Opera Parijs speelbal van politieke twisten I Claxon Festival boeit van begin tot einde Frank Boeijen Groep in Leidse Pesthuis: huilen in de regen 19« MAANDAG 15 SEPTEMBER 1986 KUNST PAGINA 21 Het Claxon Geluid Festival. Bijge woond in de Waag op 12 en 13 sep tember. LEIDEN - Een ding kan gezegd worden van het Claxon Festival: de gepresenteerde werken munt ten uit door een hoog niveau en door de oorspronkelijkheid van hun inhoud. Na lezing van het programmaboekje werd je toch telkens weer verrast door de uit eindelijke realisatie. Het experi mentele karakter, de avant-garde technieken en het hoge artistieke gehalte hielden de aandacht van de toeschouwers voortdurend gevangen. Ook al leek het programma van de hak op de tak te springen, toch waren er grote lijnen te ont dekken; een aantal werken van Nederlanders beleefde zijn pre mière (Termos, Emmer, Altena en Waisvisz) en van de buiten landse artiesten traden er ver schillende voor het eerst op in Nederland (Henry, Mitchell en het trio Staley-etc). Wie be nieuwd is naar wat er leeft op het gebied van geluidskunst, komt op dit festival aan zijn trekken. De solo-optredens waren in de meerderheid. Op conventionele instrumenten waren te horen de saxofonisten Paul Termos - al eerder besproken - en Roscoe Mitchell, een vooraanstaande Amerikaanse jazz-componist. Hij stelde de fabelachtige technische beheersing van zijn instrument volledig in dienst van zijn muzi kale expressie. De hele ruimte van het Waaggebouw zinderde van zyn spel. De speciale adem- techniek, waardoor hij ononder broken door bleef spelen, benam de toehoorders bijkans de adem en veroorzaakte de nodige op winding. De piano was al eerder aan bod geweest als solo-instrument; za terdag was het Guus Janssen die voor het eerst muziek vertolkte van collega's Margriet Hoender dos en Paul Termos. Zeer nauw gezet en glashelder speelde Jans sen de eindeloos voortspinnen- de, priegelende melodie van Hoenderdos en het bijna machi naal ritmische Carara van Ter mos. Maar het mooist was zijn ei gen compositie 'Dik en Dun'. Overal in de ruimte schenen de beierende klanken op te duiken, nu eens dichtbij, dan weer ver der af; de intentie van het werk sprak regelrecht tot het hart. De Fransman Pierre Henry - eerder te horen op dit festival - experimenteerde al in de jaren vijftig met elektronische muziek. Later is er het gebruik van de computer bijgekomen. Nick Col lins ontvangt op het moment van uitvoering radio-signalen, die hij ter plekke bewerkt met muziek- computertjes. Veel ibeer dan ge luidsvervorming en onregelma tig, ritmisch stokkende herhalin gen bood het geheel echter niet. Waisvisz had het anders aange pakt. Hij maakt het bespelen van een aantal muziek-computers tot een fysieke en visuele perfor mance van elektronische mu ziek. Waisvisz was via kabels ver bonden met de computers. De kabels leidden naar bedienings paneeltjes die als handschoenen rond zijn handen gebonden wa ren. De bewegingen van zijn han den en armen manipuleerden de muziek. De samenhang tussen de klankproduktie en de handen was voor de toeschouwer echter niet altijd duidelijk. Het concert was fascinerend maar nog fasci nerender was de persoon van Waisvisz zelf; in het begin leek hij een dans van gebarentaal uit te voeren, maar geleidelijk aan werden zijn bewegingen minder vloeiend, het leek eerder een fol tering met elektrische schokken, toegediend door een geheimzin nige macht op de achtergrond. Over Alledaagse beslommerin gen onder de microscoop en voor de microfoon van Jim van der Woude en Floris van Manen kan ik kort zijn: dit valt nauwelijks onder woorden te brengen. De beslommeringen voltrokken zich tegen een deprimerende achtergrond van wankele, afge dankte attributen, pure nonsens. Degenen die het gezien hebben zullen er nog steeds met veel pret aan terugdenken. Opera - mu ziektheater bij uitstek - werd vertegenwoordigd door Huib Emmer die grimmige, afstande lijke muziek componeerde bij de titel: 'They Stumble All Night Over Bones