PORT Den Bosch 'beent' naar top Cruijff: 'Tevreden op de uitslag na' 'PSV is er nu uit voor duel met Bayern' Groningen blijft schadevrij in De Meer Edo Ophof en Keje Molenaar thuisgebleven Feyenoord krijgt rekening gepresenteerd voor onwil Merkwaardig dagje voor spits-spelers Noorden loopt warm MAANDAG 15 SEPTEMBER PAGINA 11: EINDHOVEN (GPD) - Het getier van Hans Kraay dissoneerde zater dagmiddag met de vredige omge ving van de Herdgang. De laatste test voor de Europa-Cupontmoe- ting tegen FC Bayern München op de trainingsaccommodatie van PSV zinde de technisch directeur totaal niet. De groep uitverkore nen, die woensdag de Europese be langen van de miljoenenformatie moet verdedigen, stond met twee doelpunten achter tegen de tweede keuze. Een onverkwikkelijke gang van zaken in de ogen van de technische baas. Het duurde tot de tweede speelhelft van het onderonsje, voordat het verbale geweld van Kraay tot resultaat leidde. En met elke treffer voor de hoofdmacht - de uiteindelijke uitslag was 7-2 - werd zijn stemming milder, totdat enkel tevredenheid restte. „Wij zijn eruit voor de wedstrijd tegen Bayern", liet Kraay dan ook vol daan weten. Een opmerking die overigens niet het bekendmaken van de op stelling tot gevolg had. „Daarmee wacht ik voorlopig nog", zei Hans Kraay. „Ik moet tot en met de laat ste training afwachten hoe de ge blesseerde spelers deze fase door komen". Michel Valke, toeschou wer tijdens het onderlinge potje, verzekerde dat hij van de partij is. „Ik ben zover hersteld, dat ik weer volop kan meetrainen", aldus de middenvelder. „Ik heb geen last meer en kan elke oefening doen. Het was alleen een verrekking van de dijspier en geen scheuring". Balgevoel Zeker nog geen optimale indruk liet Ivan Nielsen achter. De Deense international schuwde de duels en was er bepaald niet rouwig om dat hij na de hervatting zijn plaats moest afstaan aan Randy Samuel. Landgenoot Frank Arnesen had lang nodig om in zijn spel te ko men. Hans Kraay: „Je hebt in elk geval kunnen zien dat niemand wekenlang ongestraft kan pauze ren. Arnesen bijvoorbeeld had een half uur nodig voordat het balge voel weer enigszins terug was. Om Eric Gerets maak ik me minder zorgen. Hij is een type dat doorgaat totdat het dak van de tribune valt. Michel Valke speelt, maar zouden Nielsen, Valke en Arnesen samen in actie komen, dan is dat de goden verzoeken". Ofschoon Hans Kraay beweert de opstelling tegen Bayern rond te hebben, liet hij na de oefenpartij vragen open. Over de basisplaats van Jurrie Koolhof bijvoorbeeld. „Koolhof gaat met de week vooruit maar mist nog de echte scherpte". Defensief lijkt het centrum het grootste vraagteken en dan met na me de positie die Ivan Nielsen zou moeten gaan innemen. Hans Kraay verlegde dat probleem naar Mün chen: „Ik kan me best voorstellen dat de Duitsers zonder centrum spits opereren, dat Kögl en Wohl- farth vanaf de zijkanten afwisse lend in de spits zullen opduiken". Over de getructe Kögl maakt Kraay zich daarbij geen zorgen: „Die is bij Gerets in goede han den". Klaar „We spelen op dit moment niet goed", vat Hans Kraay samen. „Het elftal staat er weliswaar, op papier, maar we hebben niet één keer in de gewenste samenstelling kunnen spelen. De oorzaak is dus bekend. Ik laat me daarom niet gek maken. In thuiswedstrijden heb ben we tot nu toe redelijk gepres teerd. Ik weet echter ook dat een Europa-Cupduel tegen Bayern München, zonder Ruud Gullit, an ders is dan