna nemen ze alle plannen afzonder lijk nog eens onder de loupe. Net als de Troonrede wordt dat een herhaling van zetten. Eind juli mochten de partijen immers al zeggen wat ze vonden van (de plannen van) het nieuwe kabi net. Er zal hier en daar wel wat worden veranderd aan de bezui nigingsvoorstellen - dat hoort bij het politieke spel - maar echt schokkend wordt het allemaal niet. CDA, WD en de kleine christelijke partijen zullen hun instemming betuigen met het be leid, terwijl PvdA, D66 en klein links het kabinet nog eens flink op de korrel zullen nemen. SJAAK SMAKMAN LEIDEN: HET KLAPSTUK VAN NEDERLAND uur wordt aan Dick Matena de Stripschapprijs 1986 uitgereikt. De zondag begint om 10.00 uur met een 35 mm filmfestival, om 13.00 uur worden de stripschap- penningen uitgereikt. Zo wordt Hans van den Boom (uitgeverij Arboris) om zijn stripkwaliteiten onderscheiden. Met name ook zijn maandblad Titanic. Het sep tembernummer van dit voortref felijk striptijdschrift is geheel ge wijd aan Dick Matena (met inter view). Het buitenlandse album van het jaar is In de binnenlan den van het alledaagse van teke naar/scenarist Boucq, uitgege ven door Casterman. Boucq krijgt daarvoor een stripschap- penning. Om 14.30 uur is er een stripveiling. Om 18.00 is alles weer voor een jaar voorbij. Toe gangsprijs: f7,50 voor volwasse nen, f5,- voor 'personen kleiner dan 1.50 meter'. Knudde exit André van Duin. (foto pr) Treurig nieuws voor de lief hebbers van de strip Knudde van de in Badhoevedorp woonachti ge Toon van Driel. Toon houdt er per 1 november mee op. Een en ander heeft te maken met proble men die hij had met zijn uitgever De Vrijbuiter. Ooit verkocht Toon van Driel zijn rechten aan de uitgever die in de toen nog niet populaire strip op dat mo ment meer zag dan Toon van Driel zelf. Toon wilde nadat Knudde een doorslaand succes was geworden, de rechten terug. Maar daar wilde de uitgever niet aan. Enfin, een proces en alle maal nare dingen met uiteinde lijk resultaat dat Toon van Driel wat Knudde betreft de pijp aan Maarten heeft gegeven. Wanneer er straks toch nog nieuwe Knud de-strips uitkomen, zijn ze dus niet meer van Toon van Driel. Er komt echter wel wat nieuws voor in de plaats. Vanaf 22 sep tember start hij in het program mablad van Veronica een pagina grote weekstrip over de komiek Andre' van Duin. Samen schrij ven ze het verhaal, waarbij Toon van Driel uiteraard de tekenpen hanteert. Een soort Sjef van Oe- kel- en Urbanus-effect. Onder tussen heeft André van Duin Toon van Driel laten weten dat hij die nieuwe strip over zijn per soon van 'wereldklasse' vindt. Aangezien André van Duin het razend druk heeft waardoor hij er zich wellicht niet altijd mee kan bezig houden, zal Toon van Driel het verhaal straks bijna he lemaal alleen maken. In de strip gaat de komiek een eigen be staan leiden, André van Duins Tweede Leven. En in het week blad Panorama gaat in de week van 13 oktober de nieuwe strip van Toon van Driel De Kanjers verschijnen. Voorts is Toon be zig met een nieuwe sportstrip voor de krant waarin Knudde lange tijd verscheen, het Alge meen Dagblad. FRANS KEIJSPER KORTWEG Spionnen Tussen Rusland en de Verenig de Staten is al enkele weken een merkwaardig steekspel aan de gang naar aanleiding van de ar restatie van twee spionnen. De VS hielden de Rus Zacharov aan, waarop in Rusland de aanhou ding volgde van een Amerikaan se journalist, Daniloff. Daniloff beweert bij hoog en bij laag dat hij geen spion is. In de VS heeft men zich zö opgewonden over deze zaak dat president Reagan het inmiddels zelfs noodzakelijk heeft gevonden om met econo mische maatregelen te dreigen. Ook het topgesprek Reagan - Gorbatsjow over vrede en veilig heid loopt gevaar. De ministers van buitenlandse zaken, Shultz en Sjevardnadze, zullen binnen kort proberen de brokken te lij- Effectenbeurs Dat Nederlanders veel nuch terder zijn dan bijvoorbeeld Amerikanen bleek begin deze week weer eens op de effecten beurs. In het financiële centrum van de westerse wereld, Wall Street in New York, daalden vo rige week de aandelenkoersen wat een hysterische reactie bij veel Amerikaanse beleggers ver oorzaakte die zo snel mogelijk van hun aandelen afwilden om op die wijze de verliezen zo klein mogelijk te houden. Op de Amsterdamse effecten beurs daarentegen werd tamelijk laconiek gereageerd. Geen flauwvallende of huilende beleg gers, wel ongerust informerende aandeelhouders die over het al gemeen niet in paniek raakten. 'De markt is zwak, maar er wordt rustig gereageerd', zo typeerden beursmedewerkers de gebeurte nissen in Amsterdam. ..afwaardepausen ^vi6MoN....A^KoM...kiva(tlen li&tcflMC y tetaWen Uw&&de.. 1 T" 'W te de7e*..li6Uavidê\ route national mv ^waarde duimen lau kant van de we& sroeien en we «rr m pappa a one toardacletns heen Wilde...ze 'dww van die he\e yTOarweer. Ag Mie vMrief (Wordt vervolgd) Koningin Beatrix leest de troonrede Bas Westerweel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19