Werkgevers moeten pensioen uitbetalen Inflatieangst doet koersen duikelen Aantal werklozen Z.-Afrika bedraagt zeker zes miljoen De Graaf dient wetsontwerp in 'De markt zwak, de reactie is rustig' Groningen niet eens met plan voor Avebe Roepie omlaag Koers dollar verloopt grillig Dienstenbond begint actie rond werktijden Lage inflatie OESO-landen r^- r~ j ~7 "35 Miljoen gaat naar de individuele polishouders van Concordia...?" concord ia heeft meervoor u over ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - Werkge vers worden verplicht een werknemer die naar een ande re baan vertrekt een volledig gefinancierd pensioen mee te geven. Dat wil zeggen dat ie mand die tussentijds ophoudt deelnemer in een pensioen fonds te zyn een aanspraak krijgt op pensioen, evenredig aan zijn diensttijd. Tot nu toe kreeg een werknemer een premievrije polis mee met daarop een bedrag aan pensioen opgebouwd door alleen de betaal de premies. De werkgever moet nu het opgebouwde pensioen in zijn geheel uitbetalen. Dit kost de werkgevers de eerste jaren niet meer dan een half procent van de jaarlast en op den duur 5 procent. Deze maatregel staat in een wets ontwerp dat staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkge legenheid heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Daarmee hoopt hij het probleem van de pensioen- breuk gedeeltelijk op te lossen. De Graaf loopt met zijn wetsontwerp in de pas met de voorstellen van de Stichting van de Arbeid, het over legorgaan van de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties. In het wetsontwerp wordt ook voorgesteld de pensioenen van alle gepensioneerden gelijk te behan delen indien er toeslagen worden gegeven. Deze toeslagen kunnen bijvoorbeeld bestaan in de vorm van een prijscompensatie. Met het overdragen van opgebouwde pen sioenrechten van het ene naar het andere pensioenfonds versoepelt De Graaf de bepalingen in de Pen sioen- en Spaarfondsenwet. In de Stichting van de Arbeid hebben de werkgevers toegezegd de extra kosten van deze overdracht voor hun rekening te zullen nemen. Tussen een groot aantal verzeke- ringsmaatschapijen en pensioen- fonsen is een overeenkomst getrof fen waardoor de regeling al werkt. De verzekeraars en fondsen hopen dat in de nabije toekomst alle in stellingen die pensioenen verzeke ren, zullen toetreden. Het enige waaraan de staatsse cretaris niets doet in zijn wetsvoor stel zijn de polissen die vrij zijn van premie. Die verzekerden hebben door verandering van baan of door werkloosheid een premievrije po lis meegekregen. De Stichting van de Arbeid heeft de staatsscretaris gevraagd hieraan voorlopig geen aandacht te schenken omdat de stichting zelf wil proberen goede regelingen op te zetten, waardoor dit pensioengeld effectief kan wor den gemaakt. AMSTERDAM - Aan de gezich ten van de keurig in het pak ge stoken handelaren op de Amster damse effectenbeurs was het niet af te lezen, maar de meesten moesten toch behoorlijke verlie zen wegslikken. Veel makelaars hadden wel verwacht dat de koersen niet konden blijven stij gen. Ze hadden hun risico's ge spreid. Maar niet iedereen was zo voorzichtig geweest. Hoe de klap door Weer Schenk voor individuele handelaren aan kwam, is niet te zeggen. Maar een aanwijzing is dat de aande len op de beurs gisteren een mil jard gulden minder waard waren dan de dag er voor. De vraag was gisteren op de beurs: herstelt die koersval zich of gaat het nog verder. Moet het verlies nu worden genomen of is het verstandig om tegen deze la ge koers nieuwe aandelen te ko pen? Niemand wist het. Er heer ste duidelijke spanning op de beursvloer na de enorme koers daling op de effectenbeurs van New York. Van paniek was ech ter geen sprake. Er vielen geen beursmakelaars flauw omdat ze hun eigen vermogen kwijtraak ten. En evenmin stonden