'Leiden wellicht culturele hoofdstad van Nederland' Tijdelijk manager LDM Grote race is begonnen Brinkman tijdens derde Uitmarkt: Eremedaille voor Van Hooven Dronken lifter pikt auto Diefstal van kazen actief In vrije tijd MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 LEIDEN igekeerd. Ze LEIDEN - "Kwade tongen op mijn ministerie beweren wel dat ten tij de van het derde kabinet Lubbers Leiden de culturele hoofdstad van Nederland zal zijn. Als ik hier zo rondkijk en zie hoeveel belangstel ling er is, denk ik dat we een rede lijke kans hebben om dat in het tweede kabinet Lubbers rond te krijgen. En daarvoor hoeven hele maal geen instellingen uit Rotter dam of Amsterdam naar Leiden te verhuizen". Niets dan lof voor het culturele leven in Leiden kwam er zaterdag van minister Brinkman van wel zijn, volksgezondheid en cultuur, die in de Pieterskerk de derde Uit markt officieel opende. "Zo rond prinsjesdag wordt hier en daar ge discussieerd of het wel goed gaat met het sociaal-cultureel werk in Nederland. Ik kan hier vaststellen dat er nog veel op eigen kracht is te bereiken". Die eigen kracht, het particulier initiatief, is volgens Brinkman juist dé kracht van het op poten houden en helpen van het culturele leven: hij constateerde een uitwaaierend effect van onder meer de Uitmarkt richting andere gemeenten, waar soortgelijke crea tieve activiteiten worden georgani seerd. De Uitmarkt kan volgens de or ganisatie als geslaagd worden be schouwd. Overdag prachtig weer, enkele duizenden bezoekers meer dan vorig jaar en goede handel voor de deelnemende verenigin gen en instellingen in de vorm van nieuwe leden en optredens. "We zijn best tevreden", laat mede-or ganisator Jos Hooghuis dan ook weten. Volgens een grove schat ting bezochten 17.000 tot 20.000 mensen het evenement, volgens een meer exacte ongeveer 18.000. Dat is zo'n 4000 meer dan vorig jaar, "en als het 's avonds niet was gaan regenen, waren er denk ik nog wel meer gekomen", aldus Hooghuis. 't Begon 's morgens al meteen goed: de boel was nog geen drie kwartier aan de gang of men lag al voor op het schema. Minister Brinkman stapte ruim voor half elf al het podium op voor zijn toe spraak, die zoals gezegd louter uit" complimentjes bestond. Een pluim was er voor de stichting Vrienden van de Pieterskerk, initiator van de Uitmarkt - "Het is een goede ge dachte van de Stichting geweest om niet te volstaat met het bevor deren van de restauratie van de kerk" - en voor Leidenaar Henk van Hooven, die zaterdag afscheid nam als voorzitter van Federatie van Leidsé Amateurs Muziekver enigingen en als lid van de Werk groep Amateuristische Kunstbeoe- Schrijver Maarten Biesheuvel droeg tijdens de Uitmarkt voor uit werk van Maarten 't Hart, i brachten ook nog een muzikaal duet ten gehore. Door een klap met de cimbalen opende minister Brinkman zaterdag 111 de Pieterskerk de derde Uitmarkt- Hij tipte Leiden bij die gelegenheid als kanshebber voor het predikaatculturele hoofdstad van Nederland (foto Frcd Rohde) fening. Volgens Brinkman zit het 'm bij de kwalititeit van culturele activiteiten niet alleen in het geld, maar vooral in mensen als Van Hooven. Klap Brinkman onthulde nog zich "een beetje verlegen" te voelen. "In Elsevier van deze week staat dat ik graag gezien ben bij 'her vormden op wieltjes' in de Rand stad". Hij refereerde hiermee aan het feit dat het een aantal mensen een doorn in het oog is dat een kerk, waaronder dus ook de Pie terskerk die met veel rijkssubsidie is opgeknapt, voor andere dan godsdienstige activiteiten wordt