Of The Dead'. Tekst is van Ken Hollings. Weinig thea traals was er aan de eerste scène te beleven of het moesten de dia- beelden zijn. De uitvoerenden brachten het werk uiterst cons ciëntieus, maar het geheel kwam tóch niet echt uit de verf. Tenslotte traden er twee groe pen op: Het Maarten Altena Oc tet met een luisterrijk en zeer goed klinkende presentatie van nieuwe werken en het New Yorkse trio Jim Staley, Shelly Hirsch en Sam Bennett, voor het eerst in Nederland. Shelley Hirsch is een buitengewoon pak kende stemkunstenares met een eindeloos scala aan uitdruk- Michel Waisvisz in actie in de Waag. Zijn handen zijn i verbonden met muziek-cómputers. kingsmogelijkheden en dan nog wel zonder één echt woord te spreken of te zingen; de stem als instrument sec. Als het goed is ontstaat er in de loop v^n zo'n evenement een sfeer van mededeelzaamheid en intimiteit. Je leert eikaars gezich ten kennen, je deelt dezelfde er varingen, je maakt deel uit van een afzonderlijke gemeenschap. Ook nu was dit het geval. Na af loop kon men er moeilijk tot ko men de Waag te verlaten en er werden nog wat biertjes gedron ken. Enkele reacties van onvoor bereide bezoekers: 'Ik wist echt niet wat me overkwam en waar ik terecht was gekomen, maar het was ontzettend leuk'. En: 'Gelukkig snap ik niets van mo derne muziek, dus kon ik naar hartelust genieten'. Dit komt voortaan op mijn programma te staan. MONICA SCHIKS (foto Fred Rohde) De Frank Boeijen Groep. Frank Boeijen: zang en gitaar; Ger Hoey- makers: gitaar: Jos Haagmans: toet sen, Nels Busch: basgitaar; Henk Wanders: drums. Gehoord op 13 sep tember in het Pesthuis, Leiden. LEIDEN - De Culturele Raad van Zuid-Holland had gedacht slim te zijn door tijdens de Kunstbeurs in het Pesthuis ook concerten te organiseren. Dat zou drempelverlagend kunnen werken voor het bezoek aan de beeldende kunst die er hangt. Het pakt echter allemaal precies omgekeerd uit. De expositie trekt veel bezoekers, er is al voor meer dan een half miljoen aan kunstwerken verkocht. Maar de concerten lopen van geen kan ten. Het jazzfestival van vorig weekeinde trok een handjevol publiek. Voor de Frank Boeijen Groep - toch met lengten voor sprong de populairste Nederpop- groep - kwamen er zaterdag twee handjesvol. Het hele concert had de allure van een kind met een water hoofd: zware jongens liepen met walkie talkies rond om de orde te handhaven, een horeca-exploi- tant had heel wat vaatjes bier la ten aanrukken, een prachtig po dium compleet met lichtshow was in elkaar getimmerd, de ge luidsinstallatie was metershoog. En dat allemaal om een groepje van amper honderd concertgan gers omver te blazen, dat in de motregen alles geduldig over zich heen liet komen. Het was om echt heel droevig van te wor den. Een eindexamenfeest zon der geslaagden. Dat handjevol deed overigens wel z'n best om er een echt pop concert van te maken. Men riep 'Frenkie, Frenkie' en 'we want more', men klom op eikaars schouders en zong de teksten Het mocht niet baten. Want hoe reageert een popgroep op zo'n deprimerende entourage? Gewoon doen alsof je neus bloedt. Beginnen met 'Foto van een mooie dag' - hoe haalt-ie het in z'n hoofd - dan de automati sche piloot aan en plichtmatig het hele repertorie afdraaien: 'Crime Passionel', 'In Natura'. 'Verslaafd aan jou' en ga maar door. Alleen de nieuwe gitarist leek er aardigheid in te hebben. Maar verder... tjsonge, jonge, wat is die Frank Boeijen Groep een lamgeslagen band. "Als ik geen muzikant zou zijn, had ik me misschien bij de Baader Mein- hofgroep aangesloten", zei het idool in een zaterdag in deze krant afgedrukt interview. Ze zouden hem hebben zien aanko men. Gegarandeerd dat de Grup- pe met Frankie erbij middenin een overval in slaap zou zijn ge vallen. Natuurlijk, het beoordelen van muziek blijft een kwestie van smaak. Daarom behoor je in zo'n geval ter vergoelijking altijd te zeggen dat er dan toch maar vijf vakbekwame muzikanten op het podium stonden. Het is waar, on danks de door de kou snel