Brokx formeert onderzoekteams Vlieland zet vraagtekens bij aansluiting op aardgas Gescheiden Turkse mag niet blijven Subsidie-aanvragen beleggers woningbouw '1200 banen in kunstonderwij s op de tocht' Pak nog eenmaal de telefoon voor een persoonlijke ziektekostenverzekering. DE VERPLEGING Nederlandse bossen door radioactiviteit besmet Overvallers schieten man in gezicht Nijmegen gaat van studenten studieverzuim registreren ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting heeft drie teams gefor meerd die belast zijn met de leiding van en het toezicht op de onderzoeken naar de opgegeven kosten van woningbouwplannen van beleggingsinstellingen vanaf 1975. Hij heeft dat gisteren in een brief aan de kamercommissies voor rijksuitgaven en voor volks huisvesting. Die brief begeleidt het tweede deel van de dossiers over de subsidie verlening aan pensioensfondsen en andere beleggers in woning bouwprojecten. Het pakket weegt ruim negen kilo en is nog ander half maal zo omvangrijk als het eerste deel, dat Brokx vorige week naar de Kamer zond. Brokx heeft de leiding van de on derzoeken in handen gegeven van een stuurgroep van ambtenaren onder voorzitterschap van de se cretaris-generaal, drs W. Lemstra. Een projectgroep, die rapporteert aan de stuurgroep, moet het toe zicht uitvoeren op de werkzaamhe den. Voor de dagelijkse leiding is een coördinatieteam opgericht van drie ambtenaren, die tevens in de projectgroep en de stuurgroep zit ten. Het tweede deel van de VROM- dossiers omvat de correspondentie tussen de hoofdingenieur-direc teur Volkshuisvesting in Zuid-Hol land, drs J.L.P. Post, en de ge meente Rotterdam over het ABP- project Heydnahof in Ommoord, een aantal onderzoeken van re cherche en accountantsdienst van VROM, brieven van huurders met klachten over te hoge huren, een lijst van de koopwoningen die sinds 1980 in premiehuurwonin gen omgezet zijn, correspondentie met het ABP "en andere beleg gingsinstellingen over controle op stichtingskosten, en alle wijzigin gen van de twee subsidieregelin gen voor premiehuurwoningen die sinds 1968 van kracht zijn. Post, Brokx' hoogste ambtenaar op het gebied van huisvesting in Zuid-Holland, heeft zijn superieu ren vier jaar geleden op het spoor proberen te zetten van mogelijke valsheid in geschrifte met subsi dies voor premiehuurwoningen. Beleggers in woningen waren in het verleden uitstekend op de hoogte van manieren om stich tingskosten van woningen op te voeren teneinde een hogere subsi die van het rijk te verkrijgen. Dit bliikt uit het onderzoek van de ei- DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - De president van de Haagse rechtbank heeft gisteren de efs om een verblijfsvergunning afgewezen van een 22-jarige Turkse vrouw uit Rotterdam die remigreerde naar Turkije en vervolgens weer terug keerde naar Nederland. Ook werd UTRECHT (GPD) - Twaalfhon derd arbeidsplaatsen in de kunst zinnige vorming worden bedreigd. Verschillende van de driehonderd creativiteitscentra en muziek- en dansscholen in Nederland zullen moeten worden opgeheven. Dat is een rechtstreeks gevolg van de bezuiniging met 45 procent op de rijksbijdrageregeling sociaal- cultureel werk, die minister Brink man (WVC) in augustus heeft aan gekondigd. Dit schrijven de Neder landse Vereniging van Muziek- en Dansscholen (NVDM) en de Ver eniging voor Creativiteitsontwik- keling (VCO) te Utrecht. Deze overkoepelende organisa ties verwijten Brinkman in een brief, waarin ze aandringen op zo snel mogelijk overleg, dat deze on danks zijn toezegging de kunsten relatief te ontzien via een omweg de kunsten in het hart treft. Her haaldelijk immers heeft de minis ter tegenover de Kamer verklaard, dat de kunstzinnige vorming on derdeel is van de kunsten, aldus de brief. de vordering afgewezen procedu res te mogen aanspannen over de haar geweigerde verblijfsvergun ning en de afloop daarvan in Ne derland af te wachten. Advocate mr V. Weski van de Turkse vrouw kondigde na afloop van de uitspraak in beroep te zul len gaan bij het gerechtshof. Zij zei dat de vorderingen weliswaar zijn afgewezen, maar dat de rechter in het vonnis „tussen de regels door" zegt dat het beleid van Justitie in dit geval „kennelijk