PSV-AZ. Maar we zijn er klaar voor, althans binnen de mogelijkheden zoals ze er nu zijn". AMSTERDAM (GPD) - Het is maar goed dat Ajax in de eerste Europa-Cupwedstrijd nog geen al te sterke tegenstander ontmoet. Met Bursaspor treffen de Amsterdamse voetbal lers woensdag in het toernooi voor bekerwinnaars een ploeg die zelfs te zwak lijkt voor de hoogste afdeling van de Turkse competitie en zo'n opponent heeft de formatie net nodig om de teleurstelling van gisteren van zich af te spoelen. John Bosman mist één van de mooiste kansen voor Ajax. Na zijn lob zeilt de bal wel over doelman Storm, r. ook over het doel van FC Groningen. Het duwtje van verdediger Boekweg is precies genoeg geweest (foto Het duel tegen FC Groningen (0-0), het eerste competitietreffen in het gerenoveerde stadion De Meer, schonk in elk geval alleen Johan Cruijff voldoening. „Op de uitslag na, ben ik tevreden", sprak de technisch directeur, die „een heer lijke competitiewedstrijd" had ge zien, waarvan de 16.500 toeschou wers volgens hem hadden genoten. Die mening leek de leider van Ajax echter eerder ingegeven door het verleden dan door het heden. De doelpuntloze remise van giste ren paste perfect in het rijtje thuis- resultaten tegen Groningen in de gisteren zonder Edo Ophof afge reisd naar Turkije. De linker vleugelverdediger, die gisteren niet in actie kwam tegen FC Groningen, tobt met een verrek te knieband en kan op medisch advies de trip niet meemaken. Volgens Johan Cruijff is het „nog twijfelachtig" of Arnold Mühren woensdag mee kan spe len in het eerste EC H-duel te gen Bursaspor. De routinier bleef gisteren met een lichte spierblessure eveneens aan de kant in De Meer. John Bosman werd „na een klap in zijn nek" met klachten over duizeligheid in de tweede helft vervangen, maar is giste ren wel meegevlogen naar Is- tanboel, vanwaar Ajax vandaag per bus doorreist naar Bursa. Voor Feyenoord is het nog de vraag of het in de sterkste for matie kan aantreden tegen Pees SC, de Hongaarse opponent in het UEFA-Cuptoemooi. Ruud Heus heeft een liesblessure, maar maakte gisteren tegen FC Den Bosch wel de 90 minuten vol. Ook Henk Duut lijkt inzet baar. Trainer Israel wilde zijn mandekker, die met zijn enkel tobt, sparen in De Vliert maar werd gedwongen hem alsnog in te zetten toen Molenaar (ge schorst voor de eerste Europese ronde door twee gele kaarten te gen Sporting Lissabon) afhaak te. De medische staf zal zich pas vandaag buigen over de rug blessure van Mario Been. laatste vier seizoenen. Na de 5-5, de 1-1, de 1-3 en de 1-0 viel de deling op zich niet uit de toon. Wat het voetbal betreft waren er aan de vooravond van het eerste Europese dubbelspel echter wel degelijk dis sonanten. Rob Jacobs wreef ze zijn collega in de nabeschouwing brutaal on der de neus. De trainer van de wis selvallige noordelijke FC, die in Amsterdam gezien de absentie van Houtman en Verkuyl een goede uitslag neerzette met tactisch knap spel, merkte fijntjes op dat dat laat ste alleen mogelijk was geweest dank zij de medewerking van Ajax. „Als je zelf voor een Europa- Cupwedstrijd staat tegen een team dat vrij weinig voorstelt en je moet hier spelen, is het alleen de vraag of je er verder schadevrij uitkomt, wat uitslag en blessures betreft. Dat is ons op beide fronten gelukt, omdat Ajax in een te laag tempo speelde. Daardoor konden wij zo vaak aan de bal komen en daarmee zulke leuke dingen doen". Er was geen woord van overdre ven. Groningen