gebruikt. Brinkman staat daar als minister helemaal achter, wat niet wegneemt dat hij "in een andere kwaliteit" de kerk graag voor het oorspronkelijke doel gebruikt ziet worden - "maar dit terzijde". Waar na hij de markt opende door een flinke klap met cimbalen, een si gaar kreeg aangeboden van kinder theater 'Klapsigaar' welke tot veler teleurstelling niet klapte en by el ke stand een kijkje nam. De kerk was van begin af aan goed vol. De schier eindeloze reeks gezelschappen op het gebied van amateuristische kunstbeoefening die zich met een optreden presen teerden, konden stuk voor stuk op veel belangstelling rekenen. Veel aandacht van kinderen was er voor LEIDEN - Leidenaar Henk van Hooven is zaterdag tijdens de Uit markt in de Pieterskerk onder scheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij ontving de on derscheiding uit handen van loco- burgemeester F.J. Kuijers, die de toekenning van de medaille aan Van Hooven "geen enkele verras sing" noemde. De onderscheiding werd Van Hooven verleend vanwe ge zijn inzet voor de amateurkunst en de vele bestuursfuncties die hij in het maatsschappelijk leven heeft bekleed. Van Hooven kreeg de onder- onder meer circus Torontelli. Veel al benauwd keken ze hoe de Oos terling van het circus zijn arm bij na met een mes doorkliefde. Het bloedde behoorlijk, maar hij gaf geen kik - evenals toen hij op een spijkerbed ging liggen, waarna hij trots zijn rode, met een soort tar taarmotief bedekte rug aan het pu bliek liet zien. En, welk een won der, met een doekje veegde hij de wond op zijn arm zomaar weg. Op gelucht applaus van de kinderen was zijn deel. scheiding bij zijn afscheid van de werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening en van de Fede ratie van Leidse Amateurs Muziek verenigingen. Van de eerste orga nisatie was hij vanaf 1980 lid, van de laatste vanaf 1983 voorzitter. Na de oorlog, tijdens welke hij actief was in het verzet, werd Van Hooven voorzitter van de perso neelsvereniging van Philips-Den Haag en richtte hij de knutselclub voor Philips-personeel op. Deze bracht speelgoed bijeen, dat werd opgeknapt en vervolgens geschon ken aan kindertehuizen. Van 1957 Ten onder De avond bracht veel muziek, met onder meer de Dutch Swing College Band die tevens als afslui ter van de deFde Uitmarkt was aan gezocht. Hoewel over de publieke belangstelling niet echt valt te kla gen, had de avond volgens Jos Hooghuis wel wat drukker bezocht mogen worden. Het is de organisa tie in elk geval duidelijk geworden dat er op het avondprogramma an dere mensen afkomen dan op de tot 1963 was hij lid van de com- misssie Jeugdbeweging van de ^eidse Jeugdactie, van 1958 tot 1959 van de oudercommissie van de 30ctoberschool en van 1968 tot 1969 algemeen bestuurslid van de speeltuin rondom de watertoren. Hij organiseerde vanaf 1965 tot vo rig jaar Sinterklaasfeesten voor on der anderen gehandicapten en was 27 jaar lang secretaris van muziek vereniging De Burcht. Van 1970 tot 1978 was hij namens de Leidse mu ziekkorpsen lid van de sectie mu ziek in de Culturele Raad en van het dagelijks bestuur van de Cultu rele Raad. activiteiten overdag. Hooghuis wijst erop dat de standhouders 's avonds op aanzienlijk minder be langstelling stuitten "en zelf heb ben ze er tegen die tijd ook weinig zin meer in. De bezoekers komen 's avonds echt voor de optredens. Misschien moeten we dat volgende keer anders doen". Enige wijziging behoeft ook de programmering van de optredens, zegt hij. Het optreden van het Leids Vocaal Ensemble ging ten onder in het lawaai waarmee het stemmen