ont stemmende instrumenten werd er niet vals gespeeld. Maar daar mee heb je het dan wel gehad. Want in haar genre - dat van de symfonische powerpop - is de Frank Boeijen Groep zeker geen uitblinker. Een volvet geluid zonder enig contrast, logge rit mes, onhandige breaks, een plakkerige synthesizer en solo's met de fantasie van streepjesbe- hang. Het ergst zijn de vocalen. Boeijen zingt als een evangelist die vanweze z'n slordige uit spraak nooit bij het kerkkoor mocht. Alle woorden plakt hij aan elkaar tot één grote brij: 'De dag dat het oproer kraait' klinkt bij hem als dedadadedopjoek- jaai. Het is alsof Herman van Veen in een grote pan met spag hetti is gevallen. En het pathos in zijn stem doet niet veel onder voor dat van de paus op de Mont Blanc. Frank Boeijen wil de grens wel eens over en laat daarom z'n tek sten in het Engels vertalén. Kerklatijn had me een betere keus geleken. ARIEJAN KORTEWEG Sonsbeek '86 trekt minder publiek dan werd verwacht ARNHEM (GPD) - Nog net op de valreep heeft de tentoonstelling Sonsbeek '86 75.000 toeschouwers weten te kragen. De familie Faber uit Friesland passeerde zaterdag middag nietsvermoedend de kassa en werd direct in de bloemetjes ge zet. Toch was deze mijlpaal geen echte reden tot feestvreugde voor de directie van de tentoonstelling. In de begroting had men namelijk op minstens 100.000 betalende be zoekers gerekend en als het een beetje mee zou zitten zelfs 125.000. De tentoonstelling beleefde gis teren haar laatste dag. Vanaf van daag worden alle beelden inge pakt, danwel afgebroken en op transport gezet. H. Hofman, pen ningmeester van de Stichting Sonsbeek '86 toonde zich ondanks het tegenvallende bezoekersaantal zeer tevreden over de verloop van de expositie. "Hoewel we in onze begroting hadden gerekend op 100.000 be langstellenden, zijn we zeker niet teleurgesteld door dit aantal. Je moet namelijk niet vergeten dat ook een groot aantal niet-betalende bezoekers de tentoonstelling heeft gezien. Sonsbeek is en blijft een openbaar park. Je hebt mensen die gewoon wat willen wandelen en niet zo nodig de paviljoens in hoe ven. Ik schat dat de tentoonstelling met deze mensen meegerekend te gen de 130.000 bezoekers heeft ge trokken", aldus Hofman. Volgens Hofman is het tegenval lende bezoek te wijten aan het sa menvallen van diverse openlucht tentoonstellingen. "Vroeger, in de begin jaren van de Sonsbeek openluchttentoon stellingen (de eerste was in 1946. red.) was een dergelijke expo iets unieks. Nu worden ze overal ter wereld gehouden en dat blijft na tuurlijk fikse concurrentie. Als je dat in ogenschouw neemt, moet ik zeggen dat we het niet eens slecht gedaan hebben". Zaterdagochtend bezocht een groot deel van de Arnhemse ge meenteraad de tentoonstelling. Volgens Hofman werd tijdens dit bezoek duidelijk dat deze eens in de vier jaar te houden expositie ze ker moet doorgaan. Hofman: „Misschien pakken we het over vier jaar wat kleinschali ger aan, maar wat ons betreft moet Sonsbeek '90 er zeker komen. Alles hangt natuurlijk een beetje van sponsors af, maar vooralsnog ma ken we ons daar geen zorgen over". MICHELANGELO (AFP) - Een 'Kruisiging' van Michelangelo Buonarroti, tegen het einde van zijn leven in 1545 geschilderd voor prinses Vittoria Colonna, is in Na pels teruggevonden in de verzame ling van een Napolitaanse familie. Dit heeft de historicus en kunstcri ticus Domenico Galajsso bekend gemaakt. Op 23 september wordt in Am sterdam het Muziektheater ge opend, het grootste gebouw voor de podiumkunsten in ons land. Het Natioale Ballet en de Neder landse Opera hebben er een on derdak gekregen, binnen- en bui tenlandse gezelschappen van naam en faam zullen er te zien en te horen zijn. Een bouwwerk op 3075 palen, dat plaats biedt aan 1689 toeschouwers. Voor Nederland is het Muziek theater, in de volksmond nog steeds 'Stopera' genoemd, enig in zijn soort. In West-Europa zijn echter vergelijkbare gebouwen te vinden. Zoals de Scala van Mi laan, De Munt in Brussel, de Ope ra