slaagde er, vooral in de eerste helft, voordurend in de druk van de tegenstander te ontlo pen (via knappe balvasthouders als Olde Riekerink en Eikelkamp) en kon, toen dat voetballend niet DEN BOSCH (GPD) - Feyenoord heeft in Den Bosch ge merkt dat het niet alleen onfatsoenlijk, maar ook onvoor zichtig is om voor een dubbeltje de eerste rij te bemannen. De Rotterdammers, die vandaag kennelijk zonder spier pijn het vliegtuig naar Hongarije wilden nemen, waanden zich veilig met een halverwege de eerste helft verkregen voorsprong en piekerden er vervolgens niet meer over om het boven zijn stand levende FC Den Bosch op de proef te stellen. Het negeren van de ongeschreven Het ongedachte antwoord van de wet dat aanvallen nog altijd de bes- gastheren kwam dan ook aan als te verdediging is, brak het elftal van Rinus Israel in de slotfase le lijk op. Binnen een vloek en kaakslag bij Israel, die Mario Been na diens onnozele terug speelbal onmiddellijk naar de kant zucht zette de thuisclub met be- haalde. Het spelverdelertje, dat hulp van een gelukkige klutsbal een afschuwelijke blunder van Ma- Been de zaak op zijn kop ook volgens zijn trainer overigens een prima wedstrijd achter de rug had, kon die ingreep wel billijken. werd de koploper alsnog van zijn „Bij dat eerste doelpunt van Den sokkel gestoten. Feyenoord kreeg daarmee niet de rekening van de onmacht, Bosch raakte ik behoorlijk gebles seerd aan mijn rug: ik probeerde die boogbal van Gillhaus nog uit voor de onwil gepresenteerd. „Je de doelmond te glijden, houdt in je achterhoofd toch reke- kwam tegen de achterstaander tot ning met die Europa-Cupwedstrijd stilstand. Ik was nog behoorlijk van woensdag tegen Pees", beken- aangeslagen toen ik door Van Her- de trainer Rinus Israel, die om die pen werd aangespeeld. Normaal reden aanvankelijk ook de licht ge- gesproken stop ik zo'n bal en draai blesseerde Henk Duut op de bank hield. „Na die goal van Tahamata haast terug Nu speelde ik veel te ge zag ik Van Duuren volstrekt over het hoofd". Het was de tijdens de rust voor neemt en dat wij Kruzen ingevallen Bosschenaar de counter. Tot die fa- overigens niet gegund om dat bui hebben we bewust niet gedrongen. Je hoopt maar dat Den Bosch profiteren tale minuten heb ik ook geen Bos- tenkansje zelf te verzilveren. Van schenaar kunnen ontdekken die er Duuren werd op de rand van het nog in geloofde". ROTTERDAM - Twee spitsen beleefden gisteren een merkwaar dig middagje op Woudenstein bij het duel Excelsior-FC Utrecht (2-4). Erik Willaarts bekroonde zijn eredivisie-debuut voor de bezoekende ploeg met een doelpunt op geleende schoenen; zijn collega Cees Schapendonk van het Rotterdamse team werd an derhalf uur voor de wedstrijd in het spelershome gebeten door de hond van zijn ploeggenoot Henk van Goozen. Ondanks een handblessure kon hij toch meespelen, maar zelf kon z'n tanden niet laten zien. Schapendonk scoorde niet. „Tijdens de wedstrijd heb ik geen last gehad van die hand", aldus Schapendonk, die de herder van Van Goozen („anders doet hij nooit wat") in het voorbijgaan even had willen aaien. „Maar dat beest hapte gelijk toe". Figuurlijk deed ook Erik Willaarts dat toen zijn teamgenoot Jan van de Akker hem in de pauze van het duel andere schoenen aanbood. De in de eredivisie debuterende spitsspeler was het duel op het drassige Woudenstein begonnen op schoenen met rubberen noppen. Het gevolg was dat hij voor de rust meer lag dan stond. Op de