der instrumenten van de big band van de Streekmuziek- school die even later op het tegen overgelegen podium zou optreden, gepaard ging. "Dat was jammer, volgende keer moeten we er dus voor zorgen dat op het andere po dium een kindertheater ofzo staat". Voor het overige is Hoog huis dik tevreden. "Volgend jaar weer een Uitmarkt? Tja, het lijkt erop dat we een traditie aan het vestigen zijn. Maar ik zeg zeker niet keihard 'volgend jaar weer'. We hebben onder de deelnemers weer een enquête gehouden en de uitkomsten daarvan moeten we nog afwachten. De indruk is wel dat er behoefte is aan weer een Uit markt. Daar zullen we zeker reke ning mee houden". In afwachting van nieuwe directeur LEIDEN - Bij de Leidsche Duin watermaatschappij wordt per 1 ok tober een nieuwe adviseur en tijde lijk manager benoemd: J. Walma. Hij wordt binnen de directie ver antwoordelijk voor de waterkwali teit. Verder moet hij directie en commissarissen adviseren over de dagelijkse leiding van het bedrijf, de reorganisatie van het bedrijf, verbetering" van de winningsmid delen voor drinkwater en over de investeringen die nu en later nodig zijn om de produktiecapaciteit uit te breiden. Walma blijft verantwoordelijk voor de waterkwaliteit totdat een nieuwe directeur is benoemd bij de LDM. De sollicitatie-procedure hiervoor is inmiddels in gang ge- Auto iu gracht LEIDEN - Een 32 jarige Leidse vrouw botste vannacht op de Korte Mare tegen een geparkeerde auto aan. De wagen verdween door deze harde duw in de gracht. De auto mobiel van de vrouw kwam tot stil stand tegen een boom. De Leidse die vermoedelijk te veel drank op had, liep bij deze aanrijding een gebroken neus op. Zowel haar auto als de geparkeer- de auto werden flink beschadigd. zet. Walma blijft in elk geval tot 1 oktober 1988 in dienst van het be drijf als adviseur. De raad van com missarissen van de LDM hoopt de in dienst treding van de nieuwe di recteur op deze manier zo soepel mogelijk te laten verlopen. Bij de LDM werd bedrijfsinge- nieur G. Zaadnoordijk enkele we ken geleden al benoemd tot tijde lijk directeur nadat directeur C. de Jong door de raad van commissa rissen op non-actief was gesteld. Walma is op dit moment nog direc teur van de Westlandse Drinkwa terleiding Maatschappij. Hij gaat per 1 oktober met vervroegd pen sioen. De Westlandse Drinkwater leiding Maatschappij vertoont wat betreft drinkwaterproduktie en reorganisatieproblematiek grote overkomsten met de LDM, aldus de raad van commissarissen. Wal ma is vanmorgen voorgesteld aan het personeel van de LDM. De herbenoeming van twee com missarissen van de LDM, waarover de Leidse gemeenteraad zich van avond zou buigen, is afgevoerd van de agenda van de raadsvergade ring. Dat is gedaan omdat over de ze zaak waarschijnlijk zoveel vra gen zullen worden gesteld door raadsleden dat de overige punten op de agenda niet meer aan behan- LEIDEN - De Leidse Pluimvee- en Konijnfokvereniging hield zaterdag en zondag in de aula van het Stedelijk Gymnasium weer de jaarlijkse jong dier ententoonstelling. Te aanschouwen waren enige honderden ko nijnen, cavia's, hoenen, hanen en patrijzen en aanverwanten, elk voor zien van een keuringsrappörtje. Een bloemlezing uit de kritieken: 'Kinlel- len te grof (zijdehoen); 'Oren moeten horizontaler ingeplant en hangen (cavia);'Zwakke benen'(langoor). (foto Frcd Rohde» deling toekomen. Over de herbe noeming van commissarissen zal nu eerst worden gesproken in de raadscommissie voor economische aangelegenheden LEIDEN - Een dronken lifter met fiets die zaterdagnacht om vier uur