onredelijk" is en aangeeft dat het parlement de instantie is om hier iets aan te ver anderen. De bewonersvereniging in de Rotterdamse Agniesebuurt, waar de vrouw woont, heeft inmiddels Tweede-Kamerleden van CDA en PvdA ingeschakeld. Verder heeft de Rotterdamse wethouder Si mons (minderhedenbeleid) toege zegd „stille diplomatie" te gaan be drijven voor de vrouw, aldus de vereniging. De vrouw heeft vanaf 1977 tot 1983 bij haar ouders in Rotterdam gewoond. Zij vertrok met de man met wie zij toen trouwde naar Tur- kije. Toen het huwelijk stukliep, keerde de vrouw terug naar haar ouders in Rotterdam op een toeris tenvisum. Een verzoek om een ver blijfsvergunning werd afgewezen en beroep hiertegen was volgens Justitie niet mogelijk. De advocate en de bewonersver eniging wijzen erop dat de vrouw, die anoniem wil blijven, niet kan terugkeren naar Turkije. Haar meeste familieleden wonen hier. Zelfstandig wonen in haar geboor teland is volgens hen vrijwel on mogelijk, ook al vanwege haar „status" van gescheiden vrouw. gen recherche van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening naar de Nederlandse Stichting voor An dere Woonvormen in Den Bosch, ook bekend onder de naam „Nol- lens-affaire". Verslagen van het on derzoek zijn opgenomen in een van de dossiers die staatssecretaris Brokx gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. Uit het rapport van de recher cheurs van 22 november 1982 blijkt dat de stichting ten onrechte voor bijna 1,2 miljoen aan „kosten bu reau opdrachtgever" opvoerde om het nadelig exploitatietekort en ne gatieve vermogen van de stichting weg te werken. Het ging om twaalf projecten waarvoor het ministerie op grond van de Beschikking gel delijke steun huurwoningen 1975 al voorlopige toekenningen had af gegeven. De toenmalige voorzitter van de stichting, E. B. uit Vught, verklaar de tijdens een verhoor door de re chercheurs dat het bestuur, toen het zocht naar een oplossing om het verlies weg te werken, ontdek te dat bij de aanvraag voor subsidie de genoemde post kon worden op gegeven. Hij verklaarde toen ver der „te hebben gehoord dat het Bouwfonds van de Nederlandse Gemeenten te Amersfoort deze post ook zou opvoeren en wel voor achtduizend gulden per woning". Een ander bestuurslid van de stichting die met het voorstel kwam om de bewuste post op te voeren verklaarde tijdens zijn ver hoor door de rechercheurs van VROM op 2 november 1982: „Ten slotte wil ik er toch ook even op wijzen dat de overheid de hand in eigen boezem moet steken. Ik heb vaak gezegd: hoe is het in gods naam mogelijk dat de overheid ga rant gaat staan voor miljoen gul dens, zonder enige vorm van con trole uit te oefenen op de betrok ken stichtingen, personen en pro jecten." Maurits vraagt studiebeurs aan GRONINGEN (ANP) - De Rijksvoorlichtingsdienst is ont stemd dat in het personeelsor gaan van de rijksdienst studie financiering van het ministerie van onderwijs in Groningen wereldkundig is gemaakt dat voor de zoon van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollen hoven, prins Maurits, een aan vraag is ingediend voor een stu diebeurs. In het nummer van deze week staat een kopie afge drukt van die aanvraag. Een woordvoerder van de RVD bevestigt dat er een beurs is aangevraagd voor prins Mau rits van Vollenhoven. Volgens hem is dat niets bijzonders om dat iedereen vanaf 18 jaar te genwoordig recht heeft op een basisbeurs. Hij vindt het „vrij onbehoorlijk" dat over de aan vraag is gepubliceerd. ADVERTENTIE Stuur mij het info-pakket voor .grfS f-y ziektekosten verzekeren met Jgezond verstand. j^Naam: ^^Adres: V Postcode:Plaats:V Telefoon: fZend de ingevulde coupon in een envelop zonderpostzegel aan: DeVerplegingZiektekostenverzekeringsmij. Antwoordnr. 29.2220 VB KATWIJK (ZH1. Deze telefoon wordt tenminste opgenomen. De Verpleging wil bereikbaar zijn voor z'n nieuwe en bestaande leden. Als het kan per telefoon, voor snelle en simpele vragen. En zijn er belangrij ke zaken te bespre ken, dan komt één van onze medewer kers graag langs. U bent volledig verzekerd tegen lagere kosten. De Verpleging is een vereniging zonder winst oogmerk. En dat werkt al vanaf 1923 in uw voordeel. Katwijk. 