voor Beursplein 5 huilende beleggers, die smekend hun aandelen te koop aanboden. Maar het klamme zweet stond zeker bij velen in de handen. De koersen vertoonden bij de ope ning van de beurs een scherpe te rugval vergeleken bij de slot- koersen van donderdag. Dat kon oplopen tot wel 17 gulden per aandeel. De situatie leidde tot een groter aanbod van aandelen, maar het werd zeker niet drama tisch. De handelaren op de vloer stelden dat de meeste beleggers hun posities enigszins afbouwen, maar verder nog even de ontwik kelingen in de Verenigde Staten afwachten. Kleine beleggers die alarme rende koppen in de ochtend kranten hadden gelezen, belden hun commissionairs op om hun aandelen zo snel mogelijk te ver kopen en het verlies klein te hou den. Maar meestal werden ze ge rust gesteld en aangeraden de ontwikkelingen nog even aan te zien. Een commissionair zei dat hij het dit jaar al eens erger had meegemaakt. In januari kelder den plotseling de koersen. Ae- gon sloot 15 gulden lager dan de openingskoers. Een zwarte dag. Hij wist niet eens wat de oorzaak was. Anderen dachten dat het met de olieprijzen had te maken. In elk geval, daags daarna was al les weer bij het oude. Maar zou dat nu weer gebeu ren? Die vraag bracht geen grote opwinding op de beurs. Er werd welhaast laconiek gereageerd. „Het Hollandse publiek is anders dan de Amerikanen, nuchter der", zei P. H. J. van Outersterp, commissaris voor de noteringen, „dat zie je hier. De markt is zwak, maar er wordt rustig gerea geerd". GRONINGEN (ANP) - De provin cie Groningen is het niet eens met de voorstellen van minster Braks Gandbouw) om de schulden van het aardappelzetmeelconcern Ave be weg te werken. In een brief schrijft het college van gedeputeer de staten van Groningen voorals nog niet mee te kunnen werken aan de voorstellen. De provincie is één van de betrokken partijen waar de minister een bijdrage van verwacht vóór hij bereid is om een schuld van 183 miljoen gulden kwijt te schelden. Daarentegen is de ledenraad van Avebe gistermorgen unaniem ak koord gegaan met de schuldsane- JAKARTA (RTR) - Indonesië heeft zijn munteenheid, de roepia, gede valueerd met 45 procent. Dat heeft de Indonesische minister van fi nanciën, Radius Prawiro, voor de staatstelevisie in zijn land bekend gemaakt. De nieuwe koers ten op zichte van de dollar bedraagt nu 1644 roepia tegen voorheen 1134 roepia. Volgens Prawiro is de regering tot de devaluatie gedwongen door de daling van de olieprijzen. De vermindering van de inkomsten uit de olie-uitvoer heeft al geleid tot het op de lange baan schuiven van diverse ontwikkelingsprojec ten. De bégroting van Indonesië voor 1986/87 is gebaseerd op een olieprijs van 25 dollar per vat (159 liter), maar de Indonesische olie deed deze week op de Aziatische vrije markt ongeveer dertien dollar per vat. ring van het aardappelmeelcon- cern. De ledenraad is het vertegen woordigde orgaan van de ongeveer 4.700 boeren die lid zijn van de coö peratie. Al eerder 's morgens be reikte de directie van Avebe over eenstemming met de vakbonden over de bijdrage van de werkne mers in de sanering. De laatsten moeten zich nog over de overeen komst uitspreken. De boeren moeten een extra ver- mogensbijdrage leveren van totaal dertig miljoen gulden over de jaren 1986, '87 en '88. Van de provincie Groningen wordt, samen met an dere lagere overheden, een bijdra ge verwacht voor de zuivering van de laatste ongezuiverde vestiging van Avebe in Ter Apelkanaal. De kosten van die zuivering bedragen naar schatting 80 miljoen gulden. Samen met de provincies Drenthe en Overijssel zal Groningen mini maal vijftig procent van de kosten voor die milieu-installatie voor zijn rekening moeten nemen. Gronin gen voelt daar voorlopig niets voor. BOTER - Zuivelbedrijven die hun boter en melkpoeder aan de EG verkopen voor opslag zullen voor taan later hun geld krijgen dan op het ogenblik. Het EG-zuivelcomité heeft besloten de betalingen pas te laten verrichten tussen acht en ne gen maanden na levering, zo heb ben EG-functionarissen in Brussel meegedeeld. Nu moeten de bedrij ven nog tussen de zes en zeven maanden wachten op hun geld. Het besluit is het jongste in de reeks van maatregelen die zijn be doeld om een einde te maken aan de groei van de zuivelvoorraden in de EG. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar gaf gisteren een grillig beeld te zien. Kort na de opening van de Amsterdamse wissel markt werd een koers bereikt van 2,37 gulden na een slot van 2,3530 gulden op donderdag. De stijging was een gevolg van de gebeurtenissen in New York van donderdagavond. Op het hoge niveau besloot de Bun desbank verrassenderwijs op de wisselmarkt van Frankfort - voor het eerst sinds april - in te grijpen, waarop de koers zakte tot 2,35 gulden De officiële middenkoers van de dollar in Amsterdam werd bepaald op 2,3480 gulden, anderhalve cent meer dan op donderdag. Het slot van de handel in Amsterdam liet een koers zien van 2,3315 gulden, ruim twee cent lager dan twee dagen geleden. UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV is een actie gestart om misstanden met arbeidstijden en overwerk tegen te gaan in winkels, groothandel en andere bedrijven in de commmerciële dienstverlening. AMSTERDAM - Dit echtpaar is niet opgesloten in de bagageruimte, maar toont de gemakken die in de geavanceerde autobus van Nederland zijn opgenomen. Deze bits zal te zien zijn op de Autobus RAI in Ai dam. Tot de voordelen van de autobus behoort onder meer een ontbijt dat wordt geserveerd. Het is voor l staand echtpaar te hopen dat de weg een beetje egaal is. <foi JOHANNESBURG - Het aantal Het énorme verschil tussen zijn werklozen in Zuid-Afrika zou, in- cijfers en die van de regering-Bo- clusief de zogenaamde thuislan- tha verklaart Keenan uit het feit den, volgens de laatste studies tus- dat slechts een beperkt percentage sen de 5 en 6 miljoen personen be- zwarte werklozen als zodanig is ge dragen. Het overgrote deel van hen registreerd. "De meeste zwarte is zwart. Aldus concluderen Dro- werklozen in Zuid-Afrika hebben geen recht op een werkloosheids- door Ruud de Wit fessor Jeremy Keenan en Mike" Sa- rakinsky, beiden verbonden aan de Vtl universiteit in Johannesburg. Dit procent aantal staat in schrille tegenstel ling tot het officiële regeringscijfer (533.000 werklozen). "Als wij het totale aantal zwarte inwoners van Zuid-Afrika aanhouden op 26.082.000 en dat blijkt uit de laat ste volkstelling, dan komen we zelfs uit op 6,5 miljoen zwarte werklozen", aldus professor Kee- uitkering en als ze die al geldt deze slechts voor een" half jaar. Vandaar dat zwarten zich niet als werklozen laten registreren". Uit de cijfers van Keenan kan ver der worden geconcludeerd, dat 25 procent van de hele bevolking en 48 procent van de economisch ac tieve bevolking van Zuid-Afrika werkloos is. Over de mogelijkheden voor de zwarte bevolking om werk te krij gen, is professor Keenan uiterst somber: "Men kan gerust zeggen, dat 50 procent van de huidige zwarte schoolverlaters nooit werk zal vinden". Maar niet alleen de zwarte bevol king wordt getroffen door een uit zichtloze arbeidsmarkt. Volgens de laatste regeringscijfers zijn er in de eerste zeven maanden van dit jaar meer dan 8000 geschoolde blanken uit Zuid-Afrika geëmigreerd. De belangrijkste oorzaken van deze emigratie zfjn de sociale onrust, de dreiging van sancties en het falen de economische beleid van de re- gering-Botha. Deskundigen vrezen dat de trend van massale emigratie van blanken niet meer te keren is. Q eist een verbod Q8 HAARLEM (GPD) - Het Britse bedrijf Alexander Duckham Company eist een algeheel