met een vriendelijke Leidenaar mocht meerijden, ging er bij het in laden van zijn fiets met de auto vandoor. De Leidenaar was net be zig de fiets op een aanhangwagen- tje te zetten, toen hij werd aange sproken door een agent die dacht dat de Leidenaar wel eens een fiets aan het stelen kon zijn. Op dat mo ment reed de lifter met zijn wagen en aanhangwagen weg. De politie ging er onmiddellijk achter aan. Na verhoor bleek de lifter, een 26-jari- ge Leidenaar, niet van plan te zijn de wagen te stelen. Nee. het was volgens hem; een lolletje. Auto in brand LEIDEN - Een 21-jarige vrouw uit Amsterdam stond zaterdagmiddag raar te kijken toen haar auto al rij dend in brand vloog op rijkweg 4 richting Rotterdam. De auto brandde hélemaal uit. De vrouw en haar medepassagier konden tijdig de wagen verlaten. Na van de schrik te zijn bekomen hebben ze van de Leidse politie een lift naar het station gekregen. LEIDEN - Uit een winkel aan de Haarlemmerstraat zijn zaterdag nacht voor 25 kilo kaas, vijf flessen wijn, anderhalve kilo paté en ver schillende salades ontvreemd. Bij een surveillance troffen de politie mensen om half vier een man op de Hooglandse Kerkgracht aan met een zware zak aan zijn arm. Toen zij uitstapten was de man plots ver dwenen. Wel viel het oog op een aantal kazen dat onder een auto was gezet. Inbrekers betrapt LEIDEN - Twee Leidenaars zijn vannacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een woning annex drogisterij aan de Lage Mors weg. Omwonenden die het een en ander hadden gehoord, belden de politie. De politie trof de 25- en 28-jarige Leidenaars in de zaak druk bezig met het klaarzetten van spullen. De auto stond op de hoek gepar keerd. Het tweetal was binnenge komen door het slot van de deur naar de bovenwoning te forceren. Iets minder bezoekers Leidato Het was een drukte van belang bij de start van de Grote Postkoetsen Race op de Grote Markt in Groningen. (foto GRONINGEN - De postkoetsen die deelnemen aan de grote race werden door een grote schare be langstellenden uitgewuifd. Daar voor waren koetsiers en passagiers zaterdag ontvangen op het Gronin-, ger stadhuis. Gisteren was het een kleurrijk feest op de Grote-Markt. Tal van prominenten, gehuld in historische kleding, namen plaats op de koetsen. Onder hen de bur gemeesters van Leiden, Groningen en Stadskanaal en commissaris der koningin Vonhoff. Het startsignaal werd gegeven door oud-staatssecretaris Jaap Scherpenhuizen, die daarbij werd gadegeslagen door onder anderen zijn oud-collega staatssecretaris Koning van financiën. Veel van de meereizende Groningers staakten de tocht in Zuidhorn om met een Lus w cci' naar de stad terug te ke ren. Hoewel het de opzet van de ra ce is om oude tijden te laten herle ven, heeft de organisatie niet aan de nieuwe tijd voorbij kunnen Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Vincent, zv. R.J. Heemskerk en M.H.J. de Ridder; Niels Sandfeld. zv. E S. Hansen en I Wicrs- ma; Maarten Johan Philip, zv. J.P. Dis- seveld en M.C.G. van der Zwan; Conny Nicole, dv. A.G. Olivier en A. van den Oever; Fenna Martha, dv. F.C.M. Weg man en N.W. van Tilburg; gaan. Op iedere koets hangt een re clamebord van de sponsor die de wagen heeft geadopteerd. Iedere postkoets is ook uitgerust mét een telefoon om contact te kunnen on derhouden met de ongeveer 30 pleisterplaatsen die worden aange daan. Voor de paarden wordt de rit ook wat comfortabeler dan ze vroe ger was. Voor elke 'koets worden twee reserve-paarden achter de hand gehouden. Studenten dierge neeskunde controleren de conditie van de