01718-29881: Ede, 08380-32714. De Verpleging. Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. AMSTERDAM (ANP) - Het radioactief cesium-137 is een paar maanden na het ongeval in de kernreactor in Tsjernobyl een pro bleem geworden in de Nederland se bossen. Het cesium blijkt te zijn doorgedrongen in de bovenste laag van de bodem, zo blijkt uit onder zoek vön prof.dr. Ernst van de vak groep Oecologie en Oecotoxicolo- gie en dr. Van Rooij van het radio- nuclidencentrum van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Het is volgens Ernst een bijko mend geluk dat door de opslag van het cesium in de bovenste bodem laag, dit nog niet is doorgedrongen tot diepere lagen en het grondwa ter. Het cesium-137 wordt via schim meldraden naar vruchtlichamen van paddestoelen getransporteerd. De waarden die zijn gemeten be dragen 600 tot 1.000 bequerel. On derzoekers in Groningen kwamen onlangs tot soortgelijke bevindin gen en adviseerden geen paddes toelen voor consumptie in bossen te verzamelen. Volgens Ernst gaat het vooral om dfe Plaatjeszwam. Door de sterke binding van de schimmeldraden met wortels van bomen vindt nu ook transport van cesium uit de bodem naar de boom plaats. De on derzoekers hebben een ophoping 1-137 in de schors en naalden vastgesteld. De radioactiv- teit in de naaldbossen langs de Hollandse kust blijkt twee tot ze ven keer hoger te zijn dan voor heen. Omdat de naalden na twee tot vier jaar afvallen, vindt volgens Ernst een voortdurende besmet ting van de bodem plaats. Dat geldt in versterkte mate in de di recte omgeving van uit elkaar val lende en verterende paddestoelen. Omdat de radioactiviteit van ce sium in dertig jaar halveert zal de bodem nog lang besmet blijven. De radioactieve besmetting is voor dertig jaar vastgelegd in de kringloop van het bos-ecosysteem. Volgens Ernst kan dit een nade lig effect hebben op de vitaliteit van bomen maar in welke mate is nog niet te zeggen. Er is een rem ming op het afbraakproces van stoffen. Maar pas over tien jaar, zo blijkt ook uit eerder onderzoek in de Verenigde Staten, kunnen de ef fecten zichtbaar worden, aldus Ernst. Afgezien van de consumptie van paddestoelen, oordeelt de hoogle raar dat de verhoogde radioactieve besmetting van het bos met ce- sium-137 voor de mens niet direct gevolgen heeft. Het gaat om lage doses waarvan de effecten heel moeilijk te meten zijn, aldus Ernst. GROESBEEK (ANP) - Een 30-jari- ge inwoner van Groesbeek is giste ren ernstig gewond geraakt tijdens een overval op een postkantoor in zijn woonplaats. De man werd door een schot hagel uit een jacht geweer in zijn gezicht getroffen en moest in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis worden opgeno men. Hij is inmiddels buiten le vensgevaar, aldus een woordvoer der van de rijkspolitie. De overvallers, twee broers uit Molenhoek vah 17 en 19 jaar, kon den enkele uren na de overval wor den aangehouden op grond van ge tuigenverklaringen en de kente kens van hun vluchtauto's. Vol gens de politie was mogelijk nog een derde dader bij de overval be trokken. De pas benoemde voorzitter van de vaste kamercommissie voor de fensie Ad Ploeg, mocht gistermid dag tijdens de presentatie van de nieuwe A-129 Mangusta helikopter een demonstratievlucht meemaken. (foto ANP) Bej aardenhelpster bekent wurgmoord op bejaarde vrouw LEIDSCHENDAM (ANP) - Een dertigjarige bejaardenverzorgster uit Leidschendam heeft bekend schuldig te zijn aan de dood van de 89-jarige weduwe Kolstee uit die plaats. Zij doodde de weduwe op 22 augustus in haar woning toen de weduwe ontdekte dat zij geld weg nam. Dat heeft de politie van Leid schendam gisteren meegedeeld. De verdachte werkt in het ver zorgingstehuis waar het slachtoffer woonde en werd maandag aange houden. Ze was toen in het bezit van twee kascheques van de ge wurgde weduwe. De stichting voor gezins- en be jaardenverzorging Horst en Vliet, waar het slachtoffer onderdak had en de verdachte werkte, heeft het bericht van gisterochtend als een grote schok ervaren. „De verzorgster, sinds 1979 in dienst, stond bekend als een be kwame kracht. Er werd van haar helemaal niets abnormaals ver wacht. Het is dan ook voor Horst en Vliet een raadsel hoe de ver