ver bod van de merknaam 'Q8' waaronder Kuwait Petroleum sinds kort benzine verkoopt. De Haagse advocaat van Duck ham, jhr. mr. R. E. P. de Ranitz, heeft Kuwait Petroleum gedag vaard in een kort geding voor de president van de Haarlemse rechtbank. De zaak dient op 22 september. Duckham brengt sind 1956 motorolie op de markt onder de naam 'Q'. Het bedrijf beticht Kuwait van merkinbreuk door de letter Q ook te gebruiken. Met het merk 'Q8' heeft Kuwait Petroleum zich sinds kort be geven op de Europese benzine- markt. Voor tientallen miljoe nen guldens zijn in de Benelux, Zweden, Denemarkten en Ita lië honderden benzinestations opgekocht van Gulf Oil. Om het merk bekendheid het te geven wordt sinds enkele weken een grote reclamecam pagne gevoerd. Duckham vreest dat het merk 'Q' ten on der zal gaan in het publicitaire geweld van 'Q8'. Bondsvoorzitter P. Bruis tikt maandag persoonlijk een Emmens bedrijf op de vingers dat zijn werk gevers te veel zou laten overwer ken. Ook start de bond via een een gratis 06-nummer een informatie nummer. In juli hield de bond een soortge lijke actie. Toen ging het om onder betaling en in een verder verschiet gaat de bond ook schuiven met ar beidstijden aanpakken. De bond houdt dit soort acties niet alleen tot heil van de werknemers maar ook in een poging om meer leden in de dienstensector vakbondslid te la ten worden. De organisatiegraad is er bedroevend laag: in de winkel- sector bij voorbeeld slechts vijf procent. PARIJS (RTR) - De inflatie in de westerse industrielanden heeft in de twaalf maanden tot en met juli slechts 2,4 procent bedragen, het laagste niveau sinds januari 1965. Dit blijkt uit cijfers die de OESO (Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling) gis teren heeft gepubliceerd. De stijging van de consumenten prijzen in de twaalf maanden tot en met april bedroeg nog 2,6 procent. De inflatie in het halfjaar tot eind juli slechts 0,5 procent, tegen 0,8 procent in de zes maanden tot eind april. De verlaging van het inflatie niveau is in grote mate toe te schrijven aan de daling van de olie prijzen. A&VERTENTIE De Amsterdamse effectenbeurs kon deze week niet uit de voeten. Er was weinig belangstelling en er waren geen stimulansen, nu ook Wall Street het liet afweten. door C. Wagenaar De vorige week vrijdag aangesla gen nieuwe historische top, moest worden verlaten en na vier dagen handel kwam het alge meen beursgemiddelde 5,5 punt lager te staan. Maar ook elders viel er op de effectenbeurzen weinig te beleven. Grote beurzen als Tokio, Frankfurt en Londen waren omlaag gericht, hoewel daar woensdag enig herstel op trad. In Amsterdam bleef ook toen de lijn omlaag gericht, waarbij vooral de internationals het voor touw namen. Daar liet de index in vier dagen zelfs 7 punten val len. Als inzet voor de beursslapte en onzekerheid gold ook nu weer twijfel over verdere renteda lingsmogelijkheden. De ener zijds herleefde inflatieangst en de anderzijds wat positiever lij kende economische data hebben vooral in Amerikaanse beleg gingskringen de hoop op verdere discontoverlagingen in binnen- en buitenland sterk doen ver minderen. Zo bleek dat ook in augustus de werkloosheid in de Verenigde Staten was gedaald, hetgeen de FED, het bestuur van de geza menlijke Amerikaanse centrale banken, de lust zou ontnemen op eigen houtje het disconto nog verder te verlagen, zo oordeelden beurskringen in New York. Uit het bezoek van de Ameri kaanse minister van minister George Baker aan Tokio werd bovendien opgemerkt dat top man Volcker van de FED zijn po gingen om Japan en Duitsland over te halen tot discontoverla gingen heeft opgegeven. Zelfs de hulp die het Internatonaal Mone tair Fonds de Amerikanen bood door met een voor een groot aan tal landen zeer teleurstellende groeiverwachtingen voor 1986 voor de