geleende schoenen ging het in de tweede helft aanmer kelijk beter. Willaarts scoorde prompt en is van plan deze week toch maar eens op zoek te gaan naar schoenen met ijzeren nop pen, voor het geval dat het zondag bij FC Utrecht-PSV weer zou regenen.. strafschopgebied getorpedeerd door Hiele, die voor dat vergrijp tot veler verbazing niet eens de gele, laat staan de rode kaart van Keizer kreeg. De doelman werd wel be straft door Arthur Hoyer, die de strafschop ijskoud inschoot en zijn ploeg naar de eerste plaats in de eredivisie hees. Periodëtitel Samen met Ajax en PSV is het elftal van Theo de Jong zowaar kanshebber voor het eerste perio dekampioenschap, al spreekt het doelsaldo in het nadeel van de un derdog. „Met de thuiswedstrijd te gen FC Den Haag nog voor de boeg begin ik pas nu te denken aan die titel", merkte De Jong op. „Maar we blijven wel met beide benen op de grond. We zullen tegen Den Haag net zo spelen als we gewend zijn. Ik zal er niet de nadruk op leg gen dat we flink zullen moeten sco ren. Dan zal je altijd zien dat het juist verkeerd afloopt". Een waarheid als een koe, die gisteren in omgekeerde zin FC Den Bosch in de kaart speelde. Want te gen Feyenoord moet De Jong tot diep in de tweede helft geen cent meer hebben gegeven voor de kan sen van zijn manschappen. Afge zien van een agressieve opening, Hans Gilhaus scoort een zeer belangrijk doelpunt voor Den Bosch. Zijn t maar vormde tevens de inleiding tot de 2-1, die pal daarop zou vallen waarin Kruzen en Gillhaus met een paar krachtige kopballen Joop Hiele tot paraatheid dwongen, bleef de inbreng van de gastheren beperkt. meer lukte, blindelings vertrou wen op Sjaak Storm. De sluitpost hield zijn elftal met name in het middengedeelte van de tweede rondgang op de been, al was dat nu ook weer niet echt moeilijk. Halve kansjes Ajax immers, slaagde er maar niet in de versterkte defensie van de partner in de omgezette inhaal wedstrijd uiteen te rafelen, schiep zich misschien twee, drie uitge speelde mogelijkheden (tweemaal voor Bosman, die daarbij eenmaal de paal raakte), maar moest het verder doen met een aantal halve kansjes. Het kwam voornamelijk doordat John Bosman letterlijk uit de wedstrijd werd gespeeld door invaller Boekweg en doordat voor al Marco van Basten zo goed werd afgeschermd. In de speeltuin van de vader landse eredivisie krijgt de topsco rer van minder getalenteerde ci piers vaak te veel vrijheid van han delen. Worden de kettingen echt strak aangehaald, dan komt Van Basten nauwelijks meer uit de verf. De Tsjechische international Straka bewees het tijdens de oefe ninterland in Praag; John de Wolf benadrukte het gisteren in De Meer. Het rendement van de voorzet ten van de vleugelspitsen Van 't Schip en in mindere mate Witsch- ge bleef dan ook nihil, de passes leidden bij herhaling zelfs counters in. Bedachtzaam uitgevoerde te genstoten, die niettemin toch gere geld Groningse mogelijkheden in de hand werkten. Vooral via het sterke trio Van Dijk-Olde Rieke- rink-Eikelkamp. Zwak De vrijheid van de eerste verwar de de Ajax-defensie zodanig dat verdedigend steeds meer een be roep moest worden gedaan op mid denvelder Peter Boeve; de tech niek van de laatste legde met grote regelmaatde defensieve kwets baarheid van Danny Blind bloot. De rechterverdediger was zo onge veer de zwakste man van het veld en zorgde er met zijn balverlies ook nog voor dat zijn collega Silooy een gele kaart werd voorgehouden