zorgster tot Haar daad kon komen", aldus een woordvoerster. Horst en Vliet vindt het gebeur de vooral betreurenswaardig om dat het hier gaat om een hulpverle ningsrelatie tussen een bejaarde en een verzorgster, waar onderling vertrouwen een grote rol hoort te spelen. NIJMEGEN (ANP) - Het be stuur van de katholieke universi teit (KU) in Nijmegen wil dat het studieverzuim onder studenten voortaan uitvoerig wordt geregi streerd. Een dergelijke verzuim registratie is volgens het bestuur een belangrijk instrument om knelpunten in het onderwijspro gramma en problemen met be trekking tot de studielast, die lei den tot ziekte en psychische pro blemen, op te sporen. Dat blijkt uit een brief van het universiteitsbestuur aan de fa culteiten en interfaculteiten van de KU. Het advies om een uit voerige verzuimregistratie te gaan bijhouden staat in het on langs gepresenteerde rapport „preventieve taken van studen- tensartsen en studentenpsycho logen" van een speciale werk groep van de KU. Eis vier jaar en tbr wegens moordpoging HAARLEM (ANP) - Officier van justitie mr. N. Zandbergen heeft gisteren voor de Haarlemse recht bank een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van vier jaar en tbr geëist tegen een 34-jarige man uit Lisse. De man wordt ervan be schuldigd dat hij in maart dit jaar zijn ex-vrouw en diens ouders met een vuurwapen van het leven heeft willen beroven. VLIELAND (GPD) - „Ik denk dat met ons hetzelfde zal gebeu ren als op Schiermonnikoog. De vrouw die daar de benzinepomp voerde, is ermee opgehouden. Maar dat was vrijwillig. Wij moe ten ophouden, omdat het brood ons wordt ontnomen". Brandstoffenhandelaar Cees Hoogland is bezorgd over de toe komst van zijn bedrijf. Een toe komst die er donker uitziet, nu Vlieland binnenkort als laatste Nederlandse gemeente op het aardgasnet wordt aangesloten. Het eerste gas stroomt inmiddels al naar het eiland, en hoewel het nog even zal duren voor de ei landbewoners daadwerkelijk gas gebruiken, wordt de aansluiting de komende maand op 10 okto ber grootscheeps gevierd. "Feest ja", zegt Hoogland, "alleen niet door Henk Kuipers Terwijl de aansluiting met ras se schreden nadert, bestaat er nog veel onduidelijkheid over de vraag, wat er nu met het bedrijf van Hoogland moet gaan gebeu ren. Zeker is, dat zo'n dertig pro cent van de omzet weg zal vallen; naar schatting negentig procent van de huizen op het eiland heeft een gasaansluiting gekregen. Aan de andere kant blijft de veer pont bestaan, waaraan Hoogland ook de brandstof levert. De vraag, waarmee de centrale van het Provinciaal Energie Bedrijf op het eiland in de toekomst zal worden gestookt, moet nog wor den beantwoord. Dat de vierde grote afnemer op het eiland, het militaire kamp, in de toekomst gas zal gaan gebrui ken, is meer dan waarschijnlijk. „Momenteel is olie economisch nog steeds voordeliger. Maar waarschijnlijk wordt de grote in vestering, die er met de overgang op gas is gemoeid, uitgesmeerd en gaan we in fasen op het ge bruik van aardgas over", aldus een woordvoerder. Er zijn (nog) geen regelingen getroffen om de slag voor het be drijf van Hoogland op te vangen. Wel is men in onderhandeling met de gemeente om een ge schikte tegemoetkoming te creë- - ren, zodat de heer Hoogland en zijn vrouw eventueel iets nieuws op poten kunnen zetten. „Wij vinden dat de gemeente daar ver antwoordelijk voor is. Per slot van rekening is het de overheid of semi-overheid die ons dit aan doet", aldus Hoogland. „De onderhandelingen zijn pas begonnen, dus of het ons lukt een oplossing te vinden is vers twee. Tot nu toe heeft de ge meente zich in ieder geval be reidwillig getoond te praten". Even mengt zijn vrouw zich in het gesprek: „We hebben ons al tijd helemaal ingezet om er voor onszelf een goede handel van te maken, maar ook voor de over heid en de mensen hier stonden Het Waddeneiland Vlieland, volgende maand aangesloten op aardgas. (foto Freek van der Sluysveer) we altijd klaar. Als er dan met veel geld de poten onder je be drijf worden weggezaagd, is het toch te gek dat er geen regeling is om ons weer op de been te hel pen". Aansluiting Vanaf de top van het Vuurduin gezien, tekenen de silhouetten van verschillende