dag te komen, mocht niet baten. Geen renteverlaging in grote delen van de wereld en de Ame rikaanse obligatiemarkt bleef daarop zakken. Na vijf flauwe dagen was daar het rendement op staatsfondsen met een half procent gestegen tot 7,75 pro cent. Na een licht herstel op dins dag volgde deze markt zijn da lende lijn. Dit bleef een zware druk uitoefenen op de aandelen markt van Wall Street, nog altijd verreweg de belangrijkste effec tenbeurs ter wereld. De afbrokkeling in New York kreeg donderdag zelfs een dra matische wending door een koersval van 86 punten, het grootste dagverlies aller tijden. Niet in procenten overigens, want de nu bijna 5 procent koers daling is nog altijd aanzienlijk geringer dan de val van 13 pro cent tijdens de grote historische beurskrach in 1929. Alleen de dollar bleef vast door de rentes tijging in de Verenigde Staten en de aantrekkende economie, waarop de afnemende werkloos heid zou wijzen. Ook in ons land wil het met de obligatiemarkt niet meer vlotten. Na de hoogste stand van dit jaar op 1 september is het kwakkelen geworden. Het merkwaardige daarbij is dat de ene instelling na de andere nu de hypotheekrente wel op een lager niveau brengt. Kennelijk zijn op die markt de tarieven in de afgelopen maan den te lang op eenzelfde hoogte blijven hangen. Het wachten is nu op een nieuwe staatslening, die in de afgelopen jaren altijd voor Prinsjesdag werd aange kondigd, maar dit jaar is uitge bleven. Doordat het Damrak nog dage lijks met halfjaarcijfers van be langrijke ondernemingen wordt geconfronteerd was de koerslijn niet eenzijdig, maar enigszins verdeeld omlaag gericht. Niet al le aandelen deden aan de dalin gen mee. Een tegenvaller was echter Heineken en nog meer Bredero-Bouw en Breevast. Eerstgenoemde moest op een nauwelijks gestegen winst in de eerste helft van dit jaar 5 procent op de koers laten vallen. Voor de beide Bredero-waarden kwam het verlies op 10 tot 20 procent. Een tegenvallende winst voor Volker-Stevin leidde tot koers verliezen rond 10 procent en Van Berkel moest zelfs 15 procent af staan. Daartegenover was er een herstel van 10 procent voor Mul- 1:1411:3 l I W E E K tihouse Nagron en Bouwstoffen Braat en van 5 procent voor Grasso. Alle internationals ston den aan de verlieskant, ondanks dejvaste dollar. De Europese Optiebeurs zette deze werkperiode iets minder om dan in de voorgaande. Het kwam nu tot 174.000 contracten tegen 181.000 in de voorgaande week. Koninklijke Olie domi neerde de optiehandel volko men. Het aandeel in de olies af gesloten contracten liep soms op tot 40 procent van de daghandel. In het begin van de week be stond er nog flinke belangstel ling voor calls in staatsfondsen. Maar toen nadien de obligatie markt wegzakte verdween ook de kooplust voor deze opties als voor de zon. U hoort het goed. Alle individuele polissen van Concordia Levensverzekering N.V. zijn weer verhoogd met 4,75% van het ver zekerde bedrag, r- I-si O/er I98b- Dat komt neer 7C0/ op een "extraatje" 4 van f 35.000.000,- voor de polishouders. Concordia schrijft over 1985 3% onvoorwaardelijk bij op de ver zekerde bedragen van alle indivi duele polissen. Maar daar bovenop komt nog een extra slotbonus van 1,75%. Die slotbonus wordt uitgekeerd als de verzekering loopt tot de overeengekomen einddatum, of bij eerder overlijden, bij elke individuele levensverzekering van Concordia. Vergelijk dat maar eens met wat anderen u te bieden hebben. Dan zult u zien: Concordia heeft méér voor u over. Aan: CONCORDIA LEVENSVERZEKERING NV Antwoordnummer 2102,3500 VE Utrecht. Telefoon 030-333433, tst. 134. Graag ontvang ik uw brochure over: winstbijschrijving algemene informatie begrafenisverzekering D pensioenverzekering Naam Tel.: Straat Postcode/Plaats: verzekeringen

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9