in Parijs, het Coliseum in Lon den en de Hamburgse Staatsope- Onze buitenlandse correspon denten gingen ter plekke kijken. Vandaaghet vierde deel in een se rie over Muziektheaters in Euro pa: De perikelen van de opera in Parijs. PARIJS - De Opera van Pa rijs is de grootste van de we reld wat de oppervlakte be treft die hij beslaat. Hij heeft daarentegen minder plaatsen dan de Newyorkse 'Metropolitan' en van de ruim tweeduizend stoelen in het parijse 'Palais Gar- nier' is een kwart zo slecht geplaatst dat je er weinig of niets kunt zien. Zoals eens werd opgemerkt komen in de Parijse opera al die facto ren samen die maken dat de democratisering er tot een minimum is teruggebracht, terwijl de kosten er tot een absoluut maximum zijn ge stegen. Iedere bezoeker die na lang wach ten een peperduur kaartje verwor ven heeft, kan zich troosten met de gedachte dat de staat 694 franc heeft bijbetaald, dat is omgere kend meer dan tweehonderd gul den. Het theater is altijd uitver kocht als er een opera wordt gege ven. Toch heeft minder dan één procent van de bevolking de afge lopen jaren het Parijse, of een an der Frans operagebouw bezocht. In Frankrijk is muziek sinds zo'n jaar of vijftien weer populair, al hoewel geleerde mannen wel heb ben opgemerkt dat de Fransen weinig muzikaliteit bezitten. De Parijse opera-successen hebben ook minder te maken met muziek «t§ r» .¥«y - ;iül van onze tijd dan met de romantiek van de vorige eeuw. Ook de barok wordt er door welonderlegde zie len hartstochtelijk toegejuicht. Een seizoen is niet geslaagd door de keuze van de titels, want die keuze is een ijzersterke, maar voor al door de successen van de ensce nering, de balletten en de muzikale leiding. In de jaren '73-'80, toen de grote Max Liebermann intendant was van de 'Opera de Paris', kon den geld en talent niet op. Toch draaide de staat steeds weer voor de rekening op en behoorde het publiek tót een elite. De socialisten hadden hun eigen idee over eigentijdse operakunst toen ze in mei '81 aan het bewind kwamen. President Mitterrand kondigde een nieuwe opera aan, die het prototype diende te worden van de nieuwe generatie operage bouwen van de 21e eeuw. Het ging de socialisten allerminst alleen om een oplossing van de kwellende vraag of operakunst aan het ver drinken is in de hoogopslaande golven van negentiende eeuwse emotie, zoals een Puccini, een Bi- zet of een Wagner die wisten op te roepen. Ze wilden een nieuwe volkse opera en ze wilden die op de 'Place de la Bastille'. Ze wilden ook dat die klaar zou zijn tegen het moment waarop men in socialisti sche trant de revolutie van 1789 in 1989 wilde vieren. Die 'nacht van de revolutie' diende zo spectacu lair te worden dat ze evenmin zou worden vergeten als ooit de begra fenis van Victor Hugo of de terug keer van Napoleons gebeente van St. Helena. Van al deze plannen komt nu niets meer terecht. Binnenkomers De burgemeester van Parijs was in die dagen - en is nog steeds - gaullistenleider Jacques Chirac. Hij voelde aanvankelijk wel voor een tweede opera, ook omdat het project bovendien gekoppeld was aan de plannen tot het organiseren van een wereldtentoonstelling in datzelfde jubeljaar 1989. Langzaam door Rudolph Bakker taande bij Chirac echter het en thousiasme en dat des te sneller naarmate het operaplan des te nau wer bij de socialistische ideologie betrokken raakte. En het was Chi rac die het besluit nam dat de stad Parijs niet mee zou werken aan de wereldtentoonstelling van 1989, omdat de stad er te veel hinder van zou ondervinden en de geraamde kosten te hoog lagen. President Mitterrand haalde binnenskamers verlicht adem toen hij van dit be sluit hoorde, terwijl hij naar buiten toe de schuld voor het niet door gaan op rekening van Chirac kon schuiven. Sinds maart van dit jaar is Jac ques Chirac niet alleen meer bur gemeester van Parijs, maar boven dien ook eerste minister van Frankrijk. En de socialistische mi nister voor cultuur Jack Lang is opgevolgd door de even doenerige, maar