boorplatforms zich scherp af tegen de horizon; winplaatsen van aardgas. De aanwezigheid van deze winplaat sen brak in 1984 de discussie over aansluiting open. Vanaf 1972 werden er in onderhande lingen voortdurend pogingen ge daan om tot aansluiting te ko men; steeds zonder resultaat. Het waren kamervragen van PvdA-parlementariër Kees Zijl stra, die Vlieland in juni 1984 in het nieuws brachten. Is het niet absurd dat de Vlielanders van aardgas verstoken blijven, ter wijl voor hun voordeur zeer gro te hoeveelheden gas worden ge- vroeg het kamerlid aan de toenmalige minister van economische zaken, Van Aar- denne. In zijn antwoord liet de minis ter weten, dat de Gasunie, Frigas en Petroland BV al enige tijd over aansluiting onderhandel den. Dit laatste bedrijf had juist een vergunning voor aardgas winning in het Waddengebied in de wacht gesleept. Er moest een nieuwe gasleiding worden aan gelegd; een unieke kans, volgens Van Aardenne, om Vlieland te gen relatief lage kosten op het aardgasnet aan te sluiten. In september 1984 bevestigde een televisieuitzending van het NOS-programma 'Van Gewest tot Gewest' wat er in het parle ment was gezegd. Burgemeester Ton Visser zette daarin uiteen, wat er op en om het eiland plaats zou gaan vinden en maakte daar mee heel wat emoties los. Brand stoffenhandelaar Hoogland: „We werden ingelicht door een van de raadsleden dat we dat program ma moesten zien en dat de in houd niet prettig voor ons zou zijn. Daarvoor was ons niets be kend van een mogelijke aanslui ting op het gasnet. Het nieuws kwam als een koude douche over ons heen". De onaangename boodschap kwam als een donderslag bij hel dere hemel. „Je bent je er na tuurlijk wel van bewust dat de eventuele aansluiting van Vlie land op het gasnet je in grote pro blemen zal brengen. Maar er ligt een regeringsuitspraak van een jaar of zeven geleden, dat. Vlie land nooit op het aardgasnet zal worden aangesloten, omdat het een super-onrendabel gebied is en blijft". De conclusie ven twaalf lange jaren van onderhandelen, dat Vlieland dermate onrendabel was, dat het nooit op aansluiting hoefde te rekenen, werd uitein delijk toch achterhaald: op de derde woensdag van september '84 werden de overheid, de Gasu nie, Frigas en Petroland het eens over aansluiting. Petroland reali seerde samen met de Gasunie de Wadleiding naar het eiland; Fri gas kreeg de distributie in han den. Vraagtekens De aansluiting veroorzaakt niet alleen vraagtekens bij het bedrijf van Hoogland. Ook veel andere Vlielanders hebben zo hun bedenkingen. Eerste en meest voor de hand liggende is de huidige olieprijs. De bespa ring in de stookkosten van f700 per gezin per jaar, waarmee mi nister Van Aardenne in 1984 op de proppen kwam, is al lang niet meer reëel. Integendeel, zoals de verhoudingen nu liggen, is het stoken op olie zelfs goedkoper dan aardgas. Veel eilanders zul len waarschijnlijk hun oliege- stookte centrale verwarming voorlopig in gebruik houden het gas het gas laten. Veel Vlielanders hebben bo vendien moeite met de extra kos ten, die de aansluiting voor hen met zich meebrengt. De heer Baardman van Gemeentewerken legt uit hoe het zit: „De kosten van binnenleidingen en dergelij ke komen, waar het huizen van de gemeente betreft, ook voor re kening van de gemeente Vlie land. Alleen nieuwe geisers zijn daarbij niet inbegrepen. Mensen die particulier wonen, moeten het geld voor de aanpassingen zelf opbrengen". Particuliere wo ningbezitters vinden dat ze op hoge kosten worden gejaagd en bewoners van gemeentehuizen die het niet zo breed hebben, vra gen zich af welke invloed de aan sluiting op hun toch al zwakke positie zal hebben. „Wat winnen ze ermee?", vraagt mevrouw Hoogland zich af. „Het hele project kost miljoe nen. Straks moet er een oplos sing komen voor de benzine- als wij er geen zorg meer voor dra gen, en tenslotte kost het ons ook een heleboel geld om iets anders op poten te zetten. Toen de plan nen voor aansluiting werden ge realiseerd, leek aardgas voordeli ger dan olie, maar nu is het an dersom. Als ze dat geld op de bank hadden gezet, zou het hele eiland jarenlang gratis hebben kunnen stoken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5