ongeveer 70 deelnemende viervoeters. Bij de race wordt niet de snelste 'Rijnland' wint toernooi LEIDEN - Het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest is zaterdag bij het softbaltoernooi voor scholen voor het voortgezet onderwijs, gehou den op de accommodatie van soft- balvereniging 'Volle Bak', als sterkste uit de bus gekomen. Het jongensteam van de bovenbouw van het lyceum eindigde als eerste boven de Agnes scholengemeen schap en het Stedelijk Gymna sium, die als respectievelijk twee de en derde eindigde. Ook het meisjesteam voor de bovenbouw legde beslag op de eerste plaats. In de derde poule, die voor jongens uit de onderbouw, werd de Katho lieke Technische School uit Voor hout nummer één. reistijd beloond, maar de wijze waarop bepaalde behendigheids oefeningen worden volbracht. Als alles goed gaat arriveren de koet sen zaterdag in Leiden. Volgens het draaiboek wordt de wagen van de 3 October-Vereeniging kort voor de aankomst in Warmond nog het doelwit van een roofoverval, waarbij de passagiers worden ont zet door politie en ambtenaren. LEIDEN - Welgeteld 64.591 men sen hebben dit jaar de Leidato in de Groenoordhallen bezocht. Dat is naar schattting ongeveer 1000 minder dan vorig jaar. Bij de orga nisatie van de huishoudbeurs be staat het vermoeden dat de Uit markt, die zaterdag werd gehou den in de Pieterskerk, daar iets mee heeft te maken. 'We hebben dat zaterdagavond wel gemerkt", aldus mede-organisator Jan van Zijp. Desalniettemin spreekt hij van een 'goede' vijfentwintigste Leidato. "De standhouders zijn naar wat ik heb gehoord tevreden; een heleboel hebben al voor vol gend jaar geboekt". De huishoudbeurs ging zoals te doen gebruikelijk gepaard met Miss-verkiezingen. Uit een aan zienlijk aantal deelneemsters wer den een Miss Toekomst, een Miss Personlity en Miss Rijnland 1986 gekozen. Die titels werden in de wacht gesleept door respectieve lijk Mercedes Löhnen uit Oegst geest, Evelijn Heespelink uit Al phen aan den Rijn en Helen Moni que Kokken uit Den Haag. Duivensport Tijdens het weekeinde tal van postduivenverenigingen deel aan een wedvlucht vanuit Peronne. De uitslagen. De Reisduif: W. Kop 1,7,10; J. Hartevelt 2; W. v.<LHoogt 3,4,5,9; P. Mooten 6; W. Hartevelt 8. De Blauwkras: combinatie HouwelingenINoest: 1,2,4,6; R. Verhoogt 3; combinatie TanglWe- tering 5; combinatie Nieuwen- dijk 7; combinatie Blom 8,9; P. Landensbergen 10. LPG: J. Staffeleu 1,2,4; P. de Haas 3,5,10; Schouten/Verhagen 6; K. v.d. Broek 7; Van der Meer/ Halewijn 8; F. Gijsman 9. De Vriendenclub: combinatie Kooy/Werkhoven 1,2,3,4,6,7; com binatie Ligtvoet/Burgmeyer 5; J.M. Turk 8; A. Siera 9,10. Het Oosten: R. v.d. Nieuwen- dijk 1,2; combinatie S en G 3; T. van As en zn. 4; B. van Putten 5,7,8.9; P. van Duyl 6,10. Hengelsport VVL hield een wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag is als volgt: 1 C. Kaffa 6150 gram, 39 stuks; 2 J. Wijling 2450 gram, 15 stuks; 3 J. Pardon 2000 gram, 14 stuks; 4 G.v.d. Blom 1900 gram, 15 stuks; 5 F. Noordermeer 1800 gram, 12 stuks; 6 H. Jansen 1750 gram, 14 stuks; 7 N. v.d. Blom sr. 925 gram, 5 stuks; 8 G. Pardon 625 gram, 3 stuks. De einduitslag van de woens dagavondcompetitie in de stads- wa teren: 1 G.v.d.Blom 10.000 gram, 84 stuks; 2 G. Pardon 7850 gram, 57 stuks; 3 C. Kaffa 7350 gram, 41 stuks; 4 N.v.d. Blom sr. 6375, 57 stuks; 5 J. Siebert 5850 gram. 52 stuks; 6 H. Jansen 4700 gram, 61 stuks; 7 J. Pardon 4475 gram, 42 stuks; 8 B. Noest, 3175 gram, 17 stuks; 9 J. Sloot 3125 gram, 18 stuks.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3