minder pathetische Francois Leotard, die voortkomt uit de poli tieke hoek van oud-president Gis- card. Het is waar dat al in 1976 en tijdens het bewind van deze presi dent Giscard een officieel rapport was uitgebracht, waarin-voor een 3000 plaatsen tellende "nieuwe opera in het hart van Parijs" was gepleit. De opsteller van dat rap port was Francois Bloch-Laine, die zo enthousiast was voor het plan, dat de socialisten hem in de arm namen toen ze hun eigen 'volks opera' begonnen te ontwikkelen. De korte historie van de ontwik keling van deze volksopera is enigszins gelijk aan alle giganti sche projecten, die onder de hoogstpersoonlijke hoede van pre sident Mitterrand van de grond kwamen. De kosten van het pro- BoUWPUt ject stegen elk jaar opnieuw, tot ze tenslotte op 2,5 miljard francs wer den geschat. De ontwerpers van het project hadden het 'innerlijk' al helemaal uitgedacht voordat er een Het Palais Gamier blijft ondanks de plannen van de socialisten het opera-theater van Parijs. architect aan te pas kwam. Er zou den twee zalen komen, één voor 2700 bezoekers, en een zaal voor meerdere doeleinden die tussen de 400 en 1300 stoelen zou bevatten. De stijgende kosten en ook de ar- tistiek-ideologische onduidelijk heid over wat een 'volks-opera' nu precies betekende, droegen bij aan het dalende enthousiasme van de organisatoren. Bovendien leverde het concours van architecten-in zendingen weinig opzienbarends op. Van de 1647 inzenders werden er 756 tenslotte geselecteerd waar van er weer drie overbleven wier plannen aan president Mitterrand werden voorgelegd. De president reageerde daarop ongewoon heftig over het geringe peil en men koos tenslotte Carlos Ott uit Montevi (foto GPD) deo, die sinds jaren in Canada woont. Zowel de kosten als de ideologie stonden de toenmalige conserva tieve oppositie niet aan. Ze riep van de daken dat het project on middellijk tot stilstand zou worden gebracht, voor het geval ze de ver kiezingen van maart 1986 zou win nen. De socialistische regeerders lieten in de bouwput daarop over werken om het plan-Ott zo ver te brengen dat er geen terug meer mogelijk zou zijn en ze volgden de ze taktiek niet alleen bij de Bastil le. En toen wonnen de conservatie ven de verkiezingen in maart van dit jaar en het werk werd stil ge legd. Vier maanden later, in augustus, kwam na lang aarzelen het besluit van minister Leotard, met de steun van eerste minister - en Parijs' bur gemeester - Jacques Chirac: het werk aan de Bastille gaat door, maar het bouwwerk zal niet de naam van 'opera' krijgen. De oude opera van Gamier wordt niet - zo als de socialisten wilden - bij uit sluiting een 'tempel van de dans', maar ze blijft het centrum van de Franse opera-activiteiten. "Voor twee opera's is geen plaats", aldus de huidige regering en ze zou, uit gaande van dit standpunt, een 100 miljoen francs uitsparen op de bouwkosten en nog eens 200 mil joen francs per jaar op de exploita tie van beide 'tempels van de ly riek'. Met name de zaal voor ver schillende doelen zal een lege huls blijven. De vraag wat daarmee moet gebeuren is voorlopig op de lange baan geschoven. Het besluit van de conservatieve regering met de bouw van de twee de operè in Parijs door te gaan zal de staatskassen allerminst spek ken, de "democratisering van de kunst" weliswaar bevorderen, maar het probleem niet oplossen van een achterhaalde kunstvorm, waarvan de populariteit berust op werken uit het verleden. De kosten van een opera-produktie zijn bo vendien zo aanzienlijk, dat zelfs de regering-Chirac, die bezig is de staatstelevisie te privatiseren, er voor terug schrikt van de 'opera' een privé-onderneming te maken. En zo blijft de Franse opera een ge liefd relikwie, een trekpleister voor rijke toeristen enerzijds en een ver zamelplaats voor snobs aan de an dere kant. Eerdere afleveringen in de serie over Muziektheaters in Europa verschenen op 3 (Hamburg), 6 (Milaan) en 11 (Brus sel) september.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21