door Van Swieten, die zijn 150e eredivisieduel floot. „Na de aanvallen werd niet goed terugverdedigd. We hebben Gro ningen te veel de kans gegeven om naar voren te komen", moest Jo han Cruijff naderhand dan wel er kennen. Hoewel zijn daden haaks leken te staan op die woorden (waarom had hij Bosman dan ver vangen door Winter? „Omdat hij een klap in zijn nek had gehad"), was dat de enige fout die de tech nisch directeur had gezien, of had willen zien. Hoe dan ook, Ajax dat eerder de juiste balans leek te hebben gevon den, raakte weer uit evenwicht door de 0-0 tegen Groningen, dat, ook volgens Cruijff, „knap speel de". Het is maar goed dat Bursaspor, één na laatste in de Turkse compe titie met één punt uit vier wedstrij den, zo sterk niet lijkt. PAUL DE TOMBE RB-Wilhelmus LEIDEN - Op het veld van LFC ko men morgenavond Rijnsburgse Boys en Wilhelmus in actie. De za terdageersteklasser en zondag hoofdklasser ontmoeten elkaar in het kader van het traditionele LFC- toernooi om de Zilveren Molen. De overige vier verenigingen die het deelnemersveld completeren zijn Quick Boys, UVS, RCL en Roodenburg. Het duel tussen Rijnsburgse Boys, dat de vorige editie van het toernooi won, en Wil helmus begint om 20.00 uur. Libero Cor Adriaanse, die in de stijl van zijn voorganger Jos van Herpen vóór zijn verdediging pleegt te opereren, haalde zich bo vendien veel te veel op zijn hals. Het publiek in De Vliert, gisteren 11.000 man sterk, mag met een dur fal als Adriaanse op zijn wenken worden bediend, tegen een elftal van kaliber zijn dergelijke uitstap jes dodelijk. Het doelpunt van Feyenoord was dan ook een recht streeks gevolg van het gemis aan rugdekking: Elstrup stuurde Taha mata bijtijds diep, waarna de klei ne dribbelaar geen ander struikel blok ontmoette dan doelman Jan Bedrogen Die treffer vergrendelde de op papier zo aanlokkelijke confronta tie hermetisch. Feyenoord, dat na een half uurtje Molenaar door een blessure kwijtraakte (zodat Duut toch de wei in moest), geloofde het verder wel. Van Grinsven hoefde slechts één keer op zijn hoede te zijn toen Tahamata hem in de korte hoek wilde verrassen, voor de rest drongen de Kuip-bewoners niet meer aan. Het spaarde zijn krach ten voor Pees, maar kwam akelig bedrogen uit. Niet alleen stond de ploeg na negentig minuten met le ge handen, het is ook nog de vraag of Mario Been binnen drie dagen zowel mentaal als lichamelijk kan worden opgelapt. GRONINGEN (GPD) - Hoewel Galway United veel minder tot de verbeelding spreekt dan At- letico Madrid en Inter Milaan, die drie jaar geleden het pad van FC Groningen kruisten, loopt het Noorden toch weer warm voor Europees Cupvoet bal. Het Oosterpark zal morgen avond naar verwachting voor driekwart gevuld zijn, wat neerkomt op 15.- a 16.000 toe schouwers. Manager Ton van Dalen baseert dat op de cijfers van de voorverkoop. FC Groningen wil in eigen huis fors uithalen tegen de Ie ren. Peter Houtman, die giste ren tegen Ajax met liesklachten aan de kant bleef, zal weer in stelling gebracht kunnen wor den. Verdediger Mark Verkuyl (enkelblessure) en aanvoerder Jan van Dijk zijn niet beschik baar. Van Dijk kreeg destijds in de thuis- en uitwedstrijd tegen In- ter Milan een gele kaart en dacht dat die inmiddels wel verjaard zouden zijn. Een derge lijke bepaling kent de UEFA echter niet en de kleine midden velder moet alsnog één wed strijd boeten. BIJLAüt LEID5CH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11